Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Hospodársky dohľad nad krajinami eurozóny, ktoré majú rozpočtové ťažkosti

Hospodársky dohľad nad krajinami eurozóny, ktoré majú rozpočtové ťažkosti

Toto nariadenie sa zameriava na posilnenie hospodárskeho a rozpočtového dohľadu nad krajinami eurozóny, ktoré postihuje závažná finančná nestabilita.

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 472/2013 z 21. mája 2013 o sprísnení hospodárskeho a rozpočtového dohľadu nad členskými štátmi v eurozóne, ktoré majú závažné ťažkosti v súvislosti so svojou finančnou stabilitou, alebo im takéto ťažkosti hrozia.

SÚHRN

Toto nariadenie, ktoré nadobudlo účinnosť v máji 2013, stavia na jestvujúcich pravidlách Európskej únie týkajúcich sa rozpočtového a makroekonomického dohľadu.

Vzťahuje sa na krajiny EÚ, ktoré používajú euro ako svoju menu (zvyknú sa nazývať krajiny eurozóny), a ktoré čelia závažným rozpočtovým ťažkostiam, ktoré by mohli viesť k finančnej nestabilite. Napríklad môžu mať ťažkosti s udržaním verejného dlhu na udržateľných úrovniach alebo môže byť pre ne náročné získať prístupné úvery. Hlavným cieľom je zabezpečiť stabilitu v eurozóne tak, že sa bude predchádzať možným negatívnym vplyvom na ostatné krajiny eurozóny.

Preto sa tiež uplatňuje na krajiny eurozóny, ktoré žiadajú o finančnú pomoc alebo ju dostávajú od krajín EÚ, krajín mimo EÚ, mechanizmov stability EÚ alebo od medzinárodných finančných inštitúcií.

Nariadenie uvádza tri druhy užšieho dohľadu:

1.

sprísnený/posilnený dohľad - zavádza sa v prípade krajiny eurozóny s finančnými ťažkosťami, ak hrozia nepriaznivé účinky presahovania aj do ostatných krajín eurozóny (v dôsledku vzájomnej závislosti ich trhov, a najmä kapitálu). Krajina eurozóny v tomto prípade poskytuje Komisii doplňujúce informácie o svojom rozpočte. Krajina eurozóny potom spolupracuje s Komisiou na hľadaní spôsobov zlepšenia svojich verejných financií. Komisia môže každých šesť mesiacov rozhodnúť o predĺžení alebo nepredĺžení tejto spolupráce;

2.

program makroekonomických úprav - vzťahuje sa na krajiny, ktoré dostávajú finančnú pomoc (napr. úvery). Finančnú pomoc zvyčajne sprevádzajú podmienky súvisiace s jej vyplácaním dotknutej krajine eurozóny. Tieto podmienky musia byť zlučiteľné s programom makroekonomických úprav, ktorý musí schváliť Rada na návrh dotknutej krajiny. Aj v tomto prípade je cieľom pomôcť krajine eurozóny zlepšiť si verejné financie;

3.

dohľad po skončení programu - po uhradení všetkých tranží finančnej pomoci krajina eurozóny aj naďalej podlieha dohľadu po skončení programu (až do splatenia najmenej 75 % finančnej pomoci). Komisia v spojení s Európskou centrálnou bankou v tejto fáze vykonáva pravidelné misie v krajine eurozóny, ktorá podáva správy o tom, čo podniká na zlepšenie svojich verejných financií. Ak je to potrebné, Komisia môže navrhnúť Rade, aby odporučila danej krajine prijať dodatočné opatrenia.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 472/2013

30. mája 2013

-

Ú. v. EÚ L 140, 27.5.2013

SÚVISIACE AKTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 473/2013 z 21. mája 2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne (Ú. v. EÚ L 140, 27.5.2013).

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 877/2013 z 27. júna 2013, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 473/2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne (Ú. v. EÚ L 244, 13.9.2013).

Oznámenie Komisie týkajúce sa dvoch zoznamov nástrojov finančnej pomoci podľa nariadenia (EÚ) č. 472/2013 (EÚ) (Ú. v. EÚ C 300, 16.10.2013).

Posledná aktualizácia: 04.04.2014

Top