EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli6. 12. 2023
COM(2023) 771 final
2023/0449(COD)
Návrh
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,
ktorým sa menia nariadenia (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472, pokiaľ ide o ciele týkajúce sa stanovenia rybolovných možností
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
•Dôvody a ciele návrhu
Európsky parlament a Rada prijali nariadenia (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472, ktorými sa stanovujú viacročné plány pre určité populácie lovené v Baltskom mori, Severnom mori a západných vodách a pre rybolov využívajúci tieto populácie (ďalej len „viacročné plány“). Viacročné plány sú jedným z hlavných nástrojov na dosiahnutie cieľov spoločnej rybárskej politiky (ďalej len „SRP“).
Vo viacročných plánoch sa v súlade so zásadami, cieľmi a obsahom stanovenými v článkoch 9 a 10 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 (ďalej len „nariadenie o SRP“) stanovujú ciele a opatrenia na dlhodobé riadenie určitých populácií a druhov rybolovu na úrovni morských oblastí vrátane v prípade potreby záruk a nápravných prostriedkov. Okrem toho sa v nich poskytuje flexibilita, ktorá umožňuje stanoviť rybolovné možnosti v rámci „rozsahu FMSY“ v zmysle vymedzenia v článku 2 ods. 2 viacročných plánov pre Baltské more a západné vody a v článku 2 ods. 1 viacročného plánu pre Severné more.
V článku 4 ods. 6 viacročných plánov pre Baltské a Severné more a článku 4 ods. 7 viacročného plánu pre západné vody sa stanovuje, že „[r]ybolovné možnosti sa v každom prípade stanovujú tak, aby sa zabezpečila nižšia ako 5 % pravdepodobnosť poklesu biomasy neresiacej sa populácie pod Blim“ (ďalej len „pravidlo o 5 %“).
Uplatňovanie pravidla o 5 % však môže za určitých okolností súvisiacich so stavom danej populácie rýb a s krátkodobou prognózou vývoja jej biomasy viesť k situácii, ktorá by nebola v súlade s ostatnými pravidlami viacročných plánov riadiacimi stanovenie rybolovných možností a mohla by mať závažné sociálno-ekonomické dôsledky.
Na jednej strane môže pravidlo o 5 % znamenať, že rybolovné možnosti nemožno stanoviť a cielený rybolov sa musí pozastaviť. Na druhej strane si ustanovenia o zárukách vo viacročných plánoch vyžadujú, aby sa v snahe priviesť populáciu nad úroveň Btrigger prijali nápravné opatrenia, a to na základe individuálneho posúdenia vhodnosti výberu takéhoto opatrenia a v súlade s kritériami stanovenými vo viacročných plánoch. Okrem toho sa vo viacročných plánoch odkazuje na možnosť, a nie na povinnosť, pozastaviť cielený rybolov za predpokladu, že sa takéto opatrenie považuje za vhodné v súlade s kritériami stanovenými vo viacročných plánoch.
Z týchto dôvodov je teda vhodné vypustiť pravidlo o 5 % z viacročných plánov.
•Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky
Návrh je v súlade s nariadením o SRP a zabezpečí sa ním vnútorná konzistentnosť pravidiel viacročných plánov, ktorými sa riadi stanovovanie ročných rybolovných možností Radou.
•Súlad s ostatnými politikami Únie
Návrh je v súlade s ostatnými politikami Únie, najmä s politikami v oblasti životného prostredia.
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právny základ
Týmto návrhom sa menia viacročné plány, a preto vychádza z rovnakého právneho základu, konkrétne z článku 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).
•Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)
Návrh patrí do výlučnej právomoci Únie podľa článku 3 ods. 1 písm. d) ZFEÚ. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.
•Proporcionalita
Cieľom tohto návrhu je zaistiť vnútornú konzistentnosť pravidiel viacročných plánov, ktorými sa riadi stanovovanie ročných rybolovných možností Radou. Navrhovaná úprava je potrebná na dosiahnutie tohto cieľa a je na tento účel najvhodnejším opatrením.
•Výber nástroja
Keďže návrhom sa menia platné nariadenia, najvhodnejším právnym nástrojom je nariadenie.
3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
•Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov
•Konzultácie so zainteresovanými stranami
Komisia v roku 2023 rokovala o pravidle o 5 % so zainteresovanými stranami, najmä s Poradnou radou pre Baltské more a regionálnou skupinou SRP, ktorú tvoria členské štáty EÚ pri Baltskom mori (ďalej len „BaltFish“). Väčšina zainteresovaných strán vyjadrila hlboké znepokojenie nad konzistentnosťou pravidla o 5 % s ostatnými pravidlami vo viacročných plánoch, ktorými sa riadi stanovovanie rybolovných možností, a jej potenciálne závažnými sociálno-ekonomické dôsledkami.
•Získavanie a využívanie expertízy
Únia každoročne žiada od Medzinárodnej rady pre výskum mora (ICES) vedecké odporúčania týkajúce sa stavu významných populácií rýb. Vedecké odporúčania rady ICES vychádzajú z interného rámca pre odporúčania, ktorý vypracovali jej expertné skupiny a rozhodovacie orgány a ktorý zahŕňa prístup predbežnej opatrnosti založený na najviac 5 % riziku, že z dlhodobého hľadiska určitá populácia klesne pod hodnotu Blim. Okrem toho sa vedecké odporúčania ICES vydávajú v súlade s rámcovou dohodou o partnerstve s Komisiou.
•Posúdenie vplyvu
Cieľom tohto návrhu je zaistiť vnútornú konzistentnosť pravidiel viacročných plánov, ktorými sa riadi stanovovanie ročných rybolovných možností Radou. Navrhovaná zmena viacročných plánov je potrebná na dosiahnutie tohto cieľa a je na tento účel najvhodnejším opatrením. Ide o cielenú a obmedzenú zmenu konkrétnych ustanovení viacročných plánov, ktorej cieľom je riešiť vnútornú nekonzistentnosť v týchto nariadeniach. Keďže možnosti politiky neexistujú, nie je potrebné posúdenie vplyvu ani verejná konzultácia.
•Regulačná vhodnosť a zjednodušenie
Návrh neobsahuje žiadne nové pravidlá ani nové administratívne postupy pre (úniové alebo vnútroštátne) subjekty verejného sektora, ktoré by mohli zvýšiť ich administratívnu záťaž. Takisto nemá žiadnu súvislosť s regulačným zaťažením, mikropodnikmi, MSP ani digitálnymi záležitosťami.
•Základné práva
Návrh nemá žiadne predvídateľné dôsledky z hľadiska ochrany základných práv.
4.VPLYV NA ROZPOČET
Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet Únie.
5.ĎALŠIE PRVKY
•Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ
•Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu
Pozri oddiel 1 Kontext návrhu.
2023/0449 (COD)
Návrh
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,
ktorým sa menia nariadenia (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472, pokiaľ ide o ciele týkajúce sa stanovenia rybolovných možností
EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 2,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,
so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru,
konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,
keďže:
(1)Jedným z cieľov spoločnej rybárskej politiky (SRP) podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 je zabezpečiť, aby sa pri využívaní morských biologických zdrojov populácie lovených druhov obnovovali a udržiavali nad úrovňami, pri ktorých možno dosiahnuť maximálny udržateľný výnos (MSY). Podľa nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 sa miera využívania na úrovni MSY musela dosiahnuť do roku 2015 tam, kde je to možné, a postupne, na vzostupnom základe, najneskôr do roku 2020 pre všetky populácie.
(2)V záujme dosiahnutia cieľov SRP sa v nariadeniach Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472 stanovili viacročné plány dlhodobého riadenia určitých populácií v Baltskom mori, Severnom mori a západných vodách pre rybolov využívajúci tieto populácie a v prípade, že tieto populácie presahujú hranice západných vôd, aj v ich priľahlých vodách (ďalej len „viacročné plány“).
(3)V súlade s článkom 10 ods. 1 písm. c) nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 sa vo viacročných plánoch stanovujú kvantifikovateľné ciele vo forme cieľovej miery rybolovnej úmrtnosti. Táto miera umožňuje flexibilitu tým, že sa stanovuje rozsah hodnôt (rozsahy FMSY s hornými a dolnými limitmi), ktoré sú v súlade s dosiahnutím a zachovaním MSY pre cieľové populácie.
(4)Rybolovné možnosti sa stanovujú v medziach uvedených rozsahov FMSY. Tieto rozsahy vychádzajú z vedeckých odporúčaní Medzinárodnej rady pre výskum mora (ďalej len „ICES“) alebo podobného nezávislého vedeckého orgánu uznaného na úrovni Únie alebo na medzinárodnej úrovni a stanovujú sa tak, aby všetky úrovne rybolovnej úmrtnosti v rámci rozsahu viedli z dlhodobého hľadiska k MSY bez toho, aby významne ovplyvnili proces rozmnožovania predmetnej populácie.
(5)V súlade s článkom 2 ods. 2 nariadení (EÚ) 2016/1139 a (EÚ) 2019/472 a článkom 2 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2018/973 sa má pri výpočte rozsahu FMSY dosiahnuť najviac 5 % zníženie dlhodobého výnosu v porovnaní s MSY a je obmedzený tak, aby pravdepodobnosť poklesu populácie pod hodnotu Blim predstavovala najviac 5 %.
(6)V článku 4 ods. 6 nariadení (EÚ) 2016/1139 a (EÚ) 2018/973, ako aj v článku 4 ods. 7 nariadenia (EÚ) 2019/472 sa ďalej stanovuje, že „[r]ybolovné možnosti sa v každom prípade stanovujú tak, aby sa zabezpečila nižšia ako 5 % pravdepodobnosť poklesu biomasy neresiacej sa populácie pod Blim (ďalej len „pravidlo o 5 %“).
(7)Uplatňovanie pravidla o 5 % môže za určitých okolností súvisiacich so stavom danej populácie rýb a s krátkodobou prognózou vývoja jej biomasy viesť k situácii, ktorá by nebola v súlade s ostatnými pravidlami viacročných plánov riadiacimi stanovenie rybolovných možností a mohla by mať závažné sociálno-ekonomické dôsledky.
(8)Ak z vedeckých odporúčaní vyplýva, že v danom roku je biomasa neresiacej sa cielenej populácie alebo v prípade populácií homára štíhleho abundancia konkrétnych populácií pod úrovňou MSY Btrigger, v pravidlách týkajúcich sa záruk v nariadeniach (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472 sa stanovuje, že sa prijmú všetky primerané nápravné opatrenia s cieľom zabezpečiť rýchly návrat príslušnej populácie nad úrovne, pri ktorých možno dosiahnuť MSY. Konkrétne sa rybolovné možnosti stanovia na úrovne zodpovedajúce rybolovnej úmrtnosti, ktorá je nižšia ako horný rozsah FMSY, pričom sa prihliada na pokles biomasy.
(9)V pravidlách týkajúcich sa záruk vo viacročných plánoch sa takisto stanovuje, že ak je biomasa neresiacej sa cieľovej populácie alebo v prípade populácií homára štíhleho abundancia konkrétnych populácií pod úrovňou Blim, prijmú sa ďalšie nápravné opatrenia s cieľom zabezpečiť rýchly návrat príslušnej populácie nad úrovne, pri ktorých možno dosiahnuť MSY. V tejto súvislosti sa v článku 5 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/1139, ako aj v článku 7 ods. 2 nariadení (EÚ) 2018/972 a (EÚ) 2019/472 konkrétne odkazuje nielen na pozastavenie cieleného rybolovu, ale aj na ďalšie možné opatrenia, ako je primerané zníženie rybolovných možností, prijatie núdzových opatrení alebo technických opatrení.
(10)Vo viacročných plánoch sa ďalej stanovuje, že výber opatrení sa má v oboch prípadoch uskutočňovať s prihliadnutím na povahu, vážnosť, trvanie a opakovanie situácie. Vo viacročných plánoch sa preto vyžaduje pozastavenie cieleného rybolovu len vtedy, ak sa to podľa kritérií stanovených vo viacročných plánoch považuje za vhodné nápravné opatrenie potrebné na zabezpečenie rýchleho návratu populácie nad úrovne, pri ktorých možno dosiahnuť MSY.
(11)Na jednej strane preto môže pravidlo o 5 % znamenať, že rybolovné možnosti nemožno stanoviť a cielený rybolov sa musí pozastaviť. Na druhej strane si ustanovenia o zárukách vo viacročných plánoch vyžadujú, aby sa v snahe priviesť populáciu nad úroveň Btrigger prijali nápravné opatrenia, a to na základe individuálneho posúdenia vhodnosti výberu takéhoto opatrenia a v súlade s kritériami stanovenými vo viacročných plánoch. Okrem toho sa vo viacročných plánoch odkazuje na možnosť, a nie na povinnosť, pozastaviť cielený rybolov za predpokladu, že sa takéto opatrenie považuje za vhodné v súlade s kritériami stanovenými vo viacročných plánoch.
(12)Túto nekonzistentnosť v právnom rámci je preto potrebné riešiť, a to vypustením ustanovení v nariadeniach (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472, v ktorých sa uvádza, že rybolovné možnosti sa v každom prípade stanovujú tak, aby sa zabezpečilo, že pravdepodobnosť poklesu populácie pod úroveň Blim nepresiahne 5 %.
(13)Nariadenia (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973 a (EÚ) 2019/472 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,
PRIJALI TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmena nariadenia (EÚ) 2016/1139
Článok 4 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2016/1139 sa vypúšťa.
Článok 2
Zmena nariadenia (EÚ) 2018/973
Článok 4 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2018/973 sa vypúšťa.
Článok 3
Zmena nariadenia (EÚ) 2019/472
Článok 4 ods. 7 nariadenia 2019/472 sa vypúšťa.
Článok 4
Toto nariadenie nadobúda účinnosť tri dni po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli
Za Európsky parlament
Za Radu
predseda/predsedníčka
predseda/predsedníčka