EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0488

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o práci pre budúcnosť bez azbestu: európsky prístup k riešeniu zdravotných rizík spojených s azbestom.

COM/2022/488 final

V Bruseli28. 9. 2022

COM(2022) 488 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

o práci pre budúcnosť bez azbestu: európsky prístup k riešeniu zdravotných rizík spojených s azbestom.


1.Úvod

Azbest je veľmi nebezpečná látka spôsobujúca rakovinu 1 . Je známe, že environmentálnepracovné vystavenie účinkom azbestu prispievavysokej záťaži, ktorú predstavujeEurópe rakovina, choroba spôsobujúca mnohé úmrtia, ktorým sa dá vyhnúť.azbestom súvisí 78 % onkologických ochorení uznanýchEÚ za rakovinupovolania88 % prípadov rakoviny pľúc súvisiacej so zamestnaním 2 .roku 2019 si vystavenie účinkom azbestu pri práci vyžiadaloEÚ27 viac ako 70 000 životov 3 . Hoci je to spôsobené najmä predchádzajúcim vystavením účinkom azbestu, potvrdzuje to vážne dôsledky tohto vystavenia.

Za posledných 40 rokov EÚ prijala opatrenia na obmedzeniepotom zákaz akéhokoľvek používania azbestu.rokoch 1983 4 až 1985 5 obmedzila používanie šiestich typov azbestových vlákien.roku 1991 EÚ zakázala uvádzanie na trhpoužívanie piatichtýchto typov azbestových vlákien 6 používanie chryzotilového azbestu vo výrobkoch, ktoré sa vo veľkej miere používajú okrem inéhosektore stavebníctva 7 .roku 1999 zakázala všetkých šesť typov azbestových vlákien 8 , pričom zákaz azbestuEÚ nadobudol účinnosťroku 2005. Zákaz sa vzťahuje na tovar vyrobenýEÚ aj dovezený do EÚ 9 .

Boj proti rakovine je prioritou EÚ. Komisia sa zaviazala skutočne znížiť vystavenie karcinogénnym látkam, ako je aj azbest, ako súčasť európskeho plánu na boj proti rakovine 10 akčného plánu nulového znečisťovania 11 . Keďže azbest možno stále nájsťmnohých budovách vrátane súkromných domov, na riešenie tohto problémuminulosti je potrebný komplexnýintegrovaný prístup vo viacerých oblastiach politiky. Prijatie ďalších opatrení na riadenie rizík spojenýchvystavením účinkom azbestu ochráni ľudí pred chorobami, podporí psychickúfyzickú pohodupomôže posilniť európsku zdravotnú úniu.

Ďalšia ochrana obyvateľstva pred vystavením účinkom azbestu je mimoriadne dôležitáčase, keď EÚ začína uplatňovať Európsku zelenú dohodu, ktorá zahŕňa ambíciu zvýšiť mieru obnovy budov. Budovám možno pripísať 36 % emisií skleníkových plynov súvisiacichenergetikou. Keďže sa odhaduje, že 85 % existujúcich budov bude stále stáť ajroku 2050, zásadnými na dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody budú obnovy zamerané na energetickú efektívnosť 12 .tejto súvislosti je cieľom iniciatívy „vlna obnovy“ 13 zdvojnásobenie ročnej miery energetickej obnovy do roku 2030. Špecializované renovačné práce na zníženie spotreby energie môžu zlepšiť zdravieživotné podmienky obyvateľov, zlepšiť kvalitu ovzdušia, zmierniť energetickú chudobupodporiť sociálne začlenenie. Môžu tiež zvýšiť dlhodobú hodnotu nehnuteľností, vytvárať pracovné miestaviesťinvestíciám zakorenenýmdodávateľských reťazcoch, ktoré často majú lokálny charakter. Keďže však mnohé budovynízkou energetickou hospodárnosťou boli postavenépoužitím azbestu, zrýchlenie miery obnovy budov by tiež mohlo výrazne zvýšiť počet ľudí vystavených zdravotným rizikám súvisiacimazbestom, keďže azbest nachádzajúci sabudovách by sa počas renovačných prác mohol uvoľniť. Očakáva sa, že počet vystavených pracovníkov, ktorý jesúčasnosti 4,1 – 7,3 milióna, sanasledujúcich 10 rokoch zvýši4 % ročne 14 .

V októbri 2021 prijal Európsky parlament uznesenie 15 ,ktorom vyzval na vypracovanie európskej stratégie na odstránenie všetkého azbestu. Parlamentňom vyzval na ďalšie opatrenia EÚ na ochranu pracovníkovobčanov pred zdravotnými rizikami súvisiacimivystavením účinkom azbestu, najmäkontexte energetickej transformácie. Európsky hospodárskysociálny výbor tiež vyzval na odstránenie všetkého azbestu 16 , pričom zdôraznil, že práce na energetickej obnove vytvárajú synergieodstraňovaním škodlivých látok 17 .odporúčaniach občanovrámci Konferenciebudúcnosti Európy sa takisto zdôraznil význam spravodlivých pracovných podmienok, najmä revízia smerniceochrane pred azbestom pri prácicelostný prístupzdraviu 18 .

Na ochranu ľudského zdraviaživotného prostredia je potrebný európsky prístupazbestu, najmä pri vykonávaní Európskej zelenej dohodyeurópskeho plánu na boj proti rakovine.záujme dosiahnutia uvedeného cieľa satomto oznámení predstavuje prístup založený na životnom cykle, ktorý vychádza zo všeobecného cieľaoblasti verejného zdravia. Zahŕňa opatrenia potrebné na identifikáciu azbestu, ktorý sa nachádzabudovách,na registráciu takýchto informácií, na zaistenie jeho bezpečného odstránenia prípadne spracovania podľa potrebyna spracovanie odpadu obsahujúceho azbest, pričom sa maximalizuje ochrana pracovníkovzabezpečí primeraná následná kontrola chorôb súvisiacichazbestom.tomto oznámení sa EÚ považuje za medzinárodného lídraboji proti rizikám, ktoré predstavuje azbest. Zdôrazňuje saňom aj financovanie EÚ, ktoré jedispozícii na bezpečné odstraňovanie azbestu na vnútroštátnej, regionálnejmiestnej úrovni na základe už existujúcich alebo plánovaných programov. Prijaté opatrenia by takisto prispelidosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja 19 .

2.podpora obetí: zlepšenie diagnostikovanialiečby chorôb súvisiacichazbestom

Silnáambiciózna politika týkajúca sa azbestu by znamenala významný prínos pre ľudské zdraviepsychickúfyzickú pohodu. Vystavenie účinkom azbestu môže spôsobiť choroby ako mezotelióm 20 , azbestózarakovina pľúc. Rakovina spôsobená azbestom je závažná ochorenienízkou mierou prežitia. Mezotelióm nemá liečbupacienti majú priemernú očakávanú dĺžku života 4 až 18 mesiacov 21 . Vystavenie účinkom azbestu je zodpovedné za 92 % všetkých prípadov mezoteliómu 22 . Rakovina pľúc, ktorá je druhou najčastejšie diagnostikovanou formou rakovinymužovtreťouprípade žien, má relatívne nízku mieru prežitia po stanovení diagnózyporovnaníinými bežnými typmi rakoviny 23 .

Choroby súvisiace s azbestom majú dlhé latentné obdobie. Keďže prvé príznaky choroby sa môžu prejaviť v priemere až po 30 rokoch od momentu vystavenia, očakáva sa, že k úmrtiam a chorobám súvisiacim s azbestom v dôsledku vystavenia pred zavedením zákazu v roku 2005 bude dochádzať koncom 20. a 30. rokov 21. storočia.

Skríningvčasná diagnóza sú základom prevencie rakoviny.rámci európskeho plánu na boj proti rakovine sa Komisia zaviazala predložiť nový systém skríningu rakovinypodporou EÚ 24 cieľom pomôcť členským štátom zlepšiť prístupvčasnej diagnóze. Kľúčovými prvkami tohto nového systému je návrh Komisie 25 na aktualizáciu odporúčania Radyroku 2003 týkajúceho sa skríningu rakoviny, ktorý zahŕňa rozšírenie populačného skríningu na rakovinu pľúc. Okrem toho sa systém podporí prostredníctvom európskej iniciatívy zameranej na diagnostické zobrazovanieonkológii. Na základe „atlasu“ lekárskych údajovzobrazovaniaonkológii, ako aj nových nástrojov, ako sú vysokovýkonná výpočtová technikaumelá inteligencia, táto iniciatíva poskytne ekosystém pre vývoj nových skríningových metódalgoritmov. Investície do skríninguvčasnej diagnózy môžu významne pomôcť obetiam vystavenia účinkom azbestu, keďže rýchla diagnózaliečba zmiernia účinky chorôb súvisiacichazbestom vrátane rakoviny. Okrem toho sa niekoľko kľúčových opatrenírámci plánu na boj proti rakovine zameriava na optimalizáciu diagnostiky, liečbystarostlivostionkologických pacientov vrátane zložitých karcinómov so zlou prognózou, ako sú karcinómy spôsobené vystavením účinku azbestu. Napríklad vytvorením siete EÚ spájajúcej uznávané národné centrá pre komplexný prístuprakovinekaždom členskom štáte sa zlepší prístupšpičkovej diagnostikestarostlivosti, iniciatívanázvom Diagnostikaliečba rakoviny pre všetkých zlepší prístupinovatívnej liečbe rakovinyprogram medziodborovej odbornej prípravy zameraný na onkológiu, chirurgiu, rádiológiuošetrovateľskú starostlivosť zlepší zručnosti personáluoblasti starostlivostionkologických pacientov.

Riziko vystavenia účinkom azbestu je najvyššiepracovnom prostredí. Odhaduje sa, žeroku 2016 bolo možné pripísať vystaveniu účinkom azbestu pri práciminulosti 66 808 úmrtíEÚ27 26 .roku 2019 tento počet vzrástol na 71 750 27 . Aby títo pracovníci mali prístuppríslušným systémom kompenzácií, je potrebné uznať, že choroby súvisiaceazbestom sú chorobypovolania. Keďže zmluva neumožňuje Komisii navrhnúť právne záväzný nástrojtejto oblasti, hlavným základom podpory uznávania chorôbpovolania na úrovni EÚ je odporúčanie Komisie 2003/670/ES 28 . Toto odporúčanie sasúčasnosti vzťahuje na rakovinuiné choroby spôsobené vystavením účinkom azbestu pri práci. Komisia bude konzultovaťtripartitným Poradným výborom pre bezpečnosťochranu zdravia pri prácipotrebe aktualizácie tohto odporúčania na základe najnovších vedeckých poznatkov 29 .

Komisia:

·spustí európsku iniciatívu zameranú na diagnostické zobrazovanieonkológii (2022),

·bude konzultovaťtripartitným Poradným výborom pre bezpečnosťochranu zdravia pri prácipotrebe aktualizovať odporúčanie Komisie týkajúce sa európskeho zoznamu chorôbpovolania zahrnutím ďalších chorôb súvisiacichazbestom.

3.Ochrana pracovníkov pred vystavením účinkom azbestu

Riziko vystavenia účinkom azbestu väčšinou súvisí so zaobchádzanímazbestom a s rozptýlením vláken počas stavebných prác, akými sú obnovademolácia. Odhaduje sa, že účinkom azbestu je vystavených 4,1 až 7,3 milióna pracovníkov. 97 % týchto pracovníkov pôsobísektore stavebníctva vrátane súvisiacich povolaní, ako sú strechári, inštalatéri, tesári alebo podlahári,2 % pôsobiaodvetví nakladaniaodpadom. Rakovinapovolania je prvou príčinou úmrtí súvisiacichprácou 30 78 % prípadov rakovinypovolania uznanýchčlenských štátoch súvisíazbestom 31 . Riešenie vystavenia účinkom azbestusúvislostiprácou je preto jednoupriorít strategického rámca EÚoblasti ochrany zdraviabezpečnosti pri práci na obdobie 2021 – 2027 32 .

Zníženie limitnej hodnoty expozície pri práci pre azbest

Právnu ochranu pracovníkov pred špecifickými rizikami vystavenia účinkom azbestu EÚ zaviedlaroku 1983 33 . Odvtedy bola niekoľkokrát aktualizovaná. Najnovším právnym predpisom je smernica 2009/148/ESochrane pred azbestom pri práci,ktorej sa stanovujú prísne povinnosti týkajúce sa zamestnávateľov, pokiaľ ideochranu, plánovanieodbornú prípravu. Okrem toho keďže azbest je karcinogén, smernica 2004/37/ESochrane pracovníkov pred rizikami súvisiacimiexpozíciou karcinogénom, mutagénom alebo reprodukčne toxickým látkam pri práci 34 sa uplatňuje vždy, keď je priaznivejšia pre zdraviebezpečnosť pracovníkov.

Celkovo je smernicaochrane pred azbestom pri práci naďalej vhodná na daný účel 35 . Najnovšie vedecké poznatky však podporujú zníženie súčasnej limitnej hodnoty expozície pri práci (ďalej len „hodnota OEL“) 36 ,  37 . Štyri členské štáty (Dánsko, Francúzsko, NemeckoHolandsko) zaviedli záväzné hodnoty OEL pod súčasnou celoúnijnou hodnotou OEL. Nemecko má okrem záväznej hodnoty OEL aj limitnú hodnotu zodpovedajúcu prijateľnej koncentrácii. Na udržanie expozície pod úrovňou prijateľnosti existujú záväzné usmernenia,rámci ktorých sa vyžaduje, aby sapraxi zvážilo prijatie opatrení. Ostatné členské štáty EÚ používajú súčasnú celoúnijnú hodnotu OEL.

Komisia dnes prijíma legislatívny návrh na výrazné zníženie existujúcej hodnoty OEL pre azbest z 0,1 vlákna na centimeter kubický (f/cm³) na 0,01 f/cm³, čo je 10-krát nižšia hodnota ako súčasná hodnota. Revízia hodnoty OEL pre azbest povedie k väčšej harmonizácii limitných hodnôt v celej EÚ. Očakáva sa, že to povedie k lepším pracovným podmienkam, a to aj pre značný počet vyslaných pracovníkov v sektore stavebníctva, a k spravodlivejšiemu rozdeleniu nákladov na zdravotnú starostlivosť medzi členské štáty.

Na ochranu pracovníkov pred vystavením účinkom azbestu je dôležité, aby sa na meranie koncentrácie vlákien vo vzduchu používali vedecky najaktuálnejšie metódy. Tak sa zabezpečí presné posúdenie rizíknásledne lepšia ochrana pracovníkov. Hoci najpoužívanejšou metódou jesúčasnosti fázová kontrastná mikroskopia, ako odporúčala Svetová zdravotnícka organizáciaroku 1997, súdispozícii aj iné účinné metódy.vedeckých dôkazov vyplýva, že metóda založená na elektrónovej mikroskopii by mohla byť presnejšia pri počítaní vlákien, čo by mohlo viesťlepším ochranným opatreniam 38 . Komisia preto zahrnula používanie metód merania do návrhu na zmenu smerniceochrane pred azbestom pri práci.

Usmernenia na podporu vykonávania smernice o ochrane pred azbestom pri práci

Značný počet obnov a demolácií, ktoré sa predpokladajú v nadchádzajúcich rokoch, znamená, že na zabezpečenie plnej ochrany pracovníkov sa musí smernica o ochrane pred azbestom pri práci primerane vykonávať. Pre členské štáty, zamestnávateľov [najmä malé a stredné podniky (MSP), ktoré tvoria 99 % všetkých spoločností pracujúcich s azbestom] a pracovníkov by mohla byť dodatočná podpora na zabezpečenie súladu prínosná. Preto Komisia po prijatí revidovanej smernice o ochrane pred azbestom pri práci vypracuje usmernenia na pomoc pri vykonávaní. Usmernenia poskytnú podrobné informácie o ustanoveniach v súčasnosti platnej smernice (ako je odborná príprava a používanie osobných ochranných prostriedkov), ktoré si vyžadujú objasnenie a poradenstvo. Zásadný význam má podpora primeranej odbornej prípravy pracovníkov, ktorí zaobchádzajú s azbestom v rámci stavebných, renovačných a demolačných prác. Usmernenia by mohli členským štátom a zamestnávateľom, najmä MSP, pomôcť zabezpečiť, že pracovníci sú oboznámení o potrebných preventívnych opatreniach, aby sa dosiahla najvyššia úroveň ochrany. Usmernenia by sa mohli vzťahovať aj na ustanovenia, ktoré patria do právomoci členských štátov (ako je certifikácia firiem odstraňujúcich azbest) tam, kde by boli dodatočné objasnenia užitočné. Všetkým zainteresovaným stranám by sa tým umožnilo vykonať predpokladaný počet renovácií pri zabezpečení najvyššej úrovne ochrany pracovníkov pred vystavením účinkom azbestu.

Zvyšovanie informovanosti

Európska agentúra pre bezpečnosťochranu zdravia pri práci (EU-OSHA)rámci európskeho plánu na boj proti rakovine pripravuje prieskum vystavenia pracovníkovrizikových faktoroch vzniku rakovinyEurópe 39 . Bude sa zaoberať najrozšírenejšími situáciami vystaveniapočtomcharakteristikami 40 pracovníkov vystavených rôznym rizikovým faktorom vzniku rakoviny vrátane azbestu. To umožní lepšie cielené kampane na zvyšovanie informovanostipreventívne opatreniaprispejetvorbe politiky založenej na dôkazoch. Bude to obzvlášť dôležité vzhľadom na zvýšený počet spoločností, pracovníkovsúkromnýchverejných vlastníkov budov, ktorých sa bude odstraňovanie azbestu týkať.rovnakých dôvodov bude Komisia spolupracovaťVýborom vedúcich predstaviteľov inšpekcie práce (SLIC) na spustení aktualizovanej informačnej kampane.

Komisia:

·navrhuje revíziu smerniceochrane pred azbestom pri prácicieľom znížiť súčasnú limitnú hodnotu expozície pri práciobjasniť súvisiace ustanovenia (pripojenétomuto oznámeniu)vyzýva Európsky parlamentRadu na rýchle prijatie;

·po revízii vypracuje aktualizované usmernenia na podporu členských štátov, zamestnávateľovpracovníkov pri vykonávaní smerniceochrane pred azbestom pri práci;

·bude spolupracovaťVýborom vedúcich predstaviteľov inšpekcie práce (SLIC)cieľom spustiť aktualizovanú informačnú kampaňbezpečnom odstraňovaní azbestu zameranú na spoločnosti, pracovníkov, vlastníkovorgány verejnej správy.

4.Riešenie problému azbestubudovách

Pred zákazomEÚ sa azbest vo veľkej miere používal, najmäsektore stavebníctva. Na cementové výrobky sa používalo 70 – 80 % azbestu, zvyšok hlavne na iné stavebné výrobky, ako sú podlahové krytiny, textílie, lepenky alebo izolačné dosky.roku 1970 sakrajinách, ktorésúčasnosti tvoria EÚ, spotrebovalo viac ako 920 000 ton surového azbestu, pričomroku 1980 sa dosiahol vrchol 1 200 000 ton a v roku 2000 spotreba klesla na menej ako 40 000 ton 41 . Vzhľadom na to, že pred rokom 2001 bolo postavených viac ako 220 miliónov jednotiek budov (85 % všetkých jednotiek) 42 , je pravdepodobné, že značná časť dnešného fondu budov obsahuje azbest 43 .

Obdobie maximálnej spotreby azbestu sajednotlivých členských štátoch líši (pozri obrázok č. 1 44 ). Všetky členské štáty zaznamenalirokoch 1970 až 1990 vysoký podiel spotreby azbestu. Na Cypre,Belgicku, Dánsku, Luxembursku, HolandskuŠvédsku sa však väčšina azbestu spotrebovala pred 70. rokmi 20. storočia, zatiaľ čo Chorvátsko, Írsko, Portugalsko, Rumunsko, SlovinskoSlovensko zaznamenali vysokú úroveň spotreby azbestu90. rokoch alebo začiatkom 21. storočia.

Obrázok č. 1 Odhadovaný podiel spotreby azbestu počas hlavných období výstavby budov v EÚ27

Zdroj: Údaje JRC 45

Rozsah problému spôsobeného azbestom v minulosti sa v jednotlivých regiónoch líši. Na základe priemerného veku obytných budov a priemerného odhadovaného množstva azbestu (kg/obytná jednotka) sa na ďalej uvedenej mape zobrazuje zraniteľnosť regiónov EÚ z hľadiska azbestu, a to od nízkej úrovne vstavaného azbestu (nízke množstvo azbestu, novšie budovy) až po vysokú úroveň (vysoké množstvo azbestu, staršie budovy). Zdá sa, že stredoeurópske regióny EÚ majú prevažne staré budovy a veľké množstvá azbestu, zatiaľ čo vo východných a severovýchodných regiónoch EÚ sa vo všeobecnosti nachádza veľké množstvo azbestu v novších budovách. Výsledky by mohli naznačovať členské štáty a regióny, v ktorých by kontrola prítomnosti azbestu pred obnovou mala byť prioritou.

Obrázok č. 2. Dvojrozmerná mapa znázorňujúca priemerný vek obytných budov (v rokoch) a priemerné množstvo azbestu (kg/obytná jednotka)

Zdroj: Údaje JRC 46

Viac informácií a väčšia transparentnosť v súvislosti s azbestom v budovách

K hlavnému ohrozeniu ľudského zdravia, ktoré predstavuje azbest, dochádza vtedy, keď sa narušia materiály obsahujúce azbest, keďže vlákna sa môžu uvoľňovať do vzduchu a následne vdychovať. Zhoršovanie kvality niektorých azbestových výrobkov pri opotrebovaní môže napokon viesť aj k uvoľňovaniu vlákien do ovzdušia. Keďže azbest sa nachádza najmä v stavebných materiáloch a tieto materiály sa počas renovačných prác podstatne menia, stavebná činnosť si pri vypracúvaní ochranných opatrení zasluhuje osobitnú pozornosť. Pravdepodobnosť uvoľňovania vlákien sa líši v závislosti od typu azbestu a miesta, kde sa nachádza. Napríklad drobivý azbest je obzvlášť nebezpečný, pretože jeho vlákna sa uvoľňujú ľahšie ako nedrobivý azbest. Naopak azbest obsiahnutý v pevných materiáloch nie je ľahko narušiteľný a v prípade, že zostane nedotknutý, predstavuje podstatne nižšie riziko.

Hlavnou výzvou pri riešení odstraňovania azbestufondu budov je nedostatok poznatkovtom, či budovy obsahujú azbest. Obnova plánovaná na nadchádzajúce rokydlhodobý cieľ obnovy európskeho fondu budovzáujme dosiahnutia klimatickej neutrality výrazne podporujú potrebu komplexného posúdenia budov, ktoré by potenciálne mohli obsahovať azbest a v ktorých by renovácia mohla predstavovať ohrozenie zdravia. Neskorá identifikácia materiálov obsahujúcich azbest môže oddialiť renovácienečakané nájdenie azbestu počas renovačných prác by mohlo viesťnáhodnému uvoľneniu azbestových vlákien, čo by mohlo predstavovať vážne riziko pre pracovníkov, obyvateľovsusedov. Podľa smernice 2009/148/ESochrane pred azbestom pri práci je povinné posúdiť riziko vystavenia účinkom azbestu už pred začatím prác 47 . Keďže sa však stratégie kontroly prítomnosti, registrácieodstraňovania azbestujednotlivých členských štátoch značne líšia 48 , bolo by užitočné mať spoločný rámec EÚ na jednoduchšiu identifikáciunásledné odstránenie azbestu obsiahnutého vo fonde budov EÚ.

Komisia predloží legislatívny návrh o povinnej kontrole prítomnosti a registrácii azbestu v budovách, pričom bude rešpektovať zásady subsidiarity a proporcionality a právomoci členských štátov. Okrem existujúcich povinností posúdiť prítomnosť azbestu pred začatím renovačných prác by sa v legislatívnom návrhu mohla zvážiť povinnosť kontrolovať a registrovať prítomnosť azbestu v budovách pri hospodárskych transakciách (napr. pred predajom alebo prenájmom) a/alebo v iných kľúčových momentoch životného cyklu budovy. Od členských štátov sa bude takisto požadovať, aby vypracovali vnútroštátne stratégie odstraňovania azbestu, v ktorých sa zohľadnia ich stavebné predpisy a vnútroštátne okolnosti, ako aj historické informácie o používaní azbestu.

Pri príprave legislatívneho návrhu Komisia zváži aj zavedenie minimálnych požiadaviek na zber a šírenie údajov týkajúcich sa prítomnosti azbestu v budovách. Je veľmi dôležité mať transparentné informácie o prítomnosti azbestu počas celého životného cyklu budov, aby sa minimalizovalo riziko vystavenia a uľahčilo odstraňovanie azbestu. Registrácia v digitálnom formáte by uľahčila dostupnosť týchto informácií, ako sa uvádza v ďalšej časti.

Návrh sa vypracuje na základe rozsiahlych konzultácií s odborníkmi a zainteresovanými stranami. Bude vychádzať aj zo štúdie posúdenia vplyvu s cieľom určiť najvhodnejšie možnosti politiky, ktoré sú k dispozícii, na základe najlepších dostupných vedeckých dôkazov, pričom sa bude rešpektovať právny základ stanovený v zmluve.

Návrh bude vychádzať aj z hodnotenia a identifikácie najlepších postupov v oblasti riadenia rizík spojených s azbestom v členských štátoch, a to aj v kontexte vykonávania akčného plánu týkajúceho sa vlny obnovy.

·Francúzsko napríklad prijalo právne predpisycieľom zaviesť povinnú identifikáciu azbestu pred tým, ako sa budú môcť vykonávať určité činnostibudovách (dekrétymája 2017 49 júla 2019 50 ). Pri stavebných prácach, ktoré by mohli viesťriziku vystavenia, osoba alebo orgán, ktorý objednáva práce (napríklad vlastník budovy alebo verejný obstarávateľ), musí pred začatím prác vykonať predbežnú identifikáciu azbestu. To znamená vyhľadávanie, identifikáciulokalizáciu materiálovvýrobkov obsahujúcich azbest, na ktoré by mohli mať dané práce vplyv.

·Poľsko má aj národný program bezpečného odstraňovania azbestu (2009 – 2032)od roku 2013 prevádzkuje databázu azbestu. Národný program zahŕňa legislatívne opatrenia na odstraňovanie azbestu, informovanieodbornú prípravu, ako aj monitorovanie prostredníctvom priestorových informačných systémov.

·V Belgicku chce flámska vláda najneskôr do roku 2040 zabezpečiť, aby boli budovyinfraštruktúra bez azbestu. Na dosiahnutie tohto cieľa prijala opatrenia, ako napríklad to, aby sa odstránenie azbestu stalo predpokladom inštalácie solárnych panelov, a v roku 2022 plánuje predložiť certifikátazbeste pre budovy určené na predaj 51 .

Vlna obnovy a energetická efektívnosť

V iniciatíve „vlna obnovy“ sa zdôrazňuje význam zachovania noriem pre budovy, ktoré sú udržateľnébezpečné. Preto je dôležité prijať opatrenia na odstránenie škodlivých látok, najmä azbestu,ochranu pred nimi. Akčný plán vykonávania 52 vlny obnovy zahŕňa regulačné opatrenia na posilnenie legislatívneho rámca EÚ, najmä smernice 2010/31/EÚenergetickej hospodárnosti budov.decembri 2021 Komisia navrhla 53 revíziu tejto smernice,ktorej sa zdôrazňuje význam zdravého prostrediainteriéroch. Návrh obsahuje ustanovenia, podľa ktorých majú členské štáty riešiť odstraňovanie nebezpečných látok vrátane azbestubudovách, ktoré prechádzajú významnou obnovou.

Zabezpečenie dobrej kvality vzduchu v interiéri sa stane ešte dôležitejším, najmä v súvislosti so znižovaním energetických strát na základe zlepšovania izolácie budov. Hoci sa politiky EÚ zaoberali viacerými faktormi, ktoré prispievajú k dobrej kvalite vzduchu (od okolitého ovzdušia po systémy vykurovania, chladenia a vetrania, stavebné materiály a spotrebné výrobky, ako aj fajčenie a podobné správanie užívateľov), hlavné regulačné nástroje na riešenie týchto prvkov – stavebné predpisy – patria do právomoci členských štátov a ich regiónov. EÚ preto chýba komplexný a integrovaný prístup ku kvalite vzduchu v interiéri. Ako však bolo oznámené v akčnom pláne nulového znečistenia, Komisia do roku 2023 posúdi spôsoby a možnosti politiky na zlepšenie kvality vzduchu v interiéri, pričom sa zameria na kľúčové faktory kvality ovzdušia a hlavné zdroje znečistenia vrátane azbestu. Komisia preskúma spôsoby, ako zvýšiť informovanosť verejnosti a znížiť riziká.

Digitálny denník budovy

Digitálne technológie môžu uľahčiť registráciu a výmenu údajov týkajúcich sa azbestu zozbieraných počas kontroly. Digitálne denníky budov obsahujú všetky údaje týkajúce sa budov a môžu umožniť výmenu a využívanie všetkých druhov informácií získaných počas životnosti budovy, od projektovania a výstavby až po obnovu a demoláciu.

Komisia navrhne regulačnú koncepciu týkajúcu sa vzoru EÚ pre digitálny denník budovy. Bude vychádzaťexistujúcich povinnýchdobrovoľných iniciatívrôznych členských štátochdigitálnych nástrojovcertifikátov pre budovy, ktoré sa vyvíjajú na úrovni EÚ (napr. energetické certifikáty).denníkoch sa môžu uchovávať aj všetky dostupné informácie súvisiacehlavnými ukazovateľmi európskeho rámca pre udržateľné budovy „Level(s)“ 54 , ktoré sledujú udržateľnosťhospodárnosť budov. Tento návrh vzoru bude zahŕňať štandardizovaný prístupzberu údajov, správe údajovinteroperabilite. Bude to zahŕňať jeho vykonávací rámec,to ajprípade údajov vyplývajúcichpovinnosti kontroly. Informácieprítomnosti azbestubudovách by sa mali sprístupniť prostredníctvom denníkovmali by byť prepojenéinými súbormi údajovdenníkoch (napr. plán budovy).

Komisia:

·predloží legislatívny návrhkontrole prítomnostiregistrácii azbestubudováchpožiada členské štáty, aby vypracovali vnútroštátne stratégie odstraňovania azbestu (2023);

·navrhne regulačnú koncepciu týkajúcu sa vzoru EÚ pre digitálne denníky budov (2023);

·bude podporovať členské štáty, ktoré chcú zaviesť digitálne denníky budov alebo rozšíriť svoje existujúce schémyzosúladiť ich so vzorom EÚ;

·posúdi spôsobymožnosti politiky na zlepšenie kvality vzduchuinteriéri, pričom sa zameria na kľúčové faktory kvality ovzdušiahlavné zdroje znečistenia vrátane azbestupreskúma spôsoby, ako zvýšiť informovanosť verejnostiznížiť riziká (2023).

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

·urýchlili digitalizáciu informácií týkajúcich sa budovexistujúcich registrov, zlepšili zber, uchovávanie, porovnateľnosťvymeniteľnosť údajovcharakteristikách budov;

·zaviedli digitálne denníky budov alebo zlepšili existujúce iniciatívysúladeusmerneniami EÚ.

5.Bezpečné zneškodňovanie azbestového odpadu – nulové znečistenie

Hoci je používanie azbestuEÚ už dlho zakázané, naďalej treba prijímať opatrenia týkajúce sa nakladaniaproduktmi demolácieodstraňovania azbestuich zneškodňovania. Stavebný odpadodpaddemolácie predstavujú viac ako tretinu všetkého odpadu vyprodukovaného 55 . Objem materiálov obsahujúcich azbest, prevažnebudov, dosahuje desiatky miliónov tonpravdepodobne prekročí 100 miliónov ton. Cieľom iniciatívy „vlna obnovy“ je do roku 2030 prinajmenšom zdvojnásobiť ročnú mieru obnovy budov. Tým sa zdôrazňuje dôležitosť riešenia azbestu počas celého jeho životného cyklu.

Právne predpisy EÚodpadoch komplexne upravujú nakladanieazbestovým odpadom environmentálne vhodným spôsobom po jeho vzniku 56 . Keďže azbestový odpad sa klasifikuje ako nebezpečný odpad 57 , na vznikprepravu takéhoto odpadu, ako aj nakladaniením sa užrámci právnych predpisov EÚodpadoch vzťahujú osobitnéprísne ustanovenia. Patria medzi ne povinnosti týkajúce sa podávania správvysledovateľnosticieľom zabezpečiť, aby saodpadom nakladalo spôsobom, ktorý chráni životné prostredie. Komisia vydala dva usmerňovacie dokumenty, aby zainteresovaným stranám pomohla plniť tieto povinnosti: Protokol EÚnakladaní so stavebným odpadomodpadomdemolácie (2016) 58 Usmernenia pre audity odpadu pred demolačnýmirenovačnými prácami na budovách (2018) 59 .

Pri snahenakladanieveľkými objemami odpadu obsahujúceho azbest environmentálne vhodným spôsobom zostáva skládkovanie hlavnou koncepciou bezpečného zneškodňovaniu tohto odpadu. Iné metódy spracovania sú obmedzenédôvodu vysokého objemu odpadu, nedostatku zariadení umožňujúcich alternatívne spracovanie, ich vysokých nákladovenergetickej náročnosti 60 . Hoci skládkovanie azbestové vlákna neničí, stabilizuje ichzabraňuje ich uvoľňovaniu, takže idebezpečný spôsob nakladaniaazbestovým odpadom, kým nebudú rozšírenécenovo dostupné alternatívne možnosti spracovania.právnych predpisoch EÚodpadoch sa stanovujú prísne požiadavky na bezpečné zneškodňovanie azbestu na skládkach 61 .

Prioritou je preskúmanie alternatívnych spôsobov spracovania azbestového odpadu environmentálne vhodným spôsobom.hierarchii odpadového hospodárstva 62 sa uprednostňuje zhodnocovanie odpadu pred jeho zneškodňovaním. Komisia do konca roka 2022 začne štúdiucieľom určiť technológiepostupy spracovania azbestového odpaduvykonať porovnávaciu analýzu týchto technológiípostupovich vplyvov na životné prostredie. To zahŕňa analýzu nedostatkov pri nakladaníazbestovým odpadomvyhliadky do budúcnosti. Výsledky štúdie sa použijú na posúdenie, či sú akékoľvek zmeny právnych predpisov EÚodpadoch opodstatnenéhľadiska zlepšenia nakladaniaodpadom obsahujúcim azbest environmentálne vhodným spôsobom, najmäodpadomdemolácie.

Komisia:

·začne revíziu Protokolu EÚnakladaní so stavebným odpadomodpadomdemolácieUsmerneníauditom odpadu pred demoláciouobnovou budov, pričom bude venovať osobitnú pozornosť renovačným prácamazbestu (2023);

·začne štúdiu na určenie postupov nakladaniaazbestovým odpadomnových technológií spracovania, ktorej výsledky sa použijú na posúdenie opodstatnenosti zmien právnych predpisov EÚodpade (do konca roka 2022).

6.Financovanie

EÚ poskytuje značné finančné prostriedky prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktoré možno použiť na podporu vnútroštátnych opatrení na odstraňovanie azbestu v súvislosti s obnovou. Z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti je na podporu investícií a reforiem v členských štátoch sprístupnených 723,8 miliardy EUR (v bežných cenách) vo forme úverov (385,8 miliardy EUR) a grantov (338 miliárd EUR), aby sa európske hospodárstva a spoločnosti stali udržateľnejšie, odolnejšie a lepšie pripravené na výzvy a príležitosti spojené so zelenou a digitálnou transformáciou. Jednou zo siedmich hlavných iniciatív Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti je hlavná iniciatíva Obnova, ktorá sa bude vzťahovať na milióny štvorcových metrov obytných a verejných budov, ktoré prejdú strednou a hĺbkovou obnovou. Členské štáty môžu využiť Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti na financovanie odstránenia materiálov obsahujúcich azbest z budov v rámci práce v oblasti obnovy zameranej na energetickú efektívnosť naplánovanej v ich národných plánoch obnovy a odolnosti. Členské štáty môžu využívať finančné prostriedky z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, a to najmä v rámci piliera 6 (politiky pre ďalšiu generáciu) a hlavnej iniciatívy 7 (rekvalifikujme a zlepšujme zručnosti), aj na podporu získavania zručností pracovníkov, ktorí zaobchádzajú s azbestom (napríklad v stavebníctve alebo v odvetví odpadového hospodárstva), a na aktualizáciu ich zručností v súlade snovými potrebami trhu.

Okrem toho sa môžu na podporu celého radu opatrení súvisiacichobnovou použiť európske štrukturálneinvestičné fondy. Jednýmkľúčových cieľov Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) 63 je pomôcť členským štátom financovať politikyštrukturálne reformy na podporu zvyšovania kvalifikácie, rekvalifikácieceloživotného vzdelávania pre všetkých, ako aj adaptácie pracovníkov, podnikovpodnikateľov na zmeny. To by mohlo zahŕňať zmenydôsledku opatrení prijatýchrámci zelenej transformácie, ako sú renovačné práce. Počas programového obdobia 2014 – 2020 boliEurópskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) 64 spolufinancované rozsiahle projekty odstraňovania azbestuPoľsku, Talianskuiných krajinách. Niekoľko členských štátov prejavilo záujem zahrnúť podobné projekty do svojich programov na obdobie 2021 – 2027. Komisia môže takisto ponúknuť podporu na budovanie administratívnych kapacítvýmenu odborných znalostípoznatkov medzi vnútroštátnymi orgánmi, ktoré riadia programy politiky súdržnosti, prostredníctvom iniciatívy REGIO Peer2Peer+, ktorá jedispozícii na žiadosť členských štátov.

Vzhľadom na širokú škálu mechanizmov financovania EÚ, ktoré sú k dispozícii na podporu energetickej obnovy a energetickej efektívnosti, musia byť členské štáty schopné určiť, ako čo najlepšie využiť tieto finančné prostriedky aj na účely identifikácie a odstraňovania azbestu.

Národné plány obnovy a odolnosti môžu priniesť aj podstatné zlepšenia reforiem a investícií v oblasti zdravotnej starostlivosti zameraním sa na prevenciu a zvýšením kvality diagnostiky a liečby aj v súvislosti s onkologickými pacientmi. Konkrétne môžu celkovú odolnosť systému prevencie onkologických ochorení a starostlivosti o onkologických pacientov posilniť investície do zdravotníckych pomôcok na diagnostiku a liečbu, národných onkologických programov, rozvoja špecializovanej onkologickej starostlivosti a vytvorenia infraštruktúry na prevenciu onkologických ochorení. Európsky plán na boj proti rakovine sa bude realizovať s podporou celej škály finančných nástrojov Komisie, pričom na opatrenia na boj proti rakovine sa celkovo vyčlenia 4 miliardy EUR, a to aj z programu EU4Health, programu Horizont Európa a programu Digitálna Európa.

Komisia vyzýva členské štáty, aby:

·čo najlepšie využili všetky osobitné príležitostirámci programovfondov EÚ na pokrytie iniciatív, ktoré sa zameriavajú na kontroluodstraňovanie azbestu;

·začlenili svoje stratégie odstraňovania azbestu do všetkých svojich programovpolitík, najmä pri realizácii svojich národných plánov obnovyodolnosti;

·šírili informáciemožnostiach financovaniaprostriedkov EÚ na regionálnejmiestnej úrovni.

7. EÚ ako globálny líder v boji proti azbestu

S cieľom ukončiť používanie všetkých druhov azbestu musí EÚ naďalej zohrávať vedúcu úlohu na celom svete. Niektoré krajiny mimo EÚ naďalej vyrábajúpoužívajú výrobky obsahujúce azbest, ktorých celosvetová výroba dosiahlaroku 2021 objem približne 1,2 milióna ton 65 . EÚ prostredníctvom technickej pomocirámci Rotterdamského dohovoru 66 pomáha krajinám vymeniť azbestové materiály za bezpečnejšie náhradyzlepšiť služby včasnej diagnostiky, liečbyrehabilitácie pri ochoreniach súvisiacichazbestom.

rámci svojej ambície dosiahnuť otvorenú strategickú autonómiu 67 ideoblasti celosvetových opatrení na ochranu pracovníkov pred azbestom príkladom.súčasnosti majú spomedzi krajín mimo EÚ prísnejšiu limitnú hodnotu expozície pri práci (OEL), než je súčasná limitná hodnotaEÚ, len Švajčiarsko (0.01 f/cm3)Japonsko (0.03 f/cm3) 68 . Návrhom na revíziu smerniceochrane pred azbestom pri práci by sa hodnota OELEÚ stala spoluhodnotou OEL vo Švajčiarsku najprísnejšou na svete.roku 2017 EÚ prvýkrát zdôraznila potrebu formálne uznať bezpečnosťochranu zdravia pri práci (BOZP) ako základnú zásaduprávo pri prácikontexte Medzinárodnej organizácie práce (MOP). Po piatich rokoch nepretržitého úsilia EÚ súhlasila Medzinárodná konferencia práceroku 2022 so začlenením bezpečnéhozdravého pracovného prostredia do rámca MOP týkajúceho sa základných zásadpráv pri práci. EÚ bude pokračovaťspolupráciMedzinárodnou konferenciou prácecieľom podporovať bezpečnézdravé prostrediedôstojnosť pri práci pre všetkých. Európska komisia takisto poskytuje podporu kandidátskym krajinámpotenciálnym kandidátom pri zosúlaďovaní ich právnych rámcov upravujúcich bezpečnosťochranu zdravia pri práciprávom EÚ.

EÚ je odhodlaná zabezpečiť ochranu pracovníkov naprieč globálnymi dodávateľskými reťazcami. Európska komisia nedávno prijala návrh smernicenáležitej starostlivosti podnikovoblasti udržateľnosti 69 snahe zabezpečiť, aby spoločnosti prijímali opatrenia na minimalizáciu nepriaznivých vplyvov na ľudské právaživotné prostredie prostredníctvom svojich činnostírámci EÚ aj mimo nej. To zahŕňa činnosti ich dcérskych spoločností a v rámci hodnotového reťazca. EÚ takisto finančne prispieva na niekoľko medzinárodných projektov na zlepšenie bezpečnostiochrany zdravia pri práci, ktoré sú relevantné ajhľadiska riešenia rizík spojenýchazbestom 70 . EÚ sarámci svojho celosvetového záväzkuoblasti ochrany zdraviabezpečnosti pri práciglobálnych dodávateľských reťazcoch ďalej zapája aj do rámcových iniciatív, ako je napríklad fond skupiny G7 pre víziu nulovej úmrtnosti, dohoda skupiny G20bezpečnejších pracoviskáchsieť odborníkovoblasti BOZP.

8. Záver

Hoci je azbest v EÚ zakázaný od roku 2005, tento problém z minulosti naďalej predstavuje značné ohrozenie verejného zdravia. S cieľom chrániť obyvateľstvo pred vystavením účinkom azbestu a zabrániť prenosu rizík na mladšie generácie je dôležité zintenzívniť opatrenia na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni zamerané na identifikáciu a odstraňovanie azbestu.

Toto oznámenie prichádza v čase, keď je EÚ odhodlaná výrazne zlepšiť energetickú hospodárnosť budov a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu svojho fondu budov do roku 2050. V rámci tohto cieľa je riešenie zdravotných rizík spojených s vystavením účinkom azbestu nevyhnutné na dosiahnutie zelenej transformácie, pre ktorú sú verejné zdravie a dôstojné životné a pracovné podmienky kľúčové.

Komisia vyzýva všetky inštitúcie EÚ, členské štáty, sociálnych partnerov a iné zainteresované strany, aby zrýchlili opatrenia zamerané na dosiahnutie EÚ bez azbestu pre súčasné i budúce generácie.

(1)

      https://monographs.iarc.who.int/wp-content/uploads/2018/06/mono100C-11.pdf .

(2)

      WHO/ILO Joint Estimates of the Work-related Burden of Disease and Injury (Spoločné odhady záťaže vyplývajúcej z chorôb a úrazov v súvislosti so zamestnaním vypracované WHO/MOP) .

(3)

     Lassen, C. a Christens, F. (COWI); Vencovska, J; Vencovsky, D. a Garrett, S. (RPA), Schnekider, K. a Dilger, M. (FoBiG). 2021. Study on collecting information on substances with the view to analysing the health, socio-economic and environmental impacts in connection with possible amendments of Directive 98/24/EC (Chemical Agents) and Directive 2009/148/EC (Asbestos) [Štúdia o zhromažďovaní informácií o látkach s cieľom analyzovať zdravotné, sociálno-ekonomické a environmentálne vplyvy v súvislosti s možnými zmenami smernice 98/24/ES (chemické faktory) a smernice 2009/148/ES (azbest)]. Záverečná správa o azbeste.

Údaje z databázy štúdie o globálnej záťaži vyplývajúcej z chorôb, úrazov a rizikových faktorov (GBD) z roku 2019.

(4)

     Obmedzenia používania krocidolitu zavedené smernicou Rady 83/478, ktorou sa do smernice 76/769/EHS zavádzajú obmedzenia týkajúce sa azbestu,  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31987L0217&from=EN https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31976L0769&from=en .

(5)

     Obmedzenia používania chrysotilu, amozitu, anthofylitu, aktinolitu a tremolitu v hračkách, vo výrobkoch určených na nastrekovanie alebo v práškovej forme, v izolačných zariadeniach, náterových farbách a lakoch, smernica 85/610      https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31985L0610&from=EN .

(6)

     Krocidolit, amozit, anthophylit, aktinolit a tremolit.

(7)

     Niektoré zariadenia, náterové farby a laky, filtre na kvapaliny, materiál používaný na povrchoch ciest, plniace a tesniace hmoty, izolačné alebo zvukotesné materiály nízkej hustoty, vzduchové filtre a filtre na plyn, podložky pod plastové podlahové krytiny a nástenné krytiny, textílie (s dočasnou výnimkou pre membrány) a strešná plsť.

(8)

     Smernica 1999/77/ES s termínom transpozície 1. januára 2005 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31999L0077&from=EN .

(9)

     Kontroly výrobkov vstupujúcich do EÚ, pokiaľ ide o ich súlad s nariadením REACH, sa riadia nariadením 2019/1020 o dohľade nad trhom a súlade výrobkov https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R1020&from=EN .

(10)

     COM(2021) 44 final       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?qid=1664866607490&from=EN&uri=CELEX%3A52021DC0044 .

(11)

     COM(2021) 400 final       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021DC0400&qid=1664866748612&from=SK .

(12)

      https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:ca25ed6f-1d9f-11ea-95ab-01aa75ed71a1.0002.02/DOC_1&format=PDF .

(13)

      https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020DC0662&qid=1664873876395&from=SK .

(14)

     Na základe súčasných oznámení, trendu zvyšujúceho sa množstva odpadu obsahujúceho azbest, počtu certifikovaných pracovníkov a životnosti azbestových cementových materiálov (70 – 80 % azbestu v EÚ). Zdroj: Externá štúdia, (Risk and Policy Analysts, RPA), 2021, pozri poznámku pod čiarou č. 3.

(15)

      https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0427_SK.html .

(16)

      https://www.eesc.europa.eu/sk/our-work/opinions-information-reports/opinions/freeing-eu-asbestos .

(17)

      https://www.eesc.europa.eu/sk/our-work/opinions-information-reports/opinions/working-asbestos-energy-renovation-own-initiative-opinion .

(18)

      https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:849c105d-f09b-11ec-a534-01aa75ed71a1.0006.02/DOC_2&format=PDF .

(19)

     Špecifické ciele udržateľného rozvoja zahŕňajú dobré zdravie a blaho ľudí (cieľ trvalo udržateľného rozvoja 3), dôstojnú prácu a hospodársky rast (cieľ trvalo udržateľného rozvoja 8), priemysel, inovácie a infraštruktúru (cieľ trvalo udržateľného rozvoja 9) a zodpovednú výrobu a spotrebu (cieľ udržateľného rozvoja 12).

(20)

     Mezotelióm je typ rakoviny, ktorá sa vyvíja z tenkej vrstvy tkaniva, ktorá pokrýva mnohé z vnútorných orgánov (tzv. mezotel).

(21)

     Burgers JA, Damhuis RA. Prognostic factors in malignant mesothelioma. Lung Cancer. (Prognostické faktory v prípade malígneho mezoteliómu. Rakovina pľúc.) 2004 Aug;45 Suppl 1:S49-54. doi: 10.1016/j.lungcan.2004.04.012. PMID: 15261434.

(22)

      Európska štatistika chorôb z povolania (EODS) – Experimentálna štatistika – Eurostat (europa.eu) .

(23)

      Prehľad o zdraví: Európa v roku 2020: Stav zdravia v cykle EÚ .

(24)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 10.

(25)

      Návrh odporúčania Rady o posilnení prevencie prostredníctvom včasnej detekcie: Nový prístup ku skríningu rakoviny, ktorým sa nahrádza odporúčanie Rady 2003/878/ES (europa.eu) z 20. septembra 2022.

(26)

      Spoločné odhady záťaže vyplývajúcej z chorôb a úrazov v súvislosti so zamestnaním vypracované WHO/MOP .

(27)

     Mezotelióm (7 510 úmrtí), rakovina vaječníkov (2 032), rakovina priedušnice, priedušiek a pľúc (61 035) a rakovina hrtana (1 173). Externá štúdia, (Risk and Policy Analysts, RPA), 2021, pozri poznámku pod čiarou č. 3, údaje z databázy štúdie o globálnej záťaži vyplývajúcej z chorôb, úrazov a rizikových faktorov (GBD) z roku 2019.

(28)

     Odporúčanie Komisie 2003/670/ES z 19. septembra 2003 týkajúce sa európskeho zoznamu chorôb z povolania, Ú. v. EÚ L 238, 25.9.2003, s. 28. Ú. v. EÚ L 238, 25.9.2003, s. 28. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32003H0670&from=EN .

(29)

     Choroby z povolania spojené s azbestom, ktoré sú v súčasnosti zahrnuté v prílohe I k odporúčaniu, sú tieto: azbestóza, mezotelióm po vdýchnutí azbestového prachu, komplikácie pri azbestóze v podobe rakoviny priedušiek, fibrózne choroby pohrudnice, s reštrikčnými poruchami dýchania, spôsobené azbestom a rakovina pľúc po vdýchnutí azbestového prachu.

(30)

     Rakovina z povolania je s podielom 52 % hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s prácou v Európskej únii, za ktorou nasledujú ochorenia obehového systému (24 %), úrazy (2 %) a všetky ostatné príčiny (22 %). Ide o údaje z roku 2017, teda EÚ27 + UK. https://visualisation.osha.europa.eu/osh-costs#!/ .

(31)

      https://ec.europa.eu/eurostat/web/experimental-statistics/european-occupational-diseases-statistics .

(32)

     COM/2021/323 final. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52021DC0323 .

(33)

     Druhá samostatná smernica v zmysle článku 8 smernice 80/1107/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami súvisiacimi s vystavením chemickým, fyzikálnym a biologickým faktorom pri práci (Ú. v. ES L 263, 24.9.1983, s. 25).

(34)

     Ú. v. EÚ L 158, 30. 4. 2004, s. 50.       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:02004L0037-20140325&from=EN .

(35)

     Pozri hodnotenie ex post smerníc EÚ v oblasti BOZP z roku 2017 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:52017SC0010 .

(36)

     Podporná štúdia k hodnoteniu je k dispozícii tu:       https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=17060&langId=en .

(37)

     Ak sa na úrovni EÚ neprijmú žiadne opatrenia a zohľadnia sa len povolania, v ktorých v súčasnosti dochádza k vystaveniu účinkom azbestu, odhaduje sa, že v nasledujúcich 40 rokoch dôjde v EÚ27 k 884 prípadom rakoviny z povolania. Takisto sa predpokladá, že za rovnaké obdobie 707 pracovníkov zomrie na rakovinu spôsobenú vystavením účinkom azbestu pri práci. Pokiaľ ide o náklady na zdravotnú starostlivosť, odhaduje sa, že náklady na rakovinu budú predstavovať 228 až 438 miliónov EUR.

(38)

     Viac informácií o metodikách merania sa nachádza v stanovisku Výboru Európskej chemickej agentúry pre hodnotenie rizík:      https://echa.europa.eu/documents/10162/30184854/OEL_asbestos_Final_Opinion_en.pdf/cc917e63-e0e6-e9cd-86d2-f75c81514277 .

(39)

     Ďalšie informácie: https://osha.europa.eu/en/facts-and-figures/workers-exposure-survey-cancer-risk-factors-europe . Prieskum sa najskôr uskutoční v reprezentatívnej vzorke šiestich členských štátov a vzťahovať sa bude na 24 rizikových faktorov vzniku rakoviny vrátane chemických a fyzických faktorov. Prvé zistenia sa očakávajú v roku 2023.

(40)

     Analyzované charakteristiky zahŕňajú rod, vek, krajinu narodenia, povolanie, odvetvie činnosti, veľkosť spoločnosti, veľkosť pracoviska, postavenie v zamestnaní, typ zmluvy a týždenný pracovný čas.

(41)

     Maduta, C., Kakoulaki, G., Zangheri, P., Bavetta, M., Towards energy efficient and asbestos-free dwellings through deep energy renovation (Energeticky účinné obydlia bez azbestu na základe hĺbkovej energetickej obnovy), JRC129218,       https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC129218 .

(42)

     Vlna obnovy pre Európu. Pozri poznámku pod čiarou č. 13.

(43)

41     Napr. ploché krytinové škridly, veľké a malé fasádové panely, panely stropov a stien, tepelná a zvuková ochrana pred ohňom a kondenzáciou na nosníkoch, dymotesné dvere a brány, pece, kotly a vysokoteplotné zariadenia atď.

(44)

     V grafe 1 sa uvádza členenie spotreby azbestu podľa hlavných období výstavby budov EÚ. Odhad je založený na zjavnej spotrebe azbestu v rokoch 1920 až 2003 (Virta, 2006) a na percentuálnom podiele surového azbestu používaného v stavebných materiáloch uvedených v literatúre; v prípade Malty neboli oznámené žiadne údaje o spotrebe azbestu. Úplná metodika v odkaze 40.

(45)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 41.

(46)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 41.

(47)

     Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/148/ES z 30. novembra 2009 o ochrane pracovníkov pred rizikami z vystavenia účinkom azbestu pri práci (Ú. v. EÚ L 330, 16.12.2009, s. 28). https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009L0148&from=EN .

(48)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 41.

(49)

      https://www.legifrance.gouv.fr/download/pdf?id=LykGmH7vMb-yJKNXCJ9VQ3z9fiEK5Q9jlNDoaaUnwUM= .

(50)

      https://www.legifrance.gouv.fr/download/pdf?id=uE3o2iaLz4ujX46N5eNQWUANnUy9niNepuHoD-nISzQ= zmenené v roku 2020       https://www.legifrance.gouv.fr/download/pdf?id=TtFjMCu9CIzP1bhSZJIVTvpNRp6cu4pAD6cG41mJnZw= .

(51)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 41.

(52)

      https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1665385391078&uri=CELEX%3A52020DC0662 .

(53)

      https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0802&qid=1665385522261 .

(54)

      https://ec.europa.eu/environment/topics/circular-economy/levels_en .

(55)

     Pozri internetovú stránku Eurostatu, 2018     https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Waste_statistics#Total_waste_generation .

(56)

     Podľa článku 2 písm. b) smernice 2008/98/ES o odpade sú z rozsahu pôsobnosti tejto smernice vyňaté „budovy trvalo spojené s pôdou“, keďže sa nepovažujú za odpad.

(57)

     Pozri prílohu III k smernici 2008/98/ES o odpade a rozhodnutie 2000/532/ES, ktorým sa vydáva zoznam odpadov.

(58)

      https://ec.europa.eu/docsroom/documents/20509/ .

(59)

      https://ec.europa.eu/growth/news/eu-construction-and-demolition-waste-protocol-2018-09-18_en .

(60)

     Napríklad vitrifikácia, pri ktorej sa azbest premieňa na inertné, potenciálne recyklovateľné nerastné materiály, je v priemyselnom rozsahu ťažko dostupná a značne energeticky náročná. Napríklad v závode spoločnosti INERTAM vo Francúzsku sa využíva technológia vitrifikácie azbestového odpadu pomocou plazmového horáka, pri ktorej sa dosahujú teploty až 1 600 °C. V dôsledku toho nastáva veľmi vysoká spotreba energie a súvisiaci vplyv na klímu.

(61)

     V rozhodnutí Rady 2003/33/ES sa stanovujú požiadavky na bezpečné zneškodňovanie azbestu na skládkach a v smernici 1999/31/EHS o skládkovaní sa stanovujú minimálne kontrolné a monitorovacie postupy, ktoré sa majú pravidelne vykonávať na skládke.

(62)

     Hierarchia odpadového hospodárstva, ako je uvedená v článku 4 rámcovej smernice o odpade, je poradím priorít v odpadovom hospodárstve, ktoré odráža všeobecný prístup v rámci právnych predpisov EÚ o nakladaní s odpadom. Hierarchiou sa stanovuje päť možných spôsobov nakladania s odpadom, ktoré sú podľa priority zoradené takto: 1. predchádzanie vzniku, 2. príprava na opätovné použitie, 3. recyklácia, 4. iné zhodnocovanie, napr. energetické zhodnocovanie, a 5. zneškodňovanie. Jej hlavným účelom je minimalizovať nepriaznivé vplyvy odpadu na životné prostredie a zvýšiť a optimalizovať efektívnosť využívania zdrojov v odpadovom hospodárstve a politike. [Vyňaté z dokumentu Guidance on the interpretation of key provisions of Directive 2008/98/EC on waste (Usmernenie o interpretácii kľúčových ustanovení smernice 2008/98/ES o odpade) z roku 2012 https://ec.europa.eu/environment/pdf/waste/framework/guidance_doc.pdf ].

(63)

      https://ec.europa.eu/european-social-fund-plus/en .

(64)

      https://ec.europa.eu/regional_policy/en/funding/erdf/ .

(65)

     U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries (Geologický prieskum USA, Zhrnutia o nerastných komoditách), január 2022.

(66)

      http://www.pic.int/TheConvention/Overview/TextoftheConvention/tabid/1048/language/en-US/Default.aspx .

(67)

     Odolné systémy zdravotnej starostlivosti a globálna pozícia určovateľky noriem, a to aj z hľadiska práv pri práci, patria medzi 10 pilierov otvorenej strategickej autonómie Európy – pozri COM(2021) 750 final.

(68)

     Pozri poznámku pod čiarou č. 3.

(69)

     COM(2022) 71 final      https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52022PC0071&from=EN .

(70)

     EÚ prispieva do fondu MOP pre víziu nulovej úmrtnosti (Vision Zero Fund, VZF) sumou 1,8 milióna EUR z programu EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) na financovanie projektu na zlepšenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v globálnom dodávateľskom reťazci. Sumou 0,5 milióna EUR sa z neho financuje aj projekt „Dopĺňanie údajov a vypĺňanie medzier v poznatkoch o BOZP v globálnych dodávateľských reťazcoch s cieľom posilniť model spoločnej zodpovednosti“. Cieľom projektu je zabezpečiť, aby boli k dispozícii použiteľné poznatky o BOZP a globálnych dodávateľských reťazcoch, podporovať priemyselné odvetvie a verejné a súkromné zainteresované strany pri prijímaní rozhodnutí a poskytnúť podkladové informácie pre vypracovanie celoodvetvových stratégií na udržateľné riešenie stále pretrvávajúcich výziev v oblasti BOZP. Projekt poskytuje dostupné aktuálne údaje rozčlenené podľa pohlavia o výskyte nehôd, zranení a chorôb so smrteľnými následkami a bez smrteľných následkov pri práci v krajinách zapojených do projektu VZF.

Top