EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0409

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Sila obchodných partnerstviev: spoločne za zelený a spravodlivý hospodársky rast

COM/2022/409 final

V Bruseli22. 6. 2022

COM(2022) 409 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Sila obchodných partnerstviev: spoločne za zelený a spravodlivý hospodársky rast


1.Úvod

EÚ je pevne odhodlaná zabezpečovať, aby sa prostredníctvom jej obchodných dohôd presadzovala udržateľnosť. Popri podpore hospodárskeho rastu sa tak budú v úplnom súlade s hodnotami a prioritami Únie chrániť aj ľudské práva, dôstojná práca, klíma a životné prostredie. V súčasnom geopolitickom kontexte, ktorý je poznačený zvýšenou nestabilitou, musí Európska únia ako spoľahlivý partner zintenzívniť svoju spoluprácu s tretími krajinami. Obchodná politika EÚ poskytuje pre spoluprácu s obchodnými partnermi pevný rámec, pokiaľ ide o otázky udržateľnosti súvisiace s obchodom. Ide o prístup založený na medzinárodných pravidlách platných v oblasti práce a životného prostredia a na štruktúrovaných a transparentných procesoch, do ktorých je zapojená občianska spoločnosť.

V tomto oznámení sa vytyčuje, ako by sa mohol zlepšiť prínos obchodných dohôdudržateľnému rozvoju. Všetky moderné obchodné dohody EÚ už obsahujú kapitolyobchodeudržateľnom rozvoji. Od roku 2018 sa ich posilnené vykonávaniepresadzovanie riadi 15-bodovým akčným plánom 1 . Komisia pristúpilajúni 2021hĺbkovému preskúmaniu, ktoré malo za cieľ posilniť schopnosť obchodných dohôd ako takých teda nielen kapitolobchodeudržateľnom rozvoji – presadzovať udržateľný obchodspolupráciobchodnými partnermi,tosúčinnostiostatnými príslušnými politickými nástrojmi EÚ vrátane Európskej zelenej dohody 2 3 .

Komisiarámci tohto preskúmania požiadalavypracovanie nezávislej porovnávacej štúdie, ktorá porovnávala postupy týkajúce sa obchoduudržateľného rozvoja obsiahnutéobchodných dohodách tretích krajín. Táto štúdia potvrdila, že EÚ je jednýmpriekopníkovhlavných lídrovpresadzovaní udržateľnosti prostredníctvom svojich obchodných dohôd 4 . Komisia navyše zorganizovala otvorenú verejnú konzultáciu, aby zhromaždila informácie od čo najširšieho spektra občanovzainteresovaných strán. Podarilo sa jej tak zozbierať mnohé príspevky počnúc príspevkami od podnikovodborových zväzov až po príspevky skupín pôsobiacichoblasti životného prostrediaľudských právpríspevky sociálnych partnerov 5 . Popritom prebiehala rozsiahla výmena názorovčlenskými štátmi, Európskym parlamentomEurópskym hospodárskymsociálnym výborom.

Komisia na základe príspevkov a odporúčaní získaných počas preskúmavania obchodu a udržateľného rozvoja vytýčila súbor politických priorít a kľúčových akčných bodov, ktoré budú prispievať k ďalšiemu zlepšovaniu účinnosti súčasného angažovaného prístupu k obchodu a udržateľnému rozvoju založeného na medzinárodnom rámci a normách pomocou uplatňovania prísnejších pravidiel presadzovania. Ďalej opísaný nový prístup zahŕňa fázu úplného dodržiavania záväzkov a využívanie obchodných sankcií v konkrétnych, presne vymedzených prípadoch.

2.Akým spôsobom prispievajú obchodné dohody EÚprogramu udržateľného rozvoja

Obchodné dohody sú dôležitou hnacou silou udržateľného rastuEÚ ajpartnerských krajinách. Aktívna obchodná agenda má zásadný významhľadiska hospodárskej prosperitykonkurencieschopnosti Európy. Obchodné dohody pomáhajú vytvárať pracovné miesta, rozširovať trhystimulovať hospodársky rastinovácie 6 . Odstraňujú prekážky prístupu na trh, čím zároveň znižujú nákladyuľahčujú zavádzanievyužívanie technológií šetrných ku klíme, ako aj súvisiacich tovarovslužieb, ktoré pomáhajú znižovať emisie skleníkových plynov na celom sveteprispôsobovať sa meniacej sa klíme. Obchodné dohody navyše pomáhajú zabezpečiť dodávky potrebných surovín, ku ktorým patria aj suroviny používanénízkouhlíkových technológiách. Na klímu, biodiverzitu alebo pracovné podmienky môže mať zároveň vplyv aj globálny obchod. Pozitívne účinky otvoreného obchodu pocítime len vtedy, keď sa súčasneliberalizáciou obchodu budú podporovať aj medzinárodné pracovné normyzavádzať rázne opatreniaoblasti klímyživotného prostredia. Pokiaľ ideotázku udržateľnosti, obchodné dohody ako nástroje privilegovaného partnerstva poskytujútomto smere platformu pre politický dialógspoluprácupartnerskými krajinami. A to je mimoriadne dôležité, keďže jedinou cestou riešenia globálnych výziev je práve globálna spolupráca.

Po preskúmaní obchodnej politiky sa podpora zelenejspravodlivej transformácie stala spoluotvorenosťouasertivitou jednýmpilierov obchodnej politiky EÚ 7 . Je tosúladeEurópskou zelenou dohodouoznámenímdôstojnej práci na celom svete 8 , podľa ktorých má byť udržateľný rozvoj ústredným prvkom pri tvorbe politíkprijímaní opatrení EÚ. Priorityciele udržateľného rozvoja boli začlenené do všetkých politík EÚsúladeAgendou 2030 Organizácie Spojených národovjej 17 cieľmi udržateľného rozvoja, Parížskou dohodouzmene klímyďalšími viacstrannými dohodamiochrane životného prostrediadodržiavaní pracovných noriem. Tieto mnohostranné dohodydohovory sa stali globálnym rámcom pre medzinárodnú spoluprácu, ako aj pre opatreniaoblasti udržateľného rozvojasú smerodajné aj pri obchodných dohodách EÚ, pokiaľ idezáväzkyoblasti udržateľného rozvoja.

Prístup EÚ k obchodu a udržateľnému rozvoju, ktorý je založený na hodnotách, sa usiluje o to, aby sa partnerské krajiny zaviazali k širším záväzkom, než sú záväzky v obchodných dohodách s inými medzinárodnými aktérmi. Konkrétne sa v kapitolách obchodných dohôd EÚ, ktoré sa týkajú obchodu a udržateľného rozvoja, vyžaduje, aby sa účinne vykonávali dohovory Medzinárodnej organizácie práce (MOP) a mnohostranné environmentálne dohody, ktoré jednotlivé zmluvné strany ratifikovali. Ide napríklad o Parížsku dohodu o zmene klímy a Dohovor o biologickej diverzite.

V kapitolách obchodných dohôd EÚ, ktoré sa týkajú obchoduudržateľného rozvoja, sa takisto vyžaduje, aby sa dodržiavali základné zásady MOP stanovenéDeklarácii MOPzákladných zásadáchprávach pri práciroku 1998 9 .tejto súvislosti Komisia oceňuje, že MOPjej členovia pracujú na posilňovanírozširovaní týchto základných zásad (najnovšie iderozhodnutie zahrnúť bezpečnosťochranu zdravia pri práci),domnieva sa, že tento vývoj by sa mal náležite zohľadniť ajkapitoláchobchodeudržateľnom rozvoji.

Kapitolyobchodeudržateľnom rozvoji presadzujú aj ratifikáciu neratifikovaných základných dohovorov MOPobsahujú širokú škálu záväzkovustanoveníspoluprácioblastiach, ako sú pracovné práva, sociálny dialóg, dôstojné pracovné podmienky vrátane inšpekcie práce, udržateľné hospodárenieprírodnými zdrojmi, lesné hospodárstvo, rybolov, akvakultúra, správa oceánovpodpora zodpovedného obchodného správania 10 . Obchodné dohody EÚ presadzujú teraz už aj takú spoluprácu, ktorej cieľom je stimulovať prechod na obehové hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje alebo dodávateľské reťazce, ktoré neprispievajúodlesňovaniu,podporujú medzinárodnú správuoblasti životného prostredia. Nedávne obchodné dohody EÚ obsahujú aj ustanovenia týkajúce sa príslušných dohovorov OSNMOP, ktorými sa podporuje posilnenie ekonomického postavenia žienrodová rovnosť, vrátane ustanovení podporujúcich spoluprácu na medzinárodných fórach, akým je napríklad WTO,záujme presadzovania týchto cieľov.

Súčinnosť s ostatnými nástrojmi politiky

Obchodné dohody EÚ nie sú jedinými nástrojmi slúžiacimi na podporovanie a posilňovanie programu Únie v oblasti udržateľnosti pri spolupráci s tretími krajinami. Záväzky v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja, ktoré sú začlenené do týchto obchodných dohôd, sú súčasťou komplexného prístupu, v rámci ktorého sú úzko prepojené so širším súborom politických nástrojov, multilaterálnym úsilímnástrojmi rozvojovej spolupráce. Spolu s autonómnymi nástrojmi EÚ pomáhajú maximálne využiť pozitívny vplyv obchodu na udržateľný rozvoj a zabezpečujú, aby sa negatívne vplyvy naopak obmedzili.

Očakáva sa, že do konca mandátu súčasnej Komisie bude mať EÚdispozícii ambiciózny súbor dodatočných autonómnych nástrojov na podporu udržateľného obchodu.roku 2021 Komisia predložila návrh na zriadenie mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciachcieľom zabrániť úniku uhlíkaposilniť účinnosť globálnych opatreníoblasti klímy 11 , ako aj návrh týkajúci sa výrobkov, ktoré neprispievajúodlesňovaniu,cieľom posilniť úsilie vyvíjané na boj proti odlesňovaniudegradácii lesov 12 .tom istom roku Komisia prijala ambicióznykomplexný balík opatrení, ktoré majú pomôcť zlepšiť tok peňazí na financovanie prechodu na udržateľné hospodárstvo 13 . Začiatkom roka 2022 Komisia predložila návrh týkajúci sa náležitej starostlivosti podnikovoblasti udržateľnosti, ktorým sa podporuje udržateľnézodpovedné obchodné správanie naprieč globálnymi hodnotovými reťazcami. 14 . Okrem toho prijala návrh rámca, ktorého cieľom je zvýšiť environmentálnu udržateľnosťobehovosť všetkých výrobkov uvádzaných na trh Únie 15 . Ako sa už uviedlooznámenídôstojnej práci na celom svete, Komisia neskôrtomto roku predloží aj novú legislatívnu iniciatívucieľom účinne zakázať uvádzanie výrobkov vyrobených nútenou prácou na trh EÚ 16 .

Komisia vo svojom návrhu nového nariadenia EÚsystéme všeobecných colných preferencií zlepšila prínos tohto systémupodpore udržateľného rozvoja okrem iného aj tým, že doplnila viaceré medzinárodné nástrojeoblasti ľudských práv, dobrej správy vecí verejných, práceochrany životného prostredia. Tieto doplnenia zahŕňajú Parížsku dohoduzmene klímy, Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu, dva nové dohovory MOPupravujú aj otázku riadenej medzinárodnej migrácie, ktorá prispievaudržateľnému rozvoju. Cieľom návrhu je navyše umožniť, aby vývoz tovaru vyrobeného medzinárodne zakázanou detskou prácounútenou prácou predstavoval dôvod na prípadné zrušenie obchodných preferencií 17 .

Pokiaľ idemultilaterálnu spoluprácu, EÚ sa nedávno zapojila do vypracovaniapredloženia troch viacstranných iniciatív WTO, ktoré sa týkajú obchoduenvironmentálnej udržateľnosti, znečisťovania plastmiudržateľného obchoduplastmi, ako aj reformy dotácií na fosílne palivá 18 . Na 12. ministerskej konferencii WTO sa vďaka kľúčovej úlohe, ktorú zohrávala práve EÚ, podarilo dosiahnuť prvú mnohostrannú dohodudotáciách na rybolov, ktorou sa na celom svete postihujú škodlivé dotácie na rybolov. Ústredným prvkom tejto dohody je environmentálna udržateľnosť. EÚ bude na nasledujúcej ministerskej konferencii naďalej naliehať, aby sa postihy za dotácie rozšírili 19 . EÚ okrem toho aktívne podporuje založenie koalície ministrov obchodu pre klímu. Idesnahu viac politicky stimulovať vypracovanie pozitívneho obchodnéhoklimatického programu, najmärámci WTO 20 .rámci reformy WTO má EÚúmysle podporovať dialógvzájomnom pôsobení medzi obchodomdôstojnou prácou, okrem iného aj prostredníctvom spolupráce medzi WTOMOP.organizácii OECD zas EÚ podporuje zmenysúbore pravidiel upravujúcich oficiálne vývozné úverysnahe dosiahnuť väčší súladklimatickými cieľmi. EÚ sa podarilo takisto dosiahnuť zákaz vývozných úverov pre neekologizované uhoľné elektrárne 21 .

Všetky tieto obchodné politické nástroje a iniciatívy sú súčasťou komplexnej odpovede na celosvetové problémy s udržateľnosťou a využívajú sa súčasne s obchodnými dohodami.

3.Nové politické usmernenia pre udržateľný rozvojobchodných dohodách

Z preskúmania obchoduudržateľného rozvoja vyplynulo, že model obchoduudržateľného rozvoja, ktorý uplatňuje EÚ, je solídny, no existuje priestor aj na zlepšeniešiestich politických prioritách, ktoré možno zhrnúť ako potrebu 1. proaktívnejšie spolupracovaťpartnermi; 2. viac využívať individuálny prístupzávislosti od jednotlivých krajín; 3. začleniť aspekt udržateľnosti aj inde ako len do kapitoly obchodných dohôd venovanej obchoduudržateľnému rozvoju; 4. dôkladnejšie monitorovať plnenie záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja; 5. posilniť úlohu občianskej spoločnosti6) posilniť presadzovanie prostredníctvom obchodných sankcií ako krajného riešenia 22 .

Aby bol prínos politiky udržateľného rozvoja, ktorú Komisia presadzuje vo svojich obchodných dohodách, čo možno najúčinnejší, bude sa v rámci každej jednotlivej priority zameriavať na niekoľko akčných bodov. Tieto akčné body vychádzajú zo skúseností s vykonávaním, zo zhromaždených dôkazov, ako aj z príspevkov získaných počas otvorenej verejnej konzultácie. Akčné body dopĺňajú a rozširujú akčné oblasti identifikované v 15-bodovom akčnom pláne.

3.1    Zakotvenie komplexného prístupuobchoduudržateľnému rozvoju do viacstranných dohôdspolupráce

Ako sa už predtým spomínalo, vzájomné pôsobenie medzi obchodom a udržateľným rozvojom sa musí riešiť komplexným spôsobom tak, že sa obchodná politika zasadí do širšieho kontextu iných nástrojov na podporu udržateľnosti. V rámci tohto komplexného prístupu sa v obchodných dohodách podporuje globálny rámec riadenia, a to najmä tak, že sa do nich začleňujú základné medzinárodné normy a záväzky a že sa v nich presadzuje ich účinné vykonávanie, dodržiavanie a ďalšie posilňovanie prostredníctvom postupov spolupráce. Vďaka pevnému zakotveniu dvojstranných záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja do multilaterálneho kontextu sa prístup EÚ k obchodu a udržateľnému rozvoju stáva legitímnym, dôveryhodným a účinným. Cieľom tohto prístupu je okrem toho zabrániť fragmentácii a namiesto toho zabezpečiť, aby záväzky v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja viedli k posilneniu globálneho úsilia. Záväzky v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja založené na medzinárodných normách môžu slúžiť aj ako ochrana pred protekcionistickými snahami.

Vďaka prístupu založenému na angažovanosti a spolupráci môže EÚ spoločne so svojimi partnermi prevziať zodpovednosť za to, aby obchodné dohody prispievali k podpore zelenej a spravodlivej transformácie a k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja. Tento prístup podporuje širšie zapojenie rôznych zainteresovaných strán vrátane miestnych komunít, mimovládnych organizácií (MVO), zamestnávateľov a odborových zväzov. Všetky opísané faktory sú nevyhnutným predpokladom toho, aby sa dosiahli zmeny v praxi.

Komisia bude v tejto súvislosti naplno využívať platformy, ktoré poskytujú obchodné dohody, aby uľahčila dialóg o autonómnych nástrojoch EÚ, ktorými sa podporuje udržateľnosť v kontexte obchodu, a aby nabádala obchodných partnerov k presadzovaniu ich dodržiavania. Komisia má okrem toho v úmysle zlepšiť celkovú efektívnosť svojich snáh o spoluprácu tak, že nadviaže na opatrenia v kategórii „Spolupráca“ identifikované v 15-bodovom akčnom pláne, a chce posilniť kolektívny prístup EÚ v situáciách, keď je potrebná technická alebo finančná pomoc alebo keď takáto pomoc môže motivovať obchodných partnerov k tomu, aby ďalej zvyšovali svoju úroveň ochrany v oblasti práce a životného prostredia.

Akčné body

Komisia:

1.sa bude viac angažovaťspolupráci so svojimi obchodnými partnermicieľom zlepšiť dodržiavanie medzinárodných pracovnýchenvironmentálnych noriem;

2.v prípade potreby poskytne obchodným partnerom prostredníctvom technickejfinančnej pomoci stimulypodporu na vykonávanie reforiembudovanie kapacít.náležitých prípadoch by mala EÚ vypracovať aj prístup, ktorý zaujme Tím Európacieľom podporiť priority udržateľného rozvoja, ktoré boli spoločne dohodnutépartnerskými krajinami;

3.bude využívať obchodné dohody na uľahčenie dialógupartnerskými krajinami a v prípade potreby im pomáhať pri plnení požiadaviek udržateľnosti, ktoré sú stanovenéautonómnych nástrojoch EÚ súvisiacichobchodom.

3.2    Určenie priorít vykonávania špecifických pre jednotlivé krajiny

Z preskúmania obchodu a udržateľného rozvoja vyplynulo jasné očakávanie, že záväzky týkajúce sa obchodu a udržateľného rozvoja v obchodných dohodách EÚ by mali byť účinnejšie a rýchlejšie z hľadiska prinášania zmien v praxi, a že dosahovanie výsledkov vo veľkej miere závisí od konkrétnej situácie jednotlivých krajín. Tieto zistenia nasvedčujú tomu, že treba viac využívať prístup zohľadňujúci konkrétnu situáciu jednotlivých krajín identifikovaný v 15-bodovom akčnom pláne, pričom tento prístup sa musí individuálnejšie nastaviť a lepšie zacieliť.

Dvojstranné obchodné vzťahy má EÚ po celom svete a jej partneri sú na rôznych úrovniach rozvoja, takže čelia odlišným hospodárskym, sociálnym a environmentálnym výzvam a príležitostiam. Hoci kapitoly o obchode a udržateľnom rozvoji obsahujú rovnaké záväzky, ktoré sú záväzné tak pre EÚ, ako aj pre partnerské krajiny, hľadanie účinných riešení pre túto rôznorodú škálu partnerov si vyžaduje flexibilitu a stanovenie priorít, aby sa ciele v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja lepšie prispôsobili výzvam, potrebám a kapacitám každej jednotlivej partnerskej krajiny.

Stanovenie takýchto priorít vo vykonávanízávislosti od situácie jednotlivých krajín si vyžaduje včasnú analýzu nedostatkovzačlenenie väčšieho stupňa podrobnostišpecifickosti do rozmeru obchoduudržateľného rozvoja. Kľúčové výzvy, príležitostipriority by sa mali identifikovať spoločnekonkrétnym partnerom eštepočiatočných fázach spolupráce. Tieto priority by sa mali vypracovať so zapojením občianskej spoločnostimali by sa zahrnúť už do fázy posúdenia vplyvu pred začatím rokovaní. Neskôr, počas posúdenia vplyvu na udržateľnosť, by sa však mali ešte viac spresniťmali by sa posúdiťrámci analýzy ex postpriebehu vykonávania.súlade so stratégiou EÚoblasti biodiverzity 23 bude pri týchto posúdeniach zohrávať dôležitú úlohu vplyv liberalizácie obchodu na biodiverzitu. Vzhľadom na uvedené skutočnosti by EÚpartnerské krajiny mali uvažovaťtom, že budú rokovaťkľúčových prioritách vo vykonávanízávislosti od konkrétnej situácie jednotlivých krajínzameriavať sa na tieto priority, aby sa zabezpečil pokrok pri dosahovaní cieľovoblasti obchoduudržateľného rozvoja. Tieto priority by mali byť realistickécielené, aby umožnili dosiahnuť výsledky. Mali by byť aj dostatočne flexibilné, aby sa dali časom prispôsobiť podľa vývoja situácieoblasti udržateľnosti.

Cieľom by malo byť to, aby sa v prípade potreby posilnilo vykonávanie v konkrétnej oblasti, napríklad dodržiavanie zásady alebo dohovoru MOP, alebo zabezpečovanie súladu s ratifikovanou mnohostrannou environmentálnou dohodou. Ak je to potrebné, v náležitých prípadoch to možno dosiahnuť tak, že sa dohodnú konkrétne kroky s partnerskou krajinou v súlade s harmonogramami a míľnikmi stanovenými pre fázu vykonávania (tzv. plány vykonávania), s primeranými následnými opatreniami, a prípadne aj s podporou medzinárodných organizácií a strán zainteresovaných v tomto procese.

EÚ bude okrem toho naďalej podporovať ratifikáciu základných dohovorov MOP. Svoje ratifikačné úsilie zameria na podporu identifikovaných priorít vo vykonávaní. Vo svojom posudzovaní bude musieť postupovať od prípadu k prípadu a sústreďovať sa pritom na otázky, ktoré majú zásadný vplyv na účinné uplatňovanie základných práv.

Akčné body

Komisia bude:

4.uplatňovať individualizovaný prístupvykonávať lepšie cielené posúdenia vplyvu na obchodudržateľný rozvojcieľom identifikovať priorityoblasti udržateľnosti špecifické pre konkrétnu krajinuvčas poskytnúť podrobnú analýzu vplyvov;

5.rokovaťpodrobnýchčasovo ohraničených plánochmíľnikmi, pričom na individuálnom základe zohľadní prípadne aj priority, ktoré boli konkrétne identifikovanépartnerských krajinách.plánoch by sa mala uznať úloha občianskej spoločnosti pri monitorovaní ich vykonávania.

3.3    Začlenenie udržateľnosti do celej obchodnej dohody

Všetky obchodné dohody EÚ už obsahujú viaceré ustanovenia, ktorých zámerom je zachovať právo krajín na reguláciu, aby mohli sledovať legitímne ciele v oblasti životného prostredia a práce. V obchodných dohodách sa teda rešpektuje tento potrebný politický priestor, no navyše by sa mali do ich rôznych častí proaktívne začleniť aj aspekty udržateľnosti.

Začlenenie cieľov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja do celých obchodných dohôd by mohlo zahŕňať uprednostňovanie liberalizácie environmentálneho tovaru a služieb, a to najmä tovaru a služieb, ktoré prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov a podporujú efektívne využívanie zdrojov a obehovosť. Okrem toho by obchodné dohody mali zabezpečovať, aby nedochádzalo k deformáciám obchodu a investícií v oblasti surovín a energetického tovaru, ktoré sú potrebné na prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje.

Mohlo by sa to dosiahnuť napríklad tak, že sa odstránia necolné prekážky a že sa bude presadzovať uplatňovanie medzinárodných noriem pri podporovaní obchodu a investícií v záujme ochrany životného prostredia, efektívneho využívania zdrojov a obnoviteľných zdrojov energie. Obchodné dohody by mali navyše podporovať využívanie nediskriminačných aspektov udržateľnosti v postupoch verejného obstarávania a mali by sa snažiť zahrnúť ustanovenia o udržateľných potravinových systémoch.

S cieľom dosiahnuť, aby sa ciele v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja pokladali za prioritu aj mimo rámca kapitol o obchode a udržateľnom rozvoji, by sa v rámci posúdení vplyvu a posúdení vplyvu na udržateľnosť mali vo všetkých relevantných oblastiach obchodných dohôd preskúmať výzvy a príležitosti, ktoré súvisia s udržateľnosťou. Individuálny prístup v závislosti od konkrétnej situácie jednotlivých krajín, ktorý bol spomenutý v predchádzajúcom oddiele, by sa mal uplatňovať v celej obchodnej dohode.

Akčné body

Komisia:

6.bude pri prístupe na trh uprednostňovať environmentálny tovarslužby, najmäoblasti energieobnoviteľných zdrojovenergetickej efektívnosti,to napríklad tak, že odstráni colnénecolné prekážky,bude uprednostňovať prístupsurovinámtovaru, ktoré sú potrebné na zelenú transformáciu, ako aj investície do takýchto surovíntovaru;

7.bude zabezpečovať, aby saposúdeniach vplyvuposúdeniach vplyvu na udržateľnosť analyzovali všetky príslušné kapitoly obchodných dohôdcieľom identifikovať, ktoré ustanoveniazáväzky budú maťnajväčšou pravdepodobnosťou vplyv na aspekt udržateľnosti, ako aj to, kde otvára dohoda príležitosti na dosiahnutie cieľov udržateľnosti nad rámec kapitolyobchodeudržateľnom rozvoji.

3.4    Kolektívne monitorovanie plnenia záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja

Jedným z ponaučení, ktoré vyplynuli z uplatňovania 15-bodového akčného plánu, je to, že výsledky sa dosahujú vďaka neustálej spolupráci s príslušným obchodným partnerom. Tento prístup je síce náročný na zdroje, no prináša v praxi trvalé výsledky. Komisia má v úmysle naďalej zoskupovať odborné znalosti a dostupné nástroje a programy, ktoré má k dispozícii, do komplexného prístupu EÚ uplatňovaného vo všetkých útvaroch. Patria sem napríklad dvojstranné dialógy o politike a regulácii v oblasti práce a životného prostredia a v odôvodnených prípadoch rozvojová spolupráca a finančná podpora.

Pri monitorovaní plnenia záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja zohrávajú obzvlášť dôležitú úlohu delegácie EÚ. Majú priamy kontaktvládamisprávnymi orgánmi, ako ajmiestnymi zainteresovanými stranami vrátane domácich poradných skupín. 24 Delegácie EÚ majú navyše možnosť angažovať sa priamo na miesteriešení otázok udržateľného rozvojakontexte obchodu. Spolučlenskými štátmi pozorne sledujú situáciu na miestezároveň tvoria kolektívnu sieť európskych diplomatov, ktorí spoločne prispievajúpredvídaniuriešeniu problémovudržateľnosťou vo svojich príslušných geografických oblastiachoblastiach expertízy.

Tento komplexný prístup by mala dopĺňať posilnená spolupráca s členskými štátmi v hlavných mestách, ako aj na mieste prostredníctvom ich veľvyslanectiev a misií v tretích krajinách. Cieľom by malo byť zabezpečenie toho, aby príslušné nástroje Komisie a členských štátov fungovali vo vzájomnej interakcii a vzájomne sa posilňovali, vďaka čomu by EÚ mohla dosiahnuť úspory z rozsahu a zvýšiť svoj vplyv na mieste.

Dôležité je aj to, aby sa posilnilo zapojenie Európskeho parlamentu. Európsky parlament by mohol prostredníctvom služobných ciest a návštev svojich členov v teréne ešte viac prispievať k monitorovaniu a vykonávaniu záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja. Interakcia medzi Európskym parlamentom a parlamentmi v partnerských krajinách môže byť obzvlášť účinná, keď sú potrebné legislatívne reformy. Návštevy Európskeho parlamentu a národných parlamentov v teréne ponúkajú príležitosť aj na informovanie o cieľoch EÚ v oblasti udržateľnosti v zahraničí, a to nielen pri stykoch s miestnymi úradníkmi, ale aj so zástupcami miestnej občianskej spoločnosti, miestnymi domácimi poradnými skupinami a podnikmi.

Dôležitú úlohu počas rokovaní o obchodných dohodách a počas ich vykonávania zohrávajú aj monitorovacie skupiny zriadené výborom INTA. Tento aspekt by sa mohol ďalej posilniť, napríklad prostredníctvom pravidelných diskusií o obchode a udržateľnom rozvoji zameraných na jednotlivé krajiny. Komisia je spolu s delegáciami EÚ pripravená pomáhať Európskemu parlamentu v tomto úsilí.

Kolektívne monitorovanie plnenia záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja v obchodných dohodách so sebou prináša aj posilnenie úlohy občianskej spoločnosti vrátane sociálnych partnerov. EÚ aj každý z jej obchodných partnerov by sa mali snažiť spolupracovať s organizáciami občianskej spoločnosti na oboch stranách a podporovať štruktúrované a vecné príspevky.

Vytvorenie funkcie hlavného úradníka pre presadzovanie právaoblasti obchodujednotného kontaktného miestaroku 2020 predstavuje dôležitý krok smeromposilňovaniu vykonávaniapresadzovania záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja. 25 Jednotné kontaktné miesto poskytuje ústredné kontaktné miesto pre všetky zainteresované strany so sídlomEÚ, ktoré chcú podať sťažnosť okrem inéhosúvislostiporušovaním záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja. 26 cieľom pomôcť zainteresovaným stranám (napr. odborovým zväzom, priemyselným združeniam, mimovládnym organizáciám), aby vedeli čo najlepšie využívať nový systém, sa vypracovali operačné usmerneniasprievodný formulár sťažnosti. Vybavovanie sťažností týkajúcich sa obchoduudržateľného rozvojanadväzujúce opatrenia sú dôležitou súčasťou úlohy hlavného úradníka pre presadzovanie právaoblasti obchodu pri vykonávanípresadzovaní obchodných dohôd. 27

Využívanie jednotného kontaktného miesta zainteresovanými stranami v súvislosti s obchodom a udržateľným rozvojom však bolo doteraz obmedzené. Systém jednotného kontaktného miesta bol navrhnutý tak, aby umožnil včas nadviazať kontakt v prípade konkrétnych problémov, pričom Komisia prejavila ochotu zaoberať sa prípadnými otázkami týkajúcimi sa obchodu a udržateľného rozvoja a vysvetliť nad rámec podrobných informácií zverejnených online, ako sa dá tento systém používať a aké informácie sa môžu požadovať. V snahe o zlepšenie jeho využívania Komisia poskytne ďalšie objasnenia a pomoc. Na tento účel súbežne s preskúmaním obchodu a udržateľného rozvoja aktualizovala operačné usmernenia s cieľom objasniť, že domáce poradné skupiny môžu podávať aj kolektívne sťažnosti a že sťažovateľ so sídlom v EÚ môže ako zástupca subjektu so sídlom v partnerskej krajine predložiť jeho obavy v súvislosti s obchodom a udržateľným rozvojom. Aktualizáciou sa vnáša väčšia transparentnosť a jasnosť do toho, akým spôsobom a v akých lehotách môže jednotné kontaktné miesto riešiť počiatočné fázy sťažnosti na porušenie ustanovení o obchode a udržateľnom rozvoji.

Akčné body

Komisia:

8.vypracuje komplexný prístup EÚ uplatňovaný vo všetkých útvaroch za využitia všetkých dostupných nástrojov na monitorovanie plnenia záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvojaso zapojením delegácií EÚ, ako aj za aktívnej spoluprácehlavnými mestami, veľvyslanectvamikanceláriami členských štátov;

9.bude spolupracovaťdelegáciami EÚ na podporovanívymedzovaní najlepších postupov, keď obchodní partneri zriadia svoje miestne poradné skupinyzačnúnimi spolupracovať;

10.bude podporovať sústavné zapájanie Európskeho parlamentu do vykonávania ustanoveníobchodeudržateľnom rozvojirámci jeho medziparlamentných kontaktovbude pripravená pomáhať mujeho úsilí viesť pravidelné diskusieobchodeudržateľnom rozvoji špecifické pre jednotlivé krajiny;

11.súbežnepreskúmaním obchoduudržateľného rozvoja zreviduje operačné usmernenia pre jednotné kontaktné miestocieľom zvýšiť transparentnosťpredvídateľnosť pre zainteresované stranyzároveň objasniť, kto môže podávať sťažnosti, ako sa budú vybavovaťaké lehoty sa budú uplatňovať.usmerneniach sa takisto objasní, že domáce poradné skupiny môžu podávať kolektívne sťažnosti na porušenia záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvojazastupovať záujmy strany so sídlompartnerskej krajine.

3.5        Posilnenie úlohy občianskej spoločnosti

Komisia pravidelne a často vedie konzultácie so zainteresovanými stranami prostredníctvom dobre zavedenej horizontálnej štruktúry dialógov s občianskou spoločnosťou, v rámci ktorých sa pravidelne otvárajú a prerokúvajú otázky obchodu a udržateľného rozvoja. Komisia takisto vynakladá viac úsilia na účinnejšiu komunikáciu s občianskou spoločnosťou v členských štátoch, a to aj prostredníctvom zvýšenia počtu osobitných podujatí a diskusií na vysokej úrovni. V obchodných dohodách EÚ sa navyše osobitne stanovuje, že do vykonávania záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja sa musí zapojiť aj občianska spoločnosť, a to aj prostredníctvom domácich poradných skupín. Občianska spoločnosť môže zohrávať aktívnu úlohu aj vo fáze presadzovania tak, že podáva na jednotné kontaktné miesto sťažnosti týkajúce sa obchodu a udržateľného rozvoja a predkladá porote podania amicus curiae.

Príspevok organizácií občianskej spoločnosti formou riadne podložených príspevkov založených na dôkazoch má pre Komisiu zásadný význam, keďže na ich základe dokáže identifikovať otázky súvisiace s obchodom a udržateľným rozvojom, stanoviť si v nich priority a konať. V tejto súvislosti je nevyhnutná aj spolupráca a výmeny medzi zainteresovanými stranami EÚ a ich partnerskými organizáciami v zahraničí. Takýto príspevok by sa potom mohol lepšie zhodnotiť pri stanovovaní cieľov a priorít. Napríklad počas fázy posudzovania vplyvu (posúdenia vplyvu aj posúdenia vplyvu na udržateľnosť) by konzultácie s občianskou spoločnosťou mohli pomôcť identifikovať nedostatky a výzvy a mohli by pomôcť stanoviť priority, ktoré sa budú riešiť počas rokovaní, ako aj predvídať potenciálne kľúčové otázky súvisiace s vykonávaním. Po nadobudnutí platnosti dohody môžu včasné a relevantné podania podnetov na výbory pre obchod a udržateľný rozvoj zriadené v rámci obchodných dohôd, ktoré vychádzajú zo znalostí miestnej situácie a miestnych odborných znalostí, slúžiť ako podklad pre spoločné monitorovanie dodržiavania ustanovení o obchode a udržateľnom rozvoji a usmerňovať bilaterálne úsilie o vykonávanie.

Komisia bude takisto naďalej spolupracovať s domácimi poradnými skupinami zriadenými na základe obchodných dohôd, pričom im ponúkne logistickú podporu a podporu na budovanie kapacít a expertízy. Komisia takisto zvýšila transparentnosť, keďže zverejňuje programy a zápisnice existujúcich výborov pre obchod a udržateľný rozvoj. V budúcnosti bude Komisia naďalej posilňovať domáce poradné skupiny tým, že bude pozorne monitorovať ich zriaďovanie v súlade s podmienkami dohodnutými v obchodných dohodách a bude podporovať interakciu medzi domácimi poradnými skupinami EÚ a domácimi poradnými skupinami partnerských krajín. Komisia uznáva význam ich prínosu a ďalej zhodnocuje ich skúsenosti a odborné znalosti. Bude sa takisto snažiť rozšíriť pôsobnosť domácich poradných skupín nad rámec obchodu a udržateľného rozvoja s cieľom pokryť celé obchodné dohody, čo sa už predpokladá v dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Akčné body

Komisia:

12.bude zaisťovať inkluzívny konzultačný postupobčianskou spoločnosťou vo všetkých fázach životného cyklu obchodných dohôd, od analýzy nedostatkov až po vykonávanie vrátane určovania priorít;

13.bude ďalej posilňovať úlohu domácich poradných skupín EÚ poskytovaním zdrojov na ich logistickú podporu, budovanie kapacítfungovanie;

14.bude prizývať zástupcov domácich poradných skupín EÚ do expertných skupín členských štátov pre obchodudržateľný rozvoj pod vedením Komisie, kde budú môcť prispieť špecifickými odbornými znalosťami,bude dôsledne zapájať domáce poradné skupiny do prípravy zasadnutí Výboru pre obchodudržateľný rozvoj, najmä zasadnutí venovaných identifikáciimonitorovaniu priorít vo vykonávaní;

15.bude podporovaťuľahčovať interakciu medzi domácimi poradnými skupinami EÚdomácimi poradnými skupinami partnerských krajín;

16.bude podporovať transparentnosť zloženia domácich poradných skupín;

17.bude si vymieňať názorydomácimi poradnými skupinami EÚprojektoch technickej pomocioblasti obchoduudržateľného rozvoja;

18.bude zabezpečovať, aby pôsobnosť domácich poradných skupín presahovala rámec obchoduudržateľného rozvojacieľom pokryť celé obchodné dohody.

3.6        Asertívnejšie presadzovanie,to aj prostredníctvom obchodných sankcií

Záväzkyoblasti obchoduudržateľného rozvoja sú právne záväznémožno ich presadzovať prostredníctvom osobitného mechanizmu na urovnávanie sporov medzi štátmi 28 ,nezávislýmtransparentným preskúmaním panelom expertomaktívnym zapojením občianskej spoločnosti 29 . Tento prístup je založený na angažovanostirieši vznikajúce problémy prostredníctvom dialóguspolupráce.

Doteraz tento mechanizmus neobsahoval osobitné pravidlá, ako monitorovať vykonávanie správy vydanej panelom expertov (tzv. fáza dodržiavania záväzkov). Komisia teraz navrhuje, aby sa presadzovanie ustanovení o obchode a udržateľnom rozvoji ďalej zosúladilo so štandardným urovnávaním sporov medzi štátmi a aby sa fáza dodržiavania záväzkov rozšírila na spory podľa kapitoly o obchode a udržateľnom rozvoji. To znamená, že strana, o ktorej sa zistilo, že porušuje svoje záväzky v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja, bude musieť bezodkladne informovať o tom, ako bude vykonávať správu panelu, a bude ju musieť vykonať v určitej lehote. Toto vykonávanie bude predmetom panelového preskúmania. Občianska spoločnosť bude môcť panelu predkladať pripomienky aj v tejto fáze.

Podobne saprístupe, ktorý EÚ uplatňuje voči obchoduudržateľnému rozvoju, neuvažovalopoužití sankciíprípade nedosiahnutia súladu so správou panelu. Komisia teraz navrhuje možnosť obchodných sankcií ako krajného riešeniaprípadoch závažného porušenia základných záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvoja, konkrétne základných zásadpráv MOP pri práciParížskej dohodyzmene klímy.takýchto prípadoch by boli obchodné sankcie vhodným prostriedkom na podporu dodržiavania záväzkov.prípade Parížskej dohody by bolo zámerom zachytiť nedodržanie povinností, ktoré podstatne maria predmetúčel dohody. Pokiaľ idezákladné zásadypráva MOP pri práci, obchodné sankcie by boli opodstatnenézávažných prípadoch nedodržiavania zásadopierali by saskutočnosť, že MOP monitoruje vývoj vo všetkých členských štátoch. Tento prístup bude vychádzať zo základných pracovných právParížskej dohody ako základných prvkov našich obchodných dohôdposilní ich dodržiavanie 30 .

Uplatňovanie obchodných sankcií za porušenie osobitných ustanovení o obchode a udržateľnom rozvoji sa bude riadiť štandardnými pravidlami urovnávania sporov. Obchodné sankcie budú preto dočasné a primerané a môžu mať formu pozastavenia obchodných koncesií. Budú možné len v prípade, že panel zistí, že strana porušuje svoje záväzky v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja a že táto strana sama nezabezpečí dodržanie záväzkov v stanovenej lehote. Strany sa môžu v tejto súvislosti takisto kedykoľvek vzájomne dohodnúť na vyriešení sporu.

Vďaka tomu, že sa do obchodných dohôd EÚ po prvýkrát zaviedli obchodné sankcie za porušenie základných záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja a že sa zároveň uplatňuje prístup založený na spolupráci, môže EÚ asertívnejšie presadzovať svoje kapitoly o obchode a udržateľnom rozvoji. EÚ tým posilní nástroje, ktoré má k dispozícii na dosiahnutie cieľov udržateľnosti, a prínos obchodných dohôd k týmto cieľom.

Akčné body

Komisia:

19.bude naďalej posilňovať presadzovanie záväzkovoblasti obchoduudržateľného rozvojabudúcich dohodách tak, že navrhne svojim obchodným partnerom, aby:

a)rozšírili štandardnú fázu urovnávania sporov medzi štátmisúvislostidodržiavaním záväzkov na kapitoluobchodeudržateľnom rozvoji,

b)zapojili domáce poradné skupiny do monitorovania fázy dodržiavania záväzkov,

c)rozšírili možnosť uplatňovať obchodné sankcieprípade nedodržania povinností, ktoré podstatne maria predmetúčel Parížskej dohodyzmene klímy, aleboprípade závažného nedodržiavania základných zásadpráv MOP pri práci.

Uplatňovanie obchodných sankcií sa bude riadiť štandardnými pravidlami urovnávania sporov medzi štátmi;

20.bude uprednostňovať presadzovanie právaprípadoch týkajúcich sa obchoduudržateľného rozvoja podľa toho, aká významná je povaha predmetných záväzkov, podľa závažnosti ich porušeniavplyvu na životné prostredie alebo pracovníkov.

4.Záver

Viaceré z identifikovaných akčných bodov, konkrétne väčšinu tých, ktoré sa týkajú vykonávania záväzkov v oblasti obchodu a udržateľného rozvoja a posilnenia úlohy občianskej spoločnosti, možno zaviesť okamžite, a to aj v obchodných dohodách, ktoré sú už v platnosti.

Postupom času sa výsledok preskúmania obchodu a udržateľného rozvoja navrhne v rámci všetkých budúcich rokovanípodľa potreby sa zohľadní v prebiehajúcich rokovaniach. Komisia náležitým spôsobom včas začlení identifikované akčné body do svojej činnosti predchádzajúcej rokovaniam.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby schválili prístup opísaný v tomto oznámení a spolupracovali na vykonávaní akčných bodov, ktoré sú v ňom vytýčené.

(1)

     Neoficiálny dokument útvarov Európskej komisie, Feedback and way forward on improving the implementation and enforcement of Trade and Sustainable Development chapters in EU Free Trade Agreements (Spätná väzbaďalší postup pri zlepšovaní vykonávaniapresadzovania kapitolobchodeudržateľnom rozvojidohodách EÚvoľnom obchode). 15-bodový akčný plán obsahuje opatrenia, ktoré majú prispieťzefektívneniu vykonávania kapitolobchodeudržateľnom rozvoji a k zlepšeniu ich presadzovaniatýchto štyroch okruhoch: i) spolupráca; ii) väčšie zapojenie občianskej spoločnosti vrátane sociálnych partnerov do vykonávania; iii) plnenieiv) transparentnosťkomunikácia.dispozícii na: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/february/tradoc_156618.pdf .

(2)

     COM(2019) 640,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:b828d165-1c22-11ea-8c1f-01aa75ed71a1.0002.02/DOC_1&format=PDF .

(3)

     Pozri https://policy.trade.ec.europa.eu/development-and-sustainability/sustainable-development/sustainable-development-eu-trade-agreements_en .

(4)

     Velut, J. et al., Comparative Analysis of Trade and Sustainable Development provisions in Free Trade Agreements (Komparatívna analýza ustanoveníobchodeudržateľnom rozvojidohodáchvoľnom obchode), LSE Consulting, Londýn, 2022,dispozícii na: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2022/february/tradoc_160043.pdf . 

(5)

     Pozri https://policy.trade.ec.europa.eu/consultations/open-public-consultation-trade-and-sustainable-development-tsd-review_en . 

(6)

     Vďaka vývozu EÚ sa podporuje 38 miliónov pracovných miest (o dve tretiny viac akoroku 2000)obchod bude pri vytváraní prosperity občanov EÚ zohrávaťbudúcnosti čoraz väčšiu úlohu, pričom sa očakáva, že 86 % celosvetového rastu sa do roku 2026 bude vytvárať mimo EÚ.

(7)

     COM(2021) 66,dispozícii na: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/february/tradoc_159438.pdf .

(8)

     COM(2022) 66,dispozícii na: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/ip_22_1187 . 

(9)

     Konkrétne ide o: slobodu združovaniaskutočné uznanie práva na kolektívne vyjednávanie; odstránenie všetkých foriem nútenej alebo povinnej práce; účinný zákaz detskej práceodstránenie diskrimináciesúvislosti so zamestnanímpovolaním. MOP 10. júna 2022 zmenila deklaráciuroku 1998do zoznamu základných zásad doplnila novú zásadu bezpečnostiochrany zdravia pri práci.

(10)

     V súladepríslušnými medzinárodnými nástrojmi, ako sú hlavné zásady OSNoblasti podnikaniaľudských práv, usmernenia OECD pre nadnárodné podniky, tripartitná deklarácia MOPzásadách týkajúcich sa nadnárodných podnikovsociálnej politikyglobálny pakt OSN.

(11)

     COM(2021) 564,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/sk/TXT/?uri=CELEX:52021PC0564 . 

(12)

     COM(2021) 706,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0706 .

(13)

     COM(2021) 390,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52021DC0390 .

(14)

     COM (2022) 71,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52022PC0071 . 

(15)

     COM(2022) 142,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:52022PC0142.

(16)

   Pozri supra poznámku pod čiarou č. 8.

(17)

     COM(2021) 579,dispozícii na: https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/september/tradoc_159803.pdf . 

(18)

     Pozri https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/IP_21_6882 . 

(19)

     Pozri https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/IP_22_3792

(20)

     Pozri https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024/dombrovskis/announcements/speech-executive-vice-president-valdis-dombrovskis-trade-climate-cop26_en . 

(21)

     Pozri https://policy.trade.ec.europa.eu/news/ban-export-credits-coal-fired-electricity-projects-agreed-oecd-2021-10-22_en . 

(22)

     Kontrola dodržiavaniapresadzovanie kapitolobchodeudržateľnom rozvojiobchodných dohodách vrátane prípadného mechanizmu založeného na sankciách ako krajnom riešení figurujú aj medzi 49 návrhmi zahrnutými do záverečnej správy Konferenciebudúcnosti Európy, pozri „Konferenciabudúcnosti Európy – Správakonečnom výsledku“, máj 2022, návrh č. 19 bod 4, s. 63.

(23)

     COM(2020) 380,dispozícii na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0380&from=EN.

(24)

     Domáce poradné skupiny sú orgány zriadené na základe obchodných dohôdzloženénezávislých zástupcov skupín občianskej spoločnosti vrátane mimovládnych organizácií, podnikovodborových zväzov,vyváženým zastúpením rôznych hospodárskych, sociálnych, ľudskoprávnych, environmentálnychiných záujmov. Domáce poradné skupiny monitorujú plnenie záväzkovoblasti udržateľného rozvojaobchodných dohodáchposkytujú poradenstvostanoviská príslušným zmluvným stranám.

(25)

     Pozri https://policy.trade.ec.europa.eu/enforcement-and-protection/chief-trade-enforcement-officer_en . 

(26)

     Pozri https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2021/november/tradoc_159907.pdf . 

(27)

     Operačné usmernenia pre jednotné kontaktné miestomechanizmus podávania sťažností na účely presadzovania obchodných dohôddojednaní EÚ“,dispozícii na  https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/form-assets/operational_guidelines.pdf . 

(28)

     Osobitné urovnávanie sporovoblasti obchoduudržateľného rozvoja sa riadi postupom mechanizmu presadzovania práva medzi štátmi, ktorý sa uplatňuje na ostatné časti obchodnej dohody,určitými úpravami (od členov panelu sa napríklad požaduje, aby mali odborné znalostioblasti obchodu, práceživotného prostredia), ale bez možnosti uchýliť sasankciámprípade nedosiahnutia súladu so správou panelu.

(29)

     Napríklad predložením podaní amicus curiae alebo účasťou na verejných vypočutiach.

(30)

     Komisia posúdi možnosť začlenenia Dohovorubiologickej diverzite do tohto nového prístupu vychádzajúcrozvoja budúceho spoľahlivého globálneho rámca pre biodiverzitu, najmä pokiaľ idestanovenie cieľovoblasti biodiverzityvhodný mechanizmus pre medzinárodné podávanie správmonitorovanie.

Top