EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0548

Návrh NARIADENIE RADY, ktorým sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori

COM/2021/548 final

V Bruseli17. 9. 2021

COM(2021) 548 final

2021/0292(NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Základné nariadenie o SRP [nariadenie (EÚ) č. 1380/2013] si kladie za cieľ zabezpečiť využívanie živých vodných zdrojov za udržateľných hospodárskych, environmentálnych a sociálnych podmienok. V tejto súvislosti je jedným z dôležitých nástrojov každoročné stanovenie rybolovných možností. Všetky nariadenia o rybolovných možnostiach musia obmedziť výlov populácií rýb na úrovne, ktoré zodpovedajú celkovým cieľom spoločnej rybárskej politiky (SRP).

Cieľom tohto návrhu je stanoviť rybolovné možnosti pre určité populácie a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori.

Po prijatí a nadobudnutí účinnosti viacročného plánu pre populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora sa pre dotknuté členské štáty (Španielsko, Francúzsko a Taliansko) týmto návrhom stanovujú rybolovné možnosti vyjadrené ako maximálne povolené rybolovné úsilie.

V tomto návrhu sa stanovujú aj rybolovné možnosti vyplývajúce z dohôd dosiahnutých v rámci Všeobecnej rybárskej komisie pre Stredozemné more (GFCM), regionálnej organizácie pre riadenie rybárstva, ktorá je zodpovedná za zachovávanie a riadenie živých morských zdrojov v Stredozemnom a Čiernom mori. Európska únia je členom GFCM spolu s Bulharskom, Cyprom, Francúzskom, Gréckom, Chorvátskom, Maltou, Rumunskom, Slovinskom, Španielskom a Talianskom. Opatrenia prijaté v rámci GFCM sú pre jej členov záväzné.

V tomto návrhu sa stanovuje aj autonómna kvóta pre šprotu severnú v Čiernom mori s cieľom nezvýšiť súčasnú mieru rybolovnej úmrtnosti. Transponujú sa ním aj celkový povolený výlov (TAC) a kvóty týkajúce sa kalkana veľkého, ktoré stanovila GFCM.

Základným cieľom je dosiahnuť a udržať také úrovne populácií, pri ktorých možno dosahovať maximálny udržateľný výnos (MSY). Tento cieľ je výslovne stanovený v článku 2 ods. 2 základného nariadenia o SRP, v ktorom sa stanovuje, že tento cieľ „sa dosiahne do roku 2015 tam, kde je to možné, a [...] do roku 2020 pre všetky populácie“. Tento cieľ zodpovedá záväzku Únie v súvislosti so závermi Svetového samitu o udržateľnom rozvoji v Johannesburgu v roku 2002 a s jeho vykonávacím plánom. Na druhej strane sa má viacročným plánom pre populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora dosiahnuť rybolovná úmrtnosť na úrovni MSY postupným prírastkovým spôsobom, a to pokiaľ možno do roku 2020 a najneskôr do 1. januára 2025.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Navrhované opatrenia sú vypracované v súlade s cieľmi a pravidlami SRP.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Navrhované opatrenia sú v súlade s politikou Únie v oblasti udržateľného rozvoja.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom tohto návrhu je článok 43 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Návrh patrí do výlučnej právomoci Únie podľa článku 3 ods. 1 písm. d) ZFEÚ. Zásada subsidiarity sa preto neuplatňuje.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, pretože SRP je spoločnou politikou. Podľa článku 43 ods. 3 ZFEÚ je Rada povinná prijímať opatrenia týkajúce sa stanovovania a prideľovania rybolovných možností.

Navrhovaným nariadením sa členským štátom prideľujú rybolovné možnosti. Podľa článkov 16 a 17 základného nariadenia o SRP môžu členské štáty takéto rybolovné možnosti podľa vlastného uváženia prideľovať plavidlám plaviacim sa pod ich vlajkou. Preto majú široký priestor na voľné uváženie, pokiaľ ide o rozhodnutia týkajúce sa využívania príležitostí v súlade s ich sociálnymi a hospodárskymi modelmi.

Návrh nemá pre členské štáty žiadne nové finančné dôsledky.

Výber nástroja

Navrhovaným nástrojom je nariadenie Rady.

Ide o návrh týkajúci sa riadenia rybolovu na základe článku 43 ods. 3 ZFEÚ a v súlade s článkom 16 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuplatňuje sa.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Konzultácie so zainteresovanými stranami prebiehali prostredníctvom oznámenia Komisie Európskemu parlamentu a Rade Udržateľnejší rybolov v EÚ: aktuálny stav a smerovanie na rok 2022.

Získavanie a využívanie expertízy

Posúdenie stavu populácií v Stredozemnom a Čiernom mori je založené na najnovšej práci Vedeckého, technického a hospodárskeho výboru pre rybárstvo, Vedeckého poradného výboru pre rybolov pôsobiaceho v rámci GFCM a pracovnej skupiny GFCM pre Čierne more.

Posúdenie vplyvu

Rozsah pôsobnosti nariadení o rybolovných možnostiach je vymedzený v článku 43 ods. 3 ZFEÚ.

Návrh základného nariadenia o SRP, ktorý predložila Komisia, a viacročný plán pre rybolov druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora boli náležite vypracované na základe posúdenia vplyvu. Jedným z hlavných nástrojov na dosiahnutie cieľov stanovených v článku 2 základného nariadenia o SRP je stanovenie rybolovných možností. Viacročným plánom sa zaviedol režim rybolovného úsilia s cieľom riešiť problém nadmerného rybolovu druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora.

Pokiaľ ide o rybolovné možnosti, ktoré stanovila GFCM pre Stredozemné a Čierne more, v tomto návrhu sa v podstate vykonávajú medzinárodne dohodnuté opatrenia. Všetky prvky, ktoré sú relevantné pre posúdenie možných vplyvov rybolovných možností, sa zohľadňujú pri príprave a v priebehu medzinárodných rokovaní, v rámci ktorých sa rybolovné možnosti Únie dohodnú s tretími stranami.

Tento návrh zohľadňuje nielen krátkodobé záujmy, ale je aj súčasťou dlhodobého prístupu, pomocou ktorého sa rybolovné úsilie postupne prispôsobuje dlhodobo udržateľným úrovniam.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Neuplatňuje sa.

Základné práva

Neuplatňuje sa.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Tento návrh sa bude vykonávať v súlade s pravidlami SRP. Monitorovanie a dodržiavanie sa zabezpečí v súlade s nariadením Rady (ES) č. 1224/2009.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Neuplatňuje sa.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

V návrhu sa stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie alebo skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori na rok 2022, najmä:

1.režim rybolovného úsilia pre plavidlá s vlečnými sieťami, ktoré lovia populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora. Podľa ustanovení viacročného plánu rybolovu týchto populácií, ktorý začal platiť 16. júla 2019, Rada každý rok stanoví maximálne povolené rybolovné úsilie pre každú skupinu rybolovného úsilia podľa jednotlivých členských štátov a pre skupiny populácií v prílohe I k uvedenému plánu. Na rok 2020, čiže na prvý rok vykonávania režimu rybolovného úsilia podľa plánu, sa toto úsilie znížilo o 10 % v porovnaní s východiskovou úrovňou (od 1. januára 2015 do 31. decembra 2017), ktorú vypočítal členský štát pre každú skupinu rybolovného úsilia alebo geografickú podoblasť (GSA); na druhý až piaty rok sa v pláne stanovilo maximálne zníženie o 30 %. Na rok 2021 sa nariadením Rady (EÚ) 2021/90 stanovilo zníženie o 7,5 %.

[Miesto vyhradené pre najlepšie dostupné vedecké odporúčania] Na rok 2022 by zníženie malo predstavovať pm %;

2.opatrenia GFCM platné v Stredozemnom mori, a to aj:

opatrenia prijaté na výročnom zasadnutí v roku 2018

2.1.obmedzenia výlovu a rybolovného úsilia a obdobia zákazu rybolovu úhora európskeho v celom Stredozemnom mori (geografické podoblasti 1 až 27);

2.2.obmedzenia počtu plavidiel loviacich krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Iónskom mori (geografické podoblasti 19 až 21) a v Levantskom mori (geografické podoblasti 24 až 27);

opatrenia prijaté na výročnom zasadnutí v roku 2019

2.3.obmedzenia rybolovného úsilia a maximálna kapacita flotily pre populácie druhov žijúcich pri morskom dne v Jadranskom mori (geografické podoblasti 17 a 18);

2.4.obmedzenia zberu a obmedzenia počtu oprávnení na zber korala červeného v celom Stredozemnom mori (geografické podoblasti 1 až 27);

2.5.obmedzenia počtu plavidiel loviacich krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a krevety Aristeus antennatus v Sicílskom prielive (geografické podoblasti 12 až 16);

2.6.obmedzenia výlovu pagela bledého v Alboránskom mori (geografické podoblasti 1 až 3);

2.7.obmedzenia počtu oprávnení na lov koryfény veľkej v celom Stredozemnom mori (geografické podoblasti 1 až 27);

3.opatrenia GFCM platné v Čiernom mori, a to aj:

3.1.autonómna kvóta pre šprotu severnú stanovená na základe vedeckých odporúčaní;

3.2.TAC a pridelenie kvót pre kalkana veľkého v rámci viacročného riadiaceho plánu pre lov kalkana veľkého, ktorým sa vykonáva odporúčanie GFCM/43/2019/3 (geografická podoblasť 29).

Odporúčania GFCM sa v právnych predpisoch EÚ vykonávajú prostredníctvom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 1 a Komisia prijala návrh 2 na vykonávanie odporúčaní, ktoré GFCM prijala v rokoch 2018 a 2019. Súčasťou tohto nariadenia by mali byť opatrenia, ktoré sú funkčne prepojené s rybolovnými možnosťami, ako je zákaz rybolovu počas neresenia, keďže bez takýchto období zákazu rybolovu (ako napríklad v prípade kalkana veľkého v Čiernom mori) by nebolo možné stanoviť rybolovné možnosti na rovnakej úrovni. Rozsah obdobia zákazu rybolovu sa môže líšiť v závislosti od stavu populácie vyhodnoteného podľa vedeckého odporúčania.

2021/0292 (NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY,

ktorým sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 3,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)V článku 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 3 sa vyžaduje, aby sa prijali ochranné opatrenia s prihliadnutím na dostupné vedecké, technické a hospodárske odporúčania, a v relevantných prípadoch aj na správy Vedeckého, technického a hospodárskeho výboru pre rybárstvo a iných poradných orgánov, ako aj na odporúčania poskytnuté poradnými radami zriadenými pre príslušné zemepisné oblasti alebo oblasti pôsobnosti vrátane všetkých spoločných odporúčaní členských štátov.

(2)Povinnosťou Rady je prijímať opatrenia týkajúce sa stanovovania a prideľovania rybolovných možností a v prípade potreby aj určitých podmienok, ktoré sú s nimi funkčne prepojené. Podľa článku 16 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 by sa rybolovné možnosti mali členským štátom prideľovať tak, aby sa zabezpečila relatívna stabilita rybolovných činností každého členského štátu v súvislosti s každou populáciou rýb alebo každým druhom rybolovu.

(3)V článku 2 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 sa stanovuje, že cieľom SRP je dosiahnuť mieru využívania na úrovni maximálneho udržateľného výnosu (MSY) do roku 2015 tam, kde je to možné, a postupným prírastkovým spôsobom najneskôr do roku 2020 pre všetky populácie.

(4)Celkový povolený výlov (TAC) by sa mal preto v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 stanoviť na základe dostupných vedeckých odporúčaní, pričom by sa mali zohľadniť biologické a sociálno-ekonomické aspekty a zároveň by sa malo zabezpečiť spravodlivé zaobchádzanie s jednotlivými sektormi rybolovu, no rovnako je dôležité zohľadniť aj stanoviská vyjadrené počas konzultácií so zainteresovanými stranami.

(5)V článku 16 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 sa stanovuje, že rybolovné možnosti pre populácie, na ktoré sa vzťahujú osobitné viacročné plány, sa majú stanoviť v súlade s pravidlami stanovenými v týchto plánoch.

(6)Viacročný plán pre rybolov populácií žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora bol stanovený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1022 4 a nadobudol účinnosť 16. júla 2019 (ďalej len „plán“). Cieľom tohto plánu je zabezpečiť, aby využívanie živých morských biologických zdrojov viedlo k obnove a zachovaniu populácií lovených druhov nad úrovňami, pri ktorých možno dosiahnuť MSY.

(7)V súlade s článkom 4 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/1022 by sa rybolovné možnosti pre populácie uvedené v článku 1 uvedeného nariadenia mali stanoviť s cieľom dosiahnuť rybolovnú úmrtnosť na úrovni maximálneho udržateľného výnosu postupným prírastkovým spôsobom, a to pokiaľ možno do roku 2020 a najneskôr do 1. januára 2025. Rybolovné možnosti by sa mali vyjadriť ako maximálne povolené rybolovné úsilie a mali by sa stanoviť v súlade s režimom rybolovného úsilia stanoveným v článku 7 nariadenia (EÚ) 2019/1022.

(8)Na rok 2022 by sa preto maximálne povolené rybolovné úsilie malo v porovnaní s východiskovou úrovňou znížiť o pm % a objem tohto zníženia by sa mal odpočítať od maximálneho povoleného rybolovného úsilia stanoveného na rok 2021 nariadením Rady (EÚ) 2021/90 5 .

(9)Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more (ďalej len „GFCM“) na svojom 42. výročnom zasadnutí v roku 2018 prijala odporúčanie GFCM/42/2018/1, v ktorom stanovila opatrenia na hospodárenie s úhorom európskym (Anguilla anguilla) v Stredozemnom mori (geografické podoblasti GFCM 1 až 27). Medzi uvedené opatrenia patria obmedzenia výlovu alebo rybolovného úsilia a každoročné nepretržité trojmesačné obdobie zákazu rybolovu, ktoré si stanoví každý členský štát v súlade s ochrannými cieľmi nariadenia Rady (ES) č. 1100/2007 6 , so svojim vnútroštátnym riadiacim plánom alebo plánmi pre hospodárenie s úhorom európskym a s časovou štruktúrou migrácie úhorov v danom členskom štáte. Ak pred nadobudnutím účinnosti uvedeného odporúčania už existovali vnútroštátne riadiace plány, ktorých výsledkom je zníženie rybolovného úsilia alebo zníženie výlovu aspoň o 30 %, obmedzenia výlovu alebo rybolovného úsilia, ktoré už boli stanovené a vykonané, by sa nemali prekročiť. Zákaz rybolovu by sa mal v súlade s uvedeným odporúčaním vzťahovať na všetky morské vody Stredozemného mora a brakické vody, ako sú ústia riek, pobrežné lagúny a prechodné vody. Obdobie zákazu rybolovu je funkčne spojené s rybolovnými možnosťami, pretože bez neho by sa úroveň úlovkov alebo rybolovného úsilia musela znížiť, aby sa zabezpečila obnova populácie. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(10)[Miesto vyhradené pre populácie malých pelagických druhov v Jadranskom mori.]

(11)GFCM na svojom 42. výročnom zasadnutí v roku 2018 prijala odporúčanie GFCM/42/2018/3 týkajúce sa viacročného riadiaceho plánu pre udržateľný lov vlečnou sieťou zameraný na krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Levantskom mori (geografické podoblasti GFCM 24, 25, 26 a 27), ktorým sa zaviedlo zmrazenie rybolovného úsilia vyjadreného ako maximálny počet rybárskych plavidiel. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(12)GFCM na svojom 42. výročnom zasadnutí v roku 2018 prijala odporúčanie GFCM/42/2018/4 týkajúce sa viacročného riadiaceho plánu pre udržateľný lov vlečnou sieťou zameraný na krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Iónskom mori (geografické podoblasti GFCM 19, 20 a 21), ktorým sa zaviedlo zmrazenie rybolovného úsilia vyjadreného ako maximálny počet rybárskych plavidiel. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(13)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala odporúčanie GFCM/43/2019/6 týkajúce sa riadiacich opatrení pre udržateľný lov vlečnou sieťou zameraný na krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Sicílskom prielive (geografické podoblasti GFCM 12, 13, 14, 15 a 16), ktorým sa zaviedlo zmrazenie rybolovného úsilia vyjadreného ako maximálny počet rybárskych plavidiel. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(14)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala odporúčanie GFCM/43/2019/5 týkajúce sa viacročného riadiaceho plánu pre udržateľný rybolov pri morskom dne v Jadranskom mori (geografické podoblasti GFCM 17 a 18), ktorým sa zaviedol režim rybolovného úsilia a strop kapacity flotily pre určité populácie žijúce pri morskom dne. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(15)S prihliadnutím na špecifiká slovinskej flotily a jej zanedbateľný vplyv na populácie malých pelagických druhov a druhov žijúcich pri morskom dne je vhodné zachovať súčasné spôsoby rybolovu a zabezpečiť prístup slovinskej flotily k minimálnemu množstvu malých pelagických druhov a stanoviť minimálnu kvótu rybolovného úsilia pre populácie žijúce pri morskom dne.

(16)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala aj odporúčanie GFCM/43/2019/4 týkajúce sa plánu riadenia udržateľného využívania korala červeného (Corallium rubrum) v Stredozemnom mori (geografické podoblasti GFCM 1 až 27), ktorým sa zaviedlo zmrazenie rybolovného úsilia vyjadreného ako maximálny počet oprávnení na zber a obmedzenia zberu korala červeného. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(17)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala aj odporúčanie GFCM/43/2019/2 týkajúce sa plánu riadenia udržateľného využívania pagela bledého (Pagellus bogaraveo) v Alboránskom mori (geografické podoblasti GFCM 1 až 3), ktorým sa zaviedlo obmedzenie výlovu a obmedzenie úsilia na základe povolenej a uplatňovanej priemernej úrovne v rokoch 2010 až 2015. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(18)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala odporúčanie GFCM/43/2019/1 týkajúce sa súboru riadiacich opatrení pre využívanie ukotvených zariadení na zhlukovanie rýb pri love koryfény veľkej (Coryphaena hippurus) v Stredozemnom mori (geografické podoblasti GFCM 1 až 27), ktorým sa zaviedlo zmrazenie rybolovného úsilia vyjadreného ako maximálny počet rybárskych plavidiel loviacich koryfénu veľkú. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(19)GFCM na svojom 43. výročnom zasadnutí v roku 2019 prijala odporúčanie GFCM/43/2019/3, ktorým sa mení odporúčanie GFCM/41/2017/4 o viacročnom riadiacom pláne pre lov kalkana veľkého v Čiernom mori (geografická podoblasť GFCM 29). Týmto odporúčaním sa zaviedol a aktualizoval regionálny celkový povolený výlov (TAC) a systém prideľovania kvót pre kalkana veľkého, ako aj ďalšie ochranné opatrenia, najmä dvojmesačné obdobie zákazu rybolovu a obmedzenie počtu rybolovných dní na 180 dní v roku. Tieto dodatočné opatrenia sú funkčne prepojené s rybolovnými možnosťami, pretože ak by sa nezaviedli, úroveň TAC pre kalkana veľkého by sa musela znížiť, aby sa zabezpečila obnova jeho populácie. Uvedené opatrenia by sa mali transponovať do práva Únie.

(20)V súlade s vedeckými odporúčaniami GFCM je potrebné udržať súčasnú mieru rybolovnej úmrtnosti, aby sa zabezpečila udržateľnosť populácie šproty severnej v Čiernom mori. Je preto vhodné pokračovať v stanovovaní autonómnej kvóty pre uvedenú populáciu.

(21)Rybolovné možnosti by sa mali stanoviť na základe dostupných vedeckých odporúčaní, pričom by sa mali vziať do úvahy biologické a sociálno-ekonomické aspekty a zaistiť spravodlivé zaobchádzanie s jednotlivými sektormi rybolovu, a zároveň by sa mali zohľadniť názory vyjadrené počas konzultácií so zainteresovanými stranami.

(22)Na využívanie rybolovných možností, ktoré majú rybárske plavidlá Únie k dispozícii podľa tohto nariadenia, sa vzťahuje nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 7 , a najmä články 33 a 34 uvedeného nariadenia, ktoré sa týkajú zaznamenávania úlovkov a rybolovného úsilia a oznamovania údajov o vyčerpaní rybolovných možností. Je preto potrebné uviesť, aké kódy majú členské štáty používať, keď Komisii zasielajú údaje týkajúce sa vyloďovania úlovkov z populácií, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie.

(23)Využívanie rybolovných možností, ktoré majú rybárske plavidlá Únie k dispozícii a ktoré sú stanovené v tomto nariadení, podlieha nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 8 , ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia týkajúce sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM.

(24)Nariadením Rady (ES) č. 847/96 9 sa zaviedli dodatočné podmienky medziročného riadenia TAC vrátane ustanovení o flexibilite pri populáciách, na ktoré sa vzťahujú preventívne a analytické TAC podľa článkov 3 a 4. Podľa článku 2 uvedeného nariadenia má Rada pri stanovovaní TAC rozhodovať o tom, na ktoré populácie sa článok 3 alebo 4 uvedeného nariadenia nemá uplatňovať, a to najmä na základe biologického stavu daných populácií. Relatívne nedávno sa článkom 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 zaviedol mechanizmus medziročnej flexibility pre všetky populácie, na ktoré sa vzťahuje povinnosť vylodiť úlovky. S cieľom zabrániť nadmernej flexibilite, ktorá by oslabila zásadu rozumného a zodpovedného využívania morských biologických zdrojov, bránila dosiahnutiu cieľov SRP a zhoršila biologický stav populácií, by sa preto malo ustanoviť, že články 3 a 4 nariadenia (ES) č. 847/96 sa uplatňujú na analytické TAC len vtedy, keď sa nevyužíva medziročná flexibilita ustanovená v článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

(25)S cieľom predísť prerušeniu rybolovných činností a zabezpečiť živobytie rybárov Únie by sa toto nariadenie malo uplatňovať od 1. januára 2022. Z dôvodu naliehavosti by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť ihneď po jeho uverejnení.

(26)Rybolovné možnosti by sa mali využívať v plnom súlade s právom Únie,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

HLAVA 1
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1
Predmet úpravy

Týmto nariadením sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori.

Článok 2
Rozsah pôsobnosti

1.Toto nariadenie sa vzťahuje na rybárske plavidlá Únie, ktoré lovia tieto populácie:

a)úhor európsky (Anguilla anguilla), koral červený (Corallium rubrun) a koryféna veľká (Coryphaena hippurus) v Stredozemnom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. b);

b)kreveta Aristeus antennatus, kreveta ružová (Parapenaeus longirostris), kreveta Aristaeomorpha foliacea, merlúza európska (Merluccius merluccius), homár štíhly (Nephrops norvegicus) a sultánka nachová (Mullus barbatus) v západnej časti Stredozemného mora, ako je vymedzená v článku 4 písm. c);

c)sardela európska (Engraulis encrasicolus) a sardinka európska (Sardina pilchardus) v Jadranskom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. d);

d)merlúza európska (Merluccius merluccius), homár štíhly (Nephrops norvegicus), solea európska (Solea solea), kreveta ružová (Parapenaeus longirostris) a sultánka nachová (Mullus barbatus) v Jadranskom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. d);

e)krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Sicílskom prielive, ako je vymedzený v článku 4 písm. e), v Iónskom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. f) a v Levantskom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. g);

f)pagel bledý (Pagellus bogaraveo) v Alboránskom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. h);

g)šprota severná (Sprattus sprattus) a kalkan veľký (Scophthalmus maximus) v Čiernom mori, ako je vymedzené v článku 4 písm. i).

2.Toto nariadenie sa uplatňuje aj na rekreačný rybolov, keď sa to výslovne uvádza v príslušných ustanoveniach.

Článok 3
Vymedzenie pojmov 

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov uvedené v článku 4 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013. Okrem toho sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

a)„medzinárodné vody“ sú vody, ktoré nepatria pod zvrchovanosť ani právomoc žiadneho štátu;

a)„rekreačný rybolov“ sú nekomerčné rybolovné činnosti, pri ktorých sa využívajú živé morské zdroje na rekreáciu, turistiku alebo šport;

b)„celkový povolený výlov“ (TAC) je:

i)v prípade rybolovu, na ktorý sa vzťahuje výnimka z povinnosti vylodiť úlovky podľa článku 15 ods. 4 až 7 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013, množstvo, ktoré možno z každej populácie vylodiť každý rok;

ii)v prípade všetkých ostatných druhov rybolovu množstvo, ktoré možno z každej populácie vyloviť počas jedného roka;

c)„kvóta“ je podiel z TAC pridelený Únii alebo členskému štátu;

d)„autonómna kvóta Únie“ je obmedzenie výlovu, ktoré sa autonómne prideľuje rybárskym plavidlám Únie v prípade, že nie je dohodnutý žiaden TAC;

e)„analytická kvóta“ je autonómna kvóta Únie, pri ktorej je k dispozícii analytický posudok;

f)„analytický posudok“ je kvantitatívne vyhodnotenie trendov v danej populácii na základe údajov o biológii a využívaní tejto populácie, ktoré sú podľa vedeckého prieskumu dostatočne kvalitné ako podklad pre vedecké odporúčanie v súvislosti s možnosťami budúcich úlovkov;

g)„zariadenie na zhlukovanie rýb“ alebo „FAD“ je akékoľvek ukotvené zariadenie plávajúce na hladine mora, ktoré slúži na privábenie rýb.

Článok 4
Rybolovné zóny

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie zón:

a)„geografické podoblasti GFCM“ sú oblasti vymedzené v prílohe I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 10 ;

b)„Stredozemné more“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 1 až 27, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

c)„západná časť Stredozemného mora“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10 a 11, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

d)„Jadranské more“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 17 a 18, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

e)„Sicílsky prieliv“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 12, 13, 14, 15 a 16, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

f)„Iónske more“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 19, 20 a 21, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

g)„Levantské more“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 24, 25, 26 a 27, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

h)„Alboránske more“ sú vody v geografických podoblastiach GFCM 1 až 3, ako sú vymedzené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011;

i)„Čierne more“ sú vody v geografickej podoblasti GFCM 29, ako je vymedzená v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 1343/2011.

HLAVA II
RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI

KAPITOLA I
Stredozemné more

Článok 5
Úhor európsky

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa loví úhor európsky (Anguilla anguilla), konkrétne cielený, náhodný a rekreačný rybolov vo všetkých morských vodách Stredozemného mora vrátane sladkých vôd a prechodných brakických vôd, ako sú lagúny a ústia riek.

2.Vo vodách Únie a v medzinárodných vodách Stredozemného mora sa rybárskym plavidlám Únie zakazuje loviť úhora európskeho počas nepretržitého obdobia troch mesiacov, ktoré si určí každý členský štát. Obdobie zákazu rybolovu musí byť v súlade s ochrannými cieľmi stanovenými v nariadení (ES) č. 1100/2007, s platnými vnútroštátnymi plánmi riadenia rybolovu a s časovou štruktúrou migrácie úhora európskeho v dotknutých členských štátoch. Členské štáty oznámia zvolené obdobie Komisii najneskôr jeden mesiac pred nadobudnutím účinnosti zákazu rybolovu a v každom prípade najneskôr 31. januára 2022.

3.Členské štáty nesmú prekročiť maximálne množstvo úlovkov úhora európskeho ani maximálnu úroveň rybolovného úsilia vynaloženého na jeho lov, ktoré sú stanovené a vykonávané prostredníctvom ich vnútroštátnych riadiacich plánov prijatých v súlade s článkami 2 a 4 nariadenia (ES) č. 1100/2007.

Článok 6
Koral červený

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa zbiera koral červený (Corallium rubrum), konkrétne cielený a rekreačný zber v Stredozemnom mori.

2.V prípade cieleného zberu nesmie maximálny počet oprávnení na zber a maximálne množstvo korala červeného, ktoré zozbierajú rybárske plavidlá Únie alebo ktoré sa zozbiera pri činnostiach zberu Únie, prekročiť úrovne stanovené v prílohe I.

3.Rybárskym plavidlám Únie, na ktoré sa vzťahuje odsek 2, sa zakazuje prekládka korala červeného na mori.

4.V prípade rekreačného zberu členské štáty prijmú všetky potrebné opatrenia na zákaz zberu a ponechávania na palube, prekládky alebo vyloďovania korala červeného.

Článok 7
Koryféna veľká

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky komerčné činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa na lov koryfény veľkej (Coryphaena hippurus) v medzinárodných vodách Stredozemného mora používajú zariadenia na zhlukovanie rýb.

2.Maximálny počet plavidiel oprávnených na lov koryfény veľkej je stanovený v prílohe II.

KAPITOLA II
Západná časť Stredozemného mora

Článok 8
Populácie žijúce pri morskom dne

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa lovia populácie žijúce pri morskom dne uvedené v článku 1 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2019/1022 v západnej časti Stredozemného mora.

2.Maximálne povolené rybolovné úsilie je stanovené v prílohe III k tomuto nariadeniu. Členské štáty riadia maximálne povolené rybolovné úsilie v súlade s článkom 9 nariadenia (EÚ) 2019/1022.

Článok 9
Zasielanie údajov

Členské štáty zaznamenávajú a zasielajú údaje o rybolovnom úsilí Komisii v súlade s článkom 10 nariadenia (EÚ) 2019/1022.

Pri predkladaní údajov o rybolovnom úsilí Komisii v súlade s týmto článkom členské štáty používajú kódy skupín rybolovného úsilia uvedené v prílohe III.

KAPITOLA III
Jadranské more

Článok 10 
[Miesto vyhradené pre populácie malých pelagických druhov] 

Článok 11
Populácie žijúce pri morskom dne

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa loví merlúza európska (Merluccius merluccius), homár štíhly (Nephrops norvegicus), solea európska (Solea solea), kreveta ružová (Parapenaeus longirostris) a sultánka nachová (Mullus barbatus) v Jadranskom mori.

2.Maximálne povolené rybolovné úsilie na lov populácií žijúcich pri morskom dne a maximálna kapacita flotily v rozsahu pôsobnosti tohto článku sú stanovené v prílohe IV.

3.Členské štáty riadia maximálne povolené rybolovné úsilie v súlade s článkami 26 až 35 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

Článok 12
Zasielanie údajov

Keď členské štáty v súlade s článkami 33 a 34 nariadenia (ES) č. 1224/2009 predkladajú Komisii údaje o vylodených množstvách úlovkov, používajú kódy populácií stanovené v prílohe IV.

KAPITOLA IV
Iónske more, Levantské more a Sicílsky prieliv

Článok 13

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa lovia krevety druhov Aristaeomorpha foliacea a Aristeus antennatus v Iónskom mori, Levantskom mori a Sicílskom prielive.

2.Maximálny počet plavidiel s vlečnou sieťou na lov pri dne oprávnených na lov populácií žijúcich pri morskom dne je stanovený v prílohe V.

KAPITOLA V
Alboránske more

Článok 14

1.Tento článok sa vzťahuje na komerčný rybolov rybárskymi plavidlami Únie pomocou lovných šnúr a ručných šnúr, pri ktorom sa loví pagel bledý (Pagellus bogaraveo) v Alboránskom mori.

2.Maximálne množstvo úlovkov nesmie prekročiť úrovne stanovené v prílohe VI.

KAPITOLA VI
Čierne more

Článok 15
Pridelenie rybolovných možností na šprotu severnú

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa loví šprota severná (Sprattus sprattus) v Čiernom mori.

2.Autonómna kvóta Únie na šprotu severnú, rozdelenie takejto kvóty medzi členské štáty a v relevantných prípadoch aj funkčne súvisiace podmienky sú stanovené v prílohe VII.

Článok 16
Pridelenie rybolovných možností na kalkana veľkého

1.Tento článok sa vzťahuje na všetky činnosti rybárskych plavidiel Únie a iné rybolovné činnosti Únie, pri ktorých sa loví kalkan veľký (Scophthalmus maximus) v Čiernom mori.

2.TAC pre kalkana veľkého uplatniteľný vo vodách Únie v Čiernom mori a rozdelenie takéhoto TAC medzi členské štáty a v relevantných prípadoch aj funkčne súvisiace podmienky sú stanovené v prílohe VII.

Článok 17
Riadenie rybolovného úsilia v prípade kalkana veľkého

Maximálny počet rybolovných dní pre rybárske plavidlá Únie s oprávnením na lov kalkana veľkého v rozsahu pôsobnosti článku 16 nesmie prekročiť 180 rybolovných dní za rok bez ohľadu na najväčšiu dĺžku plavidla.

Článok 18
Obdobie zákazu rybolovu kalkana veľkého

Rybárskym plavidlám Únie sa zakazuje vykonávať akúkoľvek rybolovnú činnosť vrátane prekládky, ponechania na palube, vyloďovania a prvého predaja kalkana veľkého vo vodách Únie v Čiernom mori od 15. apríla do 15. júna.

Článok 19

Osobitné ustanovenia o prideľovaní rybolovných možností v Čiernom mori

1.Prideľovanie rybolovných možností jednotlivým členským štátom, ako sa stanovuje v článkoch 15 a 16 tohto nariadenia, sa uskutočňuje bez toho, aby boli dotknuté:

a)výmeny vykonané podľa článku 16 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013;

b)zníženia a prerozdelenia vykonané podľa článku 37 nariadenia (ES) č. 1224/2009 a

c)odpočítania vykonané podľa článkov 105 a 107 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

2.Články 3 a 4 nariadenia (ES) č. 847/96 sa neuplatňujú, ak členský štát využíva medziročnú flexibilitu stanovenú v článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

Článok 20
Zasielanie údajov

Keď členské štáty predkladajú Komisii údaje o vylodených množstvách šproty severnej a kalkana veľkého ulovených vo vodách Únie v Čiernom mori podľa článkov 33 a 34 nariadenia (ES) č. 1224/2009, používajú kódy populácií stanovené v prílohe VII.

HLAVA III
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 21
Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2022.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 z 13. decembra 2011 o niektorých ustanoveniach týkajúcich sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM (Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more) a o zmene a doplnení nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006 o riadiacich opatreniach pre trvalo udržateľné využívanie zdrojov rybného hospodárstva v Stredozemnom mori (Ú. v. EÚ L 347, 30.12.2011, s. 44).
(2)    COM(2018) 143 final.
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 z 11. decembra 2013 o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady 2004/585/ES (Ú. v. EÚ L 354, 28.12.2013, s. 22).
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1022 z 20. júna 2019, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre rybolov populácií žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 508/2014 (Ú. v. EÚ L 172, 26.6.2019, s. 1).
(5)    Nariadenie Rady (EÚ) 2021/90 z 28. januára 2021, ktorým sa na rok 2021 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb uplatniteľné v Stredozemnom mori a Čiernom mori (Ú. v. EÚ L 31, 29.1.2021, s. 1 – 19).
(6)    Nariadenie Rady (ES) č. 1100/2007 z 18. septembra 2007, ktorým sa ustanovujú opatrenia na obnovu populácie úhora európskeho (Ú. v. EÚ L 248, 22.9.2007, s. 17).
(7)    Nariadenie Rady (ES) č. 847/96 zo 6. mája 1996, ktorým sa zavádzajú dodatočné podmienky pre riadenie celkových prípustných úlovkov (TAC) a kvót presahujúce rok (Ú. v. ES L 115, 9.5.1996, s. 3).
(8)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 z 13. decembra 2011 o niektorých ustanoveniach týkajúcich sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM (Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more) a o zmene a doplnení nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006 o riadiacich opatreniach pre trvalo udržateľné využívanie zdrojov rybného hospodárstva v Stredozemnom mori (Ú. v. EÚ L 347, 30.12.2011, s. 44).
(9)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1343/2011 z 13. decembra 2011 o niektorých ustanoveniach týkajúcich sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM (Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more) a o zmene a doplnení nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006 o riadiacich opatreniach pre trvalo udržateľné využívanie zdrojov rybného hospodárstva v Stredozemnom mori (Ú. v. EÚ L 347, 30.12.2011, s. 44).
Top

V Bruseli17. 9. 2021

COM(2021) 548 final

PRÍLOHY

k návrhu

NARIADENIA RADY,

ktorým sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Stredozemnom a Čiernom mori






PRÍLOHA I

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V KONTEXTE VIACROČNÉHO RIADIACEHO PLÁNU GFCM PRE HOSPODÁRENIE S KORALOM ČERVENÝM V STREDOZEMNOM MORI

V tabuľkách v tejto prílohe sa uvádza maximálny povolený počet oprávnení na rybolov a úlovkov korala červeného v Stredozemnom mori.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na geografické podoblasti GFCM („GSA“).

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien populácií rýb:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Corallium rubrum

COL

koral červený

 

Tabuľka 1: Maximálny počet oprávnení na rybolov 1  

Členské štáty

koral červený

COL

Grécko

12

Španielsko

0 ( 2 )

Francúzsko

32

Chorvátsko

28

Taliansko

40

Tabuľka 2: Maximálne zozbierané množstvá vyjadrené v tonách živej hmotnosti

Druh:

koral červený

Zóna:

vody Únie v Stredozemnom mori – GSA 1-27

Corallium rubrum

COL/GF1-27

Grécko

1,844

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Španielsko

0 (*)

Francúzsko

1,400

Chorvátsko

1,226

Taliansko

1,378

Únia

5,848

TAC

irelevantný/

nedohodnutý

PRÍLOHA II

RYBOLOVNÉ ÚSILIE RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V KONTEXTE HOSPODÁRENIA S KORYFÉNOU VEĽKOU V STREDOZEMNOM MORI

V tabuľke v tejto prílohe sa stanovuje maximálny počet rybárskych plavidiel Únie oprávnených na lov koryfény veľkej v medzinárodných vodách Stredozemného mora.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na medzinárodné vody Stredozemného mora.

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien populácií rýb:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Coryphaena hippurus

DOL

koryféna veľká

Maximálny počet oprávnení na rybolov pre plavidlá pôsobiace v medzinárodných vodách 3

Členský štát

koryféna veľká DOL

Taliansko

797

Malta

130

PRÍLOHA III

RYBOLOVNÉ ÚSILIE RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V KONTEXTE HOSPODÁRENIA S POPULÁCIAMI ŽIJÚCIMI PRI MORSKOM DNE V ZÁPADNEJ ČASTI STREDOZEMNÉHO MORA

V tabuľkách v tejto prílohe sa stanovuje maximálne povolené rybolovné úsilie (v rybolovných dňoch) podľa skupín populácií uvedených v článku 1 nariadenia (EÚ) 2019/1022 a najväčšia dĺžka plavidiel pre všetky druhy vlečných sietí 41 na lov populácií žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora.

Na každé maximálne povolené rybolovné úsilie stanovené v tejto prílohe sa vzťahujú pravidlá stanovené v nariadení (EÚ) 2019/1022 a v článkoch 26 až 35 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na geografické podoblasti GFCM (GSA).

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien populácií rýb:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Aristaeomorpha foliacea

ARS

kreveta Aristaeomorpha foliacea

Aristeus antennatus

ARA

kreveta Aristeus antennatus

Merluccius merluccius

HKE

merlúza európska

Mullus barbatus

MUT

sultánka nachová

Nephrops norvegicus

NEP

homár štíhly

Parapenaeus longirostris

DPS

kreveta ružová

Maximálne povolené rybolovné úsilie v rybolovných dňoch

a) Alboránske more, Baleárske ostrovy, severné Španielsko a Lionský záliv (GSA 1-2-5-6-7)

Skupina populácií

Najväčšia dĺžka plavidiel

Španielsko

Francúzsko

Taliansko

Kód skupiny rybolovného úsilia

sultánka nachová v GSA 1, 5, 6 a 7; merlúza európska v GSA 1, 5, 6 a 7; kreveta ružová v GSA 1, 5 a 6; homár štíhly v GSA 5 a 6.

< 12 m

pm

pm

pm

EFF1/MED1_TR1

≥ 12 m a < 18 m

pm

pm

pm

EFF1/MED1_TR2

≥ 18 m a < 24 m

pm

pm

pm

EFF1/MED1_TR3

≥ 24 m

pm

pm

pm

EFF1/MED1_TR4

Skupina populácií

Najväčšia dĺžka plavidiel

Španielsko

Francúzsko

Taliansko

Kód skupiny rybolovného úsilia

kreveta Aristeus antennatus v GSA 1, 5, 6 a 7.

< 12 m

pm

pm

pm

EFF2/MED1_TR1

≥ 12 m a < 18 m

pm

pm

pm

EFF2/MED1_TR2

≥ 18 m a < 24 m

pm

pm

pm

EFF2/MED1_TR3

≥ 24 m

pm

pm

pm

EFF2/MED1_TR4

b) ostrov Korzika, Ligúrske more, Tyrrhenské more a ostrov Sardínia (GSA 8-9-10-11)

Skupina populácií

Najväčšia dĺžka plavidiel

Španielsko

Francúzsko

Taliansko

Kód skupiny rybolovného úsilia

sultánka nachová v GSA 9, 10 a 11; merlúza európska v GSA 9, 10 a 11; kreveta ružová v GSA 9, 10 a 11; homár štíhly v GSA 9 a 10.

< 12 m

pm

pm

pm

EFF1/MED2_TR1

≥ 12 m a < 18 m

pm

pm

pm

EFF1/MED2_TR2

≥ 18 m a < 24 m

pm

pm

pm

EFF1/MED2_TR3

≥ 24 m

pm

pm

pm

EFF1/MED2_TR4

Skupina populácií

Najväčšia dĺžka plavidiel

Španielsko

Francúzsko

Taliansko

Kód skupiny rybolovného úsilia

kreveta Aristaeomorpha foliacea v GSA 9, 10 a 11.

< 12 m

pm

pm

pm

EFF2/MED2_TR1

≥ 12 m a < 18 m

pm

pm

pm

EFF2/MED2_TR2

≥ 18 m a < 24 m

pm

pm

pm

EFF2/MED2_TR3

≥ 24 m

pm

pm

pm

EFF2/MED2_TR4

PRÍLOHA IV

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V JADRANSKOM MORI

V tabuľkách v tejto prílohe sa stanovujú rybolovné možnosti plavidiel podľa skupín populácií alebo skupín rybolovného úsilia a v prípade potreby aj funkčne súvisiace podmienky, ako aj maximálny počet rybárskych plavidiel oprávnených na lov malých pelagických druhov.

Na všetky rybolovné možnosti stanovené v tejto prílohe sa vzťahujú pravidlá stanovené v článkoch 26 až 35 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na geografické podoblasti GFCM (GSA).

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Engraulis encrasicolus

ANE

sardela európska

Merluccius merluccius

HKE

merlúza európska

Mullus barbatus

MUT

sultánka nachová

Nephrops norvegicus

NEP

homár štíhly

Parapenaeus longirostris

DPS

kreveta ružová

Sardina pilchardus

PIL

sardinka európska

Solea solea

SOL

solea európska

1.[Vyhradené miesto pre populácie malých pelagických druhov – GSA 17 a 18]

2.Populácie žijúce pri morskom dne – GSA 17 a 18

V tabuľke v tejto časti sa stanovuje maximálne povolené rybolovné úsilie (v rybolovných dňoch) podľa druhov vlečných sietí na lov populácií žijúcich pri morskom dne v GSA 17 a 18 (Jadranské more).

Rybolovné dni 2022

Typ výstroja

Zemepisná oblasť

Dotknuté populácie

Najväčšia dĺžka plavidiel

Kód skupiny úsilia

TALIANSKO

CHORVÁTSKO

SLOVINSKO٭

Vlečné siete (OTB)

Podoblasti GFCM 17-18

sultánka nachová; merlúza európska; kreveta ružová a homár štíhly

< 12 m

EFF/MED3_OTB_TR1

pm

pm

≥ 12 m a < 18 m

EFF/MED3_OTB_TR2

pm

pm

≥ 18 m a < 24 m

EFF/MED3_OTB_TR3

pm

pm

≥ 24 m

EFF/MED3_OTB_TR4

pm

pm

Vlečné siete s rozperným rahnom (TBB)

Podoblasť GFCM 17

solea európska

< 12 m

EFF/MED3_TBB_TR1

pm

≥ 12 m a < 18 m

EFF/MED3_TBB_TR2

pm

≥ 18 m a < 24 m

EFF/MED3_TBB_TR3

pm

≥ 24 m

EFF/MED3_TBB_TR4

pm

(٭) Rybárske plavidlá plaviace sa pod vlajkou Slovinska, ktoré lovia vlečnými sieťami (OTB) v GSA 17, nesmú prekročiť obmedzenie rybolovného úsilia stanovené na 3 000 rybolovných dní za rok.

Maximálna kapacita flotily plavidiel s vlečnými sieťami na lov pri dne a plavidiel s vlečnými sieťami s rozperným rahnom s oprávnením na lov populácií žijúcich pri morskom dne

Členský štát

Výstroj

Počet plavidiel

kW

GT

Chorvátsko

OTB

495

79 867,99

13 267,99

Taliansko

OTB-TBB

1 363

260 618,37

47 148

Slovinsko (*)

OTB

11

1 813,00

168,67

(*) Ustanovenia bodu 9 písm. c) a bodu 28 odporúčania GFCM/43/2019/5 sa nevzťahujú na vnútroštátne flotily, ktoré používajú siete OTB a lovia menej ako 1 000 dní počas referenčného obdobia uvedeného v bode 9 písm. c). Rybolovná kapacita aktívnej flotily používajúcej siete OTB sa v porovnaní s referenčným obdobím nesmie zvýšiť o viac ako 50 percent.



PRÍLOHA V 

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V IÓNSKOM MORI, LEVANTSKOM MORI A SICÍLSKOM PRIELIVE

V tabuľkách v tejto prílohe sa stanovuje maximálny počet rybárskych plavidiel Únie oprávnených na lov populácií žijúcich pri morskom dne v Iónskom mori, Levantskom mori a Sicílskom prielive.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na geografické podoblasti GFCM (GSA).

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien populácií rýb:

Vedecké meno     Trojmiestny alfabetický kód     Slovenské meno

Aristaeomorpha foliacea

ARS

kreveta Aristaeomorpha foliacea

Aristeus antennatus

ARA

kreveta Aristeus antennatus

a) Maximálny počet plavidiel s vlečnou sieťou oprávnených na lov pri dne v Iónskom mori (GSA 19-20-21)

Členský štát

kreveta Aristaeomorpha foliacea vo vodách Únie GSA 19, 20 a 21

kreveta Aristeus antennatus vo vodách Únie GSA 19, 20 a 21

Grécko

263

263

Taliansko

410

410

Malta

15

15

b) Maximálny počet plavidiel s vlečnou sieťou oprávnených na lov pri dne v Levantskom mori (GSA 24-25-26-27)

Členský štát

kreveta Aristaeomorpha foliacea vo vodách Únie GSA 24-25-26-27

kreveta Aristeus antennatus vo vodách Únie GSA 24-25-26-27

Taliansko

80

80

Cyprus

6

6

c) Maximálny počet plavidiel s vlečnou sieťou oprávnených na lov pri dne v Sicílskom prielive (GSA 12-13-14-15-16)

Členský štát

kreveta Aristaeomorpha foliacea vo vodách Únie GSA 12-13-14-15-16

kreveta Aristeus antennatus vo vodách Únie GSA 12-13-14-15-16

Španielsko

2

2

Taliansko

320

320

Cyprus

1

1

Malta

15

15

PRÍLOHA VI

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V ALBORÁNSKOM MORI

Maximálne množstvo úlovkov ulovených lovnými šnúrami a ručnými šnúrami vyjadrené v tonách živej hmotnosti

Druh:

pagel bledý

Zóna:

vody Únie v Alboránskom mori – GSA 1-3

Pagellus bogaraveo

SBR/GF1-3

Španielsko

225

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Únia

225

TAC

irelevantný/

nedohodnutý

PRÍLOHA VII

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI RYBÁRSKYCH PLAVIDIEL ÚNIE V ČIERNOM MORI

V tabuľkách v tejto prílohe sa stanovujú TAC a kvóty v tonách živej hmotnosti podľa populácie a v relevantných prípadoch aj funkčne súvisiace podmienky.

Na všetky rybolovné možnosti stanovené v tejto prílohe sa vzťahujú pravidlá stanovené v článkoch 26 až 35 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

Odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na geografické podoblasti GFCM (GSA).

Na účely tejto prílohy sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Sprattus sprattus

SPR

šprota severná

Scophthalmus maximus

TUR

kalkan veľký

Druh:

šprota severná

Zóna:

vody Únie v Čiernom mori – GSA 29

Sprattus sprattus

(SPR/F3742C)

Bulharsko

8 032,50

Analytická kvóta

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96

Rumunsko

3 442,50

Únia

11 475

TAC

irelevantný/

nedohodnutý



Druh:

kalkan veľký

Zóna:

vody Únie v Čiernom mori – GSA 29

Scophthalmus maximus

(TUR/F3742C)

Bulharsko

75

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96

Rumunsko

75

Únia

150

(*)

TAC

857

_________

(*)    V období od 15. apríla do 15. júna 2021 sú zakázané všetky rybolovné činnosti vrátane prekládky, ponechávania na palube, vyloďovania a prvého predaja.

(1)    Predstavuje počet plavidiel a/alebo potápačov alebo dvojíc tvorených jedným potápačom a jedným plavidlom, ktoré sú oprávnené zbierať korala červeného.
(2)    Na základe dočasného zákazu zberu korala červeného v španielskych vodách.
(3)    Túto kvótu možno loviť len od 15. augusta do 31. decembra 2022 v súlade s nariadením (EÚ) č. 1343/2011.
(4) 1    TBB, OTB, PTB, TBN, TBS, TB, OTM, PTM, TMS, TM, OTT, OT, PT, TX, OTP, TSP.
Top