Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XP1125(01)

    Príspevok XLVI – Konferencie parlamentných výborov pre záležitosti Únie z parlamentov Európskej únie (COSAC) – Varšava, 2. –  4. október 2011

    Ú. v. EÚ C 345, 25.11.2011, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.11.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 345/1


    PRÍSPEVOK XLVI

    Konferencie parlamentných výborov pre záležitosti Únie z parlamentov Európskej únie (COSAC)

    Varšava, 2. – 4. október 2011

    2011/C 345/01

    1.   Viacročný finančný rámec

    1.1.

    So zreteľom na pretrvávajúcu hospodársku a finančnú krízu v niektorých členských štátoch; na problémy nadmerného rozpočtového deficitu, ktoré nútia mnohé členské štáty k zavádzaniu ďalekosiahlych úsporných programov; na sociálne nepokoje, ktoré podporujú euroskepticizmus na jednej strane a na rastúce potreby a výzvy súvisiace s udržateľným hospodárskym rozvojom Európskej únie, implementáciou stratégie Európa 2020 a zachovaním globálnej konkurencieschopnosti na strane druhej; COSAC podporuje úsilie inštitúcií EÚ, ktorého výsledkom je návrh viacročného finančného rámca na obdobie 2014 – 2020, ktorý bude základom diskusie a rozhodovania v Európskej únii. Výsledok rokovaní však musí zohľadniť rámce a stratégie národných rozpočtov.

    1.2.

    COSAC sa domnieva, že je nevyhnutné zjednodušiť pravidlá a postupy súvisiace s hromadením, prideľovaním a využívaním vlastných zdrojov Európskej únie a zvýšiť ich transparentnosť a nabáda inštitúcie EÚ, aby v tejto oblasti prijali príslušné opatrenia. Národné parlamenty a Európsky parlament v pravom čase zvážia prínosy týchto konkrétnych opatrení.

    1.3.

    COSAC starostlivo analyzoval návrhy na zavedenie rôznych druhov európskych daní, ktoré by poskytli nový zdroj príjmu pre rozpočet EÚ. COSAC sa domnieva, že v období uzdravovania sa z krízy by nové nástroje nemali výraznejšie finančne zaťažovať súkromný sektor ani fyzické osoby. V niektorých prípadoch by takéto opatrenia mohli tiež narušiť rovnaké podmienky medzi subjektmi EÚ a ich globálnymi konkurentmi.

    1.4.

    Vzhľadom na komplexnosť súčasných okolností a množstvo problémov súvisiacich s potrebou zlepšenia plánovania, schvaľovania a plnenia budúcich rozpočtov EÚ COSAC nabáda príslušné inštitúcie, aby zrýchlili legislatívnu prácu v tejto oblasti a, ak je to možné, uskutočňovali častejšie a rozsiahlejšie sociálne konzultácie.

    1.5.

    COSAC nabáda inštitúcie EÚ, aby rokovali o viacročnom finančnom rámci na obdobie 2014 – 2020 a aby ho schválili, čím sa umožní plné vykonanie strednodobých a dlhodobých politík EÚ v súlade s európskou zásadou solidarity a so zreteľom na pretrvávajúcu hospodársku a finančnú krízu. V tejto súvislosti COSAC zdôrazňuje že politika súdržnosti spolu so spravodlivou a nestrannou spoločnou poľnohospodárskou politikou sú nevyhnutnými nástrojmi a zohrávajú dôležitú úlohu pri posilňovaní solidarity, znižovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi členskými štátmi a dosahovaní strategických cieľov EÚ. Mali by sa aj naďalej sústreďovať na ďalší rast a rozvoj najmenej rozvinutých regiónov.

    1.6.

    COSAC zdôrazňuje osobitný význam financovania projektov európskeho záujmu zo strany EÚ, ktoré by nemuseli získať dostatok financovania len zo súkromného sektora, ale sú nevyhnutné na dosiahnutie politických cieľov EÚ v podobe dobre fungujúceho vnútorného trhu.

    1.7.

    COSAC víta vyhlásenie poľského predsedníctva o zorganizovaní konferencie o viacročnom finančnom rámci na 20. – 21. októbra 2011. COSAC tiež víta zámer poľského predsedníctva prizvať zástupcov národných parlamentov a zdôrazňuje význam včasného zapojenia národných parlamentov.

    1.8.

    COSAC nabáda inštitúcie EÚ, aby počas rokovaní o viacročnom finančnom rámci zohľadnili cieľ zlepšovania zodpovednosti a transparentnosti riadenia fondov EÚ. COSAC vyzýva členské štáty, aby so zreteľom na stanovisko Európskej komisie zlepšili zodpovednosť a transparentnosť vynakladania finančných prostriedkov EÚ na vnútroštátnej úrovni.

    2.   Dva roky po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy – parlamentné skúsenosti

    2.1.

    COSAC s uspokojením berie na vedomie svoju diskusiu o hodnotení parlamentných skúseností a osvedčených postupov dva roky po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy.

    2.2.

    COSAC víta aktívne zapojenie národných parlamentov do kontrol subsidiarity v rámci protokolu 2 o uplatňovaní zásad subsidiarity a proporcionality Lisabonskej zmluvy. Národné parlamenty zaujali rôzne stanoviská k praktickému vykonávaniu zásad subsidiarity. COSAC sa nazdáva, že národné parlamenty a inštitúcie EÚ by si mali aktívne vymieňať informácie a postupy uplatňovania protokolu 2 a že jeho uplatňovanie by sa malo stať konkrétnejšie ako súčasť nepretržitého dialógu medzi všetkými zúčastnenými stranami.

    2.3.

    V súlade s článkom 5 protokolu 2 COSAC zdôrazňuje, že na to, aby národné parlamenty mohli vykonávať právomoci, ktoré im boli zverené, je nevyhnutné, aby sa umožnilo hodnotenie finančných účinkov návrhov legislatívnych aktov EÚ, a v prípade smerníc tiež hodnotenie dôsledkov pre vnútroštátne právne systémy. Okrem toho COSAC pripomína, že návrhy legislatívnych aktov EÚ by mali byť oprávnené na základe kvalitatívnych a kvantitatívnych ukazovateľov. COSAC konštatuje, že analýzy subsidiarity v dôvodových správach Komisie dodnes nesplnili požiadavky článku 5.

    2.4.

    COSAC berie na vedomie obavy národných parlamentov v súvislosti s kvalitou a nezávislou povahou hodnotení vplyvu návrhov legislatívnych aktov EÚ, ktoré sa niekedy považujú za schematické a neuspokojivé z hľadiska podstaty. COSAC upriamuje pozornosť na návrh viacerých národných parlamentov, aby sa celé znenia hodnotení vplyvu prekladali do všetkých úradných jazykov EÚ.

    2.5.

    COSAC víta diskusiu, ktorú viedol o spolupráci národných parlamentov s Európskou komisiou. COSAC žiada Európsku komisiu, aby výsledky diskusie zohľadnila vo svojom vlastnom hodnotení stavu Únie a pri príprave svojich pracovných programov.

    2.6.

    COSAC je v zásade spokojný s úzkou a otvorenou spoluprácou národných parlamentov s Európskou komisiou, ktorú ukladá Lisabonská zmluva. Neformálny politický dialóg medzi Európskou komisiou a národnými parlamentmi prispeje k posilneniu parlamentného rozmeru rozhodovacieho procesu EÚ. COSAC však poznamenáva, že podľa článku 6 protokolu 2 sa v predložených odôvodnených stanoviskách musí uvádzať prečo predmetný návrh nie je v súlade so zásadou subsidiarity, a nie prečo s ňou v súlade je.

    2.7.

    COSAC vyzýva Európsku komisiu, aby poskytla presnejšie a zásadnejšie odpovede na odôvodnené stanoviská k návrhom legislatívnych aktov EÚ. Mnohé národné parlamenty sa domnievajú, že odpovede Európskej komisie by sa vo väčšej miere mali zameriavať na konkrétne pochybnosti vyjadrené v odôvodnených stanoviskách predložených národnými parlamentmi. COSAC žiada Európsku komisiu, aby prijala potrebné kroky, aby sa zaručilo, že odpovede na odôvodnené stanoviská alebo príspevky v rozsahu neformálneho politického dialógu sa budú predkladať v lehote troch mesiacov.

    2.8.

    COSAC berie na vedomie obavy mnohých národných parlamentov, z ktorých niektoré boli spomenuté v odôvodnených stanoviskách, že právomoci zverené Európskej komisii a týkajúce sa regulácie prostredníctvom delegovaných aktov sú príliš rozsiahle. COSAC konštatuje, že to môže viesť k situácii, keď zásadné prvky oblasti, ktorá je vyhradená pre návrh legislatívnych aktov EÚ, budú mimo rozsahu kontroly národných parlamentov.

    2.9.

    So zreteľom na ďalšiu medziparlamentnú spoluprácu COSAC zdôrazňuje význam intenzívnejšej komunikácie ako súčasti dialógu a výmeny informácií a osvedčených postupov medzi výbormi pre európske záležitosti národných parlamentov členských štátov EÚ a Európskym parlamentom.


    Top