Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AG0003

    Spoločná pozícia (ES) č. 3/2009 z 20. novembra 2008 , ktorú prijala Rada v súlade s postupom stanoveným v článku 251 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o štatistike prípravkov na ochranu rastlín (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ C 38E, 17.2.2009, p. 1–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.2.2009   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    CE 38/1


    SPOLOČNÁ POZÍCIA (ES) č. 3/2009

    prijatá Radou 20. novembra 2008

    na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. …/2009 z … o štatistike prípravkov na ochranu rastlín

    (Text s významom pre EHP)

    (2009/C 38 E/01)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 285 ods. 1,

    so zreteľom na návrh Komisie,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

    po porade s Výborom regiónov,

    konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy (2),

    keďže:

    (1)

    V rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady č. 1600/2002/ES z 22. júla 2002, ktorým sa ustanovuje šiesty environmentálny akčný program Spoločenstva (3), sa uznalo, že vplyv pesticídov, najmä z prípravkov na ochranu rastlín používaných v poľnohospodárstve, na zdravie ľudí a životné prostredie sa musí naďalej znižovať. Zdôraznila sa v ňom potreba dosiahnuť trvalo udržateľnejšie používanie pesticídov a vyzvalo sa na celkové výrazné zníženie rizík a používanie pesticídov zlučiteľné s potrebnou ochranou plodín.

    (2)

    Vo svojom oznámení Rade, Európskemu parlamentu a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru s názvom „Smerom k tematickej stratégii trvalo udržateľného používania pesticídov“ Komisia uznala potrebu podrobnej, harmonizovanej a aktuálnej štatistiky predaja a používania pesticídov na úrovni Spoločenstva. Takáto štatistika je potrebná na posudzovanie politík Európskej únie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a na vypočítanie relevantných ukazovateľov rizík pre zdravie a životné prostredie spojených s používaním pesticídov.

    (3)

    Harmonizovaná a porovnateľná štatistika Spoločenstva o predaji a používaní pesticídov je nevyhnutná na vypracovanie a monitorovanie právnych predpisov a politík Spoločenstva v rámci Tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania pesticídov.

    (4)

    Keďže účinky smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/8/ES zo 16. februára 1998 o uvádzaní biocídnych výrobkov na trh (4) sa prejavia až značnú dobu po roku 2006, keď bude ukončené prvé hodnotenie účinných látok na použitie v biocídnych výrobkoch, Komisia ani väčšina členských štátov nemajú v súčasnosti dostatočné informácie alebo skúsenosti na to, aby navrhli ďalšie opatrenia týkajúce sa biocídov. Rozsah pôsobnosti tohto nariadenia by sa preto mal obmedziť na prípravky na ochranu rastlín, na ktoré sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. …/2009 z … o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh (5), pri ktorých už existujú bohaté skúsenosti so zberom údajov.

    (5)

    Dlhoročné skúsenosti Komisie so zberom údajov o predaji a používaní prípravkov na ochranu rastlín poukázali na potrebu harmonizovanej metodiky zberu štatistických údajov na úrovni Spoločenstva z etapy uvádzania na trh ako aj od používateľov. Okrem toho sa na výpočet presných ukazovateľov rizika, čo je cieľom Tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania pesticídov, musia štatistické údaje členiť až po úroveň účinných látok.

    (6)

    Spomedzi rôznych možností zberu údajov hodnotených v posúdení vplyvu Tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania pesticídov sa ako najlepšia možnosť odporučil povinný zber údajov, pretože umožňuje rýchle a nákladovo efektívne spracovanie presných a spoľahlivých údajov o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín.

    (7)

    Referenčný rámec ustanovení tohto nariadenia tvorí nariadenie Rady (ES) č. 322/97 zo 17. februára 1997 o štatistike Spoločenstva (6). Vyžaduje sa v ňom najmä súlad so zásadami nestrannosti, spoľahlivosti, relevancie, efektívnosti nákladov, ochrany individuálnych údajov v štatistike a transparentnosti.

    (8)

    Zasielanie dôverných štatistických údajov sa riadi pravidlami stanovenými v nariadení (ES) č. 322/97 a v nariadení Rady (Euratom, EHS) č. 1588/90 z 11. júna 1990 o prenose dôverných štatistických údajov Štatistickému úradu Európskych spoločenstiev (7). Opatrenia prijaté v súlade s uvedenými nariadeniami zabezpečujú fyzickú a logickú ochranu dôverných údajov a zabezpečujú, aby pri tvorbe a zverejňovaní štatistík Spoločenstva neprichádzalo k ich nedovolenému sprístupneniu a použitiu na iné ako štatistické účely.

    (9)

    Potrebná ochrana dôverných údajov s komerčnou hodnotou by sa okrem iného mala zabezpečiť vhodným agregovaním štatistických údajov pri ich zverejňovaní.

    (10)

    V záujme zabezpečenia porovnateľných výsledkov by sa štatistika o prípravkoch na ochranu rastlín mala tvoriť v určenom členení, vo vhodnej forme a v stanovenej lehote od konca referenčného roka, ako je vymedzené v prílohách k tomuto nariadeniu.

    (11)

    Opatrenia potrebné na vykonávanie tohto nariadenia sa prijmú v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu (8);

    (12)

    Komisia by predovšetkým mala byť splnomocnená na vymedzenie ošetrenej plochy a na úpravu prílohy III. Keďže tieto opatrenia majú všeobecnú pôsobnosť a ich cieľom je zmeniť nepodstatné prvky tohto nariadenia, okrem iného jeho doplnením o nové nepodstatné prvky, musia sa prijať v súlade s regulačným postupom s kontrolou ustanoveným v článku 5a rozhodnutia 1999/468/ES.

    (13)

    Keďže cieľ tohto nariadenia, a to vytvorenie spoločného rámca na systematickú tvorbu štatistiky Spoločenstva o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov ale ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, Spoločenstvo môže prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku neprekračuje toto nariadenie rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

    (14)

    Výbor pre štatistický program ustanovený rozhodnutím Rady 89/382/EHS, Euratom (9) bol konzultovaný.

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a ciele

    1.   Týmto nariadením sa ustanovuje spoločný rámec na systematickú tvorbu štatistiky Spoločenstva o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín.

    2.   Predmetom štatistiky sú:

    ročné množstvá prípravkov na ochranu rastlín uvádzaných na trh v súlade s prílohou I;

    ročné množstvá prípravkov na ochranu rastlín použitých v poľnohospodárstve v súlade s prílohou II.

    3.   Štatistika bude spolu s iným dôležitými údajmi slúžiť najmä na účely článku 14 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/…/ES z …, ktorou sa ustanovuje rámec pre činnosť Spoločenstva na dosiahnutie trvalo udržateľného používania pesticídov (5).

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňujú tieto vymedzenia pojmov:

    a)

    „prípravky na ochranu rastlín“ sú prípravky na ochranu rastlín uvedené v článku 2 ods. 1 nariadenia (ES) č. …/2009;

    b)

    „látky“ sú látky vymedzené v článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. …/2009 vrátane účinných látok, safenerov a synergentov;

    c)

    „účinné látky“ sú účinné látky uvedené v článku 2 ods. 2 nariadenia (ES) č. …/2009;

    d)

    „safenery“ sú safenery uvedené v článku 2 ods. 3 písm. a) nariadenia (ES) č. …/2009;

    e)

    „synergenty“ sú synergenty uvedené v článku 2 ods. 3 písm. b) nariadenia (ES) č. …/2009;

    f)

    „uvádzanie na trh“ je uvádzanie na trh vymedzené v článku 3 ods. 8 nariadenia (ES) č. …/2009;

    g)

    „držiteľ povolenia“ je držiteľ povolenia vymedzený v článku 3 ods. 20 nariadenia (ES) č. …/2009;

    h)

    „poľnohospodárske použitie“ je akýkoľvek druh aplikácie prípravku na ochranu rastlín priamo alebo nepriamo spojenej s výrobou rastlinných produktov v rámci hospodárskej činnosti poľnohospodárskeho podniku;

    i)

    „profesionálny používateľ“ je profesionálny používateľ vymedzený v článku 3 ods. 1 smernice 2009/…/ES;

    j)

    „poľnohospodársky podnik“ je poľnohospodársky podnik vymedzený v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. …/2009 z … o štrukturálnych zisťovaniach fariem a o zisťovaní o metód poľnohospodárskej výroby (5).

    Článok 3

    Zber, zasielanie a spracovanie údajov

    1.   Členské štáty zbierajú údaje potrebné na špecifikáciu charakteristík uvedených v prílohách I a II prostredníctvom:

    zisťovaní,

    povinností o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh; najmä povinností podľa článku 67 nariadenia (ES) č. …/2009,

    povinností, ktoré platia pre profesionálnych používateľov, na základe záznamov o používaní prípravkov na ochranu rastlín; najmä povinností podľa článku 67 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. …/2009,

    administratívnych zdrojov, alebo

    kombinácie týchto prostriedkov, vrátane postupov štatistického odhadu vychádzajúceho z odborných posudkov alebo modelov.

    2.   Členské štáty zasielajú Komisii (Eurostatu) štatistické výsledky, vrátane dôverných údajov, podľa harmonogramu a s periodicitou špecifikovanou v prílohách I a II. Údaje sa predkladajú podľa klasifikácie uvedenej v prílohe III.

    3.   Členské štáty zasielajú údaje v elektronickej forme, vo vhodnom technickom formáte, ktorý prijme Komisia (Eurostat) v súlade s postupom uvedeným v článku 6 ods. 2.

    4.   Z dôvodov ochrany dôverných údajov, Komisia (Eurostat) pred zverejnením údaje agreguje podľa chemických tried alebo kategórií prípravkov, ako sa uvádza v prílohe III, pričom riadne zohľadní ochranu dôverných údajov na úrovni jednotlivých členských štátov. V súlade s článkom 15 nariadenia (ES) č. 322/97 použijú vnútroštátne orgány a Komisia (Eurostat) dôverné údaje výlučne na štatistické účely.

    Článok 4

    Hodnotenie kvality

    1.   Na účely tohto nariadenia sa na zasielané údaje vzťahujú tieto aspekty hodnotenia kvality:

    „relevantnosť“ vyjadruje mieru, do akej štatistika zodpovedá súčasným a potenciálnym potrebám používateľov;

    „presnosť“ vyjadruje presnosť zhody odhadov a neznámych skutočných hodnôt;

    „včasnosť“ vyjadruje časový odstup medzi určitou udalosťou alebo javom a prístupnosťou informácie, ktorá ich opisuje;

    „časová presnosť“ predstavuje časový posun medzi dátumom uverejnenia údajov a cieľovým dátumom, kedy mali byť dodané;

    „dostupnosť“ a „jednoznačnosť“ vyjadrujú podmienky a spôsoby, ktorými používatelia môžu údaje získať, používať a interpretovať;

    „porovnateľnosť“ sa týka merania vplyvu rozdielov v uplatňovaných štatistických koncepciách a v nástrojoch a postupoch merania pri porovnaní štatistiky medzi geografickými oblasťami, sektormi alebo v časovom rozpätí,

    „súdržnosť“ predstavuje primeranosť údajov, ktoré sa majú spoľahlivo spájať rôznymi spôsobmi a na rôzne použitie.

    2.   Členské štáty predložia Komisii (Eurostatu) správy o kvalite zasielaných údajov, ako sa uvádza v prílohách I a II. Komisia (Eurostat) vyhodnotí kvalitu zaslaných údajov.

    Článok 5

    Vykonávacie opatrenia

    1.   Komisia prijme primeraný technický formát na zasielanie údajov v súlade s regulačným postupom uvedeným v článku 6 ods. 2.

    2.   Komisia prijme vymedzenie pojmu „ošetrenej plochy“ uvedenej v oddiele 2 prílohy II. Uvedené opatrenie zamerané na zmenu a doplnenie nepodstatných prvkov tohto nariadenia jeho doplnením sa prijme v súlade s regulačným postupom s kontrolou uvedeným v článku 6 ods. 3.

    3.   Komisia môže zmeniť a doplniť harmonizovanú klasifikáciu látok vymedzenú v prílohe III na účely jej prispôsobenia zmenám v zozname účinných látok prijatom v súlade s článkom 78 ods. 3 nariadenia (ES) č. …/2009. Uvedené opatrenia zamerané na zmenu a doplnenie nepodstatných prvkov tohto nariadenia sa prijmú v súlade s regulačným postupom s kontrolou uvedeným v článku 6 ods. 3.

    Článok 6

    Postup výboru

    1.   Komisii pomáha Výbor pre štatistický program.

    2.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňujú sa články 5 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES, so zreteľom na jeho článok 8.

    Lehota uvedená v článku 5 ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES je tri mesiace.

    3.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5a ods. 1 až 4 a článok 7 rozhodnutia 1999/468/ES, so zreteľom na jeho článok 8.

    Článok 7

    Správa

    Komisia predkladá Európskemu parlamentu a Rade každých päť rokov správu o vykonávaní nariadenia. V tejto správe sa zhodnotí najmä kvalita zasielaných údajov, ako sa uvádza v článku 4, zaťaženie podnikov, poľnohospodárskych podnikov a vnútroštátnych administratív a užitočnosť tejto štatistiky v rámci Tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania pesticídov, najmä pokiaľ ide o ciele stanovené v článku 1. Preto, ak je to vhodné, obsahuje návrhy určené na ďalšie zlepšenie kvality údajov a zníženie zaťaženia podnikov, poľnohospodárskych podnikov a vnútroštátnych administratív.

    Prvá správa sa predloží do 1. januára … (10).

    Článok 8

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V …

    Za Európsky parlament

    predseda

    Za Radu

    predseda


    (1)  Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007, s. 86.

    (2)  Stanovisko Európskeho parlamentu z 12. marca 2008 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku) a spoločná pozícia Rady z 20. novembra 2008 a pozícia Európskeho parlamentu z … (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku).

    (3)  Ú. v. ES L 242, 10.9.2002, s. 1.

    (4)  Ú. v. ES L 123, 24.4.1998, s. 1.

    (5)  Ú. v. EÚ L …

    (6)  Ú. v. ES L 52, 22.2.1997, s. 1.

    (7)  Ú. v. ES L 151, 15.6.1990, s. 1.

    (8)  Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23.

    (9)  Ú. v. ES L 181, 28.6.1989, s. 47.

    (10)  Osem rokov od prijatia tohto nariadenia.


    PRÍLOHA I

    ŠTATISTIKA O UVÁDZANÍ PRÍPRAVKOV NA OCHRANU RASTLÍN NA TRH

    ODDIEL 1

    Pokrytie

    Štatistika sa vzťahuje na látky uvedené v prílohe III, ktoré sa nachádzajú v prípravkoch na ochranu rastlín uvádzaných na trh v každom členskom štáte. Osobitná pozornosť sa venuje tomu, aby sa zabránilo dvojnásobnému započítavaniu v prípade úpravy prípravku alebo prevodu povolenia medzi držiteľmi povolenia.

    ODDIEL 2

    Parametre

    Zbierajú sa údaje o množstvách každej látky uvedenej v prílohe III, ktorá sa nachádza v prípravkoch na ochranu rastlín uvedených na trh.

    ODDIEL 3

    Merné jednotky

    Údaje sa vyjadrujú v kilogramoch látky.

    ODDIEL 4

    Referenčné obdobie

    Referenčným obdobím je kalendárny rok.

    ODDIEL 5

    Prvé referenčné obdobie, periodicita a zasielanie výsledkov

    1.

    Prvé referenčné obdobie je druhý kalendárny rok po … (1).

    2.

    Po prvom referenčnom období poskytujú členské štáty údaje za každý ďalší kalendárny rok.

    3.

    Údaje sa zasielajú Komisii (Eurostatu) do 12 mesiacov od konca referenčného roka.

    ODDIEL 6

    Správa o kvalite

    Členské štáty predkladajú Komisii (Eurostatu) správu o kvalite uvedenú v článku 4, ktorá obsahuje:

    použitú metodiku zberu údajov;

    príslušné aspekty kvality podľa použitej metodiky zberu údajov;

    opis použitých postupov odhadov, agregácií a vylučovania.

    Táto správa sa zasiela Komisii (Eurostatu) do 15 mesiacov od konca referenčného roka.


    (1)  Dátum nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.


    PRÍLOHA II

    ŠTATISTIKA O POUŽÍVANÍ PRÍPRAVKOV NA OCHRANU RASTLÍN V POĽNOHOSPODÁRSTVE

    ODDIEL 1

    Pokrytie

    1.

    Štatistika sa vzťahuje na látky uvedené v prílohe III, ktoré sa nachádzajú v prípravkoch na ochranu rastlín používaných v poľnohospodárstve na každú vybratú plodinu v každom členskom štáte.

    2.

    Každý členský štát vytvorí výber plodín, ktoré sa budú sledovať počas päťročného obdobia vymedzeného v oddiele 5. Výber sa pripraví tak, aby reprezentoval plodiny pestované v členskom štáte a použité látky.

    Výber plodín zohľadní najrelevantnejšie plodiny pre národné akčné plány uvedené v článku 4 smernice 2009/…/ES.

    ODDIEL 2

    Parametre

    Pre každú zvolenú plodinu sa zbierajú tieto parametre:

    a)

    množstvo každej látky uvedenej v prílohe III, ktorú obsahujú prípravky na ochranu rastlín použité na tejto plodine a,

    b)

    plocha ošetrená každou látkou.

    ODDIEL 3

    Merné jednotky

    1.

    Množstvo použitých látok sa vyjadruje v kilogramoch.

    2.

    Ošetrené plochy sa vyjadrujú v hektároch.

    ODDIEL 4

    Referenčné obdobie

    1.

    Referenčné obdobie je v zásade obdobie s maximálnou dĺžkou 12 mesiacov, ktoré zahŕňa všetky ošetrenia určené na ochranu rastlín súvisiace s plodinou.

    2.

    Referenčné obdobie sa oznamuje ako rok, v ktorom sa začal zber.

    ODDIEL 5

    Prvé referenčné obdobie, periodicita a zasielanie výsledkov

    1.

    Členské štáty zostavujú za každé päťročné obdobie štatistiku o používaní prípravkov na ochranu rastlín pre každú plodinu v referenčnom období, ako je vymedzené v oddiele 4.

    2.

    Členské štáty si môžu za referenčné obdobie zvoliť ktorékoľvek obdobie v päťročnom období. Výber sa môže uskutočniť nezávisle pre každú vybratú plodinu.

    3.

    Prvé päťročné obdobie sa začne prvým kalendárnym rokom nasledujúcim po … (1).

    4.

    Členské štáty poskytujú údaje za každé päťročné obdobie.

    5.

    Údaje sa zasielajú Komisii (Eurostatu) do 12 mesiacov od konca každého päťročného obdobia.

    ODDIEL 6

    Správa o kvalite

    Spolu s výsledkami členské štáty zasielajú Komisii (Eurostatu) správu o kvalite uvedenú v článku 4, ktorá obsahuje:

    návrh metodiky odberu vzoriek;

    metodiku použitú na zber údajov;

    odhad relatívnej dôležitosti zahrnutých plodín vzhľadom na celkové množstvo použitých prípravkov na ochranu rastlín;

    príslušné aspekty kvality podľa metodiky použitej na zber údajov;

    porovnanie údajov o prípravkoch na ochranu rastlín použitých počas päťročného obdobia a údajov o prípravkoch na ochranu rastlín uvedených na trh za zodpovedajúcich päť rokov.


    (1)  Dátum nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.


    PRÍLOHA III

    HARMONIZOVANÁ KLASIFIKÁCIA LÁTOK

    Hlavné skupiny

    Kód

    Chemická trieda

    Látky bežné názvy

    CAS RČ (1)

    CIPAC (2)

    Kategórie prípravkov

     

     

    Spoločná nomenklatúra

     

     

    Fungicídy a baktericídy

    F0

     

     

     

     

    Anorganické fungicídy

    F1

     

     

     

     

     

    F1.1

    ZLÚČENINY MEDI

    VŠETKY ZLÚČENINY MEDI

     

    44

     

    F1.1

     

    ZMES BORDEAUX

    8011-63-0

    44

     

    F1.1

     

    HYDROXID MEĎNATÝ

    20427-59-2

    44

     

    F1.1

     

    OXICHLORID MEĎNATÝ

    1332-40-7

    44

     

    F1.1

     

    TRIBÁZICKÝ SÍRAN MEĎNATÝ

    1333-22-8

    44

     

    F1.1

     

    OXID MEĎNATÝ (I)

    1319-39-1

    44

     

    F1.1

     

    OSTATNÉ MEĎNATÉ SOLI

     

    44

     

    F1.2

    ANORGANICKÁ SÍRA

    SÍRA

    7704-34-9

    18

     

    F1.3

    OSTATNÉ ANORGANICKÉ FUNGICÍDY

    OSTATNÉ ANORGANICKÉ FUNGICÍDY

     

     

    Fungicídy na báze karbamátov a ditiokarbamátov

    F2

     

     

     

     

     

    F2.1

    FUNGICÍDY NA BÁZE KARBANILÁTOV

    DIETOFENKARB

    87130-20-9

    513

     

    F2.2

    KARBAMÁTOVÉ FUNGICÍDY

    BENTIAVALIKARB

    413615-35-7

    744

     

    F2.2

     

    IPROVALIKARB

    140923-17-7

    620

     

    F2.2

     

    PROPAMOKARB

    24579-73-5

    399

     

    F2.3

    DITIOKARBAMÁTOVÉ FUNGICÍDY

    MANKOZEB

    8018-01-7

    34

     

    F2.3

     

    MANEB

    12427-38-2

    61

     

    F2.3

     

    METIRAM

    9006-42-2

    478

     

    F2.3

     

    PROPINEB

    12071-83-9

    177

     

    F2.3

     

    TIRAM

    137-26-8

    24

     

    F2.3

     

    ZIRAM

    137-30-4

    31

    Fungicídy na báze benzimidazolov

    F3

     

     

     

     

     

    F3.1

    BENZIMIDAZOLOVÉ FUNGICÍDY

    KARBENDAZÍM

    10605-21-7

    263

     

    F3.1

     

    FUBERIDAZOL

    3878-19-1

    525

     

    F3.1

     

    TIABENDAZOL

    148-79-8

    323

     

    F3.1

     

    METYL-TIOFANÁT

    23564-05-8

    262

    Fungicídy na báze imidazolov a triazolov

    F4

     

     

     

     

     

    F4.1

    KONAZOLOVÉ FUNGICÍDY

    BITERTANOL

    55179-31-2

    386

     

    F4.1

     

    BROMUKONAZOL

    116255-48-2

    680

     

    F4.1

     

    CYPROKONAZOL

    94361-06-5

    600

     

    F4.1

     

    DIFENOKONAZOL

    119446-68-3

    687

     

    F4.1

     

    DINIKONAZOL

    83657-24-3

    690

     

    F4.1

     

    EPOXIKONAZOL

    106325-08-0

    609

     

    F4.1

     

    ETRIDIAZOL

    2593-15-9

    518

     

    F4.1

     

    FENBUKONAZOL

    114369-43-6

    694

     

    F4.1

     

    FLUCHINKONAZOL

    136426-54-5

    474

     

    F4.1

     

    FLUSILAZOL

    85509-19-9

    435

     

    F4.1

     

    FLUTRIAFOL

    76674-21-0

    436

     

    F4.1

     

    HEXAKONAZOL

    79983-71-4

    465

     

    F4.1

     

    IMAZALIL (ENILKONAZOL)

    58594-72-2

    335

     

    F4.1

     

    METKONAZOL

    125116-23-6

    706

     

    F4.1

     

    MYKLOBUTANIL

    88671-89-0

    442

     

    F4.1

     

    PENKONAZOL

    66246-88-6

    446

     

    F4.1

     

    PROPIKONAZOL

    60207-90-1

    408

     

    F4.1

     

    PROTIOKONAZOL

    178928-70-6

    745

     

    F4.1

     

    TEBUKONAZOL

    107534-96-3

    494

     

    F4.1

     

    TETRAKONAZOL

    112281-77-3

    726

     

    F4.1

     

    TRIADIMENOL

    55219-65-3

    398

     

    F4.1

     

    TRICYKLAZOL

    41814-78-2

    547

     

    F4.1

     

    TRIFLUMIZOL

    99387-89-0

    730

     

    F4.1

     

    TRITIKONAZOL

    131983-72-7

    652

     

    F4.2

    IMIDAZOLOVÉ FUNGICÍDY

    KYAZOFAMID

    120116-88-3

    653

     

    F4.2

     

    FENAMIDON

    161326-34-7

    650

     

    F4.2

     

    TRIAZOXID

    72459-58-6

    729

    Fungicídy na báze morfolínov

    F5

     

     

     

     

     

    F5.1

    MORFOLÍNOVÉ FUNGICÍDY

    DIMETOMORF

    110488-70-5

    483

     

    F5.1

     

    DODEMORF

    1593-77-7

    300

     

    F5.1

     

    FENPROPIMORF

    67564-91-4

    427

    Ostatné fungicídy

    F6

     

     

     

     

     

    F6.1

    FUNGICÍDY NA BÁZE ALIFATICKÉHO DUSÍKA

    CYMOXANIL

    57966-95-7

    419

     

    F6.1

     

    DODÍN

    2439-10-3

    101

     

    F6.1

     

    GUAZATÍN

    108173-90-6

    361

     

    F6.2

    AMIDOVÉ FUNGICÍDY

    BENALAXYL

    71626-11-4

    416

     

    F6.2

     

    BOSKALID

    188425-85-6

    673

     

    F6.2

     

    FLUTOLANIL

    66332-96-5

    524

     

    F6.2

     

    MEPRONIL

    55814-41-0

    533

     

    F6.2

     

    METALAXYL

    57837-19-1

    365

     

    F6.2

     

    METALAXYL-M

    70630-17-0

    580

     

    F6.2

     

    PROCHLORAZ

    67747-09-5

    407

     

    F6.2

     

    SILTIOFAM

    175217-20-6

    635

     

    F6.2

     

    TOLYLFLUANID

    731-27-1

    275

     

    F6.2

     

    ZOXAMID

    156052-68-5

    640

     

    F6.3

    ANILIDOVÉ FUNGICÍDY

    KARBOXÍN

    5234-68-4

    273

     

    F6.3

     

    FENHEXAMID

    126833-17-8

    603

     

    F6.4

    ANTIBIOTICKÉ FUNGICÍDY -BAKTERICÍDY

    KASUGAMYCÍN

    6980-18-3

    703

     

    F6.4

     

    POLYOXÍNY

    11113-80-7

    710

     

    F6.4

     

    STREPTOMYCÍN

    57-92-1

    312

     

    F6.5

    AROMATICKÉ FUNGICÍDY

    CHLÓRTALONIL

    1897-45-6

    288

     

    F6.5

     

    DIKLORAN

    99-30-9

    150

     

    F6.6

    DIKARBOXIMIDOVÉ FUNGICÍDY

    IPRODIÓN

    36734-19-7

    278

     

    F6.6

     

    PROCYMIDÓN

    32809-16-8

    383

     

    F6.7

    DINITROANILÍNOVE FUNGICÍDY

    FLUAZINAM

    79622-59-6

    521

     

    F6.8

    DINITROFENOLOVÉ FUNGICÍDY

    DINOKAP

    39300-45-3

    98

     

    F6.9

    ORGANOFOSFOROVÉ FUNGICÍDY

    FOSETYL

    15845-66-6

    384

     

    F6.9

     

    TOLKLOFOS-METYL

    57018-04-9

    479

     

    F6.10

    OXAZOLOVÉ FUNGICÍDY

    HYMEXAZOL

    10004-44-1

    528

     

    F6.10

     

    FAMOXADON

    131807-57-3

    594

     

    F6.10

     

    VINKLOZOLÍN

    50471-44-8

    280

     

    F6.11

    FENYLPYROLOVÉ FUNGICÍDY

    FLUDIOXONIL

    131341-86-1

    522

     

    F6.12

    FTALIMIDOVÉ FUNGICÍDY

    KAPTÁN

    133-06-2

    40

     

    F6.12

     

    FOLPET

    133-07-3

    75

     

    F6.13

    PYRIMIDÍNOVÉ FUNGICÍDY

    BUPIRIMÁT

    41483-43-6

    261

     

    F6.13

     

    CYPRODINIL

    121552-61-2

    511

     

    F6.13

     

    FENARIMOL

    60168-88-9

    380

     

    F6.13

     

    MEPANIPYRIM

    110235-47-7

    611

     

    F6.13

     

    PYRIMETANIL

    53112-28-0

    714

     

    F6.14

    CHINOLÍNOVÉ FUNGICÍDY

    CHINOXYFÉN

    124495-18-7

    566

     

    F6.14

     

    8-HYDROXYCHINOLÍN SULFÁT

    134-31-6

    677

     

    F6.15

    CHINÓNOVÉ FUNGICÍDY

    DITIANÓN

    3347-22-6

    153

     

    F6.16

    STROBILURÍNOVÉ FUNGICÍDY

    AZOXYSTROBÍN

    131860-33-8

    571

     

    F6.16

     

    DIMOXYSTROBÍN

    149961-52-4

    739

     

    F6.16

     

    FLUOXASTROBÍN

    361377-29-9

    746

     

    F6.16

     

    KREZOXÍM-METYL

    143390-89-0

    568

     

    F6.16

     

    PIKOXYSTROBÍN

    117428-22-5

    628

     

    F6.16

     

    PYRAKLOSTROBÍN

    175013-18-0

    657

     

    F6.16

     

    TRIFLOXYSTROBÍN

    141517-21-7

    617

     

    F6.17

    MOČOVINOVÉ FUNGICÍDY

    PENCYKURON

    66063-05-6

    402

     

    F6.18

    NEZARADENÉ FUNGICÍDY

    ACIBENZOLAR

    126448-41-7

    597

     

    F6.18

     

    KYSELINA BENZOOVÁ

    65-85-0

    622

     

    F6.18

     

    DICHLÓRFÉN

    97-23-4

    325

     

    F6.18

     

    FENPROPIDIN

    67306-00-7

    520

     

    F6.18

     

    METRAFENON

    220899-03-6

    752

     

    F6.18

     

    2-FENYFENOL

    90-43-7

    246

     

    F6.18

     

    SPIROXAMÍN

    118134-30-8

    572

     

    F6. 19

    OSTATNÉ FUNGICÍDY

    OSTATNÉ FUNGICÍDY

     

     

    Herbicídy, desikanty a prípravky na ničenie machu

    H0

     

     

     

     

    Herbicídy na báze fenoxy-fytohormónov

    H1

     

     

     

     

     

    H1.1

    FENOXY HERBICÍDY

    2,4-D

    94-75-7

    1

     

    H1.1

     

    2,4-DB

    94-82-6

    83

     

    H1.1

     

    DICHLÓRPROP-P

    15165-67-0

    476

     

    H1.1

     

    MCPA

    94-74-6

    2

     

    H1.1

     

    MCPB

    94-81-5

    50

     

    H1.1

     

    MEKOPROP

    7085-19-0

    51

     

    H1.1

     

    MEKOPROP-P

    16484-77-8

    475

    Herbicídy na báze triazínov a triazinónov

    H2

     

     

     

     

     

    H2.1

    METYLTIOTRIAZÍNOVÉ HERBICÍDY

    METOPROTRYN

    841-06-5

    94

     

    H2.2

    TRIAZÍNOVÉ HERBICÍDY

    SIMETRYN

    1014-70-6

    179

     

    H2.2

     

    TERBUTYLAZÍN

    5915-41-3

    234

     

    H2.3

    TRIAZINÓNOVÉ HERBICÍDY

    METAMITRÓN

    41394-05-2

    381

     

    H2.3

     

    METRIBUZÍN

    21087-64-9

    283

    Herbicídy na báze amidov a anilidov

    H3

     

     

     

     

     

    H3.1

    AMIDOVÉ HERBICÍDY

    BEFLUBUTAMID

    113614-08-7

    662

     

    H3.1

     

    DIMETENAMID

    87674-68-8

    638

     

    H3.1

     

    FLUPOXAM

    119126-15-7

    8158

     

    H3.1

     

    IZOXABEN

    82558-50-7

    701

     

    H3.1

     

    NAPROPAMID

    15299-99-7

    271

     

    H3.1

     

    PETOXAMID

    106700-29-2

    665

     

    H3.1

     

    PROPYZAMID

    23950-58-5

    315

     

    H3.2

    ANILIDOVÉ HERBICÍDY

    DIFLUFENIKAN

    83164-33-4

    462

     

    H3.2

     

    FLORASULAM

    145701-23-1

    616

     

    H3.2

     

    FLUFENACET

    142459-58-3

    588

     

    H3.2

     

    METOSULAM

    139528-85-1

    707

     

    H3.2

     

    METAZACHLÓR

    67129-08-2

    411

     

    H3.2

     

    PROPANIL

    709-98-8

    205

     

    H3.3

    CHLÓRACETANILIDOVÉ HERBICÍDY

    ACETOCHLÓR

    34256-82-1

    496

     

    H3.3

     

    ALACHLÓR

    15972-60-8

    204

     

    H3.3

     

    DIMETACHLÓR

    50563-36-5

    688

     

    H3.3

     

    PRETILACHLÓR

    51218-49-6

    711

     

    H3.3

     

    PROPACHLÓR

    1918-16-7

    176

     

    H3.3

     

    S-METOLACHLÓR

    87392-12-9

    607

    Herbicídy na báze karbamátov a bis-karbamátov

    H4

     

     

     

     

     

    H4.1

    BIS-KARBAMÁTOVÉ HERBICÍDY

    CHLÓRPROFAM

    101-21-3

    43

     

    H4.1

     

    DESMEDIFAM

    13684-56-5

    477

     

    H4.1

     

    FENMEDIFAM

    13684-63-4

    77

     

    H4.2

    KARBAMÁTOVÉ HERBICÍDY

    ASULAM

    3337-71-1

    240

     

    H4.2

     

    KARBETAMID

    16118-49-3

    95

    Herbicídy na báze derivátov dinitroanilínu

    H5

     

     

     

     

     

    H5.1

    DINITROANILÍNOVÉ HERBICÍDY

    BENFLURALÍN

    1861-40-1

    285

     

    H5.1

     

    BUTRALÍN

    33629-47-9

    504

     

    H5.1

     

    ETALFLURALÍN

    55283-68-6

    516

     

    H5.1

     

    ORYZALÍN

    19044-88-3

    537

     

    H5.1

     

    PENDIMETALÍN

    40487-42-1

    357

     

    H5.1

     

    TRIFLURALÍN

    2582-09-8

    183

    Herbicídy na báze derivátov močoviny, uracilu alebo sulfonylmočoviny

    H6

     

     

     

     

     

    H6.1

    SULFONYLMOČOVINOVÉ HERBICÍDY

    AMIDOSULFURON

    120923-37-7

    515

     

    H6.1

     

    AZIMSULFURON

    120162-55-2

    584

     

    H6.1

     

    BENSULFURON

    99283-01-9

    502

     

    H6.1

     

    CHLÓRSULFURON

    64902-72-3

    391

     

    H6.1

     

    CINOSULFURON

    94593-91-6

    507

     

    H6.1

     

    ETOXYSULFURON

    126801-58-9

    591

     

    H6.1

     

    FLAZASULFURON

    104040-78-0

    595

     

    H6.1

     

    FLUPYRSULFURON

    150315-10-9

    577

     

    H6.1

     

    FORAMSULFURON

    173159-57-4

    659

     

    H6.1

     

    IMAZOSULFURON

    122548-33-8

    590

     

    H6.1

     

    IODOSULFURON

    185119-76-0

    634

     

    H6.1

     

    MEZOSULFURON

    400852-66-6

    663

     

    H6.1

     

    METSULFURON

    74223-64-6

    441

     

    H6.1

     

    NICOSULFURON

    111991-09-4

    709

     

    H6.1

     

    OXASULFURON

    144651-06-9

    626

     

    H6.1

     

    PRIMISULFURON

    113036-87-6

    712

     

    H6.1

     

    PROSULFURON

    94125-34-5

    579

     

    H6.1

     

    RIMSULFURON

    122931-48-0

    716

     

    H6.1

     

    SULFOSULFURON

    141776-32-1

    601

     

    H6.1

     

    TIFENSULFURON

    79277-67-1

    452

     

    H6.1

     

    TRIASULFURON

    82097-50-5

    480

     

    H6.1

     

    TRIBENURON

    106040-48-6

    546

     

    H6.1

     

    TRIFLUSULFURON

    135990-29-3

    731

     

    H6.1

     

    TRITOSULFURON

    142469-14-5

    735

     

    H6.2

    URACILOVÉ HERBICÍDY

    LENACIL

    2164-08-1

    163

     

    H6.3

    MOČOVINOVÉ HERBICÍDY

    CHLÓRTOLURON

    15545-48-9

    217

     

    H6.3

     

    DIURON

    330-54-1

    100

     

    H6.3

     

    FLUOMETURON

    2164-17-2

    159

     

    H6.3

     

    IZOPROTURON

    34123-59-6

    336

     

    H6.3

     

    LINURON

    330-55-2

    76

     

    H6.3

     

    METABENZTIAZURON

    18691-97-9

    201

     

    H6.3

     

    METOBROMURON

    3060-89-7

    168

     

    H6.3

     

    METOXURON

    19937-59-8

    219

    Ostatné herbicídy

    H7

     

     

     

     

     

    H7.1

    ARYLOXYFENOXY PROPIÓNOVÉ HERBICÍDY

    KLODINAFOP

    114420-56-3

    683

     

    H7.1

     

    CYHALOFOP

    122008-85-9

    596

     

    H7.1

     

    DIKLOFOP

    40843-25-2

    358

     

    H7.1

     

    FENOXAPROP-P

    113158-40-0

    484

     

    H7.1

     

    FLUAZIFOP-P-BUTYL

    79241-46-6

    395

     

    H7.1

     

    HALOXYFOP

    69806-34-4

    438

     

    H7.1

     

    HALOXYFOP-R

    72619-32-0

    526

     

    H7.1

     

    PROPACHIZAFOP

    111479-05-1

    713

     

    H7.1

     

    CHIZALOFOP

    76578-12-6

    429

     

    H7.1

     

    CHIZALOFOP-P

    94051-08-8

    641

     

    H7.2

    BENZOFURÁNOVÉ HERBICÍDY

    ETOFUMEZÁT

    26225-79-6

    233

     

    H7.3

    HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY BENZOOVEJ

    CHLÓRTAL

    2136-79-0

    328

     

    H7.3

     

    DIKAMBA

    1918-00-9

    85

     

    H7.4

    BIPYRIDÝLIOVÉ HERBICÍDY

    DIKVÁT

    85-00-7

    55

     

    H7.4

     

    PARAKVÁT

    4685-14-7

    56

     

    H7.5

    CYKLOHEXÁNDIÓNOVÉ HERBICÍDY

    KLETODIM

    99129-21-2

    508

     

    H7.5

     

    CYKLOXYDIM

    101205-02-1

    510

     

    H7.5

     

    TEPRALOXYDIM

    149979-41-9

    608

     

    H7.5

     

    TRALKOXYDIM

    87820-88-0

    544

     

    H7.6

    DIAZÍNOVÉ HERBICÍDY

    PYRIDÁT

    55512-33-9

    447

     

    H7.7

    DIKARBOXIMIDOVÉ HERBICÍDY

    CINIDON-ETYL

    142891-20-1

    598

     

    H7.7

     

    FLUMIOXAZÍN

    103361-09-7

    578

     

    H7.8

    DIFENYLÉTEROVÉ HERBICÍDY

    AKLONIFEN

    74070-46-5

    498

     

    H7.8

     

    BIFENOX

    42576-02-3

    413

     

    H7.8

     

    NITROFEN

    1836-75-5

    170

     

    H7.8

     

    OXYFLUÓRFEN

    42874-03-3

    538

     

    H7.9

    IMIDAZOLINÓNOVÉ HERBICÍDY

    IMAZAMETABENZ

    100728-84-5

    529

     

    H7.9

     

    IMAZAMOX

    114311-32-9

    619

     

    H7.9

     

    IMAZETAPYR

    81335-77-5

    700

     

    H7.10

    ANORGANICKÉ HERBICÍDY

    SULFAMÁT AMÓNNY

    7773-06-0

    679

     

    H7.10

     

    CHLOREČNANY

    7775-09-9

    7

     

    H7.11

    IZOXAZOLOVÉ HERBICÍDY

    IZOXAFLUTOL

    141112-29-0

    575

     

    H7.12

    MORFAKTÍNOVÉ HERBICÍDY

    FLURENOL

    467-69-6

    304

     

    H7.13

    NITRILOVÉ HERBICÍDY

    BROMOXYNIL

    1689-84-5

    87

     

    H7.13

     

    DICHLOBENIL

    1194-65-6

    73

     

    H7.13

     

    IOXYNIL

    1689-83-4

    86

     

    H7.14

    ORGANOFOSFOROVÉ HERBICÍDY

    GLUFOSINÁT

    51276-47-2

    437

     

    H7.14

     

    GLYFOZÁT

    1071-83-6

    284

     

    H7.15

    FENYLPYRAZOLOVÉ HERBICÍDY

    PYRAFLUFEN

    129630-19-9

    605

     

    H7.16

    PYRIDAZÍNOVÉ HERBICÍDY

    CHLÓRIDAZÓN

    1698-60-8

    111

     

    H7.16

     

    FLURTAMÓN

    96525-23-4

    569

     

    H7.17

    PYRIDÍNKARBOXAMIDOVÉ HERBICÍDY

    PIKOLINAFEN

    137641-05-5

    639

     

    H7.18

    HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY PYRIDÍNKARBOXYLOVEJ

    KLOPYRALID

    1702-17-6

    455

     

    H7.18

     

    PIKLORAM

    1918-02-1

    174

     

    H7.19

    HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY PYRIDYLOXYOCTOVEJ

    FLUROXYPYR

    69377-81-7

    431

     

    H7.19

     

    TRIKLOPYR

    55335-06-3

    376

     

    H7.20

    CHINOLÍNOVÉ HERBICÍDY

    CHINKLORAK

    84087-01-4

    493

     

    H7.20

     

    CHINMERAK

    90717-03-6

    563

     

    H7.21

    TIADIZÍNOVÉ HERBICÍDY

    BENTAZÓN

    25057-89-0

    366

     

    H7.22

    TIOKARBAMÁTOVÉ HERBICÍDY

    EPTC

    759-94-4

    155

     

    H7.22

     

    MOLINÁT

    2212-67-1

    235

     

    H7.22

     

    PROSULFOKARB

    52888-80-9

    539

     

    H7.22

     

    TIOBENKARB

    28249-77-6

    388

     

    H7.22

     

    TRIALÁT

    2303-17-5

    97

     

    H7.23

    TRIAZOLOVÉ HERBICÍDY

    AMITROL

    61-82-5

    90

     

    H7.24

    TRIAZOLINÓNOVÉ HERBICÍDY

    KARFENTRAZÓN

    128639-02-1

    587

     

    H7.25

    TRIAZOLÓNOVÉ HERBICÍDY

    PROPOXYKARBAZÓN

    145026-81-9

    655

     

    H7.26

    TRIKETÓNOVÉ HERBICÍDY

    MEZOTRIÓN

    104206-82-8

    625

     

    H7.26

     

    SULKOTRIÓN

    99105-77-8

    723

     

    H7.27

    NEZARADENÉ HERBICÍDY

    KLOMAZÓN

    81777-89-1

    509

     

    H7.27

     

    FLUROCHLÓRIDÓN

    61213-25-0

    430

     

    H7.27

     

    CHINOKLAMIN

    2797-51-5

    648

     

    H7.27

     

    METAZOL

    20354-26-1

    369

     

    H7.27

     

    OXADIARGYL

    39807-15-3

    604

     

    H7.27

     

    OXADIAZÓN

    19666-30-9

    213

     

    H7.27

    OSTATNÉ HERBICÍDY, DESIKANTY A PRÍPRAVKY NA NIČENIE MACHU

    OSTATNÉ HERBICÍDY, DESIKANTY A PRÍPRAVKY NA NIČENIE MACHU

     

     

    Insekticídy a akaricídy

    I0

     

     

     

     

    Insekticídy na báze pyretroidov

    I1

     

     

     

     

     

    I1.1

    PYRETROIDOVÉ INSEKTICÍDY

    AKRINATRÍN

    101007-06-1

    678

     

    I1.1

     

    ALFA-CYPERMETRÍN

    67375-30-8

    454

     

    I1.1

     

    BETA-CYFLUTRÍN

    68359-37-5

    482

     

    I1.1

     

    BETA-CYPERMETRÍN

    65731-84-2

    632

     

    I1.1

     

    BIFENTRÍN

    82657-04-3

    415

     

    I1.1

     

    CYFLUTRÍN

    68359-37-5

    385

     

    I1.1

     

    CYPERMETRÍN

    52315-07-8

    332

     

    I1.1

     

    DELTAMETRÍN

    52918-63-5

    333

     

    I1.1

     

    ESFENVALERÁT

    66230-04-4

    481

     

    I1.1

     

    ETOFENPROX

    80844-07-1

    471

     

    I1.1

     

    GAMA-CYHALOTRÍN

    76703-62-3

    768

     

    I1.1

     

    LAMBDA-CYHALOTRÍN

    91465-08-6

    463

     

    I1.1

     

    TAU-FLUVALINÁT

    102851-06-9

    432

     

    I1.1

     

    TEFLUTRÍN

    79538-32-2

    451

     

    I1.1

     

    ZETA-CYPERMETRÍN

    52315-07-8

    733

    Insekticídy na báze chlórovaných uhľovodíkov

    I2

     

     

     

     

     

    I2.1

    ORGANOCHLÓROVÉ INSEKTICÍDY

    DIKOFOL

    115-32-2

    123

     

    I2.1

     

    TETRASUL

    2227-13-6

    114

    Insekticídy na báze karbamátov a oxim-karbamátov

    I3

     

     

     

     

     

    I3.1

    OXIM-KARBAMÁTOVÉ INSEKTICÍDY

    METOMYL

    16752-77-5

    264

     

    I3.1

     

    OXAMYL

    23135-22-0

    342

     

    I3.2

    KARBAMÁTOVÉ INSEKTICÍDY

    BENFURAKARB

    82560-54-1

    501

     

    I3.2

     

    KARBARYL

    63-25-2

    26

     

    I3.2

     

    KARBOFURÁN

    1563-66-2

    276

     

    I3.2

     

    KARBOSULFÁN

    55285-14-8

    417

     

    I3.2

     

    FENOXYKARB

    79127-80-3

    425

     

    I3.2

     

    FORMETANÁT

    22259-30-9

    697

     

    I3.2

     

    METIOKARB

    2032-65-7

    165

     

    I3.2

     

    PIRIMIKARB

    23103-98-2

    231

    Insekticídy na báze organofosfátov

    I4

     

     

     

     

     

    I4.1

    ORGANOFOSFOROVÉ INSEKTICÍDY

    AZINFOS-METYL

    86-50-0

    37

     

    I4.1

     

    KADUSAFOS

    95465-99-9

    682

     

    I4.1

     

    CHLÓRPYRIFOS

    2921-88-2

    221

     

    I4.1

     

    CHLÓRPYRIFOS-METYL

    5589-13-0

    486

     

    I4.1

     

    COUMAFOS

    56-72-4

    121

     

    I4.1

     

    DIAZINÓN

    333-41-5

    15

     

    I4.1

     

    DICHLÓRVOS

    62-73-7

    11

     

    I4.1

     

    DIMETOÁT

    60-51-5

    59

     

    I4.1

     

    ETOPROFOS

    13194-48-4

    218

     

    I4.1

     

    FENAMIFOS

    22224-92-6

    692

     

    I4.1

     

    FENITROTIÓN

    122-14-5

    35

     

    I4.1

     

    FOSTIAZAT

    98886-44-3

    585

     

    I4.1

     

    IZOFENFOS

    25311-71-1

    412

     

    I4.1

     

    MALATIÓN

    121-75-5

    12

     

    I4.1

     

    METAMIDOFOS

    10265-92-6

    355

     

    I4.1

     

    NALED

    300-76-5

    195

     

    I4.1

     

    OXYDEMETÓN-METYL

    301-12-2

    171

     

    I4.1

     

    FOSALÓN

    2310-17-0

    109

     

    I4.1

     

    FOSMET

    732-11-6

    318

     

    I4.1

     

    FOXIM

    14816-18-3

    364

     

    I4.1

     

    PIRIMIFOS-METYL

    29232-93-7

    239

     

    I4.1

     

    TRICHLÓRFON

    52-68-6

    68

    Insekticídy na báze biologických a botanických produktov

    I5

     

     

     

     

     

    I5.1

    BIOLOGICKÉ INSEKTICÍDY

    AZADIRACHTÍN

    11141-17-6

    627

     

    I5.1

     

    NIKOTÍN

    54-11-5

    8

     

    I5.1

     

    PYRETRÍNY

    8003-34-7

    32

     

    I5.1

     

    ROTENÓN

    83-79-4

    671

    Ostatné insekticídy

    I6

     

     

     

     

     

    I6.1

    INSEKTICÍDY VZNIKNUTÉ KVASENÍM

    ABAMEKTÍN

    71751-41-2

    495

     

    I6.1

     

    MILBEMEKTÍN

    51596-10-2

    51596-11-3

    660

     

    I6.1

     

    SPINOSAD

    168316-95-8

    636

     

    I6.3

    BENZOYLMOČOVINOVÉ INSEKTICÍDY

    DIFLUBENZURÓN

    35367-38-5

    339

     

    I6.3

     

    FLUFENOXURÓN

    101463-69-8

    470

     

    I6.3

     

    HEXAFLUMURÓN

    86479-06-3

    698

     

    I6.3

     

    LUFENURÓN

    103055-07-8

    704

     

    I6.3

     

    NOVALURÓN

    116714-46-6

    672

     

    I6.3

     

    TEFLUBENZURÓN

    83121-18-0

    450

     

    I6.3

     

    TRIFLUMURÓN

    64628-44-0

    548

     

    I6.4

    KARBAZÁTOVÉ INSEKTICÍDY

    BIFENAZÁT

    149877-41-8

    736

     

    I6.5

    DIAZYLHYDRAZÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    METOXYFENOZID

    161050-58-4

    656

     

    I6.5

     

    TEBUFENOZID

    112410-23-8

    724

     

    I6.6

    REGULÁTORY RASTU HMYZU

    BUPROFEZÍN

    69327-76-0

    681

     

    I6.6

     

    CYROMAZÍN

    66215-27-8

    420

     

    I6.6

     

    HEXYTIAZOX

    78587-05-0

    439

     

    I6.7

    FEROMÓNY HMYZU

    (E,Z)-9-DODECENYL ACETÁT

    35148-19-7

    422

     

    I6.8

    NITROGUANIDÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    KLOTIANIDÍN

    210880-92-5

    738

     

    I6.8

     

    TIAMETOXAM

    153719-23-4

    637

     

    I6.9

    ORGANOCÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    AZOCYKLOTÍN

    41083-11-8

    404

     

    I6.9

     

    CYHEXATÍN

    13121-70-5

    289

     

    I6.9

     

    FENBUTATÍN OXID

    13356-08-6

    359

     

    I6.10

    OXADIAZÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    INDOXAKARB

    173584-44-6

    612

     

    I6.11

    FENYLÉTEROVÉ INSEKTICÍDY

    PYRIPROXYFÉN

    95737-68-1

    715

     

    I6.12

    PYRAZOLOVÉ (FENYL-) INSEKTICÍDY

    FENPYROXIMÁT

    134098-61-6

    695

     

    I6.12

     

    FIPRONIL

    120068-37-3

    581

     

    I6.12

     

    TEBUFENPYRAD

    119168-77-3

    725

     

    I6.13

    PYRIDÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    PYMETROZÍN

    123312-89-0

    593

     

    I6.14

    PYRIDYLMETYLAMÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    ACETAMIPRID

    135410-20-7

    649

     

    I6.14

     

    IMIDAKLOPRID

    138261-41-3

    582

     

    I6.14

     

    TIAKLOPRID

    111988-49-9

    631

     

    I6.15

    INSEKTICÍDY NA BÁZE ESTEROV KYSELINY SIRIČITEJ

    PROPARGIT

    2312-35-8

    216

     

    I6.16

    TETRAZÍNOVÉ INSEKTICÍDY

    KLOFENTEZÍN

    74115-24-5

    418

     

    I6.17

    INSEKTICÍDY NA BÁZE KYSELINY TETRONOVEJ

    SPIRODIKLOFÉN

    148477-71-8

    737

     

    I6.18

    (KARBAMOYL-) TRIAZOLOVÉ INSEKTICÍDY

    TRIAZAMÁT

    112143-82-5

    728

     

    I6.19

    MOČOVINOVÉ INSEKTICÍDY

    DIAFENTIURÓN

    80060-09-9

    8097

     

    I6.20

    NEZARADENÉ INSEKTICÍDY

    ETOXAZOL

    153233-91-1

    623

     

    I6.20

     

    FENAZACHIN

    120928-09-8

    693

     

    I6.20

     

    PYRIDABEN

    96489-71-3

    583

     

    I6.21

    OSTATNÉ INSEKTICÍDY-AKARICÍDY

    OSTATNÉ INSEKTICÍDY-AKARICÍDY

     

     

    Moluskocídy, spolu:

    M0

     

     

     

     

    Moluskocídy

    M1

     

     

     

     

     

    M1.1

    KARBAMÁTOVÉ MOLUSKOCÍDY

    TIODIKARB

    59669-26-0

    543

     

    M1.2

    OSTATNÉ MOLUSKOCÍDY

    FOSFOREČNAN ŽELEZITÝ

    10045-86-0

    629

     

    M1.2

     

    METALDEHYD

    108-62-3

    62

     

    M1.2

     

    OSTATNÉ MOLUSKOCÍDY

     

     

    Regulátory rastu rastlín, spolu:

    PGR0

     

     

     

     

    Fyziologické regulátory rastu rastlín

    PGR1

     

     

     

     

     

    PGR1.1

    FYZIOLOGICKÉ REGULÁTORY RASTU RASTLÍN

    CHLÓRMEKVÁT

    999-81-5

    143

     

    PGR1.1

     

    CYKLANILID

    113136-77-9

    586

     

    PGR1.1

     

    DAMINOZID

    1596-84-5

    330

     

    PGR1.1

     

    DIMETIPIN

    55290-64-7

    689

     

    PGR1.1

     

    DIFENYLAMÍN

    122-39-4

    460

     

    PGR1.1

     

    ETEFÓN

    16672-87-0

    373

     

    PGR1.1

     

    ETOXYCHÍN

    91-53-2

    517

     

    PGR1.1

     

    FLORCHLÓRFENURON

    68157-60-8

    633

     

    PGR1.1

     

    FLURPRIMIDOL

    56425-91-3

    696

     

    PGR1.1

     

    IMAZACHÍN

    81335-37-7

    699

     

    PGR1.1

     

    HYDRAZID KYSELINY MALEÍNOVEJ

    51542-52-0

    310

     

    PGR1.1

     

    MEPIKVÁT

    24307-26-4

    440

     

    PGR1.1

     

    1-METYLCYKLOPROPÉN

    3100-04-7

    767

     

    PGR1.1

     

    PAKLOBUTRAZOL

    76738-62-0

    445

     

    PGR1.1

     

    VÁPENATÁ SOĽ PROHEXADIÓNU

    127277-53-6

    567

     

    PGR1.1

     

    SODNÁ SOĽ 5-NITROGUAIAKOLÁTU

    67233-85-6

    718

     

    PGR1.1

     

    NÁTRIUM-O-NITROFENOLÁT

    824-39-5

    720

     

    PGR1.1

     

    TRINEXAPAK-ETYL

    95266-40-3

    8349

    Prípravky proti klíčeniu

    PGR2

     

     

     

     

     

    PGR2.2

    PRÍPRAVKY PROTI KLÍČENIU

    KARVON

    99-49-0

    602

     

    PGR2.2

     

    CHLÓRPROFAM

    101-21-3

    43

    Ostatné regulátory rastu rastlín

    PGR3

     

     

     

     

     

    PGR3.1

    OSTATNÉ REGULÁTORY RASTU RASTLÍN

    OSTATNÉ PGR

     

     

    Ostatné prípravky na ochranu rastlín, spolu:

    ZR0

     

     

     

     

    Minerálne oleje

    ZR1

     

     

     

     

     

    ZR1.1

    MINERÁLNY OLEJ

    ROPNÉ OLEJE

    64742-55-8

    29

    Rastlinné oleje

    ZR2

     

     

     

     

     

    ZR2.1

    RASTLINNÝ OLEJ

    DECHTOVÉ OLEJE

     

    30

    Prípravky na sterilizáciu pôdy (vrátane nematicídov)

    ZR3

     

     

     

     

     

    ZR3.1

    BRÓMMETÁN

    BRÓMMETÁN

    74-83-9

    128

     

    ZR3.2

    OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA STERILIZÁCIU PÔDY

    CHLÓRPIKRÍN

    76-06-2

    298

     

    ZR3.2

     

    DAZOMET

    533-74-4

    146

     

    ZR3.2

     

    1,3-DICHLÓRPROPÉN

    542-75-6

    675

     

    ZR3.2

     

    NÁTRIUM-METÁM

    137-42-8

    20

     

    ZR3.2

     

    OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA STERILIZÁCIU PÔDY

     

     

    Rodenticídy

    ZR4

     

     

     

     

     

    ZR4.1

    RODENTICÍDY

    BRODIFAKUM

    56073-10-0

    370

     

    ZR4.1

     

    BROMADIOLÓN

    28772-56-7

    371

     

    ZR4.1

     

    CHLÓRALÓZA

    15879-93-3

    249

     

    ZR4.1

     

    CHLÓRFACINÓN

    3691-35-8

    208

     

    ZR4.1

     

    KUMATETRALYL

    5836-29-3

    189

     

    ZR4.1

     

    DIFENAKUM

    56073-07-5

    514

     

    ZR4.1

     

    DIFETIALÓN

    104653-34-1

    549

     

    ZR4.1

     

    FLOKUMAFÉN

    90035-08-8

    453

     

    ZR4.1

     

    WARFARIN

    81-81-2

    70

     

    ZR4.1

     

    OSTATNÉ RODENTICÍDY

     

     

    Všetky ostatné prípravky na ochranu rastlín

    ZR5

     

     

     

     

     

    ZR5.1

    DEZINFEKČNÉ PRÍPRAVKY

    OSTATNÉ DEZINFEKČNÉ PRÍPRAVKY

     

     

     

    ZR5.2

    OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA OCHRANU RASTLÍN

    OSTATNÉ PPP

     

     


    (1)  Registračné čísla Chemical Abstracts Service.

    (2)  Collaborative International Pesticides Analytical Council.


    ODÔVODNENÉ STANOVISKO RADY

    I.   ÚVOD

    Komisia 12. decembra 2006 na základe článku 285 ods. 1 Zmluvy o ES predložila Rade návrh (1) nariadenia o štatistike prípravkov na ochranu rastlín.

    Európsky parlament prijal stanovisko v prvom čítaní v marci 2008 (pozri dokument 7412/08).

    Hospodársky a sociálny výbor prijal stanovisko v júli 2007 (2). Výbor regiónov v júni 2007 rozhodol, že stanovisko neprijme.

    Rada 20. novembra 2008 prijala spoločnú pozíciu v súlade s článkom 251 Zmluvy o ES.

    II.   CIELE

    Účelom návrhu je zabezpečiť zber porovnateľných štatistických údajov vo všetkých členských štátoch, čím sa na základe iných relevantných údajov umožní výpočet harmonizovaných ukazovateľov rizika.

    Konkrétne, stanovujú sa v ňom harmonizované pravidlá pre zber a šírenie údajov o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh a o ich používaní. Predpisuje tiež členským štátom pravidelný zber údajov a spôsob ako ich zbierať a zasielať Komisii.

    III.   ANALÝZA SPOLOČNEJ POZÍCIE

    1.   Všeobecné zistenia

    Európsky parlament prijal 12. marca 2008 v prvom čítaní 26 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. V spoločnej pozícii Rada zohľadnila 5 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Z toho pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5 je zapracovaný v plnom rozsahu a v prípade pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov 10, 13, 18 a 32 sa prijala myšlienka alebo sa zapracovali čiastočne.

    Spoločná pozícia obsahuje aj iné zmeny, o ktorých Európsky parlament neuvažoval a ktoré sú reakciou na viaceré obavy vyjadrené členskými štátmi počas rokovaní.

    S cieľom vymedziť rozsah pôsobnosti niektorých ustanovení, dosiahnuť, aby znenie nariadenia bolo jasnejšie, a zaručiť právnu istotu alebo zvýšiť súlad s inými nástrojmi Spoločenstva sa vykonalo aj niekoľko technických a redakčných zmien a doplnení.

    2.   Konkrétne pripomienky

    —   Rozšírenie rozsahu pôsobnosti nariadenia

    Rada neprijala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 1, 6, 7, 8, 12, 15, 21 a 26, keďže sa domnievala, že rozšírenie rozsahu pôsobnosti nad rámec predaja a používania by bolo záťažou pre respondentov a administratívu.

    —   Zahrnutie biocídov

    Rada neprijala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 11, 12, 22, 33 a 34, keďže poznatky o biocídoch a skúsenosti s nimi sú stále obmedzené a ich vplyv neznámy, keďže sa celé odvetvie ešte vyvíja.

    —   Voľba zdrojov údajov

    Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14

    Požiadavka, aby metódy schvaľovala Komisia, by viedla k nákladnému a ťažkopádnemu postupu. V súlade so zásadou subsidiarity je voľba metód zberu alebo zdrojov údajov v kompetencii členských štátov.

    —   Hodnotenie údajov, ktoré zozbierala kvalifikovaná skupina odborníkov

    Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 31

    Rada nemôže akceptovať takéto hodnotenie, pretože presahuje účel tohto nariadenia.

    —   Pravidelná úprava zoznamu látok na základe priebežného posudzovania účinných látok

    Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 19

    Tento návrh môže viesť k zbytočnému zvýšeniu administratívnej záťaže.

    —   Dôvernosť

    Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 16, 25, 30

    Komisia je povinná prijať všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie ochrany dôverných údajov, ktoré zasielajú členské štáty, ako je stanovené v nariadení (ES) č. 322/97. Nie je preto potrebné zavádzať v tomto ohľade nové ustanovenia alebo odkazy.

    —   Povinnosť ročného vykazovania množstiev prípravkov na ochranu rastlín

    Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 15 a 23

    V nariadení sa ustanovuje povinnosť členských štátov zasielať Komisii požadované štatistiky. Členské štáty si zvolia tie metódy zberu údajov alebo zdroje údajov, ktoré považujú za najprimeranejšie. Povinnosť vykazovať množstvá vyrobených, dovezených alebo vyvezených prípravkov na ochranu rastlín treba zvážiť v rámci nariadenia o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh.

    —   Uverejňovanie údajov

    Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 25 a 28

    Rada v tomto konkrétnom nariadení nemôže akceptovať zavedenie povinnosti pre členské štáty uverejňovať štatistiky. Toto nariadenie stanovuje povinnosť členských štátov zbierať potrebné údaje a zasielať Komisii štatistické výsledky.

    —   Vymedzenie pojmov

    Definície sa upravili a doplnili tak, aby sa zohľadnili pojmy používané v nariadení o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh a aby sa s nimi zosúladili.

    —   Hlavné zásady

    Presnosť nie je menovite zahrnutá do zásad, ktorými sa podľa nariadenia (ES) č. 322/97 citovaného v odôvodnení 8, riadi štatistika Spoločenstva. Rada preto nemôže akceptovať pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3. Rada však túto zásadu zachovala medzi kritériami kvality v článku 4.

    —   Odkaz na nariadenie (ES) č. 322/97 a nariadenie (ES) č. 1588/90

    So zámerom objasniť rámec, v ktorom sa majú zasielať údaje, a pripomenúť, akým spôsobom sa zabezpečuje dôvernosť údajov, sa vložilo nové odôvodnenie 8.

    —   Ciele

    Rada súhlasila, že v článku 1 uvedie odkaz na článok 14 smernice o udržateľnom používaní pesticídov. Rada však nemôže akceptovať, aby účelom nariadenia bolo zaviesť a hodnotiť Tematickú stratégiu trvalo udržateľného používania pesticídov, ako vo svojom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu 10 navrhuje Európsky parlament.

    —   Posudzovanie kvality

    Rada zaviedla článok o posudzovaní kvality (článok 4). Aspekty posudzovania kvality sa už zapracovali do iných štatistických materiálov, napríklad do nariadení Európskeho parlamentu a Rady o sčítaní obyvateľov a domov, o štatistike týkajúcej sa produkcie mäsa a stavov hospodárskych zvierat, o energetickej štatistike a o voľných pracovných miestach v Spoločenstve.

    —   Vykonávacie opatrenia

    Keďže článok o posudzovaní kvality, ktorý zaviedla Rada, je dosť špecifický, vypustil sa odkaz na regulačné postupy pri správach o kvalite a opatrenia týkajúce sa výkazníctva. Okrem toho sa vymedzenie pojmu „plocha ošetrených plodín“ presunulo z prílohy II do článku 5 a z prílohy III sa do článku 5 presunula možnosť pre Komisiu meniť a dopĺňať harmonizovanú klasifikáciu.

    —   Príloha II, časť I, pokrytie

    Rada sa rozhodla poskytnúť členským štátom do veľkej miery voľnosť pri výbere plodín, na ktoré sa má nariadenie vzťahovať. Príležitosťou na zhodnotenie, či je potrebné upraviť výber plodín, bude správa o vykonávaní nariadenia podľa článku 7.

    IV.   ZÁVER

    Rada sa domnieva, že jej spoločná pozícia predstavuje vyrovnané a realistické riešenie mnohých obáv vyplývajúcich z tejto prvej snahy zbierať porovnateľné údaje o prípravkoch na ochranu rastlín. Očakáva konštruktívnu diskusiu s Európskym parlamentom s cieľom dosiahnuť realistickú dohodu o tomto nariadení.


    (1)  Ú. v. EÚ C 126, 7.6.2007, s. 5.

    (2)  Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007, s. 86.


    Top