Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0329

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú harmonizované podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh

Ú. v. EÚ C 218, 11.9.2009, p. 15–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.9.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 218/15


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú harmonizované podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh“

KOM(2008) 311 v konečnom znení – 2008/0098 (COD)

2009/C 218/03

Európska rada sa 1. júla 2008 rozhodla podľa článku 95 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú harmonizované podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 3. februára 2009. Spravodajcom bol pán GRASSO.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 451. plenárnom zasadnutí 25.–26. februára 2009 (schôdza z 25. februára) prijal 114 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 1 sa hlasovania zdržal, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV je presvedčený, že na to, aby mohli byť bez problémov na celom území Európskej únie distribuované výrobky, ktoré boli legálne uvedené na trh v jednej z členských krajín, musí byť zabezpečené neobmedzené uplatňovanie zásady voľného pohybu tovaru, zakotvené zmluvou a definované spoločný rámcom, ktorý bol prijatý v júli 2008, ako aj postupnými ustanoveniami platnými pre jednotlivé odvetvia. Zároveň musia byť zaručené aj príslušné záruky, pokiaľ ide o bezpečnosť, ochranu zdravia a ochranu životného prostredia počas celého životného cyklu výrobku, od jeho navrhnutia až po jeho konečnú likvidáciu.

1.2

EHSV podporuje iniciatívu Komisie prepracovať predpisy obsiahnuté v smernici 89/106/EHS o stavebných výrobkoch tak, aby boli prispôsobené dnešným požiadavkám, aktualizovať obsah smernice a vytvoriť bezpečný a jednoznačný európsky právny rámec.

1.3

EHSV je presvedčený, že už od počiatočného plánovania je bezpodmienečne nutné zohľadňovať kvalitu ekosystému pri všetkých podmienkach, pokiaľ ide o typológiu a morfológiu stavebných komplexov a/alebo stavebných jednotiek. Znamená to, že prírodné zdroje budú využívané šetrne, podmienky bývania pre občanov sa zlepšia a bude dosiahnutá väčšia zodpovednosť pri operáciách, postupoch a technikách, aby tak boli splnené požiadavky na kvalitu a zároveň bezpečnosť pracovníkov a konečných spotrebiteľov.

1.4

Podľa názoru EHSV musí byť európsky normalizačný systém pre stavebné výrobky posilnený príslušným podporením orgánov pre normalizáciu a zahrnutím aspektov bezpečnosti pri práci, využívania výrobkov a ich demolácie/likvidácie do noriem.

1.5

EHSV sa domnieva, že odborníci, stavební podnikatelia a užívatelia musia využiť obrovský potenciál novátorských stavebných výrobkov, pokiaľ ide o zmiernenie negatívnych vplyvov klimatických zmien a kvalitu bývania, pretože len tak môžu konkrétne a účinne prispieť k ochrane životného prostredia a šetriť energiu.

1.6

Výbor zdôrazňuje, že voľný pohyb tovaru musí byť významnou hnacou silou hospodárskej súťaže a hospodárskeho a sociálneho rozvoja európskeho vnútorného trhu, a že sprísnenie a aktualizácia podmienok uvádzania neškodlivých a kvalitných produktov na trh musí byť zárukou kvality pre európskych občanov a aktérov pôsobiacich v stavebníctve.

1.7

Podľa názoru EHSV je pre uvádzanie na trh a výrobu stavebných výrobkov na európskom vnútornom trhu (EHP) potrebné zabezpečiť harmonizovaný európsky právny rámec.

1.8

EHSV považuje za veľmi dôležité, aby sa opätovne obnovila dôveryhodnosť označenia CE a zlepšila kvalita systému akreditácie notifikovaných osôb. Je vhodné vypracovať právny rámec, ktorý by zaručoval súdržnosť, porovnateľnosť a koordináciu v decentralizovanom systéme, efektívnosť a účinnosť kontroly trhu, ako aj jednoznačné a zjednodušené definície a postupy.

1.9

EHSV odporúča vyčleniť primerané finančné prostriedky na podporu programov vzdelávania a informačných programov Spoločenstva, ktoré by boli zamerané na všetkých zúčastnených verejných a súkromných aktérov (najmä prostredníctvom kampaní na školenie školiteľov), ako aj vytvoriť program, ktorý by sprevádzal a kontroloval uplatňovanie.

1.10

EHSV považuje za nevyhnutné predpisy týkajúce sa postupov, ktorých cieľom je zjednodušenie, a to najmä pokiaľ ide o zjednodušenie prístupu MSP a mikropodnikov k systému označenia CE, a využívanie programu SOLVIT (1) v kontaktných miestach pre výrobky, aby sa tak uľahčilo riešenie problémov.

1.11

Podľa názoru EHSV by bolo vhodné doplniť nové predpisy a technické prílohy o technickú príručku o rozvoji základných požiadaviek uplatňovaných na práce súvisiace s využívaním ekologických surovín a druhotných stavebných materiálov a na novátorské výrobky.

1.12

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné uplatňovať komunitárny systém rýchleho varovania pre nepotravinárske spotrebné výrobky (RAPEX) aj v stavebníctve, a považuje za dôležité, aby sa objavené prípady porušení predpisov a podvodného konania uverejňovali v úradnom vestníku EÚ i na európskom internetovom portáli pre stavebné výrobky.

1.13

EHSV zastáva názor, že stanovené lehoty pre úplné a účinné zavedenie nariadenia do praxe sú príliš krátke a musia byť posudzované aj vzhľadom na vzdelávanie a informovanie potrebné na zvládnutie týchto zmien.

1.14

V neposlednom rade sa EHSV vyslovuje za to, aby Komisia každé dva roky predkladala Európskemu parlamentu, Rade a EHSV správu o uplatňovaní nariadenia, ktorá by obsahovala osobitnú kapitolu týkajúcu sa bezpečnostných a zdravotných požiadaviek na stavebné výrobky, ako aj porušenia predpisov a prípady podvodov odhalené v tejto oblasti.

2.   Úvod

2.1   V európskom stavebníctve, ktoré vytvára približne 10 % HDP Spoločenstva, je zamestnaných asi 7 % všetkých pracovníkov v Spoločenstve. Viac ako 65 000 podnikov je činných v oblasti stavebných výrobkov, a 92 % z nich tvoria MSP a mikropodniky.

2.2   S podstatným množstvom stavebných výrobkov sa obchoduje na trhu vo vnútri Spoločenstva v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). V stavebníctve dosahuje tento podiel 15–25 %, v závislosti od sektora.

2.3   Stavebné výrobky môžu byť uvedené na trh v EHP (2) len vtedy, ak sú vhodné na príslušné použitie, inými slovami, kvalita stavebných materiálov by mala počas celého životného cyklu hotového výrobku, v ktorom sú tieto materiály použité, zodpovedať uvádzanému spôsobu použitia, najmä pokiaľ ide o základné požiadavky týkajúce sa týchto aspektov: mechanickej odolnosti a stability, požiarnej ochrany, hygieny, zdravia a životného prostredia, bezpečnosti používania, ochrany proti hluku, hospodárenia s energiou a tepelnej izolácie.

2.3.1   Preto by mala by byť primerane zohľadnená kompatibilita/zhodnosť a trvanlivosť stavebných výrobkov, najmä pokiaľ sú potrebné rozsiahle investície na rekonštrukciu budov, aby sa zaručila ich energetická účinnosť.

2.4   Výbor je presvedčený, že „voľný pohyb tovaru je jedným z najdôležitejších motorov konkurencieschopnosti a hospodárskeho a sociálneho rozvoja európskeho vnútorného trhu a že spresnenie a modernizácia podmienok uvádzania bezpečných kvalitných produktov na trh zohrávajú pre spotrebiteľov, podniky a občanov Únie centrálnu rolu“ (3).

2.5   Dnes sa označenie CE vzťahuje na viac ako 300 skupín stavebných výrobkov; od roku 2000 zaviedol Európsky výbor pre normalizáciu (CEN) viac ako 380 harmonizovaných európskych noriem (4), a za rovnaké obdobie bolo vystavených viac ako 1 100 európskych technických posúdení (ETA) pre konkrétne výrobky, ktoré umožňujú používať označenie CE namiesto harmonizovaných noriem.

2.6   Ak aktéri a užívatelia pochopia a ocenia obrovský potenciál novátorských stavebných výrobkov, pokiaľ ide o zmiernenie negatívnych vplyvov klimatických zmien, zvýšenie energetickej účinnosti a pokiaľ ide o kvalitu bývania, EHSV sa domnieva, že je možné konkrétne a účinne prispieť k ochrane životného prostredia a šetriť energiu (5).

2.7   Zásadný význam tu zohráva to, aby výrobcovia včas prispôsobili svoje výrobné procesy predpísaným ustanoveniam. Povinnosť používať spoločný technický jazyk pri hodnotení úžitkových vlastností produktov vzhľadom na znižovanie emisií CO2 pri ich výrobe ako aj vzhľadom na hygienu vnútorných priestorov, môže viesť k lepšej spolupráci medzi výrobcami, ich zákazníkmi a úradmi, pokiaľ ide o kvalitu budov.

2.8   Jednoduchý a kvalitný regulačný rámec je rozhodujúcim prvkom pre konkurencieschopnosť podnikov ako aj pre rozvoj a zamestnanosť. Zjednodušenie regulačného prostredia je nevyhnutné na to, aby sa dosiahol pokrok v inovácii a znížila byrokracia vyplývajúca z právnych povinností, ako aj na zníženie celkového objemu právnych predpisov Spoločenstva a podporu prechodu na pružnejšie právne prístupy.

2.9   K otázke zabezpečenia dobrých vlastností a znakov výrobkov patrí podľa názoru EHSV aj schopnosť a potreba predvídať prípadné náklady na plánovanie a realizáciu projektov a predovšetkým na spravovanie a údržbu.

2.10   EHSV zdôrazňuje to, čo už uviedol v jednom z predchádzajúcich stanovísk: „Tvorba práva, jeho implementácia a vykonávanie sú úzko späté: právny predpis je dobrý, ak je vykonateľný a vykonaný. [Ťažkosti] spôsobujú […] rozdiely v kultúre a úlohách a rôzne stupne angažovanosti do efektívnej implementácie v rámci Európy“ (6).

2.11   Preto EHSV rozhodne víta, že táto smernica bude prepracovaná v podobe nariadenia (nariadenia o stavebných výrobkoch), aby sa tak predišlo riziku rozdielneho uplatňovania a výkladu, znížila záťaž a zjednodušil rámec uplatňovania.

2.12   EHSV zdôrazňuje, že je dôležité „zabezpečiť bezpečné, transparentné a efektívne obchodovanie prostredníctvom odstránenia viacnásobných kontrol a skúmaní, ako aj prostredníctvom zaručenia vysokej úrovne ochrany spotrebiteľov, a zaručiť aktívne a jednotné uplatňovanie predpisov Spoločenstva v oblasti bezpečnosti výrobkov prostredníctvom koordinácie a posilnenia dohľadu nad trhom“ (7).

3.   Návrh Komisie

3.1

Cieľom nariadenia o stavebných výrobkoch je zaručiť spoľahlivé a presné informácie o úžitkových vlastnostiach stavebných výrokov na celom európskom vnútornom trhu EHP, a to prostredníctvom týchto opatrení:

zavedenie spoločného technického jazyka,

stanovenie cieľov, koncepcií a presných pravidiel na určenie povinností všetkých hospodárskych subjektov,

vypracovanie vyhlásenia o úžitkových vlastnostiach pre výrobky s označením CE, za ktoré je zodpovedný výlučne výrobca resp. dovozca,

posilnenie dôveryhodnosti noriem, aj vzhľadom na vytváranie miest pre technické posudzovanie (TAB),

zjednodušenie postupov a zníženie administratívnej záťaže pre podniky,

stanovenie prísnejších kritérií pre notifikované osoby pod dohľadom niektorého z notifikujúcich orgánov, vymenovaných členskými štátmi,

posilnenie dohľadu nad trhom prostredníctvom vnútroštátnych orgánov dohľadu nad trhom.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1

EHSV víta iniciatívu, ktorej cieľom je prispôsobiť predpisy Spoločenstva v tejto oblasti, aktualizovať ich obsah a stanoviť jednoznačný, jasný, transparentný a vyvážený európsky právny a regulačný rámec pre všetkých verejných i súkromných účastníkov európskeho vnútorného trhu, ktorého prvkami by boli spoločný technický jazyk, harmonizované technické špecifikácie (harmonizované európske normy a európske hodnotiace dokumenty) a základné požiadavky na stavby, a v ktorom by boli v plnej miere zohľadnené aj aspekty trvalo udržateľného rozvoja, práva občanov na zdravie, trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov a zjednodušenia postupov pre MSP.

4.2

Komisia považuje stavebníctvo za jeden z vedúcich európskych trhov, poukazuje však aj na to, že „predpisy v tejto oblasti sú nedostatočne koordinované, nielen na úrovni EÚ, ale hlavne na vnútroštátnej úrovni, čo spolu s prevažne miestnou podnikateľskou štruktúrou vedie k značnej administratívnej záťaži a vysokej fragmentácii udržateľného trhu v oblasti stavebníctva“ (8).

4.3

Podľa názoru EHSV by sa pri prepracúvaní smernice o stavebných výrobkoch a jej zmene na nariadenie o stavebných výrobkoch mali zohľadniť najmä tieto dôležité aspekty:

transparentnosť, zjednodušenie, spoľahlivosť, právna istota a technická bezpečnosť, jednotné definície, zrozumiteľnosť pre cieľové skupiny obyvateľstva, t. j. medzispotrebiteľov alebo konečných spotrebiteľov stavebných výrobkov, kupujúcich resp. predajcov, inžinierov, architektov a konštruktérov, verejných a súkromných zmluvných partnerov, ako aj orgány verejnej správy,

zrozumiteľný, jasný a užívateľovi ľahko prístupný spoločný technický jazyk, založený na harmonizovaných normách a európskych technických posúdeniach, pre hospodárske subjekty pôsobiace v stavebníctve, ale aj pre jednotlivcov z radov občanov a pre ich požiadavky na bývanie pokiaľ ide o pohodlie, zdravie, energetickú a ekologickú účinnosť, kvalitu života, hygienu a bezpečnosť,

súlad s ostatnými cieľmi a oblasťami politiky EÚ, najmä pokiaľ ide o všeobecnú zásadu predchádzania škodám, ktorá je stanovená zmluvou a bola prijatá rôznymi medzinárodnými dohovormi, ako aj dohodou o uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení (dohovor SPS) v rámci WTO, na ktorú sa dá odvolávať, ak boli objektívnym vedeckým skúmaním zistené potenciálne nebezpečenstvá fenoménu, výrobku alebo postupu, a to najmä vo vzťahu k právnemu rámcu pre používanie chemických látok (REACH) (9), všeobecnej bezpečnosti výrobkov (10) a zodpovednosti za výrobky, aby sa tak zaručila vysoká úroveň ochrany spotrebiteľa pred poškodením jeho zdravia a majetku chybným výrobkom (11),

komunikácia, informácie a školenia, pokiaľ ide o práva a povinnosti všetkých zúčastnených subjektov Spoločenstva a zreteľné identifikovanie kontaktných miest pre výrobky, ktoré by pri urovnávaní sporov mali využívať aj postup SOLVIT, aby tak umožnili podnikom – najmä MSP – a medzispotrebiteľom a konečným spotrebiteľom mimosúdne urovnať spory,

odstránenie nadmernej administratívnej náročnosti a s ňou spojeného zaťaženia, najmä pre menšie a slabšie subjekty ako napr. medzispotrebiteľov a konečných spotrebiteľov, MSP a jednotlivcov z radov občanov, keďže povinnosti pre hospodárske subjekty musia byť oprávnené a primerané a nesmú byť spojené s nákladným byrokratickým a administratívnym zaťažením,

rozvoj a šírenie kultúry trvalo udržateľného, zdravého a bezpečného stavebníctva, ktorá bude ovplyvňovať projektový výskum a hodnotenie stavebných techník, výrobu, uvádzanie do obehu a používanie lepších stavebných materiálov, ako aj nové riešenia štruktúr budov, pričom zodpovednosť nesú všetky subjekty, počnúc školami, zariadeniami technickej odbornej prípravy, až po univerzity,

podpora európskych výborov pre normalizáciu stanovením jasných, transparentných mandátov, ktorých ciele sú úplne dodržiavané, ako aj rozšírením ich reprezentatívnosti na všetky príslušné cieľové skupiny, aby tak bol postup pre vypracovanie technických noriem pre stavebné výrobky efektívnejší,

posilnenie systémov dohľadu nad trhom a uverejňovanie porušení a menovite aj porušovateľov. S tým je spojené aj zlepšenie koordinácie vnútroštátnych systémov, špecifické uplatňovanie systému RAPEX (12) na výrobky v stavebníctve, uverejňovanie porušení predpisov a podvodného konania na internetovom portáli EÚ a v úradnom vestníku, a tiež to, že tejto oblasti by mala byť venovaná osobitná kapitola v správe o uplatňovaní tohto nového nariadenia, ktorá má byť predkladaná každé dva roky Európskemu parlamentu, Rade a EHSV.

4.4

EHSV súhlasí s tým, že treba zvýšiť kvalitu systému akreditácie notifikovaných osôb a že pre ich vymenovanie, riadenie a monitorovanie musia byť stanovené prísnejšie kritériá v súlade s príslušnými všeobecnými predpismi podľa rozhodnutia č. 768/2008/ES a nariadenia (ES) č. 765/2008 z 9. júla 2008.

4.5

Vzhľadom na narastajúcu globalizáciu musí systém pre dohľad nad trhom zabezpečiť spoločný právny rámec, ktorý umožní účinné a zosúladené uplatňovanie právnych predpisov na celom území EÚ, pričom členské štáty musia dať k dispozícii primerané prostriedky na splnenie príslušných úloh. V každom prípade treba výslovne stanoviť povinnosť členských krajín zriadiť miesto, ktoré by prijímalo sťažnosti a sprístupniť ho verejnosti.

4.6

Výbor sa domnieva, že na zabezpečenie úplnej vysledovateľnosti výrobkov je potrebné jasne a jednoznačne určiť kompetencie rôznych subjektov, a to najmä vzhľadom na funkčnosť stavebných materiálov počas celého životného cyklu výrobku, požiadavky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia – osobitne pokiaľ ide o bezpečnosť pracovníkov a konečných užívateľov – a integrovanú ochranu životného prostredia pre obytné a úžitkové oblasti vo všeobecnosti.

4.7

Dôležité je opätovne obnoviť dôveru v označenie zhody. Treba obnoviť samotnú hodnotu označenia CE a vytvoriť lepšie možnosti postihovať porušenia pravidiel v tejto oblasti a zaručiť právnu ochranu označenia CE. Výbor zdôrazňuje, že prispôsobenie sa novým predpisom pre označenie CE bude pre podniky znamenať značnú záťaž a od úradov si bude vyžadovať pomerne vysoké počiatočné investície do normovacích a monitorovacích infraštruktúr, najmä na to, aby sa notifikované osoby dostali na veľmi vysokú úroveň.

4.8

Podľa názoru EHSV musí byť posilnenie európskeho normalizačného systému pre stavebné výrobky sprevádzané väčšou podporou vytvorenia a uplatňovania medzinárodných noriem, aby sa tak uľahčil prístup na trhy a svetový trh a zaručil celosvetový rozmer trhov so stavebnými výrobkami.

4.9

Vzhľadom na rozsah a hĺbku potrebného informovania a kvôli času, potrebnému na prispôsobenie sa zmeneným metódam, procesom a postupom pri prechode zo smernice o stavebných výrobkoch na nariadenie o stavebných výrobkoch odporúča EHSV stanoviť primeranejšie lehoty na zavedenie do praxe než tie, ktoré sú navrhnuté teraz.

4.10

Podľa EHSV je dôležité, aby boli naplánované primerané finančné prostriedky na podporu programov Spoločenstva v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a informovania, ako aj na podporu sprievodných opatrení a monitorovania uplatňovania nariadenia, ktoré by boli zamerané na všetky subjekty.

4.11

EHSV odporúča, aby boli nové normy a technické prílohy doplnené technickou príručkou pre vytvorenie základných požiadaviek na stavby (basic Works requirements), ktorá by:

v budúcnosti usmerňovala prípravu normovacích mandátov v tejto oblasti, najmä pokiaľ ide o využívanie ekologických surovín a druhotných materiálov v stavbách, a

zaručila väčšiu pružnosť lehôt postupov prostredníctvom európskeho technického posúdenia pre novátorské výrobky ako aj úloha a vymenovanie rôznych miest a organizácií uvedených v návrhu.

5.   Konkrétne pripomienky

5.1   Návrh by mal obsahovať ešte dve dodatočné kapitoly týkajúce sa:

komunikácie, informovania, vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom vytvoriť a šíriť trvalo udržateľnú stavebnú kultúru, ako aj

energetickej úspornosti, trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov a zdravia, hygieny a bezpečnosti počas celého životného cyklu výrobku od jeho navrhnutia až po jeho likvidáciu, základné požiadavky sú uvedené v prílohe I, podľa názoru EHSV by však mali byť explicitne uvedené v samotnom texte nariadenia.

5.1.1   Povinnosť dodržiavať požiadavky v oblasti hygieny a ochrany zdravia sa javí ako zvlášť významná najmä vzhľadom na riziká spojené s využívaním recyklovaného materiálu, ktorý je rádioaktívne zamorený (13) a/alebo ktorý obsahuje nebezpečné toxické látky. Ak sa už použije pri stavbe budov alebo stavebnom diele, ohrozuje zdravie ľudí, ktorí tam žijú alebo prichádzajú s touto látkou dlhodobejšie do kontaktu a škodí do takej miery, že môže mať za následok aj závažné trvalé poškodenie zdravia.

5.2   Pokiaľ ide o vymedzenia pojmov (článok 2), EHSV sa domnieva, že osobitný význam majú navrhované rámcové podmienky pre „sprístupnenie na trhu“ (14), ku ktorým sa už vyjadril (15). Treba pritom zabrániť rozporom s inými predpismi, ale zároveň aj doplniť definíciu stavebných výrobkov, ktoré nie sú vyrábané sériovo, čo je zvlášť dôležité pre MSP, či definície komplexne vopred navrhnutých alebo predpripravených stavebných systémov, ako aj novátorských výrobkov. Definícia „harmonizovaných technických špecifikácií“ by naopak nemala odkazovať na európske hodnotiace dokumenty, ale na európske technické posúdenia (16).

5.3   Pokiaľ ide o vyhlásenie o úžitkových vlastnostiach, EHSV zastáva názor, že ak sa výrobok uvádza do obehu a spĺňa požiadavky týkajúce sa základných charakteristík tohto výrobku, aby vyhovoval základným požiadavkám na stavby, malo by byť vyhlásenie o úžitkových vlastnostiach povinné a úplné a nesmie sa obmedzovať len na vnútroštátne normy. V tejto súvislosti sa dá uvažovať aj o využití elektronických prostriedkov alebo internetových stránok, na ktoré by mali prístup aj zákazníci.

5.3.1   EHSV sa nazdáva, že je potrebné vypracovať vyhlásenie o úžitkových vlastnostiach, ak pre príslušný výrobok existuje harmonizovaná európska norma alebo európsky hodnotiaci dokument ETA (17).

5.4   Cieľ harmonizovaných noriem, ktoré stanovuje na základe poverenia Komisiou Európsky výbor pre normalizáciu, musí byť pre príslušný výrobok resp. príslušnú skupinu výrobkov výslovne a jasne stanovený, pričom musia byť uvedené všetky možnosti použitia, ktoré pokrývajú. Harmonizované normy musia v každom ohľade zodpovedať normovaciemu mandátu.

5.5   EHSV považuje navrhované ustanovenia na zjednodušenie postupov za dôležité v kontexte jednoznačného úsilia o zjednodušenie, a to najmä s cieľom uľahčiť MSP a mikropodnikom prístup k označeniu CE. V rámci týchto postupov je však potrebné zabezpečiť rovnakú úroveň ochrany spotrebiteľov, pokiaľ ide o ochranu zdravia, bezpečnosť a ochranu životného prostredia.

5.6   EHSV zdôrazňuje, že ustanovenia článku 46 sú dôležité, najmä vzhľadom na možné ohrozenie zdravia a bezpečnosti zamestnávateľov: vzhľadom na vysokú škodovosť v tomto odvetí z dôvodov použitia nevhodných materiálov alebo nesprávneho použitia materiálov treba ako preventívne opatrenie vykonať hodnotenie príslušných výrobkov počas ich celého životného cyklu, ktoré by zohľadnilo všetky požiadavky uvedené v návrhu nariadenia.

5.7   EHSV sa domnieva, že musia byť zmenené prechodné ustanovenia v článku 53, ktoré stanovujú ako lehotu pre prechod zo smernice o stavebných výrokoch na budúce nariadenie o stavebných výrobkoch 1. júl 2011. Vzhľadom na rozsah potrebného informovania, školení a prispôsobenia sa, ako aj kvôli času, potrebnému na prispôsobenie sa stanoveným zmenám metód a postupov musia byť stanovené primeranejšie prechodné lehoty.

5.8   Pokiaľ ide o technickú aktualizáciu uvádzanú v článku 51 návrhu nariadenia, výbor poukazuje, ako to už robil vo svojom stanovisku na túto tému (18), na to, že „je dôležité, aby postupy výboru boli maximálne transparentné a zrozumiteľné pre obyvateľov EÚ, obzvlášť pre osoby, ktorých sa tieto akty priamo týkajú“.

V Bruseli 25. februára 2009

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI


(1)  http://ec.europa.eu/solvit/

(2)  EHP: Európsky hospodársky priestor.

(3)  Ú. v. EÚ C 120, 16.5.2008.

(4)  CEN: http://nan.brrc.be/docs_public/other/cpd_standards_20080730.pdf; a Ú. v. EÚ C 304, 13.12.2006.

(5)  Ú. v. EÚ C 162, 25.6.2008.

(6)  Ú. v. EÚ C 24, 31.1.2006.

(7)  Pozri poznámku pod čiarou 3.

(8)  KOM(2007) 860 v konečnom znení, 21.12.2007, Oznámenie na tému „Iniciatíva vedúcich trhov pre Európu“, s. 5.

(9)  Pozri nariadenie (ES) č. 1907/2006 z 18.12.2006.

(10)  Smernica 2001/95/EHS z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.

(11)  Smernica 85/374/EHS z 25. júla 1985 o zodpovednosti za chybné výrobky.

(12)  RAPEX: Systém rýchleho varovania pre výrobky neurčené na konzumáciu.

(13)  Ú. v. EÚ C 241, 7.10.2002.

(14)  Rozhodnutie č. 768/2008/ES z 9. júla 2008 o spoločnom rámci na uvádzanie výrobkov na trh – nariadenie (ES) č. 765/2008 z 9. júla 2008, ktorým sa stanovujú požiadavky akreditácie a dohľadu nad trhom v súvislosti s uvádzaním výrobkov na trh.

(15)  Ú. v. EÚ C 120, 16.5.2008.

(16)  ETA (European Technical Assessment).

(17)  Mal by sa teda vypustiť text článku 4 ods. 1 písm. b) až po koniec bodu.

(18)  Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008.


Top