Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0041

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o strojových zariadeniach na aplikáciu pesticídov, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/42/ES zo 17. mája 2006 o strojových zariadeniach

Ú. v. EÚ C 182, 4.8.2009, p. 44–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.8.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 182/44


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o strojových zariadeniach na aplikáciu pesticídov, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/42/ES zo 17. mája 2006 o strojových zariadeniach“

KOM(2008) 535 v konečnom znení – 2008/0172 (COD)

(2009/C 182/09)

Samostatný spravodajca: pán JÍROVEC

Rada sa 24. septembra 2008 rozhodla podľa článku 95 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o strojových zariadeniach na aplikáciu pesticídov, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/42/ES zo 17. mája 2006 o strojových zariadeniach“

KOM(2008) 535 v konečnom znení – 2008/0172 (COD).

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 6. januára 2009. Spravodajcom bol pán JÍROVEC.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 450. plenárnom zasadnutí 14. a 15. januára 2009 (schôdza zo 14. januára 2009) prijal 192 hlasmi za, pričom 3 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   EHSV vyjadruje maximálny súhlas s dokumentom, ktorý predložila Komisia.

1.2   Výbor víta zmeny, ktoré znamenajú zvýšenú bezpečnosť a ochranu zdravia aj šetrnejšie zaobchádzanie so životným prostredím pri používaní strojových zariadení na aplikáciu pesticídov v celom Spoločenstve, resp. celom EHP.

1.3   Výhrady sa týkajú nejasných aspektov pokiaľ ide o dopad na zamestnanosť v štátoch, ktoré požiadavky smernice ešte nezakotvili v národných predpisoch.

2.   Úvod

2.1   Európsky parlament a Rada uznali v rozhodnutí, ktorým sa prijíma 6. environmentálny akčný program Spoločenstva, že je nevyhnutné ďalej znižovať vplyv pesticídov na ľudské zdravie a životné prostredie.

2.2   Európska komisia prijala tematickú stratégiu a navrhla smernicu Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa ustanovuje rámec pre opatrenia Spoločenstva s cieľom vyriešiť hlavné legislatívne aspekty jej vykonávania (ďalej len „rámcová smernica“). V tematickej stratégii je stanovených päť hlavných cieľov:

minimalizovať riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie vyplývajúce z využívania pesticídov,

zlepšiť kontrolu využívania a distribúcie pesticídov,

nahradiť najnebezpečnejšie pesticídy bezpečnejšími alternatívami,

podporiť využívanie poľnohospodárskych postupov s nízkym vstupom pesticídov alebo bez pesticídov,

stanoviť prehľadný systém oznamovania a monitorovania dosiahnutého pokroku.

2.3   Navrhnutá rámcová smernica zavádza požiadavky, na základe ktorých musia členské štáty zaviesť systém pravidelnej údržby a kontroly používaných zariadení, ako sa to uvádza v prvom cieli tematickej stratégie.

3.   Všeobecný kontext

3.1   Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby nové strojové zariadenia na aplikáciu pesticídov zbytočne neohrozovali životné prostredie. Návrhom sa zavádzajú doplňujúce základné požiadavky na ochranu životného prostredia, ktoré musia nové strojové zariadenia spĺňať pred uvedením na trh a/alebo do prevádzky v Spoločenstve.

3.2   Zosúladenie požiadaviek je predpokladom zabezpečenia vysokej úrovne ochrany pri zabezpečení voľného pohybu týchto výrobkov v Spoločenstve.

3.3   Smernica ruší smernicu 98/37/ES a bude sa uplatňovať od 29. decembra 2009.

3.4   Návrh je plne v súlade s cieľmi a zámermi šiesteho environmentálneho akčného programu Spoločenstva, stratégiou trvalo udržateľného rozvoja Európskej únie, Lisabonskou stratégiou a tematickou stratégiou trvalo udržateľného používania pesticídov.

3.5   Návrh je v súlade s medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe právnych predpisov.

3.6   Návrh nadväzuje na oznámenie Komisie z júna 2002 s názvom „Smerom k tematickej stratégii trvalo udržateľného používania pesticídov“, o ktorom sa Európsky hospodársky a sociálny výbor vyjadroval kladne.

3.7   Návrh je odpoveďou na posúdenie dopadov v rámci záverečných konzultácií, ktoré potvrdili, že pre nové strojové zariadenia na aplikáciu pesticídov je nevyhnutné stanoviť požiadavky na ochranu životného prostredia, ktoré musia tieto nové zariadenia splniť pred uvedením na trh a/alebo do prevádzky.

3.8   V hodnotení vplyvu rieši smernica kontrolu a certifikáciu, pričom bližšie určuje, že cieľovým riešením je zavedenie povinného certifikačného systému pre nové zariadenia na aplikáciu pesticídov na úrovni Spoločenstva.

3.9   Externý konzultant (BiPRO) urobil rozbor prípadných vplyvov a očakáva, že harmonizácia sprísni normy pre nové strojové zariadenia, pokiaľ ide o ochranu životného prostredia. Vzhľadom na to, že niektorí výrobcovia splnili predpisy a požiadavky certifikačných systémov už teraz, bude nárast nákladov nerovnomerný. Harmonizácia však predstavuje výhodu, ktorá spočíva v zabezpečení spravodlivej hospodárskej súťaže na vnútornom trhu.

4.   Právna stránka

4.1   Návrh zavádza nové požiadavky ochrany životného prostredia. Doplňujúce základné požiadavky sú povinnými opatreniami, ktorých zámerom je zabezpečiť, aby výrobky zbytočne neohrozovali životné prostredie.

4.2   Právnym základom návrhu je článok 95 Zmluvy o ES, v ktorom sú ustanovené zásady vytvorenia vnútorného trhu. Smernica zabezpečuje voľný pohyb strojových zariadení spadajúcich do rozsahu jej pôsobnosti.

4.3   Zásada subsidiarity sa uplatňuje, pokiaľ návrh nepatrí do výhradnej právomoci Spoločenstva.

4.4   Niektoré členské štáty už zaviedli povinné požiadavky na ochranu životného prostredia a postupy posudzovania zhody zariadení na aplikáciu pesticídov. Iné oznámili návrhy predpisov. Ak by sa stanovenie požiadaviek ponechalo na dobrovoľný certifikačný systém, znásobili by sa rozdiely v národných ustanoveniach a postupoch. Priemyslu by tak vznikli neprimerané náklady a vytvorili by sa prekážky brániace voľnému pohybu tovaru v rámci Spoločenstva.

4.5   Zosúladenie požiadaviek je jediný spôsob, ako dosiahnuť požadovaný cieľ a zabezpečiť pritom rovnakú úroveň ochrany v celom Spoločenstve, spravodlivú hospodársku súťaž medzi výrobcami a voľný pohyb tovaru na vnútornom trhu.

4.6   Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity.

4.7   Návrh neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie jeho cieľa, a preto je v súlade so zásadou proporcionality stanovenou v článku 5 zmluvy.

4.8   Smernica znamená minimalizáciu administratívneho zaťaženia výrobcov strojových zariadení na aplikáciu pesticídov.

4.9   Použitie smernice je v súlade s medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe právnych predpisov.

4.10   Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet Spoločenstva.

4.11   Členské štáty pošlú znenie národných ustanovení transponujúcich smernicu, ako aj tabuľku zhody medzi týmito ustanoveniami a touto smernicou.

4.12   Navrhovaný akt sa týka EHP a mal by sa preto rozšíriť aj na Európsky hospodársky priestor.

5.   Vysvetlenie

5.1   Požiadavky ochrany životného prostredia sa obmedzujú na strojové zariadenia na aplikáciu pesticídov a na riziká pre životné prostredie, na ktoré sa vzťahujú navrhované nové základné požiadavky uvedené v prílohe I k smernici.

5.2   Návrh dopĺňa novú definíciu „základných požiadaviek na ochranu zdravia a bezpečnosť“, čím sa predíde potrebe zmeniť a doplniť v smernici odkazy na základné požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia.

5.3   Cieľ ochrany životného prostredia je uvedený v zmenách a doplneniach článku 4 ods. 1, článku 9 ods. 3 a článku 11 ods. 1.

5.4   Zahrnutá je aj povinnosť výrobcov strojových zariadení na aplikáciu pesticídov odhadnúť riziká poškodenia životného prostredia.

5.5   Smernica definuje strojové zariadenie na aplikáciu pesticídov, ktorých sa týka.

5.6   Smernica stanovuje základné požiadavky na zabezpečenie minimalizácie poškodenia životného prostredia.

5.7   Navrhované základné požiadavky budú podporené technickými špecifikáciami harmonizovaných noriem pre rôzne kategórie strojových zariadení na aplikáciu pesticídov. Komisia udelí mandát európskym normalizačným organizáciám.

V Bruseli 14. januára 2009

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI


Top