This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32026D1279
Commission Implementing Decision (EU) 2026/1279 of 12 June 2026 on harmonised standards for personal protective equipment drafted in support of Regulation (EU) 2016/425 of the European Parliament and of the Council and repealing Commission Implementing Decision (EU) 2023/941
Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2026/1279 z 12. júna 2026 o harmonizovaných normách pre osobné ochranné prostriedky vypracovaných na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425, ktorým sa nahrádza vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/941
Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2026/1279 z 12. júna 2026 o harmonizovaných normách pre osobné ochranné prostriedky vypracovaných na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425, ktorým sa nahrádza vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/941
C/2026/3920
Ú. v. EÚ L, 2026/1279, 16.6.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/1279/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force: This act has been changed. Current consolidated version:
04/09/2026
| Relation | Act | Comment | Subdivision concerned | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Repeal | 32023D0941 | 16/06/2026 | |||
| Implicit repeal | 32023D2752 | 16/06/2026 | |||
| Implicit repeal | 32024D2599 | 16/06/2026 | |||
| Implicit repeal | 32025D0286 | 16/06/2026 | |||
| Implicit repeal | 32025D0895 | 16/06/2026 |
| Relation | Act | Comment | Subdivision concerned | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 175 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 8 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Nahradenie | príloha II bod 13 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Doplnenie | príloha I bod 173a | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 6 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Doplnenie | príloha I bod 39a | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Doplnenie | príloha I bod 200a | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Nahradenie | príloha II bod 14 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 173 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 18 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 10 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Vypustenie | príloha I bod 7 | 04/09/2026 | |
| Modified by | 32026D1971 | Doplnenie | príloha I bod 175a | 04/09/2026 |
|
Úradný vestník |
SK Séria L |
|
2026/1279 |
16.6.2026 |
VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2026/1279
z 12. júna 2026
o harmonizovaných normách pre osobné ochranné prostriedky vypracovaných na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425, ktorým sa nahrádza vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/941
(Text s významom pre EHP)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1025/2012 z 25. októbra 2012 o európskej normalizácii, ktorým sa menia a dopĺňajú smernice Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS a smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES a 2009/105/ES a ktorým sa zrušuje rozhodnutie Rady 87/95/EHS a rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1673/2006/ES (1), a najmä na jeho článok 10 ods. 6,
keďže:
|
(1) |
V súlade s článkom 14 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 (2) sa osobné ochranné prostriedky, ktoré sú v zhode s harmonizovanými normami alebo ich časťami, na ktoré boli uverejnené odkazy v Úradnom vestníku Európskej únie, považujú za spĺňajúce základné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovené v prílohe II k uvedenému nariadeniu, ktorých sa týkajú uvedené normy alebo ich časti. |
|
(2) |
Vykonávacím rozhodnutím Komisie C(2020) 7924 (3) Komisia požiadala Európsky výbor pre normalizáciu (CEN) a Európsky výbor pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC) o revíziu a dokončenie práce na harmonizovaných normách na podporu nariadenia (EÚ) 2016/425 s cieľom zabezpečiť, aby naďalej odrážali všeobecne uznávaný stav vývoja v snahe splniť základné požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosť stanovené v prílohe II k uvedenému nariadeniu. |
|
(3) |
Vykonávacie rozhodnutie C(2020) 7924 bolo zmenené vykonávacím rozhodnutím Komisie C(2024) 2750 (4) s cieľom upraviť rozsah žiadosti doplnením a odstránením určitých noriem tak, aby sa zohľadnil najnovší technický a vedecký pokrok, ako aj najnovší vývoj normalizačných činností na medzinárodnej a európskej úrovni, a s cieľom predĺžiť lehotu realizácie normalizačných činností v súvislosti s určitými normami a návrhmi noriem, keďže prácu na niektorých z nich nebolo možné v lehotách stanovených vo vykonávacom rozhodnutí C(2020) 7924 dokončiť. |
|
(4) |
Na základe žiadosti stanovenej vo vykonávacom rozhodnutí C(2020) 7924 výbor CEN vypracoval nasledujúce nové harmonizované normy na podporu nariadenia (EÚ) 2016/425: EN ISO 10256-1:2024 o ochranných prostriedkoch na používanie v ľadovom hokeji (všeobecné požiadavky), EN ISO 10256-2:2024 o ochrane hlavy pre korčuliarov, EN ISO 10256-3:2024 o chráničoch tváre a očí pre korčuliarov, EN ISO 10256-4:2024 o ochrane hlavy a tváre pre brankárov, EN 17961:2025 o zariadeniach na rozdelenie zaťaženia v horolezectve a EN 18100:2025 o prilbách pre skialpinistov. |
|
(5) |
Výbor CEN na základe žiadosti stanovenej vo vykonávacom rozhodnutí C(2020) 7924 zrevidoval nasledujúce harmonizované normy, na ktoré sú uverejnené odkazy v Úradnom vestníku Európskej únie prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2023/941 (5): EN 397:2012+A1:2012 o ochranných prilbách používaných v priemysle, EN 420:2003+A1:2009 o ochranných rukaviciach, EN ISO 12312 – 1:2013 a EN ISO 12312 – 1:2013/A1:2015 o slnečných okuliaroch na všeobecné použitie, EN 12492:2012 o prilbách pre horolezcov a EN 17353:2020 o prostriedkoch so zvýšenou viditeľnosťou. |
|
(6) |
Výbor CEN preto prijal tieto normy a ich zmeny: EN 397:2025 a EN 397:2025/AC:2025, EN ISO 12312-1:2022 and EN ISO 12312-1:2022/A11:2024, EN 12492:2025, EN 17353:2020+A1:2025, EN ISO 21420:2020 a EN ISO 21420:2020/A1:2024. |
|
(7) |
Komisia spolu s výborom CEN posúdili, či normy EN 397:2025, EN 397:2025/AC:2025, EN ISO 10256-1:2024, EN ISO 10256-2:2024, EN ISO 10256-3:2024, EN ISO 10256-4:2024, EN ISO 12312-1:2022, EN ISO 12312-1:2022/A11:2024, EN 12492:2025, EN 17353:2020+A1:2025, EN 17961:2025, EN 18100:2025, EN ISO 21420:2020 a EN ISO 21420:2020/A1:2024 spĺňajú požiadavku stanovenú vo vykonávacom rozhodnutí C(2020) 7924. |
|
(8) |
Základné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia, ktoré sa majú dosiahnuť a ktoré sú stanovené v prílohe II k nariadeniu (EÚ) 2016/425, spĺňajú tieto harmonizované normy a ich zmeny: EN 397:2025/AC:2025, EN ISO 10256-1:2024, EN ISO 10256-2:2024, EN ISO 10256-3:2024, EN ISO 10256-4:2024, EN ISO 12312-1:2022, EN ISO 12312-1:2022/A11:2024, EN 12492:2025, EN 17353:2020+A1:2025, EN 17961:2025, EN 18100:2025, EN ISO 21420:2020 a EN ISO 21420:2020/A1:2024. Je preto vhodné uverejniť odkazy na uvedené harmonizované normy a ich zmeny v Úradnom vestníku Európskej únie. |
|
(9) |
Po preskúmaní harmonizovanej normy EN 397:2025 Komisia dospela k záveru, že v bode 4.2.7.5.2.5 uvedenej normy sa odkazuje na bod 5.13 namiesto bodu 5.13.5 a že chýba prepojenie medzi bodom 4.2.7.4 uvedenej normy a základnou požiadavkou na ochranu zdravia a bezpečnosť uvedenou v bode 3.6.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Odkaz na uvedenú harmonizovanú normu by sa preto mal uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie s obmedzením. |
|
(10) |
Vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2023/941 bolo niekoľkokrát zmenené. Pri príležitosti ďalších zmien by sa z dôvodu jasnosti malo uvedené vykonávacie rozhodnutie nahradiť. |
|
(11) |
V záujme jasnosti by sa všetky odkazy na harmonizované normy týkajúce sa osobných ochranných prostriedkov vypracované na podporu nariadenia (EÚ) 2016/425 mali uviesť v jednom akte. Príloha I k tomuto rozhodnutiu preto obsahuje novo uverejnené odkazy na toto rozhodnutie, ako aj odkazy, ktoré boli predtým uverejnené vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2023/941. |
|
(12) |
Keďže tieto normy boli zrevidované, z Úradného vestníka Európskej únie treba vypustiť odkaz na harmonizované normy EN 397:2012+A1:2012, EN 420:2003+A1:2009, EN ISO 12312-1:2013, EN ISO 12312-1:2013/A1:2015, EN 12492:2012 a EN 17353:2020. |
|
(13) |
S cieľom poskytnúť výrobcom dostatočný čas na prispôsobenie svojich výrobkov revidovaným normám je vhodné stanoviť dátumy odkladu týkajúcich sa vypustenia odkazov nahradených týmto rozhodnutím. Tieto dátumy vypustenia by sa preto mali stanoviť v prílohe II k tomuto rozhodnutiu. |
|
(14) |
Okrem toho treba v záujme jasnosti do prílohy II k tomuto rozhodnutiu takisto zahrnúť odkazy na normy, v prípade ktorých sa bude naďalej uplatňovať vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2023/941, a to až do dátumov ich vypustenia stanovených v uvedenej prílohe. |
|
(15) |
Dodržiavanie harmonizovanej normy zakladá predpoklad zhody s príslušnými základnými požiadavkami stanovenými v harmonizačných právnych predpisoch Únie odo dňa uverejnenia odkazu na takúto normu v Úradnom vestníku Európskej únie. Toto rozhodnutie by preto malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Odkazy na harmonizované normy pre osobné ochranné prostriedky vypracované na podporu nariadenia (EÚ) 2016/425 a uvedené v prílohe I k tomuto rozhodnutiu sa týmto uverejňujú v Úradnom vestníku Európskej únie.
Článok 2
Vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2023/941 sa zrušuje.
Naďalej sa však uplatňuje v súvislosti s odkazmi na harmonizované normy uvedenými v prílohe II k tomuto rozhodnutiu až do dátumu vypustenia týchto odkazov, ktorý je stanovený v uvedenej prílohe.
Článok 3
Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
V Bruseli 12. júna 2026
Za Komisiu
predsedníčka
Ursula VON DER LEYEN
(1) Ú. v. EÚ L 316, 14.11.2012, s. 12, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1025/oj.
(2) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 z 9. marca 2016 o osobných ochranných prostriedkoch a o zrušení smernice Rady 89/686/EHS (Ú. v. EÚ L 81, 31.3.2016, s. 51, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/425/oj).
(3) Commission Implementing Decision C(2020)7924 of 19 November 2020 on a standardisation request to the European Committee for Standardization and the European Committee for Electrotechnical Standardization as regards personal protective equipment in support of Regulation (EU) 2016/425 of the European Parliament and of the Council [vykonávacie rozhodnutie Komisie C(2020) 7924 z 19. novembra 2020 o žiadosti o normalizáciu predloženej Európskemu výboru pre normalizáciu a Európskemu výboru pre normalizáciu v elektrotechnike, pokiaľ ide o osobné ochranné prostriedky, na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425].
(4) Commission Implementing Decision C(2024)2750 of 29 April 2024 amending Implementing Decision C(2020)7924 on a standardisation request to the European Committee for Standardization and the European Committee for Electrotechnical Standardization as regards personal protective equipment in support of Regulation (EU) 2016/425 of the European Parliament and of the Council [vykonávacie rozhodnutie Komisie C(2024) 2750 z 29. apríla 2024, ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie C(2020) 7924 o žiadosti o normalizáciu predloženej Európskemu výboru pre normalizáciu a Európskemu výboru pre normalizáciu v elektrotechnike, pokiaľ ide o osobné ochranné prostriedky, na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425].
(5) Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/941 z 2. mája 2023 o harmonizovaných normách pre osobné ochranné prostriedky vypracovaných na podporu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 (Ú. v. EÚ L 125, 11.5.2023, s. 37, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/941/oj).
PRÍLOHA I
|
Číslo |
Odkaz na normu |
|
1. |
EN 136:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Tvárové masky. Požiadavky, skúšanie, označovanie EN 136:1998/AC:2003 |
|
2. |
EN 137:2006 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s celotvárovou maskou. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
3. |
EN 140:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polmasky a štvrťmasky. Požiadavky, skúšanie, označovanie EN 140:1998/AC:1999 |
|
4. |
EN 142:2002 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Náustkové spojenia. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
5. |
EN 143:2021 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtre proti časticiam. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
6. |
EN 144-1:2000 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventily plynových fliaš. Časť 1: Závitové spojenie čapu ventilu EN 144-1:2000/A1:2003 EN 144-1:2000/A2:2005 |
|
7. |
EN 144-2:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventily plynových fliaš. Časť 2: Pripojenia na výstupe |
|
8. |
EN 144-3:2003 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventily plynových fliaš. Časť 3: Závitové spojenie pre plyn Nitrox na potápanie a kyslík EN 144-3:2003/AC:2003 |
|
9. |
EN 145:1997 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Samostatné dýchacie prístroje s uzavretým okruhom a stlačeným kyslíkom alebo zmesou kyslík-dusík. Požiadavky, skúšanie, označovanie EN 145:1997/A1:2000 |
|
10. |
EN 148-1:1999 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Závity na lícnicové časti. Časť 1: Pripájací oblý závit |
|
11. |
EN 148-2:1999 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Závity na lícnicové časti. Časť 2: Prípojka s centrálnym závitom |
|
12. |
EN 148-3:1999 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Závity na lícnicové časti. Časť 3: Pripájací závit M 45x3 |
|
13. |
EN 149:2001+A1:2009 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné polmasky na ochranu pred časticami. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
14. |
EN 207:2017 Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre a prostriedky na ochranu očí proti laserovému žiareniu (ochranné okuliare proti laseru) |
|
15. |
EN 208:2009 Osobné prostriedky na ochranu očí. Prostriedky na ochranu očí počas nastavovania laserov a laserových systémov (ochranné okuliare na nastavovanie lasera) |
|
16. |
EN 250:2014 Dýchacie prístroje. Autonómne dýchacie prístroje na tlakový vzduch s otvoreným okruhom pre potápačov. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
17. |
EN 342:2017 Ochranné odevy. Odevné komplety a jednotlivé odevy na ochranu proti chladu |
|
18. |
EN 343:2019 Ochranné odevy. Ochrana proti dažďu |
|
19. |
EN 352-1:2020 Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 1: Slúchadlové chrániče sluchu Poznámka: Táto norma nevyžaduje označenie úrovne útlmu hluku na výrobku. Súlad s touto normou preto nezakladá predpoklad zhody s bodom 3.5 druhým odsekom prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
20. |
EN 352-2:2020+A1:2024 Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 2: Zátkové chrániče sluchu Poznámka: Táto norma nevyžaduje označenie úrovne útlmu hluku na výrobku. Súlad s touto normou preto nezakladá predpoklad zhody s bodom 3.5 druhým odsekom prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
21. |
EN 352-3:2020 Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 3: Slúchadlové chrániče sluchu pripojené k ochranným prostriedkom hlavy a/alebo tváre Poznámka: Táto norma nevyžaduje označenie úrovne útlmu hluku na výrobku. Súlad s touto normou preto nezakladá predpoklad zhody s bodom 3.5 druhým odsekom prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
22. |
EN 352-4:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 4: Slúchadlové chrániče sluchu s hladinovo závislým útlmom |
|
23. |
EN 352-5:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 5: Slúchadlové chrániče sluchu s aktívnym útlmom hluku |
|
24. |
EN 352-6:2020+A1:2024 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 6: Slúchadlové chrániče sluchu s bezpečnostným audio vstupom |
|
25. |
EN 352-7:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 7: Zátkové chrániče sluchu s hladinovo závislým útlmom |
|
26. |
EN 352-8:2020+A1:2024 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 8: Slúchadlové chrániče sluchu určené na zábavu |
|
27. |
EN 352-9:2020+A1:2024 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 9: Zátkové chrániče sluchu s bezpečnostným audio vstupom |
|
28. |
EN 352-10:2020+A1:2024 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 10: Zátkové chrániče sluchu určené na zábavu |
|
29. |
EN 353-1:2014+A1:2017 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Časť 1: Záchytné zariadenia vedeného typu na pevnom kotviacom vedení |
|
30. |
EN 353-2:2024 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Časť 2: Záchytné zariadenia vedeného typu na pružnom kotviacom vedení |
|
31. |
EN 354:2010 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Spojovacie prostriedky |
|
32. |
EN 355:2002 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Tlmiče pádu |
|
33. |
EN 358:2018 Osobné ochranné prostriedky na pracovné polohovanie a predchádzanie pádom z výšky. Pásy a spojovacie prostriedky na pracovné polohovanie a na zabránenie pádu |
|
34. |
EN 360:2023 Osobné ochranné prostriedky proti pádu. Zaťahovacie zachytávače pádu |
|
35. |
EN 361:2002 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Nosné popruhy |
|
36. |
EN 362:2004 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Karabíny |
|
37. |
EN 365:2004 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Všeobecné požiadavky na návody na použitie, údržbu, periodické skúšanie, opravu, označovanie a balenie EN 365:2004/AC:2006 |
|
38. |
EN ISO 374-1:2016 Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 1: Terminológia a požiadavky na vyhotovenie pre chemické riziká (ISO 374-1: 2016) |
|
39. |
EN ISO 374-5:2016 Ochranné rukavice proti nebezpečným chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 5: Terminológia a požiadavky na vyhotovenie pre mikrobiálne riziká (ISO 374-5: 2016) |
|
40. |
EN 388:2016+A1:2018 Ochranné rukavice proti mechanickým rizikám |
|
41. |
EN 397:2025 Ochranné prilby používané v priemysle EN 397:2025/AC:2025 Poznámka: V bode 4.2.7.5.2.5 normy, kde namiesto „5.13“ má byť „5.13.5“. Súlad s bodom 4.2.7.4 normy vytvára predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia uvedenú v bode 3.6.1. |
|
42. |
EN 402:2003 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne únikové dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s tvárovou maskou alebo náustkovým spojením. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
43. |
EN 403:2004 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov na sebazáchranu. Filtračné dýchacie prístroje s kuklou na únik pred ohňom. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
44. |
EN 404:2005 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov na sebazáchranu. Sebazáchranný filtračný prístroj s náustkom na ochranu proti oxidu uhoľnatému |
|
45. |
EN 405:2001+A1:2009 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventilové filtračné polmasky na ochranu proti plynom alebo proti plynom a časticiam. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
46. |
EN 407:2004 Ochranné rukavice a iné prostriedky na ochranu rúk proti tepelným rizikám (teplu a/alebo ohňu) |
|
47. |
EN 421:2010 Ochranné rukavice proti ionizujúcemu žiareniu a rádioaktívnemu zamoreniu |
|
48. |
EN 443:2008 Prilby pre hasičov na zdolávanie požiarov v budovách a v iných stavbách |
|
49. |
EN 469:2020 Ochranný odev pre hasičov. Požiadavky na vlastnosti ochranného odevu pre činnosti hasičov |
|
50. |
EN 510:2019 Požiadavky na ochranné odevy určené na použitie v prípadoch výskytu nebezpečenstva zachytenia pohyblivými časťami |
|
51. |
EN 511:2006 Ochranné rukavice proti chladu |
|
52. |
EN 564:2023 Horolezecké vybavenie. Pomocné šnúry. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
53. |
EN 565:2017 Horolezecké vybavenie. Popruh. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
54. |
EN 566:2017 Horolezecké vybavenie. Slučky. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
55. |
EN 567:2013 Horolezecké vybavenie. Upínače lana. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
56. |
EN 568:2015 Horolezecké vybavenie. Skoby do ľadu. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
57. |
EN 569:2007 Horolezecké vybavenie. Zatĺkacie skoby do skalných puklín s okom na prichytenie karabíny. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
58. |
EN 659:2003+A1:2008 Ochranné rukavice pre hasičov EN 659:2003+A1:2008/AC:2009 |
|
59. |
EN 795:2012 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Kotviace zariadenia Upozornenie: Toto uverejnenie sa nevzťahuje na prostriedky opísané v rámci: – typu A (kotviace zariadenia s jedným alebo s viacerými pevnými kotviacimi bodmi, ktoré vyžadujú konštrukčné kotvenia alebo upevňovacie prvky na jeho upevnenie na konštrukciu) uvedené v bodoch 3.2.1, 4.4.1, 5.3, – typu C (kotviace zariadenia využívajúce vodorovné pružné kotviace vedenia) uvedené v bodoch 3.2.3, 4.4.3 a 5.5, – typu D (kotviace zariadenia využívajúce pevné kotviace vedenie) uvedené v bodoch 3.2.4, 4.4.4 a 5.6, – akejkoľvek kombinácie vyššie uvedených typov. Pokiaľ ide o typy A, C a D, toto uverejnenie sa netýka ani bodov: 4.5, 5.2.2, 6, 7; prílohy A alebo prílohy ZA. Preto, pokiaľ ide o zariadenia uvedené vyššie, nie je predpoklad zhody s ustanoveniami nariadenia (EÚ) 2016/425, pretože uvedené zariadenia sa nepovažujú za OOP. |
|
60. |
EN 812:2012 Protinárazové čiapky používané v priemysle |
|
61. |
EN 813:2024 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Sedacie postroje |
|
62. |
EN 892:2012+A3:2023 Horolezecké vybavenie. Dynamické horolezecké laná. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
63. |
EN 893:2019 Horolezecké vybavenie. Stúpacie železá. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
64. |
EN 943-1:2015+A1:2019 Ochranné odevy proti nebezpečným kvapalným a plynným chemikáliám vrátane kvapalných a tuhých aerosólov. Časť 1: Funkčné požiadavky na typ 1 (plynotesné) protichemické ochranné obleky |
|
65. |
EN 943-2:2019 Ochranné odevy proti tuhým, kvapalným a plynným chemikáliám vrátane kvapalných a tuhých aerosólov. Časť 2: Funkčné požiadavky na plynotesné (typ 1) protichemické ochranné obleky pre záchranné zbory (ET) |
|
66. |
EN 958:2024 Horolezecké vybavenie. Tlmiče nárazu používané na zaistených cestách (via ferrata). Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
67. |
EN 966:2012+A1:2012 Prilby na vzdušné športy |
|
68. |
EN 1073-1:2016+A1:2018 Ochranné odevy proti pevným časticiam vo vzduchu vrátane rádioaktívnej kontaminácie. Časť 1: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy s nútenou ventiláciou chrániace telo a dýchacie cesty |
|
69. |
EN 1073-2:2002 Ochranné odevy proti rádioaktívnej kontaminácii. Časť 2: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy bez nútenej ventilácie proti kontaminácii rádioaktívnymi časticami |
|
70. |
EN 1077:2007 Prilby pre skialpinistov a snoubordistov |
|
71. |
EN 1078:2012+A1:2012 Prilby pre cyklistov a používateľov skejtbordov a kolieskových korčúľ |
|
72. |
EN 1080:2013 Prilby proti nárazom pre malé deti |
|
73. |
EN 1082-1:1996 Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 1: Rukavice a chrániče horných končatín z krúžkového pletiva |
|
74. |
EN 1082-2:2000 Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 2: Rukavice a chrániče horných končatín z iných materiálov ako z krúžkového pletiva |
|
75. |
EN 1146:2005 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne únikové dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s kuklou. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
76. |
EN 1149-5:2018 Ochranné odevy. Elektrostatické vlastnosti. Časť 5: Funkčné požiadavky na materiál a požiadavky na konštrukciu |
|
77. |
EN 1384:2023 Prilby na jazdecký šport |
|
78. |
EN 1385:2012 Prilby na kanoistiku a športy na divokej vode |
|
79. |
EN 1486:2007 Ochranné odevy pre hasičov. Skúšobné metódy a požiadavky na reflexný odev na špeciálne hasenie ohňa |
|
80. |
EN 1497:2007 Záchranné prostriedky. Záchranné výstroje |
|
81. |
EN 1827:1999+A1:2009 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polmasky bez vdychovacích ventilov a s vymeniteľnými filtrami na ochranu proti plynom, plynom a časticiam alebo iba proti časticiam. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
82. |
EN 1891:1998 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Nízkoprieťažné laná s jadrom a opletom |
|
83. |
EN 1938:2010 Osobné prostriedky na ochranu očí. Okuliare s ventiláciou a bez ventilácie pre vodičov motocyklov a mopedov |
|
84. |
EN ISO 10256-1:2024 Ochranné prostriedky na používanie v ľadovom hokeji. Časť 1: Všeobecné požiadavky (ISO 10256-1: 2024) |
|
85. |
EN ISO 10256-2:2024 Ochranné prostriedky na používanie v ľadovom hokeji. Časť 2: Ochrana hlavy pre korčuliarov (ISO 10256-2: 2024) |
|
86. |
EN ISO 10256-3:2024 Ochranné prostriedky na používanie v ľadovom hokeji. Časť 3: Chrániče tváre a očí pre korčuliarov (ISO 10256-3: 2024) |
|
87. |
EN ISO 10256-4:2024 Ochranné prostriedky na používanie v ľadovom hokeji. Časť 4: Ochrana hlavy a tváre pre brankárov (ISO 10256-4: 2024) |
|
88. |
EN ISO 10819:2013 Mechanické kmitanie a otrasy. Kmitanie pôsobiace na ruky. Merania a hodnotenie prenosu kmitania rukavicami na dlaň ruky (ISO 10819: 2013) EN ISO 10819:2013/A1:2019 EN ISO 10819:2013/A2:2022 |
|
89. |
EN ISO 10862:2009 Malé plavidlá. Systém rýchleho odopínania pre trapézové popruhy (ISO 10862: 2009) |
|
90. |
EN ISO 11393-2:2019 Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 2: Funkčné požiadavky a skúšobné metódy na chrániče nôh (ISO 11393-2: 2018) |
|
91. |
EN ISO 11393-4:2019 Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 4: Funkčné požiadavky a skúšobné metódy na ochranné rukavice (ISO 11393-4: 2018) |
|
92. |
EN ISO 11393-5:2019 Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 5: Funkčné požiadavky a skúšobné metódy na ochranné gamaše (ISO 11393-5: 2018) |
|
93. |
EN ISO 11393-6:2019 Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 6: Funkčné požiadavky a skúšobné metódy na chrániče hornej časti tela (ISO 11393-6: 2018) |
|
94. |
EN 12021:2014 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Stlačený vzduch pre dýchacie prístroje |
|
95. |
EN 12083:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtre s dýchacou hadicou (filtre, ktoré sa nepripevňujú k maske). Protiplynové filtre, filtre proti časticiam a filtre kombinované. Požiadavky, skúšanie a označovanie EN 12083:1998/AC:2000 |
|
96. |
EN 12270:2013 Horolezecké vybavenie. Zarážky (kliny). Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
97. |
EN 12275:2013 Horolezecké vybavenie. Karabíny. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
98. |
EN 12276:2013 Horolezecké vybavenie. Trecie skoby. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
99. |
EN 12277:2015+A1:2018 Horolezecké vybavenie. Postroje. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
100. |
EN 12278:2007 Horolezecké vybavenie. Kladky. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
101. |
EN ISO 12312-1:2022 Osobné prostriedky na ochranu očí a tváre. Slnečné okuliare a podobné prostriedky. Časť 1: Slnečné okuliare na všeobecné použitie (ISO 12312-1: 2022) EN ISO 12312-1:2022/A11:2024 |
|
102. |
EN ISO 12312-2:2015 Ochrana očí a tváre. Slnečné okuliare a podobné prostriedky. Časť 2: Chrániče očí na priame pozorovanie slnka (ISO 12312-2: 2015) |
|
103. |
EN ISO 12401:2009 Malé plavidlá. Palubný bezpečnostný postroj a bezpečnostné lano. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy (ISO 12401: 2009) |
|
104. |
EN ISO 12402-2:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 2: Záchranné vesty, úroveň funkčnosti 275. Bezpečnostné požiadavky (ISO 12402-2: 2020) Poznámka: Uplatňovanie klauzuly 5.6 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.1.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.1.3, 5.1.5, 5.1.7, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.1.2, 5.3.2.2, 5.3.2.3, 5.3.4.3, 5.3.4.4, 5.6.1.4, 5.6.1.7, 5.6.1.8, 5.6.1.9, 5.6.1.10 a 5.6.1.11 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.2.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.2.2, 5.3.4.2, 5.3.4.4, 5.6.3 a 5.7 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 3.4 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
105. |
EN ISO 12402-3:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 3: Záchranné vesty, úroveň funkčnosti 150. Bezpečnostné požiadavky (ISO 12402-3: 2020) Poznámka: Uplatňovanie klauzuly 5.6 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.1.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.1.3, 5.1.5, 5.1.7, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.1.2, 5.3.2.2, 5.3.2.3, 5.3.4.3, 5.3.4.4, 5.6.1.4, 5.6.1.7, 5.6.1.8, 5.6.1.9, 5.6.1.10 a 5.6.1.11 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.2.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.2.2, 5.3.4.2, 5.3.4.4, 5.6.3 a 5.7 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 3.4 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
106. |
EN ISO 12402-4:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 4: Záchranné vesty, úroveň funkčnosti 100. Bezpečnostné požiadavky (ISO 12402-4: 2020) Poznámka: Uplatňovanie klauzuly 5.6 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.1.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.1.3, 5.1.5, 5.1.7, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.1.2, 5.3.2.2, 5.3.2.3, 5.3.4.3, 5.3.4.4, 5.6.1.4, 5.6.1.7, 5.6.1.8, 5.6.1.9, 5.6.1.10 a 5.6.1.11 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 1.2.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. Uplatňovanie klauzúl 5.1.2, 5.2, 5.3.1.1, 5.3.2.2, 5.3.4.2, 5.3.4.4, 5.6.3 a 5.7 tejto normy nezakladá predpoklad zhody so základnou požiadavkou na bezpečnosť a ochranu zdravia stanovenou v bode 3.4 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
|
107. |
EN ISO 12402-5:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 5: Plávacie pomôcky, úroveň 50. Bezpečnostné požiadavky (ISO 12402-5: 2020) |
|
108. |
EN ISO 12402-6:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 6: Záchranné vesty a osobné plávacie pomôcky na špeciálne účely. Bezpečnostné požiadavky a ďalšie skúšobné metódy (ISO 12402-6: 2020) |
|
109. |
EN ISO 12402-8:2020 Osobné nadnášacie prostriedky. Časť 8: Príslušenstvo. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy (ISO 12402-8: 2020) |
|
110. |
EN 12477:2001 Ochranné rukavice pre zváračov EN 12477:2001/A1:2005 |
|
111. |
EN 12492:2025 Horolezecké vybavenie. Prilby pre horolezcov. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
112. |
EN 12841:2024 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Systémy na prístup po lane. Adjustačné zariadenia lana |
|
113. |
EN 12941:2023 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnou ventiláciou, ktoré obsahujú voľné kovanie na rozhraní respirátora. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
114. |
EN 12942:2023 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnou ventiláciou, ktoré obsahujú celotvárové masky, polmasky alebo štvrťmasky. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
115. |
EN 13034:2005+A1:2009 Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na ochranné odevy proti chemikáliám, poskytujúce obmedzenú ochranu proti kvapalným chemikáliám (prostriedky typu 6 a typu PB [6]) |
|
116. |
EN 13061:2009 Ochranné odevy. Chrániče holennej kosti pre futbalistov. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
117. |
EN 13089:2011+A3:2023 Horolezecké vybavenie. Nástroje do ľadu. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
118. |
EN 13138-1:2021 Nadnášacie pomôcky na vyučovanie plávania. Časť 1: Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy na nadnášacie pomôcky určené na obliekanie EN 13138-1:2021/AC:2022 |
|
119. |
EN 13158:2018 Ochranné odevy. Ochranné kabáty, chrániče tela a ramien na použitie v jazdectve: pre jazdcov na koňoch, osoby pracujúce s koňmi a kočišov. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
120. |
EN 13178:2000 Osobné prostriedky na ochranu očí. Chrániče očí pre používateľov snežných skútrov |
|
121. |
EN 13277-1:2000 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 1: Všeobecné požiadavky a skúšobné metódy |
|
122. |
EN 13277-2:2000 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 2: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče priehlavku, predkolenia a predlaktia |
|
123. |
EN 13277-3:2013 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 3: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče trupu |
|
124. |
EN 13277-4:2001 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 4: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče hlavy EN 13277-4:2001/A1:2007 |
|
125. |
EN 13277-5:2002 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 5: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče genitálií a brucha |
|
126. |
EN 13277-6:2003 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 6: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče hrude pre ženy |
|
127. |
EN 13277-7:2009 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 7: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče rúk a nôh |
|
128. |
EN 13277-8:2017 Ochranné vybavenie pre bojové umenia. Časť 8: Doplnkové požiadavky a skúšobné metódy na chrániče tváre pre karate |
|
129. |
EN 13484:2012 Prilby pre používateľov saní |
|
130. |
EN 13546:2002+A1:2007 Ochranné odevy. Ochranné prostriedky rúk, horných končatín, hrudníka, brucha, dolných končatín, nôh a genitálií pre brankárov pozemného hokeja a chrániče píšťaly pre hráčov pozemného hokeja. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
131. |
EN 13567:2002+A1:2007 Ochranné odevy. Ochranné prostriedky rúk, horných končatín, hrudníka, brucha, dolných končatín, genitálií a tváre pre šermiarov. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
132. |
EN 13594:2015 Ochranné rukavice pre motocyklistov. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
133. |
EN 13634:2017 Ochranná obuv pre vodičov motocyklov. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
134. |
EN ISO 13688:2013 Ochranné odevy. Všeobecné požiadavky (ISO 13688: 2013) EN ISO 13688:2013/A1:2021 |
|
135. |
EN 13781:2012 Ochranné prilby pre vodičov a spolucestujúcich na snežných skútroch a boboch |
|
136. |
EN 13794:2002 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne únikové dýchacie prístroje s uzavretým okruhom. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
137. |
EN 13832-2:2018 Obuv chrániaca pred chemikáliami. Časť 2: Požiadavky na obuv na obmedzený kontakt s chemikáliami |
|
138. |
EN 13832-3:2018 Obuv chrániaca pred chemikáliami. Časť 3: Požiadavky na obuv na dlhotrvajúci kontakt s chemikáliami |
|
139. |
EN 13949:2003 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómny dýchací prístroj na potápanie s otvoreným okruhom na použitie so stlačeným plynom Nitrox a kyslíkom. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
140. |
EN ISO 13982-1:2004 Ochranné odevy na použitie proti tuhým časticiam. Časť 1: Funkčné požiadavky na ochranné odevy proti chemikáliám, zabezpečujúce ochranu celého tela proti vzduchom sa šíriacim tuhým časticiam (odevy typu 5) (ISO 13982-1: 2004) EN ISO 13982-1:2004/A1:2010 |
|
141. |
EN ISO 13998:2003 Ochranné odevy. Zástery, nohavice a vesty chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi (ISO 13998: 2003) |
|
142. |
EN 14021:2003 Chrániče pred kameňmi a úlomkami pre jazdcov na terénnych motocykloch. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
143. |
EN 14052:2012+A1:2012 Vysokoúčinné prilby používané v priemysle |
|
144. |
EN 14058:2017+A1:2023 Ochranné odevy. Odevy na ochranu proti chladným prostrediam |
|
145. |
EN 14120:2003+A1:2007 Ochranné odevy. Chrániče zápästia, dlane, kolena a lakťa pre používateľov kolieskového športového vybavenia. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
146. |
EN 14126:2003 Ochranné odevy. Požiadavky a skúšobné metódy na ochranný odev proti nositeľom nákazy EN 14126:2003/AC:2004 |
|
147. |
EN 14143:2013 Zariadenie na ochranu dýchacích orgánov. Autonómny izolačný potápačský dýchací prístroj |
|
148. |
EN 14225-1:2017 Obleky na potápanie. Časť 1: Mokré obleky. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
149. |
EN 14225-2:2017 Obleky na potápanie. Časť 2: Suché obleky. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
150. |
EN 14225-3:2017 Obleky na potápanie. Časť 3: Aktívne vyhrievané alebo ochladzované obleky, systémy a komponenty. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
151. |
EN 14328:2005 Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu mechanickými nožmi. Požiadavky a skúšobné metódy |
|
152. |
EN 14387:2004+A1:2008 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Protiplynové a kombinované filtre. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
153. |
EN 14404-2:2024 Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe. Časť 2: Požiadavky na nositeľné chrániče kolien (typ 1) |
|
154. |
EN 14404-3:2024 Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe. Časť 3: Požiadavky na kombináciu nákolenníkov a odevov (typ 2) Poznámka: Na to, aby platil predpoklad zhody so základnou požiadavkou uvedenou v bode 1.3.1 prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425, je okrem bodov 5.5.1.1, 5.5.1.2, 5.5.5.1 a 5.5.5.2 nevyhnutný aj súlad s bodom 5.5.1.3. |
|
155. |
EN 14404-4:2024 Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe. Časť 4: Požiadavky na kombináciu funkčných nákolenníkov a odevov (typ 2) |
|
156. |
EN 14404-6:2024 Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe. Časť 6: Požiadavky na kľačiace systémy (typ 4) |
|
157. |
EN 14435:2004 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s polmaskou, navrhnuté len na použitie s pretlakom. Požiadavky, skúšanie, označovanie |
|
158. |
EN 14458:2018 Osobné prostriedky na ochranu očí. Vysokoúčinné priezory určené len na používanie s ochrannými prilbami |
|
159. |
EN ISO 14460:1999 Ochranné odevy pre automobilových pretekárov. Ochrana proti teplu a plameňu. Funkčné požiadavky a skúšobné metódy (ISO 14460: 1999) EN ISO 14460:1999/AC:1999 EN ISO 14460:1999/A1:2002 |
|
160. |
EN 14529:2005 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómny únikový dýchací prístroj s otvoreným okruhom na stlačený vzduch s polmaskou a pľúcnou automatikou s pretlakom |
|
161. |
EN 14593-1:2005 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Hadicový dýchací prístroj na stlačený vzduch s pľúcnou automatikou. Časť 1: Prístroje s celotvárovou maskou. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
162. |
EN 14594:2018 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Hadicový dýchací prístroj na stlačený vzduch s kontinuálnym prietokom vzduchu. Požiadavky, skúšanie a označovanie |
|
163. |
EN 14605:2005+A1:2009 Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy s kvapalinotesnými (typ 3) alebo sprejotesnými (typ 4) spojmi, vrátane súčastí odevu chrániacich iba časti tela (typy PB [3] a PB [4]) |
|
164. |
EN ISO 14877:2002 Ochranné odevy na abrazívne čistenie ošľahávaním zrnitými brúsnymi materiálmi (ISO 14877:2002) |
|
165. |
EN ISO 15027-1:2012 Obleky na ponáranie. Časť 1: Obleky na stále nosenie, požiadavky vrátane bezpečnosti (ISO 15027-1: 2012) |
|
166. |
EN ISO 15027-2:2012 Obleky na ponáranie. Časť 2: Únikové obleky, požiadavky vrátane bezpečnosti (ISO 15027-2: 2012) |
|
167. |
EN 15090:2012 Obuv pre hasičov |
|
168. |
EN 15151-1:2012 Horolezecké vybavenie. Brzdiace zariadenia. Časť 1: Brzdiace zariadenia s poloautomatickou funkciou, bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
169. |
EN 15333-1:2008 Dýchacie prístroje. Ľahký hadicový potápačský dýchací prístroj s otvoreným okruhom na stlačený vzduch. Časť 1: Prístroje s automatickou reguláciou pľúcami EN 15333-1:2008/AC:2009 |
|
170. |
EN 15333-2:2009 Dýchacie prístroje. Ľahký hadicový potápačský dýchací prístroj s otvoreným okruhom na stlačený vzduch. Časť 2: Prístroje s voľným prietokom vzduchu |
|
171. |
EN 15613:2008 Chrániče kolien a lakťov pre sálové športy. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
172. |
EN 16027:2011 Ochranné odevy. Rukavice s ochranným účinkom pre futbalových brankárov |
|
173. |
EN ISO 16321-1:2022 Ochrana očí a tváre na pracovné použitie. Časť 1: Všeobecné požiadavky (ISO 16321-1: 2021) |
|
174. |
EN ISO 16321-2:2021 Ochrana očí a tváre na pracovné použitie. Časť 2: Dodatočné požiadavky na chrániče používané pri zváraní a súvisiacich technikách (ISO 16321-2: 2021) Poznámka: Táto norma odkazuje na normatívny odkaz EN ISO 16321-1:2020, ktorého dátum je nesprávny. Namiesto toho sa vykladá ako norma EN ISO 16321-1:2022. |
|
175. |
EN ISO 16321-3:2022 Ochrana očí a tváre na pracovné použitie. Časť 3: Dodatočné požiadavky na sieťové chrániče (ISO 16321-3: 2021) Poznámka: Táto norma odkazuje na normatívny odkaz EN ISO 16321-1:2020, ktorého dátum je nesprávny. Namiesto toho sa vykladá ako norma EN ISO 16321-1:2022. |
|
176. |
EN 16350:2014 Ochranné rukavice. Elektrostatické vlastnosti |
|
177. |
EN 16473:2014 Prilby pre hasičov. Prilby používané pri technických záchranných zásahoch |
|
178. |
EN 16716:2017 Horolezecké vybavenie. Systémy lavínových airbagov. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
179. |
EN 17092-2:2020 Ochranné odevy pre vodičov motocyklov. Časť 2: Ochranné odevy s vysokou ochranou. Požiadavky |
|
180. |
EN 17092-3:2020 Ochranné odevy pre vodičov motocyklov. Časť 3: Ochranné odevy so strednou ochranou. Požiadavky |
|
181. |
EN 17092-4:2020 Ochranné odevy pre vodičov motocyklov. Časť 4: Ochranné odevy s nízkou ochranou. Požiadavky |
|
182. |
EN 17092-5:2020 Ochranné odevy pre vodičov motocyklov. Časť 5: Ochranné odevy s nízkou ochranou proti oderu. Požiadavky |
|
183. |
EN 17092-6:2020 Ochranné odevy pre vodičov motocyklov. Časť 6: Odevné komplety s chráničmi proti nárazu. Požiadavky |
|
184. |
EN 17109:2020+A1:2024 Horolezecké vybavenie. Individuálny bezpečnostný systém pre lanové parky. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
185. |
EN ISO 17249:2013 Bezpečnostná obuv s odolnosťou proti prerezaniu reťazovou pílou (ISO 17249: 2013) EN ISO 17249:2013/AC:2014 |
|
186. |
EN 17353:2020+A1:2025 Ochranné odevy. Prostriedky so zvýšenou viditeľnosťou pre stredne rizikové situácie. Skúšobné metódy a požiadavky |
|
187. |
EN 17487:2024 Ochranné odevy. Ochranné obleky ošetrené permetrínom na ochranu proti kliešťom |
|
188. |
EN 17520:2021 Horolezecké vybavenie. Osobné istiace spojovacie prostriedky. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
189. |
EN 17961:2025 Horolezecké vybavenie. Zariadenia na rozdelenie zaťaženia. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
190. |
EN 18100:2025 Horolezecké vybavenie. Prilby pre skialpinistov. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
|
191. |
EN ISO 18527-1:2022 Chrániče očí a tváre na športové použitie. Časť 1: Požiadavky na zjazdové lyžiarske a snowboardové okuliare (ISO 18527-1: 2021) |
|
192. |
EN ISO 18527-2:2021 Chrániče očí a tváre na športové použitie. Časť 2: Požiadavky na chrániče očí na squash, raketbal a squash 57 (ISO 18527-2: 2021) |
|
193. |
EN ISO 20320:2020 Ochranné odevy na snowboarding. Chrániče zápästia. Požiadavky a skúšobné metódy (ISO 20320: 2020) |
|
194. |
EN ISO 20345:2022 Osobné ochranné prostriedky. Bezpečnostná obuv (ISO 20345: 2021) EN ISO 20345:2022/A1:2024 |
|
195. |
EN ISO 20346:2022 Osobné ochranné prostriedky. Ochranná obuv (ISO 20346: 2021) EN ISO 20346:2022/A1:2024 |
|
196. |
EN ISO 20347:2022 Osobné ochranné prostriedky. Pracovná obuv (ISO 20347: 2021) EN ISO 20347:2022/A1:2024 |
|
197. |
EN ISO 20349-1:2017 Osobné ochranné prostriedky. Obuv chrániaca pred rizikami v zlievarňach a pri zváraní. Časť 1: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranu pred rizikami v zlievarňach (ISO 20349-1: 2017) EN ISO 20349-1:2017/A1:2020 |
|
198. |
EN ISO 20349-2:2017 Osobné ochranné prostriedky. Obuv chrániaca pred rizikami v zlievarňach a pri zváraní. Časť 2: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranu pred rizikami pri zváraní a podobných činnostiach (ISO 20349-2: 2017) EN ISO 20349-2:2017/A1:2020 |
|
199. |
EN ISO 20471:2013 Odevy s vysokou viditeľnosťou. Skúšobné metódy a požiadavky (ISO 20471: 2013, opravená verzia z 1. 6. 2013) EN ISO 20471:2013/A1:2016 |
|
200. |
EN ISO 21420:2020 Ochranné rukavice. Všeobecné požiadavky a skúšobné metódy. Zmena A1 (ISO 21420: 2020/Amd. 1: 2022) EN ISO 21420:2020/A1:2024 |
|
201. |
EN ISO 27065:2017 Ochranné odevy. Funkčné požiadavky na ochranné odevy pre pracovníkov, pracujúcich s kvapalnými pesticídmi ako aj pre pracovníkov vykonávajúcich následné činnosti (ISO 27065: 2017) EN ISO 27065:2017/A1:2019 |
|
202. |
EN 50321-1:2018 Práce pod napätím. Obuv na elektrickú ochranu. Časť 1: Izolačná obuv a galoše EN 50321-1:2018/AC:2018-08 |
|
203. |
EN 50365:2023 Práce pod napätím. Elektroizolačné prilby na použitie v inštaláciách nízkeho a stredného napätia EN 50365:2023/AC:2024-09 |
|
204. |
EN 61482-2:2020 Práce pod napätím. Ochranné odevy na ochranu pred tepelným ohrozením elektrickým oblúkom. Časť 2: Požiadavky (IEC 61482-2:2018, pozmenená) |
PRÍLOHA II
|
Č. |
Odkaz na normu |
Dátum vypustenia |
|
1. |
EN 352-2:2020 Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 2: Zátkové chrániče sluchu Poznámka: Táto norma nevyžaduje označenie úrovne útlmu hluku na výrobku. Súlad s touto normou preto nezakladá predpoklad zhody s bodom 3.5 druhým odsekom prílohy II k nariadeniu (EÚ) 2016/425. |
16. 11. 2026 |
|
2. |
EN 352-6:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 6: Slúchadlové chrániče sluchu s bezpečnostným audio vstupom |
14. 8. 2026 |
|
3. |
EN 352-8:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 8: Slúchadlové chrániče sluchu určené na zábavu |
14. 8. 2026 |
|
4. |
EN 352-9:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 9: Zátkové chrániče sluchu s bezpečnostným audio vstupom |
14. 8. 2026 |
|
5. |
EN 352-10:2020 Chrániče sluchu. Bezpečnostné požiadavky. Časť 10: Zátkové chrániče sluchu určené na zábavu |
14. 8. 2026 |
|
6. |
EN 353-2:2002 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Časť 2: Záchytné zariadenia vedeného typu na pružnom kotviacom vedení |
16. 11. 2026 |
|
7. |
EN 397:2012+A1:2012 Bezpečnostné prilby používané v priemysle |
16. 12. 2027 |
|
8. |
EN 420:2003+A1:2009 Ochranné rukavice. Všeobecné požiadavky a skúšobné metódy |
16. 12. 2027 |
|
9. |
EN 813:2008 Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Sedacie postroje |
14. 8. 2026 |
|
10. |
EN 958:2017 Horolezecké vybavenie. Tlmiče nárazu používané na zaistených cestách (via ferrata). Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
16. 11. 2026 |
|
11. |
EN ISO 12312-1:2013 Ochrana očí a tváre. Slnečné okuliare a podobné prostriedky. Časť 1: Slnečné okuliare na všeobecné použitie (ISO 12312-1: 2013) EN ISO 12312-1:2013/A1:2015 |
16. 12. 2027 |
|
12. |
EN 12492:2012 Horolezecké vybavenie. Prilby pre horolezcov. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
16. 12. 2027 |
|
13. |
EN 12941:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnou ventiláciou, ktoré obsahujú voľné kovanie na rozhraní respirátora. Požiadavky, skúšanie a označovanie EN 12941:1998/A1:2003 EN 12941:1998/A2:2008 |
8. 10. 2026 |
|
14. |
EN 12942:1998 Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnou ventiláciou, ktoré obsahujú celotvárové masky, polmasky alebo štvrťmasky. Požiadavky, skúšanie a označovanie EN 12942:1998/A1:2002 EN 12942:1998/A2:2008 |
8. 10. 2026 |
|
15. |
EN 17109:2020 Horolezecké vybavenie. Individuálny bezpečnostný systém pre lanové parky. Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy |
16. 11. 2026 |
|
16. |
EN 17353:2020 Ochranné odevy. Prostriedky so zvýšenou viditeľnosťou pre stredne rizikové situácie. Skúšobné metódy a požiadavky |
16. 12. 2027 |
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/1279/oj
ISSN 1977-0790 (electronic edition)