Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1107

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2022/1107 zo 4. júla 2022, ktorým sa stanovujú spoločné špecifikácie pre určité diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro triedy D v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746 (Text s významom pre EHP)

C/2022/4498

Ú. v. EÚ L 178, 5.7.2022, p. 3–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1107/oj

5.7.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 178/3


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/1107

zo 4. júla 2022,

ktorým sa stanovujú spoločné špecifikácie pre určité diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro triedy D v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746 z 5. apríla 2017 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro a o zrušení smernice 98/79/ES a rozhodnutia Komisie 2010/227/EÚ (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 1,

keďže:

(1)

Pre určité diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro triedy D patriace do rozsahu pôsobnosti nariadenia (EÚ) 2017/746 neexistujú harmonizované normy, pokiaľ ide o určité požiadavky prílohy I k uvedenému nariadeniu, a je potrebné zaoberať sa obavami z ohrozenia verejného zdravia, keďže riziko vyplývajúce z používania uvedených pomôcok pre verejné zdravie a bezpečnosť pacienta je značné. Preto je vhodné prijať pre uvedené pomôcky spoločné špecifikácie týkajúce sa uvedených požiadaviek.

(2)

Nariadenie (EÚ) 2017/746 nahrádza smernicu Európskeho parlamentu a Rady 98/79/ES (2). Spoločné technické špecifikácie stanovené v rozhodnutí Komisie 2002/364/ES (3) pre určité pomôcky, na ktoré sa vzťahuje smernica 98/79/ES, sú naďalej relevantné. Uvedené spoločné technické špecifikácie boli preto zohľadnené a v prípade potreby aktualizované tak, aby odrážali najnovší stav vedeckých poznatkov.

(3)

S cieľom umožniť výrobcom, iným hospodárskym subjektom, notifikovaným osobám a ďalším aktérom prispôsobiť sa tomuto nariadeniu a s cieľom zabezpečiť jeho riadne uplatňovanie je vhodné jeho uplatňovanie odložiť. V záujme verejného zdravia a bezpečnosti pacientov by sa však malo výrobcom umožniť, aby ešte pred dátumom uplatňovania dobrovoľne dosiahli súlad so spoločnými špecifikáciami stanovenými v tomto nariadení.

(4)

Na zabezpečenie nepretržitej vysokej úrovne bezpečnosti a výkonu pomôcok by sa malo ako prechodné opatrenie stanoviť, že pomôcky, ktoré sú v súlade s rozhodnutím 2002/364/ES, sa do dátumu začatia uplatňovania tohto nariadenia majú považovať za pomôcky v zhode s požiadavkami na určité parametre výkonu stanovené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) 2017/746.

(5)

Uskutočnili sa konzultácie s Koordinačnou skupinou pre zdravotnícke pomôcky.

(6)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre zdravotnícke pomôcky,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Spoločné špecifikácie

V tomto nariadení sa stanovujú spoločné špecifikácie pre určité diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro triedy D, ktoré sa týkajú požiadaviek na parametre výkonu stanovené v oddiele 9.1 písm. a) a b), oddiele 9.3 a oddiele 9.4 písm. a) prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2017/746.

V prílohe I sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky, na ktoré sa vzťahujú prílohy II až XIII, ako sa špecifikuje v uvedenej prílohe.

V prílohe II sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie antigénov krvných skupín v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd.

V prílohe III sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV).

V prílohe IV sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie ľudským T-bunkovým lymfotropickým vírusom (HTLV).

V prílohe V sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy C (HCV).

V prílohe VI sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy B (HBV).

V prílohe VII sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy D (HDV).

V prílohe VIII sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie markerov variantu Creutzfeldtovej-Jakobovej choroby (vCJD).

V prílohe IX sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie cytomegalovírusom (CMV).

V prílohe X sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom Epsteina-Barrrovej (EBV).

V prílohe XI sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie markerov infekcie baktériou Treponema pallidum.

V prílohe XII sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie parazitom Trypanosoma cruzi.

V prílohe XIII sa stanovujú spoločné špecifikácie pre pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie koronavírusom 2 spôsobujúcim ťažký akútny respiračný syndróm (SARS-CoV-2).

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„správny pozitív“ je vzorka, o ktorej sa vie, že je pozitívna na cieľový marker, a ktorá je pomôckou správne klasifikovaná;

2.

„falošný negatív“ je vzorka, o ktorej sa vie, že je pozitívna na cieľový marker, a ktorá je pomôckou nesprávne klasifikovaná;

3.

„falošný pozitív“ je vzorka, o ktorej sa vie, že je negatívna na cieľový marker, a ktorá je pomôckou nesprávne klasifikovaná;

4.

„detekčný limit“ (LOD) je najmenšie množstvo cieľového markera, ktoré možno stanoviť;

5.

„techniky amplifikácie nukleových kyselín“ (NAT) sú metódy zisťovania a/alebo kvantifikácie nukleových kyselín buď amplifikáciou cieľovej sekvencie, amplifikáciou signálu, alebo hybridizáciou;

6.

„systém NAT“ je kombinácia pomôcok používaných na extrakciu, amplifikáciu a zisťovanie nukleových kyselín;

7.

„rýchly test“ je kvalitatívna alebo polokvantitatívna diagnostická zdravotnícka pomôcka in vitro, ktorá sa používa jednotlivo alebo v malých sériách a ktorá zahŕňa neautomatické postupy (s výnimkou čítania výsledkov) a bola navrhnutá na získanie rýchleho výsledku;

8.

„robustnosť“ je schopnosť analytického postupu zostať bez zmien pri drobných, ale úmyselných odchýlkach parametrov metódy a je ukazovateľom jeho spoľahlivosti pri bežnom používaní;

9.

„skrížená reaktivita“ je schopnosť necieľových analytov alebo markerov vyvolať falošne pozitívne výsledky skúšky z dôvodu podobnosti, napr. schopnosť nešpecifických protilátok viazať sa na testovaný antigén pri skúške na protilátky alebo schopnosť necieľových nukleových kyselín reagovať pri skúške NAT;

10.

„interferencia“ je schopnosť nepríbuzných látok ovplyvniť výsledky skúšky;

11.

„miera zlyhania celého systému“ je frekvencia zlyhaní, pokiaľ sa celý proces uskutočňuje podľa pokynov výrobcu;

12.

„prvotná skúška“ je pomôcka používaná na zistenie markera alebo analytu, po ktorej použití môže nasledovať použitie potvrdzovacej skúšky; pomôcky určené výlučne na monitorovanie vopred určeného markera alebo analytu sa nepovažujú za prvotné skúšky;

13.

„potvrdzovacia skúška“ je pomôcka používaná na potvrdenie reaktívneho výsledku prvotnej skúšky;

14.

„doplňujúca skúška“ je pomôcka, ktorá sa používa na poskytnutie ďalších informácií na interpretáciu výsledkov testu inej skúšky;

15.

„pomôcka na typizáciu vírusu“ je pomôcka používaná na typizáciu pomocou už známych pozitívnych vzoriek, a nie na primárnu diagnostiku infekcie ani na skríning;

16.

„95 % pozitívna hraničná hodnota“ je koncentrácia analytu, pri ktorej 95 % testov vykazuje pozitívne výsledky po sériových riedeniach medzinárodného referenčného materiálu, ak je k dispozícii, napríklad medzinárodnej normy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alebo referenčného materiálu kalibrovaného podľa medzinárodnej normy WHO.

Článok 3

Prechodné ustanovenia

1.   Od 25. júla 2022 do 25. júla 2024 sa pomôcky, ktoré sú v súlade so spoločnými technickými špecifikáciami stanovenými v rozhodnutí 2002/364/ES, považujú za pomôcky v zhode s požiadavkami na parametre výkonu stanovené v oddiele 9.1 písm. a) a b), oddiele 9.3 a oddiele 9.4 písm. a) prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2017/746.

Počas uvedeného obdobia výrobcovia pomôcok, ktoré nie sú v zhode so spoločnými technickými špecifikáciami stanovenými v rozhodnutí 2002/364/ES, riadne odôvodnia, že prijali riešenia na zaistenie takej úrovne bezpečnosti a výkonu, ktorá je aspoň rovnocenná s úrovňou v uvedenom rozhodnutí.

2.   Od 25. júla 2022 do 25. júla 2024 sa pomôcky, ktoré sú v súlade so spoločnými technickými špecifikáciami stanovenými v tomto nariadení, považujú za pomôcky v zhode s požiadavkami na parametre výkonu stanovené v oddiele 9.1 písm. a) a b), oddiele 9.3 a oddiele 9.4 písm. a) prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2017/746.

Článok 4

Nadobudnutie účinnosti a dátum uplatňovania

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 25. júla 2024.

Článok 3 sa však uplatňuje od 25. júla 2022.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 4. júla 2022

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Ú. v. EÚ L 117, 5.5.2017, s. 176.

(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/79/ES z 27. októbra 1998 o diagnostických zdravotných pomôckach in vitro (Ú. v. ES L 331, 7.12.1998, s. 1).

(3)  Rozhodnutie Komisie 2002/364/ES zo 7. mája 2002 o spoločných technických špecifikáciách diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro (Ú. v. ES L 131, 16.5.2002, s. 17).


PRÍLOHA I

VŠEOBECNÉ SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE

Časť I – Požiadavky na parametre výkonu pomôcok, na ktoré sa vzťahujú prílohy II až XIII

Parametre výkonu

Požiadavka

Všetky parametre výkonu stanovené v oddiele 9.1 písm. a) a b), oddiele 9.3 a oddiele 9.4 písm. a) prílohy I k nariadeniu (EÚ) 2017/746

1.

Určenie parametrov výkonu sa vykoná priamym porovnaním s pomôckou, ktorá je v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Pomôcka použitá na porovnanie nesie označenie CE, ak je v čase hodnotenia výkonu uvedená na trh.

2.

Pomôcky použité na určenie stavu vzoriek, ktoré sa používajú pri určovaní parametrov výkonu, musia byť v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov a niesť označenie CE.

3.

Ak sa pri určovaní parametrov výkonu zistia nezrovnalosti vo výsledkoch, tieto výsledky sa riešia, pokiaľ je to možné, niektorým alebo viacerými z týchto postupov:

hodnotením rozpornej vzorky v ďalších pomôckach,

použitím alternatívnej metódy alebo markera,

preskúmaním klinického stavu a diagnózy pacienta,

testovaním nasledujúcich vzoriek.

4.

Určovanie parametrov výkonu sa uskutoční na populácii zodpovedajúcej európskej populácii.

Miera zlyhania celého systému

5.

V rámci požadovanej analýzy rizika sa opakovanými skúškami nízkopozitívnych vzoriek určí miera zlyhania celého systému vedúca k falošne negatívnym výsledkom.

Analytická citlivosť a analytická špecifickosť, interferencia

6.

V prípade pomôcok určených na použitie s plazmou výrobca overí výkon pomôcky pomocou všetkých antikoagulantov, ktoré výrobca uvádza na použitie s pomôckou, a to aspoň na 50 vzorkách plazmy (v prípade pomôcok určených na zisťovanie a/alebo kvantifikáciu infekčných pôvodcov nákazy na 25 pozitívnych a 25 negatívnych vzorkách).

Analytická a diagnostická špecifickosť, interferencia a skrížená reaktivita

7.

Výrobca vyberie potenciálne interferujúce látky, ktoré sa majú vyhodnotiť, s prihliadnutím na zloženie reagencií a konfiguráciu pomôcky.

Rovnorodosť jednotlivých šarží

8.

V prípade pomôcok určených na zisťovanie antigénov a protilátok sa kritériami výrobcu na testovanie šarží zaistí, aby sa v každej šarži konzistentne identifikovali príslušné antigény, epitopy a protilátky a aby bola každá šarža vhodná pre uvádzané typy vzoriek.

9.

Výstupná kontrola výrobcu vzťahujúca sa na šarže prvotných skúšok zahŕňa najmenej 100 vzoriek negatívnych na príslušný analyt (1).

Časť II – Požiadavky na parametre výkonu pomôcok uvedených v prílohách III až XIII

Parameter výkonu

Požiadavka

Analytická a diagnostická citlivosť

10.

Pomôcky určené výrobcom na testovanie telových tekutín iných ako sérum alebo plazma, napr. moču, slín atď., vyhovujú rovnakým požiadavkám ako pomôcky na sérum alebo plazmu. Výrobca testuje vzorky od tých istých jednotlivcov v prípade pomôcok, ktoré sa majú schváliť, aj v prípade príslušných pomôcok na sérum alebo plazmu. (2)

11.

Pomôcky na samotestovanie musia spĺňať rovnaké požiadavky ako príslušné pomôcky na profesionálne použitie.

12.

Pozitívne vzorky použité pri hodnotení výkonu sa vyberú tak, aby zastupovali rozličné štádiá príslušnej choroby (chorôb), rozličné súbory protilátok, rozličné genotypy, rozličné podtypy, mutanty atď.

13.

Sérokonverzné panely sa začínajú negatívnou vzorkou (negatívnymi vzorkami) krvi a musia mať, pokiaľ možno, krátke intervaly medzi odbermi. Ak to nie je možné, výrobcovia poskytnú odôvodnenie v správe o hodnotení výkonu.

14.

Pri pomôckach, ktoré výrobca určil na použitie so sérom a s plazmou, sa musí hodnotením výkonu preukázať rovnocennosť, pokiaľ ide o sérum a plazmu. Preukáže sa to najmenej na 25 pozitívnych odberoch.

15.

V prípade pomôcok na zisťovanie alebo kvantifikovanie antigénov alebo nukleových kyselín sa v návode na použitie musí špecifikovať cieľový antigén (cieľové antigény), respektíve cieľový región (cieľové regióny) nukleovej kyseliny.

16.

V prípade pomôcok na zisťovanie alebo kvantifikovanie protilátok proti infekčnému pôvodcovi nákazy sa cieľový antigén (cieľové antigény) daných protilátok uvádza (uvádzajú) v návode na použitie.

Analytická a diagnostická špecifickosť

17.

Pomôcky určené výrobcom na testovanie telových tekutín iných ako sérum alebo plazma, napr. moču, slín atď., vyhovujú rovnakým požiadavkám ako pomôcky na sérum alebo plazmu. Pri hodnotení výkonu sa testujú vzorky od tých istých jednotlivcov v prípade pomôcok, ktoré sa majú schváliť, aj v prípade príslušných pomôcok na sérum alebo plazmu (2).

18.

Pomôcky na samotestovanie musia spĺňať rovnaké požiadavky ako príslušné pomôcky na profesionálne použitie.

19.

Negatívne vzorky použité na hodnotenie výkonu sa určia tak, aby zastupovali cieľovú populáciu, pre ktorú je pomôcka určená, napríklad darcov krvi, hospitalizovaných pacientov, tehotné ženy atď.

20.

Špecifickosť musí vychádzať z opakovane reaktívnych falošne pozitívnych výsledkov pri vzorkách negatívnych na cieľový marker.

21.

Pri pomôckach, ktoré výrobca určil na použitie so sérom a s plazmou, sa musí hodnotením výkonu preukázať rovnocennosť, pokiaľ ide o sérum a plazmu. Preukáže sa to najmenej na 25 negatívnych odberoch.

Analytická a diagnostická špecifickosť, interferencia a skrížená reaktivita

22.

Výrobca v relevantných prípadoch zahrnie napríklad tieto vzorky:

vzorky predstavujúce príbuzné infekcie,

vzorky od žien, ktoré boli viac ako jedenkrát tehotné (multigravida), alebo pacientov s pozitívnym reumatoidným faktorom (RF),

vzorky obsahujúce ľudské protilátky proti komponentom expresného systému, napríklad anti-E. coli alebo anti-kvasinky.

Výsledky získané laickými osobami

23.

Relevantné časti hodnotenia výkonu vykonajú (alebo zopakujú) vhodné laické osoby, aby sa potvrdilo fungovanie pomôcky a príslušný návod na použitie. Laické osoby vybraté na hodnotenie výkonu zastupujú určené skupiny používateľov.


(1)  Táto požiadavka sa neuplatňuje na pomôcky, na ktoré sa vzťahujú tabuľky 1 a 2 prílohy XIII.

(2)  Táto požiadavka sa nevzťahuje na pomôcky uvedené v tabuľkách 4, 5 a 6 prílohy XIII.


PRÍLOHA II

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ANTIGÉNOV KRVNÝCH SKUPÍN V SYSTÉMOCH KRVNEJ SKUPINY ABO, RH, KELL, DUFFY A KIDD

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie antigénov krvných skupín v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd.

Tabuľka 1 sa uplatňuje na hodnotenie výkonu pomôcok na zisťovanie antigénov krvných skupín v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na testovanie rovnorodosti jednotlivých šarží, ktoré vykonáva výrobca na reagenciách a reagenčných produktoch s cieľom zistiť antigény krvných skupín v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd (testovacie reagencie, kontrolné materiály).

Tabuľka 1. Hodnotenie výkonu pomôcok na zisťovanie antigénov krvných skupín v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd

Špecifickosť reagencie

Počet testov pri každej metóde uvádzanej výrobcom

Celkový počet vzoriek na testovanie pred uvedením pomôcky

Celkový počet vzoriek na testovanie nového zloženia alebo použitia dobre charakterizovaných reagencií

Všeobecné kvalifikačné kritériá

Špecifické kvalifikačné kritériá

Kritériá prijateľnosti

Anti-ABO1 (Anti-A), Anti-ABO2 (Anti-B), Anti-ABO3 (Anti-A,B)

≥ 500

≥ 3 000

≥ 1 000

Klinické vzorky: 10 % testovanej populácie.

Novorodenecké vzorky: > 2 % testovanej populácie.

Vzorky ABO musia zahŕňať > 40 % vzoriek pozitívnych na antigény A B, ktoré môžu zahŕňať vzorky zo skupín A, B a AB.

Všetky reagencie vykazujú výkon porovnateľný s pomôckami, ktoré sú v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov a nesú označenie CE, so zreteľom na uvádzanú reaktivitu pomôcky.

V prípade pomôcok nesúcich označenie CE, ktorých aplikácia alebo použitie sa mení alebo rozširuje, sa v súlade s požiadavkami uvedenými v stĺpci 2 (Počet testov pri každej metóde uvádzanej výrobcom) uskutoční ich ďalšie testovanie.

Anti-RH1 (anti-D)

≥ 500

≥ 3 000

≥ 1 000

Hodnotenie výkonu reagencií pre Anti-D zahŕňa testy na súbore vzoriek slabého RH1 (D) a čiastočného RH1 (D) v závislosti od určeného použitia produktu.

Slabé a/alebo čiastočné bunky D tvoria > 2 % vzoriek pozitívnych na RH1 (D).

Anti-RH2 (Anti-C), Anti-RH4 (Anti-c), Anti-RH3 (Anti-E)

≥ 100

≥ 1 000

≥ 200

 

Anti-RH5 (Anti-e)

≥ 100

≥ 500

≥ 200

 

Anti-KEL1 (Anti-K)

≥ 100

≥ 500

≥ 200

 

Anti-JK1 (Jka), anti-JK2 (Jkb)

≥ 100

≥ 500

≥ 200

 

Anti-FY1 (Fya), Anti-FY2 (Fyb)

≥ 100

≥ 500

≥ 200

 

Poznámka: Pozitívne vzorky používané pri hodnotení výkonu sa vyberú tak, aby zastupovali fenotypové varianty a oslabené antigény.

Tabuľka 2. Testovanie rovnorodosti jednotlivých šarží, ktoré vykonáva výrobca na reagenciách a reagenčných produktoch s cieľom určiť antigény krvnej skupiny v systémoch krvnej skupiny ABO, Rh, Kell, Duffy a Kidd

1.   Testovacie reagencie

Reagencie na určovanie krvných skupín

Minimálny počet kontrolných buniek, ktoré sa majú testovať ako súčasť testovania špecifickosti

Kritériá prijateľnosti

 

Pozitívne reakcie

 

Negatívne reakcie

Každá šarža reagencie vykazuje jednoznačné pozitívne alebo negatívne výsledky pri použití všetkých techník uvádzaných výrobcom v súlade s výsledkami získanými z údajov o hodnotení výkonu.

 

A1

A2B

Ax

 

B

O

 

Anti-ABO1 (Anti-A)

2

2

2 (1)

 

2

2

 

 

B

A1B

 

 

A1

O

 

Anti-ABO2 (Anti-B)

2

2

 

 

2

2

 

 

A1

A2

Ax

B

O

 

 

Anti-ABO3 (anti-A,B)

2

2

2 (1)

2

4

 

 

 

R1r

R2r

Slabé D

 

r’r

r”r

rr

Anti-RH1 (anti-D)

2

2

2 (1)

 

1

1

1

 

R1R2

R1r

r’r

 

R2R2

r”r

rr

Anti-RH2 (Anti-C)

2

1

1

 

1

1

1

 

R1R2

R1r

r’r

 

R1R1

 

 

Anti-RH4 (Anti-c)

1

2

1

 

3

 

 

 

R1R2

R2r

r”r

 

R1R1

r’r

rr

Anti-RH3 (Anti-E)

2

1

1

 

1

1

1

 

R1R2

R2r

r”r

 

R2R2

 

 

Anti-RH5 (Anti-e)

2

1

1

 

3

 

 

 

Kk

 

 

 

kk

 

 

Anti-KEL1 (Anti-K)

4

 

 

 

3

 

 

 

Jk (a+b+)

 

 

 

 

Jk (a–b+)

 

 

Anti-JK1 (Anti-Jka)

4

 

 

 

 

3

 

 

 

Jk (a+b+)

 

 

 

 

Jk (a+b–)

 

 

Anti-JK2 (Anti-Jkb)

4

 

 

 

 

3

 

 

 

Fy (a+b+)

 

 

 

 

Fy (a–b+)

 

 

Anti-FY1 (Anti-Fya)

4

 

 

 

 

3

 

 

 

Fy (a+b+)

 

 

 

 

Fy (a+b–)

 

 

Anti-FY2 (Anti-Fyb)

4

 

 

 

 

3

 

 

Len ak sa uvádza reaktivita voči týmto antigénom.

2.   Kontrolné materiály (červené krvinky)

Fenotyp červených krviniek používaný na kontrolu uvedených reagencií na krvnú typizáciu sa potvrdí použitím osvedčenej pomôcky (osvedčených pomôcok).


(1)  Poznámka: Polyklonálne reagencie sa testujú na širšom paneli buniek, aby sa potvrdila špecifickosť a vylúčila prítomnosť nežiaducich kontaminujúcich protilátok.


PRÍLOHA III

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE VÍRUSOM ĽUDSKEJ IMUNITNEJ NEDOSTATOČNOSTI (HIV)

Rozsah pôsobnosti

1.

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátku HIV-1/2 (anti-HIV-1/2) a kombinované prvotné skúšky na antigén/protilátku HIV-1/2 (HIV-1/2 Ag/Ab), ktoré nie sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na prvotné skúšky na anti-HIV-1/2 a HIV-1/2 Ag/Ab, ktoré sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na potvrdzovacie skúšky na anti-HIV-1/2.

Tabuľka 4 sa uplatňuje na antigénové testy pre skúšky na HIV-1 a HIV Ag/Ab.

Tabuľka 5 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT na ribonukleovú kyselinu (RNA) HIV.

Tabuľka 6 sa uplatňuje na samotesty na HIV-1/2.

Vymedzenie pojmov

2.

Na účely tejto prílohy sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„vzorka na testovanie HIV sérokonverzie“ je vzorka:

pozitívna na antigén p24 a/alebo RNA HIV a

rozpoznaná prvotnými skúškami na protilátky a

pozitívna alebo neurčitá na základe potvrdzovacích skúšok;

2.

„vzorka na testovanie včasnej HIV sérokonverzie“ je vzorka:

pozitívna na antigén p24 a/alebo RNA HIV a

nerozpoznaná prvotnými skúškami na protilátky a

neurčitá alebo negatívna na základe potvrdzovacích skúšok.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: anti-HIV-1/2, HIV-1/2 Ag/Ab (požiadavky na zistenie protilátok)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400 HIV-1

≥ 100 HIV-2

vrátane 40 non-B-podtypov

vrátane 25 pozitívnych vzoriek čerstvého séra „z toho istého dňa“ (≤ 1 deň po odbere vzoriek)

Všetky dostupné HIV/1 podtypy sú zastúpené aspoň tromi vzorkami na podtyp.

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

 

Sérokonverzné panely

≥ 30 panelov

Testuje sa prinajmenšom 40 vzoriek na včasnú HIV sérokonverziu.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Všetky vzorky na HIV sérokonverziu musia byť identifikované ako pozitívne.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)  (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

(ako napríklad RF+, z príbuzných vírusových infekcií, od tehotných žien, subjektov nedávno zaočkovaných proti akémukoľvek infekčnému pôvodcovi nákazy)

Tabuľka 2. Rýchle testy: anti-HIV-1/2, HIV-1/2 Ag/Ab (požiadavky na zistenie protilátok)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400 HIV-1

≥ 100 HIV-2

vrátane 40 non-B-podtypov

Všetky dostupné HIV/1 podtypy sú zastúpené aspoň tromi vzorkami na podtyp.

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

Sérokonverzné panely

≥ 30 panelov

Testuje sa prinajmenšom 40 vzoriek na včasnú HIV sérokonverziu.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Všetky vzorky na HIV sérokonverziu musia byť identifikované ako pozitívne.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)

≥ 1 000

≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 200 vzoriek od tehotných žien

spolu ≥ 100 ďalších vzoriek s potenciálnou skríženou reaktivitou (napr. RF+, z príbuzných infekcií)

Tabuľka 3. Potvrdzovacie skúšky: anti-HIV-1/2

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 200 HIV-1

≥ 100 HIV-2

vrátane rôznych štádií infekcie a odrážajúce rozličné súbory protilátok

Identifikácia ako „potvrdená pozitívna“ alebo „neurčitá“, nie „negatívna“.

Sérokonverzné panely

≥ 15 sérokonverzných panelov/panelov s nízkym titrom.

≥ 40 vzoriek na včasnú sérokonverziu HIV

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Všetky vzorky na HIV sérokonverziu musia byť identifikované ako pozitívne.

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

Žiadne falošne pozitívne výsledky/žiadna neutralizácia.

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50 (vrátane vzoriek od tehotných žien, vzoriek s neurčitými výsledkami v iných potvrdzovacích skúškach)

Tabuľka 4. Antigénové testy: HIV-1, HIV Ag/Ab (požiadavky na zistenie antigénov)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 50 vzoriek pozitívnych na antigén HIV-1

≥ 50 supernatantov bunkovej kultúry vrátane rôznych podtypov HIV-1 a HIV-2

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne (po prípadnej neutralizácii).

Sérokonverzné panely

≥ 20 sérokonverzných panelov/panelov s nízkym titrom.

≥ 40 vzoriek na včasnú sérokonverziu HIV

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Všetky vzorky na HIV sérokonverziu musia byť identifikované ako pozitívne.

Analytická citlivosť

Prvá medzinárodná referenčná reagencia pre antigén HIV-1 p24, kód NIBSC: 90/636

 

≤ 2 IU/ml

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

≥ 99,5 % po neutralizácii, alebo ak nie je k dispozícii žiadny neutralizačný test, po objasnení stavu vzorky

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 50

Tabuľka 5. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre RNA HIV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie musí kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) odrážať najnovší stav vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

5.

Kvalitatívne pomôcky NAT na HIV určené na zistenie prítomnosti HIV v krvi, zložkách krvi, bunkách, tkanivách či orgánoch alebo v akomkoľvek z ich derivátov s cieľom posúdiť ich vhodnosť na transfúziu, transplantáciu alebo prenos buniek musia byť navrhnuté tak, aby umožnili detekciu HIV-1 aj HIV-2.

6.

Kvalitatívne pomôcky NAT na HIV iné ako pomôcky na typizáciu vírusu musia byť navrhnuté tak, aby bolo prípadné zlyhanie cieľovej oblasti NAT pre HIV-1 kompenzované použitím dvoch nezávislých cieľových oblastí.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Medzinárodná norma WHO pre RNA HIV-1; Medzinárodná norma WHO pre RNA HIV-2; alebo kalibrované referenčné materiály

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (2).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“.

Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Citlivosť na genotypy/podtypy HIV

Všetky príslušné genotypy/podtypy, prednostne z medzinárodných referenčných materiálov.

Potenciálne náhrady za zriedkavé podtypy HIV (ktoré sa majú kvantifikovať primeranými metódami): supernatanty bunkovej kultúry, transkripty in vitro, plazmidy.

Kvalitatívne NAT: aspoň 10 vzoriek na genotyp alebo podtyp.

Kvantitatívne NAT: sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky odrážajúce bežné podmienky používateľov (napr. bez predbežného výberu vzoriek).

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Sérokonverzné panely

Kvalitatívne NAT: ≥ 10 panelov

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 10 vzoriek pozitívnych na ľudský retrovírus (napr. HTLV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívna na RNA HIV;

negatívna na RNA HIV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Zisťovanie stavu protilátok

Pozitívna na RNA HIV: negatívna na anti-HIV, pozitívna na anti-HIV.

Vzorky pred sérokonverziou (negatívne na anti-HIV) a po sérokonverzii (pozitívne na anti-HIV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na RNA HIV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na RNA HIV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita

Tabuľka 6. Ďalšie požiadavky na samotesty na HIV-1/2

Parameter výkonu

Vzorky (3)

Počet laických osôb

Interpretácia výsledkov  (4)

Interpretácia výsledkov (5) laickými osobami odrážajúca tento rozsah úrovní reaktivity:

nereaktívne,

reaktívne,

slabo reaktívne (6),

neplatné.

≥ 100

Diagnostická citlivosť

Laické osoby, o ktorých je známe, že sú pozitívne.

≥ 200

Diagnostická špecifickosť

Laické osoby, ktoré nepoznajú svoj stav.

≥ 400

Laické osoby, u ktorých existuje vysoké riziko nákazy danou infekciou.

≥ 200


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(2)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(3)  Pre každú telovú tekutinu, ktorú možno s pomôckou použiť, napr. vzorky celej krvi, moču, slín atď. sa citlivosť a špecifickosť pomôcky na samotestovanie laickými osobami určí na základe potvrdeného infekčného stavu pacienta.

(4)  Štúdia s interpretáciou výsledkov musí zahŕňať čítanie a interpretáciu výsledkov testov, ktoré vykoná aspoň 100 laických osôb, pričom každá laická osoba prečíta výsledky vzťahujúce sa na konkrétny rozsah úrovní reaktivity výsledkov. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(5)  Testy sa vykonajú pred štúdiou s interpretáciou výsledkov, pričom sa podľa možnosti použije typ vzoriek určený výrobcom. Testy sa môžu vykonať na umelo vytvorených vzorkách na základe prírodnej matrice príslušného typu vzorky.

(6)  Vyšší podiel vzoriek musí byť v rozsahu nízko pozitívnych vzoriek v blízkosti hraničnej hodnoty alebo detekčného limitu testu.


PRÍLOHA IV

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE ĽUDSKÝM T-BUNKOVÝM LYMFOTROPICKÝM VÍRUSOM (HTLV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie ľudským T-bunkovým lymfotropickým vírusom (HTLV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátky proti HTLV I alebo II (anti-HTLV I/II), ktoré nie sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na prvotné skúšky na anti-HTLV I/II, ktoré sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na potvrdzovacie skúšky na anti-HTLV I/II.

Tabuľka 4 sa uplatňuje na pomôcky NAT na HTLV I/II.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: anti-HTLV I/II

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

 

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300 HTLV-I

≥ 100 HTLV-II

vrátane 25 pozitívnych vzoriek čerstvého séra „z toho istého dňa“ (≤ 1 deň po odbere vzoriek)

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

Sérokonverzné panely

Stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí v relevantných prípadoch zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov) (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

(napr. RF+, z príbuzných vírusových infekcií, od tehotných žien)


Tabuľka 2. Rýchle testy: anti-HTLV I/II

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300 HTLV-I

≥ 100 HTLV-II

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

Sérokonverzné panely

Stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí v relevantných prípadoch zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)

≥ 1 000

≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 200 vzoriek od tehotných žien

spolu ≥ 100 ďalších vzoriek s potenciálnou skríženou reaktivitou (napr. RF+, z príbuzných infekcií)


Tabuľka 3. Potvrdzujúce skúšky: anti-HTLV I/II

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 200 HTLV I

≥ 100 HTLV II

Identifikácia ako „potvrdená pozitívna“ alebo „neurčitá“, nie „negatívna“.

Sérokonverzné panely

Stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí v relevantných prípadoch zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

Žiadne falošne pozitívne výsledky.

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50 (vrátane vzoriek od tehotných žien, vzoriek s neurčitými výsledkami v iných potvrdzovacích skúškach)

Tabuľka 4. Pomôcky NAT pre HTLV I/II

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Medzinárodné referenčné prípravky

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (2).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“.

Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Citlivosť na genotypy HTLV I a HTLV II

Všetky príslušné genotypy, prednostne z medzinárodných referenčných materiálov.

Potenciálne náhrady za zriedkavé genotypy HTLV (ktoré sa majú kvantifikovať primeranými metódami): supernatanty bunkovej kultúry, transkripty in vitro, plazmidy.

Kvalitatívne NAT: aspoň 10 vzoriek na genotyp alebo podtyp.

Kvantitatívne NAT: sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 10 vzoriek pozitívnych na ľudský retrovírus (napr. HIV-1, HIV-2)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívna na RNA HTLV;

negatívna na RNA HTLV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Zisťovanie stavu protilátok

Pozitívna na RNA HTLV: negatívna na anti-HTLV, pozitívna na anti-HTLV.

Vzorky pred sérokonverziou (negatívne na anti-HTLV) a po sérokonverzii (pozitívne na anti-HTLV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na RNA HIV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na RNA HTLV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(2)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.


PRÍLOHA V

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE VÍRUSOM HEPATITÍDY C (HCV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy C (HCV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátky proti HCV (anti-HCV) a kombinované testy na antigény HCV/protilátky proti HCV (HCV Ag/Ab), ktoré nie sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na prvotné skúšky na anti-HCV a HCV Ag/Ab, ktoré sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na potvrdzovacie skúšky a doplňujúce skúšky na anti-HCV.

Tabuľka 4 sa uplatňuje na antigénové testy na HCV a HCV Ag/Ab.

Tabuľka 5 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre RNA HCV.

Tabuľka 6 sa uplatňuje na samotesty na HCV.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: anti-HCV, HCV Ag/Ab (požiadavky na zistenie protilátok)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

Vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie a predstavujúcich rozličné súbory protilátok.

Genotypy HCV 1 – 4: > 20 vzoriek na genotyp (vrátane non-a podtypov genotypu 4); genotypy HCV 5 a 6: > 5 vzoriek na každý genotyp;

vrátane 25 pozitívnych vzoriek čerstvého séra „z toho istého dňa“ (≤ 1 deň po odbere vzoriek)

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

 

Sérokonverzné panely

≥ 30 panelov

Sérokonverzné panely HCV na vyhodnotenie kombinovaných testov na antigény HCV a protilátky proti HCV (HCV Ag/Ab) sa začínajú jednou alebo viacerými negatívnymi vzorkami krvi a zahŕňajú vzorky krvi panela včasnej infekcie HCV (pozitívne na jadrový antigén HCV a/alebo na RNA HCV, no negatívne na anti-HCV).

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Testy na HCV Ag/Ab musia preukázať zvýšenú citlivosť v skorom štádiu infekcie HCV v porovnaní s testmi len na protilátky proti HCV.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov) (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

(napr. RF+, z príbuzných vírusových infekcií, od tehotných žien)


Tabuľka 2. Rýchle testy: anti-HCV, HCV Ag/Ab (požiadavky na zistenie protilátok)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

vrátane rôznych štádií infekcie a odrážajúce rozličné súbory protilátok

Genotypy HCV 1 – 4: > 20 vzoriek na genotyp (vrátane non-a podtypov genotypu 4); genotypy HCV 5 a 6: > 5 vzoriek na každý genotyp;

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

Sérokonverzné panely

≥ 30 panelov

Sérokonverzné panely HCV na vyhodnotenie kombinovaných testov na antigény HCV a protilátky proti HCV (HCV Ag/Ab) sa začínajú jednou alebo viacerými negatívnymi vzorkami krvi a zahŕňajú vzorky krvi panela včasnej infekcie HCV (pozitívne na jadrový antigén HCV a/alebo na RNA HCV, no negatívne na anti-HCV).

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Testy na HCV Ag/Ab musia preukázať zvýšenú citlivosť v skorom štádiu infekcie HCV v porovnaní s testmi len na protilátky proti HCV.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)1

≥ 1 000

≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 200 vzoriek od tehotných žien

spolu ≥ 100 ďalších vzoriek s potenciálnou skríženou reaktivitou (napr. RF+, z príbuzných infekcií)


Tabuľka 3. Potvrdzovacie a doplňujúce skúšky: anti-HCV

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300

Vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie a predstavujúcich rozličné súbory protilátok.

Genotypy HCV 1 – 4: > 20 vzoriek (vrátane non-a podtypov genotypu 4); genotyp HCV 5: > 5 vzoriek; genotyp HCV 6: ak sú k dispozícii.

Identifikácia ako „potvrdená pozitívna“ alebo „neurčitá“, nie „negatívna“.

Sérokonverzné panely

≥ 15 sérokonverzných panelov/panelov s nízkym titrom.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

Žiadne falošne pozitívne výsledky/žiadna neutralizácia.

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50 (vrátane vzoriek od tehotných žien, vzoriek s neurčitými výsledkami v iných potvrdzovacích skúškach)


Tabuľka 4. Antigénové testy: antigény HCV, HCV Ag/Ab (požiadavky na zistenie antigénov)

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 25 vzoriek pozitívnych na jadrový antigén HCV a/alebo na RNA HCV, no negatívnych na anti-HCV, obsahujúcich HCV genotypy 1 – 6 (ak genotyp nie je k dispozícii, uvedie sa dôvod).

Všetky správne pozitívne vzorky musia byť identifikované ako pozitívne.

Sérokonverzné panely

≥ 20 sérokonverzných panelov/panelov s nízkym titrom.

Sérokonverzné panely HCV na vyhodnotenie kombinovaných testov na antigény HCV a protilátky proti HCV sa začínajú jednou alebo viacerými negatívnymi vzorkami krvi a pozostávajú zo vzoriek krvi panela včasnej infekcie HCV (pozitívne na jadrový antigén HCV a/alebo na RNA HCV, no negatívne na anti-HCV).

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Kombinované testy na antigény HCV a protilátky proti HCV musia preukázať zvýšenú citlivosť na včasnú infekciu HCV v porovnaní s testmi len na protilátky proti HCV.

Analytická citlivosť

Medzinárodný štandard WHO pre jadrový antigén HCV (PEI 129096/12)

Sériové riedenie

 

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

≥ 99,5 % po neutralizácii, alebo ak nie je k dispozícii žiadny neutralizačný test, po objasnení stavu vzorky

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 50

Tabuľka 5. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre RNA HCV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Medzinárodný štandard WHO pre RNA HCV (alebo kalibrované referenčné materiály)

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (aspoň 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (2).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“.

Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Citlivosť na genotypy HCV

Všetky príslušné genotypy/podtypy, prednostne z medzinárodných referenčných materiálov.

Potenciálne náhrady za zriedkavé genotypy HCV (ktoré sa majú kvantifikovať primeranými metódami): transkripty in vitro, plazmidy.

Kvalitatívne NAT: ≥ 10 vzoriek na genotyp alebo podtyp.

Kvantitatívne NAT: sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky odrážajúce bežné podmienky používateľov (napr. bez predbežného výberu vzoriek).

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Sérokonverzné panely

Kvalitatívne NAT: ≥ 10 panelov

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

> 10 vzoriek pozitívnych na ľudský flavivírus (napr. HGV, YFV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívna na RNA HCV;

negatívna na RNA HCV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Zisťovanie stavu protilátok

Pozitívna na RNA HCV: negatívna na anti-HCV, pozitívna na anti-HCV.

Vzorky pred sérokonverziou (negatívne na anti-HCV) a po sérokonverzii (pozitívne na anti-HCV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na RNA HIV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na RNA HCV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita

Tabuľka 6. Ďalšie požiadavky na samotesty na HCV

Parameter výkonu

Vzorky (3)

Počet laických osôb

Interpretácia výsledkov (4)

Interpretácia výsledkov (5) laickými osobami odrážajúca tento rozsah úrovní reaktivity:

nereaktívne,

reaktívne,

slabo reaktívne (6),

neplatné.

≥ 100

Diagnostická citlivosť

Laické osoby, o ktorých je známe, že sú pozitívne.

≥ 200

Diagnostická špecifickosť

Laické osoby, ktoré nepoznajú svoj stav.

≥ 400

Laické osoby, u ktorých existuje vysoké riziko nákazy danou infekciou.

≥ 200


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(2)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.

(3)  Pre každú telovú tekutinu, ktorú možno s pomôckou použiť, napr. vzorky celej krvi, moču, slín atď. sa citlivosť a špecifickosť pomôcky na samotestovanie laickými osobami určí na základe potvrdeného infekčného stavu pacienta.

(4)  Štúdia s interpretáciou výsledkov musí zahŕňať čítanie a interpretáciu výsledkov testov, ktoré vykoná aspoň 100 laických osôb, pričom každá laická osoba prečíta výsledky vzťahujúce sa na konkrétny rozsah úrovní reaktivity výsledkov. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(5)  Testy sa vykonajú pred štúdiou s interpretáciou výsledkov, pričom sa podľa možnosti použije typ vzoriek určený výrobcom. Testy sa môžu vykonať na umelo vytvorených vzorkách na základe prírodnej matrice príslušného typu vzorky.

(6)  Vyšší podiel vzoriek musí byť v rozsahu slabo pozitívnych vzoriek blízko hraničnej hodnoty alebo detekčného limitu testu.


PRÍLOHA VI

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE VÍRUSOM HEPATITÍDY B (HBV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy B (HBV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na povrchový antigén hepatitídy B (HBsAg) a na protilátky proti jadrovému antigénu hepatitídy B (anti-HBc), ktoré nie sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na prvotné skúšky na HBsAg a anti-HBc, ktoré sú rýchlymi testmi.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na potvrdzovacie skúšky na HBsAg.

Tabuľka 4 sa uplatňuje na skúšky na markery vírusu hepatitídy B: protilátky proti povrchovému antigénu hepatitídy B (anti-HBs), protilátka IgM proti jadrovému antigénu hepatitídy B (anti-HBc IgM), protilátky proti antigénu hepatitídy Be (anti-HBe) a antigén hepatitídy Be (HBeAg).

Tabuľka 5 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT na ribonukleovú kyselinu (RNA) HIV.

Tabuľka 6 sa uplatňuje na samotesty na HBV.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: HBsAg, anti-HBc

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

anti-HBc: vrátane hodnotenia rôznych markerov HBV

HBsAg: vrátane rôznych genotypov/podtypov/mutantov HBV

anti-HBc or HBsAg: vrátane 25 pozitívnych vzoriek čerstvého séra „z toho istého dňa“ (≤ 1 deň po odbere vzoriek)

Celkový výkon musí byť aspoň rovnocenný komparátoru.

Sérokonverzné panely

Skúšky na HBsAg:

≥ 30 panelov

Skúšky na anti-HBc:

stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov (pri anti-HBc to platí v relevantných prípadoch).

Analytická citlivosť

Tretia medzinárodná norma WHO pre HBsAg (podtypy ayw1/adw2, HBV genotyp B4, kód NIBSC: 12/226)

 

V prípade skúšok na HBsAg: < 0,130 IU/ml.

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov) (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

(napr. RF+, z príbuzných vírusových infekcií, od tehotných žien)


Tabuľka 2. Rýchle testy: HBsAg, anti-HBc

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

vrátane hodnotenia rôznych markerov HBV

vrátane rôznych genotypov/podtypov/mutantov HBV

Celkový výkon musí byť aspoň rovnocenný výkonu komparátora.

Sérokonverzné panely

Skúšky na HBsAg:

≥ 30 panelov

Skúšky na anti-HBc:

stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov (pri anti-HBc to platí v relevantných prípadoch).

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)

≥ 1 000

Skúšky na HBsAg: ≥ 99 %

Skúšky na anti-HBc: ≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 200 vzoriek od tehotných žien

spolu ≥ 100 ďalších vzoriek s potenciálnou skríženou reaktivitou (napr. RF+, z príbuzných infekcií)


Tabuľka 3. Potvrdzovacie skúšky: HBsAg

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300

vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie

vrátane 20 „vysokopozitívnych“ vzoriek (> 26 IU/ml); 20 vzoriek v rozsahu hraničných hodnôt

Správna identifikácia ako pozitívna (alebo neurčitá), nie negatívna.

Sérokonverzné panely

≥ 15 sérokonverzných panelov/panelov s nízkym titrom.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Tretí medzinárodný štandard WHO pre HBsAg, podtypy ayw1/adw2, HBV genotyp B4, kód NIBSC: 12/226

 

 

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 10 falošne pozitívnych výsledkov hodnotenia výkonu prvotnej skúšky.

Žiadne falošne pozitívne výsledky/žiadna neutralizácia.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 50


Tabuľka 4. Skúšky na markery HBV:

Parameter výkonu

 

anti-HBs

anti-HBc IgM

anti-HBe

HBeAg

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 100 vakcinovaných osôb

≥ 100 prirodzene infikovaných osôb

≥ 200

Vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie (akútneho/chronického atď.).

≥ 200

Vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie (akútneho/chronického atď.).

≥ 200

Vrátane vzoriek z rôznych štádií infekcie (akútneho/chronického atď.).

≥ 98 %

(v prípade anti-HBc IgM: uplatniteľné len na vzorky z akútneho štádia infekcie).

Sérokonverzné panely

10 sérokonverzných panelov anti-HBs alebo následných sérií

Pokiaľ sú dostupné.

Pokiaľ sú dostupné.

Pokiaľ sú dostupné.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie musí zodpovedať najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov (pri anti-HBc IgM, anti-HBe, HBeAg to platí v relevantných prípadoch).

Analytická citlivosť

Normy

Druhá medzinárodná norma WHO pre ľudský imunoglobulín proti povrchovému antigénu hepatitídy B (anti-HBs), kód NIBSC: 07/164

 

Prvá medzinárodná norma WHO pre protilátky proti antigénu e vírusu hepatitídy B (anti-HBe), kód PEI: 129095/12

Prvá medzinárodná norma WHO pre antigén e vírusu hepatitídy B (HBeAg), kód PEI: 129097/12 HBe

anti-HBs: < 10 mIU/ml.

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 500

vrátane klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 200 odberov krvi

≥ 200 klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 200 odberov krvi

≥ 200 klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 200 odberov krvi

≥ 200 klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 98 %

Tabuľka 5. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA HBV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Medzinárodná norma WHO pre DNA HBV (alebo kalibrované referenčné materiály)

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (2).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“. Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Citlivosť na genotypy HBV

Medzinárodný referenčný panel WHO pre DNA HBV (genotypy HBV)

Všetky príslušné genotypy/podtypy, prednostne z medzinárodných referenčných materiálov.

Potenciálne náhrady za zriedkavé genotypy HBV (ktoré sa majú kvantifikovať primeranými metódami): plazmidy, syntetická DNA.

Kvalitatívne NAT: aspoň 10 vzoriek na genotyp alebo podtyp.

Kvantitatívne NAT: sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky odrážajúce bežné podmienky používateľov (bez predbežného výberu vzoriek).

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Sérokonverzné panely

Kvalitatívne NAT: ≥ 10 panelov

Súbežne sa stanovujú výsledky porovnateľné s iným systémom NAT.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

 

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívna na DNA HBV;

negatívna na DNA HBV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Zisťovanie stavu protilátok

Pozitívna na RNA HBV: negatívna na anti-HBV, pozitívna na anti-HBV.

Vzorky pred sérokonverziou (negatívne na anti-HBV) a po sérokonverzii (pozitívne na anti-HBV)

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na DNA HBV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na DNA HBV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita

Tabuľka 6. Ďalšie požiadavky na samotesty na HBV

Parameter výkonu

Vzorky (3)

Počet laických osôb

Interpretácia výsledkov (4)

Interpretácia výsledkov (5) laickými osobami odrážajúca tento rozsah úrovní reaktivity:

nereaktívne,

reaktívne,

slabo reaktívne (6),

neplatné.

≥ 100

Diagnostická citlivosť

Laické osoby, o ktorých je známe, že sú pozitívne.

≥ 200

Diagnostická špecifickosť

Laické osoby, ktoré nepoznajú svoj stav.

≥ 400

Laické osoby, u ktorých existuje vysoké riziko nákazy danou infekciou.

≥ 200


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(2)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.

(3)  Pre každú telovú tekutinu, ktorú možno s pomôckou použiť, napr. vzorky celej krvi, moču, slín atď. sa citlivosť a špecifickosť pomôcky na samotestovanie laickými osobami určí na základe potvrdeného infekčného stavu pacienta.

(4)  Štúdia s interpretáciou výsledkov musí zahŕňať čítanie a interpretáciu výsledkov testov, ktoré vykoná aspoň 100 laických osôb, pričom každá laická osoba prečíta výsledky vzťahujúce sa na konkrétny rozsah úrovní reaktivity výsledkov. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(5)  Testy sa vykonajú pred štúdiou s interpretáciou výsledkov, pričom sa podľa možnosti použije typ vzoriek určený výrobcom. Testy sa môžu vykonať na umelo vytvorených vzorkách na základe prírodnej matrice príslušného typu vzorky.

(6)  Vyšší podiel vzoriek musí byť v rozsahu nízko pozitívnych vzoriek v blízkosti hraničnej hodnoty alebo detekčného limitu testu.


PRÍLOHA VII

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE VÍRUSOM HEPATITÍDY D (HDV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom hepatitídy D (HDV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie (vrátane potvrdzovania) alebo kvantifikáciu týchto markerov vírusu hepatitídy D: protilátky proti vírusu hepatitídy D (anti-HDV), protilátky IgM proti vírusu hepatitídy D (anti-HDV IgM), delta antigén.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT na ribonukleovú kyselinu (RNA) HDV.

Tabuľka 1. Skúšky na markery HDV: anti-HDV, anti-HDV IgM, delta antigén

Parameter výkonu

 

anti-HDV

anti-HDV IgM

Delta antigén

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 100

špecifikácia markerov koinfekcie HBV

≥ 50

špecifikácia markerov koinfekcie HBV

≥ 10

špecifikácia markerov koinfekcie HBV

≥ 98  %

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 200

vrátane klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 200

vrátane klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 200

vrátane klinických vzoriek

≥ 50 potenciálne interferujúcich vzoriek

≥ 98 %

Tabuľka 2. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre RNA HDV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Prvá medzinárodná norma WHO pre RNA HDV, kód PEI: 7657/12

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (1).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“. Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Citlivosť na genotypy HDV

Všetky príslušné genotypy/podtypy, prednostne z medzinárodných referenčných materiálov.

Potenciálne náhrady za zriedkavé genotypy HDV (ktoré sa majú kvantifikovať primeranými metódami): plazmidy, syntetická RNA.

Kvantitatívne NAT: sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 100

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

 

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívna na RNA HDV;

negatívna na RNA HDV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na RNA HIV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na RNA HDV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita


(1)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.


PRÍLOHA VIII

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE MARKEROV VARIANTU CREUTZFELDTOVEJ-JAKOBOVEJ CHOROBY (vCJD)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie markerov variantu Creutzfeldtovej-Jakobovej choroby (vCJD).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie markerov vCJD.

Tabuľka 1. Pomôcky určené na zisťovanie markerov vCJD

Parameter výkonu

Materiál

Počet vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Mozgový extrakt vCJD v ľudskej plazme (referenčné číslo WHO: NHBY0/0003)

≥ 24 replikátov každého z troch roztokov materiálu; číslo WHO: NHBY0/0003 (1×104, 1×105, 1×106)

23 z 24 replikátov zistených pri 1×104.

Slezinný extrakt vCJD v ľudskej plazme (10 % homogenizované tkanivo sleziny – referenčné číslo NIBSC: NHSY0/0009)

≥ 24 replikátov každého z troch roztokov materiálu; číslo NIBSC: NHSY0/0009 (1×10, 1×102, 1×103)

23 z 24 replikátov zistených pri 1×10.

Diagnostická citlivosť

Vzorky z vhodných zvieracích modelov

Počet vzoriek, ktorý je na základe možností primeraný a dostupný, a ≥ 10 vzoriek.

90 %

Vzorky z ľudského tkaniva osôb s dokázaným klinickým vCJD

Počet vzoriek, ktorý je na základe možností primeraný a dostupný, a ≥ 10 vzoriek.

90 %

Iba v prípadoch, keď nie je k dispozícii 10 vzoriek:

počet testovaných vzoriek je od 6 do 9,

testy sa vykonávajú na všetkých vzorkách, ktoré sú k dispozícii.

Max. jeden falošne negatívny výsledok.

Analytická špecifickosť

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 100

 

Diagnostická špecifickosť

Vzorky bežnej ľudskej plazmy z oblasti s nízkou expozíciou bovinnej spongiformnej encefalopatii (BSE)

≥ 5 000

≥ 99,5 %


PRÍLOHA IX

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE CYTOMEGALOVÍRUSOM (CMV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie cytomegalovírusom (CMV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na celkové protilátky proti CMV (celkové anti-CMV) a na protilátky IgG proti CMV (anti-CMV IgG).

Tabuľka 2 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA CMV.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: celkové anti-CMV a anti-CMV IgG

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

Vrátane vzoriek z nedávnej a minulej infekcie CMV,

vzoriek s nízko- a vysokopozitívnymi titrami

≥ 99 % citlivosť na minulú infekciu, ktorú možno potvrdiť (1);

celková citlivosť vrátane nedávnej infekcie (2) musí byť aspoň rovnocenná komparátoru.

Sérokonverzné panely

Testujú sa, ak sú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Normy

Medzinárodná norma WHO pre anti-CMV IgG (kód PEI: 136616/17).

V prípade určovania titrov a kvantitatívnych vyhlásení.

 

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 400 (3) vzoriek negatívnych na CMV od náhodne vybratých darcov v porovnaní s iným testom CMV.

≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti (4)

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou (5)

spolu ≥ 100

(napr. RF+, príbuzné vírusy alebo iní infekční pôvodcovia nákazy, od tehotných žien atď.)

Tabuľka 2. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA CMV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Prvá medzinárodná norma WHO pre DNA ľudského CMV (09/162; 5 000 000 IU/liekovka) (alebo kalibrované referenčné materiály)

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit)  (6).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“.

Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť

Citlivosť na kmene CMV

Vzorky od pacientov určené komparátorom ako pozitívne na DNA CMV.

Ako potenciálna náhrada môže slúžiť sériové riedenie bunkových kultúr pozitívnych na CMV.

Kvalitatívne NAT: ≥ 100

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Vzorky darcov krvi

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 20 vzoriek

vrátane ľudských vzoriek pozitívnych na príbuzné ľudské herpesvírusy, napr. EBV, HHV6, VZV

Ako potenciálna náhrada môžu slúžiť bunkové kultúry pozitívne na herpesvírus.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívne na DNA CMV;

negatívne na DNA CMV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívna na DNA CMV

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na DNA CMV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita


(1)  Vrátane testovania iných parametrov CMV (napr. CMV-IgM, avidita, imunoblot) alebo predchádzajúcich/nasledujúcich vzoriek s cieľom posúdiť skutočný stav vzorky.

(2)  Doplnkové testovanie na potvrdenie nedávnej infekcie CMV (prvotnej alebo opakovanej infekcie): napr. CMV-IgM, IgG avidita, imunoblotová analýza.

(3)  Zodpovedá počiatočnému počtu 1 000 darcov pri predpokladanej prevalencii CMV 60 %.

(4)  Vrátane príjemcov pred transplantáciou.

(5)  Vrátane príbuzných vírusov ß-herpes (HHV-6, HHV-7).

(6)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.


PRÍLOHA X

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE VÍRUSOM EPSTEINA-BARRROVEJ (EBV)

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie vírusom Epsteina-Barrrovej (EBV).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátky IgG proti vírusovému kapsidovému antigénu EBV (anti-EBV VCA IgG).

Tabuľka 2 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA EBV.

Tabuľka 1: Prvotné skúšky: anti-EBV VCA IgG

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

vrátane vzoriek z nedávnej a minulej infekcie EBV,

vzoriek s nízko- a vysokopozitívnymi titrami

≥ 99 % citlivosť na minulú infekciu, ktorú možno potvrdiť (1); celková citlivosť vrátane nedávnej infekcie (2) musí byť aspoň rovnocenná komparátoru.

Sérokonverzné panely

Testujú sa, ak sú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Normy

Medzinárodné referenčné reagencie, ak sú k dispozícii.

 

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 200 (3) vzoriek negatívnych na EBV od náhodne vybratých darcov v porovnaní s inou pomôckou pre EBV.

≥ 99 %

Hospitalizovaní pacienti (4)

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

(napr. RF+, príbuzné vírusy alebo iní infekční pôvodcovia nákazy, od tehotných žien atď.)

Tabuľka 2. Kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA EBV

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie je kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) v súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Prvá medzinárodná norma WHO pre DNA ľudského CMV (09/260; 5 000 000 IU/liekovka) (alebo kalibrované referenčné materiály)

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit)  (5).

kvantitatívne NAT: určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, presnosti, správnosti,

„lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“.

Reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť

Citlivosť na kmene EBV

Vzorky od pacientov určené komparátorom ako pozitívne na DNA EBV.

Ako potenciálna náhrada môže slúžiť sériové riedenie bunkových kultúr pozitívnych na CMV.

Kvalitatívne NAT: ≥ 100

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

sériové riedenie na preukázanie účinnosti kvantifikácie.

 

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

Kvalitatívne NAT: ≥ 500

Kvantitatívne NAT: ≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 20 vzoriek

vrátane ľudských vzoriek pozitívnych na príbuzné ľudské herpesvírusy, napr. CMV, HHV6, VZV.

Ako potenciálna náhrada môžu slúžiť bunkové kultúry pozitívne na herpesvírus.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

Vysokopozitívne na DNA EBV;

negatívne na DNA EBV.

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

Nízkopozitívne na EBV DNA

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na DNA EBV. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu vírusu rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie vírusu.

≥ 99 % pozitivita


(1)  Vrátane testovania iných markerov a parametrov EBV (napr. VCA-IgM, EBNA-1 IgG, imunoblot) alebo predchádzajúcich/nasledujúcich vzoriek s cieľom posúdiť skutočný stav vzorky.

(2)  Doplnkové testovanie na potvrdenie nedávnej infekcie EBV: napr. VCA-IgM, IgG avidita, imunoblotová analýza.

(3)  Pri predpokladanej prevalencii EBV 80 % zodpovedajúcej počiatočnému počtu 1 000 darcov.

(4)  Vrátane príjemcov pred transplantáciou.

(5)  Odkaz: Európsky liekopis 9.0, 2.6.21 Techniky amplifikácie nukleových kyselín, validácia.


PRÍLOHA XI

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE MARKEROV INFEKCIE BAKTÉRIOU TREPONEMA PALLIDUM

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie markerov baktérie Treponema pallidum (T. pallidum).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátky proti baktérii T. pallidum (anti-T.pallidum).

Tabuľka 2 sa uplatňuje na potvrdzovacie a doplňujúce skúšky na protilátky anti-T.pallidum.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: anti-T.pallidum

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická

citlivosť

Pozitívne vzorky

spolu ≥ 200 pozitívnych vzoriek

z rôznych štádií infekcie, ak sú k dispozícii,

vrátane vysokopozitívnych a nízkopozitívnych vzoriek,

identifikovaných ako pozitívne aspoň dvomi rôznymi sérologickými testmi (z ktorých jeden spočíva v imunoenzymatickej reakcii) na rôzne protilátky proti baktérii T.pallidum.

≥ 99,5 % celková citlivosť.

Sérokonverzné panely

Aspoň 1 sérokonverzný panel, pokiaľ možno ≥ 1, vrátane jednotlivých vzoriek z včasného štádia infekcie.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická

citlivosť

Normy

Medzinárodné normy WHO,

kód NIBSC: 05/132, ak sú k dispozícii.

 

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia krvi (vrátane prvodarcov)  (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

vrátane týchto vzoriek: vzorky pozitívne na baktériu Borrelia burgdorferi sensu lato potvrdené IgG imunoblotom; pozitívne na anti-HIV; RF+; iní príbuzní mikrobiálni/infekční pôvodcovia nákazy; od pacientov so systémovým lupus erythematosus (SLE); pozitívne na antifosfolipidové protilátky; od tehotných žien atď.


Tabuľka 2. Potvrdzovacie a doplňujúce skúšky: anti-T.pallidum

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300 pozitívnych vzoriek z rôznych štádií infekcie (primárny syfilis v počiatočnom štádiu, druhé štádium a neskoré štádium syfilisu) vrátane vysokopozitívnych vzoriek, 50 nízkopozitívnych vzoriek,

identifikovaných ako pozitívne aspoň dvomi rôznymi sérologickými testmi (z ktorých jeden spočíva v imunoenzymatickej reakcii) na rôzne protilátky proti baktérii T.pallidum.

99 % identifikácia ako „potvrdená pozitívna“ alebo „neurčitá“.

Sérokonverzné panely

Aspoň 1 sérokonverzný panel, pokiaľ možno ≥ 1, vrátane jednotlivých vzoriek z včasného štádia infekcie.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Normy

Medzinárodné normy WHO,

kód NIBSC: 05/132.

 

Diagnostická špecifickosť

Darcovia krvi

≥ 200

≥ 99 %

Klinické vzorky:

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50 (vrátane vzoriek od tehotných žien a vzoriek s neurčitými výsledkami v iných potvrdzovacích skúškach)


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.


PRÍLOHA XII

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE PARAZITOM TRYPANOSOMA CRUZI

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie parazitom Trypanosoma cruzi (T. cruzi).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na prvotné skúšky na protilátky proti parazitovi T. cruzi (anti-T. cruzi).

Tabuľka 2 sa uplatňuje na potvrdzovacie a doplňujúce skúšky na protilátky anti-T. cruzi.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na kvalitatívne a kvantitatívne pomôcky NAT pre DNA T. cruzi.

Tabuľka 1. Prvotné skúšky: anti-T. cruzi

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400 pozitívnych vzoriek vrátane vysokopozitívnych vzoriek potvrdených aspoň dvomi rôznymi sérologickými testmi na rôzne protilátky proti parazitovi T.cruzi.

Z týchto 400 je ≥ 25 vzoriek pozitívnych na parazity, ktoré boli potvrdené priamym zistením.

99,5 % celková citlivosť.

Sérokonverzné panely

Stanoví sa, keď budú k dispozícii.

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Normy

Medzinárodné normy WHO,

kód NIBSC: 09/186

kód NIBSC: 09/188

 

Diagnostická špecifickosť

Náhodne vybratí darcovia (vrátane prvodarcov) (1)

≥ 5 000

≥ 99,5 %

Hospitalizovaní pacienti

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

vrátane týchto vzoriek: vzorky pozitívne na anti-Toxoplasma gondii; aspoň 5 vzoriek pozitívnych na anti-Leishmania; RF+; príbuzní mikrobiálni alebo iní infekční pôvodcovia nákazy; od pacientov so SLE; od pacientov pozitívnych na antifosfolipidové protilátky; od tehotných žien atď.


Tabuľka 2. Potvrdzovacie a doplňujúce skúšky: anti-T. cruzi

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 300 pozitívnych vzoriek vrátane vysokopozitívnych vzoriek potvrdených aspoň dvomi rôznymi sérologickými testmi na rôzne protilátky proti parazitovi T.cruzi.

Z týchto 300 je ≥ 25 vzoriek pozitívnych na parazity, ktoré boli potvrdené priamym zistením.

≥ 99 % identifikácia ako „potvrdená pozitívna“ alebo „neurčitá“.

Sérokonverzné panely

Podľa dostupnosti

Diagnostická citlivosť počas sérokonverzie v relevantných prípadoch zodpovedá najnovšiemu stavu vedeckých poznatkov.

Analytická citlivosť

Normy

Medzinárodné normy WHO,

kód NIBSC: 09/186

kód NIBSC: 09/188

 

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 200

≥ 99 %

Klinické vzorky:

≥ 200

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50 (vrátane vzoriek od tehotných žien a vzoriek s neurčitými výsledkami v iných potvrdzovacích skúškach)

Tabuľka 3: Pomôcky NAT pre DNA T. cruzi

1.

V prípade pomôcok na amplifikáciu cieľovej sekvencie musí kontrola účinnosti pri každej vzorke (vnútorná kontrola) odrážať najnovší stav vedeckých poznatkov. Táto kontrola sa v čo najväčšej miere uplatňuje počas celého procesu, t. j. pri extrakcii, amplifikácii/hybridizácii, detekcii.

2.

Detekcia genotypu a/alebo podtypu sa preukáže náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním charakterizovaných genotypizovaných vzoriek.

3.

Potenciálna skrížená reaktivita sekvencií necieľových nukleových kyselín sa analyzuje náležitou validáciou základu alebo sondy a potvrdí sa ešte testovaním vybratých vzoriek.

4.

Výsledky kvantitatívnych pomôcok NAT sú v súlade s medzinárodnými normami alebo kalibrovanými referenčnými materiálmi, ak sú k dispozícii, a vyjadrujú sa v medzinárodných jednotkách používaných v konkrétnej oblasti uplatnenia.

Parameter výkonu

Vzorky

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Analytická citlivosť

Charakterizovaný interný referenčný prípravok (ak nie sú k dispozícii medzinárodné referenčné materiály).

Citlivosť NAT a detekčný limit (LOD) NAT sa validujú sériovým riedením referenčných materiálov, testovaním replikátov (minimálne 24) pri rôznych koncentráciách analytu vrátane koncentrácií s prechodom od pozitívnych k negatívnym výsledkom s príslušnou pomôckou NAT.

Detekčný limit (LOD) sa vyjadruje ako 95 % pozitívna hraničná hodnota (v IU/ml) po štatistickej analýze (napr. Probit) (2).

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická citlivosť: rôzne kmene/izoláty parazita T.cruzi

Vzorky od pacientov z rôznych regiónov určené komparátorom ako pozitívne na DNA parazita T.cruzi; sekvenčné varianty.

≥ 100

Ako potenciálne náhrady môžu slúžiť sériové riedenie bunkových kultúr (izolátov) pozitívnych na parazita T.cruzi alebo materiály zo zvieracích modelov pozitívne na parazita T.cruzi.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 100

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

≥ 10 ľudských vzoriek pozitívnych na iné parazity, napr. druh Plasmodium, Trypanosoma brucei. Ako potenciálne náhrady môžu slúžiť pozitívne bunkové kultúry.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Prenos

 

Počas štúdií robustnosti sa vykoná najmenej päť sérií testov so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre parazita T.cruzi vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre parazita T.cruzi.

V súlade s najnovším stavom vedeckých poznatkov.

Miera zlyhania celého systému

 

Testuje sa ≥ 100 vzoriek nízkopozitívnych na DNA parazita T.cruzi. Tieto vzorky obsahujú koncentráciu parazita T.cruzi rovnajúcu sa trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie parazita T.cruzi.

≥ 99 % pozitivita


(1)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.

(2)  Preskúmajú sa skupiny darcov krvi najmenej z dvoch transfúznych staníc a musí ísť o po sebe nasledujúce odbery krvi, ktoré neboli vybraté na účely vylúčenia prvodarcov.


PRÍLOHA XIII

SPOLOČNÉ ŠPECIFIKÁCIE PRE POMÔCKY URČENÉ NA ZISŤOVANIE ALEBO KVANTIFIKÁCIU MARKEROV INFEKCIE KORONAVÍRUSOM 2 SPÔSOBUJÚCIM ŤAŽKÝ AKÚTNY RESPIRAČNÝ SYNDRÓM

Rozsah pôsobnosti

Táto príloha sa uplatňuje na pomôcky určené na zisťovanie alebo kvantifikáciu markerov infekcie koronavírusom 2 spôsobujúcim ťažký akútny respiračný syndróm (SARS-CoV-2).

Tabuľka 1 sa uplatňuje na tieto prvotné skúšky (vrátane rýchlych testov) na protilátky proti SARS-CoV-2 (anti-SARS-CoV-2): celkové protilátky, len IgG, IgG v kombinácii s IgM a/alebo IgA.

Tabuľka 2 sa uplatňuje na prvotné skúšky (vrátane rýchlych testov) na zisťovanie anti-SARS-CoV-2 IgM a/alebo IgA.

Tabuľka 3 sa uplatňuje na potvrdzovacie skúšky alebo doplňujúce skúšky na anti-SARS-CoV-2.

Tabuľka 4 sa uplatňuje na antigénové testy na SARS-CoV-2 vrátane rýchlych antigénových testov.

Tabuľka 5 sa uplatňuje na skúšky NAT na RNA SARS-CoV-2.

Tabuľka 6 sa uplatňuje na antigénové samotesty na SARS-CoV-2, v prípade ktorých sa už vykonalo hodnotenie výkonu na profesionálne použitie.

Tabuľka 7 sa uplatňuje na protilátkové samotesty na SARS-CoV-2, v prípade ktorých sa už vykonalo hodnotenie výkonu na profesionálne použitie.

Tabuľka 1: Prvotné skúšky (vrátane rýchlych testov) na anti-SARS-CoV-2: celkové protilátky, len IgG, IgG v kombinácii  (1) s IgM a/alebo IgA.

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 400

vrátane vzoriek z včasného štádia infekcie a posérokonverzných vzoriek (2) (v rámci prvých 21 dní a po 21 dňoch od nástupu symptómov);

vrátane vzoriek od bezpríznakových alebo subklinických a mierne príznakových (ambulantne liečených) osôb;

vrátane vzoriek s nízkymi a vysokými titrami;

v relevantných prípadoch vrátane vzoriek od vakcinovaných osôb (3);

zváženie genetických variantov.

≥ 90 % citlivosť (4) v prípade vzoriek odobratých > 21 dní po nástupe symptómov (5);

celková citlivosť vrátane včasného štádia infekcie musí byť aspoň rovnocenná komparátoru (6)

Sérokonverzné panely

Ak sú k dispozícii.

Sérokonverzná citlivosť porovnateľná s ostatnými pomôckami nesúcimi označenie CE.

Analytická citlivosť

Referenčné prípravky

Medzinárodná norma WHO pre anti-SARS-CoV-2 (kód NIBSC: 20/136);

Medzinárodný referenčný panel WHO pre protilátky anti-SARS-CoV-2 (kódy NIBSC: 20/140, 20/142, 20/144, 20/148, 20/150).

Medzinárodná norma: na určovanie titru/kvantitatívny (7) výstup.

Referenčný panel: všetky skúšky na protilátky.

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky (8)

≥ 400

vzoriek od neinfikovaných a nevakcinovaných osôb (9)

> 99 % špecifickosť (10).

 

≥ 200

od hospitalizovaných pacientov (bez infekcie SARS-CoV-2).

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

vrátane RF+, tehotných žien, vzoriek s protilátkami proti endemickým ľudským koronavírusom 229E, OC43, NL63, HKU1 a ďalším patogénom respiračných ochorení ako chrípka A, B, RSV atď.


Tabuľka 2: Prvotné skúšky (vrátane rýchlych testov) na anti-SARS-CoV-2: zisťovanie IgM a/alebo IgA

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 200 (11)

vzoriek (12)s významným podielom z včasného štádia infekcie (do 21 dní po nástupe symptómov) v porovnaní so vzorkami po sérokonverzii (> 21 dní po nástupe symptómov);

vrátane vzoriek od bezpríznakových, subklinických, mierne príznakových (ambulantne liečených) osôb;

vrátane nedávno (13) vakcinovaných osôb, ak je to vhodné;

zváženie genetických variantov.

≥ 80 % citlivosť (14) v prípade vzoriek odobratých počas prvých 21 dní po nástupe symptómov (15);

celková citlivosť musí byť aspoň rovnocenná komparátoru (16) rovnakého druhu (t. j. IgM a/alebo IgA).

Sérokonverzné panely

Ak sú k dispozícii.

Sérokonverzná citlivosť porovnateľná s ostatnými pomôckami nesúcimi označenie CE.

Analytická citlivosť

Normy

Nevzťahuje sa.

Nevzťahuje sa.

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky (17)

≥ 200

vzoriek od neinfikovaných a nevakcinovaných osôb (18)

≥ 98 % špecifickosť (19).

 

≥ 100

od hospitalizovaných pacientov (bez infekcie SARS-CoV-2)

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 100

vrátane RF+, tehotných žien, vzoriek s protilátkami proti endemickým ľudským koronavírusom 229E, OC43, NL63, HKU1 a ďalším patogénom respiračných ochorení ako chrípka A, B, RSV atď.


Tabuľka 3: Potvrdzovacie alebo doplňujúce  (20) skúšky na anti-SARS-CoV-2

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥200

vrátane predsérokonverzných a posérokonverzných vzoriek (v rámci prvých 21 dní a po 21 dňoch od nástupu symptómov)

Správne určenie ako „pozitívna“ (alebo „neurčitá“).

Sérokonverzné panely/panely s nízkym titrom

Ak sú dostupné.

Analytická citlivosť

Normy

Nevzťahuje sa.

Nevzťahuje sa.

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky (21)

≥ 200 od neinfikovanej/nevakcinovanej populácie.

Žiadne falošne pozitívne výsledky;

správne určenie ako „negatívna“ (alebo „neurčitá“).

 

≥ 200 od hospitalizovaných pacientov (bez infekcie SARS-CoV-2)

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50

vrátane vzoriek s protilátkami proti endemickým ľudským koronavírusom 229E, OC43, NL63, HKU1 a ďalším patogénom respiračných ochorení ako chrípka A, B, RSV atď.;

vrátane vzoriek s neurčitými alebo falošne pozitívnymi výsledkami z iných skúšok na anti-SARS-CoV-2


Tabuľka 4: Antigénové skúšky (vrátane rýchlych testov): SARS-CoV-2

Parameter výkonu

Vzorka

Počet, vlastnosti a použitie vzoriek

Kritériá prijateľnosti

Diagnostická citlivosť

Pozitívne vzorky

≥ 100 (22)

pozitívnych vzoriek testovaných pomocou NAT (23) pochádzajúcich z včasného štádia infekcie v rámci prvých 7 dní po nástupe symptómov (24);

vzorky sú reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vírusové záťaže (25);

zváženie genetických variantov (26);

zváženie variability pri odbere vzoriek a/alebo pri zaobchádzaní so vzorkami (27).

Detekcia > 80 % (rýchle testy);

detekcia > 85 % (laboratórne skúšky (28));

kritériá týkajúce sa skúšky NAT na SARS-CoV-2 (29), (30).

Analytická citlivosť

Normy

Hneď ako budú dostupné.

Stanovenie detekčného limitu (LOD) (31).

Diagnostická špecifickosť

Negatívne vzorky

≥ 300

od neinfikovaných osôb.

Špecifickosť > 98 % (rýchle testy).

Špecifickosť > 99 % (laboratórne skúšky (28)).

≥ 100 od hospitalizovaných pacientov.

Identifikujú sa potenciálne obmedzenia špecifickosti, ak existujú.

Skrížená reaktivita

Vzorky s potenciálnou skríženou reaktivitou

spolu ≥ 50

Vrátane vzoriek, ktoré sú virologicky pozitívne na endemické ľudské koronavírusy 229E, OC43, NL63, HKU1; na chrípku A, B, RSV a ďalšie patogény respiračných ochorení, v prípade ktorých sa môže uskutočniť diferenciálna diagnostika; vrátane baktérií (32) prítomných v oblasti odberu vzoriek.


Tabuľka 5: Pomôcky NAT pre RNA SARS-CoV-2

Parameter výkonu

Vzorka

Kvalitatívne skúšky na RNA SARS-CoV-2

Kvantitatívne skúšky na RNA SARS-CoV-2

Citlivosť

Analytická citlivosť: LOD

Prvá medzinárodná norma WHO pre RNA SARS-CoV-2 (kód NIBSC: 20/146; 7,70 Log10 IU/mL).

Sekundárne normy kalibrované na základe medzinárodných noriem WHO.

Podľa validačných pokynov Európskeho liekopisu pre NAT:

niekoľko sériových riedení až do hraničnej koncentrácie; štatistická analýza (napr. analýza Probit) na základe najmenej 24 replikátov; výpočet 95 % hraničnej hodnoty.

Podľa validačných pokynov Európskeho liekopisu pre NAT:

niekoľko sériových riedení kalibrovaných referenčných prípravkov až do hraničnej koncentrácie; štatistická analýza (napr. analýza Probit) na základe najmenej 24 replikátov; výpočet 95 % hraničnej hodnoty ako LOD.

Hranica kvantifikácie: vlastnosti kvantifikácie

Prvá medzinárodná norma WHO pre RNA SARS-CoV-2 (kód NIBSC: 20/146; 7,70 Log10 IU/mL).

Sekundárne normy kalibrované na základe medzinárodných noriem WHO.

 

Riedenie (polovica log10 alebo menej) kalibrovaných referenčných prípravkov; určenie dolnej, hornej hranice kvantifikácie, LOD, presnosti, správnosti, „lineárneho“ rozsahu merania, „dynamického rozsahu“. Ako sekundárnu normu možno na dosiahnutie vyšších úrovní koncentrácie použiť syntetickú cieľovú nukleovú kyselinu. Má sa preukázať reprodukovateľnosť pri rôznych úrovniach koncentrácie.

Dignostická citlivosť: RNA rôznych kmeňov SARS-CoV-2

Vzorky od pacientov z rôznych regiónov a klastrov ochorení určené komparátorom ako pozitívne na RNA SARS-CoV-2; sekvenčné varianty.

Ako potenciálna náhrada môže slúžiť sériové riedenie bunkových kultúr (izolátov) pozitívnych na SARS-CoV-2.

≥ 100 (33)

 

Účinnosť kvantifikácie

Vzorky od pacientov z rôznych regiónov a klastrov ochorení pozitívne na RNA SARS-CoV-2; sekvenčné varianty.

s kvantitatívnymi hodnotami získanými komparátorom.

Ako potenciálna náhrada môže slúžiť sériové riedenie bunkových kultúr pozitívnych na RNA SARS-CoV-2.

 

≥ 100

Inkluzivita

Analýza in silico  (34)

aspoň dve nezávislé cieľové génové oblasti pri jednom teste (koncepcia duálneho cieľa).

Dôkaz o vhodnom konštrukčnom návrhu pomôcky: zosúladenie sekvencie základu/sondy so zverejnenými sekvenciami SARS-CoV-2.

Dôkaz o vhodnom konštrukčnom návrhu pomôcky: zosúladenie sekvencie základu/sondy so zverejnenými sekvenciami SARS-CoV-2.

Špecifickosť

Diagnostická špecifickosť

Ľudské vzorky negatívne na RNA SARS-CoV-2

≥ 500

≥ 100

Analýza in silico  (34)

 

Dôkaz o vhodnom konštrukčnom návrhu pomôcky (sekvenčné zosúladenie); pravidelná kontrola sekvencií základu/sondy na základe databázových záznamov o sekvenciách.

Dôkaz o vhodnom konštrukčnom návrhu pomôcky (sekvenčné zosúladenie); pravidelná kontrola sekvencií základu/sondy na základe databázových záznamov o sekvenciách.

Skrížená reaktivita

Vzorky pozitívne (v rôznych koncentráciách) na príbuzné ľudské koronavírusy 229E, HKU1, OC43, NL63, MERS; SARS-CoV-1, ak sú k dispozícii; vírus chrípky A, B; RSV; Legionella pneumophila.

Ako potenciálne náhrady môžu slúžiť pozitívne bunkové kultúry.

spolu ≥ 20

spolu ≥ 20

Robustnosť

Prenos

 

Najmenej päť sérií so striedaním vysokopozitívnych a negatívnych vzoriek. Titre vírusu vo vysokopozitívnych vzorkách musia byť reprezentatívne pre prirodzene sa vyskytujúce vysoké titre vírusu.

Najmenej 5 sérií so striedaním vysoko pozitívnych (známych prirodzeným výskytom) a negatívnych vzoriek

Inhibícia

 

Vnútorná kontrola, podľa možností počas celého procesu NAT.

Vnútorná kontrola, podľa možností počas celého procesu NAT.

Miera zlyhania celého systému vedúca k falošne negatívnym výsledkom: 99 pozitívnych skúšok zo 100

 

≥ 100 vzoriek infikovaných vírusom s koncentráciou zodpovedajúcou trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie (3 x LOD).

≥ 100 vzoriek infikovaných vírusom s koncentráciou zodpovedajúcou trojnásobku 95 % pozitívnej hraničnej hodnoty koncentrácie (3 x LOD).


Tabuľka 6: Ďalšie požiadavky na antigénové samotesty na SARS-CoV-2  (35)

Parameter výkonu

Vzorky (36)

Počet laických osôb

Interpretácia výsledkov (37)

Interpretácia výsledkov (38) laickými osobami odrážajúca tento rozsah úrovní reaktivity:

nereaktívne,

reaktívne,

slabo reaktívne (39),

neplatné.

≥ 100

Diagnostická citlivosť (40)

Laické osoby, o ktorých je známe, že sú pozitívne na antigén (41) ,  (42)

≥ 30

Diagnostická špecifickosť (43)

Laické osoby, ktoré nepoznajú svoj stav (39)

≥ 60


Tabuľka 7: Ďalšie požiadavky na protilátkové samotesty na SARS-CoV-2  (44)

Parameter výkonu

Vzorky (45)

Počet laických osôb

Interpretácia výsledkov (46)

Interpretácia výsledkov (47) laickými osobami odrážajúca tento rozsah úrovní reaktivity:

nereaktívne,

reaktívne,

slabo reaktívne (48),

neplatné.

≥ 100

Diagnostická citlivosť (49)

Laické osoby, o ktorých je známe, že sú pozitívne na protilátky. (50)

≥ 100

Diagnostická špecifickosť (51)

Laické osoby, ktoré nepoznajú svoj stav (48)

≥ 100


(1)  Tvrdenie o výkone celkového kombinovaného výsledku; v prípade pomôcok, na ktoré sa vzťahujú osobitné tvrdenia týkajúce sa IgM a/alebo IgA, pozri tabuľku 2.

(2)  Poskytnú sa podrobnosti o časovom intervale medzi odberom vzoriek a nástupom symptómov (alebo o čase infekcie, ak je k dispozícii).

(3)  Výrobca poskytne odôvodnenie vhodnosti a načasovanie hodnotenia citlivosti príslušných protilátok u vakcinovaných osôb.

(4)  Na základe potvrdeného pozitívneho výsledku skúšky NAT na SARS-CoV-2.

(5)  Tvrdenia o citlivosti sa špecifikujú v súvislosti s časom medzi odberom vzoriek po nástupe symptómov alebo počiatočnou diagnózou PCR a testom.

(6)  Označenie CE podľa nariadenia (EÚ) 2017/746 ako triedy D, ak je k dispozícii.

(7)  Uplatňuje sa na kvantitatívne skúšky, ak sú zároveň prvotnými skúškami.

(8)  Negatívne vzorky musia pochádzať od osôb, ktoré neboli v minulosti infikované vírusom SARS-CoV-2 (ak sú k dispozícii z obdobia pred pandémiou).

(9)  Ak je to vhodné, možno začleniť aj osoby vakcinované proti inému antigénu, než je antigén použitý v pomôcke.

(10)  Falošne pozitívne výsledky sa riešia opakovaným testovaním v rámci iných sérologických skúšok na SARS-CoV-2, v prípade potreby aj pomocou odlišnej koncepcie testu a odlišného nanášania antigénu v porovnaní s počiatočným testom, a/alebo potvrdzujúcim testovaním.

(11)  V prípade pomôcok na zisťovanie IgM aj IgA je to 200 na každý marker IgM a IgA.

(12)  Poskytnú sa podrobnosti o časovom intervale medzi odberom vzoriek a nástupom symptómov (alebo o čase infekcie, ak je k dispozícii).

(13)  Výrobca poskytne odôvodnenie vhodnosti a načasovanie hodnotenia citlivosti IgM a IgA u vakcinovaných osôb.

(14)  Diagnóza na základe potvrdeného pozitívneho výsledku skúšky NAT na SARS-CoV-2.

(15)  Tvrdenia o citlivosti sa špecifikujú v súvislosti s časom medzi odberom vzoriek po nástupe symptómov alebo počiatočnou diagnózou PCR a testom.

(16)  Označenie CE podľa nariadenia (EÚ) 2017/746 ako triedy D, ak je k dispozícii.

(17)  Negatívne vzorky musia pochádzať od osôb, ktoré neboli v minulosti infikované vírusom SARS-CoV-2 (ak sú k dispozícii z obdobia pred pandémiou).

(18)  Ak je to vhodné, možno začleniť aj osoby vakcinované proti inému antigénu, než je antigén použitý v pomôcke.

(19)  Falošne pozitívne výsledky sa riešia opakovaným testovaním v rámci iných sérologických skúšok na SARS-CoV-2, v prípade potreby aj pomocou odlišnej koncepcie testu a odlišného nanášania antigénu v porovnaní s počiatočným testom, a/alebo potvrdzujúcim testovaním. Objasnenie falošne pozitívnych výsledkov môže dodatočne zahŕňať testovanie na prítomnosť iných druhov protilátok anti-SARS-CoV-2 (IgA, IgG, celkové protilátky).

(20)  Napr. imunoblot s antigénmi odlišnými od antigénov použitých pri počiatočnom teste na protilátky.

(21)  Negatívne vzorky musia pochádzať od osôb, ktoré neboli v minulosti infikované vírusom SARS-CoV-2 (ak sú k dispozícii z obdobia pred pandémiou).

(22)  Ak je pomôcka určená na používanie s viac ako jedným typom vzorky, pre každý typ vzorky sa vyžaduje 100 vzoriek. Ak to za výnimočných okolností nie je možné (napr. ak je odber vzoriek veľmi invazívny), výrobca poskytne odôvodnenie a dôkaz o rovnocennosti matrice.

(23)  Odber vzoriek na účely antigénového testovania a testovania pomocou NAT musí byť vzájomne zosúladený, napr. dve súbežne odobraté vzorky od každej osoby alebo v ideálnom prípade sa tá istá vzorka otestuje pomocou NAT aj pomocou antigénového testu (napr. z eluátu jedného výteru); tlmivý roztok/transportné médium musia byť vhodné na antigénové testovanie; každá zmena objemu tlmivého roztoku/média na vstrebanie vzorky medzi antigénovým testom a pomôckou NAT sa zrozumiteľne oznámi.

(24)  Alebo z obdobia infekcie, ak je známe, pričom sa prihliadne na inkubačný čas.

(25)  T. j. bez predbežného výberu; vírusové záťaže a ich distribúcia sa musia preukázať napríklad charakterizáciou pomocou Ct hodnôt RT-PCR; resp. v relevantných prípadoch sa musia konvertovať na vírusovú záťaž na ml vzorky.

(26)  V závislosti od konštrukčného návrhu pomôcky a povahy genetického variantu. Na účely hodnotenia každý relevantný genetický variant zastupujú aspoň tri vzorky.

(27)  Súčasťou hodnotenia sú aj nástroje na odber a extrakciu vzoriek, ako napríklad odberové tampóny na paličke, extrakčné tlmivé roztoky atď. Ak súčasťou pomôcky nie je vlastný nástroj výrobcu na odber/prípravu vzoriek, výkon pomôcky sa preskúma na vhodnom rozsahu pomôcok na odber vzoriek. Ak sa vzorka neotestuje ihneď, napr. až po uplynutí určitého času prepravy, preskúma sa stabilita antigénu.

(28)  Iné ako rýchle testy, t. j. formálne laboratórne pomôcky, napr. imunoenzymatická reakcia, automatizované testy atď.

(29)  Citlivosť ≥ 80 % resp. ≥ 85 % sa má dosiahnuť v prípade všetkých uvádzaných typov vzoriek. Všetky uvádzané typy vzoriek sa porovnajú so spárovanými výsledkami NAT z nazofaryngeálnych vzoriek.

(30)  Musí sa preukázať vzťah medzi citlivosťou antigénového testu a NAT; môže sa preukázať citlivosť vo vzťahu k rôznym rozsahom vírusovej záťaže a prahovej hodnote infekčnosti. Opíšu sa použité NAT a metóda extrakcie.

(31)  Ak neexistuje dostupná medzinárodná norma, analytická citlivosť sa môže testovať pomocou sériového riedenia interných vírusových prípravkov, porovnateľne s inými antigénovými testmi a NAT; ak sa použije inaktivovaný vírus, preskúma sa účinok inaktivácie a zmrazovania/rozmrazovania na antigén.

(32)  Napr. stafylokokov a streptokokov exprimujúcich proteín A alebo G.

(33)  Ak je pomôcka určená na používanie s viac ako jedným typom vzorky, pre každý typ vzorky sa vyžaduje 100 vzoriek. Ak to za výnimočných okolností nie je možné (napr. ak je odber vzoriek veľmi invazívny), výrobca poskytne odôvodnenie a dôkaz o rovnocennosti matrice.

(34)  Výrobca v správe o sledovaní výkonu po uvedení na trh zdokumentuje dôkazy o proaktívnych pravidelných kontrolách dozoru na základe aktualizovaných databázových záznamov.

(35)  Predpokladá sa, že základný výkon samotestu už bol preukázaný na základe hodnotenia/posúdenia profesionálneho testu rovnakého druhu ako príslušný hodnotený samotest. Ak pre predmetné vzorky pochádzajúce zo samotestovania neexistuje žiadny zodpovedajúci variant profesionálneho testu, porovnanie sa uskutoční so štandardným typom vzorky (napr. nazofaryngeálnymi výtermi na antigénové testovanie, sérom alebo plazmou na testovanie protilátok) zo zodpovedajúceho profesionálneho testu.

(36)  Všetky typy vzoriek pochádzajúcich zo samotestovania, ktoré možno s pomôckou použiť (napr. vzorka z nosa, spútum, sliny, celá krv atď.).

(37)  Štúdia s interpretáciou výsledkov musí zahŕňať čítanie a interpretáciu výsledkov testov, ktoré vykoná aspoň 100 laických osôb, pričom každá laická osoba prečíta výsledky vzťahujúce sa na konkrétny rozsah úrovní reaktivity výsledkov. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(38)  Testy sa vykonajú pred štúdiou s interpretáciou výsledkov, pričom sa podľa možnosti použije typ vzoriek určený výrobcom. Testy sa môžu vykonať na umelo vytvorených vzorkách na základe prírodnej matrice príslušného typu vzorky.

(39)  Vyšší podiel vzoriek musí byť v rozsahu nízko pozitívnych vzoriek v blízkosti hraničnej hodnoty alebo detekčného limitu testu.

(40)  V porovnaní s RT-PCR. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(41)  Osoby, ktoré pred samotestovaním nepoznajú výsledok profesionálnej diagnostiky a vykonávajú celý postup testovania od odberu vzoriek cez predbežné ošetrenie vzorky (výter, extrakcia pomocou tlmivého roztoku atď.) až po čítanie.

(42)  Subjekty do 7 dní po nástupe symptómov.

(43)  Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(44)  Predpokladá sa, že základný výkon samotestu už bol preukázaný na základe hodnotenia/posúdenia profesionálneho testu rovnakého druhu ako príslušný hodnotený samotest. Ak pre predmetné vzorky pochádzajúce zo samotestovania neexistuje žiadny zodpovedajúci variant profesionálneho testu, porovnanie sa uskutoční so štandardným typom vzorky (napr. nazofaryngeálnymi výtermi na antigénové testovanie, sérom alebo plazmou na testovanie protilátok) zo zodpovedajúceho profesionálneho testu.

(45)  Všetky typy vzoriek pochádzajúcich zo samotestovania, ktoré možno s pomôckou použiť (napr. vzorka z nosa, spútum, sliny, celá krv atď.).

(46)  Štúdia s interpretáciou výsledkov musí zahŕňať čítanie a interpretáciu výsledkov testov, ktoré vykoná aspoň 100 laických osôb, pričom každá laická osoba prečíta výsledky vzťahujúce sa na konkrétny rozsah úrovní reaktivity výsledkov. Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(47)  Testy sa vykonajú pred štúdiou s interpretáciou výsledkov, pričom sa podľa možnosti použije typ vzoriek určený výrobcom. Testy sa môžu vykonať na umelo vytvorených vzorkách na základe prírodnej matrice príslušného typu vzorky.

(48)  Vyšší podiel vzoriek musí byť v rozsahu nízko pozitívnych vzoriek v blízkosti hraničnej hodnoty alebo detekčného limitu testu.

(49)  S predchádzajúcou históriou počiatočnej infekcie SARS-CoV-2 potvrdenou RT-PCR; v porovnaní s predchádzajúcim potvrdeným výsledkom týkajúcim sa protilátok; Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.

(50)  Osoby, ktoré pred samotestovaním nepoznajú výsledok profesionálnej diagnostiky a vykonávajú celý postup testovania od odberu vzoriek cez predbežné ošetrenie vzorky (výter, extrakcia pomocou tlmivého roztoku atď.) až po čítanie.

(51)  Výrobca určí zhodu medzi čítaním laickej osoby a čítaním odborného používateľa.


Top