Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0877

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 877/2013 z  27. júna 2013 , ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 473/2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne

Ú. v. EÚ L 244, 13.9.2013, pp. 23–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 22/07/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2013/877/oj

13.9.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 244/23


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 877/2013

z 27. júna 2013,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 473/2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 473/2013 z 21. mája 2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne (1), a najmä na jeho článok 10 ods. 3,

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) č. 473/2013 sa pre členské štáty, ktorých menou je euro a na ktoré sa vzťahuje postup pri nadmernom deficite, stanovuje dôslednejšie monitorovanie prostredníctvom dodatočných požiadaviek na podávanie správ s cieľom zabezpečiť prevenciu a včasnú nápravu akýchkoľvek odchýlok od odporúčaní alebo rozhodnutí Rady na nápravu nadmerného deficitu.

(2)

Takéto monitorovanie dopĺňa existujúce požiadavky na podávanie správ stanovené v článku 3 ods. 4a a článku 5 ods. 1a nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 zo 7. júla 1997 o urýchľovaní a objasňovaní vykonania postupu pri nadmernom schodku (2), v ktorých sa od členského štátu, na ktorý sa vzťahuje postup pri nadmernom deficite a týka sa ho odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7 zmluvy alebo upozornenie podľa článku 126 ods. 9 zmluvy, vyžaduje, aby Rade a Komisii podával správy o opatreniach prijatých na nápravu nadmerného deficitu. Uvedená správa obsahuje ciele týkajúce sa verejných výdavkov a príjmov a diskrečných opatrení na strane výdavkov aj na strane príjmov v súlade s odporúčaniami Rady, ako aj informácie o prijatých opatreniach a povahe opatrení predpokladaných na dosiahnutie cieľov.

(3)

V nariadení (EÚ) č. 473/2013 sa táto úvodná požiadavka na podávanie správ dopĺňa požiadavkou na častejšie podávanie správ v prípade členských štátov, ktorých menou je euro a ktoré majú nadmerný deficit. Uvedené členské štáty budú musieť podávať správy Komisii a o Hospodárskemu a finančnému výboru (EFC) raz za šesť mesiacov, ak sa na ne bude vzťahovať odporúčanie Rady podľa článku 126 ods. 7, a raz za tri mesiace, ak sa na ne bude vzťahovať rozhodnutie Rady o upozornení podľa článku 126 ods. 9 ZFEÚ o opatreniach prijatých na nápravu nadmerného deficitu. Podávané správy by mali obsahovať informácie o aktuálnom plnení rozpočtu v prípade verejnej správy a jej subsektorov, o vplyve diskrečných opatrení na rozpočet prijatých na strane výdavkov aj na strane príjmov, o cieľoch pre verejné výdavky a príjmy správy a informácie o prijatých opatreniach a povahe opatrení plánovaných na dosiahnutie cieľov. Toto častejšie podávanie správ pomôže Komisii a EFC priebežne monitorovať, či je dotknutý členský štát na ceste k náprave svojho nadmerného deficitu.

(4)

Podľa článku 10 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 473/2013 obsah uvedených dodatočných správ má špecifikovať Komisia. Tento delegovaný akt poskytuje jednoznačný rámec pre informácie, ktoré majú podávať členské štáty, ktorých menou je euro a na ktoré sa vzťahuje postup pri nadmernom deficite. Podávanie správ stanovené týmto delegovaným nariadením poskytne štruktúrovaný a harmonizovaný prehľad rozpočtovej situácie dotknutého členského štátu. Správa by mala obsahovať ročné a štvrťročné údaje s cieľom poskytnúť podrobné údaje o prebiehajúcej náprave. Údaje by sa v záujme lepšieho pochopenia dynamiky rozpočtovej situácie mali oznamovať na hotovostnej báze a na kumulačnej báze (podľa Európskeho systému národných účtov ESA). Vzhľadom na to, že postup pri nadmernom deficite možno začať na základe nesplnenia buď jednej alebo obidvoch referenčných hodnôt stanovených v zmluve v súvislosti s deficitom a pomerom dlhu k HDP, podávané správy by mali obsahovať informácie o vývoji hlavných zložiek deficitu verejných financií a o vývoji dlhu.

(5)

Skutočné údaje oznamované podľa tohto delegovaného aktu by mali byť v súlade s údajmi oznamovanými Eurostatu v rámci postupu pri nadmernom deficite,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet úpravy

V tomto nariadení sa stanovujú špecifikácie v súvislosti s obsahom správ, ktoré môže Komisia požadovať od členských štátov, ktorých menou je euro a na ktoré sa vzťahuje postup pri nadmernom deficite.

Článok 2

Štruktúra a obsah podávaných správ

1.   Správy uvedené v článku 1 majú túto štruktúru:

aktuálne saldo, vývoj dlhu a aktualizované rozpočtové plány na obdobie nápravy v prípade verejnej správy a jej subsektorov,

opis a vyčíslenie fiškálnej stratégie z nominálneho a štrukturálneho hľadiska (cyklická zložka salda bez jednorazových a dočasných opatrení) na nápravu nadmerného deficitu v lehote stanovenej Radou vzhľadom na najnovšie odporúčanie Rady alebo rozhodnutie Rady o upozornení v súlade s článkom 126 ods. 7 alebo článkom 126 ods. 9 ZFEÚ vrátane podrobných informácií o plánovaných alebo už prijatých rozpočtových opatreniach na dosiahnutie týchto cieľov a o ich vplyve na rozpočet.

2.   Správy obsahujú tabuľky, ako sa uvádza v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 3

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch v súlade so zmluvami.

V Bruseli 27. júna 2013

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. EÚ L 140, 27.5.2013, s. 11.

(2)   Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 6.


PRÍLOHA

Tabuľky, ktoré sa majú zahrnúť do správ podávaných v súlade s článkom 10 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 473/2013 o spoločných ustanoveniach o monitorovaní a posudzovaní návrhov rozpočtových plánov a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu členských štátov v eurozóne

Poznámka: V nasledujúcich tabuľkách rok t zodpovedá roku podania správy. Podávanie správ v prípade položiek uvedených tučným písmom je povinné. Mal by sa vykonávať koncepčný rámec schválený v súvislosti so smernicou Rady 2011/85/EÚ (1).

Tabuľka 1a

Aktuálne štvrťročné plnenie rozpočtu na hotovostnej báze  (1) v prípade verejnej správy a jej subsektorov  (2)

v miliónoch EUR

rok t (*1)

1. štvrťrok

2. štvrťrok

3. štvrťrok

4. štvrťrok

Celkové saldo podľa jednotlivých subsektorov (6 – 7)

1.

Verejná správa

 

 

 

 

2.

Ústredná štátna správa

 

 

 

 

3.

Regionálna štátna správa

 

 

 

 

4.

Miestna samospráva

 

 

 

 

5.

Fondy sociálneho zabezpečenia

 

 

 

 

Pre každý subsektor (uveďte ktorý)

6.

Celkové príjmy/prílev

 

 

 

 

z toho (orientačný zoznam):

dane, z toho:

 

 

 

 

priame dane

 

 

 

 

nepriame dane, z toho:

 

 

 

 

DPH

 

 

 

 

sociálne príspevky

 

 

 

 

predaj

 

 

 

 

ostatné bežné príjmy

 

 

 

 

kapitálové príjmy

 

 

 

 

prílev z operácií s finančnými nástrojmi

 

 

 

 

7.

Celkové výdavky/odlev

 

 

 

 

z toho (orientačný zoznam):

nákup tovaru a služieb

 

 

 

 

kompenzácie zamestnancom

 

 

 

 

úroky

 

 

 

 

dotácie

 

 

 

 

sociálne dávky

 

 

 

 

ostatné bežné výdavky

 

 

 

 

platené kapitálové transfery

 

 

 

 

kapitálové investície

 

 

 

 

odlev z operácií s finančnými nástrojmi

 

 

 

 


Tabuľka 1b

Aktuálne štvrťročné plnenie rozpočtu a vyhliadok v súlade so štandardmi ESA, sezónne neupravenými  (3), v prípade verejnej správy a jej subsektorov

Údaje o plnení rozpočtu uvedené v tabuľkách 1a a 1b by mali byť v súlade. Mala by sa oznámiť tabuľka zhody uvádzajúca metodiku prechodu medzi údajmi z dvoch tabuliek.


v miliónoch EUR

kód ESA

rok t (*2)

1. štvrťrok

2. štvrťrok

3. štvrťrok

4. štvrťrok

Čisté pôžičky poskytnuté (+)/prijaté (–)

1.

Verejná správa  (3)

S.13

 

 

 

 

2.

Ústredná štátna správa

S.1311

 

 

 

 

3.

Regionálna štátna správa

S.1312

 

 

 

 

4.

Miestna samospráva

S.1313

 

 

 

 

5.

Fondy sociálneho zabezpečenia

S.1314

 

 

 

 

V prípade verejnej správy (dobrovoľné pre subsektory)

6.

Celkové príjmy  (3)

CP

 

 

 

 

z toho:

dane z produkcie a dovozu

D.2

 

 

 

 

bežné dane z dôchodkov, majetku atď.

D.5

 

 

 

 

dane z kapitálu

D.91

 

 

 

 

sociálne príspevky

D.61

 

 

 

 

príjmy z majetku

D.4

 

 

 

 

ostatné (4)

 

 

 

 

 

7.

Celkové výdavky  (3)

CV

 

 

 

 

z toho:

kompenzácie zamestnancom

D.1

 

 

 

 

medzispotreba

P.2

 

 

 

 

sociálne platby

D.62, D.632 (5)

 

 

 

 

úrokové výdavky

D.41

 

 

 

 

dotácie

D.3

 

 

 

 

tvorba hrubého fixného kapitálu (3)

P.51

 

 

 

 

kapitálové transfery

D.9

 

 

 

 

ostatné (6)

 

 

 

 

 

8.

Hrubý dlh  (7)

 

 

 

 

 


Tabuľka 1c

Ročné rozpočtové ciele v súlade so štandardmi ESA v prípade verejnej správy a jej subsektorov

 

kód ESA

rok t – 1

rok t

rok t + … (*3)

Čisté pôžičky poskytnuté (+)/prijaté (–) podľa jednotlivých subsektorov (% HDP)

1.

Verejná správa

S.13

 

 

 

2.

Ústredná štátna správa

S.1311

 

 

 

3.

Regionálna štátna správa

S.1312

 

 

 

4.

Miestna samospráva

S.1313

 

 

 

5.

Fondy sociálneho zabezpečenia

S.1314

 

 

 

Verejná správa (S.13) (% GDP)

6.

Celkové príjmy

CP

 

 

 

7.

Celkové výdavky

CV

 

 

 

8.

Úrokové výdavky

D.41

 

 

 

9.

Primárne saldo  (8)

 

 

 

 

10.

Jednorazové a iné dočasné opatrenia  (9)

 

 

 

 

 

 

miera zmeny

miera zmeny

miera zmeny

11.

Rast reálneho HDP

 

 

 

 

12.

Rast potenciálneho HDP

 

 

 

 

príspevky:

práca

 

 

 

 

kapitál

 

 

 

 

celková produktivita faktorov

 

 

 

 

 

 

% potenciálneho HDP

% potenciálneho HDP

% potenciálneho HDP

13.

Produkčná medzera

 

 

 

 

14.

Cyklická zložka rozpočtu

 

 

 

 

15.

Saldo očistené od cyklických vplyvov (1 – 14)

 

 

 

 

14.

Primárne saldo očistené od cyklických vplyvov (13 + 6)

 

 

 

 

15.

Štrukturálne saldo (13 – 10)

 

 

 

 


Tabuľka 2

Ciele týkajúce sa výdavkov a príjmov verejnej správy (S.13) v súlade so štandardmi ESA

% HDP

kód ESA

rok t – 1

rok t

rok t + 1

rok t + … (*4)

1.

Cieľ týkajúci sa celkových príjmov

(= tabuľka 1c. 6)

CP

 

 

 

 

z toho

1.1.

dane z produkcie a dovozu

D.2

 

 

 

 

1.2.

bežné dane z dôchodkov, majetku atď.

D.5

 

 

 

 

1.3.

dane z kapitálu

D.91

 

 

 

 

1.4.

sociálne príspevky

D.61

 

 

 

 

1.5.

príjmy z majetku

D.4

 

 

 

 

1.6.

ostatné  (10)

 

 

 

 

 

p.m.: daňová záťaž

(D.2 + D.5 + D.61 + D.91-D.995) (11)

 

 

 

 

 

2.

Cieľ týkajúci sa celkových výdavkov

(= tabuľka1c.7)

CV (12)

 

 

 

 

z toho

2.1.

kompenzácie zamestnancom

D.1

 

 

 

 

2.2.

medzispotreba

P.2

 

 

 

 

2.3.

sociálne platby

D.62, D.6311, D.63121, D.63131 (15)

 

 

 

 

z toho:

dávky v nezamestnanosti  (13)

 

 

 

 

 

2.4.

úrokové výdavky

D.41

 

 

 

 

2.5.

dotácie

D.3

 

 

 

 

2.6.

tvorba hrubého fixného kapitálu

P.51

 

 

 

 

2.7.

kapitálové transfery

D.9

 

 

 

 

2.8.

ostatné  (14)

 

 

 

 

 


Tabuľka 3a

Rozpočtové opatrenia, ktoré prijala a plánuje prijať verejná správa a jej subsektory na strane výdavkov aj príjmov v záujme dosiahnutia cieľov uvedených v tabuľke 2

Očakávaný vplyv prijatých a plánovaných opatrení na rozpočet (16)

Zoznam opatrení

Podrobný opis (17)

Cieľ (výdavky/príjmy)

Kód ESA

Účtovná zásada (18)

Stav prijímania

Prírastkový vplyv na rozpočet (v miliónoch EUR) ročne

 

t – 1

t

t + 1

t + 2

t + (*5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOLU


Tabuľka 3b

Štvrťročné podávanie správ počas roka o vplyve opatrení uvedených v tabuľke 3a na rozpočet

Zoznam opatrení (19)

Podávanie správ počas roka o vplyve opatrení na rok t (vyberte jednu z uvedených alternatív) (20)

Očakávaný ročný vplyv na rozpočet v roku t

(v mil. EUR)

(= tabuľka 3a)

Štvrťročný zistený vplyv na rozpočet (v mil. EUR) (21)

Kumulatívny zistený vplyv na rozpočet od začiatku roka (v mil. EUR)

1. štvrťrok

2. štvrťrok

3. štvrťrok

4. štvrťrok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOLU

 

 

 

 

 

 


Tabuľka 4

Vývoj a vyhliadky dlhu v prípade verejnej správy (S.13)

 

 

rok t – 1

rok t

rok t + … (*6)

 

kód ESA

% HDP

% HDP

% HDP

1.

Hrubý dlh  (22)

(= tabuľka 1b.8 v prípade verejnej správy)

 

 

 

 

2.

Zmena v pomere hrubého dlhu

 

 

 

 

Príspevky k zmenám hrubého dlhu

3.

Primárne saldo

(= tabuľka 1c. 9)

 

 

 

 

4.

Úrokové výdavky

(= tabuľka 1c.8)

D.41

 

 

 

5.

Zosúladenie dlhu a deficitu

 

 

 

 

z toho:

rozdiely medzi hotovosťou a naakumulovanými úrokmi (23)

 

 

 

 

čistá akumulácia finančných aktív (24)

 

 

 

 

z toho:

výnosy z privatizácie

 

 

 

 

účinky oceňovania a iné (25)

 

 

 

 

p.m.: Implicitná úroková miera v prípade dlhu  (26) (%)

 

 

 

 

Iné relevantné premenné

6.

Likvidné finančné aktíva (27)

 

 

 

 

7.

Čistý finančný dlh

Formula

 

 

 

 

8.

Amortizáciu dlhu (existujúce dlhopisy) od konca predchádzajúceho roka

 

 

 

 

9.

Percentuálny podiel dlhu denominovaného v cudzej mene (%)

 

 

 

 

10.

Priemerná splatnosť (v rokoch)

 

 

 

 

11.

Rast reálneho HDP (%)

(= tabuľka1c riadok 11)

 

 

 

 


(1)   Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 41.

(*1)  Podávanie správ je povinné až do aktuálneho zahrnutého štvrťroka. Ak nie sú k dispozícii údaje za aktuálny štvrťrok, uveďte najaktuálnejšie dostupné mesačné údaje a mesiac, ktorému zodpovedajú. V prípade celkového salda verejnej správy uveďte informácie až do najaktuálnejšieho dostupného štvrťroka (t. j. q – 1). Mala by sa uplatňovať bežná politika zabezpečenia kvality a revízna politika.

(1)  Ak nie sú k dispozícii údaje na hotovostnej báze, možno uviesť ekvivalentné údaje verejného účtovníctva; uveďte účtovný základ použitý na vyplnenie všetkých informácií uvedených v tejto tabuľke.

(2)  V súlade so správami, ktoré sa majú podávať podľa článku 3 ods. 2 smernice Rady 2011/85/EÚ.

(*2)  Správy sa podávajú za obdobie až do konca aktuálneho roka t; štvrťročné vyhliadky nie sú záväzné a oznamujú sa ako odhady (ktoré prípadne podliehajú revízii) na informačné účely a na účely monitorovania.

(3)  V prípade verejnej správy sa položky označené „ a “ majú poskytnúť dodatočne, a to sezónne upravené. Ak ich vnútroštátne orgány nedokážu poskytnúť, sezónnu úpravu vykoná Eurostat v spolupráci s dotknutým členským štátom.

(4)  P.11 + P.12 + P.131 + D.39rec + D.7rec + D.9rec (okrem D.91rec).

(5)  Podľa štandardu ESA95: D6311_D63121_D63131pay; v ESA2010: D632pay.

(6)  D.29pay + D.4pay (okrem D.41pay) + D.5pay + D.7pay + P.52 + P.53 + K.2 + D.8.

(7)  V zmysle vymedzenia v nariadení Rady (ES) č. 479/2009 (Ú. v. EÚ L 145, 10.6.2009, s. 1).

(*3)  Na základe žiadosti Komisie o začatie uplatňovania požiadaviek na podávanie správ stanovených v článku 10 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 473/2013 sa správy začínajú podávať od roku začatia postupu pri nadmernom deficite v súlade s článkom 126 ods. 6 ZFEÚ a podávajú sa až do plánovanej nápravy nadmerného deficitu v súlade s lehotou stanovenou v odporúčaní Rady v súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ alebo v rozhodnutí Rady o upozornení v súlade s článkom 126 ods. 9 ZFEÚ.

(8)  Primárne saldo sa vypočítava ako (B.9, položka 8) plus (D.41, položka 9).

(9)  Plusové znamienko znamená opatrenie znižujúce deficit.

(*4)  Na základe žiadosti Komisie o začatie uplatňovania požiadaviek na podávanie správ stanovených v článku 10 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 473/2013 sa správy začínajú podávať od roku začatia postupu pri nadmernom deficite v súlade s článkom 126 ods. 6 ZFEÚ a podávajú sa až do plánovanej nápravy nadmerného deficitu v súlade s lehotou stanovenou v odporúčaní Rady v súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ alebo v rozhodnutí Rady o upozornení v súlade s článkom 126 ods. 9 ZFEÚ.

(10)  P.11 + P.12 + P.131 + D.39rec + D.7rec + D.9rec (okrem D.91rec).

(11)  Vrátane daní vybraných v EÚ a prípadne vrátane úpravy na zohľadnenie nevybraných daní a sociálnych príspevkov (D.995).

(12)  

Formula

(13)  Zahŕňajú dávky sociálneho zabezpečenia v hotovosti (D.621 a D.624) a sociálne dávky v naturáliách (D.631) súvisiace s dávkami v nezamestnanosti.

(14)  D.29 + D.4 (okrem D.41) + D.5 + D.7 + P.52 + P.53 + K.2 + D.8.

(15)  V ESA2010: D.62 + D.632

(*5)  Rok, keď je naplánovaná náprava nadmerného deficitu v súlade s lehotou stanovenou v odporúčaní Rady v súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ alebo v rozhodnutiach o upozornení v súlade s článkom 126 ods. 9 ZFEÚ.

(16)  Mali by sa oznamovať len opatrenia, ktoré sú dostatočne podrobné a spoľahlivé.

(17)  Uvedie sa aj subsektor, ktorý prijíma opatrenie.

(18)  Štandardne sa vplyv opatrení oznamuje na kumulačnej báze, ak je to však nemožné a údaje sa oznamujú na hotovostnej báze, malo by sa to explicitne uviesť. Vplyv sa má zaznamenávať ako prírastok (a nie na úrovniach) v porovnaní s východiskovou prognózou z minulého roka. Jednoduché stále opatrenia by sa mali zaznamenávať ako opatrenia s účinkom +/–X počas roka (rokov), v ktorom(-ých) sú zavedené, a v iných prípadoch ako nula (celkový vplyv na úroveň príjmov alebo výdavkov sa nesmie anulovať). Ak sa vplyv opatrení časom mení, do tabuľky by sa mal zaznamenať len prírastkový vplyv. Jednorazové opatrenia by sa svojou povahou mali zaznamenávať vždy ako opatrenia s účinkom +/–X počas roka prvého rozpočtového vplyvu a –/+ počas nasledujúceho roka, t. j. celkový vplyv na úroveň príjmov alebo výdavkov dva za sebou nasledujúce roky sa musí rovnať nule.

(19)  Vyberte opatrenia oznámené v tabuľke 3a, ktoré majú vplyv na rozpočet v roku t.

(20)  Je nutné vyplniť jednu z týchto dvoch alternatív: štvrťročné podávanie správ (odhady môžu prípadne podliehať revízii) aspoň do aktuálneho štvrťroka a/alebo suma zisteného vplyvu na rozpočet do aktuálneho dátumu.

(21)  Za každý štvrťrok uveďte, či oznámené údaje zodpovedajú zisteným údajom; podávanie správ je povinné až do aktuálneho zahrnutého štvrťroka.

(*6)  Na základe žiadosti Komisie o začatie uplatňovania požiadaviek na podávanie správ stanovených v článku 10 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 473/2013 sa správy začínajú podávať od roku začatia postupu pri nadmernom deficite v súlade s článkom 126 ods. 6 ZFEÚ a podávajú sa až do plánovanej nápravy nadmerného deficitu v súlade s lehotou stanovenou v odporúčaní Rady v súlade s článkom 126 ods. 7 ZFEÚ alebo v rozhodnutí Rady o upozornení v súlade s článkom 126 ods. 9 ZFEÚ.

(22)  V zmysle vymedzenia v nariadení (ES) č. 479/2009.

(23)  Rozdiely týkajúce sa úrokových výdavkov, iných výdavkov a príjmov by sa mohli rozlíšiť, ak je to relevantné alebo ak je pomer dlhu k HDP vyšší než referenčná hodnota.

(24)  Likvidné aktíva (meny), štátne cenné papiere, aktíva spojené s tretími krajinami, štátne podniky a rozdiel medzi kótovanými a nekótovanými aktívami by sa mohli rozlíšiť, ak je to relevantné alebo ak je pomer dlhu k HDP vyšší než referenčná hodnota.

(25)  Zmeny v dôsledku pohybu výmenného kurzu a operácie na sekundárnom trhu by sa mohli rozlíšiť, ak je to relevantné alebo ak je pomer dlhu k HDP vyšší než referenčná hodnota.

(26)  Vyjadrená úrokovými výdavkami, ktoré sa vydelia mierou dlhu za predchádzajúci rok.

(27)  Likvidné aktíva sa tu definujú ako AF.1, AF.2, AF.3 (konsolidované v prípade verejnej správy, t. j. bez započítania finančných pozícií medzi subjektmi verejnej správy), A.F511, AF.52 (len ak sú kótované na burze).


Top