Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0426(02)

    Rozhodnutie Komisie z  23. apríla 2013 o zriadení expertnej skupiny Komisie, ktorá bude nazvaná Platforma pre dobrú správu daní, agresívne daňové plánovanie a dvojité zdanenie

    Ú. v. EÚ C 120, 26.4.2013, p. 17–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 12/07/2015; Zrušil 32015D0623(01)

    26.4.2013   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 120/17


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 23. apríla 2013

    o zriadení expertnej skupiny Komisie, ktorá bude nazvaná Platforma pre dobrú správu daní, agresívne daňové plánovanie a dvojité zdanenie

    2013/C 120/07

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    keďže:

    (1)

    Komisia vo svojom oznámení z 6. decembra 2012 (1) predstavila akčný plán na posilnenie boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom. K oznámeniu boli pripojené dve odporúčania: prvým bolo odporúčanie v súvislosti s agresívnym daňovým plánovaním (2), a druhým odporúčanie v súvislosti s opatreniami určenými na podporu toho, aby tretie krajiny uplatňovali minimálne štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach (3). Tieto oblasti sú v súčasnosti mimoriadne dôležité, ako to zdôraznil aj Európsky parlament vo svojom uznesení z 19. apríla 2012 o výzve na hľadanie konkrétnych opatrení na boj proti daňovým podvodom a únikom (4).

    (2)

    Podľa odporúčania v súvislosti s agresívnym daňovým plánovaním by mali členské štáty prijať všeobecné pravidlo proti zneužívaniu, podľa ktorého by nemali prihliadať na umelú úpravu prijatú najmä na účely vyhnutia sa zdaneniu a mali by miesto toho uplatniť svoje daňové pravidlá podľa ich skutočnej ekonomickej podstaty. Komisia v tomto odporúčaní takisto členské štáty vyzýva, aby začlenili do svojich zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia ustanovenie, ktoré zabráni špecifickej forme dvojitého nezdanenia.

    (3)

    Odporúčanie v súvislosti s opatreniami určenými na podporu toho, aby tretie krajiny uplatňovali minimálne štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach stanovuje kritéria umožňujúce určiť tretie krajiny, ktoré tieto minimálne štandardy nespĺňajú. Takisto uvádza zoznam opatrení, ktoré môžu členské štáty prijať v súvislosti s týmito krajinami a v prospech tretích krajín, ktoré naopak uvedené štandardy spĺňajú alebo sa k tomu zaviazali.

    (4)

    Je dôležité, aby boli uvedené odporúčania vykonané v čo najširšom možnom rozsahu takým spôsobom, ktorý využíva všetky relevantné skúsenosti, odborné znalosti a stanoviská. Okrem toho by mali tieto prvky tiež prispieť k správe, ktorú sa Komisia zaviazala zverejniť do konca roku 2015 v súvislosti s uplatňovaním uvedených odporúčaní. Tiež by sa na ne malo prihliadať pri ďalšej pracovnej činnosti Komisie v predmetnej oblasti.

    (5)

    Komisia vo svojom oznámení o dvojitom zdanení na jednotnom trhu (5) dospela k záveru, že preskúma potenciálne prínosy založenia fóra EÚ pre dvojité zdanenie, t. j. expertnej skupiny zaoberajúcej sa problémami súvisiacimi s touto oblasťou. Vzhľadom na význam týchto problémov pre fungovanie vnútorného trhu je zrejmé, že by mala o nich expertná skupina diskutovať. Okrem toho v odpovediach poskytnutých v rámci verejnej konzultácie Komisie týkajúcej sa konkrétnych príkladov dvojitého nezdanenia a možných spôsobov jeho riešenia bolo zdôraznené, že z praktického hľadiska sú dvojité nezdanenie a dvojité zdanenie často prepojené, a preto by sa nemali riešiť oddelene. Keďže dvojité nezdanenie samo osebe súvisí s agresívnym daňovým plánovaním, ktoré je jednou z oblastí uvedených vyššie, je vhodné sa zaoberať otázkou dvojitého zdanenia v rámci tej istej expertnej skupiny, t. j. v rámci platformy založenej týmto rozhodnutím.

    (6)

    Platforma by mala umožniť v týchto oblastiach dialóg založený na výmene skúseností a odborných znalostí a zohľadniť stanoviská všetkých zainteresovaných strán.

    (7)

    Platforme by mala predsedať Komisia a mala by byť zložená zo zástupcov daňových orgánov členských štátov, organizácií zastupujúcich podniky alebo občiansku spoločnosť, ako aj z daňových odborníkov.

    (8)

    Mali by sa stanoviť pravidlá, v súlade s ktorými budú členovia platformy poskytovať informácie.

    (9)

    Osobné údaje by sa mali spracovávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (6),

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Predmet

    Týmto sa zriaďuje expertná skupina nazvaná „Platforma pre dobrú správu daní, agresívne daňové plánovanie a dvojité zdanenie“ (ďalej len „platforma“).

    Článok 2

    Úlohy

    K úlohám platformy patrí:

    a)

    podporovať diskusie medzi podnikmi, občianskou spoločnosťou, odborníkmi z vnútroštátnych daňových orgánov o otázkach súvisiacich s dobrou správou v daňových záležitostiach, agresívnym daňovým plánovaním a dvojitým zdanením. Pojem dobrá správa v daňových záležitostiach zahŕňa transparentnosť, výmenu informácií a spravodlivú daňovú súťaž;

    b)

    poskytovať Komisii informácie potrebné na stanovenie priorít v týchto oblastiach a na výber vhodných prostriedkov a nástrojov na dosiahnutie pokroku v týchto oblastiach;

    c)

    prispieť k najlepšiemu možnému uplatneniu a vykonaniu vyššie uvedených odporúčaní Komisie prostredníctvom stanovenia technických a praktických otázok, ktoré sú v týchto oblastiach potenciálne relevantné, ako aj možných riešení;

    d)

    poskytovať Komisii informácie potrebné na prípravu jej správy o uplatňovaní jej odporúčaní, ktoré sa týkajú opatrení na podporu toho, aby tretie krajiny uplatňovali minimálne štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach, a agresívnom daňovom plánovaní;

    e)

    viesť diskusie o praktických poznatkoch poskytnutých daňovými orgánmi, ako aj podnikmi, občianskou spoločnosťou a daňovými odborníkmi a pracovať na možných spôsoboch, ako účinnejšie riešiť súčasné problémy dvojitého zdanenia, ktoré majú dosah na správne fungovanie vnútorného trhu.

    Článok 3

    Konzultácie

    Komisia sa môže na platformu obrátiť v akejkoľvek záležitosti súvisiacej s dobrou správou v daňových záležitostiach, agresívneho plánovania a dvojitého zdanenia.

    Článok 4

    Členstvo a menovanie

    1.   Platforma pozostáva najviac z 45 členov.

    2.   Členmi platformy sú:

    a)

    daňové orgány členských štátov;

    b)

    najviac pätnásť organizácií, ktoré zastupujú podniky, občianske spoločnosti a daňových odborníkov.

    3.   Daňový orgán každého členského štátu navrhne jedného zástupcu z radov zamestnancov, ktorí sa zaoberajú cezhraničným zdaňovaním so zameraním na boj proti agresívnemu daňovému plánovaniu.

    4.   Na základe výzvy na podávanie prihlášok Generálny riaditeľ pre dane a colnú úniu vymenuje organizácie uvedené v odseku 2 písm. b), ktoré majú odborné znalosti v oblastiach uvedených v článku 2, a ktoré odpovedali na uvedenú výzvu.

    5.   V odpovedi na výzvu na podávanie prihlášok organizácie navrhnú jedného zástupcu a jedného náhradníka, ktorý zástupcu nahradí v prípade jeho neprítomnosti alebo nemožnosti vykonávať funkciu. Generálny riaditeľ pre dane a colnú úniu môže podať námietku voči zástupcovi alebo náhradníkovi, ktorého organizácia navrhla, ak tento zástupca alebo náhradník nespĺňa podmienky stanovené vo výzve na podávanie prihlášok. V takomto prípade bude príslušná organizácia vyzvaná, aby navrhla iného zástupcu alebo iného náhradníka.

    6.   Náhradníci sú navrhnutí na základe rovnakých podmienok ako členovia a automaticky nahrádzajú členov v prípade ich neprítomnosti alebo nemožnosti vykonávať funkciu.

    7.   Organizácie sú vymenované na tri roky, pokiaľ nie sú nahradené alebo vylúčené podľa odseku 9. Ich funkčné obdobie sa môže obnoviť v prípade, že odpovedali na ďalšiu výzvu na podávanie prihlášok.

    8.   Organizácie, ktoré boli považované za vhodných uchádzačov o členstvo, avšak neboli vymenované, môžu byť zaradené na rezervný zoznam uchovávaný tri roky, ktorý Komisia použije pri menovaní náhradných členov.

    9.   Organizácie uvedené v odseku 2 písm. b) alebo ich zástupcov možno nahradiť alebo vylúčiť na zostávajúcu časť ich funkčného obdobia v týchto prípadoch:

    a)

    keď organizácia alebo jej zástupca nie je schopný naďalej účinne prispievať k rokovaniam platformy;

    b)

    keď organizácia alebo jej zástupca nespĺňajú podmienky stanovené v článku 339 Zmluvy o fungovaní Európskej únie;

    c)

    keď organizácia alebo jej zástupca odstúpi;

    d)

    keď je to vhodné v záujme zachovania vyváženého zastúpenia príslušných odborných a záujmových oblastí.

    Na riešenie situácie uvedenej v prvom pododseku, a ak je to vhodné, môže Generálny riaditeľ pre dane a colnú úniu vymenovať z rezervného zoznamu uvedeného v odseku 8 náhradnú organizáciu alebo požiadať organizáciu, aby navrhla iného zástupcu alebo iného náhradníka.

    10.   Názvy organizácií a mená ich zástupcov sa zverejnia v registri expertných skupín Komisie a podobných subjektov (ďalej len „register“), ako aj na príslušnej internetovej stránke.

    11.   Osobné údaje sa zhromažďujú, spracúvajú a uverejňujú v súlade s nariadením (ES) č. 45/2001.

    Článok 5

    Činnosť

    1.   Platforme predsedá Generálny riaditeľ pre dane a colnú úniu alebo jeho zástupca.

    2.   Platforma môže so súhlasom predsedu zriadiť podskupiny na preskúmanie konkrétnych otázok na základe referenčného rámca vymedzeného platformou. Takéto podskupiny sa hneď po splnení svojho poverenia rozpustia.

    3.   Predseda môže ad hoc prizvať odborníkov, ktorí nie sú členmi platformy, a ktorí majú odborné znalosti v rámci prerokúvaného programu, aby sa zúčastnili na jej činnosti alebo na činnosti podskupiny. Predseda môže okrem toho prizvať ako pozorovateľov jednotlivcov alebo organizácie v súlade s pravidlom 8 ods. 3 horizontálnych pravidiel expertných skupín (7), ako aj krajiny uchádzajúce sa o členstvo. Ako pozorovateľov možno prizvať predovšetkým zástupcov z pristupujúcich krajín a medzinárodných organizácií.

    4.   Členovia a ich zástupcovia, ako aj prizvaní odborníci a pozorovatelia dodržiavajú povinnosť zachovávať služobné tajomstvo stanovenú v zmluvách a iných relevantných predpisoch, ako aj predpisy týkajúce sa ochrany utajovaných skutočností EÚ stanovené v prílohe k rokovaciemu poriadku Komisie (8). V prípade nedodržania týchto povinností môže Komisia prijať všetky primerané opatrenia.

    5.   Zasadnutia platformy a jej podskupín sa spravidla konajú v priestoroch Komisie. Komisia zabezpečuje služby sekretariátu. Na zasadnutiach platformy a jej podskupín sa môžu zúčastniť a aj iné útvary Komisie, ktoré sa zaoberajú prerokúvanými otázkami.

    6.   Platforma príjme svoj rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku pre expertné skupiny.

    7.   Komisia uverejňuje príslušné dokumenty o činnostiach platformy (ako sú programy, zápisnice a návrhy účastníkov), a to buď v registri alebo na príslušnej internetovej stránke dostupnej prostredníctvom odkazu v registri. Dokument sa nesmie zverejniť, ak by jeho sprístupnenie mohlo poškodiť verejný alebo súkromný záujem, ako sa vymedzuje v článku 4 nariadenia (ES) č. 1049/2001 (9).

    Článok 6

    Výdavky súvisiace so zasadnutiami

    1.   Účastníci podieľajúci sa na činnosti platformy nie sú za poskytované služby odmeňovaní.

    2.   Komisia v súlade so svojimi platnými ustanoveniami uhrádza účastníkom podieľajúcim sa na činnosti platformy vzniknuté cestovné náklady, a v prípade potreby aj náklady na ubytovanie.

    3.   Náhrady za uvedené výdavky sa poskytujú v medziach dostupných rozpočtových prostriedkov, ktoré sú pridelené v rámci ročného postupu prideľovania finančných prostriedkov.

    Článok 7

    Uplatnenie

    Toto rozhodnutie sa uplatňuje na obdobie troch rokov.

    V Bruseli 23. apríla 2013

    Za Komisiu

    Algirdas ŠEMETA

    člen Komisie


    (1)  COM(2012) 722.

    (2)  C(2012) 8806 final.

    (3)  C(2012) 8805 final.

    (4)  P7_TA(2012)0030.

    (5)  KOM(2011) 712 v konečnom znení.

    (6)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.

    (7)  K(2010) 7649 v konečnom znení, oznámenie predsedu Komisie s názvom Rámec pre expertné skupiny Komisie: horizontálne pravidlá a verejný register, K(2010) 7649 v konečnom znení.

    (8)  Ú. v. ES L 308, 8.12.2000, s. 26.

    (9)  Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43. Účelom týchto výnimiek je ochrana verejnej bezpečnosti, vojenských záležitostí, medzinárodných vzťahov, finančnej, menovej alebo hospodárskej politiky, súkromia a nedotknuteľnosti jednotlivca, obchodných záujmov, súdnych konaní a právneho poradenstva, inšpekcií/vyšetrovaní/auditov a rozhodovacieho procesu príslušných orgánov.


    Top