Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012L0031

Vykonávacia smernica Komisie 2012/31/EÚ z  25. októbra 2012 , ktorou sa mení a dopĺňa príloha IV k smernici Rady 2006/88/ES, pokiaľ ide o zoznam druhov rýb vnímavých na vírusovú hemoragickú septikémiu a vypustenie položky týkajúcej sa epizootického ulcerózneho syndrómu Text s významom pre EHP

Ú. v. EÚ L 297, 26.10.2012, p. 26–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; Nepriamo zrušil 32016R0429

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_impl/2012/31/oj

26.10.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 297/26


VYKONÁVACIA SMERNICA KOMISIE 2012/31/EÚ

z 25. októbra 2012,

ktorou sa mení a dopĺňa príloha IV k smernici Rady 2006/88/ES, pokiaľ ide o zoznam druhov rýb vnímavých na vírusovú hemoragickú septikémiu a vypustenie položky týkajúcej sa epizootického ulcerózneho syndrómu

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2006/88/ES z 24. októbra 2006 o zdravotných požiadavkách na živočíchy a produkty akvakultúry a o prevencii a kontrole niektorých chorôb vodných živočíchov (1), a najmä na jej článok 61 ods. 2,

keďže:

(1)

Smernicou 2006/88/ES sa okrem iného stanovujú určité pravidlá pre zdravie zvierat uplatniteľné na živočíchy akvakultúry a produkty z nich vrátane osobitných ustanovení týkajúcich sa exotických a neexotických chorôb a druhov, ktoré sú na tieto choroby vnímavé, uvedených v časti II prílohy IV k uvedenej smernici.

(2)

Epizootický ulcerózny syndróm (EUS) je zaradený do zoznamu exotických chorôb v časti II prílohy IV k smernici 2006/88/ES.

(3)

V časti I prílohy IV k smernici 2006/88/ES sa stanovujú kritériá zaradenia chorôb do zoznamu exotických alebo neexotických chorôb uvedených v časti II uvedenej prílohy. Podľa týchto kritérií exotické choroby môžu mať pri zavlečení do Únie významný hospodársky vplyv buď spôsobením výrobných strát v akvakultúre v Únii, alebo obmedzením potenciálu v obchode so živočíchmi akvakultúry a s produktmi z nich. V prípade zavlečenia do Únie môžu mať zároveň škodlivý environmentálny vplyv na voľne žijúce populácie druhov vodných živočíchov, ktoré si zaslúžia ochranu právom Únie alebo medzinárodnými ustanoveniami.

(4)

Dňa 15. septembra 2011 Panel pre zdravie a dobré podmienky zvierat Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) prijal vedecké stanovisko k epizootickému ulceróznemu syndrómu (2) (ďalej len „stanovisko EFSA“). V uvedenom stanovisku EFSA dospel k záveru, že vplyv EUS na akvakultúru v Únii by nebol žiadny alebo by bol len minimálny.

(5)

Okrem toho sa v stanovisku uvádza, že je pravdepodobné, že EUS bol opakovane zavlečený do Únie prostredníctvom dovozu okrasných rýb z tretích krajín a že takéto ryby mohli byť vypustené do vôd Únie. Za týchto okolností a vzhľadom na skutočnosť, že v Únii nebol hlásený žiadny výskyt ohnísk EUS, neexistuje dôkaz, ktorý by svedčil o tom, že EUS má potenciál mať škodlivý environmentálny vplyv.

(6)

Vzhľadom na závery EFSA a na dostupné vedecké dôkazy EUS už nespĺňa kritériá stanovené v časti I prílohy IV k smernici 2006/88/ES na to, aby bol uvedený v časti II uvedenej prílohy.

(7)

Preto je vhodné vypustiť položku týkajúcu sa epizootického ulcerózneho syndrómu zo zoznamu exotických chorôb uvedených v časti II prílohy IV k smernici 2006/88/ES.

(8)

Okrem toho časť II prílohy IV k smernici 2006/88/ES zahŕňa zoznam druhov považovaných za vnímavé na vírusovú hemoragickú septikémiu.

(9)

Platesa japonská (Paralichthys olivaceus) je vnímavá na neexotickú chorobu rýb vírusovú hemoragickú septikémiu. Klinické ohniská tejto choroby boli potvrdené v určitých ázijských regiónoch.

(10)

Je preto vhodné zahrnúť platesu japonskú (Paralichthys olivaceus) do zoznamu druhov vnímavých na vírusovú hemoragickú septikémiu v časti II prílohy IV k smernici 2006/88/ES.

(11)

Príloha IV k smernici 2006/88/ES by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

(12)

Opatrenia stanovené v tejto smernici sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Príloha IV k smernici 2006/88/ES sa mení a dopĺňa v súlade s prílohou k tejto smernici.

Článok 2

1.   Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do 1. januára 2013 zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Komisii bezodkladne oznámia znenie týchto ustanovení.

2.   Tieto ustanovenia uplatňujú od 1. januára 2013.

3.   Členské štáty uvedú priamo v prijatých ustanoveniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

4.   Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli 25. októbra 2012

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. EÚ L 328, 24.11.2006, s. 14.

(2)  Vestník EFSA (EFSA Journal) 2011: 9(10):2387.


PRÍLOHA

Časť II prílohy IV k smernici 2006/88/ES sa nahrádza takto:

„ČASŤ II

Zoznam chorôb

Exotické choroby

 

Choroba

Vnímavé druhy

Ryby

epizootická hematopoetická nekróza

pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss) a ostriež zelenkavý (Perca fluviatilis)

Mäkkýše

bonamióza (Bonamia exitiosa)

Ostrea angasi a ustrica čílska (O. chilensis)

perkinsóza (Perkinsus marinus)

Crassostrea gigas a Crassostrea virginica

mikrocytóza (Microcytos mackini)

Crassostrea gigas, Crassostrea virginica, Ostrea conchaphila a ustrica jedlá (Ostrea edulis)

Kôrovce

syndróm Taura

golfská biela kreveta (Penaeus setiferus), tichomorská modrá kreveta (Penaeus stylirostris) a tichomorská biela kreveta (Penaeus vannamei)

‚choroba žltých hláv‘

golfská hnedá kreveta (Penaeus aztecus), golfská ružová kreveta (Penaeus duorarum), kreveta Kuruma (Penaeus japonicus), kreveta čierna obrovská (Penaeus monodon), golfská biela kreveta (Penaeus setiferus), tichomorská modrá kreveta (Penaeus stylirostris) a tichomorská biela kreveta (Penaeus vannamei)


Neexotické choroby

 

Choroby

Vnímavé druhy

Ryby

vírusová hemoragická septikémia (VHS)

sleď (Clupea spp.), síh (Coregonus sp.), šťuka severná (Esox lucius), treska jednoškvrnná (Gadus aeglefinus), treska aljašská (Gadus macrocephalus), treska škvrnitá (Gadus morhua), losos (Oncorhynchus spp.), pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss), Onos mustelus, pstruh jazerný a potočný (Salmo trutta), kambala veľká (Scophthalmus maximus), šprota, lipeň tymiánový (Thymallus thymallus) a platesa japonská (Paralichthys olivaceus)

infekčná hematopoetická nekróza (IHN)

‚keta‘ losos (Oncorhynchus keta), strieborný losos (O. kisutch), japonský losos (O. masou), pstruh dúhový (O. mykiss), losos nerka (O. nerka), O. rhodurus, kráľovský losos (O. tshawytscha) a losos atlantický (Salmo salar)

herpesviróza kaprov koi (KHV)

kapor obyčajný a kapor ozdobný koi (Cyprinus carpio)

infekčná anémia lososov (ISA)

pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss), losos atlantický (Salmo salar), pstruh jazerný a potočný (Salmo trutta)

Mäkkýše

marteilióza (Marteilia refringens)

Ostrea angasi, ustrica čílska (O. chilensis), ustrica jedlá (O. edulis), O. puelchana, slávka jedlá (Mytilus edulis) a M. galloprovencialis

bonamióza (Bonamia ostreae)

Ostrea angasi, ustrica čílska (O. chilensis), O. conchaphila, O. denselammellosa, ustrica jedlá (Ostrea edulis), O. puelchana

Kôrovce

ichtyoftirióza (choroba bielych škvŕn)

všetky desaťnožce (rad desaťnožce)“


Top