Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0930(01)

    Rozhodnutie Komisie z  28. septembra 2011 , ktorým sa zriaďuje skupina expertov pre korupciu

    Ú. v. EÚ C 286, 30.9.2011, p. 4–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2019

    30.9.2011   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 286/4


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 28. septembra 2011,

    ktorým sa zriaďuje skupina expertov pre korupciu

    2011/C 286/03

    EURÓPSKA KOMISIA

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    keďže:

    (1)

    V článku 67 ods. 3 zmluvy sa Európska únia poveruje úlohou zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné predchádzať organizovanej alebo inej trestnej činnosti, vrátane korupcie a bojovať proti nej.

    (2)

    Štokholmský program – Otvorená a bezpečná Európa, ktorá slúži občanom a chráni ich (1), ktorý Európska rada prijala 10. – 11. decembra 2009, vyzýva Komisiu, aby vyvinula na základe existujúcich systémov a spoločných kritérií ukazovatele na meranie úsilia v boji proti korupcii, najmä v oblastiach acquis (verejné obstarávanie, finančná kontrola atď.).

    (3)

    V oznámení Komisie Európskemu parlamentu a Rade z 22. novembra 2010 s názvom Stratégia vnútornej bezpečnosti EÚ: päť krokov k bezpečnejšej Európe (2) sa zdôrazňuje, že pretrvávajúca politická vôľa bojovať proti korupcii je mimoriadne dôležitá a že v tejto súvislosti je nevyhnutné prijať opatrenia na úrovni EÚ a vymieňať si najlepšie postupy. Uvádza sa v ňom, že Komisia v roku 2011 predloží návrh, ktorý sa bude týkať monitorovania a podpory úsilia členských štátov v boji proti korupcii.

    (4)

    V rozhodnutí Komisie zo 6. júna 2011, ktorým sa zriaďuje mechanizmus EÚ na predkladanie správ o boji proti korupcii („správa EÚ o boji proti korupcii“) (3) sa stanovujú ciele a nevyhnutné prvky na vykonávanie správy EÚ o boji proti korupcii. V súlade s rozhodnutím sa má správa uverejňovať každé dva roky počínajúc rokom 2013. Správu EÚ o boji proti korupcii má riadiť Komisia s pomocou skupiny expertov, ktorých Komisia vymenovala na základe verejného súťažného konania. Členovia skupiny expertov sa musia vyznačovať nepopierateľnými odbornými znalosťami a vysokou úrovňou integrity a uznania v oblasti boja proti korupcii.

    (5)

    V oznámení Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru zo 6. júna 2011 s názvom Boj proti korupcii v EÚ (4) sa stanovuje, že experti, ktorí majú pomáhať Komisii pri vypracovaní správy EÚ o boji proti korupcii, môžu pochádzať zo širokej škály oblastí, ako je presadzovanie práva, prevencia, občianska spoločnosť, a musia sa zaviazať konať v rámci svojich osobných odborných možností.

    (6)

    Z tohto dôvodu je potrebné vytvoriť skupinu expertov v oblasti boja proti korupcii a vymedziť jej úlohy a štruktúru.

    (7)

    Táto skupina by mala podporovať Komisiu pri vypracovaní správy EÚ o boji proti korupcii a iných budúcich politík Únie, ktoré sú z nej odvodené. Skupina by mala poskytovať poradenstvo najmä v záležitostiach, ako sú: určenie prierezových otázok a otázok špecifických pre jednotlivé krajiny, ktoré majú byť v každej správe, stanovenie ukazovateľov, posudzovanie výkonu členských štátov, určenie najlepších postupov, stanovenie trendov EÚ, vypracovanie odporúčaní a navrhovanie opatrení v prípade potreby.

    (8)

    Skupina by mala pozostávať zo 17 členov a zaručovať vyvážené inštitucionálne, profesionálne a geografické zastúpenie.

    (9)

    Členovia skupiny by mali ustanoviť pravidlá poskytovania informácií.

    (10)

    Osobné údaje týkajúce sa členov skupiny by sa mali spracúvať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (5).

    (11)

    Funkčné obdobie členov skupiny by malo byť štyri roky a členstvo by malo byť obnoviteľné,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Predmet úpravy

    Týmto sa zriaďuje skupina expertov pre korupciu (ďalej len „skupina“).

    Článok 2

    Úlohy

    Skupina plní tieto úlohy:

    a)

    radí Komisii v otázkach spojených so správou EÚ o boji proti korupcii vrátane pracovnej metódy, ako aj otázkach spojených s protikorupčnou politikou EÚ prostredníctvom ústnych a písomných príspevkov podľa potreby a po dohode s Komisiou;

    b)

    pomáha Komisii pri hodnotení vývoja protikorupčných politík na národnej, európskej a medzinárodnej úrovni a pri určovaní trendov v súvislosti s korupciou v rámci EÚ;

    c)

    pomáha Komisii pri určovaní relevantných noriem boja proti korupcii, ako aj merateľných ukazovateľov, na základe ktorých možno vykonávať hodnotenia správy EÚ o boji proti korupcii;

    d)

    pomáha Komisii pri určovaní spôsobov zefektívnenia relevantných informácií o povahe, rozsahu a príčinách korupcie v členských štátov, ako aj o účinku úsilia podniknutého proti korupcii;

    e)

    pomáha Komisii pri určovaní prierezových otázok a otázok špecifických pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa boja proti korupcii, ktoré sú relevantné pre Úniu a členské štáty, ako aj možných odporúčaní, ktoré treba uviesť v správe EÚ o boji proti korupcii;

    f)

    radí Komisii pri vývoji metód na hodnotenie úsilia EÚ-27 v boji proti korupcii;

    g)

    pomáha Komisii pri určovaní a vymedzovaní možných relevantných opatrení a iniciatív v rámci celého spektra politík v oblasti boja proti korupcii na úrovni Únie a na vnútroštátnej úrovni;

    h)

    pomáha Komisii pri určovaní najlepších postupov a spôsobov výmeny skúseností a partnerského učenia, ktoré možno ďalej rozvíjať na úrovni Únie.

    Článok 3

    Konzultácie

    Komisia môže so skupinou konzultovať o akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa správy EÚ o boji proti korupcii a politiky EÚ v tejto oblasti.

    Článok 4

    Členstvo – vymenovanie

    1.   Skupina sa skladá zo 17 členov.

    2.   Členovia sú fyzické osoby s overenými odbornými znalosťami a skúsenosťami v oblasti predchádzania korupcii v súkromnom a verejnom sektore a boja proti nej, ako aj monitorovania a/alebo hodnotenia protikorupčných politík a postupov.

    3.   Zloženie skupiny odráža vyvážené zastúpenie požadovaných odborných znalostí protikorupčnej problematiky, ako aj znalostí z iných súvisiacich oblastí, ako sú okrem iného presadzovanie práva, súdnictvo, prevencia, tvorba politiky, kontrola a/alebo dohľad, prieskum trendov, politiky a/alebo indikátory, verejný a súkromný sektor, trestné právo, hospodárske a sociálne aspekty/účinky.

    4.   Členovia sú štátnymi príslušníkmi členského štátu Európskej únie.

    5.   Členov menuje generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva Komisie pre vnútorné záležitosti spomedzi tých, ktorí reagovali na výzvu na podanie žiadosti o členstvo (pozri prílohu k tomuto rozhodnutiu).

    6.   Na základe výzvy na podanie žiadosti o členstvo sa uchádzači, ktorí boli pokladaní za vhodných pre členstvo v skupine, ale neboli menovaní, uvedú, ak s tým súhlasia, na rezervnom zozname. Komisia zoznam využije v prípade potreby pri vymenúvaní náhradníkov. Ak sa Komisia domnieva, že rezervný zoznam je nepostačujúci, môže výzvu na podanie žiadosti opäť uverejniť, aby vytvorila nový zoznam.

    7.   Členovia sú menovaní jednotlivo na obdobie štyroch rokov. Konajú nezávisle a vo verejnom záujme. Svoju funkciu vykonávajú dovtedy, kým nie sú nahradení alebo kým neuplynie ich funkčné obdobie. Funkčné obdobie sa môže obnoviť.

    8.   Členov, ktorí už nedokážu účinne prispievať k práci v skupine, ktorí sa vzdajú členstva, alebo ktorí nespĺňajú podmienky ustanovené v tomto článku alebo v článku 339 zmluvy, možno na zostávajúce funkčné obdobie nahradiť.

    9.   Mená členov skupiny sa uverejnia v registri expertných skupín a iných podobných útvarov Komisie (ďalej len „register“) (6) a na internetovej stránke Generálneho riaditeľstva pre vnútorné záležitosti.

    10.   Osobné údaje sa zozbierajú, spracujú a uverejnia v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (7).

    Článok 5

    Činnosť

    1.   Skupine predsedá zástupca Komisie.

    2.   Skupina môže so súhlasom Komisie zriadiť podskupiny na preskúmanie špecifických otázok na základe pôsobnosti vymedzenej skupinou. Tieto skupiny zaniknú hneď, ako splnia svoj mandát.

    3.   Zástupca Komisie môže podľa potreby prizývať odborníkov, ktorí nie sú členmi skupiny a ktorí majú odbornú kvalifikáciu v prerokúvanej téme, aby sa zúčastnili na činnosti skupiny alebo podskupiny.

    4.   Komisia môže udeliť štatút pozorovateľa zástupcom medzinárodných, medzivládnych a mimovládnych organizácií.

    5.   Pracovné priority skupiny odrážajú potrebu koordinovanej, multidisciplinárnej a súdržnej reakcie politík na všetky aspekty korupcie.

    6.   Členovia skupiny, ako aj prizvaní odborníci a pozorovatelia dodržiavajú povinnosti zachovávať služobné tajomstvo ustanovené v zmluvách a ich vykonávacích predpisoch, ako aj bezpečnostné pravidlá Komisie týkajúce sa ochrany utajovaných skutočností EÚ ustanovené v prílohe k rozhodnutiu Komisie 2001/844/ES, ESUO, Euratom (8). V prípade nedodržiavania týchto povinností môže Komisia prijať vhodné opatrenia.

    7.   Komisia zabezpečuje sekretárske služby.

    8.   Skupina predkladá svoje stanoviská a správy Komisii. Komisia môže na vydanie stanoviska alebo predloženie správy ustanoviť lehotu.

    9.   Skupina môže prijať rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku pre expertné skupiny.

    10.   Komisia uverejňuje náležité informácie o činnosti skupiny, a to buď ich začlenením do registra alebo prostredníctvom odkazu uvedeného v registri na internetovú stránku Generálneho riaditeľstva pre vnútorné záležitosti.

    Článok 6

    Výdavky na zasadnutia

    1.   Účastníci podieľajúci sa na činnosti skupiny nie sú odmeňovaní za poskytované služby.

    2.   V súlade s platnými ustanoveniami Komisie uhrádza Komisia účastníkom cestovné výdavky a náklady na pobyt, ktoré im vznikli v súvislosti s činnosťou skupiny.

    3.   Takéto výdavky budú hradené do výšky použiteľných súm pridelených v rámci ročného postupu prideľovania finančných prostriedkov.

    Článok 7

    Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie a uplatňuje sa počas 8 rokov.

    V Bruseli 28. septembra 2011

    Za Komisiu

    predseda

    José Manuel BARROSO


    (1)  Ú. v. EÚ C 115, 4.5.2010, s. 1.

    (2)  KOM(2010) 673 v konečnom znení.

    (3)  K(2011) 3673 v konečnom znení.

    (4)  KOM(2011) 308 v konečnom znení. Pozri dokument Rady 11580/11.

    (5)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.

    (6)  Členovia, ktorí majú námietky voči uverejneniu svojich mien, môžu požiadať o uplatnenie výnimky z tohto pravidla. Žiadosť o neuverejnenie mena člena skupiny expertov sa považuje za oprávnenú vtedy, ak by uverejnenie mohlo ohroziť jeho bezpečnosť či integritu alebo neprimerane obmedziť jeho súkromie.

    (7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov. Porovnaj poznámku pod čiarou 5.

    (8)  Rozhodnutie Komisie 2001/844/ES, ESUO, Euratom z 29. novembra 2001, ktorým sa mení a dopĺňa jej rokovací poriadok (Ú. v. ES L 317, 3.12.2001, s. 1).


    PRÍLOHA

    Výzva na podanie žiadostí o zaradenie do výberu expertov, ktorí budú jednotlivo menovaní

    Rozhodnutím (2011/C 286/03) z 28. septembra 2011 (1) Komisia vytvorila skupinu expertov pre korupciu. Komisia bude skupine predsedať a môže s ňou konzultovať o akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa správy EÚ o boji proti korupcii a protikorupčnej politiky EÚ.

    Skupina expertov plní tieto úlohy:

    a)

    radí Komisii v otázkach spojených so správou EÚ o boji proti korupcii vrátane pracovnej metódy, ako aj otázkach spojených s protikorupčnou politikou EÚ prostredníctvom ústnych a písomných príspevkov podľa potreby a po dohode s Komisiou;

    b)

    pomáha Komisii pri hodnotení vývoja protikorupčných politík na národnej, európskej a medzinárodnej úrovni a pri určovaní trendov súvisiacich s korupciou v rámci EÚ;

    c)

    pomáha Komisii pri určovaní relevantných noriem boja proti korupcii, ako aj merateľných ukazovateľov, na základe ktorých možno vykonávať hodnotenia správy EÚ o boji proti korupcii;

    d)

    pomáha Komisii pri určovaní spôsobov zefektívnenia relevantných informácií o povahe, rozsahu a príčinách korupcie v členských štátoch, ako aj o účinku úsilia podniknutého proti korupcii;

    e)

    pomáha Komisii pri určovaní prierezových otázok a otázok špecifických pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa boja proti korupcii, ktoré sú relevantné pre Úniu a členské štáty, ako aj možných odporúčaní, ktoré treba uviesť v správe EÚ o boji proti korupcii;

    f)

    radí Komisii pri vývoji metód na hodnotenie úsilia EÚ-27 v boji proti korupcii;

    g)

    pomáha Komisii pri určovaní a vymedzovaní možných relevantných opatrení a iniciatív v rámci celého spektra politík v oblasti boja proti korupcii na úrovni Únie a na vnútroštátnej úrovni;

    h)

    pomáha Komisii pri určovaní najlepších postupov a spôsobov výmeny skúseností a partnerského učenia, ktoré možno ďalej rozvíjať na úrovni Únie.

    Komisia preto predkladá výzvu na podanie žiadostí s cieľom vybrať členov skupiny expertov.

    Skupina expertov bude pozostávať zo 17 členov menovaných jednotlivo v súlade s článkom 4 uvedeného rozhodnutia.

    Komisia vymenuje členov jednotlivo na obdobie štyroch rokov, ktoré je možné obnoviť. Členovia poskytnú Komisii nezávislé stanovisko, nezaťažené vonkajšími vplyvmi a budú rešpektovať pravidlá zachovania dôvernosti uvedené v článku 5 rozhodnutia Komisie, ktorým sa zriaďuje skupina expertov. Zaväzujú sa konať nezávisle a vo verejnom záujme. Pri hodnotení žiadostí Komisia zohľadní tieto kritériá:

    a)

    preukázateľnú odbornú spôsobilosť, mimoriadne pracovné výsledky a prax (najmenej päť rokov) vrátane praxe na európskej a/alebo medzinárodnej úrovni v oblastiach činností týkajúcich sa predchádzania korupcii a boja proti nej a/alebo v súvisiacich oblastiach;

    b)

    dobré znalosti súčasného acquis EÚ a politík v oblasti boja proti korupcii, ako aj existujúcich protikorupčných právnych nástrojov, kontrolných a hodnotiacich mechanizmov v tejto oblasti na európskej a medzinárodnej úrovni;

    c)

    preukázateľnú schopnosť používať angličtinu ako pracovný jazyk;

    d)

    potrebu vyváženého zloženia skupiny expertov, pokiaľ ide o inštitucionálne a profesionálne zastúpenie, pohlavie a miesto pôvodu uchádzačov (2);

    e)

    potrebu vyváženého zastúpenia požadovaných odborných znalostí protikorupčnej problematiky, ako aj znalostí z iných súvisiacich oblastí, ako sú okrem iného presadzovanie práva, súdnictvo, prevencia, tvorba politiky, kontrola a/alebo dohľad, prieskum trendov, politiky a/alebo indikátory, verejný a súkromný sektor, trestné právo, hospodárske a sociálne aspekty/účinky;

    f)

    členovia skupiny musia byť štátnymi príslušníkmi členského štátu Európskej únie.

    Posúdenie kandidátov bude prebiehať na základe vyplneného životopisu (CV) a prihlášky.

    Žiadosti je možné podať iba použitím formulára žiadosti (príloha II) a vzorového CV (3). Žiadatelia by mali vo svojej prihláške jasne uviesť oblasť boja proti korupcii, v ktorej majú konkrétne odborné znalosti.

    Riadne podpísané žiadosti treba zaslať do 20 dní od dátumu uverejnia výzvy pre žiadateľov v Úradnom vestníku Európskej únie buď e-mailom alebo poštou na túto adresu:

    European Commission

    Directorate-General for Home Affairs

    Unit A2 Secretariat

    LX 46 3/131

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    HOME-CORRUPTION@ec.europa.eu

    Ak sa žiadosti posielajú e-mailom, dátum e-mailu sa považuje za dátum odoslania. Ak sa žiadosti posielajú poštou, dátum poštovej pečiatky sa považuje za dátum odoslania.

    Komisia preplatí cestovné výdavky a náklady na pobyt v súvislosti s činnosťou skupiny expertov v súlade s platnými ustanoveniami Komisie do výšky dostupných rozpočtových prostriedkov. Členovia nedostanú za vykonávanie svojich povinností žiadnu odmenu.

    Zoznam členov skupiny sa uverejní v registri expertných skupín a iných podobných útvarov Komisie („register“) (4) a na internetovej stránke Generálneho riaditeľstva pre vnútorné záležitosti.

    Osobné údaje sa zhromaždia, spracujú a uverejnia v súlade s ustanoveniami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (5).

    Akékoľvek ďalšie informácie poskytne pani Raluca STEFANUC, tel. +32 22953152, e-mail: raluca.stefanuc@ec.europa.eu

    Informácie o výsledkoch výzvy na podanie žiadosti o členstvo sa uverejní na internetovej stránke GR pre vnútorné záležitosti a prípadne v Úradnom vestníku Európskej únie.


    (1)  Ú. v. EÚ C 286, 30.9.2011, s. 4.

    (2)  Rozhodnutie Komisie 2000/407/ES z 19. júna 2000, ktoré sa týka rovnováhy mužov a žien vo výboroch a expertných skupinách ňou zriadených (Ú. v. ES L 154, 27.6.2000, s. 34).

    (3)  Všetky životopisy by sa mali predložiť v európskom formáte: http://www.cedefop.eu.int/transparency/cv.asp

    (4)  Členovia, ktorí majú námietky voči uverejneniu svojich mien, môžu požiadať o uplatnenie výnimky z tohto pravidla. Žiadosť o neuverejnenie mena člena skupiny expertov sa považuje za oprávnenú vtedy, ak by uverejnenie mohlo ohroziť jeho bezpečnosť či integritu alebo neprimerane obmedziť jeho súkromie.

    (5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1).

    Dodatok

    Image

    Image

    Image


    Top