EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998R2700

Nariadenie Komisie (ES) č. 2700/98 zo 17. decembra 1998 týkajúce sa definícií ukazovateľov štrukturálnej podnikovej štatistikyText s významom pre EHP.

Ú. v. ES L 344, 18.12.1998, p. 49–80 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/04/2009; Zrušil 32009R0250

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1998/2700/oj

31998R2700



Úradný vestník L 344 , 18/12/1998 S. 0049 - 0080


Nariadenie Komisie (ES) č. 2700/98

zo 17. decembra 1998

týkajúce sa definícií ukazovateľov štrukturálnej podnikovej štatistiky

(Text s významom pre EHP)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 58/97 z 20. decembra 1996 o štrukturálnej podnikovej štatistike [1], a najmä na jeho článok 12 bod iii),

keďže nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 58/97 vytvorilo spoločný rámec pre tvorbu štrukturálnej podnikovej štatistiky o štruktúre, činnosti, konkurenčnej schopnosti a výkonnosti podnikov v spoločenstve;

keďže je potrebné zaviesť súbor definícií pre ukazovatele štrukturálnej podnikovej štatistiky;

keďže plánované opatrenia sú v súlade so stanoviskom Výboru pre štatistické programy;

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

1. Ukazovatele uvedené v článku 4 nariadenia (ES, Euratom) č. 58/97 sú definované v prílohe tohto nariadenia.

2. V týchto definíciách odkazy na podnikové účty používajú položky uvedené v článku 9 (súvaha), článku 23 (výkaz zisku a straty) alebo článku 43 (poznámky k účtom) smernice Rady 78/660/EHS [2].

Článok 2

1. Členské štáty budú používať tieto definície pre údaje vzťahujúce sa na referenčný rok 1999 a nasledujúce roky.

2. Členské štáty budú tieto definície používať aj pre údaje týkajúce sa rokov 1995, 1996, 1997 a 1998 tam, ak to bude v súlade s existujúcou národnou praxou.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiaty deň po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev.

Toto nariadenie je záväzné vo svojej celistvosti a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 17. decembra 1998

Za Komisiu

Yves-Thibault de Silguy

člen Komisie

[1] Ú. v. ES L 14, 17.1.1997, s. 1.

[2] Ú. v. ES L 222, 14.8.1978, s. 11.

--------------------------------------------------

PRÍLOHA

DEFINÍCIE UKAZOVATEĽOV

Kód: | 11 11 0 |

Názov: | Počet podnikov |

Definícia

Počet podnikov registrovaných pre príslušný základný súbor v podnikovom registri, opravený o chyby, najmä chyby základného súboru. "Spiace" (pasívne) jednotky sú vylúčené. Táto štatistika by mala zahŕňať všetky jednotky, ktoré boli aktívne aspoň časť sledovaného obdobia.

Kód: | 11 12 0 |

Názov: | Počet vzniknutých podnikov |

Definícia

Počet vzniknutých podnikov registrovaných pre príslušný základný súbor v podnikovom registri, opravený o chyby. Vznik znamená vytvorenie spojenia výrobných faktorov s tým obmedzením, že žiadne iné podniky sa nezúčastňujú na príslušnej udalosti. Počet vzniknutých podnikov nezahŕňa prírastky podnikov v dôsledku fúzií, rozdelení, rozpadov alebo reštrukturalizácie niekoľkých podnikov. Nezahŕňa ani zápisy do podsúboru, ktoré sú iba výsledkom zmeny činnosti.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť počtu podnikov (11 11 0).

Kód: | 11 13 0 |

Názov: | Počet zaniknutých podnikov |

Definícia

Počet zaniknutých podnikov registrovaných pre príslušný základný súbor v podnikovom registri, opravený o chyby. Zánik znamená rozpustenie spojenia výrobných faktorov s tým obmedzením, že žiadne iné podniky sa nezúčastňujú na tejto udalosti. Počet zaniknutých podnikov nezahŕňa úbytky podnikov v dôsledku fúzií, prevzatí, rozpadov alebo reštrukturalizácie skupiny podnikov. Nezahŕňa ani úbytky podsúboru, ktoré sú iba výsledkom zmeny činnosti.

Kód: | 11 21 0 |

Názov: | Počet miestnych jednotiek |

Definícia

Počet miestnych jednotiek registrovaných pre príslušný základný súbor v podnikovom registri, opravený o chyby, najmä chyby základného súboru. Miestne jednotky musia byť zahrnuté, aj keď nemajú platených zamestnancov. Táto štatistika by mala zahŕňať všetky jednotky, ktoré boli aktívne aspoň časť sledovaného obdobia.

Kód: | 11 31 0 |

Názov: | Počet činnostných jednotiek |

Definícia

Počet činnostných jednotiek registrovaných pre príslušný základný súbor v podnikovom registri, opravený o chyby, najmä chyby základného súboru alebo o odhad, ak tento typ jednotky nie je registrovaný. Táto štatistika by mala zahŕňať všetky jednotky, ktoré boli aktívne aspoň časť sledovaného obdobia.

Kód: | 12 11 0 |

Názov: | Tržby za vlastné výkony a tovar |

Definícia

Tržby za vlastné výkony a tovar zahŕňajú celkové čiastky fakturované spravodajskou jednotkou počas sledovaného obdobia, čo zodpovedá trhovému predaju výrobkov a služieb dodávaných tretím stranám.

Tržby za vlastné výkony a tovar zahŕňajú všetky clá a dane za tovary alebo služby fakturované jednotkou, s výnimkou DPH fakturovanou jednotkou priamo jej zákazníkovi a iných podobných odpočítateľných daní priamo súvisiacich s tržbami.

Okrem toho zahŕňa aj ostatné náklady (dopravu, balenie, atď.) prenesené na zákazníka, aj keď tieto náklady sú uvedené na faktúre samostatne. Zníženie cien, rabaty a diskonty (zľavy), ako aj hodnota vrátených obalov sa musia odpočítať.

Príjmy klasifikované ako iné prevádzkové príjmy, finančné príjmy a mimoriadne príjmy v podnikových účtoch sú vylúčené z tržieb. Tržby nezahŕňajú ani prevádzkové dotácie získané od verejných orgánov alebo inštitúcií Európskej únie.

Zodpovedajúcim ukazovateľom pre triedy 66.01 a 66.03 NACE, Rev.1 je "Hrubé prijaté poistné — predpis".

Poznámka:

nepriame dane možno rozdeliť do troch skupín.

i) Prvá zahŕňa DPH a iné odpočítateľné dane priamo súvisiace s tržbami, ktoré sa nezahŕňajú do tržieb. Tieto dane podnik vyberá postupne a v plnom rozsahu ich nesie konečný spotrebiteľ.

ii) Druhú skupinu tvoria všetky dane a clá súvisiace s výrobkami, ktoré sú (1) spojené s tržbami a neodpočítateľné, alebo (2) dane z výrobkov nesúvisiace s tržbami. Sem patria dane a clá z dovozu a dane z produkcie, vývozu, predaja, prevodu, prenájmu alebo dodávky tovarov a služieb, alebo vyplývajúce z ich použitia na vlastnú spotrebu alebo vlastnú tvorbu kapitálu.

iii) Tretiu skupinu tvoria dane a clá súvisiace s výrobou. Ide o povinné platby bez protihodnoty, poskytnuté v hotovosti alebo naturáliách, ktoré vyberá vláda alebo inštitúcie Európskej únie v súvislosti s výrobou a dovozom tovarov a služieb, zamestnávaním pracovnej sily, vlastníctvom alebo používaním pôdy, budov a iného majetku slúžiaceho na výrobu, bez ohľadu na množstvo alebo hodnotu vyrobených alebo predaných tovarov a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby za vlastné výkony a tovar, ako sú definované vyššie na štatistické účely, obsahuje účtovná položka "Čisté tržby".

Vzťah k iným ukazovateľom

- Tržby za vlastné výkony a tovar sa používajú pri výpočte Hodnoty produkcie (12 12 0) a iných úhrnov a zostatkov,

- Tržby za vlastné výkony a tovar možno členiť podľa činnosti: Tržby z i) hlavnej činnosti, ii) priemyselných činností, iii) obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja, iv) sprostredkovateľských činností (zástupcovia), v) iných servisných činností (18 11 0 až 18 15 0),

- Tržby za vlastné výkony a tovar možno členiť podľa typu výrobku: Členenie tržieb podľa typu výrobku (18 21 0),

- Tržby za vlastné výkony a tovar možno členiť podľa typu zákazníka: Percento tržieb pripadajúce na i) maloobchodníkov (25 11 1), ii) profesionálnych užívateľov (25 11 2), iii) konečných zákazníkov (25 11 3).

Kód: | 12 12 0 |

Názov: | Hodnota produkcie |

Definícia

Hodnota výroby meria čiastku skutočne vyprodukovanú jednotkou na základe predaja, vrátane zmien stavu zásob a tržieb za tovar.

Hodnota produkcie je definovaná ako tržby za vlastné výkony a tovar, plus alebo mínus zmeny stavu zásob hotových výrobkov, nedokončenej výroby a tovaru, mínus náklady vynaložené na predaný tovar, plus aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku, plus iné prevádzkové výnosy (okrem dotácií). Výnosy a náklady klasifikované v podnikových účtoch ako finančné alebo mimoriadne nie sú zahrnuté do hodnoty produkcie. Do nákladov vynaložených na predaný tovar sú zahrnuté nákupy služieb s cieľom ich poskytnutia tretím stranám v nezmenenom stave.

Pre triedy 66.01 a 66.03 NACE, Rev.1 sú potrebné špeciálne výpočtové metódy.

Poznámka:

Aktivácia zahŕňa výrobu na vlastný účet všetkých tovarov, ktoré si ich výrobcovia nechajú ako investíciu. Táto zahŕňa výrobu hmotného investičného majetku (budov atď.), ako aj nehmotného investičného majetku (vývoj softvéru atď.). Aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku je nepredaná výroba a oceňuje sa vo výrobných nákladoch. Upozorňujeme, že tento majetok sa zahŕňa aj do investícií.

Poznámka:

Iné prevádzkové výnosy sú podnikovou účtovnou položkou. Obsah tejto položky sa môže meniť v závislosti od sektorov a času, a ako taký sa nedá presne definovať na štatistické účely.

Vzťah k podnikovým účtom

Zložky hodnoty výroby sú zahrnuté v nasledujúcich účtovných položkách:

- čisté tržby

- časť ostatných prevádzkových výnosov — okrem dotácií,

- zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby, časť surovín a pomocného materiálu súvisiaca s nákupom a zmena stavu zásob tovarov určených na ďalší predaj,

- práca vykonaná podnikom na vlastné účely a aktivovaná.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hodnota produkcie vychádza z:

Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0),

+/– | Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby (13 21 3), |

+/– | Zmena stavu zásob tovaru (13 21 1), |

– | Náklady vynaložené na predaný tovar (13 12 0) |

+ | Aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku, |

+ | Iné prevádzkové výnosy (okrem dotácií). |

- Hodnota produkcie sa používa pri výpočte pridanej hodnoty v cenách výrobných nákladov (12 15 0) a iných úhrnov a zostatkov.

Kód: | 12 13 0 |

Názov: | Hrubá marža z tovaru určeného na ďalší predaj |

Definícia

Zodpovedá výnosom z činnosti nákupu a predaja bez ďalšieho spracovania. Vypočítava sa z tržieb, nákupu a zmien stavu zásob tovaru a služieb, kúpených s cieľom ďalšieho predaja v nezmenenom stave.

Do tržieb, nákupov a zmeny stavu zásob sa v tomto prípade zahŕňajú len tržby za predaj, nákupy a zmeny stavu zásob tovaru a služieb kúpených s cieľom ich poskytnutia tretím stranám v nezmenenom stave.

Ukazovateľ je známy aj pod názvom hrubá obchodná marža.

Vzťah k podnikovým účtom

Tieto údaje sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb a surovín a pomocného materiálu.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hrubá obchodná marža vychádza z:

Tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0),

– | Náklady vynaložené na predaný tovar (13 12 0), |

+/– | Zmeny stavu zásob tovaru (13 21 1), |

- Hrubá obchodná marža ako súčasť Hodnoty produkcie (12 12 0).

Kód: | 12 14 0 |

Názov: | Pridaná hodnota v základných cenách |

Definícia

Pridaná hodnota v základných cenách sa vypočíta z hodnoty produkcie, plus dotácie na výrobky, mínus nákup tovarov a služieb (okrem tých, ktoré boli kúpené na ďalší predaj v nezmenenom stave), plus alebo mínus zmena stavu zásob surovín a pomocného materiálu, mínus iné dane z výrobkov, ktoré súvisia s tržbami, ale nie sú odpočítateľné. Predstavuje hodnotu zvýšenú (pridanú) vstupmi rôznych faktorov do prevádzkových činností príslušnej jednotky.

Výnosy a náklady klasifikované ako finančné alebo mimoriadne v podnikových účtoch nie sú zahrnuté do pridanej hodnoty.

Pridaná hodnota v základných cenách sa vypočítava "hrubá", lebo sa hodnoty údajov neočisťujú (napr. o odpisy).

Poznámka:

prevádzkové dotácie možno rozdeliť na dve skupiny:

i) Dotácie na výrobky sú dotácie poskytované na jednotku tovaru alebo služby. Dotácia môže byť konkrétna čiastka peňazí na jednotku tovaru alebo služby, alebo sa môže vypočítať podľa hodnoty ako určité percento ceny za jednotku. Dotácia na výrobok sa zvyčajne stane splatnou, keď je tovar alebo služba vyrobená, predaná alebo dovezená, no môže byť splatná aj za iných okolností, napr. keď je tovar prevedený, prenajatý, dodaný alebo použitý pre vlastnú spotrebu alebo vlastnú tvorbu kapitálu.

ii) Dotácie súvisiace s výrobou sú dotácie prijaté jednotkou, ktoré nesúvisia s množstvom alebo hodnotou vyrobených alebo predaných tovarov. Tieto dotácie zahŕňajú najmä dotácie na výplaty a pracovnú silu, dotácie na ochranu životného prostredia a dotácie (pomoci) na zmiernenie úrokov.

Investičné dotácie sú vylúčené. Pre triedy 66.01 a 66.03 NACE, Rev.1 sú potrebné špecifické výpočtové metódy.

Poznámka:

Nepriame dane možno rozdeliť do troch skupín:

i) Prvá zahŕňa DPH a iné odpočítateľné dane priamo súvisiace s tržbami, ktoré sa odpočítavajú z tržieb. Tieto dane podnik vyberá na etapy (postupne) a v plnom rozsahu ich nesie konečný odberateľ.

ii) Druhú skupinu tvoria všetky dane a clá súvisiace s výrobkami, ktoré buď (1) súvisia s tržbami a sú neodpočítateľné, alebo sú to (2) dane z výrobkov nesúvisiace s tržbami. Sem patria dane a clá z dovozu a dane z produkcie, vývozu, predaja, prevodu, prenájmu alebo dodávky tovarov a služieb, alebo vyplývajúce z ich použitia na vlastnú spotrebu alebo vlastnú tvorbu kapitálu.

iii) Tretiu skupinu tvoria dane a clá súvisiace s výrobou. Ide o povinné platby bez protihodnoty, poskytnuté v hotovosti alebo naturáliách, ktoré vyberá vláda alebo inštitúcie Európskej únie v súvislosti s výrobou a dovozom tovarov a služieb, zamestnávaním pracovnej sily, vlastníctvom alebo používaním pôdy, budov a iného majetku slúžiaceho na výrobu, bez ohľadu na množstvo alebo hodnotu vyrobených alebo predaných tovarov a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Pridaná hodnota v základných cenách sa môže vypočítať z nasledujúcich účtovných položiek:

- Čisté tržby

- Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby,

- Práca vykonaná podnikom na vlastné účely a aktivovaná,

- Suroviny a pomocný materiál,

- Iné vonkajšie náklady,

- časť ostatných prevádzkových nákladov — okrem ciel a daní súvisiacich s výrobou,

- časť ostatných prevádzkových výnosov — okrem prevádzkových dotácií súvisiacich s výrobou.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hodnota v základných cenách vychádza z:

Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0),

– | Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0), |

+/– | Zmena stavu zásob tovarov a služieb (13 21 0), |

+ | Aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku, |

+ | Ostatné prevádzkové výnosy (okrem dotácií súvisiacich s výrobou), |

– | Iné dane z výrobkov, ktoré súvisia s tržbani, ale nie sú odpočítateľné. |

Kód: | 12 15 0 |

Názov: | Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov |

Definícia

Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov je hrubý príjem z prevádzkových činností upravený o prevádzkové dotácie a nepriame dane.

Možno ju vypočítať z tržieb za vlastné výkony a tovar, plus aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku, plus ostatné prevádzkové výnosy, plus alebo mínus zmeny stavu zásob, mínus spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru, mínus iné dane z výrobkov, ktoré súvisia s tržbami, ale nie sú odpočítateľné, mínus clá a dane súvisiace s výrobou. Alternatívne ju možno vypočítať z hrubého prevádzkového prebytku tak, že k nemu pripočítame osobné náklady.

Výnosy a náklady klasifikované ako finančné alebo mimoriadne v podnikových účtoch nie sú zahrnuté do pridanej hodnoty.

Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov sa vypočíta "hrubá", lebo sa hodnoty údajov neočisťujú (napr. o odpisy).

Poznámka:

Nepriame dane možno rozdeliť do troch skupín:

i) Prvá zahŕňa DPH a iné odpočítateľné dane priamo súvisiace s tržbami, ktoré sa odpočítavajú z tržieb. Tieto dane podnik vyberá na etapy (postupne) a v plnom rozsahu ich nesie konečný odberateľ.

ii) Druhú skupinu tvoria všetky dane a clá súvisiace s výrobkami, ktoré buď (1) súvisia s tržbami a sú neodpočítateľné, alebo sú to (2) dane z výrobkov nesúvisiace s tržbami. Sem patria dane a clá z dovozu a dane z produkcie, vývozu, predaja, prevodu, prenájmu alebo dodávky tovarov a služieb, alebo vyplývajúce z ich použitia na vlastnú spotrebu alebo vlastnú tvorbu kapitálu.

iii) Tretiu skupinu tvoria dane a clá súvisiace s výrobou. Ide o povinné platby bez protihodnoty, poskytnuté v hotovosti alebo naturáliách, ktoré vyberá vláda alebo inštitúcie Európskej únie v súvislosti s výrobou a dovozom tovarov a služieb, zamestnávaním pracovnej sily, vlastníctvom alebo používaním pôdy, budov a iného majetku slúžiaceho na výrobu, bez ohľadu na množstvo alebo hodnotu vyrobených alebo predaných tovarov a služieb.

Špeciálne metódy výpočtov sú potrebné pre NACE Rev. 1 triedy 66.01 a 66.03.

Vzťah k podnikovým účtom

Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov sa môže vypočítať priamo z nasledujúcich účtovných položiek:

- Čisté tržby,

- Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby,

- Práca vykonaná podnikom na vlastné účely a aktivovaná,

- Suroviny a pomocný materiál,

- Iné vonkajšie náklady,

- Ostatné prevádzkové náklady,

- Ostatné prevádzkové výnosy.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hodnota v cenách výrobných nákladov vychádza z:

Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0),

+/– | Zmena stavu zásob tovarov a služieb (13 12 0), |

+ | Aktivácia hmotného a nehmotného investičného majetku, |

+ | Ostatné prevádzkové výnosy, |

– | Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0), |

– | Iné dane z výrobkov, ktoré súvisia s tržbami, ale nie sú odpočítateľné, |

– | Clá a dane súvisiace s výrobou, |

- Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov sa používa pri výpočte hrubého prevádzkového prebytku (12 17 0) a iných úhrnov a zostatkov.

Kód: | 12 17 0 |

Názov: | Hrubý prevádzkový prebytok |

Definícia

Hrubý prevádzkový prebytok je prebytok vytvorený prevádzkovými činnosťami po tom, ako boli vyplatené mzdy za vykonanú prácu. Možno ho vypočítať z pridanej hodnoty v cenách výrobných nákladov, od ktorej odpočítame osobné náklady. Ide o disponibilný zostatok jednotky, ktorý jej umožňuje kompenzovať poskytovateľov vlastných zdrojov a vyrovnať dlh, zaplatiť dane a prípadne financovať celú alebo časť vlastnej investície.

Výnosy a náklady klasifikované ako finančné alebo mimoriadne v podnikových účtoch nie sú zahrnuté do pridanej hodnoty.

Vzťah k podnikovým účtom

Hrubý prevádzkový prebytok sa môže vypočítať z nasledujúcich účtovných položiek:

- Čisté tržby,

- Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby,

- Práca vykonaná podnikom na vlastné účely a aktivovaná,

- Suroviny a pomocný materiál,

- Iné vonkajšie náklady,

- Ostatné prevádzkové náklady,

- Ostatné prevádzkové výnosy,

- Osobné náklady.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hrubý prevádzkový prebytok vychádza z:

Pridanej hodnoty v cenách výrobných nákladov (12 15 0)

- Osobných nákladov (13 31 0).

Kód: | 13 11 0 |

Názov: | Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru |

Definícia

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru zahŕňa hodnotu všetkých tovarov a služieb nakúpených počas účtovného obdobia s cieľom ďalšieho predaja alebo spotreby vo výrobnom procese, okrem investičnéhomajetku, ktorého spotreba je vykázaná ako spotreba fixného kapitálu. Príslušné tovary a služby sa môžu predať ďalej s alebo bez ďalšieho spracovania, úplne použiť (spotrebovať) vo výrobnom procese alebo uskladniť.

Tieto nákupy zahŕňajú materiály, ktoré vstupujú priamo do vyrobených výrobkov (suroviny, medziprodukty, komponenty), plus malé nástroje a zariadenia neinvestičného charakteru. Okrem toho zahŕňajú hodnotu pomocných materiálov (mazadiel, vody, obalov, údržbárskych a opravárenských materiálov, kancelárskych potrieb) a energetických produktov. Tento ukazovateľ zahrňuje aj nákupy materiálov určené na výrobu investičného majetku príslušnou jednotkou.

Patria sem aj služby, za ktoré bolo zaplatené počas sledovaného obdobia, bez ohľadu na to, či sú priemyselného alebo nepriemyselného charakteru. Do tejto hodnoty sa zahŕňajú aj platby za všetku prácu vykonanú tretími stranami v prospech jednotky, vrátane bežných opráv a údržby, inštalačných prác a technických štúdií. Na druhej strane sem nepatria čiastky zaplatené za inštaláciu investičného majetku a hodnota kapitalizovaného tovaru.

Ďalej sú tu zahrnuté platby za nepriemyselné služby, napr. právne a účtovnícke poplatky, patenty a licenčné poplatky (ak nie sú investičného charakteru), poistné, výdavky na schôdze akcionárov a riadiacich orgánov, príspevky podnikateľským a profesijným združeniam, poštovné, telefónne poplatky, poplatky za elektronickú poštu, telegraf a fax:, dopravu tovarov a zamestnancov, reklamné výdavky, provízie (ak nie sú súčasťou miezd a platov), nájomné, bankové poplatky (okrem úrokových platieb) a všetky ostatné podnikateľské služby poskytnuté tretími stranami. Patria sem aj služby, ktoré sú transformované a aktivované jednotkou ako aktivácia investičného a neinvestičného majetku.

Náklady klasifikované ako finančné náklady lebo mimoriadne náklady v podnikových účtoch nie sú zahrnuté v celkovej spotrebe materiálu, energie, služieb a tovaru..

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru sa oceňuje v nákupnej cene bez odpočítateľnej DPH a iných odpočítateľných daní, ktoré priamo súvisia s tržbami.

Všetky ostatné dane a clá z výrobkov sa preto neodpočítavajú z ceny spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru. Dane z výroby sú pri oceňovaní týchto nákupov irelevantné.

Pre triedy 66.01 a 66.03 NACE, Rev.1 sú potrebné špeciálne výpočtové metódy.

Vzťah k podnikovým účtom

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru sa môže vypočítať z nasledujúcich účtovných položiek:

- Suroviny a pomocný materiál (pred zúčtovaním zmien stavu zásob tovarov a služieb),

- Ostatné prevádzkové náklady (pred zúčtovaním zmien stavu zásob tovarov a služieb),

- časť Ostatných prevádzkových nákladov; časť, ktorá sa sem zahŕňa sa týka platieb za tovary a služby nezahrnuté v predchádzajúcich dvoch skupinách (suroviny a pomocný materiál ani ostatné prevádzkové náklady). Nezahrnutú časť tvoria platby daní z výroby.

Vzťah k iným ukazovateľom

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru sa používa pri výpočte pridanej hodnoty v cenách výrobných nákladov (12 15 0) a iných úhrnov a zostatkov.

Mnohé položky zahrnuté do spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru majú vlastnú identifikáciu:

- Náklady vynaložené na predaný tovar (13 12 0),

- Prevádzkové náklady súvisiace s budovami a zariadením (13 41 0), prevádzkové náklady súvisiace s predajom (13 42 0), Ostatné prevádzkové náklady (13 43 0). Upozorňujeme, že tieto tri ukazovatele v spojení s vyššie uvedeným ukazovateľom 13 12 0 predstavujú vyčerpávajúce triedenie celkového nákupu tovarov a služieb pre podniky zaoberajúce sa veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou,

- Platby agentúram za sprostredkovanie pracovných síl (13 13 1),

- Platby za dlhodobý prenájom a operačný leasing (13 41 1),

- Nákup energetických produktov (20 11 0 a 20 21 0 až 20 31 0),

- Percentuálny podiel nákupu od veľkoobchodníkov a nákupcov (25 21 1) a Percentuálny podiel nákupu od výrobcov (25 21 2).

Kód: | 13 12 0 |

Názov: | Náklady vynaložené na predaný tovar |

Definícia

Náklady vynaložené na predaný tovar sú nákupy tovarov s cieľom ich predaja tretím stranám bez ďalšieho spracovania. Zahŕňajú aj nákupy služieb "fakturačnými" servisnými spoločnosťami, t. j. spoločnosťami, ktorých tržby netvoria iba agentúrne poplatky účtované za servisnú transakciu (ako v prípade realitných agentov), ale aj skutočná čiastka zahrnutá v servisnej transakcii, napr. nákupy dopravy cestovnými agentúrami. Hodnota tovarov a služieb, ktoré sú predávané tretím stranám na základe provízie, sú z tejto definície vylúčené, lebo tieto tovary nie sú kupované ani predávané prostredníctvom agenta dostávajúceho províziu.

Ak hovoríme o nákladoch vynaložených na predané služby, hovoríme o výstupe servisných činností, právach na používanie vopred určených služieb alebo o fyzickej podpore služieb. Náklady vynaložené na predaný tovar sa oceňujú v nákupných cenách bez odpočítateľnej DPH a iných odpočítateľných daní priamo súvisiacich s tržbami. Všetky ostatné dane a clá z výrobkov sa preto neodpočítavajú z hodnoty nákladov vynaložených na predaný tovar.

Dane z výroby sú pri oceňovaní týchto nákupov irelevantné.

Vzťah k podnikovým účtom

Náklady vynaložené na predaný tovar sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou:

- Surovín a pomocného materiálu,

- Iných vonkajších nákladov,

- Ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0)

Náklady vynaložené na predaný tovar sa používajú pri výpočte Hrubej obchodnej marže (12 13 0), Hodnoty produkcie (12 12 0) a iných úhrnov a zostatkov.

Kód: | 13 13 1 |

Názov: | Platby agentúram za sprostredkovanie pracovných síl |

Definícia

V tejto hodnote sú zahrnuté platby sprostredkovateľským agentúram a podobným organizáciám za sprostredkovanie zamestnancov. Patria sem iba platby za sprostredkovanie zamestnancov, ktoré nesúvisia s poskytovaním špecifickej priemyselnej alebo inej nepriemyselnej služby.

Vzťah k podnikovým účtom

Platby agentúram za sprostredkovanie pracovných síl sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou iných vonkajších nákladov a ostatn ých prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

Kód: | 13 21 0 |

Názov: | Zmena stavu zásob tovarov a služieb |

Definícia

Zmena stavu zásob (kladná alebo záporná) je rozdiel medzi hodnotou zásob na konci a na začiatku sledovaného obdobia. Zmena stavu zásob sa môže merať hodnotou prírastkov zásob, od ktorej sa odpočíta hodnota úbytkov a hodnota opakujúcich sa strát tovarov držaných v zásobách. Zásoby sa uvádzajú v nákupných cenách bez DPH, ak sú kúpené od inej jednotky. V opačnom prípade sa uvádzajú vo výrobných nákladoch.

Zásoby (a zmenu stavu zásob) možno členiť nasledovne:

- zásoby hotových výrobkov,

- zásoby nedokončenej výroby,

- zásoby tovaru,

- zásoby surovín a pomocných materiálov.

Zahrnuté sú zásoby hotových výrobkov alebo rozpracovaných výrobkov, ktoré boli vyrobené jednotkou a ešte neboli predané. Tieto výrobky zahŕňajú nedokončenú výrobu patriacu jednotke, aj keď príslušné výrobky sa nachádzajú vo vlastníctve tretích strán. Rovnako aj výrobky držané jednotkou a patriace tretím stranám sú vylúčené z týchto zásob.

Ďalej sem patria zásoby výrobkov a služieb kúpených výlučne s cieľom ich ďalšieho predaja v nezmenenom stave. Nepatria sem zásoby tovarov a služieb, ktoré boli poskytnuté tretím stranám na základe provízie. Výrobky kúpené s cieľom ďalšieho predaja a skladované servisnými podnikmi môžu zahŕňať tovary (výrobné zariadenia v prípade zmlúv o dodávkach na kľúč, alebo budovy v prípade rozvoja majetku atď.), ako aj služby (práva na používanie reklamných priestorov, doprava, ubytovanie, a i.).

Pokiaľ ide o skladované služby, sú to výstupy servisných činností, práva na používanie vopred určených služieb alebo fyzická podpora služieb.

Patria sem aj zásoby surovín a pomocných materiálov, medziproduktov, komponentov, energie, drobných nástrojov neinvestičného charakteru a služby, ktoré patria jednotke.

Vzťah k podnikovým účtom

Zmeny stavu zásob tovarov služieb sa môžu vypočítať z nasledujúcich položiek:

- Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby

- Časť surovín a pomocných materiálov,

- Časť iných vonkajších nákladov,

- Časť ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

- Zmena stavu zásob tovarov a služieb sa používa pri výpočte Pridanej hodnoty v trhových cenách (12 14 0) a iných úhrnov a zostatkov,

- Zmenu stavu zásob tovarov a služieb možno členiť podľa typu zásob: i) Zmena stavu zásob tovaru (13 21 1), ii) Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby (13 21 3) a iii) Zmena stavu zásob surovín a pomocných materiálov.

Kód: | 13 21 1 |

Názov: | Zmena stavu zásob tovaru |

Definícia

Tento ukazovateľ je definovaný ako zmena stavu zásob v nákupných cenách bez DPH medzi koncom a začiatkom sledovaného obdobia. Zmena stavu zásob sa môže merať hodnotou prírastkov zásob výrobkov, kúpených s cieľom ďalšieho predaja, od ktorej sa odpočíta hodnota úbytkov a hodnota opakujúcich sa strát tovarov držaných v zásobách.

V týchto zásobách sú zahrnuté tovary a služby kúpené za výlučným účelom ich ďalšieho predaja v nezmenenom stave. Nie sú sem zahrnuté zásoby tovarov a služieb, ktoré boli poskytnuté tretím stranám na základe provízie.

Výrobky kúpené na ďalší predaj a skladované servisnými podnikmi môžu zahŕňať tovary (výrobné zariadenia v prípade zmlúv o dodávkach na kľúč alebo budovy v prípade rozvoja vlastníctva, atď.) ako aj služby (práva na používanie reklamných priestorov, doprava, ubytovanie a i.).

Pokiaľ ide o skladované služby, sú to výstupy servisných činností, práva na používanie vopred určených služieb alebo fyzická podpora služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Zmena stavu zásob tovaru sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou surovín a pomocných materiálov, ostatných prevádzkových nákladov a iných vonkajších nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

- Zmena stavu zásob tovaru sa používa pri výpočte hrubej obchodnej marže (12 13 0), Hodnoty produkcie (12 12 0) a iných úhrnov a zostatkov,

- Časť Zmeny stavu zásob tovaru a služieb (13 21 0).

Kód: | 13 21 3 |

Názov: | Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby |

Definícia

Tento ukazovateľ je definovaný ako zmena hodnoty zásob hotových výrobkov alebo rozpracovaných výrobkov, ktoré boli vyrobené jednotkou a ešte neboli predané medzi prvým a posledným dňom sledovaného obdobia.

Tieto výrobky zahŕňajú nedokončenú výrobu patriacu jednotke, aj keď príslušné výrobky sú majetkom tretích strán. Rovnako aj výrobky držané jednotkou a patriace tretím stranám sú vylúčené z tejto definície.

Zásoby sú ocenené vo výrobných nákladoch a oceňujú sa pred očistením hodnoty údajov (napr. o odpisy).

Vzťah k podnikovým účtom

Zmeny stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby sa vedú v podnikových účtoch pod položkou Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby.

Vzťah k iným ukazovateľom

- Zmena stavu zásob hotových výrobkov a nedokončenej výroby sa používa pri výpočte Hodnoty produkcie (12 12 0) a iných úhrnov a zostatkov,

- Časť Zmeny stavu zásob tovarov a služieb (13 21 0).

Kód: | 13 31 0 |

Názov: | Osobné náklady |

Definícia

Osobné náklady sú definované ako celkové odmeny, peňažné aj naturálne, ktoré zamestnávateľ zaplatil zamestnancovi (pravidelným a dočasným zamestnancom ako aj domácim pracovníkom) za prácu, ktorú vykonali počas sledovaného obdobia. Osobné náklady zahŕňajú aj dane a príspevky zamestnancov na sociálne zabezpečenie, zrážané príslušnou jednotkou, ako aj povinné a dobrovoľné sociálne príspevky zamestnávateľa.

Osobné náklady tvoria:

- mzdy a platy

- výdavky zamestnávateľov na sociálne zabezpečenie.

Patria sem všetky odmeny zaplatené počas sledovaného obdobia bez ohľadu na to, či boli zaplatené na základe odpracovaného času, výkonov alebo úkolovej práce, a či sa vyplácajú pravidelne alebo nie. Zahŕňajú sa sem všetky odmeny, výkonnostné prémie, dobrovoľné plnenia, trinásty plat (a podobne stanovené bonusy), odstupné prepusteným zamestnancom, príspevky na ubytovanie, dopravu, životné náklady a rodinné prídavky, provízie, poplatky za pracovnú pohotovosť, nadčasy, prácu v noci atď., ako aj dane, príspevky na sociálne zabezpečenie a iné čiastky, ktoré dlhujú zamestnanci a ktoré sú zrážané pri zdroji zamestnávateľmi.

Okrem toho sem patria náklady na sociálne zabezpečenie zamestnávateľa. Tieto náklady zahŕňajú príspevky zamestnávateľa na sociálne zabezpečenie v rámci systému dôchodkového a nemocenského zabezpečenia, na podpory v materstve, chorobe a nezamestnanosti, pracovné úrazy a choroby z povolania, rodinné prídavky a iné. Tieto náklady sa sem zahŕňajú bez ohľadu na to, či sú zákonné, dohodnuté kolektívne, zmluvné alebo dobrovoľné.

Platby za sprostredkovanie pracovníkov agentúram nie sú súčasťou osobných nákladov.

Vzťah k podnikovým účtom

Osobné náklady sa môžu vypočítať priamo z nasledujúcich účtovných položiek:

- Mzdové náklady, ktoré tvorí súčet položiek mzdy a platy a náklady na sociálne zabezpečenie

Vzťah k iným ukazovateľom

Osobné náklady vychádzajú z:

Miezd a platov (13 32 0),

+ Nákladov na sociálne zabezpečenie (13 33 0).

Osobné náklady sa používajú pri výpočte Hrubého prevádzkového prebytku (12 17 0) a iných úhrnov a zostatkov.

Kód: | 13 32 0 |

Názov: | Mzdy a platy |

Definícia

Mzdy a platy sú definované ako "celkové odmeny, peňažné alebo naturálne, poskytnuté všetkým osobám uvedeným na výplatnej listine (vrátane domáckych pracovníkov) za prácu vykonanú počas účtovného obdobia" bez ohľadu na to, či boli vyplatené na základe odpracovaných hodín, výkonu alebo úkolovej práce a či sú vyplácané pravidelne alebo nie.

Mzdy a platy zahŕňajú hodnoty všetkých sociálnych príspevkov, daní z príjmov atď. platených zamestnancom, aj keď v skutočnosti sú zrážané zamestnávateľom a platené priamo sociálnym poisťovniam, daňovým úradom, atď. za zamestnanca. Mzdy a platy nezahŕňajú sociálne príspevky platené zamestnávateľom.

Mzdy a platy zahŕňajú: všetky odmeny, výkonnostné prémie, dobrovoľné plnenia, trinásty plat, odchodné, príspevky na ubytovanie, dopravu, životné náklady, rodinné prídavky, prepitné, provízie, poplatky za pracovnú pohotovosť atď. ako aj dane, príspevky na sociálne zabezpečenie a iné čiastky, platené zamestnancami a zrážané pri zdroji zamestnávateľmi. Mzdy a platy, ktoré zamestnávateľ ďalej platí v prípade choroby, pracovného úrazu, materskej dovolenky alebo zamestnania na skrátenú pracovnú dobu sa môžu uviesť sem alebo do výdavkov na sociálne zabezpečenie, v závislosti od účtovníckej praxe jednotky.

Platby za sprostredkovanie pracovníkov agentúram nie sú súčasťou miezd a platov.

Vzťah k podnikovým účtom

Mzdy a platy sa vedú v podnikových účtoch pod položkou Mzdy a platy.

Vzťah k iným ukazovateľom

Mzdy a platy sa používajú pri výpočte Osobných nákladov.

Kód: | 13 33 0 |

Názov: | Náklady na sociálne zabezpečenie |

Definícia

Náklady zamestnávateľov na sociálne zabezpečenie zodpovedajú čiastke, ktorá sa rovná hodnote sociálnych príspevkov, ktoré zaplatili zamestnávatelia, aby zabezpečili svojim zamestnancom nárok na sociálne dávky.

Náklady na sociálne zabezpečenie zamestnávateľa zahŕňajú príspevky zamestnávateľa na sociálne zabezpečenie, konkrétne na starobné dôchodky, podporu v chorobe a materstve, invalidné dôchodky, podpory v nezamestnanosti, pracovné úrazy a choroby z povolania, rodinné prídavky a iné účely.

Patria sem Náklady na všetkých zamestnancov vrátane domácich pracovníkov a učňov.

Zahŕňajú sa sem príspevky do všetkých fondov bez ohľadu na to, či sú zákonné, kolektívne dohodnuté, zmluvné alebo dobrovoľné. Mzdy a platy, ktoré zamestnávateľ ďalej platí v prípade choroby, pracovného úrazu, materskej dovolenky alebo zamestnania na skrátenú pracovnú dobu, sa môžu uviesť sem alebo do miezd a platov, v závislosti od účtovnej praxe jednotky.

Vzťah k podnikovým účtom

Náklady na sociálne zabezpečenie sa vedú v podnikových účtoch pod hlavičkou Náklady na sociálne zabezpečenie.

Vzťah k iným ukazovateľom

Náklady na sociálne zabezpečenie sa používajú pri výpočte Osobných nákladov (13 31 0)

Kód: | 13 41 0 |

Názov: | Prevádzkové náklady spojené s budovami a zariadeniami |

Definícia

Prevádzkové náklady spojené s budovami a zariadeniami tvoria:

- náklady súvisiace s budovami zahŕňajú:

- nájomné, platby za teplo a elektrickú energiu a za údržbu a opravu budov,

- platby za operačný leasing,

- náklady súvisiace so zariadeniami zahŕňajú:

- platby za údržbu a opravu všetkých strojových zariadení (vrátane počítačov a vozidiel) a náklady na prenájom,

- platby za operačný leasing strojových zariadení.

Vzťah k podnikovým účtom

Prevádzkové náklady spojené s budovami a zariadeniami sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou Surovín a pomocného materiálu, iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

V prípade obchodných distribučných činností (časť G NACE Rev.1), ostatné časti spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru zahŕňajú: Náklady vynaložené na predaj tovaru (13 12 0 ), Prevádzkové náklady súvisiace s predajom (13 42 0) a Ostatné prevádzkové náklady (13 43 0).

Kód: | 13 41 1 |

Názov: | Platby za dlhodobý prenájom a operačný leasing tovarov |

Definícia

Platby za dlhodobý prenájom zahŕňajú všetky výdavky súvisiace s prenájmom hmotného majetku na dobu dlhšiu ako jeden rok.

Operačný leasing je prenájom, ktorý neprenáša všetky riziká a úžitky spojené so zákonným vlastníctvom na nájomcu. Pri operačnom leasingu nájomca nadobúda právo používať tovar dlhodobej spotreby počas určitého obdobia, ktoré môže byť dlhé alebo krátke a nemusí byť určené vopred. Po uplynutí doby prenájmu prenajímateľ očakáva, že dostane svoj tovar späť viac-menej v rovnakom stave, v akom ho prenajal, s výnimkou bežného opotrebenia. Čiže doba prenájmu nepokrýva celú ani prevažnú časť ekonomického života tovaru. Platby za operačný leasing tovarov súvisia s nákladmi na používanie hmotného majetku, poskytnutého príslušnej jednotke na základe týchto zmlúv.

Vzťah k podnikovým účtom

Platby za dlhodobý prenájom alebo operačný leasing tovarov sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0),

Časť Prevádzkových nákladov spojených s budovami a zariadeniami (13 41 0).

Kód: | 13 42 0 |

Názov: | Prevádzkové náklady súvisiace s predajom |

Definícia

Prevádzkové náklady súvisiace s predajom, ktoré tvoria súčasť "Spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru", pozostávajú z nákladov na reklamu, dopravu tovarov, cestovných nákladov, nákladov na hotelové ubytovanie, pohostenie a iných nákladov spojených s predajom tovarov (vrátane platieb za sprostredkovanie pracovníkov agentúram).

Vzťah k podnikovým účtom

Prevádzkové náklady súvisiace s predajom sa nevedú samostatne v podnikových účtoch spoločnosti. Sú súčasťou Surovín a pomocných materiálov, iných vonkajších nákladova ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

V prípade obchodných činností (časť G NACE Rev.1), ostatné časti celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru zahŕňajú: Náklady vynaložené na predaj tovaru (13 12 0 ), Prevádzkové náklady spojené s budovami a zariadeniami (13 41 0) a Ostatné prevádzkové náklady (13 43 0).

Kód: | 13 43 0 |

Názov: | Ostatné prevádzkové náklady |

Definícia

Ostatné prevádzkové náklady môžu byť napr. náklady na účtovníctvo, poradenstvo, kancelárske potreby, prijímanie zamestnancov, poistné, náklady na kolektívnu dopravu zamestnancov, poplatky za bankové služby (okrem platieb úrokov), poštovné a telekomunikačné poplatky (telefón, telex:).

Vzťah k podnikovým účtom

Ostatné prevádzkové náklady sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou Surovín a pomocných materiálov, iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

V prípade obchodných činností (časť G NACE Rev.1), ostatné časti celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru zahŕňajú: Náklady vynaložené na predaj tovaru (13 12 0 ), Prevádzkové náklady spojené s budovami a zariadeniami (13 41 0 ) a Prevádzkové náklady súvisiace s predajom (13 42 0).

Kód: | 15 11 0 |

Názov: | Hrubé hmotné investície |

Definícia

Investície realizované počas sledovaného obdobia do všetkého hmotného majetku. Patrí sem nový a existujúci hmotný investičný majetok bez ohľadu na to, či bol kúpený od tretích strán alebo vyrobený na vlastné použitie (t. j. aktivácia hmotného investičného majetku), ktorého životnosť presahuje jeden rok, vrátane neprodukovaného hmotného majetku, napr. pôdy. Prah životnosti majetku, ktorý sa môže zahrnúť do investícií, sa môže zvýšiť podľa účtovnej praxe spoločnosti, ak táto prax vyžaduje dlhšiu predpokladanú životnosť, než je vyššie uvedený jednoročný prah.

Všetky investície sa oceňujú pred úpravami hodnoty (t. j. hrubé) a pred odpočítaním príjmov z úbytkov. Kúpené tovary sa oceňujú v nákupných cenách, t. j. zahŕňajú náklady na dopravu a inštaláciu, poplatky, dane a iné náklady na prevod vlastníctva. Vlastný vyprodukovaný hmotný majetok sa oceňuje vo výrobných nákladoch. Majetok nadobudnutý prostredníctvom reštrukturalizácie (napr. zlúčenia, prevzatia, rozdelenia alebo vyčlenenia) sa sem nezahŕňa. Nákup malých nástrojov, ktoré nemajú investičný charakter, sa zahrnie do bežných výdavkov.

Patria sem aj všetky prírastky, zmeny, zlepšenia a renovácie, ktoré predlžujú životnosť alebo zvyšujú produktívnu kapacitu investičného majetku.

Náklady na bežnú údržbu sa sem nezahŕňajú, rovnako ani hodnota a bežné výdavky na ivestičný majetok používaný na základe nájomných zmlúv. Vylúčené sú aj investície do hmotných a finančných aktív.

Pokiaľ ide o vykázanie investícií v prípadoch, keď fakturácia, dodávka, platby a prvé použitie majetku môžu nastať v rôznych referenčných obdobiach, navrhujeme použiť nasledujúcu metódu:

Investície sa vykážu vtedy, keď dôjde k zmene vlastníctva na jednotku, ktorá ich plánuje použiť. Aktivácia hmotného investičného majetku sa vykáže v okamihu výroby. Pokiaľ ide o vykázanie investícií realizovaných v identifikovateľných etapách, každá čiastková investícia by sa mala vykázať v tom referenčnom období, v ktorom bola vykonaná.

V praxi to niekedy nie je možné a účtovnícke postupy spoločnosti môžu vyžadovať použitie nasledujúcich aproximácií tejto metódy:

i) investície sa vykážu v referenčnom období, v ktorom boli dodané,

ii) investície sa vykážu v referenčnom období, v ktorom vstúpili do výrobného procesu,

iii) investície sa vykážu v referenčnom období, v ktorom boli fakturované,

iv) investície sa vykážu v referenčnom období, v ktorom boli zaplatené.

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa v súvahe neuvádzajú. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Hmotný majetok je vedený v podnikových účtoch pod položkou Stále aktíva — hmotný investičný majetok.

Vzťah k iným ukazovateľom

Hrubé hmotné investície vychádzajú z:

Hrubých investícií do pozemkov (15 12 0),

+ Hrubých investícií do existujúcich budov a stavieb (15 13 0),

+ Hrubých investícií do výstavby a prestavby budov (15 14 0),

+ Hrubých investícií do strojov a zariadení (15 15 0).

Kód: | 15 12 0 |

Názov: | Hrubé investície do pozemkov |

Definícia

Do tohto ukazovateľa sú okrem pozemku zahrnuté podzemné zásoby, lesy a vnútrozemské vody. Ak sa pozemok kúpi s existujúcimi budovami a hodnotu týchto dvoch prvkov nemožno rozdeliť, celková hodnota sa zaznamená pod touto položkou za predpokladu, že hodnota pozemku prevyšuje hodnotu existujúcich budov. Ak sa predpokladá, že existujúce budovy majú väčšiu hodnotu než pozemok, celková hodnota sa zahrnie do hrubých investícií do existujúcich budov a stavieb (15 13 0). Patrí sem aj pôda, ktorá bola zlepšená len urovnaním, položením potrubí alebo vybudovaním chodníkov alebo ciest. Naopak, nepatrí sem pôda nadobudnutá prostredníctvom reštrukturalizácií (napr. zlúčení, prevzatí, rozdelení, odčlenení).

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa nevykazujú v súvahe. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Pôda sa neuvádza samostatne v zozname hmotného majetku, je zahrnutá v podnikových účtoch pod položkou Stále aktíva — hmotný majetok — pôda a budovy. Časť súvisiaca s budovami by sa mala z neho vylúčiť. Časť platieb na účet a nedokončených hmotných investícií by sa sem mala zahrnúť, pokiaľ súvisia s pozemkami.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Hrubých hmotných investícií (15 11 0).

Kód: | 15 13 0 |

Názov: | Hrubé investície do existujúcich budov a stavieb |

Definícia

Investície zahŕňajú náklady na existujúce budovy a stavby, ktoré boli nadobudnuté počas sledovaného obdobia. Ak bola pôda kúpená s existujúcimi budovami a hodnotu týchto dvoch prvkov nemožno rozdeliť, súčet sa zaznamená pod touto položkou za predpokladu, že hodnota existujúcich budov prevyšuje hodnotu pôdy. Ak sa predpokladá, že pôda má väčšiu hodnotu než existujúce budovy, celková hodnota sa uvedie do hrubých investícií do pôdy (15 12 0). Nepatrí sem nákup nových budov, ktoré neboli nikdy používané. Nepatria sem ani existujúce budovy a stavby nadobudnuté prostredníctvom reštrukturalizácií (napr. zlúčení, prevzatí, rozdelení, odčlenení).

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa nevykazujú v súvahe. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Hrubé investície do existujúcich budov a stavieb sa neuvádzajú samostatne v zozname hmotného majetku, sú zahrnuté v podnikových účtoch pod hlavičkou Stále aktíva — hmotný majetok — pôda a budovy. Časti súvisiace s pozemkami, výstavbou a prestavbou budov by sa mali z neho vylúčiť. Časť platieb na účet a nedokončených hmotných investícií by sa sem mala zahrnúť, pokiaľ súvisia s existujúcimi budovami a stavbami.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Hrubých hmotných investícií (15 11 0).

Kód: | 15 14 0 |

Názov: | Hrubé investície do výstavby a prestavby budov |

Definícia

Tento ukazovateľ zahŕňa výdavky na výstavbu alebo prestavbu budov v sledovanom období. Patrí sem nákup nových budov, ktoré neboli nikdy použité. Rovnako sem patria všetky prístavby, prestavby, zlepšenia a renovácie, ktoré predlžujú životnosť, alebo zvyšujú produktívnu kapacitu budov.

Zahrnuté sú sem trvalé inštalácie, napr. vodovod, ústredné kúrenie, klimatizácia, osvetlenie atď., ako aj stavebné náklady súvisiace s ropnými vrtmi, prevádzkovými baňami, potrubiami, elektrickým vedením, plynovodmi, železničnými traťami, prístavnými inštaláciami, cestami, mostami, viaduktami, kanalizáciou a inými zlepšeniami miesta (staveniska). Nezahŕňajú sa sem náklady na bežnú údržbu.

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa nevykazujú v súvahe. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Hrubé investície do výstavby a prestavby budov sa neuvádzajú samostatne v zozname hmotného majetku, sú zahrnuté v podnikových účtoch pod položkou Stále aktíva — hmotný majetok — pôda a budovy. Časti súvisiace s pôdou a existujúcimi budovami a stavbami treba z neho vylúčiť. Časť platieb na účet a nedokončených hmotných investícií by sa sem mala zahrnúť, pokiaľ súvisia s existujúcou výstavbou a prestavbou budov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Hrubých hmotných investícií (15 11 0).

Kód: | 15 15 0 |

Názov: | Hrubé hmotné investície |

Definícia

Tento ukazovateľ zahŕňa strojové zariadenia (kancelárske stroje atď.), špeciálne vozidlá používané v priestoroch, iné stroje a zariadenia, všetky vozidlá a lode používané mimo priestorov, t. j. motorové vozidlá, komerčné vozidlá a nákladné autá, ako aj zvláštne vozidlá všetkých typov, lode, železničné vagóny atď. nadobudnuté ako nové alebo použité počas sledovaného obdobia. Stroje a zariadenia nadobudnuté prostredníctvom reštrukturalizácie (napr. zlúčení, prevzatí, rozdelení, rozčlenení) sem nepatria. Ďalej sem patria všetky doplnenia, zmeny, zlepšenia a renovácie, ktoré predlžujú životnosť, alebo zvyšujú produktívnu kapacitu tohoto kapitálového majetku. Náklady na bežnú údržbu sú z nich vylúčené.

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa nevykazujú v súvahe. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Hrubé investície do strojov a zariadení sú uvedené v zozname hmotného majetku, sú zahrnuté v podnikových účtoch spoločnosti pod položkou Stále aktíva — hmotný investičný majetok — stroje a zariadenia a ostatný inventár, nástroje a zariadenia. Časť platieb na účet a nedokončených hmotných investícií by sa sem mala zahrnúť, pokiaľ súvisia so strojmi a zariadeniami.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Hrubých hmotných investícií (15 11 0).

Kód: | 15 21 0 |

Názov: | Predaj hmotného investičného majetku |

Definícia

Predaj hmotného majetku zahŕňa hodnotu existujúceho hmotného investičného majetku, predaného tretím stranám. Predaj hmotného investičného majetku sa oceňuje v cenách skutočne prijatých (bez DPH) a nie v účtovnej hodnote, po odpočítaní všetkých nákladov na prevod vlastníctva, ktoré vznikli predávajúcemu. Úpravy a úbytky hodnoty, ktoré nie sú dôsledkom predaja, sa sem nezahŕňajú.

Vzťah k podnikovým účtom

Predaj hmotného investičného majetku sa v súvahe nevykazuje. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkého investičného majetku, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom.

Hmotný investičný majetok súvisí s majetkom uvedeným v podnikových účtoch pod položkou Stále aktíva — hmotný investičný majetok.

Kód: | 15 31 0 |

Názov: | Hodnota hmotného majetku nadobudnutého prostredníctvom finančného leasingu |

Definícia

V rámci finančného leasingu nájomca nadobúda právo používať tovar dlhodobej spotreby výmenou za platby nájomného počas vopred určeného a dlho trvajúceho obdobia. Ak sa všetky riziká a úžitky spojené s vlastníctvom de facto (ale nie de iure) prevedú z prenajímateľa na nájomcu, ide o finančný leasing. Pri finančnom leasingu doba prenájmu pokrýva celú alebo väčšiu časť životnosti tovaru dlhodobej spotreby. Na konci obdobia prenájmu nájomca má často právo kúpiť si tovar za nominálnu cenu. Úloha prenajímateľa je čisto finančná.

Hodnota, ktorú treba vykázať, zodpovedá trhovej hodnote tovaru, ak bol kúpený. Táto hodnota je v zásade známa v zmluve alebo sa môže odhadnúť spočítaním časti splátok, ktoré pokrývajú investičnú úhradu (platbu). Časť splátok zodpovedajúcich úrokovým platbám treba z nej vylúčiť.

Táto hodnota by sa mala vykázať za obdobie, keď je tovar dodaný nájomcovi.

Ročné platby za majetok používaný v rámci finančného leasingu treba vylúčiť. Rovnako treba vylúčiť hodnotu tovarov používaných v rámci iného než finančného leasingu.

Vzťah k podnikovým účtom

Poznámka:

Hodnota hmotného majetku nadobudnutého prostredníctvom finančného leasingu nie je uvedená v štvrtej smernici. Niektoré vnútroštátne účtovnícke normy však umožňujú tento majetok vykázať v súvahe ako investičný.

Vzťah k iným ukazovateľom

Poznámka:

Hodnota hmotného majetku nadobudnutého prostredníctvom finančného leasingu nie je zahrnutá v Hrubých hmotných investíciách 15 11 0).

Kód: | 16 11 0 |

Názov: | Počet zamestnaných osôb |

Definícia

Počet zamestnaných osôb je definovaný ako celkový počet osôb, ktoré pracujú v spravodajskej jednotke (vrátane pracujúcich vlastníkov, partnerov pracujúcich pravidelne v jednotke a neplatených rodinných zamestnancov), ako aj osôb, ktoré pracujú mimo jednotky, patria k nej a sú ňou platení (napr. obchodní zástupcovia, poslíčkovia a tímy opravárov a údržbárov). Zahŕňa krátkodobo neprítomné osoby (napr. na nemocenskej, platenom voľne alebo mimoriadnej dovolenke), ako aj štrajkujúcich, ale nie tých, ktorí sú neprítomní na neurčitú dobu. Okrem toho zahŕňa zamestnancov na čiastočný úväzok, ktorí sú považovaní za takýchto v zmysle zákonov príslušnej krajiny a ktorí sú na výplatnej listine, ako aj sezónnych zamestnancov, učňov a domáckych pracovníkov na výplatnej listine.

Počet zamestnaných osôb nezahŕňa pracovné sily poskytnuté jednotke inými podnikmi, osoby vykonávajúce opravy a údržbu v spravodajskej jednotke pre iné podniky, ani osoby vykonávajúce povinnú vojenskú službu.

Neplatení rodinní zamestnanci sú osoby, ktoré žijú s vlastníkom jednotky a pravidelne pracujú pre jednotku, no nemajú pracovnú zmluvu a nedostávajú pevne určenú čiastku za prácu, ktorú vykonávajú. Táto definícia je obmedzená na osoby, ktoré nemajú hlavné zamestnanie uvedené na výplatnej listine inej jednotky.

Poznámka:

Aby bolo možné overiť porovnateľnosť dát, je potrebné uviesť, či dobrovoľní pracovníci boli zahrnutí do tejto kategórie alebo nie.

Vzťah k podnikovým účtom

Počet zamestnaných osôb je uvedený v poznámkach k podnikovým účtom (článok 43 ods. 8).

Vzťah k iným ukazovateľom

Počet zamestnaných osôb možno členiť na počet zamestnancov (16 13 0) a neplatených zamestnancov.

Kód: | 16 13 0 |

Názov: | Počet zamestnancov |

Definícia

Počet zamestnancov je definovaný ako počet osôb, ktoré pracujú pre zamestnávateľa, majú pracovnú zmluvu a dostávajú odmenu vo forme miezd, platov, honorárov, mimoriadnych odmien, mzdy za úkolovú prácu alebo naturálnej odmeny.

Vzťah zamestnávateľa k zamestnancovi existuje, ak existuje dohoda, ktorá môže byť formálna alebo neformálna, medzi podnikom a osobou, zvyčajne uzatvorená dobrovoľne oboma stranami, pričom príslušná osoba pracuje pre podnik za peňažnú alebo naturálnu odmenu.

Zamestnanec sa považuje za zárobkovo činnú osobu príslušnej jednotky, ak dostáva mzdu alebo plat od tejto jednotky bez ohľadu na to, kde je práca vykonávaná (v alebo mimo pracovnej jednotky). Zamestnanec z agentúry sprostredkujúcej dočasné zamestnanie sa považuje za zamestnanca agentúry sprostredkujúcej dočasné zamestnanie a nie za zamestnanca jednotky (zákazníka), v ktorej pracuje.

Za zamestnancov sa považujú najmä nasledujúce osoby:

- platení pracujúci vlastníci,

- študenti, ktorí majú formálnu zmluvu, pričom sa zúčastňujú na výrobnom procese jednotky výmenou za odmenu a/alebo vzdelávacie služby,

- zamestnanci prijatí na základe zmluvy za špeciálnym účelom podpory zamestnania osôb bez zamestnania

- domácki pracovníci, ak existuje výslovná dohoda, že domácky pracovník je odmeňovaný na základe vykonanej práce a ak sú uvedení na výplatnej listine.

Počet zamestnancov zahŕňa pracovníkov na čiastočný úväzok, sezónnych pracovníkov, štrajkujúce osoby alebo osoby na krátkodobej dovolenke, ale nezahŕňa osoby na dlhodobej dovolenke.

Počet zamestnancov nezahŕňa dobrovoľných pracovníkov.

Počet zamestnancov sa vypočítava rovnakým spôsobom ako počet zamestnaných osôb, t. j. ako počet pracovných miest, a meria sa ako ročný priemer.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť položky Počet zamestnaných osôb (16 11 0)

Veľa kategórií zamestnancov je identifikovaných samostatne:

- Počet zamestnancov na čiastočný úväzok (16 13 1)

- Počet učňov (16 13 2)

- Počet domáckych pracovníkov (16 13 5).

Kód: | 16 13 1 |

Názov: | Počet zamestnancov na čiastočný úväzok |

Definícia

Ide o skupinu zamestnancov, určenú podľa počtu platených hodín odpracovaných za týždeň; tento počet hodín sa porovnáva s dĺžkou pracovného týždňa, v ktorom sa pracuje na plný úväzok v príslušnom členskom štáte alebo sektore jednotky alebo v samotnej jednotke.

Zamestnanci na čiastočný úväzok sú osoby, ktorých zvyčajná pracovná doba je kratšia než normálna pracovná doba. Táto definícia zahŕňa všetky formy práce na čiastočný úväzok (poldňovú prácu, prácu počas jedného, dvoch alebo troch dní v týždni, atd.). Tento počet sa môže určiť na vnútroštátnej, regionálnej, odvetvovej alebo jednotkovej úrovni.

Počet zamestnancov sa môže členiť podľa počtu hodín, ktoré odpracujú za týždeň. Tento počet hodín sa porovnáva s dĺžkou obdobia, ktoré sa považuje za štandardný týždeň práce na plný úväzok v členskom štáte, regióne, odvetví alebo jednotke.

Treba poznamenať, že zatiaľ čo kategória "zamestnancov na plný úväzok" je pomerne homogénna, to isté nemožno povedať o kategórii "zamestnancov na čiastočný úväzok", lebo môže zahŕňať 20 % (alebo menej) až 80 % (alebo viac) normálnej pracovnej doby zamestnávajúcej jednotky.

Nie je možné presne vymedziť rozdiel medzi prácou na čiastočný a plný úväzok, vzhľadom na rozdiely v pracovnej praxi medzi členskými štátmi a odvetviami.

Je potrebné rozlišovať medzi zamestnancami na čiastočný úväzok (s pracovnou dobou kratšou než je norma) a občasnými/sezónnymi zamestnancami (ktorí môžu pracovať na plný úväzok, ale počas určeného krátkeho obdobia, napr. dočasní pracovníci, filmový štáb atď.)

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť z Počtu zamestnancov (16 13 0).

Kód: | 16 13 2 |

Názov: | Počet učňov |

Definícia

Do tohoto ukazovateľa sa zahŕňajú všetci zamestnanci, ktorí sa nezúčastňujú v plnej miere na výrobnom procese jednotky, lebo pracujú na základe učňovskej zmluvy, alebo preto, lebo ich účasť na odbornom výcviku sa výrazne odráža na ich produktivite.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť z Počtu zamestnancov (16 13 0).

Kód: | 16 13 5 |

Názov: | Počet domáckych pracovníkov |

Definícia

Domácki pracovníci tvoria podskupinu osôb zamestnaných sledovanou jednotkou, ktorí vykonávajú svoju pracovnú činnosť vo svojej domácnosti. Treba sem zahrnúť len domáckych pracovníkov, ktorí sa objavujú na výplatnej listine spravodajskej jednotky.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť z Počtu zamestnancov (16 13 0).

Kód: | 16 14 0 |

Názov: | Prepočítaný počet zamestnancov na plný úväzok |

Definícia

Počet zamestnancov prepočítaný na ekvivalent plne zamestnaných (FTE).

Údaje o počte osôb pracujúcich kratšiu dobu, než je štandardná pracovná doba zamestnanca pracujúceho celý rok na plný úväzok, treba prepočítať na plne zamestnaných, na základe pracovnej doby zamestnanca pracujúceho celý rok na plný úväzok v príslušnej jednotke.

Do tejto kategórie patria osoby pracujúce kratšiu dobu, než je štandardný pracovný deň, štandardný počet pracovných dní v týždni alebo štandardný počet týždňov/mesiacov v roku. Prepočet treba vykonať na základe počtu odpracovaných hodín, dní, týždňov alebo mesiacov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Počet hodín odpracovaných zamestnancami (16 15 0) alebo Počet zamestnancov na čiastočný úväzok (16 13 1) sa môže použiť pri prepočte Počtu zamestnancov (16 13 0) na ekvivalent plne zamestnaných.

Kód: | 16 15 0 |

Názov: | Počet hodín odpracovaných zamestnancami |

Definícia

Celkový počet hodín odpracovaných zamestnancami predstavuje úhrnný počet hodín skutočne odpracovaných na celkovej produkcii spravodajskej jednotky počas sledovaného obdobia.

Tento ukazovateľ nezahŕňa zaplatené, ale v skutočnosti neodpracované hodiny, napr. dovolenku za rok, sviatky a zdravotnú dovolenku. Nezahŕňa ani prestávky na jedlo a čas strávený cestovaním medzi domovom a prácou.

Zahŕňa hodiny skutočne odpracované počas normálnej pracovnej doby; hodiny odpracované nad rámec normálnej pracovnej doby; čas strávený na pracovisku plnením úloh, ako sú príprava miesta a čas zodpovedajúci krátkym prestávkam na pracovisku.

Ak presný počet skutočne odpracovaných hodín nie je známy, môže sa odhadnúť na základe teoretickej dĺžky pracovnej doby a priemernej dĺžky absencií (choroba, materská dovolenka atď.).

Vzťah k iným ukazovateľom

Počet hodín odpracovaných zamestnancami sa môže použiť pri prepočte Počtu zamestnancov (16 13 0) na Prepočítaný počet zamestnancov na plný úväzok (16 14 0).

Kód: | 17 32 0 |

Názov: | Počet maloobchodných predajní |

Definícia

Ide o celkový počet maloobchodných predajní prevádzkovaných podnikom nachádzajúcich sa v jeho vlastníctve alebo prenájme. Predajne sú definované ako stále predajné priestory, do ktorých zákazníci vstupujú, aby urobili nákup. Maloobchodné predajne sa triedia podľa skupín 52.1 — 52.5 NACE Rev.1.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť z Počtu miestnych jednotiek (11 21 0).

Kód: | 17 33 0 |

Názov: | Kategória predajných plôch v maloobchodných predajniach |

Definícia

Okrem celkového počtu maloobchodných predajní sa sem dopĺňa ich triedenie podľa predajných plôch.

Použijú sa nasledujúce triedy:

- menej ako 120 m2

- od 120 do 399 m2

- od 400 do 999 m2

- od 1000 do 2499 m2

- od 2500 do 4999 m2

- od 5000 do 9999 m2

- 10000 m2 a viac

Vzťah k iným ukazovateľom

Ide o členenie ukazovateľa Počet maloobchodných predajní (17 32 0).

Kód: | 17 33 1 |

Názov: | Predajná plocha |

Definícia

Predajná plocha predstavuje odhadovanú plochu časti priestorov, ktoré slúžia na predaj a vystavovanie, t. j.:

- celková plocha, na ktorú majú prístup zákazníci, vrátane skúšobných priestorov,

- pultová plocha a výkladná plocha,

- plocha za pultmi, ktorú používajú predavači.

Predajná plocha nezahŕňa kancelárie, sklady a prípravovne, dielne, schodištia, toalety iné sociálne zariadenia.

Kód: | 17 34 0 |

Názov: | Počet stálych trhových stánkov a/alebo kioskov |

Definícia

Charakteristika zahŕňa celkový počet stálych trhových stánkov a/alebo stálych kioskov prevádzkovaných podnikom, ktoré sa nachádzajú v jeho vlastníctve alebo v prenájme. Na rozdiel od predajní, zákazníci zvyčajne nevstupujú do predajných priestorov stánkov/kioskov, aby urobili nákup. Stále stánky/kiosky treba klasifikovať ako súčasť triedy 52.62 NACE Rev.1.

Kód: | 18 10 0 |

Názov: | Tržby z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností |

Definícia

Časť Tržieb vzťahujúca sa na činnosti, zaradené do kategórií A až F NACE Rev.1.

Nezahŕňajú sa sem tržby za predaj tovaru.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z priemyselných činností účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0).

Kód: | 18 11 0 |

Názov: | Tržby z hlavnej činnosti na úrovni štvormiestneho kódu NACE Rev.1 |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na hlavnú činnosť jednotky. Hlavná činnosť jednotky je určená podľa pravidiel definovaných v nariadení Rady o štatistických jednotkách č. 696/93 z 15. marca 1993 o štatistických jednotkách pre sledovanie a analýzu výrobného systému v spoločenstve [1].

Patria sem aj tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Nezahŕňajú sa sem tržby za ďalší predaj tovaru a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z hlavnej činnosti na úrovni štvormiestneho kódu NACE Rev.1 sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0).

Kód: | 18 12 0 |

Názov: | Tržby z priemyselných činností |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na činnosti, zaradené do kategórií C až F NACE Rev.1.

Patria sem tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Naopak, nezahŕňajú sa sem tržby za predaj tovaru.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z priemyselných činností sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť čistých tržieb (12 11 0)

Časť tržieb z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností (18 10 0).

Kód: | 18 12 1 |

Názov: | Tržby z priemyselných činností okrem stavebníctva |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na činnosti, zaradené do kategórií C až E NACE Rev.1.

Patria sem tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Nezahŕňajú sa sem tržby za tovar a služby.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z priemyselných činností okrem stavebníctva sa nevedú samostatne v podnikových účtoch spoločnosti. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť tržieb z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností (18 10 0)

Časť tržiebz priemyselných činností (18 12 0).

Kód: | 18 12 2 |

Názov: | Tržby zo stavebných činností |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na činnosti, zaradené do kategórie F NACE Rev.1.

Patria sem tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Naopak, nezahŕňajú sa sem tržby za predaj tovaru a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby zo stavebných činností sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť tržieb z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností (18 10 0)

Časť tržieb z priemyselných činností (18 12 0).

Kód: | 18 13 0 |

Názov: | Tržby z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na tržby, obchodné činnosti nákupu a ďalšieho predaja jednotky. Zahŕňa tržby za predaj tovarov, kúpených jednotkou pod vlastným menom a na vlastný účet a predaných ďalej v nezmenenom stave, alebo po označení a zabalení, aké sa bežne používa v obchodných podnikoch.

Predaj tohto typu možno rozdeliť na:

- predaj tovaru iným obchodníkom, profesionálnym užívateľom atď. (veľkoobchodný predaj)

- predaj tovaru domácnostiam alebo drobným užívateľom (maloobchodný predaj).

Tieto činnosti sú zaradené do kategórie G NACE Rev.1 (okrem údržbárskych, opravárenských činností a veľkoobchodných skupín činností založených na poplatkoch alebo zmluvách 50.2, 50.4, 51.1 a 52.7).

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Kód: | 18 14 0 |

Názov: | Tržby zo sprostredkovateľských činností (zástupcovia) |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na sprostredkovateľskú činnosť jednotky. Zahŕňa všetky provízie za nákup a predaj vykonaný v mene a v prospech tretích strán a podobné činnosti.

Tieto činnosti sú zaradené do skupiny 51.1 NACE Rev.1.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby zo sprostredkovateľských činností sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Kód: | 18 15 0 |

Názov: | Tržby zo servisných činností |

Definícia

Výnosy zo všetkých poskytnutých služieb (bankovnícke a poisťovacie služby, podnikateľské a osobné služby).

Tieto činnosti zahŕňajú tržby zo servisných činností, ktoré sa vzťahujú na hlavnú alebo vedľajšiu činnosť; niektoré servisné činnosti môžu vykonávať priemyselné jednotky. Tieto činnosti sú zaradené do kategórií H až K a M až O, a tiež do údržbárskych a opravárenských skupín činností 50.2, 50.4 a 52.7 kategórie G NACE Rev.1.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby zo servisných činností sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Kód: | 18 16 0 |

Názov: | Tržby z obchodných a sprostredkovateľských činností |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na obchodné činnosti nákupu a ďalšieho predaja jednotky a na sprostredkovateľskú činnosť jednotky. Zahŕňa predaj tovarov, kúpených jednotkou pod vlastným menom a na vlastný účet, predaných ďalej v nezmenenom stave, alebo po označení a zabalení, aké sa bežne používa v obchodných podnikoch, ako aj všetky provízie za nákup a predaj uskutočnený v mene a v prospech tretích strán a podobné činnosti.

Predaj tohto typu možno rozdeliť na:

- predaj tovaru iným obchodníkom, profesionálnym užívateľom atď. (veľkoobchodný predaj)

- predaj tovaru domácnostiam alebo drobným užívateľom (maloobchodný predaj).

Tieto činnosti sú zaradené do kategórie G NACE Rev.1 (okrem údržbárskych a opravárenských skupín činností 50.2, 50.4 a 52.7).

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z obchodných a sprostredkovateľských činností sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Kód: | 18 31 0 |

Názov: | Tržby z výstavby |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na činnosti zaradené do kategórie F NACE Rev.1 a súvisiaca so stavbami klasifikovanými ako budovy v klasifikácii typov stavieb (CC).

Zahrňajú sa sem tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Naopak, nezahŕňajú sa sem tržby za predaj tovaru a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby z výstavby budov sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť tržieb z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností (18 10 0)

Časť tržieb z priemyselných činností (18 12 0)

Časť tržieb zo stavebných činností (18 12 2).

Kód: | 18 32 0 |

Názov: | Tržby zo stavebného inžinierstva |

Definícia

Časť tržieb vzťahujúca sa na činnosti zaradené do kategórie F NACE Rev.1 a súvisiaca so stavbami klasifikovanými ako inžinierske stavby v klasifikácii typov stavieb (CC).

Zahŕňajú sa sem tržby z predaja tovarov a služieb, ktoré boli predmetom subdodávateľských vzťahov. Naopak, nezahŕňajú sa sem tržby za predaj tovaru a služieb.

Vzťah k podnikovým účtom

Tržby zo stavebného inžinierstva sa nevedú samostatne v podnikových účtoch. Sú súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť tržieb z poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, lovu rýb a priemyselných činností (18 10 0)

Časť tržieb z priemyselných činností (18 12 0)

Časť tržieb zo stavebných činností (18 12 2).

Kód: | 20 11 0 |

Názov: | Nákup energetických produktov (v hodnote) |

Definícia

Do tohto ukazovateľa treba zahrnúť nákup všetkých energetických produktov počas sledovaného obdobia, iba ak boli kúpené, aby sa použili ako palivá. Nezahŕňa energetické produkty kúpené ako surovina alebo s cieľom ďalšieho predaja bez transformácie. Údaj treba uviesť iba v hodnote.

Vzťah k podnikovým účtom

Nákup energetických produktov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou Surovín a pomocných materiálov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

Kód: | 20 21 0 až 20 31 0 |

Názov: | Nákup energie podľa produktu |

- Nákup čierneho uhlia

- Nákup koksu

- Nákup brikiet

- Nákup ľahkých vykurovacích olejov (gas oil)

- Nákup ťažkých vykurovacích olejov

- Nákup iných ropných produktov

- Nákup zemného plynu

- Nákup derivovaného plynu

- Nákup obnoviteľných zdrojov energie

- Nákup tepla

- Nákup elektrickej energie

Vzťah k podnikovým účtom

Nákup individuálnych energetických produktov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou Surovín a pomocných materiálov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť nákupu energetických produktov (20 11 0).

Kód: | 21 11 0 |

Názov: | Investície do zariadení a staníc na kontrolu znečistenia ovzdušia a do špeciálneho príslušenstva brániaceho znečisteniu (najmä koncové zariadenia potrubí). |

Definícia

Investičné výdavky vyplývajúce z činností, ktorých hlavným cieľom je prevencia, znižovanie a odstraňovanie znečistenia a iného zhoršenia životného prostredia.

Činnosti, ktoré majú priaznivý účinok na životné prostredie, ale nie sú súčasťou ochrany životného prostredia, sem nepatria. Čiže do tejto oblasti nie sú zahrnuté činnosti, ktoré, hoci priaznivo vplývajú na životné prostredie, v prvom rade uspokojujú technické potreby alebo interné požiadavky na zdravie a bezpečnosť podniku. Toto obmedzenie sa v mnohých prípadoch vzťahuje na recyklačné činnosti zaradené do NACE 37.00 (recyklácia). Údaje získané za to odvetvie by sa nemali zahrnúť do iných kódov iným NACE (pozri klasifikáciu činností ochrany životného prostredia UNECE/Eurostat DOC/CES/822).

Koncové zariadenia potrubí sú doplnkové technické zariadenia, používané v kontexte kontroly životného prostredia. Tieto zariadenia pracujú nezávisle od výrobných zariadení, alebo sú identifikovateľnými časťami pripojenými k výrobným zariadeniam, spracúvajú znečistenie, ktoré bolo vytvorené, bránia emisiám alebo šíreniu znečisťujúcich látok, alebo merajú úroveň znečistenia (monitoring). Investície sa vypočítavajú pomocou kúpnej ceny alebo konštrukčných nákladov na zariadenie, vrátane výdavkov na projekt a inštaláciu. Zahŕňajú aj nákup pôdy potrebnej pre inštaláciu. Nezahŕňajú výdavky realizované najmä s cieľom zdravia a bezpečnosti na pracovisku.

Tieto investície vznikajú v činnostiach, ako sú znižovanie, prevencia alebo spracovanie odpadov a odpadových vôd, prevencia a eliminácia alebo znižovanie emisií, ošetrovanie a zneškodňovanie kontaminovanej pôdy a podzemnej vody, prevencia alebo znižovanie hluku a vibrácií, ochrana ekologických celkov a krajinného profilu, ako aj monitorovanie kvality environmentálnych médií a odpadu.

Vzťah k podnikovým účtom

Investície sa nevykazujú v súvahe. Avšak prírastky, úbytky a prevody všetkých stálych aktív, ako aj úpravy hodnoty tohoto investičného majetku, sa uvedú v súvahe alebo v poznámkach k účtom. Investície do zariadení a inštalácií na kontrolu znečistenia a do zvláštneho príslušenstva brániaceho znečisteniu sú zahrnuté, ale nie samostatne vedené v zozname hmotného majetku, ktorý je uvedený v podnikových účtoch pod položkou stále aktíva — hmotný investičný majetok. Poradenské účtovnícke fórum navrhlo, aby sa tieto informácie zverejnili.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť hrubých hmotných investícií (15 11 0).

Kód: | 22 11 0 |

Názov: | Celkové výdavky na vlastný výskum a vývoj |

Definícia

Výskum a experimentálny vývoj zahŕňa tvorivú prácu vykonávanú systematicky s cieľom rozšíriť zásobu poznatkov, vrátane poznatkov o človeku, kultúre a spoločnosti, a použitie tejto zásoby poznatkov na vynájdenie nových možností uplatnenia.

Výdavky na vlastný výskum a vývoj zahŕňajú všetky výdavky na výskum a vývoj realizovaný vnútri jednotky, bez ohľadu na zdroj prostriedkov.

Výskum a vývoj treba odlišovať od výdavkov na celý rad súvisiacich činností. Preto vo výdavkoch na výskum a vývoj nie sú zahrnuté nasledujúce výdavky:

- výdavky na vzdelávanie a školenie

- výdavky na iné vedecké a technologické činnosti (napr. informačné služby, skúšobníctvo a normalizáciu, realizačné štúdie atď.)

- výdavky na iné priemyselné činnosti (napr. výrobné inovácie inde neuvedené);

- výdavky na čisto finančné činnosti (vrátane administratívnych a iných nepriamych podporných činností).

Výdavky na vlastný výskum a vývoj sa oceňujú vo výrobných nákladoch a zahŕňajú všetky prevádzkové náklady, vrátane mzdových nákladov a investičných nákladov.

Vzťah k podnikovým účtom

Výdavky na výskum a vývoj sa môžu, v závislosti od vnútroštátnych právnych predpisov, viesť na jednom z troch miest: ako pohyby nehmotného investičného majetku, pohyby hmotného investičného majetku alebo prevádzkové náklady.

Ak sa podľa vnútroštátnych právnych predpisov môžu čiastočne alebo úplne zahrnúť do investícií, zahrnú sa do pohybov nehmotného investičného majetku, uvedeného v podnikových účtoch spoločnosti pod položkou stále aktíva — nehmotný investičný majetok — náklady na výskum a vývoj.

Ak sa podľa vnútroštátneho práva zahŕňajú do investícií len čiastočne alebo sa nezahŕňajú do investícií, bežné náklady budú súčasťou Surovín a spotrebných materiálov, iných vonkajších nákladov, mzdových nákladov a ostatných prevádzkových výdavkov a investičné náklady sa zahrnú do pohybu hmotného investičného majetku, ktorý je uvedený v podnikových účtoch pod položkou Stále aktíva — hmotný investičný majetok.

Kód: | 22 12 0 |

Názov: | Celkový počet zamestnancov výskumu a vývoja |

Definícia

Výskum a experimentálny vývoj zahŕňa tvorivú prácu vykonávanú systematicky s cieľom rozšíriť zásobu poznatkov, vrátane poznatkov o človeku, kultúre a spoločnosti, a použitie tejto zásoby poznatkov na vynájdenie nových možností uplatnenia.

Treba spočítať všetky osoby zamestnané priamo vo výskume a vývoji (R & D), ako aj osoby poskytujúce priame služby, napr. manažéri výskumu a vývoja, správcovia a administratívni pracovníci. Osoby poskytujúce nepriame služby, napr. kuchynský alebo bezpečnostný personál, treba vylúčiť, aj keď mzdy a platy týchto zamestnancov sa zahrnú ako režijné náklady do výpočtu výdavkov.

Zamestnancov výskumu a vývoja treba odlišovať od zamestnancov, ktorí vykonávajú celý rad súvisiacich činností. Z tohoto dôvodu sa medzi zamestnancov výskumu a vývoja nepočítajú:

- zamestnanci poverení vzdelávaním a školením

- zamestnanci poverení inými vedeckými a technologickými činnosťami (napr. informačnými službami, skúšobníctvom a normalizáciou, realizačnými štúdiami atď.)

- zamestnanci poverení inými priemyselnými činnosťami (napr. priemyselnými inováciami inde neuvedenými)

- zamestnanci poverení administratívnymi a inými nepriamymi podpornými činnosťami.

Vzťah k podnikovým účtom

Celkový počet zamestnancov výskumu a vývoja sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou počtu zamestnaných osôb, ktorý je uvedený v poznámkach k podnikovým účtom (článok 43 ods. 8).

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť počtu zamestnaných osôb (16 11 0).

Kód: | 23 11 0 |

Názov: | Platby subdodávateľom |

Definícia (pre odvetvie — časti C až E NACE Rev.1)

Platby subdodávateľom sú platby poskytnuté jednotkou tretím stranám za priemyselné tovary a služby dodané v rámci subdodávateľských vzťahov, definovaných nasledovne:

Dva podniky sú spojené subdodávateľským vzťahom, ak sú súčasne splnené podmienky A a B:

A. zákazník, nazývaný aj hlavný dodávateľ, sa zúčastňuje na vytváraní výrobku tým, že poskytne čiastočne alebo úplne technické špecifikácie výrobku dodávateľovi, nazývanému aj subdodávateľ, a/alebo mu poskytne materiály na spracovanie;

B. zákazník predá zmluvne zadaný výrobok ako taký alebo v rámci zložitejšieho výrobku a prevezme popredajnú záruku za tento výrobok.

Poznámka:

Púhe určenie farby, veľkosti alebo katalógového čísla netvorí samo o sebe technickú špecifikáciu. Výroba výrobku "na mieru" sama o sebe nemusí znamenať subdodávateľský vzťah.

Vzťah k podnikovým účtom

Nie je nevyhnutné, aby sa platby subdodávateľom viedli samostatne v podnikovom účtovníctve. Môžu byť zahrnuté do iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť z celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0).

Kód: | 25 11 1 |

Názov: | Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na maloobchodníkov |

Definícia

Časť z tržieb veľkoobchodných podnikov (Oddiel 51 NACE Rev.1) vyúčtovaná maloobchodníkom. Táto časť zodpovedá tradičnej schéme výrobca — veľkoobchodník — maloobchodník — spotrebiteľ. Treba mať na zreteli, že táto časť sa vypočíta na základe tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Vzťah k podnikovým účtom

Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na maloobchodníkov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť Tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Poznámka:

Tento ukazovateľ predstavuje spolu s ukazovateľmi (25 11 2), profesionálni užívatelia, a (25 11 3), koneční spotrebitelia, úplné rozčlenenie tržieb z obchodných činností nákupu a predaja (18 13 0).

Kód: | 25 11 2 |

Názov: | Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na profesionálnych užívateľov (veľkoobchodníkov, ostatných) |

Definícia

Časť tržieb veľkoobchodných podnikov (Oddiel51 NACE Rev.1) vyúčtovaná profesionálnym užívateľom (podnikom, inštitúciami, štátnym orgánom atď.) a veľkoobchodníkom. Nezahŕňa sa sem predaj maloobchodníkom a konečným spotrebiteľom. Veľkoobchodníci môžu vytvoriť komplexnú distribučnú sieť zahŕňajúcu niekoľkých veľkoobchodníkov pred konečným užívateľom.

Upozorňujeme, že percentuálny podiel tržieb sa vypočíta na základe tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Vzťah k podnikovým účtom

Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na profesionálnych užívateľov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť Tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Poznámka:

Tento ukazovateľ predstavuje spolu s ukazovateľmi (25 11 1), maloobchodníci, a (25 11 3), koneční spotrebitelia, úplné rozčlenenie tržieb z obchodných činností nákupu a predaja (18 13 0).

Kód: | 25 11 3 |

Názov: | Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na konečných spotrebiteľov |

Definícia

Časť z tržieb veľkoobchodných podnikov (Divízia 51 NACE Rev.1) vyúčtovaná konečným spotrebiteľom. Predstavuje to vedľajšiu činnosť veľkoobchodníkov, plniacich funkciu maloobchodníkov.

Upozorňujeme, že percentuálny podiel tržieb sa vypočíta na základe tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Vzťah k podnikovým účtom

Percentuálny podiel tržieb pripadajúci na konečných užívateľov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou čistých tržieb.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Tržieb za vlastné výkony a tovar (12 11 0)

Časť Tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Poznámka:

Tento ukazovateľ predstavuje spolu s ukazovateľmi (25 11 1), maloobchodníci, a (25 11 2), profesionálni užívatelia, úplné rozčlenenie tržieb z obchodných činností nákupu a ďalšieho predaja (18 13 0).

Kód: | 25 21 1 |

Názov: | Percentuálny podiel nákupu od veľkoobchodníkov a nákupcov |

Definícia

Tento ukazovateľ, ktorý charakterizuje aj dodávateľskú sieť maloobchodu, predstavuje približnú hodnotu, ktorou maloobchodník odhaduje časť priamych nákupov od veľkoobchodníkov a prostredníctvom nákupcov.

Upozorňujeme, že percentuálny podiel nákupu sa vypočíta na základe nákladov vynaložených na predaný tovar (13 12 0).

Vzťah k podnikovým účtom

Percentuálny podiel nákupu od veľkoobchodníkov a nákupcov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou surovín a pomocných materiálov, iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0)

Časť Nákladov vynaložených na predaný tovar (13 12 0).

Treba mať na zreteli, že percentuálny podiel nákupu od veľkoobchodníkov a nákupcov (25 21 1) a výrobcov (25 21 2) nemusí zodpovedať celkovým nákladom vynaloženým na predaný tovar (13 12 0). Prvé dva ukazovatele nezahŕňajú napr. nákupy od maloobchodníkov a nákupy použitých tovarov od profesionálnych/súkromných užívateľov.

Kód: | 25 21 2 |

Názov: | Percentuálny podiel nákupu od výrobcov |

Definícia

Tento ukazovateľ, ako aj ukazovateľ 25 21 1, charakterizuje dodávateľskú sieť maloobchodu. Ide o približnú hodnotu, ktorou maloobchodník odhaduje časť priamych nákupov od výrobcov.

Upozorňujeme, že percentuálny podiel nákupu sa vypočíta na základe nákladov vynaložených na predaný tovar (13 12 0).

Vzťah k podnikovým účtom

Percentuálny podiel nákupu od výrobcov sa nevedie samostatne v podnikových účtoch. Je súčasťou surovín a pomocných materiálov, iných vonkajších nákladov a ostatných prevádzkových nákladov.

Vzťah k iným ukazovateľom

Časť Celkovej spotreby materiálu, energie, služieb a tovaru (13 11 0)

Časť Nákladov vynaložených na predaný tovar (13 12 0).

Treba mať na zreteli, že percentuálny podiel nákupu od veľkoobchodníkov a nákupcov (25 21 1) a výrobcov (25 21 2) nemusí zodpovedať celkovým nákladom vynaloženým na predaný tovar (13 12 0). Prvé dva ukazovatele nezahŕňajú napr. nákupy od maloobchodníkov a nákupy použitých tovarov od profesionálnych/súkromných užívateľov.

[1] Ú. v. ES L 76, 30.3.1993, s. 1.

--------------------------------------------------

Top