EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2011/169E/01
Minutes of the sitting of 23 March 2011
Proces-verbal al ședinței din 23 martie 2011
Proces-verbal al ședinței din 23 martie 2011
JO C 169E, 9.6.2011, p. 1–26
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
9.6.2011 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
CE 169/1 |
Miercuri, 23 martie 2011
PROCES-VERBAL AL ȘEDINȚEI DIN 23 MARTIE 2011
2011/C 169 E/01
Cuprins
1. |
Reluarea sesiunii |
2. |
Aprobarea procesului-verbal al ședinței precedente |
3. |
Urări de bun venit |
4. |
Declarațiile Președintelui |
5. |
Componența comisiilor și delegațiilor |
6. |
Componența grupurilor politice |
7. |
Interpretarea Regulamentului de procedură |
8. |
Componența Parlamentului |
9. |
Depunere de documente |
10. |
Întrebări orale și declarații scrise (depunere) |
11. |
Transferuri de credite |
12. |
Ordinea lucrărilor |
13. |
Votare |
13.1. |
Modificarea Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene cu privire la un mecanism de stabilitate pentru statele membre a căror monedă este euro * (vot) |
14. |
Explicații privind votul |
15. |
Corectarea voturilor și intențiile de vot |
16. |
Pregătirea reuniunii Consiliului European din 24-25 martie 2011 (dezbatere) |
17. |
Situația din Japonia, inclusiv alertele privind centralele nucleare (dezbatere) |
18. |
Crearea unui program comun de reinstalare al UE (dezbatere) |
19. |
Citații SUA în legătură cu Wikileaks și normele UE de protecție a datelor (dezbatere) |
20. |
Drepturile consumatorilor ***I (dezbatere) |
21. |
Punerea în aplicare a Directivei privind calitatea carburanților, inclusiv a unei valori implicite a UE pentru nisipurile și șisturile bituminoase (dezbatere) |
22. |
Preferințe tarifare generalizate ***I (dezbatere) |
23. |
Intervenții de un minut privind chestiuni politice importante |
24. |
Relațiile dintre UE și Consiliul de Cooperare al Golfului (prezentare succintă) |
25. |
Rectificare (articolul 216 din Regulamentul de procedură) |
26. |
Ordinea de zi a următoarei ședințe |
27. |
Ridicarea ședinței |
LISTĂ DE PREZENȚĂ
ANEXA I
REZULTATELE VOTURILOR
Modificarea Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene cu privire la un mecanism de stabilitate pentru statele membre a căror monedă este euro *
ANEXA II
REZULTATUL VOTULUI PRIN APEL NOMINAL
1. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM compromis 38-40 |
2. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 34 |
3. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 35 |
4. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 36 |
5. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM compromis 37 |
6. |
A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - Rezoluție |
PROCES-VERBAL AL ȘEDINȚEI DIN 23 MARTIE 2011
A PREZIDAT: Jerzy BUZEK
Președinte
1. Reluarea sesiunii
Ședința a fost deschisă la ora 15.10.
2. Aprobarea procesului-verbal al ședinței precedente
Procesul-verbal al ședinței precedente a fost aprobat.
3. Urări de bun venit
Președintele, în numele Parlamentului, a urat bun venit Mariei Romana de Gasperi, fiica lui Alcide di Gasperi, care a luat loc în tribuna oficială.
4. Declarațiile Președintelui
Președintele a amintit manifestațiile recente din Bahrein, Siria și Yemen și represiunile împotriva acestora. Președintele a făcut un apel la autorități pentru a pune capăt violențelor și a aduce în fața justiției pe cei răspunzători de represalii.
Președintele a adus în atenție, de asemenea, Săptămâna solidarității cu popoarele în lupta împotriva rasismului și a discriminării rasiale.
*
* *
Președintele a informat că Zoran Thaler și-a comunicat demisia din Parlament și că Ernst Strasser și-a anunțat intenția de a demisiona din Parlament. Grupul S&D a comunicat că Adrian Severin nu mai face parte dintre membrii grupului. Adrian Severin s-a alăturat deputaților neafiliați.
Președintele a amintit acuzațiile aduse în presă contra celor trei deputați și a precizat că Biroul s-a reunit de urgență pentru a discuta această chestiune. Președintele a insistat asupra hotărârii sale de a practica o politică de toleranță zero în privința comportamentelor pentru care aceștia au fost acuzați. Președintele a subliniat responsabilitatea Parlamentului și a deputaților. Parlamentul este hotărât să coopereze cu instanțele competente ale statelor membre pentru a stabili faptele.
Președintele a subliniat, de asemenea, necesitatea unui cod de conduită mai strict pentru grupurile de interese care activează în UE.
Au intervenit: Sonia Alfano, Bruno Gollnisch, Hans-Peter Martin, Joanna Senyszyn și Martin Schulz.
5. Componența comisiilor și delegațiilor
La solicitarea grupurilor PPE și Verts/ALE, Parlamentul a ratificat următoarele numiri:
FEMM: Constance Le Grip
Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Croația: Marije Cornelissen care o înlocuiește pe Heide Rühle.
*
* *
A intervenit Nirj Deva, referitor la seismul din Japonia (Președintele a amintit că această chestiune a fost deja abordată la reuniunea Conferinței președinților, deschisă tuturor deputaților, care a avut loc pe 16 martie 2011).
6. Componența grupurilor politice
Grupul S&D a comunicat Președintelui Parlamentului că, începând cu data curentă, Adrian Severin nu mai este membru al grupului.
7. Interpretarea Regulamentului de procedură
Președintele a informat Parlamentul, în conformitate cu articolul 211 alineatul (3) din Regulamentul de procedură, cu privire la următoare interpretare a articolului 128 din Regulament, dată de Comisia pentru afaceri constituționale, care fusese sesizată cu privire la aplicarea acestei dispoziții:
„Articolul 90 alineatul (6) stabilește o procedură specifică pentru decizia Parlamentului referitoare la exercitarea dreptului de a solicita Curții de Justiție, în temeiul articolului 218 alineatul (11) din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, un aviz privind compatibilitatea unui acord internațional cu tratatele. Această dispoziție constituie legea specială(lex specialis) care prevalează asupra legii generale prevăzute la articolul 128.
În cazul în care se exercită drepturile Parlamentului pe lângă Curtea de Justiție a Uniunii Europene, iar actul respectiv nu este reglementat prin articolul 128, procedura prevăzută la prezentul articol se aplică prin analogie.”
Dacă nu face obiectul unei opoziții din partea a cel puțin un grup politic sau patruzeci de deputați (articolul 211 alineatul (4) din Regulamentul de procedură) înaintea deschiderii ședinței din 24 martie 2011, această interpretare va fi considerată adoptată. În caz contrar, ea va fi supusă votului Parlamentului.
8. Componența Parlamentului
Zoran Thaler și-a prezentat demisia din funcția de deputat în Parlamentul European, cu efect din 21 martie 2011.
În conformitate cu articolul 4 alineatele (1) și (3) din Regulamentul de procedură, Parlamentul a luat act și a constatat faptul că locul său este vacant cu începere de la acea dată.
Catherine Soullie și-a prezentat demisia din funcția de deputată în Parlamentul European, cu efect din 24 martie 2011.
În conformitate cu articolul 4 alineatele (1) și (3) din Regulamentul de procedură, Parlamentul a luat act și a constatat faptul că locul său este vacant cu începere de la acea dată.
Autoritățile competente din Franța au comunicat alegerea în Parlamentul European a lui Brice Hortefeux, care o va înlocui pe Catherine Soullie, cu efect din 24 martie 2011.
În conformitate cu articolul 3 alineatul (2) din Regulamentul de procedură, atât timp cât prerogativele sale nu au fost verificate sau nu s-a luat o hotărâre în legătură cu o eventuală contestație, Brice Hortefeux se bucură de exercitarea deplină a drepturilor sale în Parlament și în organele acestuia, cu condiția să fi declarat în prealabil că nu exercită o funcție incompatibilă cu cea de deputat în Parlamentul European.
Au intervenit cu privire la alegerea lui Brice Hortefeux: Daniel Cohn-Bendit, Jean-Pierre Audy, Joseph Daul și Sylvie Goulard.
9. Depunere de documente
Au fost depuse următoarele documente:
1) |
de către comisiile parlamentare, rapoartele:
|
2) |
de către deputați, o propunere de rezoluție (articolul 120 din Regulamentul de procedură)
|
10. Întrebări orale și declarații scrise (depunere)
Au fost depuse de către deputați următoarele documente:
1) |
întrebări orale (articolul 115 din Regulamentul de procedură)
|
2) |
declarații scrise pentru înscriere în registru (articolul 123 din Regulamentul de procedură)
|
11. Transferuri de credite
În conformitate cu articolul 24 alineatul (4) din Regulamentul financiar, astel cum este interpretat la punctul 20 din Declarația comună privind măsurile tranzitorii aplicabile procedurii bugetare după intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, Comisia pentru bugete a autorizat propunerea privind transferul de credite DEC 01/2011 aferente Comisiei (N7-0036/2011 - C7-0046/2011 - 2011/2039(GBD)).
În conformitate cu articolul 24 alineatul (4) din Regulamentul financiar, astel cum este interpretat la punctul 20 din Declarația comună privind măsurile tranzitorii aplicabile procedurii bugetare după intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, Comisia pentru bugete a autorizat propunerea privind transferul de credite DEC 02/2011 aferente Comisiei (N7-0037/2011 - C7-0047/2011 - 2011/2040(GBD)).
12. Ordinea lucrărilor
În conformitate cu ordinea de zi, s-a stabilit ordinea lucrărilor.
Proiectul definitiv de ordine de zi al ședințelor plenare din martie II (PE 461.046/PDOJ) a fost distribuit și au fost propuse următoarele modificări ale acestuia (articolul 140 din Regulamentul de procedură):
|
Miercuri, 23 martie 2011
|
|
Joi, 24 martie 2011
|
Ordinea lucrărilor a fost astfel stabilită.
13. Votare
Rezultatele detaliate ale voturilor (amendamente, voturi separate, voturi pe părți, …) figurează în anexa la procesul-verbal, „Rezultatele voturilor”.
Rezultatele voturilor prin apel nominal, anexate la procesul-verbal, sunt disponibile doar în versiune electronică și pot fi consultate pe Europarl.
13.1. Modificarea Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene cu privire la un mecanism de stabilitate pentru statele membre a căror monedă este euro * (vot)
Raport referitor la proiectul de decizie a Consiliului European de modificare a articolului 136 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene cu privire la un mecanism de stabilitate pentru statele membre a căror monedă este euro [00033/2010 - C7-0014/2011- 2010/0821(NLE)] - Comisia pentru afaceri constituționale. Coraportori: Elmar Brok și Roberto Gualtieri (A7-0052/2011)
Dezbaterea a avut loc la 9 martie 2011 (punctul 7 al PV din 9.3.2011).
(Majoritate simplă)
(Detalii privind votul: anexa „Rezultatele votului”)
PROIECT DE REZOLUȚIE LEGISLATIVĂ
Adoptat (P7_TA(2011)0103)
Intervenții
Elmar Brok (raportor) și Roberto Gualtieri (raportor), înaintea votării.
14. Explicații privind votul
Explicații scrise privind votul:
Explicațiile privind votul prezentate în scris, în sensul articolului 170 din Regulamentul de procedură, figurează în stenograma prezentei ședințe.
15. Corectarea voturilor și intențiile de vot
Corectările voturilor și intențiile de vot figurează pe site-ul „Séance en direct”, „Résultats des votes (appels nominaux)/Results of vote (roll-call votes)”, precum și în versiunea tipărită a anexei „Rezultatele voturilor prin apel nominal”.
Versiunea electronică de pe Europarl va fi actualizată regulat pe o perioadă de maxim două săptămâni de la data votului.
După acest termen, lista corectărilor voturilor și a intențiilor de vot va fi închisă pentru a fi tradusă și publicată în Jurnalul Oficial.
Santiago Fisas Ayxela a anunțat că, din motive tehnice, nu a putut participa la votul privind punctul 12.
16. Pregătirea reuniunii Consiliului European din 24-25 martie 2011 (dezbatere)
Declarații ale Consiliului și ale Comisiei: Pregătirea reuniunii Consiliului European din 24-25 martie 2011
Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) și José Manuel Barroso (Președintele Comisiei) au făcut declarațiile.
Au intervenit: Joseph Daul, în numele Grupului PPE, și Martin Schulz, în numele Grupului S&D.
A PREZIDAT: Rodi KRATSA-TSAGAROPOULOU
Vicepreședintă
Au intervenit: Guy Verhofstadt, în numele Grupului ALDE, Jan Zahradil, în numele Grupului ECR, Philippe Lamberts, în numele Grupului Verts/ALE, Lothar Bisky, în numele Grupului GUE/NGL, Nikolaos Salavrakos, în numele Grupului EFD, Hans-Peter Martin, neafiliat, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Kristian Vigenin, Alexander Graf Lambsdorff, Konrad Szymański, Miguel Portas, Bastiaan Belder, Barry Madlener, Mario Mauro și Edite Estrela.
A PREZIDAT: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Vicepreședinte
Au intervenit: Marielle De Sarnez, Peter van Dalen, Ilda Figueiredo, Jaroslav Paška, Jacek Saryusz-Wolski, Liem Hoang Ngoc, Anneli Jäätteenmäki, Derk Jan Eppink, Nikolaos Chountis, Hans-Gert Pöttering, Pier Antonio Panzeri, Olle Schmidt, Georgios Toussas, Paulo Rangel, care a răspuns și la o întrebare de tip „cartonaș albastru” adresată de Edite Estrela și Liisa Jaakonsaari, Simon Busuttil, Tunne Kelam, Wim van de Camp, Seán Kelly, Krzysztof Lisek, Michael Gahler și Cristian Dan Preda.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Ildikó Gáll-Pelcz, Csaba Sándor Tabajdi, Pat the Cope Gallagher, Andrew Henry William Brons, Petru Constantin Luhan, Zigmantas Balčytis, Monika Flašíková Beňová și Liisa Jaakonsaari.
A intervenit Olli Rehn (membru al Comisiei).
A PREZIDAT: Roberta ANGELILLI
Vicepreședintă
A intervenit Enikő Győri.
Dezbaterea s-a încheiat.
17. Situația din Japonia, inclusiv alertele privind centralele nucleare (dezbatere)
Declarații ale Consiliului și ale Comisiei: Situația din Japonia, inclusiv alertele privind centralele nucleare
Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) și Günther Oettinger (membru al Comisiei) au făcut declarațiile.
Au intervenit: Elmar Brok, în numele Grupului PPE, Marita Ulvskog, în numele Grupului S&D, Lena Ek, în numele Grupului ALDE, Giles Chichester, în numele Grupului ECR, Rebecca Harms, în numele Grupului Verts/ALE, Bairbre de Brún, în numele Grupului GUE/NGL, Fiorello Provera, în numele Grupului EFD, Bruno Gollnisch, neafiliat, Sandra Kalniete, Nessa Childers, Johannes Cornelis van Baalen, Mirosław Piotrowski, Claude Turmes, Sabine Wils, Mario Mauro, Daciana Octavia Sârbu, Charles Goerens și Bas Eickhout.
A PREZIDAT: Libor ROUČEK
Vicepreședinte
Au intervenit: Lena Kolarska-Bobińska, Zigmantas Balčytis, Chris Davies, Romana Jordan Cizelj, Ildikó Gáll-Pelcz și Edit Herczog.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Paul Rübig, David Martin, Fiona Hall, João Ferreira, Oreste Rossi, Angelika Werthmann și Alajos Mészáros.
Au intervenit: Günther Oettinger și Enikő Győri.
Propunere de rezoluție depusă, în temeiul articolului 110 alineatul (2) din Regulamentul de procedură, ca încheiere a dezbaterii:
— |
Joseph Daul, în numele Grupului PPE, Martin Schulz, în numele Grupului S&D, Guy Verhofstadt, în numele Grupului ALDE, Jan Zahradil, în numele Grupului ECR, Rebecca Harms și Daniel Cohn-Bendit, în numele Grupului Verts/ALE, Lothar Bisky, în numele Grupului GUE/NGL, Francesco Enrico Speroni, Fiorello Provera și Bastiaan Belder, în numele Grupului EFD, referitoare la situația din Japonia, în special în ceea ce privește starea de alertă la centralele nucleare (B7-0224/2011). |
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.15 al PV din 24.3.2011.
18. Crearea unui program comun de reinstalare al UE (dezbatere)
Întrebare orală (O-000042/2011) adresată de Rui Tavares, în numele Grupului GUE/NGL, Consiliului: Crearea unui program comun al UE de reinstalare a refugiaților (B7-0205/2011)
Întrebare orală (O-000045/2011) adresată de Nadja Hirsch, Sophia in 't Veld, Sonia Alfano și Nathalie Griesbeck, în numele Grupului ALDE, Consiliului: Intocmirea unui program comun la nivel UE de relocare a refugiaților (B7-0206/2011)
Întrebare orală (O-000054/2011) adresată de Manfred WeberManfred Weber, Simon Busuttil și Georgios Papanikolaou, în numele Grupului PPE, Consiliului: Instituirea unui program comun de relocare la nivelul UE (B7-0208/2011)
Rui Tavares, Nadja Hirsch și Georgios Papanikolaou au dezvoltat întrebările orale.
Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) a răspuns la întrebările orale.
Au intervenit: Agustín Díaz de Mera García Consuegra, în numele Grupului PPE, și Claude Moraes, în numele Grupului S&D.
A PREZIDAT: Rainer WIELAND
Vicepreședinte
Au intervenit: Nathalie Griesbeck, în numele Grupului ALDE, Timothy Kirkhope, în numele Grupului ECR, Franziska Keller, în numele Grupului Verts/ALE, Csanád Szegedi, neafiliat, Carlos Coelho, Sylvie Guillaume, Anna Rosbach, Carmen Romero López și Monika Flašíková Beňová.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Ilda Figueiredo, Kinga Gál și Franz Obermayr.
Au intervenit: Enikő Győri și Rui Tavares.
Dezbaterea s-a încheiat.
19. Citații SUA în legătură cu Wikileaks și normele UE de protecție a datelor (dezbatere)
Declarații ale Consiliului și ale Comisiei: Citații SUA în legătură cu Wikileaks și normele UE de protecție a datelor
Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) și Viviane Reding (vicepreședintă a Comisiei) au făcut declarațiile.
Au intervenit: Axel Voss, în numele Grupului PPE, Claude Moraes, în numele Grupului S&D, Sophia in 't Veld, în numele Grupului ALDE, Jan Philipp Albrecht, în numele Grupului Verts/ALE, Daniël van der Stoep, neafiliat, Juan Fernando López Aguilar și Andreas Mölzer.
A intervenit în conformitate cu procedura „catch the eye”: Malcolm Harbour.
A intervenit Viviane Reding.
A PREZIDAT: Alejo VIDAL-QUADRAS
Vicepreședinte
A intervenit Enikő Győri.
Dezbaterea s-a încheiat.
20. Drepturile consumatorilor ***I (dezbatere)
Raport referitor la propunerea de directivă a Parlamentului European și a Consiliului privind drepturile consumatorilor [COM(2008)0614 - C6-0349/2008- 2008/0196(COD)] - Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor. Raportor: Andreas Schwab (A7-0038/2011)
Andreas Schwab și-a prezentat raportul.
Au intervenit: Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) și Viviane Reding (vicepreședintă a Comisiei).
Au intervenit: Diana Wallis (raportoarea pentru aviz a Comisiei JURI), Sirpa Pietikäinen (raportoarea pentru aviz a Comisiei ECON), Raffaele Baldassarre, în numele Grupului PPE, Evelyne Gebhardt, în numele Grupului S&D, Robert Rochefort, în numele Grupului ALDE, Adam Bielan, în numele Grupului ECR, Emilie Turunen, în numele Grupului Verts/ALE, Kyriacos Triantaphyllides, în numele Grupului GUE/NGL, Oreste Rossi, în numele Grupului EFD, Franz Obermayr, Anna Maria Corazza Bildt, Antonio Masip Hidalgo, Malcolm Harbour, Małgorzata Handzlik, Bernadette Vergnaud, Edvard Kožušník, Kurt Lechner, Sylvana Rapti, Damien Abad, Olga Sehnalová, Regina Bastos, Antolín Sánchez Presedo și Alajos Mészáros.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Seán Kelly, María Irigoyen Pérez, Cristian Silviu Bușoi, Silvia-Adriana Țicău, Zuzana Roithová, Vasilica Viorica Dăncilă și Ildikó Gáll-Pelcz.
Au intervenit: Viviane Reding, Enikő Győri și Andreas Schwab.
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.13 al PV din 24.3.2011.
21. Punerea în aplicare a Directivei privind calitatea carburanților, inclusiv a unei valori implicite a UE pentru nisipurile și șisturile bituminoase (dezbatere)
Întrebare orală (O-000058/2011) adresată de Linda McAvan, în numele Comisiei ENVI, Comisiei: Punerea în aplicare a Directivei privind calitatea carburanților, inclusiv a unei valori implicite a UE pentru nisipurile și șisturile bituminoase (B7-0209/2011)
Linda McAvan a dezvoltat întrebarea orală.
Connie Hedegaard (membră a Comisiei) a răspuns la întrebarea orală.
Au intervenit: Horst Schnellhardt, în numele Grupului PPE, Kriton Arsenis, în numele Grupului S&D, Fiona Hall, în numele Grupului ALDE, Satu Hassi, în numele Grupului Verts/ALE, Bogusław Sonik și Peter Liese.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Gerben-Jan Gerbrandy, Silvia-Adriana Țicău, Alajos Mészáros și Seán Kelly.
A intervenit Connie Hedegaard.
Dezbaterea s-a încheiat.
22. Preferințe tarifare generalizate ***I (dezbatere)
Raport referitor la propunerea de regulament al Parlamentului European și al Consiliului de modificare a Regulamentului (CE) nr. 732/2008 al Consiliului de aplicare a unui sistem de preferințe tarifare generalizate pentru perioada cuprinsă între 1 ianuarie 2009 și 31 decembrie 2011 [COM(2010)0142 - C7-0135/2010- 2010/0140(COD)] - Comisia pentru comerț internațional. Raportor: Helmut Scholz (A7-0051/2011)
Helmut Scholz și-a prezentat raportul.
Au intervenit: Enikő Győri (Președinta în exercițiu a Consiliului) și Karel De Gucht (membru al Comisiei).
Au intervenit: Béla Glattfelder, în numele Grupului PPE, Vital Moreira, în numele Grupului S&D, și Niccolò Rinaldi, în numele Grupului ALDE.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Ilda Figueiredo și Oreste Rossi.
Au intervenit: Karel De Gucht, Enikő Győri și Helmut Scholz.
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.2 al PV din 24.3.2011.
23. Intervenții de un minut privind chestiuni politice importante
Au luat cuvântul, în conformitate cu articolul 150 din Regulamentul de procedură, pentru intervenții de un minut, următorii deputați, care au dorit să atragă atenția Parlamentului în special asupra unor chestiuni politice importante:
Rareș-Lucian Niculescu, Vasilica Viorica Dăncilă, Cristian Silviu Bușoi, Oriol Junqueras Vies, Ilda Figueiredo, Oreste Rossi, Csanád Szegedi, László Tőkés, Daciana Octavia Sârbu, Stanimir Ilchev, Jaroslav Paška, Slavi Binev, Seán Kelly, Sergio Gutiérrez Prieto, Kristiina Ojuland, Ádám Kósa, Csaba Sógor și Zbigniew Ziobro.
24. Relațiile dintre UE și Consiliul de Cooperare al Golfului (prezentare succintă)
Raport referitor la relațiile dintre Uniunea Europeană și Consiliul de Cooperare al Golfului [2010/2233(INI)] - Comisia pentru afaceri externe. Raportor: Dominique Baudis (A7-0042/2011)
Dominique Baudis a făcut prezentarea.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Jaroslav Paška, Csanád Szegedi și Elena Băsescu.
A intervenit Karel De Gucht (membru al Comisiei).
Punctul a fost finalizat.
Vot: punctul 6.6 al PV din 24.3.2011.
25. Rectificare (articolul 216 din Regulamentul de procedură)
Comisia competentă a transmis următoarea rectificare la un text adoptat de Parlamentul European:
Rectificativ (P7_TA-PROV(2010)0478(COR01)) la poziția Parlamentului European, adoptată în primă lectură la 15 decembrie 2010, în vederea adoptării Regulamentului Parlamentului European și al Consiliului de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1060/2009 privind agențiile de rating al creditelor P7_TA-PROV(2010)0478 - (COM(2010)0289 – C7-0143/2010 – 2010/0160(COD)) - ECON
În conformitate cu articolul 216 alineatul (4) din Regulamentul de procedură, această rectificare se consideră aprobată, cu excepția cazului în care, în următoarele patruzeci și opt de ore, un grup politic sau un număr de cel puțin patruzeci de deputați solicită supunerea sa la vot.
Rectificarea este disponibilă pe site-ul Séance en direct.
26. Ordinea de zi a următoarei ședințe
A fost stabilită ordinea de zi a ședinței din ziua următoare (documentul „Ordinea de zi” PE 461.046/OJJE).
27. Ridicarea ședinței
Ședința a fost ridicată la miezul nopții.
Klaus Welle
Secretar General
Jerzy Buzek
Președinte
Miercuri, 23 martie 2011
LISTĂ DE PREZENȚĂ
Au semnat:
Abad, Áder, Agnew, Albrecht, Alfano, Allam, Alvaro, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Andrikienė, Angelilli, Angourakis, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Arif, Arsenis, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Auconie, Audy, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, van Baalen, Badia i Cutchet, Bagó, Balčytis, Baldassarre, Balz, Balzani, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Baudis, Bauer, Bearder, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berman, Besset, Bielan, Bilbao Barandica, Binev, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bloom, Bodu, Böge, Bokros, Bonsignore, Borghezio, Borys, Boștinaru, Boulland, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brepoels, Březina, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bușoi, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Cadec, Callanan, van de Camp, Campbell Bannerman, Cancian, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Češková, Chatzimarkakis, Chichester, Childers, Chountis, Christensen, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Collino, Colman, Comi, Corazza Bildt, Cornelissen, Correia De Campos, Silvia Costa, Cozzolino, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Crowley, Cutaș, Cymański, Frédéric Daerden, van Dalen, Dăncilă, Danellis, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, Davies, De Angelis, de Brún, De Castro, Dehaene, De Keyser, Delli, Delvaux, de Magistris, De Mita, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Duff, Dušek, Ehrenhauser, Eickhout, Ek, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engel, Engström, Eppink, Ernst, Ertug, Essayah, Estaràs Ferragut, Estrela, Fajmon, Fajon, Falbr, Farage, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fox, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giannakou, Giegold, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Göncz, Goulard, de Grandes Pascual, Gräßle, Grelier, Grèze, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Häfner, Haglund, Hall, Händel, Handzlik, Hannan, Harbour, Hartong, Hassi, Haug, Hautala, Hedh, Helmer, Hénin, Herczog, Herranz García, Hibner, Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hudghton, Hughes, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Ilchev, in 't Veld, Iotova, Iovine, Irigoyen Pérez, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, de Jong, Jordan Cizelj, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalniete, Kamiński, Karas, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kazak, Tunne Kelam, Keller, Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kolarska-Bobińska, Koppa, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Béla Kovács, Kovatchev, Kozlík, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambrinidis, Landsbergis, Lange, Langen, La Via, Lechner, Le Grip, Lehne, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lepage, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lyon, McAvan, McClarkin, McGuinness, McMillan-Scott, Madlener, Mănescu, Maňka, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mazzoni, Meissner, Mélenchon, Melo, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Messerschmidt, Mészáros, Meyer, Louis Michel, Migalski, Mikolášik, Milana, Millán Mon, Mirsky, Mitchell, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Morvai, Motti, Muñiz De Urquiza, Muscardini, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Nuttall, Obermayr, Ojuland, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Padar, Paksas, Paleckis, Paliadeli, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Paška, Patrão Neves, Paulsen, Peillon, Alojz Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Ponga, Pöttering, Poupakis, Preda, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Provera, Rangel, Ranner, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salatto, Salavrakos, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar-Toomast, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Sippel, Skinner, Skrzydlewska, Skylakakis, Smith, Smolková, Sógor, Soini, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Speroni, Staes, Stassen, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Sterckx, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Emil Stoyanov, Strejček, Striffler, Sturdy, Surján, Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, Swoboda, Szájer, Szegedi, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Taylor, Teixeira, Thein, Theocharous, Theurer, Thomsen, Thun und Hohenstein, Thyssen, Țicău, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tošenovský, Toussas, Trautmann, Tremopoulos, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vattimo, Vaughan, Vergiat, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vigenin, Vlasák, Vlasto, Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Wallis, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Werthmann, Westlund, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Włosowicz, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Ždanoka, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zver, Zwiefka
Miercuri, 23 martie 2011
ANEXĂ I
REZULTATELE VOTURILOR
Semnificația abrevierilor și simbolurilor
+ |
adoptat |
- |
respins |
↓ |
caduc |
R |
retras |
AN (…, …, …) |
vot prin apel nominal (voturi pentru, voturi împotrivă, abțineri) |
VE (…, …, …) |
vot electronic (voturi pentru, voturi împotrivă, abțineri) |
div |
vot pe părți |
vs |
vot separat |
am |
amendament |
AC |
amendament de compromis |
PC |
partea corespunzătoare |
S |
amendament supresiv |
= |
amendamente identice |
§ |
alineat / punct |
art |
articol |
cons |
considerent |
PR |
propunere de rezoluție |
PRC |
propunere comună de rezoluție |
SEC |
vot secret |
Modificarea Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene cu privire la un mecanism de stabilitate pentru statele membre a căror monedă este euro *
Raport: Elmar Brok și Roberto Gualtieri (A7-0052/2011)
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
§ 1 |
10 |
EFD |
|
- |
|
§ 2 |
11 |
EFD |
|
- |
|
§ 3 |
12 |
EFD |
|
- |
|
§ 5 |
13S |
EFD |
|
- |
|
27 |
ECR |
|
- |
|
|
§ 7 |
14S |
EFD |
|
- |
|
§ 8 |
15 |
EFD |
|
- |
|
§ 9 |
16S= |
EFD |
|
- |
|
28S= |
ECR |
||||
§ 10 |
17 |
EFD |
|
- |
|
§ 11 |
18 |
EFD |
|
- |
|
29 |
ECR |
|
- |
|
|
§ 12 |
AC 38-40 |
AFCO |
AN |
+ |
509, 66, 41 |
30 |
ECR |
AN |
↓ |
|
|
19 |
EFD |
|
↓ |
|
|
§ 13 |
20S |
EFD |
|
- |
|
31 |
ECR |
|
- |
|
|
După § 14 |
33 |
S&D |
|
R |
|
§ 16 |
21S |
EFD |
|
- |
|
§ 17 |
34 |
GUE/NGL |
AN |
- |
85, 515, 18 |
22 |
EFD |
|
- |
|
|
§ 18 |
23S |
EFD |
|
- |
|
După § 18 |
35 |
GUE/NGL |
AN |
- |
55, 494, 69 |
36 |
GUE/NGL |
AN |
- |
105, 505, 8 |
|
Anexă |
32S |
ECR |
|
- |
|
24 |
EFD |
|
- |
|
|
Referirea 1 |
1 |
EFD |
|
- |
|
După referirea 3 |
AC37 |
AFCO |
AN |
+ |
554, 24, 38 |
Considerentul E |
2S |
EFD |
|
- |
|
Considerentul F |
3S |
EFD |
|
- |
|
Considerentul G |
4 |
EFD |
|
- |
|
Considerentul H |
5S |
EFD |
|
- |
|
Considerentul K |
6 |
EFD |
|
- |
|
Considerentul L |
7S= |
EFD |
|
- |
|
26S= |
ECR |
||||
După cons. L |
25 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Considerentul N |
8S |
EFD |
|
- |
|
Considerentul O |
9S |
EFD |
|
- |
|
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
AN |
+ |
494, 100, 9 |
Solicitări de vot prin apel nominal
GUE/NGL: amendamentele 34, 35, 36
ECR: amendamentul 30
PPE: amendamentele 37, 38-40
Miercuri, 23 martie 2011
ANEXĂ II
REZULTATUL VOTULUI PRIN APEL NOMINAL
1. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM compromis 38-40
Pentru: 509
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Wikström, de Magistris, in 't Veld, van Baalen
EFD: Belder, Imbrasas, Paksas, Salavrakos
NI: Kovács, Morvai, Severin, Szegedi, Werthmann
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Mita, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berès, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Häfner, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Staes, Tarand, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen
Împotrivă: 66
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, van Dalen
EFD: Agnew, Andreasen, Bloom, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Messerschmidt, Paška, Soini
GUE/NGL: Angourakis, Hénin, Mélenchon, Toussas
NI: Binev, Brons, Claeys, Dodds, Gollnisch, Griffin, Hartong, Madlener, Obermayr, Sosa Wagner, Stassen, Stoyanov Dimitar, van der Stoep
PPE: Essayah
Abțineri: 41
ALDE: Crowley
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Provera, Rossi, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hadjigeorgiou, Händel, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Portas, Remek, Rubiks, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Sinclaire
Verts/ALE: Hudghton, Lambert, Lövin, Schlyter, Smith
Corectări și intenții de vot
Pentru : Francisco Sosa Wagner
Abțineri : Georgios Papastamkos, Ioannis A. Tsoukalas
2. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 34
Pentru: 85
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle
EFD: Messerschmidt, Paška, Soini
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Le Hyaric, Liotard, Matias, Meyer, Mélenchon, Portas, Remek, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Binev, Brons, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Kovács, Martin Hans-Peter, Morvai, Obermayr, Severin, Stoyanov Dimitar, Szegedi
PPE: Essayah, Hibner, Iacolino, Iturgaiz Angulo
S&D: Herczog, Tabajdi
Verts/ALE: Lövin, Schlyter
Împotrivă: 515
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Wikström, de Magistris, in 't Veld, van Baalen
ECR: van Dalen
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Provera, Rossi, Salavrakos, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Rubiks
NI: Hartong, Madlener, Sosa Wagner, Stassen, Werthmann, van der Stoep
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Mita, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berès, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Häfner, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Staes, Tarand, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen
Abțineri: 18
EFD: Agnew, Andreasen, Bloom, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Imbrasas, Paksas
GUE/NGL: Ferreira, Figueiredo, Lösing
NI: Claeys, Dodds, Sinclaire
Verts/ALE: Hudghton, Lichtenberger, Smith
3. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 35
Pentru: 55
EFD: Imbrasas, Messerschmidt, Paksas, Paška, Soini, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Mélenchon, Portas, Remek, Rubiks, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Binev, Brons, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Kovács, Martin Hans-Peter, Morvai, Obermayr, Severin, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Werthmann
PPE: Essayah, Jazłowiecka, Pieper
S&D: Milana, Neveďalová
Verts/ALE: Lambert, Lövin, Schlyter, Taylor
Împotrivă: 494
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Wikström, in 't Veld, van Baalen
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Eppink, Fajmon, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, van Dalen
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Provera, Rossi, Scottà
NI: Hartong, Madlener, Stassen, van der Stoep
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Mita, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pietikäinen, Ponga, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vigenin, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Brepoels, Canfin
Abțineri: 69
ALDE: Bennahmias, de Magistris
ECR: Ford
EFD: Agnew, Andreasen, Bloom, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Salavrakos
GUE/NGL: Ferreira, Figueiredo
NI: Claeys, Dodds, Sinclaire, Sosa Wagner
S&D: Arif, Berès, Grelier, Guillaume, Hoang Ngoc, Pargneaux, Peillon, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brantner, Bélier, Bütikofer, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Hudghton, Häfner, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Smith, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turunen
Corectări și intenții de vot
Împotrivă : Francisco Sosa Wagner
4. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM 36
Pentru: 105
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, van Dalen
EFD: Agnew, Andreasen, Bloom, Borghezio, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Fontana, Imbrasas, Messerschmidt, Paksas, Paška, Provera, Rossi, Salavrakos, Scottà, Soini, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Mélenchon, Portas, Remek, Rubiks, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Binev, Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Kovács, Martin Hans-Peter, Morvai, Obermayr, Severin, Sinclaire, Stoyanov Dimitar, Szegedi
PPE: Essayah
Verts/ALE: Lambert, Schlyter, Taylor
Împotrivă: 505
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Wikström, de Magistris, in 't Veld, van Baalen
EFD: Belder, Bizzotto
NI: Hartong, Madlener, Sosa Wagner, Stassen, van der Stoep
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Mita, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berès, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen
Abțineri: 8
ALDE: Bușoi
S&D: Leichtfried
Verts/ALE: Albrecht, Brantner, Giegold, Hudghton, Häfner, Smith
5. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - AM compromis 37
Pentru: 554
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Wikström, de Magistris, in 't Veld, van Baalen
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, van Dalen
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Provera, Rossi, Salavrakos, Scottà, Speroni
NI: Severin, Sosa Wagner, Werthmann
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Mita, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berès, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Häfner, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Staes, Tarand, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen
Împotrivă: 24
EFD: Agnew, Andreasen, Bloom, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Soini
GUE/NGL: Angourakis, Hénin, Mélenchon, Toussas
NI: Binev, Brons, Claeys, Dodds, Gollnisch, Griffin, Hartong, Madlener, Obermayr, Stassen, Stoyanov Dimitar, van der Stoep
Abțineri: 38
EFD: Messerschmidt, Paksas, Paška
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hadjigeorgiou, Händel, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Remek, Rubiks, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Ehrenhauser, Kovács, Martin Hans-Peter, Morvai, Sinclaire, Szegedi
PPE: Essayah
Verts/ALE: Hudghton, Lövin, Schlyter, Smith
6. A7-0052/2011 - Elmar Brok și Roberto Gualtieri - Rezoluție
Pentru: 494
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Jäätteenmäki, Kazak, Kozlík, Lambsdorff, Ludford, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Wikström, de Magistris, in 't Veld, van Baalen
ECR: Wojciechowski
EFD: Imbrasas, Salavrakos
NI: Severin, Sosa Wagner, Werthmann
PPE: Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Bastos, Baudis, Bauer, Belet, Bendtsen, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, Dehaene, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pietikäinen, Ponga, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sommer, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Wieland, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berès, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Susta, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hautala, Häfner, Jadot, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen
Împotrivă: 100
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Callanan, Chichester, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Stevenson, Strejček, Sturdy, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Zahradil, Zīle, van Dalen
EFD: Agnew, Andreasen, Bizzotto, Bloom, Borghezio, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Colman, Fontana, Messerschmidt, Paška, Provera, Rossi, Scottà, Soini, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Le Hyaric, Liotard, Matias, Meyer, Mélenchon, Portas, Remek, Rubiks, Scholz, Svensson Eva-Britt, Søndergaard, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Binev, Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Hartong, Kovács, Madlener, Martin Hans-Peter, Morvai, Obermayr, Stassen, Stoyanov Dimitar, van der Stoep
PPE: Essayah
Verts/ALE: Lövin, Schlyter
Abțineri: 9
ECR: Eppink, Rosbach
EFD: Belder, Paksas
NI: Szegedi
Verts/ALE: Hudghton, Lambert, Smith, Taylor
Corectări și intenții de vot
Pentru : Marietje Schaake, Hannes Swoboda