Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52025M12083

Notificare prealabilă a unei concentrări (Cazul M.12083 – SANMINA / ZT) – Caz care poate face obiectul procedurii simplificate

PUB/2025/966

JO C, C/2025/5041, 15.9.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5041/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5041/oj

European flag

Jurnalul Ofícial
al Uniunii Europene

RO

Seria C


C/2025/5041

15.9.2025

Notificare prealabilă a unei concentrări

(Cazul M.12083 – SANMINA / ZT)

Caz care poate face obiectul procedurii simplificate

(Text cu relevanță pentru SEE)

(C/2025/5041)

1.   

La data de 8 septembrie 2025, Comisia a primit, în temeiul articolului 4 din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1), o notificare a unei concentrări propuse.

Notificarea vizează următoarele întreprinderi:

Sanmina Corporation („ Sanmina ”, Statele Unite);

ZT Group Int.’l („ ZT ”, Statele Unite), controlată de Advanced Micro Devices („ AMD ”, Statele Unite). În urma unei restructurări recente, activitatea de proiectare de servere și serviciile conexe ale ZT au fost transferate AMD, în timp ce ZT își menține activitatea de fabricație de servere.

Sanmina dobândește, în sensul articolului 3 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul privind concentrările economice, controlul unic asupra întreprinderii ZT.

Concentrarea se realizează prin achiziționare de acțiuni.

2.   

Activitățile economice ale întreprinderilor respective sunt următoarele:

Sanmina este un furnizor mondial de soluții integrate de fabricație, componente, produse și reparații, logistică și servicii post-vânzare din industria electronică, în principal pentru aplicații pentru industrie, sectorul medical, sectorul apărării, sectorul aerospațial, industria auto, rețelele de comunicații și infrastructura de tip cloud;

ZT este un furnizor de soluții special concepute în materie de servere pentru centrele de date, în special pentru furnizorii de servicii cloud.

3.   

În urma unei examinări prealabile, Comisia Europeană constată că tranzacția notificată ar putea intra sub incidența Regulamentului privind concentrările economice. Cu toate acestea, nu se ia o decizie finală în această privință.

În conformitate cu Comunicarea Comisiei privind tratamentul simplificat pentru anumite concentrări în temeiul Regulamentului (CE) nr. 139/2004 al Consiliului privind controlul concentrărilor economice între întreprinderi (2), trebuie precizat că acest caz poate fi tratat conform procedurii prevăzute în comunicare.

4.   

Comisia invită părțile terțe interesate să îi prezinte eventualele observații cu privire la operațiunea propusă.

Observațiile trebuie să parvină Comisiei în termen de cel mult 10 zile de la data publicării prezentei. Trebuie menționată întotdeauna următoarea referință:

M.12083 – SANMINA / ZT

Observațiile pot fi trimise Comisiei prin e-mail sau prin poștă. Vă rugăm să utilizați datele de contact de mai jos:

E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Adresă poștală:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)   JO L 24, 29.1.2004, p. 1 („Regulamentul privind concentrările economice”).

(2)   JO C 160, 5.5.2023, p. 1.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5041/oj

ISSN 1977-1029 (electronic edition)


Top