Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02019L1833-20200624

Consolidated text: Directiva (UE) 2019/1833 a Comisiei din 24 octombrie 2019 de modificare a anexelor I, III, V și VI la Directiva 2000/54/CE a Parlamentului European și a Consiliului cu privire la adaptări de natură strict tehnică

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2019/1833/2020-06-24

02019L1833 — RO — 24.06.2020 — 001.001


Acest document are doar scop informativ și nu produce efecte juridice. Instituțiile Uniunii nu își asumă răspunderea pentru conținutul său. Versiunile autentice ale actelor relevante, inclusiv preambulul acestora, sunt cele publicate în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene și disponibile pe site-ul EUR-Lex. Aceste texte oficiale pot fi consultate accesând linkurile integrate în prezentul document.

►B

DIRECTIVA (UE) 2019/1833 A COMISIEI

din 24 octombrie 2019

de modificare a anexelor I, III, V și VI la Directiva 2000/54/CE a Parlamentului European și a Consiliului cu privire la adaptări de natură strict tehnică

(JO L 279 31.10.2019, p. 54)

Astfel cum a fost modificată prin:

 

 

Jurnalul Oficial

  NR.

Pagina

Data

►M1

DIRECTIVA (UE) 2020/739 A COMISIEI din 3 iunie 2020

  L 175

11

4.6.2020




▼B

DIRECTIVA (UE) 2019/1833 A COMISIEI

din 24 octombrie 2019

de modificare a anexelor I, III, V și VI la Directiva 2000/54/CE a Parlamentului European și a Consiliului cu privire la adaptări de natură strict tehnică



Articolul 1

Anexele I, III, V și IV la Directiva 2000/54/CE se înlocuiesc cu textul anexei la prezenta directivă.

Articolul 2

▼M1

(1)  Statele membre asigură intrarea în vigoare a actelor cu putere de lege și a actelor administrative necesare pentru a se conforma prezentei directive cel târziu până la 20 noiembrie 2021. Cu toate acestea, statele membre asigură intrarea în vigoare a actelor cu putere de lege și a actelor administrative necesare pentru a se conforma modificărilor anexelor V și VI la Directiva 2000/54/CE, în măsura în care ele a se referă la agentul biologic SARS-CoV-2, până cel târziu la 24 noiembrie 2020.

Statele membre comunică de îndată Comisiei textele dispozițiilor menționate la primul paragraf.

Atunci când statele membre adoptă respectivele măsuri, ele conțin o trimitere la prezenta directivă sau se însoțesc de o astfel de trimitere la data publicării lor oficiale. Statele membre stabilesc modalitatea de efectuare a acestei trimiteri.

▼B

(2)  Statele membre comunică Comisiei textul principalelor dispoziții de drept intern pe care le adoptă în domeniul reglementat prin prezenta directivă.

Articolul 3

Prezenta directivă intră în vigoare în a douăzecea zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Articolul 4

Prezenta directivă se adresează statelor membre.




ANEXĂ

1. Anexa I la Directiva 2000/54/CE se înlocuiește cu următoarea:




ANEXA I

LISTA ORIENTATIVĂ A ACTIVITĂȚILOR

[Articolul 4 alineatul (2)]

Notă preliminară

În cazul în care rezultatul evaluării riscurilor, efectuat în conformitate cu articolul 3 și articolul 4 alineatul (2) din prezenta directivă, indică o expunere neintenționată la agenți biologici, pot exista alte activități profesionale, neincluse în prezenta anexă, care ar trebui să fie luate în considerare.

1. 

Lucrări în fabricile de producție alimentară.

2. 

Lucrări în agricultură.

3. 

Activități profesionale în cursul cărora există contact cu animale și/sau produse de origine animală.

4. 

Lucrări în serviciile de sănătate, inclusiv în unitățile de carantină și unitățile de examinare post-mortem.

5. 

Lucrări în laboratoare clinice, veterinare și de diagnostic, cu excepția laboratoarelor de diagnostic microbiologic.

6. 

Lucrări în instalațiile de eliminare a deșeurilor.

7. 

Lucrări în instalațiile de epurare a apelor reziduale.’

2. Anexa III la Directiva 2000/54/CE se înlocuiește cu următoarea:




„ANEXA III

CLASIFICAREA COMUNITARĂ

Articolul 2 paragraful al doilea și articolul 18

NOTE INTRODUCTIVE

1. În conformitate cu domeniul de aplicare a directivei, trebuie incluși în clasificare numai agenții despre care se știe că provoacă boli infecțioase la om.

Dacă este cazul, se adaugă indicatori privind riscul potențial de toxicitate și alergie al agenților.

Agenții patogeni pentru animale și plante, despre care se știe că nu au efect asupra omului, nu au fost luați în considerare.

Microorganismele modificate genetic nu au fost luate în considerare la stabilirea prezentei liste de agenți biologici clasificați.

2. Clasificarea agenților biologici se bazează pe efectele acestor agenți asupra unor lucrători sănătoși.

Nu se iau în considerare anumite efecte speciale asupra persoanelor a căror susceptibilitate ar putea fi afectată din diverse motive, cum ar fi boală preexistentă, medicație, imunitate compromisă, sarcină sau alăptare.

Evaluarea riscurilor, impusă de directivă, trebuie să țină cont, de asemenea, de riscul suplimentar la care sunt expuși acești lucrători.

În cadrul anumitor procedee industriale, al anumitor lucrări de laborator sau al anumitor activități referitoare la animale care implică sau pot implica expunerea lucrătorilor la agenți biologici din grupele 3 sau 4, măsurile tehnice de prevenire adoptate trebuie să fie în conformitate cu articolul 16 din directivă.

3. Agenții biologici care nu au fost clasați în grupele 2-4 din listă nu fac implicit parte din grupa 1.

Pentru genurile despre care se știe că mai multe specii sunt patogene pentru om, lista va include acele specii despre care se știe că sunt cel mai frecvent responsabile de boli, împreună cu o referire mai generală la faptul că alte specii din același gen pot afecta sănătatea.

În cazul în care un gen întreg este menționat în clasificarea agenților biologici, se subînțelege că speciile și tulpinile cunoscute ca nepatogene sunt excluse din clasificare.

4. În cazul în care o tulpină este atenuată sau a pierdut genele de virulență bine cunoscute, izolarea impusă de clasificarea tulpinii sale parentale nu este obligatoriu a fi respectată, sub rezerva unei evaluări corespunzătoare a riscului potențial pe care tulpina îl reprezintă la locul de muncă.

Acesta este cazul, de exemplu, dacă o astfel de tulpină trebuie utilizată ca produs sau componentă a unui produs cu destinație profilactică sau terapeutică.

5. Nomenclatorul agenților clasificați care a servit la alcătuirea prezentei liste reflectă și este în conformitate cu cele mai recente convenții internaționale asupra taxonomiei și nomenclaturii agenților aflate în vigoare la momentul elaborării sale.

6. Lista agenților biologici clasificați reflectă nivelul de cunoștințe din momentul elaborării sale.

Ea este actualizată atunci când nu mai reflectă nivelul de cunoștințe.

7. Statele membre trebuie să se asigure că toate virusurile care au fost deja izolate la om și care nu au fost evaluate și alocate în prezenta anexă sunt clasificate cel puțin în grupa 2, cu excepția cazului în care statele membre au dovada că este puțin probabil ca acestea să provoace boli la om.

8. Anumiți agenți biologici clasificați în grupa 3, care sunt marcați în lista anexată cu două asteriscuri (**), pot prezenta un risc limitat de infectare a lucrătorilor, deoarece nu sunt în mod normal infecțioși pe calea aerului.

Statele membre evaluează măsurile de izolare care trebuie să fie aplicate acestor agenți, luând în considerare natura activităților specifice în cauză și cantitatea de agent implicat, pentru a stabili dacă, în anumite circumstanțe, unele dintre aceste măsuri pot fi eliminate.

9. Cerințele în materie de izolare care derivă din clasificarea paraziților se aplică numai diferitelor stadii din ciclul de viață al parazitului care sunt susceptibile de a fi infecțioase pentru om la locul de muncă.

10. Lista conține, de asemenea, indicații separate în cazul în care agenții biologici sunt susceptibili de a provoca reacții alergice sau toxice, este disponibil un vaccin eficace sau este oportună păstrarea pentru mai mult de zece ani a listei lucrătorilor care au fost expuși la acești agenți.

Aceste indicații sunt reprezentate prin următoarele litere:

A: 

Efecte alergice posibile

D: 

Lista lucrătorilor expuși la acest agent biologic trebuie să fie păstrată mai mult de zece ani de la încheierea ultimei lor expuneri cunoscute.

T: 

Producție de toxine

V: 

Vaccin eficient, disponibil și înregistrat în UE

Vaccinările preventive trebuie efectuate ținându-se cont de codul de bune practici menționat în anexa VII.

BACTERII

și organisme similare

NB: Pentru agenții biologici care figurează pe această listă, introducerea întregului gen cu mențiunea „spp.” se referă la alte specii care aparțin acestui gen și care nu au fost incluse în mod specific în listă, dar care sunt specii cunoscute ca fiind patogene la oameni. A se vedea nota introductivă 3 pentru alte detalii.



Agent biologic

Clasificare

Note

Actinomadura madurae

2

 

Actinomadura pelletieri

2

 

Actinomyces gerencseriae

2

 

Actinomyces israelii

2

 

Actinomyces spp.

2

 

Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Actinobacillus actinomycetemcomitans)

2

 

Anaplasma spp.

2

 

Arcanobacterium haemolyticum (Corynebacterium haenolyticum)

2

 

Arcobacter butzleri

2

 

Bacillus anthracis

3

T

Bacteroides fragilis

2

 

Bacteroides spp.

2

 

Bartonella bacilliformis

2

 

Bartonella quintana (Rochalimaea quintana)

2

 

Bartonella (Rochalimaea) spp.

2

 

Bordetella bronchiseptica

2

 

Bordetella parapertussis

2

 

Bordetella pertussis

2

T, V

Bordetella spp

2

 

Borrelia burgdorferi

2

 

Borrelia duttonii

2

 

Borrelia recurrentis

2

 

Borrelia spp.

2

 

Brachyspira spp.

2

 

Brucella abortus

3

 

Brucella canis

3

 

Brucella inopinata

3

 

Bruceloză

3

 

Brucella suis

3

 

Burkholderia cepacia

2

 

Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei)

3

 

Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei)

3

D

Campylobacter fetus subsp. fetus

2

 

Campylobacter fetus subsp. venerealis

2

 

Campylobacter jejuni subsp. doylei

2

 

Campylobacter jejuni subsp. jejuni

2

 

Campylobacter spp.

2

 

Cardiobacterium hominis

2

 

Cardiobacterium valvarum

2

 

Chlamydia abortus (Chlamydophila abortus)

2

 

Chlamydia caviae (Chlamydophila caviae)

2

 

Chlamydia felis (Chlamydophila felis)

2

 

Chlamydia pneumoniae (Chlamydophila pneumoniae)

2

 

Chlamydia psittaci (Chlamydophila psittaci) (tulpini aviare)

3

 

Chlamydia psittaci (Chlamydophila psittaci) (alte tulpini)

2

 

Chlamydia trachomatis (Chlamydophila trachomatis)

2

 

Clostridium botulinum

2

T

Clostridium difficile

2

T

Clostridium perfringens

2

T

Clostridium tetani

2

T, V

Clostridium spp.

2

 

Corynebacterium diphtheriae

2

T, V

Corynebacterium minutissimum

2

 

Corynebacterium pseudotuberculosis

2

T

Corynebacterium ulcerans

2

T

Corynebacterium spp.

2

 

Coxiella burnetii

3

 

Edwardsiella tarda

2

 

Ehrlichia spp.

2

 

Eikenella corrodens

2

 

Elizabethkingia meningoseptica (Flavobacterium meningosepticum)

2

 

Enterobacter aerogenes (Klebsiella mobilis)

2

 

Enterobacter cloacae subsp. cloacae (Enterobacter cloacae)

2

 

Enterobacter spp.

2

 

Enterococcus spp.

2

 

Erysipelothrix rhusiopathiae

2

 

Escherichia coli (cu excepția tulpinilor nepatogene)

2

 

Escherichia coli, verocytotoxigenic strains (de ex. O157:H7 sau O103)

(*1)

T

Fluoribacter bozemanae (Legionella)

2

 

Francisella hispaniensis

2

 

Francisella tularensis subsp. holarctica

2

 

Francisella tularensis subsp. mediasiatica

2

 

Francisella tularensis subsp. novicida

2

 

Francisella tularensis subsp. tularensis

3

 

Fusobacterium necrophorum subsp. funduliforme

2

 

Fusobacterium necrophorum subsp. necrophorum

2

 

Gardnerella vaginalis

2

 

Haemophilus ducreyi

2

 

Haemophilus influenzae

2

V

Haemophilus spp.

2

 

Helicobacter pylori

2

 

Helicobacter spp.

2

 

Klebsiella oxytoca

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. ozaenae

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. rhinoscleromatis

2

 

Klebsiella spp.

2

 

Legionella pneumophila subsp. fraseri

2

 

Legionella pneumophila subsp. pascullei

2

 

Legionella pneumophila subsp. pneumophila

2

 

Legionella spp.

2

 

Leptospira interrogans (toate serotipurile)

2

 

Leptospira interrogans spp.

2

 

Listeria monocytogenes

2

 

Listeria ivanovii subsp. ivanovii

2

 

Listeria invanovii subsp. londoniensis

2

 

Morganella morganii subsp. morganii (Proteus morganii)

2

 

Morganella morganii subsp. sibonii

2

 

Mycobacterium abscessus subsp. abscessus

2

 

Mycobacterium africanum

3

V

Mycobacterium avium subsp. avium (Mycobacterium avium)

2

 

Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (Mycobacterium paratuberculosis)

2

 

Mycobacterium avium subsp. silvaticum

2

 

Mycobacterium bovis

3

V

Mycobacterium caprae (Mycobacterium tuberculosis subsp. caprae)

3

 

Mycobacterium chelonae

2

 

Mycobacterium chimaera

2

 

Mycobacterium fortuitum

2

 

Mycobacterium intracellulare

2

 

Mycobacterium kansasii

2

 

Mycobacterium leprae

3

 

Mycobacterium malmoense

2

 

Mycobacterium marinum

2

 

Mycobacterium microti

(*1)

 

Mycobacterium pinnipedii

3

 

Mycobacterium scrofulaceum

2

 

Mycobacterium simiae

2

 

Mycobacterium szulgai

2

 

Mycobacterium tuberculosis

3

V

Mycobacterium ulcerans

(*1)

 

Mycobacterium xenopi

2

 

Mycoplasma hominis

2

 

Mycoplasma pneumoniae

2

 

Mycoplasma spp.

2

 

Neisseria gonorrhoeae

2

 

Neisseria meningitidis

2

V

Neorickettsia sennetsu (Rickettsia sennetsu, Ehrlichia sennetsu)

2

 

Nocardia asteroides

2

 

Nocardia brasiliensis

2

 

Nocardia farcinica

2

 

Nocardia nova

2

 

Nocardia otitidiscaviarum

2

 

Nocardia spp.

2

 

Orientia tsutsugamushi (Rickettsia tsutsugamushi)

3

 

Pasteurella multocida subsp. gallicida (Pasteurella gallicida)

2

 

Pasteurella multocida subsp. multocida

2

 

Pasteurella multocida subsp. septica

2

 

Pasteurella spp.

2

 

Peptostreptococcus anaerobius

2

 

Plesiomonas shigelloides

2

 

Porphyromonas spp.

2

 

Prevotella spp.

2

 

Proteus mirabilis

2

 

Proteus penneri

2

 

Proteus vulgaris

2

 

Providencia alcalifaciens (Proteus inconstans)

2

 

Providencia rettgeri (Proteus rettgeri)

2

 

Providencia spp.

2

 

Pseudomonas aeruginosa

2

T

Rhodococcus hoagii (Corynebacterium equii)

2

 

Rickettsia africa

3

 

Rickettsia akari

(*1)

 

Rickettsia australis

3

 

Rickettsia canadensis

2

 

Rickettsia conorii

3

 

Rickettsia heilongjiangensis

(*1)

 

Rickettsia japonica

3

 

Rickettsia montanensis

2

 

Rickettsia typhi

3

 

Rickettsia prowazekii

3

 

Rickettsia rickettsii

3

 

Rickettsia sibirica

3

 

Rickettsia spp.

2

 

Salmonella enterica (choleraesuis) subsp. arizonae

2

 

Salmonella Enteritidis

2

 

Salmonella Paratyphi A, B, C

2

V

Salmonella Typhi

(*1)

V

Salmonella Typhimurium

2

 

Salmonella (alte serotipuri)

2

 

Shigella boydii

2

 

Shigella dysenteriae (tip 1)

(*1)

T

Shigella dysenteriae, alte tipuri decât tipul 1

2

 

Shigella flexneri

2

 

Shigella sonnei

2

 

Staphylococcus aureus

2

T

Streptobacillus moniliformis

2

 

Streptococcus agalactiae

2

 

Streptococcus dysgalactiae subsp. equisimilis

2

 

Streptococcus pneumoniae

2

T, V

Streptococcus pyogenes

2

T

Streptococcus suis

2

 

Streptococcus spp.

2

 

Treponema carateum

2

 

Treponema pallidum

2

 

Treponema pertenue

2

 

Treponema spp.

2

 

Trueperella pyogenes

2

 

Ureaplasma parvum

2

 

Ureaplasma urealyticum

2

 

Vibrio cholerae (inclusiv El Tor)

2

T, V

Vibrio parahaemolyticus (Benecka parahaemolytica)

2

 

Vibrio spp.

2

 

Yersinia enterocolitica subsp. enterolitica

2

 

Yersinia enterocolitica subsp. palearctica

2

 

Yersinia pestis

3

 

Yersinia pseudotuberculosis

2

 

Yersinia spp.

2

 

(*1)   A se vedea punctul 8 din notele introductive.

VIRUSURI (*)

 () A se vedea punctul 7 din notele introductive.

NB: Virusurile au fost enumerate în funcție de ordin (O), familie (F) și gen (G).



Agent biologic

(specii de virusuri sau ordin de taxonomie indicat)

Clasificare

Note

Bunyavirusuri (O)

 

 

Hantaviridae (F)

 

 

Ortohantavirus (G)

 

 

Ortohantavirus Andes (specia de hantavirus care provoacă sindromul pulmonar cu hantavirus [HPS])

3

 

Ortohantavirus Bayou

3

 

Ortohantavirus Black Creek Canal

3

 

Ortohantavirus Cano Delgadito

3

 

Ortohantavirus Choclo

3

 

Ortohantavirus Dobrava-Belgrade [specia de hantavirus care provoacă febra hemoragică cu sindrom renal (HFRS - Haemorrhagic Fever with Renal Syndrome)]

3

 

Ortohantavirus El Moro Canyon

3

 

Ortohantavirus Hantaan [specia de hantavirus care provoacă febra hemoragică cu sindrom renal (HFRS)]

3

 

Ortohantavirus Laguna Negra

3

 

Ortohantavirus Prospect Hill

2

 

Ortohantavirus Puumala [specia de hantavirus care provoacă nefropatia epidemică (NE)]

2

 

Ortohantavirus Seul [specia de hantavirus care provoacă febra hemoragică cu sindrom renal (HFRS)]

3

 

Ortohantavirus Sin Nombre [specia de hantavirus care provoacă sindromul pulmonar cu hantavirus (HPS)]

3

 

Alte hantavirusuri cunoscute ca fiind patogene

2

 

Nairoviridae (F)

 

 

Ortonairovirus (G)

 

 

Ortonairovirus Crimeea-Congo febră hemoragică

4

 

Ortonairovirus Dugbe

2

 

Ortonairovirus Hazara

2

 

Ortonairovirus care provoacă boala ovinelor de Nairobi

2

 

Alte nairovirusuri cunoscute ca fiind patogene

2

 

Peribunyaviridae (F)

 

 

Ortobunyavirus (G)

 

 

Ortobunyavirus Bunyamwera (virus Germiston)

2

 

Ortobunyavirus care provoacă encefalita California

2

 

Ortobunyavirus Oropouche

3

 

Alte ortobunyavirusuri cunoscute ca fiind patogene

2

 

Phenuiviridae (F)

 

 

Phlebovirus (G)

 

 

Phlebovirus Bhanja

2

 

Phlebovirus Punta Toro

2

 

Phlebovirus care provoacă febra Rift Valley

3

 

Phlebovirus Naples care provoacă febra flebotomului (virus Toscana)

2

 

Phlebovirus SFB (virusul care provoacă febra severă cu sindromul de trombocitopenie)

3

 

Alte phlebovirusuri cunoscute a fi patogene

2

 

Herpesvirusuri (O)

 

 

Herpesviridae (F)

 

 

Citomegalovirus (G)

 

 

Virus betaherpes uman 5 (citomegalovirus)

2

 

Lymphocryptovirus (G)

 

 

Virus gama herpes uman 4 (virus Epstein-Barr)

2

 

Rhadinoovirus (G)

 

 

Virus gamaherpes uman 8

2

D

Roseolovirus (G)

 

 

Virus betaherpes uman 6A (virus B-limfotropic uman)

2

 

Virus betaherpes uman 6B

2

 

Virus betaherpes uman 7

2

 

Virus herpes simplex (G)

 

 

Alfaherpesvirus Macacine 1 (Herpesvirus simiae, virus Herpes B)

3

 

Virus alfaherpes uman 1 (virus herpes uman 1, virus Herpes simplex tip 1)

2

 

Virus alfaherpes uman 2 (virus herpes uman 2, virus Herpes simplex tip 2)

2

 

Varicellovirus (G)

 

 

Virus alfaherpes uman 3 (Virus herpes varicelă-zoster)

2

V

Mononegavirales (O)

 

 

Filoviridae (F)

 

 

Ebolavirus (G)

4

 

Marburgvirus (G)

 

 

Marburgvirus Marburg

4

 

Paramyxoviridae (F)

 

 

Avulavirus (G)

 

 

Virusul bolii de Newcastle

2

 

Henipavirus (G)

 

 

Henipavirus Hendra

4

 

Henipavirus Nipah

4

 

Morbillivirus (G)

 

 

Morbilivirus rujeolă

2

V

Respirovirus (G)

 

 

Respirovirus uman 1 (virus paragripal 1)

2

 

Respirovirus uman 3 (virus paragripal 3)

2

 

Rubulavirus (G)

 

 

Rubulavirus Mumps

2

V

Rubulavirus uman 2 (virus paragripal 2)

2

 

Rubulavirus uman 4 (virus paragripal 4)

2

 

Pneumoviridae (F)

 

 

Metapneumovirus (G)

 

 

Ortopneumovirus (G)

 

 

Ortopneumovirus uman (virus sincițial respirator)

2

 

Rhabdoviridae (F)

 

 

Lyssavirus (G)

 

 

Lyssavirusul liliacului australian

(*2)

V

Lyssavirus Duvenhage

(*2)

V

Lyssavirusul liliacului european 1

(*2)

V

Lyssavirusul liliacului european 2

(*2)

V

Lyssavirusul liliacului Lago

(*2)

 

Lysavirus Mokola

3

 

Lyssavirus de rabie

(*2)

V

Vesiculovirus (G)

 

 

Virus stomatită veziculară, veziculovirus Alagoas

2

 

Virus stomatită veziculară, veziculovirus Indiana

2

 

Virus stomatită veziculară, veziculovirus New Jersey

2

 

Veziculovirus Piry (virus Piry)

2

 

Nidovirales (O)

 

 

Coronaviridae (F)

 

 

Betacoronavirus (G)

 

 

Coronavirusul asociat sindromului respirator acut sever (virusul SARS)

3

 

Coronavirus asociat sindromului respirator din Orientul Mijlociu (virusul MERS)

3

 

Alte Coronaviridae cunoscute a fi patogene

2

 

Picornavirusuri (O)

 

 

Picornaviridae (F)

 

 

Cardiovirus (G)

 

 

Virus Saffold

2

 

Cosavirus (G)

 

 

Cosavirus A

2

 

Enterovirus (G)

 

 

Enterovirus A

2

 

Enterovirus

2

 

Enterovirus C

2

 

Enterovirus D, enterovirus tip 70 uman (virusul conjunctivitei hemoragice acute)

2

 

Rinovirusuri

2

 

Poliovirus, tip 1 și 3

2

V

Poliovirus, tip 2 (1)

3

V

Hepatovirus (G)

 

 

Hepatovirus A (virus hepatită A, entrovirus uman tip 72)

2

V

Kobuvirus (G)

 

 

Aichivirus A (Aichi virus 1)

2

 

Parechovirus (G)

 

 

Parechovirusuri A

2

 

Parechovirusuri B (virus Ljungan)

2

 

Alte Picornaviridae cunoscute a fi patogene

2

 

Neatribuit (O)

 

 

Adenoviridae (F)

2

 

Astroviridae (F)

2

 

Arenaviridae (F)

 

 

Virus Mammarena (G)

 

 

Virus Mammarena brazilian

4

 

Virus Mammarena Chapare

4

 

Virus Mammarena Flexal

3

 

Virus Mammarena Guanarito

4

 

Virus Mammarena Junín

4

 

Virus Mammarena Lassa

4

 

Virus Mammarena Lujo

4

 

Virus Mammarena coriomeningită limfocitară, tulpini neurotropice

2

 

Virus Mammarena coriomeningită limfocitară (alte tulpini)

2

 

Virus Mammarena Machupo

4

 

Virus Mammarena Mobala

2

 

Virus Mammarena Mopeia

2

 

Virus Mammarena Tacaribe

2

 

Virus Mammarena Whitewater Arroyo

3

 

Caliciviridae (F)

 

 

Norovirus (G)

 

 

Norovirus (virus Norwalk)

2

 

Alte Caliciviridae cunoscute a fi patogene

2

 

Hepadnaviridae (F)

 

 

Ortohepadnavirus (G)

 

 

Virus hepatita B sau C

(*2)

V, D

Hepeviridae (F)

 

 

Ortohepevirus (G)

 

 

Ortohepevirus A (virus hepatită E)

2

 

Flaviviridae (F)

 

 

Flavivirus (G)

 

 

Virus Denga

3

 

Virus encefalită japoneză

3

V

Virus boala pădurii Kyasanur

3

V

Virus boala Louping

(*2)

 

Virus encefalită Valea Murray (virus encefalită Australia)

3

 

Virus febră hemoragică Omsk

3

 

Virus Powassan

3

 

Virus Rocio

3

 

Virus encefalită St. Louis

3

 

Virus encefalită transmisă de căpușe

 

 

Virus Absettarov

3

 

Virus Hanzalova

3

 

Virus Hypr

3

 

Virus Kumlinge

3

 

Virus Negishi

3

 

Encefalită rusă de primăvară-vară ()

3

V

Virus encefalită transmisă de căpușe (subtip din Europa Centrală)

(*2)

V

Virus encefalită transmisă de căpușe (subtip din Extremul Orient)

3

 

Virus encefalită transmisă de căpușe (subtip siberian)

3

V

Virus Wesselsbron

(*2)

 

Virus febră Nil de Vest

3

 

Virus febră galbenă

3

V

Virus Zika

2

 

Alte flavivirusuri cunoscute a fi patogene

2

 

Hepacivirus (G)

 

 

Hepacivirus C (virus hepatită C)

(*2)

D

Orthomyxoviridae (F)

 

 

Gammainfluenzavirus (G)

 

 

Virusul gripei de tip C

2

()

Virusul gripei de tip A (G)

 

 

Virusuri ale gripei aviare înalt patogene HPAIV (H5), de exemplu H5N1

3

 

Virusuri ale gripei aviare înalt patogene HPAIV (H7), de exemplu H7N7, H7N9

3

 

Virusul gripei de tip A

2

()

Virusul gripei de tip A/New York/1/18 (H1N1) (gripă spaniolă 1918)

3

 

Virusul gripei de tip A/Singapore/1/57 (H2N2)

3

 

Virusul gripei aviare slab patogene (LPAI) H7N9

3

 

Virusul gripei B (G)

 

 

Virusul gripei de tip B

2

()

Virus Thogoto (G)

 

 

Virus Dhori (orthomyxoviridae transmis de căpușe: Dhori)

2

 

Virus Thogoto (orthomyxoviridae transmis de căpușe: Thogoto)

2

 

Papillomaviridae (F)

2

()

Parvoviridae (F)

 

 

Eritroparvovirus (G)

 

 

Eritroparvovirus primate 1 (parvovirus uman, virus B 19)

2

 

Polyomaviridae (F)

 

 

Betapolyomavirus (G)

 

 

Poliomavirus uman 1 (virus BK)

2

()

Poliomavirus uman 2 (virus JC)

2

()

Poxviridae (F)

 

 

Molluscipoxvirus (G)

 

 

Virus Molluscum contagiosum

2

 

Ortopoxvirus (G)

 

 

Virus Cowpox

2

 

Virus Monkeypox

3

V

Virus Vaccinia [incl. virusul variolei bubalinelor (), virusul variolei elefanților (), virusul variolei iepurilor ()]

2

 

Virus variolă (majoră și minoră)

4

V

Parapoxvirus (G)

 

 

Virus Orf

2

 

Virus pseudo variola vacii (virus nodulul mulgătorilor, Parapoxvirus bovis)

2

 

Yatapoxvirus (G)

 

 

Virus Tanapox

2

 

Virus maimuța Yaba

2

 

Reoviridae (F)

 

 

Seadornavirus (G)

 

 

Virus Banna

2

 

Coltivirus (G)

2

 

Rotavirus (G)

2

 

Orbivirus (G)

2

 

Retroviridae (F)

 

 

Deltaretrovirus (G)

 

 

Virus T limfotropic 1 primate (virus celule T limfotropice umane, tip 1)

()

D

Virus T limfotropic 2 primate (virus celule T limfotropice umane, tip 2)

(*2)

D

Lentivirus (G)

 

 

Virusul imunodeficienței dobândite umane 1

(*2)

D

Virusul imunodeficienței dobândite umane 2

(*2)

D

Virusul imunodeficienței dobândite simiene (SIV) (h)

2

 

Togaviridae (F)

 

 

Alphavirus (G)

 

 

Virus Cabassou

3

 

Virusul encefalitei ecvine de est

3

V

Virus Bebaru

2

 

Virus Chikungunya

(*2)

 

Virus Everglades

(*2)

 

Virus Mayaro

3

 

Virus Mucambo

(*2)

 

Virus Ndumu

(*2)

 

Virus O’nyong-nyong

2

 

Virus Ross River

2

 

Virus Pădurea Semliki

2

 

Virus Sindbis

2

 

Virus Tonate

(*2)

 

Virus encefalomielită ecvină venezuelene

3

V

Virus encefalomielită ecvină venezueleană

3

V

Alte alfavirusuri cunoscute a fi patogene

2

 

Rubivirus (G)

 

 

Virus rubeolă

2

V

Neatribuit (F)

 

 

Deltavirus (G)

 

 

Virus hepatită delta ()

2

V, D

(*1)   A se vedea punctul 7 din notele introductive.

(1)   Clasificarea conform planului global de acțiune al OMS pentru reducerea la minimum a riscului de poliovirus asociat instalației, după eradicarea specifică a poliovirusurilor sălbatice și încetarea secvențială a utilizării vaccinului polio oral.

(*2)   A se vedea punctul 8 din notele introductive.

(2)   Encefalită transmisă de căpușe.

(3)   Virusul hepatitei delta este patogen la lucrători numai în prezența unei infecții simultane sau secundare cauzate de virusul hepatitei B. Vaccinarea împotriva virusului hepatitei B îi va proteja, prin urmare, pe lucrătorii neafectați de virusul hepatitei B, împotriva virusului hepatitei delta.

(4)   Doar pentru tipurile A și B.

(5)   Recomandat pentru lucrări care implică contact direct cu acești agenți.

(6)   Sunt identificați doi viruși: unul de tip virusul variolei bubalinelor, iar celălalt o variantă a virusului Vaccinia.

(7)   Variantă a virusului variolei vacii.

(8)   Variantă a virusului Vaccinia.

(9)   În prezent, nu există nicio dovadă de boală la oameni provocată de alte retrovirusuri de origine simiană. Ca măsură de precauție, se recomandă nivelul 3 pentru lucrul cu acești retrovirusuri.

AGENȚI AI BOALEI PRIONICE



Agent biologic

Clasificare

Note

Agent al bolii Creutzfeldt-Jakob

(*1)

D (d)

Variantă de agent al bolii Creutzfeldt-Jakob

(*1)

()

Agent al encefalopatiei spongiforme bovine (ESB) și al altor EST legate de animale

(*1)

()

Agent al sindromului Gerstmann-Sträussler-Scheinker

(*1)

()

Agent al Kuru

(*1)

()

Agent al scrapiei

2

 

(*1)   A se vedea punctul 8 din notele introductive.

(1)   Recomandat pentru lucrări care implică contact direct cu acești agenți.

PARAZIȚI

NB: Pentru agenții biologici care figurează pe această listă, introducerea întregului gen cu adăugarea de „spp.” se referă la alte specii care aparțin acestui gen și care nu au fost incluse în mod specific în listă, dar care sunt specii cunoscute ca fiind patogene la oameni. A se vedea nota introductivă 3 pentru alte detalii.



Agent biologic

Clasificare

Note

Acanthamoeba castellani

2

 

Ancylostoma duodenale

2

 

Angiostrongylus cantonensis

2

 

Angiostrongylus costaricensis

2

 

Anisakis simplex

2

A

Ascaris lumbricoides

2

A

Ascaris suum

2

A

Babesia divergens

2

 

Babesia microti

2

 

Balamuthia mandrillaris

3

 

Balantidium coli

2

 

Brugia malayi

2

 

Brugia pahangi

2

 

Brugia timori

2

 

Capillaria philippinensis

2

 

Capillaria spp.

2

 

Clonorchis sinensis (Opisthorchis sinensis)

2

 

Clonorchis viverrini (Opisthirchis viverrini)

2

 

Cryptosporidium hominis

2

 

Cryptosporidium parvum

2

 

Cyclospora cayetanensis

2

 

Dicrocoelium dentriticum

2

 

Dipetalonema streptocerca

2

 

Diphyllobothrium latum

2

 

Dracunculus medinensis

2

 

Echinococcus granulosus

(*1)

 

Echinococcus multilocularis

(*1)

 

Echinococcus oligarthrus

(*1)

 

Echinococcus vogeli

(*1)

 

Entamoeba histolytica

2

 

Enterobius vermicularis

2

 

Enterocytozoon bieneusi

2

 

Fasciola gigantica

2

 

Fasciola hepatica

2

 

Fasciolopsis buski

2

 

Giardia lamblia (Giardia duodenalis, Giardia intestinalis)

2

 

Heterophyes spp.

2

 

Hymenolepis diminuta

2

 

Hymenolepis nana

2

 

Leishmania aethiopica

2

 

Leishmania braziliensis

(*1)

 

Leishmania donovani

(*1)

 

Leishmania guyanensis (Viannia guyanensis)

(*1)

 

Leishmania infantum (Leishmania chagasi)

(*1)

 

Leishmania major

2

 

Leishmania mexicana

2

 

Leishmania panamensis (Viannia panamensis)

(*1)

 

Leishmania peruviana

2

 

Leishmania tropica

2

 

Leishmania spp.

2

 

Loa loa

2

 

Mansonella ozzardi

2

 

Mansonella perstans

2

 

Mansonella streptocerca

2

 

Metagonimus spp.

2

 

Naegleria fowleri

3

 

Necator americanus

2

 

Onchocerca volvulus

2

 

Opisthorchis felineus

2

 

Opisthorchis spp.

2

 

Paragonimus westermani

2

 

Paragonimus spp.

2

 

Plasmodium falciparum

(*1)

 

Plasmodium knowlesi

(*1)

 

Plasmodium spp. (uman și simian)

2

 

Sarcocystis suihominis

2

 

Schistosoma haematobium

2

 

Schistosoma intercalatum

2

 

Schistosoma japonicum

2

 

Schistosoma mansoni

2

 

Schistosoma mekongi

2

 

Strongyloides stercoralis

2

 

Strongyloides spp.

2

 

Taenia saginata

2

 

Taenia solium

(*1)

 

Toxocara canis

2

 

Toxocara cati

2

 

Toxoplasma gondii

2

 

Trichinella nativa

2

 

Trichinella nelsoni

2

 

Trichinella pseudospiralis

2

 

Trichinella spiralis

2

 

Trichomonas vaginalis

2

 

Trichostrongylus orientalis

2

 

Trichostrongylus spp.

2

 

Trichuris trichiura

2

 

Trypanosoma brucei brucei

2

 

Trypanosoma brucei gambiense

2

 

Trypanosoma brucei rhodesiense

(*1)

 

Trypanosoma cruzi

(*1)

 

Wuchereria bancrofti

2

 

(*1)   A se vedea punctul 8 din notele introductive.

CIUPERCI

NB: Pentru agenții biologici care figurează pe această listă, introducerea întregului gen cu adăugarea de „spp.” se referă la alte specii care aparțin acestui gen și care nu au fost incluse în mod specific în listă, dar care sunt specii cunoscute ca fiind patogene la oameni. A se vedea nota introductivă 3 pentru alte detalii.



Agent biologic

Clasificare

Note

Aspergillus flavus

2

A

Aspergillus fumigatus

2

A

Aspergillus spp.

2

 

Blastomyces dermatitidis (Ajellomyces dermatitidis)

3

 

Blastomyces gilchristii

3

 

Candida albicans

2

A

Candida dubliniensis

2

 

Candida glabrata

2

 

Candida parapsilosis

2

 

Candida tropicalis

2

 

Cladophialophora bantiana (Xylohypha bantiana, Cladosporium bantianum, trichoides)

3

 

Cladophialophora modesta

3

 

Cladophialophora spp.

2

 

Coccidioides immitis

3

A

Coccidioides posadasii

3

A

Cryptococcus gattii (Filobasidiella neoformans var. bacillispora)

2

A

Cryptococcus neoformans (Filobasidiella neoformans var. neoformans)

2

A

Emmonsia parva var. parva

2

 

Emmonsia parva var. crescens

2

 

Epidermophyton floccosum

2

A

Epidermophyton spp.

2

 

Fonsecaea pedrosoi

2

 

Histoplasma capsulatum

3

 

Histoplasma capsulatum var. farciminosum

3

 

Histoplasma duboisii

3

 

Madurella grisea

2

 

Madurella mycetomatis

2

 

Microsporum spp.

2

A

Nannizzia spp.

2

 

Neotestudina rosatii

2

 

Paracoccidioides brasiliensis

3

A

Paracoccidioides lutzii

3

 

Paraphyton spp.

2

 

Rhinocladiella mackenziei

3

 

Scedosporium apiospermum

2

 

Scedosporium prolificans (inflatum)

2

 

Sporothrix schenckii

2

 

Talaromyces marneffei (Penicillium marneffei)

2

A

Trichophyton rubrum

2

A

Trichophyton tonsurans

2

A

Trichophyton spp.

2”

 

3. Anexa X la Directiva 2000/54/CE se înlocuiește cu următorul text:




„ANEXA V

INDICAȚII PRIVIND MĂSURILE ȘI NIVELURILE DE IZOLARE

[articolul 15 alineatul (3) și articolul 16 alineatul (1) literele (a) și (b)]

Notă preliminară

Măsurile conținute în prezenta anexă trebuie să fie aplicate în funcție de natura activităților, evaluarea riscurilor pentru lucrător și natura agentului biologic implicat.

În tabel, „Recomandat” înseamnă că măsurile trebuie, în principiu, să fie puse în aplicare, cu excepția situației în care rezultatele evaluării menționate la articolul 3 alineatul (2) indică altfel.



A. Măsuri de izolare

B. Niveluri de izolare

2

3

4

Inspecții

1. Locul de muncă trebuie să fie separat de orice alte activități din aceeași clădire

Nu

Recomandat

Da

2. Locul de muncă trebuie să poată fi etanșat pentru a permite fumigații

Nu

Recomandat

Da

Instalații

3. Materialul infectat, inclusiv orice animal, trebuie să fie manipulat într-o incintă de securitate sau de izolare sau într-o altă izolație adecvată

Dacă este cazul

Da, în cazul în care infectarea se produce pe calea aerului

Da

Echipament

4. Aerul care intră și cel care iese de la locul de muncă trebuie să fie filtrat cu ajutorul unui filtru (HEPA (1)) sau similar

Nu

Da, la aerul extras

Da, la aerul de admisie și extras

5. Locul de muncă trebuie să fie menținut la o presiune a aerului inferioară față de presiunea atmosferică

Nu

Recomandat

Da

6. Suprafețe impermeabile la apă și ușor de curățat

Da, pentru banc și podea

Da, pentru banc, podea și alte suprafețe determinate prin evaluarea riscului

Da, pentru banc, pereți, podea și tavan

7. Suprafețe rezistente la acizi, baze, solvenți, dezinfectanți

Recomandat

Da

Da

Sistemul de lucru

8. Accesul trebuie să fie restricționat și permis numai lucrătorilor special desemnați

Recomandat

Da

Da, prin intermediul unui SAS (Security Airlock System – cameră filtru cu aer sub presiune negativă) (2)

9. Control eficient al vectorilor, de exemplu pentru rozătoare și insecte

Recomandat

Da

Da

10. Proceduri de dezinfecție specificate

Da

Da

Da

11. Siguranța depozitării agenților biologici

Da

Da

Da, depozitare sigură

12. Personalul trebuie să facă duș înainte de a părăsi zona izolată

Nu

Recomandat

Recomandat

Deșeuri

13. Procesul de inactivare validat pentru eliminarea în siguranță a carcaselor de animale

Recomandat

Da, la fața locului sau în afara acestuia

Da, la fața locului

Alte măsuri

14. Laboratorul trebuie să-și izoleze propriile echipamente

Nu

Recomandat

Da

15. Existența unei ferestre de observare sau a unei alte alternative, pentru ca personalul să poată fi văzut

Recomandat

Recomandat

Da

(1)   HEPA: High-Efficiency Particulate Air [(Filtru) de înaltă eficiență pentru particule din aer]

(2)   Cameră-filtru cu aer sub presiune negativă: Intrarea trebuie să se facă printr-o cameră filtru cu aer sub presiune negativă, adică printr-o cameră izolată de laborator. Zona curată a camerei filtru trebuie separată de zona restricționată prin vestiare sau cabine de duș și este preferabil să fie prevăzută cu uși cu blocare automată.”

4. Anexa VI la Directiva 2000/54/CE se înlocuiește cu următorul text:




„ANEXA VI

IZOLAREA PENTRU PROCESELE INDUSTRIALE

[articolul 4 alineatul (1) și articolul 16 alineatul (2) litera (a)]

Notă preliminară

În tabel, „Recomandat” înseamnă că măsurile trebuie, în principiu, să fie puse în aplicare, cu excepția situației în care rezultatele evaluării menționate la articolul 3 alineatul (2) indică altfel.

Agenți biologici din grupa 1

Pentru activitățile care implică utilizarea de agenți biologici din grupa 1, inclusiv vaccinurile vii atenuate, trebuie respectate principiile de bună siguranță și igienă a muncii.

Agenți biologici din grupele 2, 3 și 4

Ar putea fi oportun să se selecteze și să se combine cerințele de izolare din diferitele categorii de mai jos, pe baza unei evaluări a riscurilor aferente unui anumit proces sau a unei părți a unui proces.



A. Măsuri de izolare

B. Niveluri de izolare

2

3

4

Considerații generale

1. Organismele viabile trebuie să fie manipulate într-un sistem care separă fizic procesul de mediul înconjurător

Da

Da

Da

2. Gazele de evacuare din sistemul închis trebuie să fie tratate astfel încât:

să se reducă la minimum răspândirea

să se împiedice răspândirea

să se împiedice răspândirea

3. Prelevarea de probe, adăugarea de materiale la un sistem închis și transferul organismelor viabile într-un un alt sistem închis trebuie să se facă astfel încât:

să se reducă la minimum răspândirea

să se împiedice răspândirea

să se împiedice răspândirea

4. Lichidele de cultură nu trebuie să fie îndepărtate din sistemul închis, dacă organismele viabile nu au fost:

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate

5. Etanșările trebuie să fie proiectate astfel încât:

să se reducă la minimum răspândirea

să se împiedice răspândirea

să se împiedice răspândirea

6. Zona controlată trebuie proiectată pentru a reține scurgerea întregului conținut al sistemului închis

Nu

Recomandat

Da

7. Zona controlată trebuie să poată fi etanșată pentru a permite fumigații

Nu

Recomandat

Da

Instalații

 

8. Personalul trebuie să aibă acces la instalații de decontaminare și sanitare

Da

Da

Da

Echipament

9. Aerul care intră și cel care iese din zona controlată trebuie să fie filtrat cu ajutorul unui filtru HEPA (1)

Nu

Recomandat

Da

10. Zona controlată trebuie să fie menținută la o presiune a aerului inferioară presiunii atmosferice

Nu

Recomandat

Da

11. Zona controlată trebuie să fie ventilată corespunzător pentru a reduce la minim contaminarea aerului

Recomandat

Recomandat

Da

Sistemul de lucru

12. Sistemele închise (2) trebuie să se afle într-o zonă controlată

Recomandat

Recomandat

Da, și construită special în acest scop

13. Trebuie aplicate semnale de pericol biologic

Recomandat

Da

Da

14. Accesul trebuie restricționat și permis numai personalului desemnat în mod special

Recomandat

Da

Da, prin intermediul unei camere-filtru cu aer sub presiune negativă (3)

15. Personalul trebuie să facă duș înainte de a părăsi zona controlată

Nu

Recomandat

Da

16. Personalul trebuie să poarte echipament de protecție

Da, îmbrăcăminte de lucru

Da

Da, schimburi complete

Deșeuri

17. Scurgerile de la chiuvete și dușuri trebuie să fie colectate și inactivate înainte de evacuare

Nu

Recomandat

Da

18. Tratarea lichidelor reziduale înainte de evacuarea finală.

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate

inactivate prin mijloace chimice sau fizice validate”

(1)   HEPA: High-Efficiency Particulate Air [(Filtru) de înaltă eficiență pentru particule din aer]

(2)   Sistem închis: Un sistem care separă fizic procesul de mediul ambiant (de exemplu, incubatoarele, rezervoarele etc.).

(3)   Cameră-filtru cu aer sub presiune negativă: Intrarea trebuie să se facă printr-o cameră filtru cu aer sub presiune negativă, adică printr-o cameră izolată de laborator. Zona curată a camerei filtru trebuie separată de zona restricționată prin vestiare sau cabine de duș și este preferabil să fie prevăzută cu uși cu blocare automată.



Top