Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62017CJ0004

Hotărârea Curții (Camera a treia) din 6 septembrie 2018.
Republica Cehă împotriva Comisiei Europene.
Recurs – Fondul european de garantare agricolă (FEGA) – Cheltuieli eligibile pentru finanțarea de către Uniunea Europeană – Cheltuieli efectuate de Republica Cehă – Regulamentul (CE) nr. 479/2008 – Articolul 11 alineatul (3) – Noțiunea «restructurarea podgoriilor».
Cauza C-4/17 P.

Court reports – general

Cauza C‑4/17 P

Republica Cehă

împotriva

Comisiei Europene

„Recurs – Fondul european de garantare agricolă (FEGA) – Cheltuieli eligibile pentru finanțarea de către Uniunea Europeană – Cheltuieli efectuate de Republica Cehă – Regulamentul (CE) nr. 479/2008 – Articolul 11 alineatul (3) – Noțiunea «restructurarea podgoriilor»”

Sumar – Hotărârea Curții (Camera a treia) din 6 septembrie 2018

  1. Recurs – Motive – Motiv invocat pentru prima dată în recurs – Argument care constituie o dezvoltare a unui motiv prezentat în primă instanță – Admisibilitate

  2. Dreptul Uniunii Europene – Interpretare – Principii – Interpretare autonomă și uniformă – Metode – Efect util

  3. Agricultură – Organizarea comună a piețelor – Vin – Măsuri de sprijin – Măsuri de restructurare și de reconversie a podgoriilor – Noțiune – Măsuri vizând protejarea podgoriilor împotriva daunelor provocate de animalele și de păsări – Includere – Condiție

    [Regulamentul nr. 479/2008 al Consiliului, art. 1 alin. (1) și (3)]

  1.  A se vedea textul deciziei.

    (a se vedea punctele 24-27)

  2.  A se vedea textul deciziei.

    (a se vedea punctele 43 și 45)

  3.  Rezultă din articolul 11 alineatul (1) din Regulamentul nr. 479/2008 privind organizarea comună a pieței vitivinicole că obiectivul măsurilor de restructurare a podgoriilor este creșterea competitivității producătorilor de vin. Raportat la acest obiectiv, o măsură relativ modestă, care se limitează să gestioneze mai bine vița‑de‑vie prin protejarea lujerilor prin diferite mijloace, care conduce la o sporire semnificativă a competitivității agricultorilor poate fi calificată drept o măsură de restructurare. În special, nu reiese deloc din modul de redactare a articolului 11 alineatul (3) din Regulamentul nr. 479/2008 că măsurile care implică metode existente sau chiar vechi nu ar putea fi eligibile pentru sprijinul privind restructurarea podgoriilor decât prin combinație cu tehnologii și concepte noi. În consecință, dată fiind lipsa oricărei indicații din Regulamentul nr. 479/2008 în ceea ce privește caracterul eligibil pentru sprijin al unei măsuri de protejare a podgoriilor în special împotriva daunelor provocate de animalele sălbatice sau de păsări, rezultă că nu există niciun temei juridic pentru a refuza posibilitatea ca un stat membru să includă o măsură de protecție a podgoriilor împotriva daunelor provocare de animale și de păsări printre măsurile de restructurare și de reconversie a podgoriilor din moment ce această măsură contribuie la îmbunătățirea competitivității viticultorilor în respectivul stat membru.

    (a se vedea punctele 46, 47, 51 și 52)

Top