Akt o usługach cyfrowych — prowadzenie niektórych postępowań przez Komisję
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1201 w sprawie szczegółowych zasad dotyczących prowadzenia przez Komisję niektórych postępowań w związku z rozporządzeniem (UE) 2022/2065 (dalej „Akt o Usługach Cyfrowych”)
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO?
Rozporządzenie wykonawcze określa praktyczne rozwiązania w zakresie stosowania rozporządzenia (UE) 2022/2065, Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA, Digital Services Act), w odniesieniu do dostawców formalnie wyznaczonych bardzo dużych platform internetowych (VLOP, Very Large Online Platform) lub bardzo dużych wyszukiwarek internetowych (VLOSE, Very Large Online Search Engine).
Obszary, o których mowa, to w szczególności:
- inspekcje pomieszczeń,
- monitorowanie zgodności,
- prawo do bycia wysłuchanym,
- dostęp do dokumentacji,
- informacje poufne.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Kontrole
- Wyjaśnienia lub informacje podczas inspekcji Komisji Europejskiej mogą być podawane jedynie przez upoważnionych przedstawicieli lub członków personelu VLOP lub VLOSE, ewentualnie innych osób działających w ich imieniu w stosownych przypadkach.
- Wyjaśnienia mogą być rejestrowane przez urzędników Komisji. Kopie muszą udostępnioną zainteresowanym dostawcom VLOP lub VLOSE.
- Gdy nieupoważnieni pracownicy udzielają wyjaśnień, Komisja ustala termin wszelkich niezbędnych korekt lub zmian, bez uszczerbku dla jej uprawnień do nakładania grzywien i kar pieniężnych.
Monitorowanie
Dostawcy VLOP i VLOSE muszą:
- zapewnić Komisji dostęp do swoich baz danych lub systemów algorytmicznych za pomocą środków technicznych lub interfejsów określonych przez Komisję,
- zapewnić terminowy i skuteczny dostęp, umożliwiający Komisji dostęp do wszystkich informacji niezbędnych do oceny zgodności,
- przestrzegać przepisów Komisji określonych w ustawie o usługach cyfrowych dotyczących przekazywania dokumentów,
- utrzymywać wszystkie dokumenty niezbędne do oceny zgodności — Komisja określa warunki przechowywania, w tym okres i zakres dokumentów, które mają być utrzymywane.
Komisja:
- dba, aby eksperci lub audytorzy, których powołuje, byli niezależni od zainteresowanych dostawców oraz wykazali się wiedzą fachową i wiedzą w danej dziedzinie, a także pozostawali niezależni przez cały okres mianowania,
- a w tym celu uwzględnia współwłasność, zarządzanie, kierownictwo, personel lub zasoby w postaci ekspertów bądź audytorów zewnętrznych oraz wszelkie stosunki umowne z dostawcami w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Prawo do bycia wysłuchanym
- Dostawcy mają termin, w którym mogą „zwięźle” przedstawić swoje opinie na piśmie wraz z dowodami potwierdzającymi po otrzymaniu wstępnych ustaleń od Komisji (oraz powiadomieniu o wszelkich środkach, jakie zamierzają wdrożyć).
- Informacje muszą być poprawne, kompletne, niewprowadzające w błąd i przedstawione w sposób jasny, dobrze skonstruowany i zrozumiały.
- Uwagi muszą być zgodne z formatem i limitami stron w załączniku do rozporządzenia. Musi je złożyć upoważniona osoba.
Dostęp do akt ustaleń wstępnych
Komisja musi zapewnić adresatowi dostęp do poniższych pozycji:
- akta ustaleń wstępnych (w tym związane z nimi dokumenty, które mogą zostać uchylone ze względu na poufność), ale nie przed przedstawieniem ustaleń wstępnych,
- wszystkie dokumenty znajdujące się w aktach sprawy, bez żadnych działań korygujących, zgodnie z warunkami ujawniania, które zostaną określone w decyzji Komisji.
Identyfikacja i ochrona informacji poufnych
Komisja:
- nie może ujawniać ani udostępniać żadnych informacji czy dokumentów, które otrzymuje, jeżeli zawierają tajemnice handlowe lub inne informacje poufne dotyczące jakiejkolwiek osoby,
- musi poinformować dostawców lub, w stosownych przypadkach, osoby fizyczne, o tym, że dostęp do informacji może zostać przyznany na mocy art. 5 niniejszego rozporządzenia,
- może wymagać od inicjatorów identyfikacji dokumentów lub oświadczeń, które uzna za poufne,
- może ustalić termin, w którym dostawcy:
- uzasadnią swoje wnioski o zachowanie poufności,
- dostarczą niepoufną wersję dokumentów i bazy danych,
- ewentualnie przedstawią zwięzły, niepoufny opis każdej ze zredagowanych informacji,
- musi poinformować dostawców, jeżeli zamierza ujawnić informacje, których nie uznaje za poufne, lub uważa, że ujawnianie będzie realizować interes nadrzędny, jednak obowiązują następujące zastrzeżenia:
- Komisja musi dać dostawcom tydzień na złożenie zastrzeżeń,
- jeżeli dostawcy wyrażą sprzeciw, Komisja może wskazać o tydzień wcześniejszy termin ujawnienia informacji, odpowiednio uzasadniając swoją decyzję.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Akt ten obowiązuje od 12 lipca 2023 roku.
KONTEKST
Akt o Usługach Cyfrowych stanowi część pakietu, w którego skład wchodzi także rozporządzenie (UE) 2022/1925, Akt o Rynkach Cyfrowych (zob. streszczenie).
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1201 z dnia 21 czerwca 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad dotyczących prowadzenia przez Komisję niektórych postępowań na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 („Akt o Usługach Cyfrowych”) (Dz.U. L 159 z 22.6.2023, s. 51–59)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o Usługach Cyfrowych) (Dz.U. L 277 z 27.10.2022, s. 1–102).
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024