EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 52014DC0531

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA RADY I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO dotyczące działań Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz realizacji celów zawartych w programie szczegółowym „Pomysły” w 2013 r.

/* COM/2014/0531 final */

52014DC0531

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA RADY I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO dotyczące działań Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz realizacji celów zawartych w programie szczegółowym „Pomysły” w 2013 r. /* COM/2014/0531 final */


SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA RADY I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

dotyczące działań Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz realizacji celów zawartych w programie szczegółowym „Pomysły” w 2013 r.

1. Wprowadzenie i podstawa prawna

Głównym zadaniem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), ustanowionej decyzją Komisji 2007/134/WE[1], jest realizacja programu szczegółowego „Pomysły” o całkowitym budżecie w wysokości 7,51 mld EUR.

W skład ERBN wchodzi niezależna rada naukowa wspomagana przez specjalną jednostkę ds. realizacji, która przyjęła postać Agencji Wykonawczej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERCEA) utworzonej zgodnie z ogólnymi przepisami dotyczącymi agencji wykonawczych[2]. W 2008 r. Komisja powierzyła agencji odpowiedzialność za realizację programu „Pomysły” i za wspieranie rady naukowej, a w lipcu 2009 r. agencji przyznano autonomię.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 oraz załącznikiem I do decyzji Rady w sprawie programu szczegółowego „Pomysły” w niniejszym sprawozdaniu rocznym Komisji, sporządzonym we współpracy z radą naukową ERBN i Agencją Wykonawczą ERBN, przedstawiono ocenę Komisji dotyczącą działalności ERBN i realizacji jej celów w 2013 r. Niniejsze sprawozdanie uzupełnia sprawozdanie rady naukowej dotyczące realizacji naukowej oraz osiągnięć programu w roku 2013[3].

2 Kwestie strategiczne

Na radzie naukowej spoczywa obowiązek ustalania strategii naukowej ERBN, w tym opracowania najważniejszego dokumentu strategicznego ERBN – rocznego programu prac programu „Pomysły”.

2.1 Rodzaje działań

Podstawę programu prac programu „Pomysły” stanowią dwa rodzaje dotacji:

dotacje dla początkujących naukowców (Starting Grants), stanowiące wsparcie dla naukowców na początkowym etapie kariery w celu zapewnienia im warunków pracy umożliwiających zdobycie pozycji niezależnych kierowników badań naukowych;

dotacje dla doświadczonych naukowców (Advanced Grants), przeznaczone na wsparcie wybitnych i uznanych kierowników badań naukowych poprzez zapewnienie niezbędnych środków umożliwiających im i ich zespołom kontynuowanie prac ukierunkowanych na opracowanie nowych przełomowych rozwiązań zgodnie z przyjętą linią badań.

W 2012 r. rada naukowa wprowadziła pilotażowe dwuletnie dotacje w zakresie synergii (Synergy Grants) skierowane do małych grup głównych badaczy i ich zespołów. Dotacje w zakresie synergii są przeznaczone nie dla konsorcjów, ale dla indywidualnych naukowców, których uzupełniające się wzajemnie umiejętności, wiedza i zasoby umożliwiają wspólne zajmowanie się problemami badawczymi na granicy nauki wykraczającymi poza możliwości jednej osoby. Dotacje w zakresie synergii są zgodne z zasadami ERBN dotyczącymi doskonałości; mogą się o nie ubiegać wnioskodawcy we wszystkich dziedzinach nauki.

Dodatkowo beneficjenci dotacji ERBN mogą skorzystać z dotacji w zakresie weryfikacji poprawności projektu (Proof of Concept) w celu ustalenia potencjału innowacyjnego pomysłów powstałych w ramach projektów finansowanych przez ERBN. Celem tej dotacji jest wypełnienie luki w finansowaniu na najwcześniejszym etapie innowacji.

2.2 Program prac programu szczegółowego „Pomysły” na 2013 r.

Program prac programu szczegółowego „Pomysły” na 2013 r. został ustanowiony przez radę naukową w dniu 12 marca 2012 r., a następnie przyjęty przez Komisję w dniu 9 lipca 2012 r.[4].

W 2013 r. w odpowiedzi na szybko rosnącą liczbę wniosków program dotacji dla początkujących naukowców został podzielony na dwa odrębne zaproszenia: „początkujący naukowcy” i „naukowcy u progu samodzielności badawczej”. Dotacje dla naukowców u progu samodzielności badawczej wspierają naukowców, którzy są nadal na wczesnym etapie kariery zawodowej (7–12 lat od uzyskania tytułu doktora), bardzo często już pracujących z własnymi zespołami, podczas gdy „początkujący naukowcy” są na wcześniejszym etapie (2–7 lat od uzyskania tytułu doktora) drogi do osiągnięcia niezależności badawczej.

Ponadto rada naukowa formalizuje swoje podejście do uchybień naukowych.

2.3 Metodyka wzajemnej oceny

Ocena ERBN opiera się na strukturze zespołów wysokiego szczebla ds. wzajemnej oceny, których członkowie są wybierani przez radę naukową. W skład tych zespołów wchodzą naukowcy, inżynierowie i badacze zarówno z UE, jak i spoza niej. Zespoły te obejmują wszystkie dyscypliny naukowe i są zorganizowane w ramach trzech głównych obszarów badań: nauk fizycznych i inżynieryjnych, nauk biologicznych oraz nauk społecznych i humanistycznych. Podobnie jak w przypadku poprzednich zaproszeń do oceny wniosków dotyczących dotacji dla początkujących naukowców, naukowców u progu samodzielności badawczej oraz doświadczonych naukowców powołano 25 zespołów. Wnioski w ramach weryfikacji poprawności projektu oceniał specjalny zespół osób przeprowadzających wzajemną ocenę, pracujących na odległość. Ekspertów tych wybrano ze względu na ich znajomość procesu wspierania projektów, tak by umożliwić zbliżenie tych projektów do zapotrzebowania na rynku lub spełnianie przez nie potrzeb społecznych. Dotacje w zakresie synergii zostały ocenione przez pięć różnych zespołów w ramach dwuetapowej procedury oceny zaprojektowanej specjalnie w tym celu.

3. Realizacja programów

W 2013 r. Agencja Wykonawcza ERBN zarządzała największym budżetem operacyjnym w swej historii. Środki na zobowiązania wyniosły 1,8 mld EUR, a środki na płatności 1,1 mld EUR. Zarówno środki na płatności, jak i środki na zobowiązania zostały w pełni wykorzystane do końca roku 2013.

3.1 Dotacje

Począwszy od programu prac na 2008 r., zaproszenia ERBN obejmują jednoetapowy proces składania wniosków, w którym wnioskodawcy są zobowiązani do złożenia pełnego wniosku, oraz dwuetapową ocenę.

Dotacje są oferowane najlepszym wnioskom w zależności od środków dostępnych w budżecie. Oferta jest składana na podstawie wniosku i poziomu finansowania zalecanego w wyniku wzajemnej oceny.

3.1.1 Dotacje ERBN dla początkujących naukowców na 2013 r.

Zaproszenie dotyczące dotacji ERBN dla początkujących naukowców na 2013 r. opublikowano w lipcu 2012 r., wyznaczając orientacyjny budżet w wysokości 398 mln EUR. Ogółem wpłynęło 3 329 wniosków, w podziale na następujące dziedziny: 1 486 wniosków w dziedzinie nauk fizycznych i inżynieryjnych (45 %), 1 073 w dziedzinie nauk biologicznych (32 %) i 770 w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (23 %). Do finansowania wybrano łącznie 300 wniosków (dane z grudnia 2013 r.). Przyznano ponad 430 mln EUR przy ogólnej średniej wartości dotacji wynoszącej ok. 1,5 mln EUR.

3.1.2 Dotacje ERBN dla naukowców u progu samodzielności badawczej na 2013 r.

Zaproszenie dotyczące dotacji ERBN dla naukowców u progu samodzielności badawczej na 2013 r. opublikowano w listopadzie 2012 r., wyznaczając orientacyjny budżet w wysokości 523 mln EUR. Otrzymano łącznie 3 673 wnioski, w podziale na następujące dziedziny: 1 668 wniosków w dziedzinie nauk fizycznych i inżynieryjnych (45 %), 1 203 w dziedzinie nauk biologicznych (33 %) i 802 w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (22 %). Do finansowania wybrano łącznie 312 wniosków (dane z grudnia 2013 r.). Przyznano ponad 590 mln EUR przy ogólnej średniej wartości dotacji wynoszącej ok. 1,9 mln EUR.

3.1.3 Dotacje ERBN dla doświadczonych naukowców na 2013 r.

Zaproszenie dotyczące dotacji ERBN dla doświadczonych naukowców na 2013 r. opublikowano w lipcu 2012 r., wyznaczając orientacyjny budżet w wysokości 662 mln EUR. Ogółem wpłynęło 2 408 wniosków, w podziale na następujące dziedziny: 1 053 wnioski w dziedzinie nauk fizycznych i inżynieryjnych (44 %), 788 w dziedzinie nauk biologicznych (33 %) i 567 w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (23 %). Po przeprowadzeniu oceny do finansowania wybrano 289 wniosków (dane z grudnia 2013 r.) na łączną kwotę około 670 mln EUR, przy ogólnej średniej wartości dotacji wynoszącej ok. 2,4 mln EUR.

3.1.4      Dotacje ERBN w zakresie weryfikacji poprawności projektu na 2013 r.

Zaproszenie dotyczące dotacji ERBN w zakresie weryfikacji poprawności projektu na 2013 r. opublikowano w styczniu 2013 r., wyznaczając pierwszy termin na 24 kwietnia, a drugi na 3 października oraz budżet w wysokości 10 mln EUR, przy czym na każdy z terminów przypadała połowa budżetu. Ogółem w pierwszym terminie wpłynęło145 wniosków, zaś w drugim terminie – 147. Po przeprowadzeniu oceny do finansowania wybrano 33 wnioski złożone w pierwszym terminie i 34 w drugim.

3.1.5 Dotacje ERBN w zakresie synergii na 2013 r.

W programach prac na 2012 i 2013 r. rada naukowa ERBN uruchomiła, w ramach projektu pilotażowego, nowe możliwości w zakresie finansowania: dotację ERBN w zakresie synergii. Liczba wniosków złożonych w 2013 r. w ramach drugiego zaproszenia dotyczącego dotacji w zakresie synergii zmniejszyła się z ponad 700 w 2012 r. do 449. Do finansowania w 2013 r. wybrano 13 projektów w zakresie synergii. Ponieważ każdy projekt w zakresie synergii obejmuje od dwóch do czterech głównych badaczy, za pośrednictwem tych 13 dotacji wspieranych jest 45 wybitnych naukowców. Spośród wybranych 13 wniosków dziewięć złożono już w ramach zaproszenia w 2012 r. i złożono ponownie w roku 2013. Łączny budżet przyznany na realizację zaproszenia dotyczącego dotacji w zakresie synergii w 2013 r. wynosił 150 mln EUR.

3.2 Współpraca pomiędzy ERBN a NSF

Po podpisaniu w dniu 13 lipca 2012 r. przez Komisję Europejską i Narodową Fundację Naukową Stanów Zjednoczonych (National Science Foundation, NSF) „porozumienia wykonawczego” pomiędzy ERBN a NSF, podjęte zostały dalsze kroki w celu umożliwienia wybranym przez NSF najbardziej utalentowanym naukowcom z USA spędzenia pewnego okresu – od 6 do 12 miesięcy – w Europie, jako członkowie zespołów będących beneficjentami dotacji ERBN. Inicjatywa ma na celu integrację naukowców o wspólnych zainteresowaniach i uzupełniających się umiejętnościach zajmujących się pionierskimi dziedzinami nauki oraz wzmocnienie współpracy naukowej i technologicznej między dwoma kontynentami. W wyniku pierwszego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania 12 naukowców z USA będzie mogło przyłączyć się jako członkowie zespołu w ramach 12 dotacji ERBN.

W dniu 8 listopada 2013 r. Ministerstwo Nauki, Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych oraz Przyszłego Planowania Republiki Korei oraz Komisja Europejska podpisały porozumienie w sprawie podobnej inicjatywy na rzecz stworzenia koreańskim naukowcom rozpoczynającym karierę naukową większych możliwości przyjazdu do Europy i przyłączenia się do zespołów otrzymujących wsparcie ze środków ERBN.

3.3 Komitet programu

Poza swoimi formalnymi obowiązkami komitet programu szczegółowego „Pomysły” pełni również funkcję ważnego kanału komunikacji między państwami członkowskimi i państwami stowarzyszonymi w ramach 7. programu ramowego, radą naukową, sekretarzem generalnym ERBN a Komisją. W 2013 r. posiedzenia komitetu odbyły się w dniach 16 kwietnia i 15 października.

3.4 Ocena etyczna

W 2013 r. w następstwie oceny etycznej i procedury komitetowej zatwierdzono cztery wnioski dotyczące badań przy wykorzystaniu ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Kolejne dwa wnioski zostały niedawno zatwierdzone po przejściu oceny etycznej.

W odniesieniu do monitorowania aspektów etycznych w realizowanych dotacjach, w ramach systemu kontroli wewnętrznej wdrożono procedurę zatwierdzania w ramach monitorowania aspektów etycznych (Ethics Monitoring Clearance procedure), która gwarantuje, że proponowane badania są zgodne z zasadami etycznymi, o których mowa w zasadach dotyczących składania wniosków. W 2013 r. wystawiono około 270 poświadczeń zatwierdzenia w ramach monitorowania aspektów etycznych (Ethics Monitoring Clearance Notes).

3.5 Odwołania

W 2013 r. złożono 261 wniosków odwoławczych. Oznacza to, że liczba odwołań w stosunku do liczby wniosków złożonych w ramach zaproszeń w 2013 r. pozostała na stałym poziomie w porównaniu z 2012 r. (około 2,5 %). Mimo że 2 odwołania zostały pozytywnie rozpatrzone w ramach ponownej oceny w 2013 r., nie stwierdzono żadnych niedociągnięć systemowych procesu oceny.

 

3.6 Komunikacja

W roku 2013 opracowano znaczące inicjatywy w kontekście przyszłego programu „Horyzont 2020”, mające na celu zwiększenie widoczności ERBN w Europie i poza jej granicami. ERBN opublikowała kilka ogłoszeń prasowych dotyczących jej zaproszeń, jak również wiele artykułów na temat badań przez nią finansowanych, które to artykuły były aktywnie rozpowszechniane na portalach społecznościowych. Niektóre wydarzenia nadawały się szczególnie do działań informacyjno-prasowych: ceremonia z okazji przyznania 3-tysięcznej dotacji ERBN, spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, spotkanie w ramach „letniego szczytu Davos” w Chinach oraz wystosowanie przez ERBN i przedstawicieli europejskiego okrągłego stołu przemysłowców wspólnego pisma w sprawie poparcia europejskiego budżetu na badania. We wrześniu prezydencja litewska, przy aktywnym udziale ERBN, zorganizowała konferencję na temat korzyści płynących z inwestowania w nauki społeczne i humanistyczne w Europie.

 

Międzynarodowa kampania na rzecz podnoszenia świadomości („ERC goes Global”), pod przewodnictwem sekretarza generalnego ERBN, była prowadzona w Argentynie, Chile, Meksyku, Indiach, Chinach, a także w Australii i Nowej Zelandii. Jej celem było poinformowanie naukowców o możliwościach w zakresie finansowania przez ERBN i zacieśnienie więzi z kluczowymi przedstawicielami i naukowcami z wiodących uczelni w tych krajach.

Oprócz tych wizyt ERBN uczestniczyła w ważnych międzynarodowych konferencjach naukowych, imprezach i wystawach, a także w targach pracy i warsztatach: „Europejski Miesiąc Mózgu”, 63. konferencja laureatów nagrody Nobla w Lindau („Lindau Nobel Laureate Meeting”), konferencja „European Society for Cognitive Psychology”, spotkanie „European Sociological Association”, Letnia Szkoła w Alpbach, spotkanie EMBO („European Molecular Biology Organization”), doroczne spotkanie „Young Academy of Europe” oraz doroczne spotkanie „American Association for the Advancement of Science” (AAAS), które odbyło się w Bostonie w lutym 2013 r.

Rozsiane po całej Europie krajowe punkty kontaktowe, pełniące rolę pośredników w przekazywaniu informacji potencjalnym wnioskodawcom, były stale informowane o zaproszeniach ERBN za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz podczas spotkań zorganizowanych dwukrotnie w Brukseli – w czerwcu i listopadzie 2013 r. Dzięki kampanii „ERC goes Global” sieć krajowych punktów kontaktowych jest stopniowo rozszerzana o przedstawicieli zainteresowanych państw trzecich. Po raz pierwszy zorganizowano w Brukseli spotkanie ad hoc dla krajowych punktów kontaktowych spoza europejskiej przestrzeni badawczej.

3.7 Monitorowanie i ocena programu szczegółowego „Pomysły”

15 stycznia 2013 r. ERBN świętowała przyznanie 3-tysięcznej dotacji. W wyniku ciągłego monitorowania programu poczyniono następujące ustalenia dotyczące 2013 r.:

· Do beneficjentów dotacji ERBN należy ośmiu laureatów Nagrody Nobla i trzech laureatów Medalu Fieldsa. Ogółem 134 beneficjentów dotacji ERBN otrzymało inne prestiżowe międzynarodowe nagrody w dziedzinie nauki.

· W latach 2008-2013 we wpływowych czasopismach poddanych recenzji naukowej ukazało się 20 tys. artykułów, w których wspomniano fakt uzyskania wsparcia ze środków ERBN.

· Każdy beneficjent dotacji ERBN zatrudnia średnio sześciu innych naukowców, przyczyniając się w ten sposób do szkolenia nowego pokolenia wybitnych naukowców.

· Analiza znacznej części projektów pokazuje, że mniej więcej połowa wszystkich członków zespołu ERBN jest innej narodowości niż główny badacz w danym projekcie. Ponadto członkowie zespołów ERBN są przedstawicielami niemal wszystkich krajów należących do europejskiej przestrzeni badawczej (EPB), oraz 55 państw spoza EPB. Świadczy to bezsprzecznie o tym, że ERBN cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Z tej samej analizy można wyciągnąć pozytywne wnioski w odniesieniu do równowagi płci: obecne szacunki pokazują, że kobiety stanowią około 38 % członków zespołów ERBN. Jest to większy udział niż w przypadku kobiet będących beneficjentami dotacji (20 %). Odsetek kobiet wśród członków zespołów realizujących projekty w dziedzinie nauk o życiu oraz w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych osiąga już 50 % wszystkich członków zespołu (23 % w dziedzinie nauk fizycznych i inżynieryjnych). Większość z nich to doktorantki i habilitantki u progu kariery badawczej. .

· W lipcu 2012 r. upłynęły 3 lata niezależnego funkcjonowania Agencji Wykonawczej ERBN. Została ona poddana ocenie zewnętrznej, uwzględniającej analizę kosztów i korzyści. Sprawozdanie z oceny zakończono w 2013 r. i przekazano w dniu 27 stycznia 2014 r. władzy budżetowej (Parlamentowi Europejskiemu i Radzie[5]), jak również Trybunałowi Obrachunkowemu[6].

4 Struktura Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych 4.1 Rada naukowa

Stopniowa wymiana członków rady naukowej nastąpiła w lutym i kwietniu 2013 r. Nazwiska nowych członków ogłoszono w poprzednim rocznym sprawozdaniu Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego[7].

W 2013 r. rada naukowa odbyła pięć posiedzeń plenarnych: trzy w Brukseli, jedno w Bratysławie (Słowacja) i jedno w Utrechcie (Niderlandy). Członkowie rady naukowej spotykają się również w ramach grup roboczych zajmujących się konkretnymi kwestiami: innowacjami i relacjami z sektorem przemysłu, otwartym dostępem, międzynarodowym wymiarem i równowagą płci. W 2013 r. rozpoczęła działalność nowa grupa robocza zajmująca się kwestią kluczowych wskaźników wydajności. Jej zadaniem jest opracowanie planu monitorowania i oceny wypełniania przez ERBN powierzonej jej misji – o ile jest to możliwe przy pomocy tego rodzaju instrumentów. Zgodnie z przyjętą w październiku 2012 r. przez radę naukową strategią ERBN dotyczącą uchybień naukowych Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz działający w ramach rady naukowej stały komitet ds. konfliktu interesów, uchybień naukowych i kwestii etycznych zbadali w 2013 r. 10 przypadków uchybień naukowych.

Posiedzenia plenarne rady naukowej i posiedzenia, jakie jej członkowie odbywają z zainteresowanymi stronami ERBN, są przygotowywane przy wsparciu organizacyjnym i administracyjnym Agencji Wykonawczej. Agencja zapewnia również porady i analizy w celu ułatwienia radzie naukowej realizacji jej zadań, jak opisano w załączniku 1 do programu szczegółowego „Pomysły”, a także wsparcie w zakresie działań operacyjnych jej grup roboczych i stałych komitetów.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący rady naukowej, sekretarz generalny ERBN i dyrektor agencji odbywają regularne posiedzenia jako zarząd ERBN w celu dodatkowego zapewnienia kontaktów z Komisją Europejską i Agencją Wykonawczą. W posiedzeniach tych uczestniczą również osoby zarządzające wyższego szczebla agencji. W 2013 r. zarząd odbył w Brukseli 10 posiedzeń, których głównym punktem było przygotowanie posiedzeń rady naukowej lub działania następcze w związku z tymi posiedzeniami.

4.2 Agencja Wykonawcza ERBN

Od lipca 2009 r. agencja jest odpowiedzialna za wszystkie aspekty administracyjnego wdrażania i realizacji programu, zgodnie z postanowieniami programu prac.

Działania agencji nadzoruje komitet sterujący powołany przez Komisję. Przewodniczy mu Dyrektor Generalny DG ds. Badań Naukowych i Innowacji, zaś członkami jest dwóch członków rady naukowej. W 2013 r. odbyły się trzy spotkania komitetu sterującego, podczas których przyjęto decyzje dotyczące rocznego programu prac agencji, budżetu i księgowości, jak również struktury organizacyjnej.

4.2.1 Personel agencji

Budżet operacyjny na 2013 r. przewidywał zatrudnienie 100 pracowników zatrudnionych na czas określony, 281 pracowników kontraktowych i 8 oddelegowanych ekspertów krajowych, czyli łącznie 389 osób. Pod koniec grudnia 2013 r. w agencji zatrudnionych było ogółem 379 osób: 99 pracowników zatrudnionych na czas określony, 270 pracowników kontraktowych i 10 oddelegowanych ekspertów krajowych.

Z danych statystycznych na grudzień 2013 r. wynika, że w agencji zatrudnionych jest w przybliżeniu 35 % mężczyzn i 65 % kobiet. Jeżeli chodzi o równowagę płci wśród wysoce wykwalifikowanych pracowników (pracowników zatrudnionych na czas określony i pracowników kontraktowych grupy funkcyjnej IV), kobiety zajmują 59 % stanowisk. Pod koniec 2013 r. w Agencji Wykonawczej ERBN pracowali obywatele 25 państw członkowskich UE.

5 Wnioski i perspektywy dla ERBN w ramach programu „Horyzont 2020”

W 2013 r. ERBN ogłosiła, po raz pierwszy od momentu swego utworzenia, cztery duże zaproszenia do składania wniosków w jednym roku, o całkowitym budżecie w wysokości 1,8 mld EUR, przy czym w całej Europie przyznano 900 dotacji. Dzięki ponad 4000 dotychczasowych beneficjentów dotacji oraz rosnącej liczbie ubiegających się o dotację, badania naukowe realizowane dzięki wsparciu ERBN są już źródłem wielu nowych odkryć, wiedzy i pomysłów. W ciągu sześciu lat jej istnienia zyskała światową renomę, stając się rychło punktem odniesienia dla najwyższej klasy pionierskich badań naukowych w Europie.

W roku 2013 nastąpiła również konsolidacja i zakończenie prac nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Przyjęto także program „Horyzont 2020” – kolejny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. Zwiększenie budżetu ERBN świadczy o tym, że była ona udaną inicjatywą integracji europejskiej i potwierdza jej pozycję w globalnym środowisku badawczym.

Zgodnie z zapowiedziami w poprzednim sprawozdaniu rocznym oraz z zaleceniami grupy zadaniowej ERBN, uwzględnionymi we wnioskach dotyczących programu „Horyzont 2020”, Komisja powołała niezależny komitet rekrutacyjny wysokiego szczebla, którego celem jest wyłonienie kolejnego przewodniczącego ERBN[8]. W ramach programu „Horyzont 2020” przewodniczący ERBN, który przejmie również zadania sekretarza generalnego ERBN, będzie miał siedzibę w Brukseli i przeznaczy większość czasu na działalność ERBN. Komitet rekrutacyjny, któremu przewodniczy Lord Sainsbury of Turville, przekazał swoje wnioski Komisji w lipcu 2013 r., co doprowadziło do mianowania prof. Jean-Pierre Bourguignon'a jako pierwszego przewodniczącego ERBN w ramach programu „Horyzont 2020”[9].

Ramy prawne ERBN w ramach programu „Horyzont 2020” zostały ustanowione w grudniu 2013 r. na mocy decyzji Komisji 2013/C 373/09[10], w której również odnowiono skład rady naukowej, mianując trzech nowych członków: Profesor Nils Christian Stenseth (Centre for Ecological and Evolutionary Synthesis, Uniwersytet w Oslo), profesor Martin Stokhof (Department of Philosophy, Faculty of Humanities, Uniwersytet w Amsterdamie) i profesor Michel Wieviorka (Fondation Maison des Sciences de l’homme, Ecole des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu). Komisja przedłużyła również mandat Agencji Wykonawczej ERBN na mocy decyzji 2013/779/UE[11].

[1]               Dz.U. L 57 z 24.2.2007, s. 14.

[2]               2008/37/WE: decyzja Komisji z dnia 14 grudnia 2007 r. ustanawiająca Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w celu zarządzania wspólnotowym programem szczegółowym „Pomysły” w dziedzinie badań pionierskich na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003 (Dz.U. L 9 z 12.1.2008, s. 15).

[3]               erc.europa.eu/sites/default/files/publication/files/erc_annual_report_2013.pdf

[4]               C(2012) 4562 z 9.7.2012, nieopublikowany.

[5]               Ares(2014) 181203.

[6]               Ares(2014) 181052.

[7]               COM(2013)318 z 30.5.2013.

[8]               http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-1393_pl.htm

[9]               europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1260_en.htm

[10]             Dz.U. C 373 z 20.12.2013, s. 23.

[11]             Dz.U. L 346 z 20.12.2013, s. 58.

Augša