EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0593

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Współpracy utworzonego na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską z drugiej strony, z dnia 24 czerwca 1994 r., w odniesieniu do sporządzenia listy rozjemców

/* COM/2012/0593 final - 2012/0287 (NLE) */

52012PC0593

Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Współpracy utworzonego na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską z drugiej strony, z dnia 24 czerwca 1994 r., w odniesieniu do sporządzenia listy rozjemców /* COM/2012/0593 final - 2012/0287 (NLE) */


UZASADNIENIE

1.           KONTEKST WNIOSKU

W kontekście procesu przystąpienia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu, Unia Europejska i Federacja Rosyjska wynegocjowały i podpisały dwustronną umowę w formie wymiany listów oraz Protokołu w sprawie warunków technicznych dotyczących zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii (zwanego dalej „protokołem”), a także Umowę w sprawie handlu częściami i podzespołami pojazdów silnikowych między Unią Europejską a Federacją Rosyjską (zwaną dalej „umową”).

Artykuł 25 protokołu oraz art. 12 umowy przewidują stosowanie procedur rozstrzygania sporów określonych w decyzji Rady Współpracy ustanowionej Umową o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską z drugiej strony, z dnia 24 czerwca 1994 r. (zwanej dalej „umową o partnerstwie”) w celu określenia regulaminu rozstrzygania sporów w ramach tej umowy, przyjętej w dniu 7 kwietnia 2004 r. (zwanej dalej „decyzją Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów ”).

W art. 4 ust. 1 tej decyzji przewidziano sporządzenie przez strony w ramach Komitetu ds. Współpracy powołanego na podstawie umowy o partnerstwie orientacyjnej listy rozjemców regulujących rozstrzyganie sporów.

W celu zapewnienia skutecznego funkcjonowania mechanizmów rozstrzygania sporów przewidzianych w art. 25 protokołu oraz art. 12 umowy, Komisja i rząd Federacji Rosyjskiej uzgodniły nazwiska 15 osób, które mają być umieszczone na liście rozjemców, o której mowa w decyzji Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów.

2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

W załączonym wniosku proponuje się ustanowienie instrumentu prawnego zatwierdzającego stanowisko, jakie zajmie Unia Europejska w wyżej wymienionej kwestii w ramach Komitetu ds. Współpracy.

2012/0287 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie stanowiska, które ma zostać zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Współpracy utworzonego na mocy Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską z drugiej strony, z dnia 24 czerwca 1994 r., w odniesieniu do sporządzenia listy rozjemców

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)       Zgodnie z art. 4 decyzji Rady Współpracy ustanowionej Umową o partnerstwie i współpracy ustanawiającą partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską z drugiej strony, z dnia 24 czerwca 1994 r.[1], w celu określenia regulaminu rozstrzygania sporów w ramach tej umowy, przyjętej w dniu 7 kwietnia 2004 r. (zwanej dalej „decyzją Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów”), Komitet ds. Współpracy powinien sporządzić orientacyjną listę 15 osób mających pełnić rolę rozjemców.

(2)       Protokół między Unią Europejską a rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie warunków technicznych przy zastosowaniu Porozumienia w formie wymiany listów między Unią Europejską a Federacją Rosyjską dotyczącego zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej[2] (zwany dalej „protokołem”) jest stosowany tymczasowo od dnia przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu, w oczekiwaniu na jego wejście w życie.

(3)       Umowa między Unią Europejską a rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie handlu częściami i podzespołami pojazdów silnikowych między Unią Europejską a Federacją Rosyjską[3] (zwana dalej „umową”) jest tymczasowo stosowana od daty przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu, w oczekiwaniu na jej wejście w życie.

(4)       Zgodnie z art. 25 protokołu oraz art. 12 umowy, spory mogą być kierowane do zespołu pojednawczego zgodnie z art. 3 decyzji Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów.

(5)       Komisja i rząd Federacji Rosyjskiej uzgodniły nazwiska 15 osób, które mają być umieszczone na orientacyjnej liście rozjemców.

(6)       W związku z tym konieczne jest ustalenie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii w ramach Komitetu ds. Współpracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ :

Artykuł 1

Stanowisko, które ma zostać przyjęte przez Unię Europejską w Komitecie ds. Współpracy, jest oparte na projekcie decyzji tego organu, załączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Po przyjęciu decyzji Komitetu ds. Współpracy zostaje ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia [...] r.

                                                                       W imieniu Rady

                                                                       Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK I

PROJEKT DECYZJI NR 1 KOMITETU DS. WSPÓŁPRACY UE-ROSJA

z dnia […] 2012 r.

dotyczącej sporządzenia listy rozjemców, o której mowa w art. 4 decyzji Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów z dnia 7 kwietnia 2004 r.

KOMITET DS. WSPÓŁPRACY,

uwzględniając art. 4 decyzji Rady Współpracy ustanowionej Umową o partnerstwie i współpracy ustanawiającą partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską, z drugiej strony, w celu określenia regulaminu rozstrzygania sporów w ramach tej umowy, przyjętej w dniu 7 kwietnia 2004 r.

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)          Zgodnie z art. 4 decyzji Rady Współpracy ustanowionej Umową o partnerstwie i współpracy ustanawiającą partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Federacją Rosyjską, z drugiej strony, w celu określenia regulaminu rozstrzygania sporów w ramach tej umowy, przyjętej w dniu 7 kwietnia 2004 r., Komitet ds. Współpracy sporządza orientacyjną listę maksymalnie 15 osób chętnych i zdolnych do pełnienia roli rozjemców.

(2)          Art. 12 Umowy w sprawie handlu częściami i podzespołami pojazdów silnikowych między Unią Europejską a Federacją Rosyjską, podpisanej w Genewie w dniu 16 grudnia 2011 r. oraz art. 25 Protokołu w sprawie warunków technicznych przy zastosowaniu Porozumienia w formie wymiany listów między Unią Europejską a Federacją Rosyjską dotyczącego zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej, obydwu podpisanych przez Unię Europejską i rząd Federacji Rosyjskiej w Genewie w dniu 16 grudnia 2011 r., stanowią, że spory mogą być kierowane do zespołu pojednawczego zgodnie z art. 3 decyzji Rady Współpracy w sprawie rozstrzygania sporów.

(3)          Strony uzgodniły listę 15 nazwisk,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ :

Artykuł 1

W załączniku do niniejszej decyzji ustanawia się listę 15 rozjemców.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w ...

W imieniu Komitetu ds. Współpracy

W imieniu Unii Europejskiej || W imieniu Federacji Rosyjskiej

||

Załącznik

Lista rozjemców

Rozjemcy zaproponowani przez UE:

Bourgeois, Jacques.

Ehlermann, Claus –Dieter.

Kuijper, Pieter Jan.

Sacerdoti, Giorgio.

Torrent, Ramon.

Rozjemcy zaproponowani przez Federację Rosyjską:

Komarov, Alexander

Makovsky, Alexander

Martynov, Anatoly

Shumilov, Vladimir

Velyaminov, Georgy

Przewodniczący:

Luzius Wasescha (Szwajcaria)

Crawford Falconer (Nowa Zelandia)

Christan Haberli (Szwajcaria)

Paul Richard O'Connor (Australia)

Helge Seland (Norwegia)

[1]               Dz.U. L 327 z 28.11.1997, s. 3.

[2]               Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 3.

[3]               Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 15.

Top