KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 18.1.2018
COM(2018) 10 final
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW
Działania UE na rzecz poprawy przestrzegania prawa ochrony środowiska i zarządzania środowiskiem
{SWD(2018) 10 final}
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW
Działania UE na rzecz poprawy przestrzegania prawa ochrony środowiska i zarządzania środowiskiem
1.Wprowadzenie i kontekst
W niniejszym komunikacie przedstawiono plan działania mający na celu poprawę przestrzegania prawa ochrony środowiska UE i poprawę zarządzania środowiskiem. Obejmuje on współpracę Komisji z państwami członkowskimi i osobami zawodowo zajmującymi się ochroną środowiska, takimi jak: inspektorzy, audytorzy, funkcjonariusze policji i prokuratorzy, w celu stworzenia inteligentnej i opartej na współpracy kultury przestrzegania wspólnotowych przepisów dotyczących ochrony środowiska w zakresie takich działań, jak produkcja przemysłowa, unieszkodliwianie odpadów czy rolnictwo.
UE posiada już rozbudowane prawodawstwo w zakresie ochrony środowiska. Istnieją jednak poważne wyzwania związane z wdrażaniem przepisów, co Komisja podkreśliła w przeglądzie wdrażania polityki ochrony środowiska. Wiąże się to z utrzymującymi się problemami związanymi ze środowiskiem, takimi jak: zanieczyszczenia wody pochodzące z rozproszonych źródeł, zła jakość powietrza na obszarach miejskich, niezadowalający poziom przetwarzania odpadów oraz wymieranie gatunków i degradacja siedlisk. Problemem jest również popełnianie wysokiej liczby przestępstw przeciwko środowisku, a także kierowanie dużej liczby skarg dotyczących środowiska do Komisji oraz petycji do Parlamentu Europejskiego. Koszty niewdrożenia przepisów z dziedziny ochrony środowiska szacuje się na 50 mld EUR rocznie. Można uzyskać wiele korzyści dzięki ulepszonemu wdrażaniu bez konieczności tworzenia nowych przepisów.
Wymaga to, między innymi, przestrzegania prawa ochrony środowiska w praktyce, tj. aby przedstawiciele przemysłu, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, właściciele gruntów i inne „podmioty odpowiedzialne” wypełniali zobowiązania w zakresie ochrony środowiska dotyczące ich działalności. Zobowiązania mogą mieć formę zakazów, ogólnych wiążących zasad, zezwoleń i innych środków wdrożonych w celu ochrony środowiska, zdrowia publicznego i długoterminowych potrzeb społeczeństwa w zakresie zasobów.
Słabe mechanizmy zapewniania przestrzegania prawa i skutecznego zarządzania środowiskiem na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym są jednymi z przyczyn niepowodzenia wdrażania przepisów z dziedziny ochrony środowiska. Stanowią one również czynnik nieuczciwej konkurencji i szkód gospodarczych, takich jak utrata wpływów z podatków, i podważają publiczne zaufanie do skuteczności przepisów UE.
Niniejszy komunikat ma na celu wzmocnienie takich mechanizmów. Uzupełnia on komunikat „Prawo Unii: Lepsze wyniki dzięki lepszemu stosowaniu”, w którym Komisja określiła, w jaki sposób zintensyfikuje swoje wysiłki w zakresie stosowania, wdrażania i egzekwowania prawa Unii.
2.Potrzeba zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska
Państwa członkowskie są zobowiązane do wykazania woli współpracy w dobrej wierze w celu osiągnięcia celów UE
. Trybunał Sprawiedliwości wywodzi z powyższego obowiązek organów państwa członkowskiego w zakresie usunięcia skutków nieprzestrzegania prawa UE
oraz wymóg aby środki egzekwowania prawa były skuteczne, współmierne do przewinienia i miały charakter odstraszający
. Państwa członkowskie muszą zatem dysponować odpowiednimi mechanizmami zapewniającymi wywiązywanie się ze zobowiązań wynikających z członkostwa w UE.
Przyczyny nieprzestrzegania prawa ochrony środowiska mogą być różne, w tym: nieporozumienia, brak zrozumienia lub akceptacji zasad, brak inwestycji, oportunizm i przestępczość. Wpływ nieprzestrzegania prawa na środowisko, zdrowie ludzkie i gospodarkę zależy od charakteru, skali i trwałości naruszeń.
W praktyce mechanizmy zapewniania przestrzegania prawa obejmują stosowanie przez państwa członkowskie trzech szerokich kategorii interwencji (łącznie określanych jako „zapewnienie przestrzegania prawa ochrony środowiska”):
·propagowanie przestrzegania prawa ochrony środowiska pomaga podmiotom odpowiedzialnym egzekwować przestrzeganie przepisów za pomocą takich środków, jak: wskazówki, „najczęściej zadawane pytania” i punkty wsparcia;
·monitorowanie przestrzegania prawa ochrony środowiska określa i charakteryzuje postępowanie podmiotu odpowiedzialnego oraz wykrywa i ocenia wszelkie naruszenia przepisów, stosując kontrole w zakresie ochrony środowiska i inne kontrole;
·działania następcze i wykonawcze polegają na odwołaniu się do prawa administracyjnego, karnego i cywilnego w celu ukrócenia działań niezgodnych z prawem, zniechęcania do nich, sankcjonowania za nie i uzyskiwania środków naprawczych i zachęcanie do przestrzegania prawa ochrony środowiska.
Interwencje te są przeprowadzane przez różne organy państw członkowskich. Instytucje pełniące funkcje kontrolne zazwyczaj przeprowadzają kontrole rutynowe lub kontrole ad hoc i propagują przestrzeganie prawa ochrony środowiska. Funkcjonariusze policji i służby prokuratorskie odgrywają ważną rolę w prowadzeniu dochodzeń i ściganiu bezprawnych działań. Różne instytucje mogą być ze sobą powiązane w ramach „łańcucha zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska”, gdzie inspektorzy, służby celne i policyjne oraz prokuratorzy współpracują przy gromadzeniu materiału dowodowego i prowadzeniu dochodzeń. Instytucje kontrolne mogą być bardzo pomocne przy analizowaniu problemów związanych z powszechnym nieprzestrzeganiem prawa lub wyników poszczególnych organów.
Zapewnienie przestrzegania prawa ochrony środowiska zmniejsza ryzyko, że niektóre podmioty odpowiedzialne nie będą respektować swych zobowiązań, a tym samym będą negatywnie wpływać na stan: wody, powietrza, różnorodności biologicznej, zdrowia ludzkiego czy gospodarki. Dokonuje się tego poprzez ocenę przyczyn i skutków nieprzestrzegania prawa oraz stosowanie elastycznego zestawienia trzech klas interwencji w celu wywarcia wpływu na zachowanie podmiotów odpowiedzialnych. Koncepcja rozwinęła się z biegiem czasu na podstawie wymiany wiedzy z ekspertami, np. z państw członkowskich i sieciami osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska.
3.Wyzwania
Organy państw członkowskich odpowiedzialne za zapewnienie przestrzegania prawa ochrony środowiska napotykają liczne wyzwania, w szczególności wynikające z:
·zakresu i różnorodności unijnych przepisów ochrony środowiska dotyczących działań mających wpływ na środowisko,
·faktu, że przepisy obowiązują na całych terytoriach państw członkowskich, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich,
·istnienia uznanych problemów związanych z zanieczyszczeniem wody i powietrza, unieszkodliwianiem odpadów i degradacją środowiska naturalnego,
·oczekiwań społeczeństwa,
·liczby i różnorodności podmiotów, które muszą przestrzegać wymogów ochrony środowiska,
·różnorodności problemów związanych z przestrzeganiem prawa ochrony środowiska, które mogą się pojawiać,
·trudności z wykrywaniem i rozwiązywaniem tych problemów, w szczególności w odniesieniu do przestępstw przeciwko środowisku.
Można również dodać do tej listy kwestię wydajności, ponieważ obowiązki są często przydzielane małym instytucjom z ograniczonymi zasobami finansowymi, niską liczbą zatrudnionych lub brakiem specjalistycznej wiedzy. W wielu państwach członkowskich budżety inspektoratów ochrony środowiska pozostały na tym samym poziomie albo nawet zmniejszyły się wskutek kryzysu finansowego. W obliczu tych wyzwań nawet duże, dysponujące odpowiednimi zasobami organy mogą mieć trudności z samodzielnym opracowaniem wiedzy na temat najlepszych sposobów zapewnienia przestrzegania prawa.
Wyzwania stojące przed tymi organami doprowadziły do zapotrzebowania na różne formy wsparcia na poziomie UE i pojawienia się takich form wsparcia na poziomie UE. Tego rodzaju wsparcia zostały podsumowane w tabeli 1 poniżej, wraz z konkretnymi korzyściami płynącymi z poszczególnych pozycji.
Tabela 1: Formy wsparcia w celu zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska i płynące z nich korzyści
Rodzaj wsparcia
|
Korzyści
|
Unijne sieci osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska
|
Umożliwiają osobom zawodowo zajmującym się ochroną środowiska wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wspólne opracowanie niektórych innych form wsparcia zawartych w tej tabeli
|
Ocena na poziomie UE systemów państw członkowskich w zakresie zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska
|
Umożliwia porównywanie i identyfikowanie mocnych i słabych stron
|
Ogólnie dostępne portale informacyjne na temat zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska
|
Umożliwiają uczenie się, dzielenie się dobrymi praktykami i łatwe porównywanie oraz zwiększanie transparentności i odpowiedzialności
|
Mechanizmy ułatwiające współpracę, koordynację, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz współpracę w całej UE oraz wkład w zapewnienie przestrzegania prawa ochrony środowiska ze strony innych państw członkowskich i organów
|
Zwiększa skuteczność dzięki współpracy
Umożliwia naukę na podstawie wiedzy specjalistycznej opracowanej w innym miejscu
|
Zasada wzajemnej zgodności w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR)
|
Przyczynia się do zapewnienia przestrzegania przez rolników wymogów w zakresie ochrony środowiska
|
Informacje i wskazówki dotyczące dobrych praktyk
|
Umożliwiają naukę na podstawie wiedzy, która została już zdobyta
Zmniejszają potrzebę rozwijania dobrych praktyk od podstaw (korzyści w zakresie wydajności)
|
Programy szkoleniowe, materiały szkoleniowe i wskazówki dotyczące umiejętności
|
Umożliwiają rozwijanie i utrzymywanie umiejętności
|
Dostępność generowanych przez UE źródeł danych, takich jak zdjęcia satelitarne
|
Rozszerza możliwości skutecznego zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska
|
Wsparcie finansowe UE
|
Pomaga organom zapewniającym przestrzeganie prawa ochrony środowiska lepiej realizować ich cele
|
Inspektorzy, funkcjonariusze policji, urzędnicy celni, prokuratorzy, sędziowie i audytorzy utworzyli już oddzielne sieci na poziomie europejskim, aby dzielić się wiedzą i zdobywać wiedzę na temat zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska. Oni i inni oferują pozytywne przykłady różnych rodzajów wsparcia podsumowanych powyżej. Uwzględniając ich obecne ograniczenia dotyczące zasięgu i zakresu, przykłady te wskazują, w jaki sposób, przy wkładzie ze strony Komisji, można zrobić więcej na rzecz zwiększenia przestrzegania prawa ochrony środowiska i wzmocnienia zarządzania środowiskiem.
4.Uzasadnienie działań
Komisja rozważyła szereg opcji mających na celu poprawę przestrzegania prawa ochrony środowiska, w tym opcje legislacyjne, a w 2014 r. przygotowała projekt sprawozdania z oceny skutków, aby podejmować decyzje w oparciu o rzetelne informacje. Komisja stwierdziła, że plan działania z ukierunkowanymi środkami wsparcia w celu zaspokojenia praktycznych potrzeb jest opcją, która najprawdopodobniej przyniesie wyniki w kilku priorytetowych obszarach już w krótkim czasie.
Etap przygotowawczy, w tym konsultacje z państwami członkowskimi i sieciami osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska
, potwierdził wartość form wsparcia podsumowanych w tabeli 1 i wskazał sposoby wzmocnienia tych form, a także opracowania nowych narzędzi. Sieci osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska podkreślały znaczenie dzielenia się wiedzą fachową i podejmowania bardziej skoordynowanych wysiłków we wszystkich państwach członkowskich. Eksperci wskazywali na znaczenie szkolenia zawodowego i skutecznego dzielenia się wiedzą. W ramach konsultacji zidentyfikowano również wiele sektorów, w których istnieje znaczące zapotrzebowanie na materiały referencyjne dotyczące dobrych praktyk oraz na nowe narzędzia. Kwestie przestępstw związanych z odpadami i ochroną przyrody zostały wyróżnione jako szczególnie godne uwagi. Priorytetami wspólnej polityki rolnej (WPR) na lata 2014–2020 są „zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi i działania na rzecz klimatu” – realizowane za pomocą różnych uzupełniających instrumentów polityki, w tym zasady wzajemnej zgodności. W dokumencie roboczym służb Komisji zatytułowanym „Rolnictwo i zrównoważona gospodarka wodna na terenie Unii Europejskiej”
padło już odniesienie do przedstawionej tu inicjatywy, jako środka służącego udoskonaleniu krajowych systemów zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska w odniesieniu do przepisów dotyczących wody w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Podobnie plan działania Komisji na rzecz przyrody, ludzi i gospodarki
wskazuje na potrzebę zwiększenia przestrzegania prawa ochrony środowiska
. Pozostałe tematy, które uwzględniono w konsultacji, to wkład, jaki technologia może wnieść w wykrywanie nieprzestrzegania prawa ochrony środowiska oraz ważna rola obywateli składających skargi i przekazujących je organom krajowym. Niektóre istniejące przepisy prawa UE w zakresie ochrony środowiska jednoznacznie przewidują rolę wytycznych lub wskazówek dotyczących kontroli
i wskazane jest rozpoczęcie wywiązywania się z tych wytycznych. Prace nad pierwszymi sprawozdaniami w odniesieniu do poszczególnych państw w zakresie wdrażania polityki ochrony środowiska podkreśliły możliwości ulepszenia informacji zwrotnych przekazywanych przez Komisję państwom członkowskim na temat zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska i innych aspektów administracji publicznej. Wreszcie konsultacje wykazały potrzebę nawiązania dialogu na wysokim szczeblu między osobami zawodowo zajmującymi się zapewnianiem przestrzegania prawa ochrony środowiska a kierownikami wyższego szczebla w organach administracji odpowiedzialnych za ochronę środowiska.
5.Działania
Na plan działania składa się dziewięć działań dostosowanych do powyższych potrzeb określonych na etapie przygotowawczym. Podsumowano je w tabeli 2.
Tabela 2: Przegląd działań
Nr
|
Działanie
|
Harmonogram działań
|
1
|
Poprawa wdrażania wiedzy na temat zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska w całej UE za pomocą wzajemnych ocen, wspólnych działań w zakresie egzekwowania prawa, wizyt zapewniających przestrzeganie prawa ochrony środowiska oraz korzystania z narzędzia wzajemnych ocen TAIEX-EIR Peer2Peer
|
2019
|
2
|
Identyfikacja niezbędnych umiejętności zawodowych i potrzeb szkoleniowych inspektorów ochrony środowiska oraz poprawa współpracy z osobami zawodowo zajmującymi się ochroną środowiska i innymi podmiotami promującymi doskonałość oraz zapewniającymi szkolenia dla specjalistów zapewniających przestrzegania prawa ochrony środowiska na poziomie krajowym i europejskim
|
2018
|
3
|
Ułatwianie dzielenia się dobrymi praktykami, przygotowywanie materiałów źródłowych i referencyjnych, promowanie możliwości finansowania w celu zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska oraz zbadanie możliwości utworzenia portalu poświęconego szeroko pojętemu wdrażaniu przepisów w zakresie ochrony środowiska
|
2019
|
4
|
Przygotowanie dokumentu zawierającego wytyczne dotyczące dobrych praktyk w zakresie strategii zwalczania przestępstw przeciwko środowisku i innych powiązanych naruszeń, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw związanych z odpadami i ochroną przyrody
|
2019
|
5
|
Przygotowanie wytycznych dotyczących dobrych praktyk w zakresie zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska na obszarach wiejskich (w odniesieniu do gleby i wody)
|
2019
|
6
|
Przygotowanie wytycznych technicznych dla inspekcji obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
|
2018
|
7
|
Przygotowanie dokumentacji na temat dobrych praktyk w zakresie rozpatrywania skarg dotyczących środowiska i zaangażowania obywateli na poziomie państw członkowskich, w tym za pośrednictwem nauki obywatelskiej (ang. citizen science) i współpracy z państwami członkowskimi w celu podzielenia się dobrymi praktykami na temat skutecznych krajowych mechanizmów rozpatrywania skarg dotyczących prawa UE w dziedzinie środowiska
|
2019
|
8
|
Zwiększanie wydajności i wykorzystania informacji pochodzących z wywiadu geoprzestrzennego w celu zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska i promowania projektów dotyczących dobrych praktyk (np. z wykorzystaniem danych z programu Copernicus)
|
2019
|
9
|
Ocena krajowych systemów zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska w ramach szerszych ram oceny zarządzania i regularne przedstawianie informacji zwrotnych państwom członkowskim, również w ramach przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska
|
2019
|
6.Wzmocnienie współpracy
Z jednej strony Komisja, pełniąca rolę strażniczki Traktatów, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu pełnego i prawidłowego stosowania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska pod kontrolą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Z drugiej zaś strony państwa członkowskie ponoszą główną odpowiedzialność za prawidłowe wdrożenie prawa UE. Obecny plan działania przyczyni się do rozwiązania stojących przed państwami członkowskimi wyzwań, o których wspomniano na wstępie.
Aby upewnić się, że niniejszy plan działania przyniesie pożądane rezultaty, państwa członkowskie są proszone o:
·ułatwienie udziału organów władz państwowych w ramach współpracy sieciowej na poziomie UE;
·zapewnienie wykorzystania wskazanych dobrych praktyk, w szczególności związanych ze stosowaniem podejścia opartego na ryzyku i transparentnością oraz stosowaniem narzędzi opracowanych w ramach planu działania;
·ułatwienie prowadzenia szkoleń i rozwoju umiejętności zawodowych;
·zapewnienie właściwego poziomu współpracy i koordynacji między organami pełniącymi rolę zapewniania przestrzegania prawa ochrony środowiska;
·zapewnienie odpowiedniego przydziału zasobów ludzkich i finansowych w celu zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska na terytoriach tych państw członkowskich.
Komisja powoła również grupę ekspertów („Forum ds. Przestrzegania Prawa Ochrony Środowiska i Zarządzania Środowiskiem”) w celu zarządzania realizacją planu działania i umożliwienia wymiany poglądów z kierownikami wyższego szczebla państw członkowskich na temat sposobów poprawy przestrzegania prawa ochrony środowiska i aspektami zarządzania wdrażaniem. Forum będzie w szczególności składać się z przedstawicieli państw członkowskich i sieci osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska na szczeblu UE, przedstawicieli Rady, Parlamentu, Komitetu Regionów i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Komisja będzie również dążyć do zaangażowania innych zainteresowanych stron, w tym organizacji pozarządowych i organizacji przedsiębiorców, a także omówi najlepsze sposoby osiągnięcia go na pierwszym spotkaniu Forum ds. Przestrzegania Prawa Ochrony Środowiska i Zarządzania Środowiskiem.
Realizacja działań będzie procesem opartym na współpracy, obejmującym swym zasięgiem nie tylko Forum ds. Przestrzegania Prawa Ochrony Środowiska i Zarządzania Środowiskiem, ale także sieci osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska. Sieci otrzymają pomoc ułatwiającą im nawiązywanie współpracy. Komisja będzie również nadal wspierać sieci w ich rozszerzonych rolach.
Istniejące instrumenty finansowe UE, takie jak LIFE
i Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF)
, mogą zaoferować konkretne sposoby wspierania różnych rodzajów zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska i działań w zakresie zarządzania środowiskiem. W związku z tym zachęca się państwa członkowskie, sieci osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska i inne zainteresowane strony do pełnego wykorzystania istniejących instrumentów finansowych UE.
Opracowując plan działania, Komisja weźmie również pod uwagę istotny zewnętrzny i globalny wymiar unijnego prawa ochrony środowiska, odzwierciedlony w udziale UE w regionalnych i globalnych konwencjach. Na przykład globalny handel i globalne łańcuchy dostaw są istotne dla gospodarowania odpadami i ochrony różnorodności biologicznej. W rzeczywistości zapewnienie przestrzegania prawa ochrony środowiska ma szerokie, globalne znaczenie i jest niezbędne między innymi do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wzmocnienie zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska w Europie pomoże Unii dać przykład i być skutecznym partnerem na szczeblu międzynarodowym.
7.Monitorowanie wyników i działania następcze
Ten plan działania stanowi podstawę realizowanego obecnie programu prac na lata 2018–2019. Program zostanie poddany przeglądowi w 2019 r., i w razie potrzeby dodane zostaną nowe działania, po konsultacji z Forum ds. Przestrzegania Prawa Ochrony Środowiska i Zarządzania Środowiskiem.
Przewidziane ramy oceny (działanie nr 9) stworzą podstawę do zbadania, w jaki sposób zapewniane jest przestrzeganie prawa ochrony środowiska i jakie postępy czynią organy administracji w państwach członkowskich, umożliwiając działania następcze w ramach EIR i ocenią do końca pierwszego programu prac, czy inne inicjatywy są niezbędne w tym obszarze.
8.Wnioski
Niniejszy plan działania stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na praktyczne wsparcie dla osób zawodowo zajmujących się ochroną środowiska pracujących na terenie całej UE w celu poprawy przestrzegania prawa ochrony środowiska i zarządzania środowiskiem. Poza wyżej wymienionymi korzyściami, plan działania pomoże wspólnie ustanowić bardziej spójne podejście w ramach UE do rozwiązywania problemów związanych z przestrzeganiem prawa ochrony środowiska i zarządzaniem środowiskiem. Wyniki powinny umożliwić osobom zawodowo zajmującym się ochroną środowiska: lepsze rozwiązywanie naruszeń przepisów dotyczących ochrony środowiska i nieuczciwej konkurencji, a także lepsze usuwanie szkód poczynionych przez te naruszenia; zapewnienie lepszej pomocy podmiotom odpowiedzialnym w wypełnianiu zobowiązań; podniesienie zaufania społecznego w zakresie zapewnienia przestrzegania prawa ochrony środowiska, a także, co najważniejsze, zapewnienie lepszej ochrony europejskiego wspólnego dziedzictwa.