Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0286

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

    COM/2016/0286 final - 2016/0150 (NLE)

    Bruksela, dnia 26.5.2016

    COM(2016) 286 final

    2016/0150(NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa


    UZASADNIENIE

    1.KONTEKST WNIOSKU

    Przyczyny i cele wniosku

    Załączony wniosek dotyczący decyzji Rady stanowi instrument prawny umożliwiający ustanowienie Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w ramach umowy o partnerstwie gospodarczym (EPA), podpisanej w dniu 15 października 2008 r. pomiędzy państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony. Umowa stosowana jest tymczasowo od dnia 29 grudnia 2008 r.

    Rolnictwo i rybołówstwo jest ważnym obszarem umowy i zgodnie z art. 230 ust. 4 umowy o partnerstwie gospodarczym CARIFORUM-UE, aby skuteczniej działać w kwestiach dotyczących wykonywania tej umowy, mogą być tworzone dowolne komitety specjalne. Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa będzie złożony z przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, i przedstawicieli dyrekcji CARIFORUM oraz państw sygnatariuszy CARIFORUM z drugiej strony.

    Specjalny komitet musi być ustanowiony decyzją Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju (złożonego z przedstawicieli stron na poziomie urzędników wyższego szczebla). W związku z tym proponowana decyzja Rady zawiera w załączniku projekt decyzji uzgodniony przez strony podczas piątego corocznego posiedzenia Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju, które miało miejsce w Gujanie dnia 14 lipca 2015 r.

    Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

    Umowa o partnerstwie gospodarczym CARIFORUM-UE zawiera specjalny rozdział poświęcony kwestiom rolnictwa i rybołówstwa.

    Spójność z innymi politykami Unii

    Utworzenie Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa jest spójne wziąwszy pod uwagę konkluzje z ostatnich dwóch corocznych posiedzeń Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju, które odbyły się w Brukseli w 2014 r. i w Gujanie w 2015 r.

    2.    PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

    Podstawa prawna

    Podstawą prawną niniejszej decyzji Rady jest Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 w związku z jego art. 218 ust. 9.

    Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)

    Zgodnie z art. 3 TFUE wspólną politykę handlową określono jako wyłączną kompetencję Unii.

    Proporcjonalność

    Niniejszy wniosek jest niezbędny w celu utworzenia każdego komitetu specjalnego, zgodnie art. 230 ust. 4 Umowy o partnerstwie gospodarczym CARIFORUM-UE oraz regulaminem wewnętrznym Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju.

    Wybór instrumentu

    Niniejszy wniosek jest zgodny z art. 218 ust. 5 TFUE, który przewiduje przyjęcie przez Radę decyzji dotyczących umów międzynarodowych. Nie istnieje żaden inny instrument prawny, który mógłby posłużyć do osiągnięcia celu wyrażonego w niniejszym wniosku.

    3.    WYNIKI OCEN EX-POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

    Oceny ex-post/kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa

    Nie dotyczy.

    Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Nie dotyczy.

    Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy fachowej

    Nie dotyczy.

    Ocena skutków

    Nie dotyczy.

    Sprawność regulacyjna i uproszczenie

    Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa nie jest przedmiotem procedur w ramach REFIT; nie wiąże się on z żadnymi kosztami dla UE; ani nie prowadzi do powstania kwestii związanych z otoczeniem cyfrowym.

    Prawa podstawowe

    Wniosek nie ma skutków dla ochrony praw podstawowych w Unii.

    4.    WPŁYW NA BUDŻET

    Utworzenie Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa nie ma wpływu na budżet.

    5.    ELEMENTY FAKULTATYWNE

    Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania

    Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa będzie złożony z przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, i przedstawicieli dyrekcji CARIFORUM oraz państw sygnatariuszy CARIFORUM z drugiej strony.

    Dokumenty wyjaśniające (w przypadku dyrektyw)

    Nie dotyczy.

    Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

    Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa będzie dokonywał przeglądu wszystkich aspektów rozdziału 5 („Rolnictwo i rybołówstwo”) tytułu I, część II, Umowy o partnerstwie gospodarczym CARIFORUM-UE, jak również wszelkich innych aspektów umowy związanych z rolnictwem i rybołówstwem.

    2016/0150 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 w związku z jego art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)Umowę o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony 1 („umowa”), podpisano dnia 15 października 2008 r. i jest ona stosowana tymczasowo od dnia 29 grudnia 2008 r.

    (2)Zgodnie z art. 230 ust. 4 umowy Komitet CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju może ustanawiać i nadzorować wszelkie specjalne komitety zajmujące się sprawami podlegającymi jego kompetencjom.

    (3)W celu osiągnięcia celów określonych w art. 37 umowy należy ustanowić Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, aby skuteczniej działać w sprawach związanych z tymi zagadnieniami, zgodnie z ustaleniami z poprzednich posiedzeń Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju.

    (4)Należy zatem ustalić stanowisko, jakie ma być przyjęte w imieniu Unii w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

    (5)Stanowisko Unii w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju powinno zatem być oparte na dołączonym projekcie decyzji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Stanowisko, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oparte jest na projekcie decyzji Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju dołączonym do niniejszej decyzji.

    Przedstawiciele Unii zasiadający w Komitecie CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju mogą uzgodnić niewielkie zmiany do projektu decyzji bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia r.

       W imieniu Rady

       Przewodniczący

    (1) Dz.U. L 289 z 30.10.2008, s. 3.
    Top

    Bruksela, dnia 26.5.2016

    COM(2016) 286 final

    ZAŁĄCZNIK

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie stanowiska, jakie ma zostać przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa


    PROJEKT

    DECYZJA NR.../2016 KOMITETU CARIFORUM-UE DS. HANDLU I ROZWOJU     

    ustanowionego Umową o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, w sprawie ustanowienia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

    KOMITET CARIFORUM-WE DS. HANDLU I ROZWOJU,

    uwzględniając Umowę o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony („umowa”), w szczególności jej art. 230 ust. 4 lit. a),

    uwzględniając regulamin wewnętrzny Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju, ustanowionego przez Wspólną Radę CARIFORUM-UE w dniu 17 maja 2010 r. decyzją nr 1/2010, a w szczególności jego art. 11,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    właściwe jest ustanowienie Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w celu realizacji założeń zawartych w przepisach umowy dotyczących rolnictwa i rybołówstwa,

    STANOWI, CO NASTĘPUJE:

    Artykuł 1

    1.Niniejszym ustanawia się Specjalny Komitet CARIFORUM-UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w celu wykonywania zadań określonych w art. 2.

    2.Specjalny Komitet CARIFORUM-UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa stanowi również forum, na którym Strony będą wymieniać się doświadczeniami, informacjami i najlepszymi praktykami oraz przeprowadzać konsultacje we wszystkich kwestiach związanych z celami określonymi w rozdziale 5 tytułu I część II umowy i istotnych dla handlu pomiędzy Stronami.

    Artykuł 2

    Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa:

    a)prowadzi stały ogólny przegląd wszelkich aspektów rozdziału 5 – Rolnictwo i rybołówstwo – tytułu I część II umowy;

    b)prowadzi stały ogólny przegląd wszelkich innych aspektów umowy odnoszących się do rolnictwa i rybołówstwa, włącznie z następującymi obszarami tytułu I część II – Handel towarami:

    (i)Rozdział 1 – Wszystkie kwestie dotyczące handlu produktami rolnymi i produktami rybołówstwa, w tym taryfy;

    (ii)Rozdział 3 – Artykuł 28 – Subsydia wywozowe dla rolnictwa;

    (iii)Rozdział 6 – Bariery techniczne w handlu, w zakresie, w jakim dotyczą one produktów rolnych i produktów rybołówstwa; oraz

    (iv)Rozdział 7 – Środki sanitarne i fitosanitarne, w zakresie, w jakim dotyczą one produktów rolnych i produktów rybołówstwa;

    c)prowadzi stały ogólny przegląd wszystkich aspektów tytułu IV, rozdział 2 – Innowacje i własność intelektualna, w zakresie, w jakim dotyczą one produktów rolnych i produktów rybołówstwa, w tym art. 145 – Oznaczenia geograficzne i art. 149 – Odmiany roślin;

    d)inicjuje dialog dotyczący spraw związanych z rolnictwem i rybołówstwem, w tym w następujących obszarach:

    (i)produkcja rolna, konsumpcja i handel oraz na temat zmian na rynku dla produktów rolnych i produktów rybołówstwa;

    (ii)promowanie inwestycji i transferu wiedzy do CARIFORUM w sektorze rolnym, spożywczym i rybołówstwa, łącznie z działaniami na niewielką skalę;

    (iii)rolnictwo, rozwój obszarów wiejskich i polityka rybołówstwa, przepisy ustawowe i wykonawcze;

    (iv)przekształcenia polityczne i instytucjonalne niezbędne do wzmacniania przemian w sektorze rolnictwa i rybołówstwa, jak również opracowywanie i wdrażanie polityki regionalnej w zakresie rolnictwa, żywności, rozwoju obszarów wiejskich i rybołówstwa w dążeniu do integracji regionalnej;

    (v)nowe technologie, badania i innowacje oraz polityki i środki związane z jakością; oraz

    (vi)zmiany w polityce dotyczącej handlu towarami oraz tradycyjnymi produktami rolnymi, w tym bananami, rumem, ryżem i cukrem;

    e)wspomaga Komitet CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju w zakresie następujących zadań:

    (i)nadzorowanie i odpowiedzialność za wdrożenie i właściwe stosowanie postanowień umowy związanych z rolnictwem i rybołówstwem, a także omawianie i zalecanie priorytetów w odniesieniu do współpracy w tym zakresie;

    (ii)nadzór nad dalszym opracowywaniem postanowień umowy dotyczących rolnictwa i rybołówstwa oraz ocena wyników uzyskanych w ramach jej stosowania;

    (iii)podejmowanie działań mających na celu unikanie sporów oraz rozwiązywanie sporów, które mogą wyniknąć w związku z interpretacją lub stosowaniem postanowień umowy dotyczących rolnictwa i rybołówstwa, zgodnie z postanowieniami zawartymi w jej części III;

    (iv)omawianie i podejmowanie działań, które mogą ułatwiać handel i inwestycje oraz zwiększać możliwości zacieśniania między Stronami kontaktów biznesowych w sektorach rolnictwa i rybołówstwa; oraz

    (v)omawianie wszelkich spraw związanych z postanowieniami umowy dotyczącymi rolnictwa i rybołówstwa oraz wszelkich kwestii mogących wpłynąć na osiąganie jej celów;

    f)kierowanie zaleceń do Komitetu CARIFORUM-UE ds. Handlu i Rozwoju w celu poprawy wdrażania i funkcjonowania przepisów umowy dotyczących rolnictwa i rybołówstwa.

    Artykuł 3

    Specjalny Komitet ds. Rolnictwa i Rybołówstwa składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, i przedstawicieli dyrekcji CARIFORUM oraz państw sygnatariuszy CARIFORUM z drugiej strony.

    Artykuł 4

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem […] r.

    Sporządzono w […] dnia […] 2016 r.

    Top