Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0176

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW w sprawie przeglądu procesu decyzyjnego dotyczącego organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO)

    /* COM/2015/0176 final */

    Bruksela, dnia 22.4.2015

    COM(2015) 176 final

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    w sprawie przeglądu procesu decyzyjnego dotyczącego organizmów zmodyfikowanych genetycznie
    (GMO)


    1.WPROWADZENIE

    Komisja Europejska została mianowana na podstawie wytycznych politycznych, które przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu. W wytycznych tych Komisja zobowiązała się do przeprowadzenia przeglądu obowiązujących przepisów dotyczących zatwierdzania organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). 

    W niniejszym komunikacie przedstawiono wyniki przeglądu procesu decyzyjnego w sprawie zatwierdzania GMO oraz przedstawiono motywy, które stoją za wnioskiem ustawodawczym przyjętym przez Komisję 1 .

    Proces decyzyjny w dziedzinie GMO jest uregulowany zarówno przepisami sektorowymi, jak i wspólnymi przepisami instytucjonalnymi. W niniejszym komunikacie pokrótce opisano kontekst takich decyzji, omówiono sposób, w jaki proces zatwierdzania GMO działa w praktyce, oraz przedstawiono niedawno wprowadzone zmiany.

    W komunikacie wyjaśniono także wnioski, do jakich doszła Komisja i kwestie, które wzięła pod uwagę: wyjątkowe okoliczności dotyczące GMO, na których opiera się zobowiązanie zawarte w wytycznych politycznych, w szczególności zagadnienia demokratyczne i prawne.

    2.PROCES DECYZYJNY W DZIEDZINIE GMO

    2.1. Ramy prawne

    Unia Europejska dysponuje kompleksowymi ramami prawnymi dotyczącymi zatwierdzania, identyfikowalności i etykietowania GMO.

    Rozporządzenie (WE) nr 1829/2003 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy 2 („rozporządzenie z 2003 r.”) obejmuje żywność, składniki żywności oraz paszę zawierające GMO, składające się z nich lub z nich wyprodukowane. Obejmuje ono także GMO do innych zastosowań, takich jak uprawa, jeżeli mają być wykorzystane jako materiał źródłowy do produkcji żywności i paszy. Wszystkie wyżej wymienione produkty objęte zakresem rozporządzenia z 2003 r. są dalej zwane „genetycznie zmodyfikowaną żywnością i paszą”.

    Innym aktem prawnym, który obowiązuje w tym obszarze, jest dyrektywa 2001/18/WE w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie 3 („dyrektywa z 2001 r.”) Obejmuje ona GMO do innych zastosowań niż żywność i pasza (mianowicie do uprawy).

    Procedury zatwierdzania określone w obu aktach prawnych mają na celu zapewnienie, by wprowadzanie do obrotu danych produktów nie stwarzało ryzyka dla zdrowia ludzi, zdrowia zwierząt lub dla środowiska. W związku z tym sednem procedury jest naukowa ocena ryzyka: każda decyzja o zatwierdzeniu wprowadzania produktu do obrotu musi być należycie uzasadniona, a głównym elementem, na którym może opierać się to uzasadnienie, jest ocena naukowa 4 . Przepisy powierzają odpowiedzialność za sporządzanie naukowych ocen ryzyka Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), we współpracy z instytucjami naukowymi państw członkowskich.

    Z prawnego punktu widzenia decyzje o zatwierdzeniu GMO mają formę aktów wykonawczych przyjmowanych przez Komisję 5 . Komisja pełni zatem rozstrzygającą rolę w procesie zatwierdzania, jednak państwa członkowskie mają w nim również istotny udział.

    Udział państw członkowskich w fazie zatwierdzania

    Państwa członkowskie biorą udział w procedurze na dwóch etapach: głosują nad wnioskami złożonymi przez Komisję w Stałym Komitecie oraz, jeżeli nie można osiągnąć porozumienia na tym poziomie, głosują następnie w komitecie odwoławczym. 6 Tak jak we wszystkich innych komitetach ustanowionych przepisami UE, państwa członkowskie głosują w tych komitetach większością kwalifikowaną zdefiniowaną w Traktacie 7 .

    Jeżeli w komitecie odwoławczym nie zebrano większość kwalifikowanej ani za projektem decyzji ani przeciwko niej, wynik głosowania to „brak opinii”.

    Ostateczne przyjęcie przez Komisję

    Zgodnie z przepisami regulującymi tę procedurę (rozporządzenie (UE) nr 182/2011 8 ) jeżeli komitet odwoławczy nie wyda żadnej opinii, „Komisja może przyjąć projekt aktu wykonawczego” 9 . Z brzmienia tego przepisu wynika, że Komisja dysponuje pewną dozą uznania 10 . Jednakże w przypadku decyzji dotyczących GMO rozporządzenie z 2003 r. i dyrektywa z 2001 r. znacznie ograniczają pole manewru do dyspozycji Komisji. System uprzedniego zatwierdzania, interpretowany w świetle art. 41 Karty praw podstawowych i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości 11 , wymaga przyjęcia przez Komisję decyzji (zatwierdzającej wprowadzenie produktu do obrotu w UE lub zakazującej takiego wprowadzenia) w rozsądnym terminie. Oznacza to, że jeżeli przepisy zakazują wprowadzania produktu (w tym przypadku GMO) do obrotu, o ile nie jest on zatwierdzony, organ zatwierdzający (w tym przypadku Komisja) nie może po prostu wstrzymać się przez nieokreślony czas od podjęcia decyzji (czy to zatwierdzającej, czy to zakazującej), jeśli wpłynął ważny wniosek o zatwierdzenie. A zatem, jeżeli w wyniku głosowania nie zostanie przyjęta żadna opinia, Komisja nie może po prostu powstrzymać się od podjęcia decyzji.

    Możliwe środki nadzwyczajne na poziomie UE lub państw członkowskich

    Rozporządzenie z 2003 r. zawiera przepisy, które pozwalają Komisji lub państwom członkowskim na przyjęcie środków nadzwyczajnych, aby zapobiec wprowadzeniu do obrotu lub stosowaniu zatwierdzonego GMO. Można korzystać z takich środków tylko wtedy, gdy z dowodów naukowych wynika, że produkt najprawdopodobniej stanowi istotne ryzyko dla zdrowia lub środowiska.

    2.2. Podejmowanie decyzji w sprawie zatwierdzenia GMO w praktyce

    Od czasu wejścia w życie rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 państwa członkowskie nigdy nie osiągnęły większości kwalifikowanej za projektem decyzji Komisji zatwierdzającej GMO lub przeciwko takiemu projektowi, ani w odniesieniu do GMO przeznaczonego do uprawy, ani w przypadku genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy 12 . Głosowanie zawsze kończyło się niewydaniem opinii. Działo się tak na wszystkich etapach procedury (zarówno w Stałym Komitecie, jak i w komitecie odwoławczym na gruncie obecnych przepisów oraz w przeszłości w Radzie) (zob. tabele 1–3 oraz wykres 1 w załączniku).

    GMO przeznaczone do uprawy

    Uprawa GMO w UE jest ograniczona. Od 1990 r. do celów uprawy zatwierdzono tylko trzy GMO, a obecnie zatwierdzony jest tylko jeden produkt (kukurydza MON810). Uprawia się ją w pięciu państwach członkowskich, a obszary jej upraw stanowią tylko 1,5 % całkowitego obszaru przeznaczonego na uprawę kukurydzy w UE 13 .

    Niewielka, jak do tej pory, liczba zatwierdzeń dotyczących upraw, oraz klauzule ochronne przyjęte przez niektóre państwa członkowskie w celu uniemożliwienia stosowania GMO zatwierdzonych przepisami UE 14 pokazują, jakie jest stanowisko wielu państw członkowskich w tej kwestii. W ostatnich latach wzrósł sprzeciw wobec upraw GMO – w lutym 2014 r. wiele państw członkowskich głosowało w Radzie przeciwko zatwierdzeniu kukurydzy 1507 15 (zob. tabela 1 w załączniku).

    Genetycznie zmodyfikowana żywność i pasza

    Liczba dostępnych w sprzedaży genetycznie zmodyfikowanych produktów spożywczych jest niewielka (mimo że w związku ze wspólnym zatwierdzaniem żywności i paszy zatwierdzono większą ich ilość). Badania opinii potwierdzają ogólne wrażenie, że obywatele UE są przeciwni genetycznie zmodyfikowanej żywności 16 . Wiele przedsiębiorstw prowadzących detaliczny handel żywnością postanowiło nie sprzedawać takiej żywności. Może to wynikać z wymogów w zakresie etykietowania 17 genetycznie zmodyfikowanej żywności, a także z dostępności zamienników niezmodyfikowanych genetycznie.

    Niektórzy konsumenci chcą mieć pewność, że na żadnym etapie produkcji żywności, którą kupują, nie było GMO. Wielu producentów żywego inwentarza czy też handlowców w różnych państwach członkowskich usiłowało więc wykorzystać unikanie GMO jako swój atut. Pojawiły się etykiety takie jak „karmione paszą bez GMO” 18 lub „ekologiczne”.

    Inaczej niż w przypadku genetycznie zmodyfikowanej żywności rynek genetycznie zmodyfikowanej paszy jest w UE całkiem pokaźny. Dotyczy to w szczególności mieszanek paszowych – mieszanin materiałów paszowych dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych, stosowanych ze względu na ich wysoką wartość energetyczną i wysoką zawartość białka. Większość pasz stosowanych w UE pochodzi z przywozu (ponad 60 % zapotrzebowania na białko roślinne w 2013 r. pokryły towary z przywozu – głównie soja i śruta sojowa). Pasze te przywożone są głównie z państw, w których dominują uprawy GMO – 90 % przywożonych towarów pochodzi z państw, w których ok. 90 % obszarów uprawy soi jest obsadzonych soją genetycznie zmodyfikowaną 19 . Główne przyczyny powszechnego stosowania genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej to jej dostępność, cena 20 i konkurencyjność 21 .

    Fakt, że genetycznie zmodyfikowana pasza jest powszechnie stosowana, nie wpłynął jednak na sposób głosowania. Nadal głosowania w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy systematycznie kończą się niewydaniem opinii (zob. Tabele 2 i 3 oraz wykres 1 w załączniku). Z biegiem czasu państwa członkowskie mniej więcej ustabilizowały stanowiska zajmowane w tych głosowaniach, przy czym zwykle więcej państw głosowało za projektami decyzji niż przeciwko nim.

    O ile państwa członkowskie chętnie wprowadzały klauzule ochronne, aby zapobiec stosowaniu GMO do celów uprawy, klauzule takie nie były często wykorzystywane w stosunku do genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy (obecnie tylko jedno państwo stosuje takie środki w odniesieniu do trzech produktów). Niemniej jednak liczba państw głosujących przeciwko zatwierdzeniu genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy wskazuje na to, że w odczuciu państw członkowskich proces decyzyjny nie uwzględnia w pełni ich obaw.

    Wnioski dotyczące procesu decyzyjnego

    Stało się „normą”, że sprawa zatwierdzenia GMO wraca do Komisji, do której należy ostateczna decyzja. Podejmowanie decyzji w tym obszarze jest więc bardzo szczególnym wyjątkiem od normalnego funkcjonowania unijnej procedury komitetowej 22 . Zastrzeżenia podnoszone przez państwa członkowskie, które głosowały przeciwko zatwierdzeniu, najczęściej nie są oparte na przesłankach naukowych, lecz odzwierciedlają obawy państw członkowskich, związane nie tylko z bezpieczeństwem GMO dla zdrowia lub środowiska.

    Mimo że obecne przepisy pozwalają Komisji na uwzględnienie „innych uzasadnionych czynników” oprócz oceny ryzyka przeprowadzonej przez EFSA, Komisja nie była w stanie uzasadnić ogólnounijnego zakazu produktów uznanych za bezpieczne przez EFSA na podstawie takich czynników 23 .

    W rezultacie w praktyce Komisja systematycznie znajduje się w sytuacji, w której musi podejmować decyzję o zatwierdzeniu bez wsparcia państw członkowskich w odpowiednich komitetach. Sytuacja ta jest specyficzna dla procedury zatwierdzania GMO.

    3.OSTATNIA REFORMA PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH GMO ZATWIERDZONYCH DO UPRAWY

    W 2010 r. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie zmiany przepisów dotyczących GMO, rozszerzającej powody, z których państwa członkowskie mogły ograniczyć lub zakazać uprawy zatwierdzonych GMO na swoich terytoriach („klauzule opt-out”). W uzasadnieniu wniosku Komisja wyjaśniła, że „krajowe, regionalne lub lokalne ramy decyzyjne uznaje się za najodpowiedniejsze dla rozpatrywania specyficznych aspektów uprawy GMO”. Proponowana zmiana została wprowadzona do prawa UE dyrektywą (UE) 2015/412 24 („dyrektywa z 2015 r.”). Umożliwia ona państwom członkowskim ograniczenie lub zakazanie uprawy GMO na swoich terytoriach (lub na ich części), o ile takie środki są uzasadnione z istotnych względów innych niż ryzyko dla zdrowia ludzi lub zwierząt bądź dla środowiska, czyli innych niż kryteria, które EFSA uwzględnia w swojej ocenie ryzyka. Jest to ważna zmiana, umożliwia bowiem państwom członkowskim uwzględnienie ich kontekstu krajowego w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione podstawy do ograniczenia lub zakazania uprawy GMO, inne niż względy związane z ryzykiem dla zdrowia lub środowiska. Państwa członkowskie mogą wziąć pod uwagę przesłanki nieobjęte unijnym systemem zatwierdzania, który koncentruje się na ocenie naukowej i funkcjonuje w ramach wyznaczonych prawem UE. Nowe przepisy mają zastosowanie zarówno do przyszłych decyzji zatwierdzających, jak i do GMO, które już zostały zatwierdzone na poziomie UE.

    Dyrektywa z 2015 r. daje zatem państwom członkowskich większą elastyczność w zakresie podejmowania decyzji co do upraw GMO na swoim terytorium, przy czym system zatwierdzania na poziomie UE nadal jest oparty na ocenie ryzyka. Dyrektywa odnosi się zatem do jednego z największych zarzutów do procedury zatwierdzania, który zgłaszano od lat, i jest w pełni zgodna z podejściem nakreślonym w wytycznych politycznych przedstawionych przez Komisję Parlamentowi Europejskiemu.

    Dyrektywa z 2015 r. ma jednak zastosowanie tylko do GMO przeznaczonych do uprawy, nie zaś do genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy, które stanowią większość GMO zatwierdzanych w UE.

    4.WNIOSEK KOMISJI

    Wobec powyższych względów Komisja proponuje zmianę rozporządzenia z 2003 r. w taki sposób, aby umożliwić państwo członkowskim ograniczenie lub zakazanie stosowania, na części lub całości terytorium, genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy zatwierdzonej na poziomie UE, z istotnych względów innych niż ryzyko dla zdrowia ludzi lub zwierząt bądź dla środowiska, czyli ze względów, których EFSA nie uwzględnia w swojej ocenie ryzyka 25 .

    Środki przyjęte przez państwa członkowskie muszą być zgodne z przepisami dotyczącymi rynku wewnętrznego, szczególnie z art. 34 TFUE, który zakazuje środków o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych w swobodnym przepływie towarów. Państwa członkowskie korzystające z tej możliwości będą zatem musiały uzasadnić wprowadzone środki przesłankami zgodnymi z art. 36 TFUE oraz z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości dotyczącym nadrzędnych względów interesu publicznego 26 . Państwo członkowskie, które chce skorzystać z takiej klauzuli opt-out, będzie musiało przedstawić uzasadnienie tego konkretnego środka, biorąc pod uwagę dany GMO, rodzaj planowanego środka oraz konkretne okoliczności na poziomie krajowym lub regionalnym, które stanowią podstawy skorzystania z takiej klauzuli. Wykonując to nowe uprawnienie, państwa członkowskie muszą w pełni przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych, w tym przepisów WTO.

    Przedmiotowy wniosek stanowi odzwierciedlenie i uzupełnienie praw przyznanych już państwom członkowskim dyrektywą z 2015 r. w odniesieniu do GMO przeznaczonych do uprawy. Objąłby on znacznie większą liczbę decyzji zatwierdzających, dotyczących żywności i paszy. Dzięki temu UE zyskałaby spójny zestaw przepisów dotyczących zatwierdzania GMO przeznaczonych do uprawy oraz jako żywność i pasza. Tak jak w przypadku dyrektywy z 2015 r., praktyczny rezultat tej propozycji będzie zależał od tego, w jakim stopniu państwa członkowskie będą korzystać z tych przepisów.

    Zdaniem Komisji jest to dobry sposób rozwiązania problemów dotyczących procesu decyzyjnego na szczeblu UE.

    Przygotowując przedmiotowy wniosek, Komisja wzięła pod uwagę następujące główne kwestie:

    Po pierwsze, Komisja uważa, że raczej należy utrzymać jeden system zarządzania ryzykiem oparty na niezależnej ocenie ryzyka niż system polegający na wzajemnym uznawaniu krajowych decyzji zatwierdzających. Jeden system zarządzania ryzykiem to najskuteczniejszy sposób zapewnienia jednolitego poziomu ochrony w całej UE, a także zagwarantowania funkcjonowania rynku wewnętrznego.

    Po drugie, art. 41 Karty i orzecznictwo Trybunału dotyczące systemów uprzedniego zatwierdzania zobowiązują Komisję, jako podmiot zarządzający ryzykiem, do podejmowania decyzji w sprawie wniosków o zatwierdzenie. Komisja nie ma prawa w nieskończoność wstrzymywać się od podjęcia decyzji, tj. de facto wprowadzać moratorium na zatwierdzenie GMO.

    Po trzecie, należy przestrzegać obowiązujących ram prawnych i instytucjonalnych UE. Względna waga głosów państw członkowskich w Radzie jest określona w Traktatach, a rozporządzenie dotyczące przyjmowania aktów wykonawczych jest oparte na tych zasadach głosowania. W tym samym rozporządzeniu ustanowiono także przepisy, które stosuje się w sytuacji, w której nie osiągnięto większości kwalifikowanej za projektem środka wykonawczego lub przeciwko niemu. Przepisy te stosują się do wszystkich obszarów polityki. Komisja uważa, że odstępstwo od uzgodnionych horyzontalnych przepisów proceduralnych dotyczących wykonywania dorobku prawnego UE jest nieuzasadnione.

    5.WNIOSKI

    Komisja uważa, że należy zmienić ramy prawne procesu decyzyjnego dotyczącego genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy. W wytycznych politycznych przedstawionych przez Komisję Parlamentowi Europejskiemu wyjaśniono problem, z którym mamy do czynienia w specyficznym kontekście GMO: system nie pozwala na uwzględnienie indywidualnych obaw demokratycznie wybranych rządów. Komisja proponuje, by państwa członkowskie mogły z uzasadnionych względów ograniczyć lub zakazać stosowania GMO na swoich terytoriach, jednocześnie zapewniając, by środki te były zgodne z przepisami dotyczącymi rynku wewnętrznego i z ramami instytucjonalnymi UE. Umożliwi to państwom członkowskim uwzględnienie na szczeblu krajowym kwestii, które nie zostały poruszone w unijnym procesie decyzyjnym.

    W swoich wytycznych politycznych Komisja podkreśliła, że zobowiązuje się do pogłębienia rynku wewnętrznego. Wnioski przedstawione w niniejszym komunikacie dotyczą problemów, które występują w kontekście przyjmowania aktów wykonawczych dotyczących GMO. Wnioski te nie mają zastosowania poza tym konkretnym kontekstem.

    Komisja proponuje zatem Parlamentowi Europejskiemu i Radzie zmianę ram prawnych dotyczących genetycznie zmodyfikowanej żywności paszy, tak by rozwiązanie uzgodnione na początku tego roku przez Parlament Europejski i Radę w sprawie GMO przeznaczonych do uprawy zostało rozszerzone na genetycznie zmodyfikowaną żywność i paszę.

    (1) Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1829/2003 w odniesieniu do umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na swoim terytorium (COM(2015) 177 final).
    (2) Rozporządzenie (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 1).
    (3) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/18/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylająca dyrektywę Rady 90/220/EWG (Dz.U. L 106 z 17.4.2001, s. 1).
    (4) Art. 7 i 19 rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 stanowią, że oprócz opinii EFSA Komisja może uwzględnić „inne uzasadnione czynniki istotne dla przedmiotowej sprawy”.
    (5) Zgodnie z procedurą sprawdzającą określoną w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011.
    (6) Jeżeli Stały Komitet wyda opinię negatywną (większość kwalifikowana przeciwko) lub nie wyda opinii, Komisja może postanowić o przekazaniu sprawy do komitetu odwoławczego.
    (7) Art. 16 ust. 4 i 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Od dnia 1 listopada 2014 r. większość kwalifikowana oznacza liczbę głosów reprezentującą co najmniej 55 % z 28 państw członkowskich oraz co najmniej 65 % liczby mieszkańców UE.
    (8) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
    (9) Art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
    (10) Jest to różnica w stosunku do poprzedniej procedury określonej w decyzji Rady 1999/468/WE. Zgodnie z tamtą procedurą Komisja nie miała marginesu uznania w przypadku, gdy Rada nie była w stanie wydać opinii za proponowanymi środkami lub przeciwko nim. Jeżeli Rada w wyniku głosowania nie wydała opinii (lub nie podjęła żadnych działań w ciągu trzech miesięcy), Komisja miała obowiązek przyjąć wniosek przedłożony Radzie.
    (11) Zob. w szczególności wyrok TSUE w sprawie C-390/99, Canal Satélite Digital SL, zgodnie z którym procedury uprzedniego zatwierdzenia, takie jak system zatwierdzania GMO oraz genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy, uniemożliwiają wprowadzenie produktu do obrotu bez zatwierdzenia i w związku z tym są zgodne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), o ile: 1) są należycie uzasadnione (np. oceną potencjalnych skutków dla zdrowia lub środowiska), oraz 2) ze względu na długość, wysokość związanych z nimi kosztów lub wieloznaczność warunków do spełnienia nie zniechęcają przedsiębiorców do realizacji ich planów biznesowych.
    (12) Tylko dwa GMO są zatwierdzone w Unii do zastosowań innych niż uprawa oraz żywność i pasza. Są to rodzaje goździków zatwierdzone do wprowadzania do obrotu do celów dekoracyjnych. Głosowanie dotyczące takich GMO przebiega podobnie jak w przypadku zatwierdzania żywności i paszy. Wynikiem głosowania był zawsze brak opinii, przy czym więcej państw głosowało za niż przeciw. Sposób głosowania jest podobny, niezależnie od tego, czy dotyczy ono zatwierdzenia GMO do uprawy, jako żywność i paszę czy do innych celów.
    (13) W 2013 r. 148 660 ha, głównie w Hiszpanii (136 962 ha), mniejsze obszary w Portugalii, Republice Czeskiej, Rumunii i Słowacji.
    (14) Dziewięć państw członkowskich wprowadziło klauzule ochronne uniemożliwiające wprowadzanie do obrotu i stosowanie na ich terytoriach jedynego GMO, który jest obecnie zatwierdzony do uprawy w UE.
    (15)  Gdy w 1998 r. Stały Komitet głosował w sprawie zatwierdzenia kukurydzy MON810, za wnioskiem opowiedziała się większość kwalifikowana (Rada nie musiała więc głosować): 10 państw członkowskich oddało głosy za, 1 przeciw, 4 państwa członkowskie wstrzymały się od głosu. Gdy w 2007 r. Rada głosowała nad decyzją w sprawie ziemniaka Amflora, nie wydano opinii: 10 państw członkowskich oddało głosy za, 11 przeciw, 6 państw członkowskich wstrzymało się od głosu. Gdy w 2009 r. Stały Komitet głosował w sprawie kukurydzy 1507 i Bt 11, nie wydano opinii: 6 państw członkowskich oddało głosy za, 12 przeciw, 7 państw członkowskich wstrzymało się od głosu. Gdy w 2014 r. Rada głosowała w sprawie kukurydzy 1507, nie wydano opinii: 5 państw członkowskich oddało głosy za, 19 przeciw, 4 państwa członkowskie wstrzymały się od głosu (głosowanie nieformalne).
    (16)  Wyniki specjalnego badania Eurobarometru na temat biotechnologii opublikowane w październiku 2010 r. wykazały, że według obywateli UE genetycznie zmodyfikowana żywność nie oferuje korzyści, może być niebezpieczna lub nawet szkodliwa. Europejczycy nie są też zwolennikami prac nad nową genetycznie zmodyfikowaną żywnością.
    (17)  Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1829/2003 na etykiecie produktów spożywczych zawierających GMO lub z nich się składających, jak też wszystkich produktów spożywczych i paszy pochodzących z GMO, należy podać informację o modyfikacji genetycznej. Zgodnie z przepisami żywność i pasza nie muszą być etykietowane jako genetycznie zmodyfikowane, jeżeli genetycznie zmodyfikowany materiał stanowi nie więcej niż 0,9 % składników żywności i paszy rozpatrywanych indywidualnie lub żywności i paszy składających się z jednego składnika, o ile obecność takiego materiału jest przypadkowa lub technicznie nieunikniona.
    (18)  W praktyce rynek ten jest nadal niewielki, a dostępny asortyment takich produktów jest stosunkowo ograniczony. 
    (19)  W 2013 r. 43,8 % paszy przywożonej do UE pochodziło z Brazylii, w której 89 % upraw soi było zmodyfikowanych genetycznie; 22,4 % pochodziło z Argentyny, gdzie 100 % upraw soi było zmodyfikowanych genetycznie; 15,9 % pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie 93 % upraw soi było zmodyfikowanych genetycznie; 7,3 % pochodziło z Paragwaju, gdzie 95 % upraw soi było zmodyfikowanych genetycznie. Źródło: Eurostat i Międzynarodowa Rada Zbożowa.
    (20)  Z danych branżowych wynika, że w ramach umów długoterminowych premia cenowa wynosi ok 40 EUR za tonę, sięgając 100 EUR za tonę na rynku kasowym paszy niezmodyfikowanej genetycznie.
    (21)  Koszty zakupu mieszanek paszowych stanowią ponad 32 % wartości produkcji zwierzęcej w UE.
    (22)  W 2012 r. w Stałym Komitecie odbyło się 1946 głosowań w ramach unijnej procedury komitetowej. Tylko 82 z nich zakończyło się niewydaniem opinii. Dziewięć z tych spraw przekazano do komitetu odwoławczego. (Dane za lata 2013 i 2014 przedstawiają się następująco: 1959/53/28 i 1908/46/21).
    (23)  Powołanie się przez Komisję na „inne uzasadnione czynniki” wymienione w rozporządzeniu (WE) nr 1829/2003 jako na powody odmowy zatwierdzenia GMO może być zgodne z prawem tylko wtedy, jeżeli jest umotywowane nadrzędnymi względami interesu publicznego tego samego rodzaju, co względy wymienione w art. 36 TFUE i w związanym z nim orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości (zob. np. TSUE, 20.02.1979, sprawa 120/78 Rewe-Zentral (Cassis de Dijon), 1979 Rec., s. 649) oraz celami interesu ogólnego wymienionymi w art. 52 ust. 1 Karty praw podstawowych i w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości (zob. np. TSUE, 12.07.2012, sprawa C-59/11, Association Kokopelli, ECLI:EU:C:2012:447).
    (24)  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/412 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2001/18/WE w zakresie umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu uprawy organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) na swoim terytorium (Dz.U. L 68 z 13.3.2015, s. 1).
    (25)  Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1829/2003 w odniesieniu do umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na ich terytorium (COM(2015) 177 final).
    (26)  TSUE, 20.02.1979, Sprawa 120/78 Rewe-Zentral (Cassis de Dijon), Rec. 1979, s. 649.
    Top

    Bruksela, dnia 22.4.2015

    COM(2015) 176 final

    ZAŁĄCZNIK

    do

    KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    w sprawie przeglądu procesu decyzyjnego dotyczącego organizmów zmodyfikowanych genetycznie
    (GMO)


    ZAŁĄCZNIK

    Tabela 1: Wyniki głosowań w Radzie i w komitecie odwoławczym w sprawie zatwierdzenia upraw GMO od wejścia w życie rozporządzenia (WE) nr 1829/2003

    Rok

    GMO, którego dotyczyło głosowanie w Radzie lub w komitecie odwoławczym

    Liczba państw członkowskich (PC)

    PC za

    PC przeciw

    PC wstrzymujące się od głosu

    Całkowita liczba głosów

    Głosy za

    Głosy przeciw

    Głosy wstrzymujące się

    2007

    ziemniak Amflora

    27

    10

    11

    6

    345

    130

    119

    96

    2014

    kukurydza 1507*

    28

    5

    19

    4

    352

    77

    210

    65

    * głosowanie nieformalne

    Tabela 2: Wyniki głosowań w Radzie i w komitecie odwoławczym w sprawie zatwierdzenia genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy od wejścia w życie rozporządzenia (WE) nr 1829/2003

    Zasady obliczania większości kwalifikowanej sprzed traktatu z Lizbony (większość kwalifikowana = 62 głosy z 87: 88 głosów na 124; 232 głosy na 321 lub 255 głosów na 345)

    Rok

    GMO, którego dotyczyło głosowanie w Radzie lub w komitecie odwoławczym

    Liczba państw członkowskich

    Państwa członkowskie za

    PC przeciw

    PC wstrzymujące się od głosu

    Całkowita liczba głosów

    Głosy za

    Głosy przeciw

    Głosy wstrzymujące się

    2004

    kukurydza Bt11

    15

    6

    6

    3

    87

    35

    29

    23

    kukurydza NK603

    25

    9

    9

    7

    124

    48

    43

    33

    rzepak GT73

    25

    6

    14

    5

    321

    78

    164

    79

    2005

    kukurydza 1507

    25

    9

    10

    6

    321

    123

    112

    86

    kukurydza GA21

    25

    8

    13

    4

    321

    94

    155

    72

    kukurydza MON863

    25

    10

    12

    3

    321

    152

    103

    66

    kukurydza MON863xMON810

    25

    8

    14

    3

    321

    133

    142

    46

    kukurydza 1507

    25

    11

    11

    3

    321

    159

    102

    60

    2006

    rzepak Ms8xRf3

    25

    6

    14

    5

    321

    102

    156

    63

    2007

    burak cukrowy H7-1

    27

    15

    9

    3

    345

    197

    83

    65

    kukurydza 59122

    27

    15

    8

    4

    345

    197

    79

    69

    kukurydza NK603xMON810

    27

    14

    9

    4

    345

    185

    108

    52

    kukurydza 1507xNK603

    27

    14

    9

    4

    345

    185

    108

    52

    2008

    kukurydza MON863xNK603

    27

    12

    11

    4

    345

    157

    119

    69

    kukurydza MON863xMON810

    27

    12

    11

    4

    345

    157

    119

    69

    kukurydza MON863xMON810xNK603

    27

    12

    11

    4

    345

    157

    119

    69

    ziemniak Amflora

    27

    9

    13

    5

    345

    119

    162

    64

    kukurydza GA21

    27

    11

    9

    7

    345

    128

    83

    134

    soja A2704-12

    27

    12

    12

    3

    345

    174

    148

    23

    LLCotton25

    27

    13

    12

    2

    345

    186

    148

    11

    soja MON89788

    27

    13

    8

    6

    345

    164

    79

    102

    2009

    rzepak T45

    27

    12

    14

    1

    345

    160

    178

    7

    kukurydza MON89034

    27

    14

    10

    3

    345

    167

    113

    65

    kukurydza MON88017

    27

    13

    10

    4

    345

    164

    87

    94

    kukurydza 59122xNK603

    27

    12

    11

    4

    345

    152

    116

    77

    kukurydza MIR604

    27

    13

    12

    2

    345

    181

    128

    36

    2010

    kukurydza 1507x59122

    27

    13

    11

    3

    345

    183

    116

    46

    kukurydza 59122x1507xNK603

    27

    13

    11

    3

    345

    183

    116

    46

    kukurydza MON88017xMON810

    27

    13

    11

    3

    345

    183

    116

    46

    kukurydza MON89034xNK603

    27

    13

    12

    2

    345

    183

    145

    17

    kukurydza Bt11xGA21

    27

    13

    11

    3

    345

    183

    116

    46

    kukurydza Bt11

    27

    14

    9

    4

    345

    186

    84

    75

    2011

    bawełna GHB614

    27

    16

    10

    1

    345

    222

    113

    10

    kukurydza MON89034xMON88017

    27

    15

    11

    1

    345

    219

    116

    10

    kukurydza 1507

    27

    17

    9

    1

    345

    251

    84

    10

    bawełna 281-24-236/3006-210-23

    27

    14

    10

    3

    345

    190

    87

    68

    kukurydza Bt11xMIR604

    27

    13

    11

    3

    345

    178

    99

    68

    kukurydza MIR604xGA21

    27

    13

    12

    2

    345

    178

    109

    58

    kukurydza Bt11xMIR604xGA21

    27

    13

    12

    2

    345

    178

    109

    58

    2012

    soja A5547-127

    27

    14

    10

    3

    345

    181

    113

    51

    rzepak 40-3-2

    27

    14

    8

    5

    345

    181

    80

    84

    soja MON87701

    27

    14

    10

    3

    345

    181

    96

    68

    soja 356043

    27

    14

    10

    3

    345

    181

    94

    70

    soja MON87701xMON89788

    27

    12

    10

    5

    345

    149

    87

    109

    kukurydza MIR162

    27

    14

    10

    3

    345

    164

    94

    87

    2013

    rzepak Ms8xRf3*

    27

    14

    8

    4

    345

    164

    77

    97

    pyłek MON810

    28

    14

    12

    2

    352

    168

    145

    39

    kukurydza SmartStax

    28

    13

    12

    3

    352

    161

    123

    68

    kukurydza MON89017x1507xNK603

    28

    13

    12

    3

    352

    161

    123

    68

    kukurydza MON87460

    28

    12

    12

    4

    352

    154

    123

    75

    2014

    rzepak GT73

    28

    14

    11

    3

    352

    164

    101

    87

    bawełna T304-40

    28

    15

    12

    1

    352

    197

    126

    29

    soja MON87708*

    28

    12

    9

    4

    352

    149

    81

    99

    kukurydza T25*

    28

    13

    8

    4

    352

    161

    74

    94

    soja 305423*

    28

    13

    9

    3

    352

    161

    103

    65

    soja MON87705*

    28

    13

    10

    2

    352

    161

    110

    58

    soja BS-CV127-9*

    28

    13

    9

    3

    352

    161

    81

    87

    kukurydza NK603

    28

    13

    11

    4

    352

    161

    97

    94

    *niektóre państwa członkowskie nie były reprezentowane w głosowaniu –

    Tabela 3: Wyniki głosowań w komitecie odwoławczym w sprawie zatwierdzenia genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy od wejścia w życie rozporządzenia (WE) nr 1829/2003

    Zasady obliczania większości kwalifikowanej po wejściu w życie traktatu z Lizbony (większość kwalifikowana = liczba głosów reprezentująca co najmniej 55 % państw członkowskich oraz co najmniej 65 % obywateli UE)

    Rok

    GMO

    Liczba państw członkowskich (PC)

    Liczba PC za

    Liczba PC przeciwko

    Liczba PC wstrzymujących się od głosu

    % obywateli UE reprezentowanych przez głosy za

    % obywateli UE reprezentowanych przez głosy przeciwko

    % obywateli UE reprezentowanych przez głosy wstrzymujące się

    2014

    GHB614xCotton25*

    28

    10

    13

    4

    29,57 %

    30,46 %

    30,73 %

    rzepakMON88302*

    28

    10

    12

    5

    29,57 %

    29,62 %

    31,57 %

    bawełna MON88913*

    28

    10

    11

    6

    29,57 %

    16,64 %

    44,56 %

    2015

    soja MON87769

    28

    11

    13

    4

    38,76 %

    30,54 %

    30,70 %

    bawełna MON531

    28

    10

    15

    3

    37,35 %

    32,49 %

    30,17 %

    bawełna MON1445

    28

    10

    16

    2

    37,35 %

    34,70 %

    27,96 %

    bawełna MON531xMON1445

    28

    10

    16

    2

    37,35 %

    34,70 %

    27,96 %

    bawełna MON15985

    28

    11

    15

    2

    39,55 %

    32,49 %

    27,96 %

    *niektóre państwa członkowskie nie były reprezentowane w głosowaniu

    Wykres 1: Zmiana sposobu głosowania w Radzie lub w komitecie odwoławczym w sprawie zatwierdzenia genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy w latach 2004–2015

    Top