Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0038

Wniosek rozporządzenie Rady zmieniające załączniki A i C do rozporządzenia (WE) nr 1346/2000 w odniesieniu do Francji

/* COM/2006/0038 końcowy */

52006PC0038




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 06.02.2006

KOM(2006) 38 wersja ostateczna

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające załączniki A i C do rozporządzenia (WE) nr 1346/2000 w odniesieniu do Francji

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

1. Kontekst wniosku

- Podstawa i cele wniosku

Istnieje potrzeba zmiany załączników A i C do rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego.

- Kontekst ogólny

Załącznik A do rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 zawiera wykaz postępowań upadłościowych, o których mowa w art. 2 lit. a) rozporządzenia. Załącznik C zawiera wykaz zarządców, o których mowa w art. 2 lit. b).

Załączniki do rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 zostały zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 603/2005 z dnia 12 kwietnia 2005 r.

Dnia 29 listopada 2005 r. Francja zgłosiła Komisji dalsze zmiany w wykazach zawartych w załącznikach A i C.

- Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

W rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 należy wprowadzić odpowiednie zmiany zgodne z niniejszym wnioskiem.

- Spójność z innymi politykami

Niniejsze rozporządzenie jest zgodne z innymi dziedzinami polityki wspólnotowej.

2. Konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz ocena wpływu

- Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Konsultacje zewnętrzne nie były konieczne.

- Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

- Ocena wpływu

Zmiana rozporządzenia może mieć pozytywny wpływ na kwestie związane z reorganizacją przedsiębiorstw.

Wpływ zmiany na sprawy zatrudnienia będzie prawdopodobnie pozytywny lub neutralny.

Wpływ zmiany na środowisko będzie prawdopodobnie pozytywny lub neutralny.

3. Aspekty prawne wniosku

- Krótki opis proponowanych działań

Wniosek ma na celu wprowadzenie zmian w załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 1346/2000 celem uwzględnienia zmian w krajowym prawie upadłościowym państw członkowskich.

- Podstawa prawna

Wniosek jest oparty na art. 45 rozporządzenia (WE) nr 1346/2000.

- Zasada pomocniczości

Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Wspólnoty. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

- Zasada proporcjonalności

Propozycja jest zgodna z zasadą proporcjonalności z następujących względów:

Wniosek Komisji zastępuje wykazy dotyczące Francji w załącznikach A i C do rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 nowymi wykazami uwzględniającymi informacje zgłoszone przez Francję.

Rozporządzenie jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich i nie wymaga przepisów wykonawczych. Publikowane jest w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej , dzięki czemu jego treść jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych stron.

- Wybór instrumentów

Proponowanym instrumentem jest rozporządzenie.

Inne środki nie byłyby odpowiednie z następujących powodów:

Na mocy art. 45 rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 zmiany załączników do tego rozporządzenia mogą być dokonywane wyłącznie przez Radę, działającą z inicjatywy państw członkowskich lub na wniosek Komisji. Dzielona inicjatywa obowiązywała w okresie pięciu lat od wejścia w życie traktatu amsterdamskiego (art. 67 ust. 1 TWE), jednak od wejścia w życie traktatu nicejskiego (art. 67 ust. 2 TWE) wyłączna inicjatywa należy do Komisji. Dlatego też to Komisja powinna przedstawić Radzie wniosek w sprawie zmian do załączników do rozporządzenia zgodnie z art. 45 rozporządzenia.

4. Wpływ na budżet

Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Wspólnoty.

5. Uproszczenie

Niniejszy wniosek zapewnia uproszczenie procedur administracyjnych dla władz publicznych (na poziomie UE i krajowym) oraz dla podmiotów prywatnych.

Sądy w państwach członkowskich zostaną poinformowane we właściwym czasie o rodzajach postępowania upadłościowego, które mają być uznawane.

Wierzyciele, dłużnicy i zarządcy zostaną poinformowani o rodzajach postępowania upadłościowego wchodzących w zakres niniejszego rozporządzenia.

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE RADY

zmieniające załączniki A i C do rozporządzenia (WE) nr 1346/2000 w odniesieniu do Francji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego[1], w szczególności jego art. 45,

uwzględniając wniosek Komisji[2],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 wymieniono przyjęte w krajowym prawodawstwie państw członkowskich nazwy postępowań i zarządców.

(2) Dnia 29 listopada 2005 r. Francja zgłosiła Komisji, zgodnie z art. 45 rozporządzenia (WE) nr 1346/2000, zmiany w wykazach zawartych w załącznikach A i C do przedmiotowego rozporządzenia.

(3) Wobec powyższego do rozporządzenia (WE) nr 1346/2000 należy wprowadzić zmiany,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 wprowadza się następujące zmiany:

(1) W załączniku A postępowania upadłościowe dotyczące Francji zostają zastąpione następującymi postępowaniami:

“FRANCE

- Sauvegarde

- Redressement judiciaire

- Liquidation judiciaire” ;

(2) W załączniku C określenia zarządców dotyczące Francji zostają zastąpione następującymi określeniami:

“FRANCE

- Mandataire judiciaire

- Liquidateur

- Administrateur judiciaire

- Commissaire à l’exécution du plan”.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli,

W imieniu Rady

Przewodniczący

[1] Dz.U. L 160, z 30.6.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 603/2005 (Dz.U. L 100 z 20.4.2005, str. 1-8).

[2] Dz.U. C, str.

Top