Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0570

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/570 z dnia 26 maja 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ustalenia rynku posiadającego zasadnicze znaczenie dla płynności w odniesieniu do powiadomień o czasowym wstrzymaniu obrotu (Tekst mający znaczenie dla EOG. )

C/2016/3020

Dz.U. L 87 z 31.3.2017, p. 124–125 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/570/oj

31.3.2017   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 87/124


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/570

z dnia 26 maja 2016 r.

uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ustalenia rynku posiadającego zasadnicze znaczenie dla płynności w odniesieniu do powiadomień o czasowym wstrzymaniu obrotu

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (1), w szczególności jej art. 48 ust. 12 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Konieczne jest wyjaśnienie, jakie rynki regulowane powinny być uznawane za posiadające zasadnicze znaczenie dla płynności w przypadku poszczególnych rodzajów instrumentów finansowych, tak aby rynki te posiadały odpowiednie systemy i procedury dotyczące powiadamiania właściwych organów o czasowym wstrzymaniu obrotu.

(2)

W dyrektywie 2014/65/UE rozszerza się wymogi dotyczące wstrzymywania obrotu na wielostronne platformy obrotu i na zorganizowane platformy obrotu, ważne jest zatem zapewnienie objęcia zakresem niniejszych regulacyjnych standardów technicznych również instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu w tych systemach.

(3)

Ważne jest zapewnienie proporcjonalnego stosowania wymogu powiadamiania. Po otrzymaniu powiadomienia o czasowym wstrzymaniu obrotu właściwy organ ma obowiązek ocenić, czy takie powiadomienie ma zostać rozpowszechnione na rynku i koordynować, w stosownych przypadkach, reakcję na całym rynku. W celu ograniczenia obciążenia administracyjnego systemów obrotu jedynie systemy obrotu o największym potencjale wpływu wstrzymania obrotu na cały rynek powinny podlegać obowiązkowi powiadamiania.

(4)

Jeżeli chodzi o instrumenty udziałowe i podobne instrumenty finansowe, rynek mający zasadnicze znaczenie dla płynności powinien należeć do systemu obrotu o najwyższym obrocie danym instrumentem finansowym w Unii, ponieważ w przypadku tego systemu obrotu największy jest potencjał wpływu wstrzymania obrotu na cały rynek.

(5)

Jeżeli chodzi o nieudziałowe instrumenty finansowe, rynkiem mającym zasadnicze znaczenie dla płynności powinien być rynek regulowany, na którym dany instrument finansowy został po raz pierwszy dopuszczony do obrotu. Jeżeli nieudziałowy instrument finansowy nie jest dopuszczony do obrotu na rynku regulowanym, rynkiem mającym zasadnicze znaczenie dla płynności powinien być system obrotu, w którym był on po raz pierwszy przedmiotem obrotu. Powinno to zagwarantować pewność w odniesieniu do wielu złożonych instrumentów finansowych poprzez proste odniesienie do systemu obrotu, w przypadku którego odnotowywane na nim zdarzenia mają istotny wpływ na płynność innych rynków, na których prowadzi się obrót tym samym instrumentem finansowym, głównie ze względu na znaczny udział tego systemu pod względem wolumenów transakcji realizowanych w zakresie tego instrumentu.

(6)

Ze względów spójności oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem oraz powiązane przepisy krajowe transponujące dyrektywę 2014/65/UE były stosowane od tej samej daty. Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

(7)

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Rynek mający zasadnicze znaczenie dla płynności

Do celów art. 48 ust. 5 akapit drugi dyrektywy 2014/65/UE za rynek mający zasadnicze znaczenie dla płynności uznaje się:

a)

w odniesieniu do akcji, kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych typu ETF, certyfikatów i innych podobnych instrumentów finansowych – system obrotu, który jest najważniejszym pod względem płynności rynkiem dla danego instrumentu, jak określono w art. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/587 (3);

b)

w odniesieniu do instrumentów finansowych innych niż określone w lit. a), które są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym – rynek regulowany, na którym dany instrument finansowy został po raz pierwszy dopuszczony do obrotu;

c)

w odniesieniu do instrumentów finansowych innych niż określone w lit. a), które nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym – system obrotu, w którym dany instrument finansowy był po raz pierwszy przedmiotem obrotu.

Artykuł 2

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia, który jest wymieniony jako pierwszy w art. 93 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2014/65/UE.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 maja 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.

(2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

(3)  Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/587 z dnia 14 lipca 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie przejrzystości dla systemów obrotu i firm inwestycyjnych w odniesieniu do akcji, kwitów depozytowych, funduszy inwestycyjnych typu ETF, certyfikatów i innych podobnych instrumentów finansowych oraz dotyczących obowiązku realizowania transakcji na określonych akcjach w systemie obrotu lub za pośrednictwem podmiotu systematycznie internalizującego transakcje (zob. s. 387 niniejszego Dziennika Urzędowego).


Top