EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0286

2012/286/UE: Decyzja Komisji z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie utworzenia grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego

Dz.U. L 142 z 1.6.2012, p. 47–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/286/oj

1.6.2012   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 142/47


DECYZJA KOMISJI

z dnia 31 maja 2012 r.

w sprawie utworzenia grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego

(2012/286/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Artykuł 90 Traktatu stanowi, że cele traktatów w odniesieniu do transportu są realizowane w ramach wspólnej polityki transportowej, a ochrona transportu stanowi jej ważną część.

(2)

Biała księga pt. „Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu” (1) ustanawia w załączniku I pkt 1.3 inicjatywę dotyczącą utworzenia stałej grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego.

(3)

W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów ds. ochrony transportu lądowego oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(4)

Grupa wspiera Komisję w formułowaniu i wprowadzaniu w życie działań Unii mających na celu rozwijanie polityki w dziedzinie ochrony transportu lądowego oraz wspomaga trwałą wymianę doświadczeń, projektów działań i praktyk między państwami członkowskimi a różnymi zainteresowanymi stronami.

(5)

Grupa składa się z właściwych organów państw członkowskich. Mianują one ekspertów z instytucji rządowych odpowiedzialnych za transport i bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

(6)

Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(7)

Dane osobowe dotyczące członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów ds. ochrony transportu lądowego, zwaną dalej „grupą”.

Artykuł 2

Zadania

1.   Grupa wspiera Komisję w formułowaniu i wprowadzaniu w życie działań Unii Europejskiej mających na celu rozwijanie polityki w dziedzinie ochrony transportu lądowego oraz wspomaga trwałą wymianę doświadczeń, projektów działań i praktyk między państwami członkowskimi a różnymi zainteresowanymi stronami.

2.   Aby osiągnąć cele wymienione w ust. 1, grupa:

wspiera Komisję w rozwijaniu instrumentów monitorowania, oceny i rozpowszechniania informacji o rezultatach środków podjętych na poziomie Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony transportu lądowego,

przyczynia się do wprowadzenia w życie programów działań Unii Europejskiej w tym zakresie, przede wszystkim poprzez analizowanie wyników i sugerowanie poprawy przedsięwziętych środków,

zachęca do wymiany informacji na temat środków podjętych na wszystkich poziomach w celu promowania ochrony transportu lądowego i, w miarę potrzeb, przedstawia sugestie podejmowania możliwych działań na poziomie Unii Europejskiej,

wydaje opinie lub przedkłada Komisji sprawozdania, na jej wniosek bądź z własnej inicjatywy, w każdej sprawie mającej związek z promowaniem ochrony transportu lądowego w Unii Europejskiej.

Artykuł 3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą we wszystkich kwestiach związanymi z ochroną transportu lądowego.

Artykuł 4

Członkowstwo

1.   Członkami są właściwe organy państw członkowskich. Mianują one dwóch przedstawicieli:

a)

po jednym przedstawicielu z ministerstw lub instytucji rządowych każdego państwa członkowskiego, odpowiedzialnych za transport lądowy;

b)

po jednym przedstawicielu z ministerstw lub instytucji rządowych każdego państwa członkowskiego, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lub porządek publiczny;

2.   Przedstawiciele Komisji mogą przyznać status obserwatora osobom prywatnym bądź zaprosić przedstawicieli organizacji międzynarodowych lub zawodowych działających w dziedzinie ochrony transportu lądowego lub bezpośrednio nią zainteresowanych.

3.   Nazwiska osób, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów („rejestr”). W rejestrze mogą być publikowane nazwy organów państw członkowskich. Nazwiska osób i nazwy organizacji, o których mowa w ust. 2, są publikowane w rejestrze, a reprezentowane interesy zostają ujawnione (3).

4.   Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł 5

Tryb pracy

1.   Grupie przewodniczy przedstawiciel Komisji.

2.   W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić grupy robocze celem zbadania szczegółowych kwestii zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Grupy robocze są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.

3.   Komisja może zapraszać do wzięcia udziału w posiedzeniach grupy na zasadzie ad hoc wszelkie osoby posiadające wyjątkowe kwalifikacje w sprawach będących przedmiotem obrad. Eksperci biorą udział jedynie w tych pracach, do których zostali zaproszeni.

4.   Do sporządzenia swoich opinii grupa może wyznaczyć jednego z przedstawicieli państw członkowskich jako sprawozdawcę mającego za zadanie redagowanie sprawozdań.

5.   Posiedzenia grupy zwołuje Komisja i odbywają się one zazwyczaj w jej siedzibie. Posiedzenia grupy odbywają się co najmniej dwa razy w roku. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej grup roboczych mogą uczestniczyć inni urzędnicy Komisji, zainteresowani jej pracami.

6.   Obrady grupy dotyczą opinii, o które wnosi Komisja, lub opinii, które grupa wydaje z własnej inicjatywy. Obrady grupy nie kończą się głosowaniem.

7.   Komisja publikuje wszystkie odpowiednie dokumenty albo w rejestrze albo za pomocą linku – wskazanego w wymienionym rejestrze – do specjalnej strony internetowej. Wyjątki od opublikowania są możliwe, jeżeli ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego określonego w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (4).

8.   Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniającej jej regulamin wewnętrzny (5). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.

Artykuł 6

Koszty posiedzeń i skutki finansowe

1.   Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.

2.   Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez przedstawicieli członków uczestniczących w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez obserwatorów i zaproszonych ekspertów uczestniczących w pracach grupy są także zwracane.

3.   Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

Artykuł 7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2012 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  COM(2011) 144 wersja ostateczna.

(2)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(3)  Członkowie, którzy nie życzą sobie, aby ujawniono ich nazwisko, mogą złożyć wniosek o wyłączenie ich z powyższej zasady. Wniosek o nieujawnianie nazwiska członka grupy ekspertów uznaje się za uzasadniony, w przypadku gdy opublikowanie nazwiska mogłoby zagrozić jego bezpieczeństwu lub nietykalności osobistej, bądź stanowić nieuzasadnione naruszenie prywatności.

(4)  Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.

(5)  Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.


Top