EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0397

2007/397/WE: Decyzja Komisji z dnia 8 czerwca 2007 r. powołująca grupę ekspertów do spraw demograficznych

Dz.U. L 150 z 12.6.2007, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/397/oj

12.6.2007   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 150/5


DECYZJA KOMISJI

z dnia 8 czerwca 2007 r.

powołująca grupę ekspertów do spraw demograficznych

(2007/397/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 140,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Artykuł 140 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską stanowi, że Komisja zachęca do współpracy między państwami członkowskimi oraz ułatwia koordynację ich działań we wszystkich dziedzinach polityki społecznej.

(2)

W zgodzie z własnym komunikatem z dnia 12 października 2006 r., zatytułowanym „Demograficzna przyszłość Europy – przekształcić wyzwania w nowe możliwości” Komisja postanowiła skorzystać z pomocy grupy ekspertów rządowych.

(3)

Zadaniem tej grupy będzie przyczynienie się do opracowania polityki przystosowania do zmian demograficznych.

(4)

Należy zapewnić zachowanie komplementarności i dążyć do uniknięcia podwojenia zadań w stosunku do działań innych grup i komitetów europejskich zajmujących się sprawami demograficznymi, w szczególności Komitetu ds. Zatrudnienia, Komitetu Ochrony Socjalnej, Komitetu Polityki Gospodarczej, Komitetu Ekonomiczno-Finansowego oraz Komitetu Doradczego ds. Równości Szans dla Kobiet i Mężczyzn, a także grupy wysokiego szczebla ds. włączania równouprawnienia płci do głównego nurtu polityki. Komisja będzie informowała wymienione organy o postępach prac grupy ekspertów ds. demograficznych.

(5)

W skład grupy wejdą przedstawiciele rządów państw członkowskich oraz niezależni eksperci.

(6)

Należy zatem powołać grupę ekspertów do spraw demograficznych, określić jej uprawnienia i strukturę organizacyjną,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Niniejszym powołuje się przy Komisji na odnawialną, pięcioletnią kadencję „grupę ekspertów do spraw demograficznych”, dalej zwaną „grupą”.

Artykuł 2

Zadania

Zadaniem grupy jest doradzanie Komisji w ramach procesu śledzenia zmian demograficznych oraz wdrażania kierunków polityki wytyczonych w komunikacie Komisji o demograficznej przyszłości Europy z dnia 12 października 2006 r. – dokument COM(2006) 571.

W szczególności, zadaniem grupy będzie:

wspomaganie Komisji w wyciąganiu wniosków z wyników badań, w rozpoznawaniu informacji istotnych pod kątem sprawozdań w dziedzinie demografii oraz ułatwianiu wymiany dobrych praktyk, dla której odpowiednim miejscem będzie forum demograficzne; analiza rezultatów licznych działań i prac badawczych w tej sferze prowadzonych przez instytucje europejskie,

umożliwienie państwom członkowskim wyrażenia opinii na temat działań, jakie należy podjąć w obliczu wyzwania demograficznego, a także na temat poszczególnych inicjatyw wynikających z komunikatu z dnia 12 października 2006 r. o demograficznej przyszłości Europy i jego następstw, zwłaszcza w dziedzinach, które nie zostały w pełni ogarnięte pracami istniejących komitetów i grup doradczych,

wspomaganie Komisji w opracowaniu przyszłych sprawozdań w dziedzinie demografii oraz w ocenie stanu przygotowań UE do zmian demograficznych (zestawienie, które ma być włączone do rocznego sprawozdania z postępów we wdrażaniu strategii lizbońskiej),

umożliwienie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie polityki rodzinnej, a także wspieranie wysiłków zmierzających do poprawy jakości życia osób spełniających obowiązki rodzinne,

pozyskiwanie wkładu partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, wnoszonego w formie ustnej i pisemnej.

Przewodniczący grupy może zalecać Komisji możliwość zasięgania opinii grupy na określony temat.

Artykuł 3

Skład – sposób powoływania

1.   W skład grupy wchodzą eksperci rządów państw członkowskich oraz eksperci niezależni.

Każde z państw członkowskich wyznacza na swojego reprezentanta jednego eksperta rządowego.

Spośród specjalistów kompetentnych w poszczególnych dziedzinach wymienionych w art. 2 Komisja mianuje występujących indywidualnie niezależnych ekspertów, którzy mają jej doradzać niezależnie od wszelkich zewnętrznych wpływów.

2.   Stosuje się następujące przepisy:

członkowie grupy pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub wygaśnięcia mandatu,

członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w tiret pierwszym lub drugim niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na czas pozostały do wygaśnięcia ich mandatu,

nazwiska wyznaczonych członków występujących indywidualnie publikowane są na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans, a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii C. Nazwiska te są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 (1) Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

Artykuł 4

Tryb funkcjonowania

1.   Komisja mianuje przewodniczącego grupy.

2.   Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracy grupy lub podgrup ekspertów lub obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia figurującego w programie posiedzenia, w przypadku gdy jest to stosowne i/lub konieczne.

3.   W przypadku gdy Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku prac grupy dotyczą spraw poufnych, nie mogą one być ujawniane.

4.   Posiedzenia grupy odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji i jej służb, zgodnie z określonymi przez Komisję procedurami i harmonogramem. Mogą również być zwoływane w innym miejscu, w szczególności na wniosek jednego z państw członkowskich, którego życzeniem byłoby gościć obrady grupy w związku z innym wydarzeniem mającym szczególne znaczenie z punktu widzenia zainteresowań grupy. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach tych mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.

5.   Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję.

6.   Służby Komisji mogą publikować w Internecie w oryginalnym języku danego dokumentu wszelkie podsumowania, wnioski, fragmenty wniosków lub też dokumenty robocze grupy.

Artykuł 5

Koszty posiedzeń

Komisja refunduje koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działaniami grupy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Eksperci rządowi nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są w zakresie dostępnych środków przeznaczonych dla danych służb w ramach procedury rocznego przydziału środków.

Artykuł 6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 czerwca 2007 r.

W imieniu Komisji

Vladimír ŠPIDLA

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.


Top