Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31989R1953

    Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1953/89 z dnia 30 czerwca 1989 r. zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3143/85 w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia w postaci koncentratu masła

    Dz.U. L 187 z 1.7.1989, p. 102–103 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 14/12/2005; Uchylona w sposób domniemany przez 32005R1898

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1989/1953/oj

    31989R1953



    Dziennik Urzędowy L 187 , 01/07/1989 P. 0102 - 0103
    Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 3 Tom 29 P. 0191
    Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 3 Tom 29 P. 0191


    Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1953/89

    z dnia 30 czerwca 1989 r.

    zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3143/85 w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia w postaci koncentratu masła

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

    uwzględniając rozporządzenie (EWG) nr 804/68 z dnia 27 czerwca 1988 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych [1], ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 763/89 [2], w szczególności jego art. 6 ust. 7,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3143/85 [3], ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1560/89 [4], wprowadziło program sprzedaży koncentratu masła po obniżonych cenach; zastosowanie tego środka przyczyniło się do zmniejszenia zapasów masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego;

    obecna sytuacja na rynku masła i wielkość zapasów interwencyjnych powodują bardzo dużą liczbę wniosków o ilości wystawione na sprzedaż; uwzględniając najlepsze zagwarantowanie zarządzania zapasami interwencyjnymi, równość dostępu do produktów i równość w traktowaniu nabywców, należy stworzyć udogodnienia, dzięki którym limitowana ilość masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego może zostać sprzedana w ramach procedury obejmującej dwa kolejne etapy, z których pierwszy dotyczy sprzedaży w drodze przetargu, drugi zaś sprzedaży po cenach ustalonych z wyprzedzeniem w oparciu o stawkę ryczałtową i z uwzględnieniem stałego zmniejszania zapasów, należy powiadomić o wygaśnięciu terminu określonego w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 3143/85;

    ze względu na ceny, po których jest sprzedawane masło, kwota zabezpieczenia dotycząca miejsca przeznaczenia powinna zostać zmniejszona;

    Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (EWG) nr 3143/85 wprowadza się następujące zmiany:

    1) "3. Powiadomienie o wygaśnięciu określone w ust. 2 obowiązuje z mocą od dnia 1 lipca 1989 r."

    ;

    2) w art. 2 ust. 4 tiret pierwsze "285 ECU" zastępuje się "250 ECU";

    3) dodaje się art. 2a w brzmieniu:

    "Artykuł 2a

    1. Masło określone w art. 1 akapit pierwszy może również zostać sprzedane w dwóch kolejnych etapach, z których pierwszy obejmuje sprzedaż w drodze przetargu, drugi zaś sprzedaż po cenach ustalonych z wyprzedzeniem w oparciu o stawkę ryczałtową.

    2. W pierwszym etapie masło zostaje wystawione na sprzedaż w drodze przetargu. Załączniki do rozporządzeń odnoszących się do sprzedaży masła zastępują ogłoszenie o zaproszeniu do składania ofert.

    Informacje dotyczące ilości i miejsc magazynowania masła można uzyskać pod adresami podanymi w Załączniku do wspomnianego wyżej rozporządzenia odnoszących się do sprzedaży masła. Ponadto agencje interwencyjne mogą umieścić ogłoszenia o przetargu w swoich siedzibach, jak też ogłosić o tym, korzystając z innych środków.

    Proponowane ceny ofertowe nie mogą być niższe pod rygorem odrzucenia oferty od ceny minimalnej określonej w ust. 3.

    3. Agencje interwencyjne przydzielą ilości wystawione do sprzedaży tym oferentom, którzy w swoich ofertach proponują cenę wyższą od lub równą cenie minimalnej ustalonej w Załączniku do rozporządzenia odnoszącego się do sprzedaży masła.

    Dla celów akapitu pierwszego agencje interwencyjne przyjmują najpierw ofertę lub oferty uwzględniające cenę najwyższą w stosunku do wspomnianej ceny minimalnej. Kolejne ilości są przydzielane oferentom określonym w akapicie pierwszym zgodnie z oferowanymi przez nich cenami, rozpoczynając od tej, która jest najwyższa w stosunku do przedmiotowej ceny minimalnej.

    W przypadkach otrzymania kilku ofert o tej samej cenie, w wyniku czego dostępne ilości są niewystarczające, agencja interwencyjna przydzieli je proporcjonalnie.

    Każdy oferent zostanie powiadomiony przez odpowiednią agencję interwencyjną o przyjęciu lub odrzuceniu jego oferty, najpóźniej w ciągu czterech dni roboczych po upływie terminu ustalonego dla składania ofert w odpowiedzi na przedmiotowe zaproszenie.

    Po zakończeniu określonej powyżej sprzedaży w drodze przetargu agencje interwencyjne umieszczą w swoich siedzibach ogłoszenie o wszelkich ilościach pozostałych, które są dostępne.

    4. W drugim etapie określonym w ust. 1 ilości pozostałe, które są dostępne po zakończeniu sprzedaży w drodze przetargu określonej w ust. 2 i 3, zostaną wystawione na sprzedaż po cenie minimalnej ustalonej w Załączniku do rozporządzenia odnoszącego się do sprzedaży masła.

    W tym celu wnioski o zakup zostaną przedłożone na warunkach przewidzianych w rozporządzeniu odnoszącym się do sprzedaży masła.

    5. Zabezpieczenie mające na celu zagwarantowanie przetworzenia masła na koncentrat masła, opakowany w postaci produktu końcowego w opakowanie zbiorcze i przekazany do handlu detalicznego we Wspólnocie zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, jest przedkładane przez nabywcę właściwemu organowi Państwa Członkowskiego, w którym przetwarzanie to ma miejsce przed przekazaniem do handlu detalicznego.

    Przetwarzanie masła i miejsce przeznaczenia określone w akapicie pierwszym stanowią podstawowe wymogi w rozumieniu art. 20 rozporządzenia (EWG) nr 2220/85.

    6. Masło jest usuwane nie później niż 15 dni po dniu, w którym oferta przetargowa określona w ust. 3 akapit czwarty lub wniosek o zakup określony w ust. 4 akapit drugi został przyjęty.

    7. Agencje interwencyjne powiadamiają Komisję w terminie określonym w ust. 3 akapit czwarty w odniesieniu do każdego zaproszenia o składaniu ofert, ilościach, o które wnioskowano, i odpowiadających im oferowanych cenach oraz o ilościach przydzielonych i cenach sprzedaży faktycznie zastosowanych, zgodnie z ust. 3.

    8. Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się w przypadku sprzedaży prywatnych, jeśli rozporządzenie odnoszące się do sprzedaży odnosi się do niniejszego rozporządzenia.

    9. Dla celów stosowania:

    - art. 4 ust. 4, termin 90 dni dla przetworzenia i opakowania jest obliczany ze skutkiem od ostatecznej daty przyjęcia oferty określonej w ust. 3 akapit czwarty,

    - art. 6 "przesyłka" oznacza ilość koncentratu masła wyprodukowanego z masła, zidentyfikowanego o doniesieniu do całej oferty lub jej części, o jednorodnej jakości i produkowanego stale w tych samych zakładach przetwórczych."

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 30 czerwca 1989 r.

    W imieniu Komisji

    Ray Mac Sharry

    Członek Komisji

    [1] Dz.U. L 148 z 28.6.1968, str. 13.

    [2] Dz.U. L 84 z 29.3.1989, str. 1.

    [3] Dz.U. L 298 z 12.11.1985, str. 9.

    [4] Dz.U. L 153 z 6.6.1989, str. 16.

    --------------------------------------------------

    Top