EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2024

Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne – urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej

Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne – urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Rozporządzenie (UE) 2019/2024 w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej

Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2018 w sprawie etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZEŃ?

  • W rozporządzeniu (UE) 2019/2024 ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu* w zakresie wprowadzania do obrotu lub do użytkowania urządzeń chłodniczych* z funkcją sprzedaży bezpośredniej zasilanych z sieci, w tym urządzeń przeznaczonych do chłodzenia artykułów niespożywczych.
  • W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2018 ustanawia się przepisy dotyczące etykietowania tych urządzeń chłodniczych oraz przekazywania dodatkowych informacji na ich temat.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wśród urządzeń objętych zakresem stosowania rozporządzeń (urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej) znajdują się szafy stosowane w supermarketach (chłodziarki i zamrażarki), chłodnicze automaty sprzedające, chłodziarki napojów, zamrażarki do lodów i witryny do lodów gałkowych.

Rozporządzenia nie stosuje się do:

  • urządzeń niezasilanych energią elektryczną;
  • urządzeń niewykorzystujących cyklu sprężania par do chłodzenia;
  • komponentów zewnętrznych, takich jak urządzenia skraplające lub sprężarki;
  • urządzeń przetwarzających żywność;
  • urządzeń specjalnie przeznaczonych do leków lub próbek pobieranych do celów naukowych;
  • urządzeń przeznaczonych do żywych środków spożywczych, takich jak żywe ryby i skorupiaki;
  • lad sałatkowych (tj. urządzeń zapewniających łatwy dostęp np. do dodatków do pizzy lub składników sałatek);
  • poziomych lad do wydawania żywności przeznaczonych do pracy w temperaturach roboczych chłodzenia;
  • urządzeń, które nie są wyposażone w zintegrowany układ chłodzący i których działanie opiera się na pobieraniu schłodzonego powietrza;
  • automatów sprzedających przeznaczonych do pracy w temperaturach roboczych mrożenia;
  • lad do wydawania ryb z kruszonym lodem;
  • szaf chłodniczych lub mroźniczych, schładzarek lub zamrażarek szokowych, urządzeń skraplających i agregatów do oziębiania cieczy;
  • urządzeń do przechowywania wina i minibarów.

W rozporządzeniu Komisji:

  • wskazano, w załączniku II, terminy wejścia w życie wymogów dotyczących ekoprojektu. Termin początkowy określono na dzień 1 marca 2021 r. Z dniem 1 września 2023 r. wprowadzane zostaną kolejne wymogi. Obejmują one:
    • efektywność energetyczną
    • zasobooszczędność
    • informacje dla instalatorów i użytkowników końcowych;
  • określono procedurę oceny zgodności oraz, w załączniku III, metody pomiarów i obliczeń, które należy stosować.

Organy krajowe stosują procedury weryfikacji określone w załączniku IV podczas przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru rynku.

Producenci, importerzy lub ich upoważnieni przedstawiciele nie mogą wprowadzać na rynek produktów mających możliwość wykrywania, że są testowane, i zmieniających swoje działanie w celu osiągnięcia lepszego wyniku w zakresie któregokolwiek z badanych parametrów.

W załączniku V określono orientacyjne poziomy referencyjne obliczone na podstawie najlepszych produktów i technologii dostępnych dla urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej w odniesieniu do ich wskaźnika efektywności energetycznej.

Komisja, w ciągu czterech lat od wejścia w życie rozporządzenia, dokonuje jego przeglądu w kontekście postępu technologicznego oraz przeprowadza ocenę szeregu aspektów.

Na mocy rozporządzenia urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej są po raz pierwszy obejmowane wymogami dotyczącymi ekoprojektu.

Rozporządzenie delegowane uzupełnia rozporządzenie (UE) 2017/1369 w sprawie etykietowania energetycznego i zawiera przepisy obowiązujące dostawców, dystrybutorów i internetowe platformy hostingowe.

  • Dostawcy zapewniają, aby:
    • każde urządzenie chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej miało drukowaną etykietę uwzględniającą format określony w załączniku III;
    • informacje znajdujące się na karcie informacyjnej produktu, określone w załączniku V, oraz treść dokumentacji technicznej (załącznik VI) wprowadzono do bazy danych o produktach;
    • reklamy wizualne konkretnych modeli zawierały klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikami VII i VIII;
    • promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry, zawierały jego klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII;
    • dystrybutorom każdego modelu urządzenia chłodniczego z funkcją sprzedaży bezpośredniej udostępniono etykietę elektroniczną w formacie określonym w załączniku III oraz elektroniczną kartę informacyjną produktu określoną w załączniku V.
  • Dystrybutorzy zapewniają, aby:
    • każde urządzenie chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej było zaopatrzone w punkcie sprzedaży, w tym na targach, w dostarczoną przez dostawców zgodnie z załącznikiem III etykietę, umieszczoną w taki sposób, aby była wyraźnie widoczna;
    • w przypadku sprzedaży na odległość etykieta i karta informacyjna produktu były zgodne z załącznikami VII i VIII;
    • reklamy wizualne konkretnego modelu, w tym w internecie, zawierały klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII;
    • promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry, zawierały jego klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikami VII i VIII.
  • Internetowe platformy hostingowe zapewniają, aby:
    • etykieta elektroniczna i elektroniczna karta informacyjna produktu dostarczone przez dystrybutora były wyraźnie wyświetlane, zgodnie z załącznikiem VIII, na wszystkich urządzeniach chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej sprzedawanych bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej.

Organy krajowe stosują procedurę weryfikacji określoną w załączniku IX podczas przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru rynku.

Klasę efektywności energetycznej ustala się na podstawie współczynnika obliczonego zgodnie z załącznikiem II.

Komisja dokonuje przeglądu rozporządzenia w kontekście postępu technologicznego w ciągu czterech lat od jego wejścia w życie.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Oba rozporządzenia mają zastosowanie od dnia 1 marca 2021 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Ekoprojekt: polityka służąca poprawie, dzięki lepszemu projektowaniu, efektywności ekologicznej produktów, zwłaszcza zaś ich efektywności energetycznej, podczas całego cyklu życia.
Urządzenie chłodnicze: szafa izolowana z co najmniej jedną komorą, w której panują warunki o konkretnej kontrolowanej temperaturze, chłodzona poprzez naturalną lub wymuszoną konwekcję.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2024 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE (Dz.U. L 315 z 5.12.2019, s. 313–334)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2018 z dnia 11 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej (Dz.U. L 315 z 5.12.2019, s. 155–186)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE (Dz.U. L 198 z 28.7.2017, s. 1–23)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 195–230)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (Dz.U. L 197 z 24.7.2012, s. 38–71)

Kolejne zmiany dyrektywy 2012/19/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10–35)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020

Góra