Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0090

    Bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska wyposażenie statków w UE

    Bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska wyposażenie statków w UE

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 2014/90/UE w sprawie wyposażenia morskiego

    JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

    Cele dyrektywy są następujące:

    • zwiększenie bezpieczeństwa na morzu;
    • zapobieganie zanieczyszczaniu mórz;
    • zapewnienie jednakowej interpretacji międzynarodowych norm bezpieczeństwa dotyczących wyposażenia statków Unii Europejskiej (UE) w całej UE.

    Nakłada ona również dodatkowe wymogi na organy krajowe odpowiedzialne za certyfikację wyposażenia statków pływających pod banderą danego kraju (na podstawie konwencji międzynarodowych) w zakresie wydawania, zatwierdzania lub wznawiania certyfikatów.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich statków pod banderą UE, niezależnie od tego, czy statek znajdował się na terytorium UE w momencie montażu wyposażenia.
    • Ocena zgodności wyposażenia dokonywana jest przez niezależną stronę trzecią („jednostkę notyfikowaną”).
    • Wyposażenie zgodne z wymogami dyrektywy jest oznaczone znakiem certyfikacji („znakiem koła sterowego”).
    • Producent wyposażenia może także dołączyć oznakowanie elektroniczne do swoich produktów. Powinno to ułatwić nadzorowanie rynku i zapobieganie podrabianiu elementów wyposażenia morskiego.
    • Państwa członkowskie UE muszą prowadzić nadzór nad rynkiem w odpowiednim zakresie.
    • Jeżeli organy krajowe uznają, że element wyposażenia objęty tym aktem stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego, zdrowia ludzi lub dla środowiska albo że nie spełnia on wymogów prawnych, dostawca takiego elementu musi go wycofać.

    Komisja Europejska przyjęła następujące akty delegowane i wykonawcze:

    • Rozporządzenie delegowane (UE) 2018/414 uzupełnia dyrektywę 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego. Analiza kosztów i korzyści dotycząca wykorzystania oznakowania elektronicznego w celu uzupełnienia lub zastąpienia znaku koła sterowego przeprowadzona przez Komisję wykazała, że dzięki oznakowaniu elektronicznemu wyposażenia morskiego: producenci powinni odnieść korzyści z lepszego zapobiegania podróbkom; identyfikowalność wyposażenia i kontrola zapasów powinny stać się łatwiejsze do przeprowadzenia przez właścicieli/operatorów statków; natomiast organy nadzoru rynku powinny odnieść korzyści z bezpośredniego i łatwego dostępu do odpowiednich baz danych, co poprawi kontrole walidacyjne certyfikatów. W wyniku tej analizy stwierdzono, że łączne inwestycje będą niewielkie w stosunku do oczekiwanych korzyści oraz że koszty dla organów i sektora są przystępne ze względu na możliwy scenariusz stopniowego wdrażania na zasadzie dobrowolności.
    • Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/608 ustanawia kryteria techniczne dotyczące znaczników elektronicznych do wyposażenia morskiego.

    Ponadto, na podstawie uprawnień wykonawczych nadanych jej przez prawodawcę, Komisja przyjmuje co roku akt wykonawczy, który zawiera najnowsze przepisy dotyczące wymogów w zakresie projektu, budowy i działania oraz norm badań dla wyposażenia morskiego.

    OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

    Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 18 września 2016 r.

    KONTEKST

    • Międzynarodowe konwencje w dziedzinie bezpieczeństwa na morzu zobowiązują kraje bandery do zapewnienia zgodności wyposażenia wykorzystywanego na statkach z określonymi wymogami dotyczącymi rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych i eksploatacyjnych.
    • W związku z realizacją tego wymogu pozostawiono jednak państwom znaczny margines swobody, co może doprowadzić do różnic w poziomie bezpieczeństwa produktów i zakłócić swobodny przepływ towarów w UE.
    • Wdrożenie ujednoliconych zasad certyfikacji w UE pozwoli uniknąć tych problemów i zapewni prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku. Ponadto załoga i pasażerowie statków pływających pod banderą państwa członkowskiego mogą być pewni, że wyposażenie oznakowane kołem sterowym zostało sprawdzone i uzyskało certyfikaty zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wyposażenia morskiego i uchylająca dyrektywę Rady 96/98/WE (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 146–185).

    Kolejne zmiany dyrektywy 2014/90/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1157 z dnia 4 lipca 2022 r. ustanawiające zasady stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE w odniesieniu do wymogów w zakresie projektu, budowy i działania oraz norm badań dla wyposażenia morskiego i uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1158 (Dz.U. L 180 z 6.7.2022, s. 1–243).

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/608 z dnia 19 kwietnia 2018 r. ustanawiające kryteria techniczne dotyczące znaczników elektronicznych do wyposażenia morskiego (Dz.U. L 101 z 20.4.2018, s. 64–67).

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/414 z dnia 9 stycznia 2018 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego (Dz.U. L 75 z 19.3.2018, s. 3–17).

    Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022

    Góra