EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Współpraca naukowa i technologiczna między UE a Kanadą

Współpraca naukowa i technologiczna między UE a Kanadą

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Umowa w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą

Decyzja 96/219/WE dotycząca zawarcia Umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą

Umowa zmieniająca Umowę w sprawie współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską i Kanadą

Decyzja 1999/408/WE dotycząca zawarcia Umowy zmieniającej Umowę w sprawie współpracy naukowej i technicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

W umowie ustanowiono formalne ramy współpracy w celu zachęcania i ułatwiania działalności w zakresie nauki i technologii w obszarach wspólnych zainteresowań.

Decyzja zatwierdza umowę w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie: UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Współpraca w ramach umowy opiera się na następujących zasadach:

  • obopólnych korzyści;
  • terminowej wymiany informacji;
  • zrównoważonej realizacji korzyści gospodarczych i społecznych przez UE i Kanadę;
  • skutecznej ochrony własności intelektualnej oraz sprawiedliwego udziału w prawach własności intelektualnej.

Obszary współpracy

W odniesieniu do UE, zakres współpracy obejmuje wszelkie badania i rozwój technologii oraz działania pokazowe, określone w:

  • art. 180 lit. a) TFUE – wykonywanie programów badań, rozwoju technologicznego i demonstracyjnych, wraz z promowaniem współpracy z przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami oraz między nimi; oraz
  • art. 180 lit. d) TFUE – popieranie kształcenia i mobilności naukowców w Unii – wyłącznie w zakresie sieci pomiędzy operatorami infrastruktury i powiązanymi projektami badawczymi.

W odniesieniu do Kanady, zakres współpracy obejmuje wszelką działalność naukowo-techniczną, niezwiązaną z obronnością, finansowaną lub prowadzoną przez departamenty lub agencje Rządu Kanady. Omawiana współpraca może objąć taką działalność finansowaną lub prowadzoną przez rządy prowincji lub terytoriów Kanady w przypadku gdy właściwe rządy prowincji lub terytoriów współdziałają ze sobą.

Współpraca

Współpraca może obejmować:

  • udział osób fizycznych i prawnych, włączając w to same Strony, uniwersytety, instytuty badawcze oraz wszystkie inne organy lub przedsiębiorstwa w projektach badawczych UE lub Kanady, zgodnie z procedurami obowiązującymi każdą ze Stron;
  • wspólne korzystanie z urządzeń badawczych;
  • wizyty oraz wymiany personelu naukowego, technicznego i innego właściwego personelu do celów uczestniczenia w seminariach, sympozjach i warsztatach;
  • wymianę informacji takich, jak praktyki, przepisy ustawowe i wykonawcze oraz programy istotne dla współpracy zgodnie z umową;
  • inną działalność określoną przez Wspólny Komitet Współpracy Naukowej i Technologicznej powołany na mocy umowy.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie w dniu 27 lutego 1996 r. i została zawarta na czas nieokreślony.

KONTEKST

Umowa opiera się na współpracy zawartej pomiędzy UE a Kanadą zgodnie z umową ramową z 1976 r. dotyczącą współpracy handlowej i gospodarczej.

Szerszy zakres współpracy gospodarczej i handlowej pomiędzy UE a Kanadą reguluje kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA).

Więcej informacji:

  • Kanada i UE (Europejska Służba Działań Zewnętrznych).

Więcej informacji na temat współpracy z Kanadą w zakresie badań naukowych i innowacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą (Dz.U. L 74 z 22.3.1996, s. 26–33)

Decyzja Rady 96/219/WE z dnia 26 lutego 1996 r. dotycząca zawarcia Umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą (Dz.U. L 74 z 22.3.1996, s. 25)

Umowa zmieniająca Umowę w sprawie współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską i Kanadą (Dz.U. L 156 z 23.6.1999, s. 24–25)

Tekst skonsolidowany zmienionej umowy (ma jedynie wartość dokumentacyjną).

Decyzja Rady 1999/408/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. dotycząca zawarcia Umowy zmieniającej Umowę w sprawie współpracy naukowej i technicznej między Wspólnotą Europejską a Kanadą (Dz.U. L 156 z 23.6.1999, s. 23)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (Dz.U. L 11 z 14.1.2017, s. 23–1079)

Umowa Ramowa dotycząca współpracy handlowej i gospodarczej między Wspólnotami Europejskimi a Kanadą (Dz.U. L 260 z 24.9.1976, s. 2–5)

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019

Top