Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konwencja o pomocy żywnościowej

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Konwencja o pomocy żywnościowej

Unia Europejska (UE) przyczynia się do zaspokajania potrzeb żywnościowych i żywieniowych najsłabszych grup społecznych w krajach nienależących do UE. Dzięki konwencji koordynacja działań darczyńców przebiega sprawniej i efektywniej na poziomie globalnym.

AKT

Decyzja Rady 2012/738/UE w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Konwencji o wsparciu żywnościowym.

STRESZCZENIE

Na czym polega problem

Konwencja o pomocy żywnościowej, najnowsze z serii porozumień wielostronnych między darczyńcami, dąży do zapewnienia odpowiedniego i skutecznego wsparcia żywnościowego i żywieniowego dla najsłabszych grup społecznych w państwach kwalifikujących się, na podstawie zidentyfikowanych potrzeb.

Celem konwencji jest:

  • ratowanie życia,
  • ograniczenie zjawiska głodu,
  • poprawienie bezpieczeństwa żywnościowego*
  • poprawienie sytuacji żywieniowej najsłabszych grup społecznych w państwach kwalifikujących się.

Zgodnie z unijną polityką w zakresie humanitarnego wsparcia żywnościowego nowa konwencja ma na celu poprawienie spożycia przez najsłabsze grupy społeczne odpowiedniej, bezpiecznej i bogatej w substancje odżywcze żywności oraz dostępu do niej, na podstawie właściwej analizy potrzeb.

Co się zmieniło

Na mocy konwencji strony zobowiązane są do wymiany informacji, współpracy i wzajemnej komunikacji. Konwencja pełni także rolę forum dyskusyjnego, umożliwiając zainteresowanym stronom wymianę informacji na różne tematy - np. wnioski z przeprowadzenia programu danego typu - by dopilnować, że ich zasoby są wykorzystywane z maksymalnym skutkiem.

Jak to działa: Każda ze stron zgłasza swoje minimalne zobowiązania roczne w zakresie wsparcia żywnościowego w ujęciu ilościowym (tonaż) lub wartościowym. W miarę możliwości zobowiązania te powinny mieć formę dotacji.

Konwencja jasno określa, że udzielenie pomocy żywnościowej nie może być w żaden sposób związane z wywozem na warunkach handlowych produktów rolnych, innych towarów czy usług do państw odbiorców.

Strony mogą wnieść swój wkład:

  • w ramach stosunków dwustronnych,
  • za pośrednictwem organizacji międzyrządowych lub innych organizacji międzynarodowych,
  • za pośrednictwem innych partnerów zajmujących się wsparciem żywnościowym.

Państwa kwalifikujące się:

  • państwa figurujące w wykazie odbiorców oficjalnej pomocy rozwojowej, opracowanym przez działający przy OECD Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC),
  • dowolne inne państwa wskazane w regulaminie i zasadach wykonawczych.

Kontekst: Unia Europejska jest stroną Międzynarodowego porozumienia w sprawie zboża z 1995 r., które obejmuje dwa odrębne instrumenty prawne: Konwencję o handlu zbożem oraz przedmiotową Konwencję o pomocy żywnościowej. Do pozostałych sygnatariuszy zaliczają się: Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Japonia i Szwajcaria.

Definicja

* bezpieczeństwo żywnościowe: podczas światowego szczytu żywnościowego w 1996 r. bezpieczeństwo żywnościowe zdefiniowano jako „warunki, w których wszyscy ludzie mają zawsze fizyczny dostęp do pożywienia i ekonomiczne możliwości zakupu odpowiedniej ilości bezpiecznego i pożywnego jedzenia, zaspokajającego ich potrzeby i preferencje żywnościowe i umożliwiającego aktywne i zdrowe życie”.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja Rady 2012/738/UE

13.11.2012

-

Dz.U. L 330 z 30.11.2012

AKTY POWIĄZANE

Decyzja Rady 2011/339/UE w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Komitetu ds.Pomocy Żywnościowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.

Decyzja Rady 2010/316/UE określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Komitetu ds.Pomocy Żywnościowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.

Decyzja Rady 2011/224/UE określająca stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Międzynarodowej Rady Zbożowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o handlu zbożem z 1995 r.

Decyzja Rady 2000/421/WE w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014

Top