Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mechanizm wymiany informacji dotyczących środków krajowych w dziedzinie azylu i imigracji

Mechanizm wymiany informacji dotyczących środków krajowych w dziedzinie azylu i imigracji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2006/688/WE ustanawiająca mechanizm wymiany informacji dotyczących środków państw UE w obszarach azylu i imigracji

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Decyzja ma na celu usprawnienie wymiany pomiędzy państwami UE informacji dotyczących środków krajowych w obszarach azylu i imigracji.

Ustanawia się w niej formalną procedurę wymiany informacji między państwami UE a Komisją Europejską. Ma ona służyć lepszej koordynacji polityki w dziedzinie imigracji i azylu przez państwa UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Wymiana i przekazywanie informacji

Mechanizm wymiany informacji umożliwia wymianę pomiędzy Komisją a państwami UE informacji dotyczących przepisów krajowych w obszarach azylu i imigracji.

Państwa UE są zobowiązane przekazać informacje na temat środków, które zamierzają podjąć lub które ostatnio podjęły:

  • poprzez sieć opartą na internecie;
  • z wykorzystaniem formularza sprawozdawczego załączonego do decyzji.

Informacje te są przekazywane w możliwie najkrótszym terminie nie później niż do czasu, gdy staną się publicznie dostępne.

Państwa UE są zobowiązane informować Komisję i pozostałe państwa UE jedynie o środkach, które mogą mieć istotny wpływ:

  • na kilka państw UE;
  • na całą UE.

Stworzenie sieci i zarządzanie nią

Komisja jest odpowiedzialna za stworzenie sieci i zarządzanie nią. Przy tworzeniu sieci Komisja miała wykorzystać istniejącą platformę techniczną transeuropejskiej sieci telematycznej dla wymiany informacji pomiędzy organami państw UE (zwaną CIRCA). Sieć ta umożliwia Komisji i państwom UE występowanie do jednego państwa lub do większej ich liczby o dodatkowe informacje dotyczące przekazywanych środków.

Dokonanie w ten sposób powiadomienia o konkretnych środkach krajowych może stać się zalążkiem wymiany poglądów pomiędzy ekspertami z państw UE a Komisją.

Niezależnie od tych dyskusji na tematy techniczne Komisja przygotowuje każdego roku sprawozdanie podsumowujące najistotniejsze informacje przekazywane przez państwa UE. Sprawozdanie to jest przedkładane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Stanowi ono podstawę do debaty na temat krajowej polityki w dziedzinie azylu i imigracji na szczeblu ministerialnym.

Ocena

W 2009 r. Komisja opublikowała sprawozdanie z oceny funkcjonowania mechanizmu wymiany informacji. W okresie od kwietnia 2007 r. do 30 września 2009 r. jedynie 16 państw UE przekazało informacje z jego wykorzystaniem. Dotyczyły one raptem 45 środków. Nie informowano o ostatecznych decyzjach sądów najwyższych lub trybunałów.

Format przekazywanych informacji zwykle nie był jednorodny. Państwa nie zawsze korzystały też z załączonego do decyzji formularza sprawozdawczego.

Niekiedy w języku angielskim wskazywano tylko tytuł właściwego środka, a przekazywany tekst znajdował się w języku oryginalnym, co stwarzało problemy ze zrozumieniem informacji. Dostrzegalne były także różnice w treści wypełnionych formularzy sprawozdawczych: niektóre zawierały dość kompleksowe informacje, inne natomiast były ograniczone zaledwie do wzmianki, która nie oddawała w pełni istoty środka.

W sprawozdaniu wskazano, że mechanizm wymiany informacji nie spełnił pokładanych w nim nadziei, ponieważ ilość przekazanych informacji była symboliczna. Z uwagi jednak na stosunkowo krótki okres funkcjonowania mechanizmu Komisja uznała za przedwczesne proponowanie zmian do decyzji.

Mechanizm wymiany informacji dotyczących krajowych środków w dziedzinie azylu i imigracji nie został uruchomiony ani przez Komisję, ani przez państwa UE, nawet w 2015 i 2016 r., czyli w tych latach, w których do Europy napływało szczególnie wielu migrantów. Państwa UE (prezydencje Unii Europejskiej) wolały korzystać przy wymianie informacji o przepływach migracyjnych z unijnego mechanizmu informowania w sytuacjach kryzysowych. Obowiązki w tym zakresie zaczęły następnie stopniowo przejmować właściwe agencje Unii Europejskiej (EASO i FRONTEX), które obecnie przekazują większość danych niezbędnych do zarządzania aktualnymi przepływami migracyjnymi. Dalsze informacje na temat najważniejszych zmian w dziedzinie polityki migracyjnej w państwach UE są publikowane w biuletynach informacyjnych Europejskiej Sieci Migracyjnej, które są wydawane raz na kwartał.

Nie można jednak wykluczyć, że mechanizm wymiany informacji okaże się użyteczny w ramach przyszłych procesów wymiany informacji dotyczących migracji pomiędzy państwami UE a Komisją. W związku z tym jego dalsze istnienie należy uznać za uzasadnione.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od dnia 3 listopada 2006 r.

KONTEKST

Krajowe środki w obszarze imigracji i azylu mogą mieć wpływ na inne państwa UE. Wynika to z:

  • braku kontroli granicznych w strefie Schengen;
  • bliskich stosunków społeczno-gospodarczych pomiędzy państwami UE; oraz
  • rozwoju wspólnej polityki wizowej oraz polityki w zakresie imigracji i azylu.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2006/688/WE z dnia 5 października 2006 r. w sprawie ustanowienia mechanizmu wymiany informacji dotyczących środków państw członkowskich w obszarach azylu i imigracji (Dz.U. L 283 z 14.10.2006, s. 40–43)

DOKUMENT POWIĄZANY

Sprawozdanie Komisji zgodnie z art. 4 i 5 decyzji Rady z dnia 5 października 2006 r. w sprawie ustanowienia mechanizmu wymiany informacji dotyczących środków państw członkowskich w obszarach azylu i imigracji (COM(2009) 687 final z 17.12.2009)

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018

Top