EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu' for an updated information about the subject.

Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu

Rozporządzenie (UE) nr 439/2010 ustanawia Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu w celu wzmocnienia współpracy między państwami członkowskimi w tym obszarze i wsparcia w pokonywaniu sytuacji kryzysowych.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 439/2010 z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu.

STRESZCZENIE

Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (ang. skrót EASO) to agencja Unii Europejskiej (UE) działająca od 2011 roku. Do jego funkcji należy:

  • wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w sprawach azylu;
  • wsparcie państw członkowskich, których systemy azylowe i systemy przyjmowania znajdują się pod szczególną presją;
  • usprawnienie wdrażania wspólnego europejskiego systemu azylowego (WESA).

Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria powinny wkrótce przystąpić do EASO jako państwa stowarzyszone. Stanie się to po zakończeniu negocjacji umów przez UE i ratyfikacji każdej z nich.

Wspieranie współpracy między państwami członkowskimi w sprawach azylu

Rolą EASO w tym obszarze jest:

  • zachęcanie państw członkowskich do wymiany i zbierania dobrych praktyk;
  • organizowanie działań związanych z gromadzeniem, analizowaniem i udostępnianiem informacji o krajach pochodzenia osób występujących o ochronę międzynarodową;
  • ułatwianie, w razie konieczności, relokacji osób korzystających z ochrony międzynarodowej w ramach Unii;
  • tworzenie i rozwijanie szkoleń dostępnych dla członków wszystkich krajowych organów administracyjnych oraz sądów i trybunałów, a także krajowych służb odpowiedzialnych za kwestie azylowe w państwach członkowskich;
  • gromadzenie użytecznych informacji w celu identyfikacji zagrożeń związanych z masowym napływem osób ubiegających się o azyl i zdolności zainteresowanych państw do reagowania, co ma na celu stworzenie systemów wczesnego ostrzegania i przygotowanie środków nadzwyczajnych, wymaganych do przeciwdziałania tego typu presjom.

Wsparcie dla państw członkowskichznajdujących się pod szczególną presją

EASO koordynuje pomoc w nagłych wypadkach dla państw członkowskich, których systemy azylowe i systemy przyjmowania znajdują się pod wyjątkowo dużą presją, poprzez zapewnienie tymczasowego wsparcia.

Pomoc ta polega w głównej mierze na oddelegowaniu do państw członkowskich, które o to wnioskują, zespołów wsparcia w dziedzinie azylu, które udzielają wiedzy fachowej w zakresie usług tłumaczenia ustnego, informacji o krajach pochodzenia oraz wiedzy w zakresie rozpatrywania spraw azylowych i zarządzania nimi.

W przypadku gdy EASO zdecyduje się na oddelegowanie jednego zespołu wsparcia w dziedzinie azylu lub większej ich liczby, sporządza plan operacyjny wspólnie z wnioskującym państwem członkowskim w celu określenia:

  • sposobu postępowania i celów oddelegowania;
  • przewidywanego okresu oddelegowania;
  • geograficznego obszaru, do którego zespoły zostaną oddelegowane;
  • składu zespołów oraz opisu zadań jego członków.

Eksperci zespołów wsparcia udostępniani są przez państwa członkowskie i stanowią część rezerwy interwencyjnej w dziedzinie azylu EASO.

Wdrażanie wspólnego europejskiego systemu azylowego (WESA)

EASO przyczynia się do wdrażania WESA zarówno wewnątrz Unii Europejskiej, jak i poza nią.

W kwestiach dotyczących wewnętrznych wymiarów WESA wkład EASO polega w głównej mierze na:

  • gromadzeniu informacji dotyczących rozpatrywania wniosków o przyznanie ochrony międzynarodowej w państwach członkowskich i przepisów krajowych związanych z kwestiami azylu; a także
  • sporządzaniu rocznego sprawozdania na temat sytuacji w dziedzinie azylu w Europie i przygotowywaniu, jeśli to konieczne, dokumentów technicznych dotyczących wdrażania instrumentów Unii z dziedziny azylu.

W kwestiach, które dotyczą zewnętrznych wymiarów WESA, EASO odpowiada zwłaszcza za:

  • koordynowanie wymiany informacji i działań przedsięwziętych przez państwa członkowskie w związku z relokacją uchodźców pochodzących z państw trzecich;
  • współpracę z państwami trzecimi w celu propagowania i wsparcia budowania zdolności systemów azylowych i systemów przyjmowania tych państw oraz realizację regionalnych programów ochrony.

Struktura i zarządzanie EASO

Zarząd jest organem EASO odpowiedzialnym za planowanie i monitorowanie. W jego skład wchodzą przedstawiciele państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych, Komisji Europejskiej i przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Dyrektor wykonawczy mianowany jest przez zarząd i jest odpowiedzialny za bieżące administrowanie agencją. Jest on jej prawnym przedstawicielem.

Forum doradcze stanowi platformę dla regularnego dialogu dwustronnego między EASO i społeczeństwem obywatelskim z myślą o wymianie informacji i gromadzeniu wiedzy. Skupia ono ekspertów z różnych dziedzin związanych z kwestiami azylu.

Urząd uzyskuje wpływy głównie dzięki wkładom zarejestrowanym w ogólnym budżecie UE i wkładom z państw stowarzyszonych.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 439/2010

18.6.2010

-

Dz.U. L 132 z 29.5.2010

AKTY POWIĄZANE

Decyzja 2010/762/UE przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 25 lutego 2010 r. w sprawie ustalenia siedziby Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (Dziennik Urzędowy L 324 z 9.12.2010)

Decyzja ustala siedzibę Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu w Valletcie na Malcie.

Decyzja Rady 2014/185/UE z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, uzgodnień między Unią Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczących warunków udziału tego państwa w pracach Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (Dziennik Urzędowy L 102 z 5.4.2014)

Decyzja Rady 2014/186/UE z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, uzgodnień między Unią Europejską a Księstwem Liechtensteinu dotyczących warunków udziału tego państwa w pracach Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (Dziennik Urzędowy L 102 z 5.4.2014)

Decyzja Rady 2014/194/UE z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, uzgodnień między Unią Europejską a Republiką Islandii dotyczących warunków udziału tego państwa w pracach Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (Dziennik Urzędowy L 106 z 9.4.2014)

Decyzja Rady 2014/204/UE z dnia 11 lutego 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, oraz tymczasowego stosowania uzgodnień między Unią Europejską a Królestwem Norwegii dotyczących warunków udziału tego państwa w pracach Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (Dziennik Urzędowy L 109 z 12.4.2014)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014

Top