Unijne środowisko jednego okienka w dziedzinie ceł
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (UE) 2022/2399 ustanawiające unijne środowisko jednego okienka w dziedzinie ceł
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
- Ustanawia w Unii Europejskiej (UE) środowisko jednego okienka w dziedzinie ceł* (EU SWE-C) służące zacieśnieniu współpracy i zapewnieniu interoperacyjności między obszarami celnymi i pozacelnymi w celu usprawnienia elektronicznej wymiany dokumentów i informacji wymaganych w procesie odprawy towarów.
- Określa przepisy mające na celu poprawę cyfrowej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między organami celnymi a innymi organami rządowymi (znanymi jako „właściwe organy partnerskie”*), odpowiedzialnymi za egzekwowanie unijnych formalności pozacelnych* na granicach UE w różnych obszarach wchodzących w zakres kompetencji przydzielonych Unii na mocy traktatów, takich jak zdrowie i bezpieczeństwo, ochrona środowiska, rybołówstwo, rolnictwo i nadzór rynku.
- Ustanawia scentralizowany system, znany jako unijny system jednego okienka w dziedzinie ceł służący do wymiany świadectw (EU CSW-CERTEX), w celu poprawy wymiany i przetwarzania danych przekazywanych organom celnym i właściwym organom partnerskim przez przedsiębiorców, zapewniając tym organom otrzymywanie oryginalnych danych w czasie rzeczywistym.
- Nakłada na państwa członkowskie UE wymóg, by ustanowiły i obsługiwały zestaw usług i systemów znanych jako „krajowe środowiska jednego okienka w dziedzinie ceł”, aby umożliwić wymianę informacji między systemami elektronicznymi ich organów celnych, właściwymi organami partnerskimi i przedsiębiorcami.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Komponenty EU SWE-C
Rozporządzenie zapewnia ramy dla współpracy cyfrowej między organami celnymi i innymi organami poprzez trzy główne elementy:
- unijne systemy pozacelne*
- krajowe środowiska jednego okienka w dziedzinie ceł; oraz
- system EU CSW-CERTEX.
Ramy te umożliwiają wymianę informacji między krajowymi systemami celnymi a unijnymi systemami pozacelnymi za pośrednictwem systemu EU CSW-CERTEX w celu ułatwienia elektronicznych kontroli administracyjnych w momencie odprawy celnej.
Interoperacyjność między elementami EU SWE-C
Interoperacyjność między komponentami EU SWE-C jest możliwa dzięki dwóm warstwom cyfrowej współpracy administracyjnej: wzajemnej pomocy administracyjnej (G2G) oraz współpracy między przedsiębiorstwami a administracją publiczną (B2G). Pozwala to na wymianę informacji między organami celnymi, właściwymi organami partnerskimi a przedsiębiorcami. Rozporządzenie ma następujące cele.
- Wdrożenie systemu G2G do 2025 r. w celu zwiększenia i usprawnienia wymiany informacji między organami celnymi i właściwymi organami partnerskimi, aby mogły one automatycznie i skutecznie wymieniać i sprawdzać informacje wymagane do procesu odprawy celnej. Ta automatyczna weryfikacja zapewni również właściwe monitorowanie i kontrolę ilości towarów przywożonych lub wywożonych na poziomie UE, zmniejszając w ten sposób ryzyko błędów i oszustw podczas egzekwowania wymogów pozacelnych.
- Wdrożenie systemu B2G dziewięć lat po wejściu w życie rozporządzenia, aby usprawnić procesy odprawy towarów dla przedsiębiorców podczas przemieszczania towarów z i do UE. System ten umożliwi przedsiębiorcom korzystanie z jednego portalu w danym państwie członkowskim do przedkładania wszystkich danych wymaganych do odprawy celnej towarów, zamiast przekazywania danych oddzielnie do krajowych systemów celnych i unijnych systemów pozacelnych.
- Zapewnienie, aby numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy był wykorzystywany jako główny identyfikator przedsiębiorców w odniesieniu do informacji wymienianych za pośrednictwem systemów G2G i B2G, w tym w odniesieniu do kontroli przeprowadzanych przez właściwe organy partnerskie.
Ochrona danych
- System EU SWE-C został zaprojektowany z zachowaniem zasad dotyczących ochrony danych i prywatności.
- Dane są przechowywane w systemach źródłowych (celnych lub pozacelnych) i wykorzystywane wyłącznie do celów określonych w już obowiązujących przepisach prawa celnego i przepisach sektorowych.
- Podczas wykonywania operacji przetwarzania danych system EU CSW-CERTEX nie przechowuje żadnych danych. Polega to na tym, że każda wymiana i przekształcenie danych odbywa się w czasie rzeczywistym, powodując kontekstowe usuwanie wszelkich danych natychmiast po zakończeniu operacji przetwarzania.
- W systemie przechowywany jest wyłączenie plik rejestru potwierdzający, że miało miejsce przekazanie, wraz z numerami referencyjnymi odnośnych dokumentów.
Formalności pozacelne objęte EU SWE-C
- Załącznik do rozporządzenia zawiera formalności pozacelne przewidziane w unijnych systemach pozacelnych, których stosowanie jest obowiązkowe lub dobrowolne, w zależności od wymogów określonych w unijnych przepisach sektorowych dla każdej mającej zastosowanie dziedziny polityki.
- Rozporządzenie zapewnia stosowanie systemu EU CSW-CERTEX przez wszystkie państwa członkowskie, aby objąć nim wymianę cyfrową różnych unijnych formalności pozacelnych z różnorodnych obszarów polityki. Każda z tych formalności będzie musiała spełniać określone wymogi prawne i techniczne, które będą stopniowo wprowadzane w ramach EU SWE-C.
- Od 2025 r. EU CSW-CERTEX będzie obejmował wymogi sanitarne i fitosanitarne, przepisy dotyczące przywozu produktów ekologicznych, określone wymogi środowiskowe oraz formalności związane z przywozem dóbr kultury.
Monitorowanie i sprawozdawczość
- Komisja Europejska będzie sporządzać roczne sprawozdanie na temat stanu wdrożenia w celu oceny stanu cyfryzacji wszystkich formalności pozacelnych na granicach UE, w tym spodziewanych przyszłych zmian i przyszłych interakcji z organami celnymi.
- Raz na trzy lata sporządzane będą sprawozdania roczne dotyczące monitorowania i oceny funkcjonowania systemu EU SWE-C, ze szczególnym uwzględnieniem jego wpływu na przedsiębiorców.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie ma zastosowanie od 12 grudnia 2022 r., za wyjątkiem niektórych przepisów, które stosuje się od 13 grudnia 2031 r.:
- Jeden kanał komunikacji dla przedsiębiorców (art. 8 ust. 3 lit. a))
- Formalności pozacelne (art. 11)
- Harmonizacja i racjonalizacja danych (art. 13 ust. 1, 2 i 3)
- Przekazywanie przez przedsiębiorców danych celnych i danych pozacelnych (art. 14)
- Dodatkowa wymiana danych i informacji za pośrednictwem EU CSW-CERTEX (art. 15 ust. 1 i 2).
KONTEKST
Rozporządzenie jest pierwszym rezultatem 17 działań przewidzianych w planie działań dla organów celnych.
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
Środowisko jednego okienka w dziedzinie ceł. Zestaw usług elektronicznych ustanowionych, aby umożliwić wymianę informacji między systemami teleinformatycznymi organów celnych, właściwymi organami partnerskimi i przedsiębiorcami.
Właściwy organ partnerski. Organ państwa członkowskiego lub Komisja, uprawnione do pełnienia określonej funkcji w związku z dopełnianiem odpowiednich unijnych formalności pozacelnych.
Unijna formalność pozacelna. Wszystkie operacje, które muszą zostać przeprowadzone przez przedsiębiorcę lub właściwy organ partnerski do celów międzynarodowego przepływu towarów zgodnie z prawodawstwem Unii innym niż przepisy prawa celnego.
Unijny system pozacelny. Unijny system teleinformatyczny ustanowiony w prawodawstwie UE, wykorzystywany do osiągnięcia celów prawodawstwa UE lub wymieniony w prawodawstwie UE, w którym to systemie przechowuje się informacje na temat dopełnienia określonej unijnej formalności pozacelnej.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2399 z dnia 23 listopada 2022 r. ustanawiające unijne środowisko jednego okienka w dziedzinie ceł oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 952/2013 (Dz.U. L 317 z 9.12.2022, s. 1–23).
Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022