EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego – chłodziarki dla gospodarstw domowych

Wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego – chłodziarki dla gospodarstw domowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/2019 ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych

Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/2016 uzupełniające rozporządzenie (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZEŃ?

W rozporządzeniu Komisji (UE) 2019/2019 ustanawia się wymogi dotyczące ekoprojektu* na potrzeby sprzedaży lub wprowadzania do użytku zasilanych sieciowo* urządzeń chłodniczych* o pojemności całkowitej między 10 litrów a 1 500 litrów.

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2016 ustanawia się przepisy dotyczące etykietowania tych urządzeń chłodniczych oraz dostarczania dodatkowych informacji na ich temat.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W rozporządzeniu Komisji (UE) 2019/2019:

  • w załączniku II ustanawia się daty, w których wymogi dotyczące ekoprojektu wchodzą w życie – z dniem 1 marca 2021 r. w pierwszym przypadku oraz surowsze środki z dniem 1 marca 2024 r. Obejmują one
    • efektywność energetyczną
    • aspekty w zakresie funkcjonalności
    • zasobooszczędność
    • informacje dla instalatorów i użytkowników końcowych;
  • ustanawia się procedurę oceny zgodności, a w załączniku III metody pomiarów i obliczeń, których należy przestrzegać.

Organy krajowe stosują procedury weryfikacji określone w załączniku IV podczas przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru rynku.

Producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele nie mogą wprowadzać do obrotu produktów, które mają możliwość wykrywania w trakcie ich testowania i odpowiedniej zmiany swojego działania.

W załączniku V określono orientacyjne poziomy referencyjne obliczone na podstawie najlepszych produktów i technologii dostępnych dla urządzeń chłodniczych w odniesieniu do ich współczynnika efektywności energetycznej i emisji hałasu.

Rozporządzenie to uchyla rozporządzenie (WE) nr 643/2009 ze skutkiem od dnia 1 marca 2021 r.

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2016 nakłada się obowiązek na:

  • dostawców, którzy dopilnowują, aby:
    • każde urządzenie chłodnicze posiadało drukowaną etykietą uwzględniającą format określony w załączniku III
    • parametry z karty informacyjnej produktu, określone w załączniku V, oraz treść dokumentacji technicznej (załącznik V) były wprowadzone do bazy danych produktów
    • reklamy wizualne konkretnych modeli zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII i VIII
    • promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej tego urządzenia i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII
    • sprzedawcom każdego urządzenia chłodniczego udostępniono etykietę elektroniczną w formacie określonym w załączniku III oraz elektroniczną kartę informacyjną produktu określoną w załączniku V;
  • sprzedawców, którzy zapewniają, aby:
    • każde urządzenie chłodnicze było zaopatrzone w punkcie sprzedaży, w tym na targach, w dostarczoną przez dostawców zgodnie z załącznikiem III etykietę, umieszczoną w taki sposób, aby była wyraźnie widoczna
    • w przypadku sprzedaży na odległość etykieta i karta informacyjna produktu były zgodne z załącznikami VII i VIII
    • reklamy wizualne konkretnego modelu, w tym w internecie, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII
    • promocyjne materiały techniczne dotyczące konkretnego modelu, w tym promocyjne materiały techniczne w internecie, w których opisano jego konkretne parametry, zawierały na etykiecie klasę efektywności energetycznej tego urządzenia i zakres dostępnych klas, zgodnie z załącznikiem VII;
  • internetowe platformy hostingowe, które zapewniają, aby
    • etykieta elektroniczna i elektroniczna karta informacyjna produktu dostarczone przez sprzedawcę były wyraźnie wyświetlane, zgodnie z załącznikiem VIII, na wszystkich urządzeniach chłodniczych sprzedawanych bezpośrednio na pośrednictwem strony internetowej.

Organy krajowe stosują procedurę weryfikacji określoną w załączniku IX podczas przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru rynku.

Klasę efektywności energetycznej ustala się na podstawie współczynnika obliczonego zgodnie z załącznikiem II.

Komisja Europejska dokonuje przeglądu rozporządzenia w świetle postępu technologicznego sześć lat po jego wejściu w życie. Komisja rozważa również uwzględnienie aspektów gospodarki o obiegu zamkniętym i ewentualne wprowadzenie ikon dla komór, które to etykiety mogą przyczynić się do zmniejszenia marnotrawienia żywności oraz ikon dotyczących rocznego zużycia energii.

Rozporządzenie to uchyla rozporządzenie (UE) nr 1060/2020 ze skutkiem od dnia 1 marca 2021 r.

Żadne z niniejszych rozporządzeń nie stosuje się do:

  • szaf chłodniczych i zamrażarek szokowych do użytku profesjonalnego, z wyjątkiem zamrażarek skrzyniowych do użytku profesjonalnego;
  • urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej;
  • przenośnych urządzeń chłodniczych;
  • urządzeń, których podstawową funkcją nie jest przechowywanie środków spożywczych w drodze zamrażania.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Oba rozporządzenia mają zastosowanie od dnia 1 marca 2021 r.

KONTEKST

W dyrektywie 2009/125/WE ustanawia się ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Dyrektywa ta nakłada na Komisję obowiązek ustalenia tych wymogów dla produktów, które są powszechnie sprzedawane i wprowadzane do obrotu w UE oraz mają znaczący wpływ na środowisko. W rozporządzeniu (UE) 2017/1369 ustanawia się ramy w zakresie wymogów dotyczących etykietowania energetycznego dla produktów związanych z energią, aby umożliwić konsumentom wybór bardziej efektywnych produktów w celu ograniczenia zużycia energii.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Ekoprojekt: polityka służąca poprawie, dzięki lepszemu projektowaniu, efektywności ekologicznej produktów, zwłaszcza zaś ich efektywności energetycznej, podczas całego cyklu życia.
Sieć elektryczna: sieć dostarczająca energię z sieci prądu przemiennego o napięciu 230 woltów.
Urządzenie chłodnicze: szafa izolowana z co najmniej jedną komorą, w której panują warunki o konkretnej kontrolowanej temperaturze, chłodzona poprzez naturalną lub wymuszoną konwekcję.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2019 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla urządzeń chłodniczych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 643/2009 (Dz.U. L 315 z 5.12.2019, s. 187–208)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2016 z dnia 11 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego urządzeń chłodniczych i uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1060/2010 (Dz.U. L 315 z 5.12.2019, s. 102–133)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE (Dz.U. L 198 z 28.7.2017, s. 1–23)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10–35)

Kolejne zmiany dyrektywy 2009/125/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019

Top