Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nałożenie sankcji UE w związku z sytuacją w Wenezueli

Nałożenie sankcji UE w związku z sytuacją w Wenezueli

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2017/2063 – unijne środki ograniczające w związku z sytuacją w Wenezueli

Decyzja (WPZiB) 2017/2074 – unijne środki ograniczające w związku z sytuacją w Wenezueli

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA I DECYZJI?

Określają one środki nakładane przez Unię Europejską, za pomocą których UE dąży do wspierania pokojowo wynegocjowanego rozwiązania sytuacji w Wenezueli. Równolegle do nich Rada przyjęła konkluzje określające stanowisko polityczne UE i wyjaśniające przyczyny nałożenia sankcji.

Kolejna decyzja Rady przyjęta w styczniu 2018 r. nałożyła środki ograniczające na 7 osób piastujących stanowiska państwowe.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Traktaty UE stanowią niezbędne podstawy prawne uprawniające UE do nakładania sankcji (środków ograniczających) na rządy krajów spoza UE, podmioty inne niż państwa oraz na osoby w celu doprowadzenia do zmiany w ich politykach lub działaniach.

Środki ograniczające

Decyzja i rozporządzenie przewidują w szczególności następujące środki:

  • zakaz wywozu broni i wyposażenia, które mogłoby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych (wykaz poszczególnych pozycji objętych zakazem przedstawiono w załączniku I do rozporządzenia),
  • zakaz wywozu sprzętu monitorującego (wykaz poszczególnych pozycji objętych zakazem przedstawiono w załączniku II do rozporządzenia),
  • zamrożenie środków finansowych* (aktywów finansowych i wszelkiego rodzaju korzyści) oraz zasobów gospodarczych* należących do:
    • niektórych osób, podmiotów i organów odpowiedzialnych za poważne pogwałcenia praw człowieka lub represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji, lub
    • osób, podmiotów i organów, których działania, polityka lub działalność w inny sposób zagrażają demokracji i praworządności w Wenezueli (wykaz takich osób, podmiotów i organów przedstawia załącznik IV i V do rozporządzenia),
  • ograniczenia wjazdu dla poszczególnych osób na terytorium krajów UE („zakaz podróży”).

Rozporządzenie jest bezpośrednio stosowane i wiążące dla właściwych organów krajów UE, i tym samym zapewnia jednolite stosowanie środków w UE, w szczególności w odniesieniu do podmiotów gospodarczych. Decyzja (nakładająca zakaz podróży i embargo na broń) jest wiążąca dla krajów UE, lecz wymaga zastosowania krajowych środków wdrażających.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE I DECYZJA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie i decyzja mają zastosowanie od dnia 14 listopada 2017 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Zamrożenie środków finansowych: zapobieganie wszelkim ruchom tych środków, ich przenoszeniu, zmianom lub wykorzystaniu, udostępnianiu lub dokonywaniu nimi transakcji w jakikolwiek sposób, który powodowałby:
  • jakąkolwiek zmianę ich wielkości, wartości, lokalizacji, własności, posiadania, charakteru lub przeznaczenia, lub
  • jakąkolwiek inną zmianę, która umożliwiłaby korzystanie z nich, w tym zarządzanie portfelem.
Zamrożenie zasobów gospodarczych: uniemożliwienie wykorzystania zasobów gospodarczych do uzyskiwania środków finansowych, towarów lub usług w jakikolwiek sposób, między innymi poprzez ich sprzedaż, wynajem lub obciążenie hipoteką

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Rady (UE) 2017/2063 z dnia 13 listopada 2017 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Wenezueli (Dz.U. L 295 z 14.11.2017, s. 21–37)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2017/2063 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Decyzja Rady (WPZiB) 2017/2074 z dnia 13 listopada 2017 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Wenezueli (Dz.U. L 295 z 14.11.2017, s. 60–68)

Zob. tekst skonsolidowany.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2018/88 z dnia 22 stycznia 2018 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) 2017/2063 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Wenezueli (Dz.U. L 16I z 22.1.2018, s. 6–8)

Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł V – Postanowienia ogólne o działaniach zewnętrznych Unii i postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Rozdział 2 – Postanowienia szczególne dotyczące wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – Sekcja 1 – Postanowienia wspólne – Artykuł 29 (dawny artykuł 15 TUE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 33)

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część piąta – Działania zewnętrzne Unii – Tytuł IV – Środki ograniczające – Artykuł 215 (dawny artykuł 301 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 144)

Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 z dnia 5 maja 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania (Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1–269)

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018

Top