EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Promowanie prozdrowotnej aktywności fizycznej dla wszystkich

Promowanie prozdrowotnej aktywności fizycznej dla wszystkich

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zdrowszego trybu życia ludzi. To z kolei zapewnia dobry stan zdrowia pracowników, który jest kluczowym warunkiem osiągnięcia celów w zakresie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności Unii Europejskiej (UE). Kraje UE są obecnie zobowiązane do zachęcania swoich obywateli do regularnych ćwiczeń.

AKT

Zalecenie Rady z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie propagowania we wszystkich sektorach prozdrowotnej aktywności fizycznej (Dz.U. C 354 z 4.12.2013)

STRESZCZENIE

Większość Europejczyków nie podejmuje wystarczającej aktywności fizycznej. Około 60% osób nigdy nie uprawia sportu ani nie wykonuje ćwiczeń ruchowych lub też robi to rzadko, choć brak aktywności fizycznej jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów i chorób w państwach o wysokim dochodzie - powoduje on około 1 mln zgonów rocznie w Europie. Oprócz wielu osobistych tragedii, stanowią one istotne koszty bezpośrednie i pośrednie dla społeczeństwa.

Zalecenie UE

Rządy UE stawiły czoła wyzwaniu, przyjmując dobrowolne zalecenie z dnia 26 listopada 2013 r.skierowane do organów krajowych i Komisji w sprawie promowania prozdrowotnej aktywności fizycznej.

Wzywa ono państwa UE do opracowywania kampanii krajowych i strategii przekrojowych obejmujących różne obszary polityki, takie jak sport, zdrowie, edukacja, środowisko i transport. Powinny one obejmować praktyczne i konkretne sposoby motywowania ludzi do regularnych ćwiczeń.

Monitorowanie

Aby ocenić wpływ poszczególnych środków, wzywa się rządy do monitorowania poziomu aktywności fizycznej, obejmującego takie kwestie jak wychowanie fizyczne w szkołach, programy promowania aktywności fizycznej wśród osób starszych i projekty mające na celu propagowanie aktywnej drogi do pracy.

Punkty kontaktowe i wymiana informacji

Krajowe punkty kontaktowe aktywności fizycznej są tworzone, aby pomóc w monitorowaniu, a zbierane dane będą wprowadzane do europejskiej bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat odżywiania, otyłości i aktywności fizycznej.

Komisja zapewnia wsparcie poprzez pomoc w wymianie informacji i dobrych praktyk, partnerskie uczenie się i tworzenie sieci. Komisja może również zapewnić pomoc ekspertów naukowych w szkoleniach dla krajowych punktów kontaktowych oraz wspierać WHO w jej zaangażowaniu w tę inicjatywę.

Sprawozdanie

Komisja będzie sporządzać co trzy lata sprawozdania na temat postępów we wdrażaniu niniejszego zalecenia i może z taką samą częstością kompilować europejskie statystyki dotyczące poziomu aktywności fizycznej.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014

Top