EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Porównywalne i klarowne sprawozdania finansowe przedsiębiorstw w UE

Porównywalne i klarowne sprawozdania finansowe przedsiębiorstw w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Jego celem jest:

  • zapewnienie klarowności i porównywalności sprawozdań finansowych, w inny sposób niż Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF),
  • ograniczenie obciążeń administracyjnych i zapewnienie prostych i solidnych przepisów o rachunkowości, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),
  • zwiększenie przejrzystości płatności na rzecz administracji rządowej przez jednostki działające w przemyśle wydobywczym i zajmujące się wyrębem lasów, a także przejrzystości podatków korporacyjnych płaconych przez bardzo duże grupy wielonarodowe;
  • określenie zasad dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w następstwie zmian dyrektywy (UE) 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Zakres dyrektywy obejmuje typy spółek o ograniczonej odpowiedzialności na terytorium Unii Europejskiej (UE).
  • Dyrektywa definiuje mikroprzedsiębiorstwa oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, a także wprowadza między nimi rozróżnienie na podstawie ich:
    • bilansu;
    • przychodów netto ze sprzedaży;
    • średniej liczby zatrudnionych w roku obrotowym.
  • Dla każdej z wymienionych kategorii określono trzy limity, z których dwa nie mogą zostać przekroczone:
    • mikrojednostki: suma bilansowa (350 000 EUR), przychody netto ze sprzedaży (700 000 EUR), liczba zatrudnionych (10),
    • małe jednostki: suma bilansowa (4 mln EUR), przychody netto ze sprzedaży (8 mln EUR), liczba zatrudnionych (50),
    • średnie jednostki: suma bilansowa (20 mln EUR), przychody netto ze sprzedaży (40 mln EUR), liczba zatrudnionych (250).
  • duże jednostki przekraczają co najmniej dwa z trzech wymienionych limitów: suma bilansowa (20 mln EUR), przychody netto ze sprzedaży (40 mln EUR), liczba zatrudnionych (250).

Dyrektywa ustanawia również podobne zasady dla grup spółek (składających się z jednostek dominujących i zależnych) o różnej wielkości.

  • Roczne sprawozdanie finansowe:
    • składa się co najmniej z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego*;
    • przedstawia w sposób prawdziwy i rzetelny stan aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, jego sytuację finansową oraz wynik finansowy,
    • jest ogłaszane przez każde przedsiębiorstwo w odpowiednim krajowym rejestrze przedsiębiorstw.
  • W dyrektywie określono ogólne zasady sprawozdawczości finansowej, takie jak konsekwentne stosowanie zasad polityki rachunkowości i podstawy wyceny w kolejnych latach obrotowych.
  • Szczegółowe zasady obejmują prezentację bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, jak również prezentację sprawozdań z działalności, informacji niefinansowych, oświadczeń o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego i skonsolidowanych sprawozdań.
  • Wymogi mogą się różnić w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, a dyrektywa dopuszcza zwolnienia lub uproszczenia dla mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP w odniesieniu do wielu aspektów. Decyzja o tym, w jakim zakresie stosować te zwolnienia i uproszczenia, należy do poszczególnych państw członkowskich UE.
  • Sprawozdania finansowe jednostek interesu publicznego oraz średnich i dużych jednostek muszą być badane przez co najmniej jednego biegłego rewidenta.
  • Duże jednostki zajmujące się wydobyciem minerałów, ropy, gazu ziemnego lub innych surowców bądź zajmujące się wyrębem lasów pierwotnych* muszą ogłaszać informacje dotyczące płatności o łącznej wartości przekraczającej 100 000 EUR, dokonywanych na rzecz administracji rządowej w danym roku obrotowym.
  • Od 22 czerwca 2023 roku obowiązuje rozdział 10a dyrektywy 2013/34/UE dotyczący ujawniania informacji o podatku dochodowym przez grupy wielonarodowe o rocznych skonsolidowanych przychodach w wysokości ponad 750 mln EUR.
    • Jednostki dominujące takich grup będą miały obowiązek zadeklarować, w określonym sprawozdaniu publikowanym na ich stronie internetowej, swoje przychody, zyski, wysokość zapłaconego podatku dochodowego od osób prawnych oraz liczbę pracowników w każdym państwie członkowskim, a także w krajach trzecich, które nie współpracują z UE w sprawach podatkowych lub które nie spełniają wszystkich standardów i zobowiązały się do zmiany tej sytuacji.
    • Rejestry przedsiębiorstw zapewnią również publiczny dostęp do tych raportów.
    • Grupy wielonarodowe z państw trzecich prowadzące działalność w UE mają obowiązek przedstawiać podobne sprawozdania.
  • Przepisy wprowadzone dyrektywą zmieniającą (UE) 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju nakładają na małe, średnie i duże przedsiębiorstwa (niebędące mikroprzedsiębiorstwami) notowane na rynkach regulowanych w UE oraz spółki dominujące dużych grup obowiązek uwzględnienia w sprawozdaniu z działalności informacji dotyczących wpływu spółki na kwestie zrównoważonego rozwoju (takie jak prawa środowiskowe, prawa socjalne, prawa człowieka i czynniki związane z zarządzaniem), wraz z informacjami niezbędnymi do zrozumienia, w jaki sposób aspekty zrównoważonego rozwoju wpływają na jej rozwój, wyniki i pozycję. Przepisy te będą wprwoadzane w życie stopniowo (zob. poniżej).

Uchylenie

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

  • Dyrektywa 2013/34/WE musiała zostać transponowana do prawa krajowego do 20 lipca 2015 r.
  • Dyrektywa zmieniająca (UE) 2021/2101 miała zostać transponowana do 22 czerwca 2023 roku, a sprawozdania mają zostać sporządzone za lata finansowe rozpoczynające się z dniem lub po dniu 22 czerwca 2024 roku.
  • Dyrektywa zmieniająca (UE) 2022/2464 musi zostać transponowana do 6 lipca 2024 roku. Wdrożenie jej przepisów nastąpi w trzech etapach:
    • w roku obrotowym 2024 dla spółek podlegających już dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (dyrektywa 2014/95/UE – zob. streszczenie);
    • w roku obrotowym 2025 dla dużych spółek, które nie podlegają obecnie przepisom dyrektywy 2014/95/UE;
    • w roku obrotowym 2026 dla MŚP notowanych na rynku regulowanym, małych i niezłożonych instytucji kredytowych oraz zależnych zakładów ubezpieczeń*.

Zasady te mają również zastosowanie do spółek z UE i spoza UE, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynkach regulowanych w UE, ze względu na odesłanie zawarte w dyrektywie 2004/109/WE wprowadzone przez dyrektywę zmieniającą (UE) 2022/2464.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego. Informacje uzupełniające dane zawarte w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa. Informację dodatkową przedstawia się w celu zwiększenia klarowności. Może ona dotyczyć na przykład metod księgowości użytych do ewidencjonowania transakcji i sprawozdawczości, jak również informacji o programie emerytalnym.
Lasy pierwotne. Lasy z gatunkami rodzimymi, gdzie nie istnieją wyraźnie widoczne ślady działalności człowieka, a procesy ekologiczne nie zostały w istotny sposób zaburzone.
Zależny zakład ubezpieczeń. Zakład ubezpieczeń, będący własnością przedsiębiorstwa finansowego innego niż zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji lub grupa zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji, lub przedsiębiorstwa niefinansowego, którego celem jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej wyłącznie w odniesieniu do ryzyk zakładu lub zakładów, do których należy, lub zakładu lub zakładów grupy, której jest członkiem.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19–76).

Kolejne zmiany dyrektywy 2013/34/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz.U. L 330 z 15.11.2014, s. 1–9).

Dyrektywa 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylająca dyrektywę Rady 84/253/EWG (Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 87–107).

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023

Top