Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wyzwania stojące przed młodzieżą: zwiększanie międzysektorowej współpracy politycznej

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Wyzwania stojące przed młodzieżą: zwiększanie międzysektorowej współpracy politycznej

Unijni ministrowie dostrzegają kluczowe znaczenie międzysektorowej współpracy politycznej w rozwiązywaniu problemów społeczno-ekonomicznych stojących przed młodzieżą.

AKT

Konkluzje Rady w sprawie zwiększania międzysektorowej współpracy politycznej w celu skutecznego reagowania na wyzwania społeczno-ekonomiczne stojące przed młodzieżą (Dz.U. C 172 z 27.05.2015, s. 3-7)

STRESZCZENIE

Unijni ministrowie dostrzegają kluczowe znaczenie międzysektorowej współpracy politycznej w rozwiązywaniu problemów społeczno-ekonomicznych stojących przed młodzieżą.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH KONKLUZJI RADY?

Rozważają strategie mające na celu umocnienie podejścia międzysektorowego do kwestii młodzieżowych, aby umożliwić osobom odpowiedzialnym za tworzenie polityki skuteczniejsze i szybsze reagowanie na problemy, przy jak najlepszym wykorzystaniu wszelkich dostępnych w tym zakresie funduszy i programów unijnych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Polityka międzysektorowa

Aby wdrożyć szeroko zakrojoną międzysektorową politykę młodzieżową, kraje UE muszą:

  • uwzględnić kwestie młodzieżowe podczas formułowania polityki w obszarach takich jak kształcenie i szkolenie, zatrudnienie oraz w innych obszarach mających wpływ na sytuację młodych ludzi. Aby to umożliwić, wymagana jest współpraca pomiędzy instytucjami na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym;
  • wdrożyć kompleksowe strategie młodzieżowe, aby połączyć ze sobą stosowne działania polityczne będące reakcją na problemy stojące przed młodzieżą i zaangażować w ten proces młodych ludzi oraz organizacje młodzieżowe;
  • ustanowić sposoby monitorowania sytuacji młodych ludzi, które sprzyjają polityce opartej na dowodach i wiedzy.

Wzywają Komisję Europejską do:

  • rozważenia, jak skutecznie zastosować skoordynowane podejście polityczne do reagowania na wyzwania stojące przed młodymi ludźmi;
  • oceny, jak kwestie młodzieżowe są uwzględniane w innych dziedzinach polityki mających wpływ na życie młodych ludzi.

Zwracają się do krajów UE oraz Komisji, aby:

  • w pełni wykorzystywały możliwości programu Erasmus+ do zacieśniania współpracy międzysektorowej;
  • gromadziły dowody na temat tego, w jaki sposób współpraca międzysektorowa może przynosić pozytywne rezultaty.

Dopasowane podejścia

Wymagane są specjalnie opracowane podejścia międzysektorowe do programów prowadzonych w celu reagowania na wyzwania społeczno-ekonomiczne stojące przed młodzieżą.

Zachęca się kraje UE, aby:

  • wzmocniły międzysektorowe podejścia partnerskie we wdrażaniu środków, takich jak gwarancja dla młodzieży;
  • poszukiwały odpowiedniego wsparcia dla wdrażania działań finansowanych w ramach inicjatyw gwarancji dla młodzieży;
  • zacieśniły współpracę między instytucjami kształcenia formalnego (takimi jak szkoły i uniwersytety) a organizatorami uczenia się pozaformalnego (takimi jak kluby młodzieżowe i kluby sportowe), aby zaradzić zjawisku wczesnego kończenia nauki;
  • promowały współpracę obszaru pracy z młodzieżą z obszarem usług społecznych, aby wspierać włączenie społeczne młodzieży.

W konkluzjach zwrócono się do Komisji, aby ułatwiła współpracę osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową i organizacji pozarządowych uczestniczących we wdrażaniu gwarancji dla młodzieży.

Kraje UE i Komisja są zachęcane, aby:

  • rozważyły korzystanie z europejskich funduszy strukturalnych i z możliwości finansowania przewidzianych w programie Erasmus+ w celu skutecznego reagowania na wyzwania stojące przed młodzieżą;
  • podjęły wspomniane powyżej kwestie w ramach najbliższego wzajemnego uczenia się krajów UE - organizowanego w ramach planu prac UE na rzecz młodzieży - poświęconego wzmacnianiu międzysektorowej polityki młodzieżowej na szczeblu krajowym.

Praca z młodzieżą

Rada UE zwraca się do krajów UE i Komisji, aby podkreślały wartość pracy z młodzieżą w skutecznym reagowaniu na wyzwania stojące przed młodymi ludźmi poprzez:

  • promowanie uznawania pracy z młodzieżą i narzędzi uczenia pozaformalnego, takich jak certyfikat Youthpass, w sektorach zatrudnienia, kształcenia, szkolenia i kultury;
  • zbadanie możliwości korzystania z certyfikatu Youthpass jako krajowego narzędzia uznawania.

Więcej informacji:

AKTY POWIĄZANE

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie planu prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2014-2015 (Dz.U. C 183 z 14.06.2014, s. 5-11)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015

Top