Ograniczenie zakłóceń pomiędzy urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Dyrektywa 2014/30/UE harmonizująca ustawodawstwa państw członkowskich UE odnoszące się do kompatybilności elektromagnetycznej
JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?
- Celem dyrektywy jest zapewnienie, by urządzenia elektryczne i elektroniczne miały odpowiedni poziom kompatybilności elektromagnetycznej w Unii Europejskiej (UE).
- Określa ona jednolite przepisy zapewniające, by urządzenia nie powodowały nadmiernych zaburzeń elektromagnetycznych i były w stanie działać zgodnie z przeznaczeniem bez pogorszenia jakości w przypadku wystąpienia zaburzenia elektromagnetycznego.
- Ponadto gwarantuje ona, w związku z kompatybilnością elektromagnetyczną, swobodny przepływ aparatury elektrycznej i elektronicznej na rynku wewnętrznym UE.
- Dyrektywa 2014/30/UE zmienia i uchyla dyrektywę 2004/108/WE.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Zakres
- Urządzenia regulowane dyrektywą obejmują zarówno aparaturę, jak i instalacje stacjonarne.
- Dyrektywa nie ma zastosowania do:
- urządzeń radiowych objętych dyrektywą 2014/53/UE (zob. streszczenie);
- specjalnie skonstruowanych zestawów do przeprowadzania badań w jednostkach badawczo-rozwojowych;
- urządzeń radiowych stosowanych przez radioamatorów, chyba że urządzenia takie są udostępnione na rynku;
- urządzeń, które są z założenia nieszkodliwe;
- niektórych urządzeń lotniczych ze względu na zmianę rozporządzenia (UE) 2018/1139 (zob. art. 137 tego rozporządzenia).
- Dyrektywa nie ma zastosowania lub przestaje mieć zastosowanie, w zakresie zasadniczych wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej, do urządzeń objętych zakresem dyrektywy, jeśli takie wymagania zostały określone bardziej szczegółowo, w całości lub w części, w innych aktach prawnych UE.
Aparatura
Dyrektywa określa odpowiedzialność producentów, importerów i dystrybutorów w zakresie sprzedaży aparatury elektromagnetycznej.
- Każdy rodzaj aparatury (objęty zakresem dyrektywy) dopuszczony do obrotu w UE musi być opatrzony oznakowaniem zgodności CE zaświadczającym, że spełnia on wszystkie zasadnicze wymagania bezpieczeństwa przewidziane w prawodawstwie UE.
- Producent musi najpierw przeprowadzić ocenę zgodności oraz sporządzić dokumentację techniczną aparatury. Jest to obowiązkowe w przypadku aparatury udostępnionej na rynku, ale nie jest obowiązkowe w przypadku aparatury przeznaczonej do zainstalowania w określonej instalacji stacjonarnej.
- W przypadku wykazania zgodności aparatury z obowiązującymi wymaganiami producenci sporządzają deklarację zgodności UE i umieszczają oznakowanie CE.
- Importerzy muszą sprawdzić, czy producenci przeprowadzili ocenę zgodności w prawidłowy sposób, oraz – jeśli uważają, że aparatura nie spełnia zasadniczych wymogów – poinformować o tym fakcie organ odpowiedzialny za nadzór rynku. Ponadto zapewniają sporządzenie przez producenta dokumentacji technicznej, opatrzenie aparatury oznakowaniem CE i załączenie do aparatury wymaganych dokumentów i informacji.
- Dystrybutorzy muszą sprawdzić, czy aparatura jest opatrzona oznakowaniem CE i czy towarzyszą jej wymagane dokumenty i informacje.
- Wszelka dokumentacja musi być przechowywana przez okres 10 lat.
- Producenci, importerzy i dystrybutorzy muszą udzielić informacji i przedstawić dokumentację w celu wykazania zgodności w języku łatwo zrozumiałym dla właściwego organu krajowego.
- Producenci i importerzy mają obowiązek umieszczania kontaktowego adresu pocztowego na aparaturze, a jeśli nie jest to możliwe – na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do aparatury.
Ponadto dyrektywa określa sposób, w jaki władze krajowe identyfikują aparaturę niespełniającą wymogów i zapobiegają wprowadzeniu jej do obrotu.
Instalacje stacjonarne
Państwa członkowskie UE określają przepisy niezbędne do zidentyfikowania osoby lub osób odpowiedzialnych za osiągnięcie przez instalację stacjonarną zgodności.
Przewodnik dotyczący dyrektywy w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej
Celem przewodnika dotyczącego dyrektywy w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej jest wsparcie w zakresie wspólnego stosowania przepisów dyrektywy 2014/30/UE. Treść przewodnika nie ma mocy prawnej, ale dotyczy wielu zagadnień praktycznych, które mogą być przydatne dla producentów i innych zainteresowanych stron.
OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?
Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 19 kwietnia 2016 r. Przepisy mają zastosowanie od 20 kwietnia 2016 r.
KONTEKST
Dyrektywa aktualizuje unijne zasady odnoszące się do wprowadzania do obrotu sprzętu elektromagnetycznego. Wpisuje się ona w serię działań mających na celu modernizację europejskiego prawa dotyczącego szerokiego wachlarza sektorów przemysłu poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i stworzenie prostszych, bardziej przejrzystych i bardziej spójnych przepisów.
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 79–106).
Kolejne zmiany dyrektywy 2014/30/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów oraz zmieniające dyrektywę 2004/42/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i (UE) nr 305/2011 (Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 1–44).
Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu, uchylająca decyzję Rady 93/465/EWG (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 82–128)
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022