Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0719

    Zaangażowanie UE w działania zmierzające do ujednolicenia zasad prawa prywatnego międzynarodowego

    Zaangażowanie UE w działania zmierzające do ujednolicenia zasad prawa prywatnego międzynarodowego

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Decyzja 2006/719/WE – przystąpienie do Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego

    JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

    • Na mocy decyzji Wspólnota Europejska (obecnie: Unia Europejska) przystąpiła do Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego (HKPPM)*.
    • Celem HKPPM jest realizowanie działań służących stopniowej unifikacji zasad prawa prywatnego międzynarodowego* w państwach członkowskich.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • W kolejnej deklaracji (załącznik III) UE zobowiązała się przeanalizować, czy w jej interesie leży przystąpienie do obecnych konwencji haskich, w odniesieniu do których posiada kompetencje.

    OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

    UE jest członkiem HKPPM od 3 kwietnia 2007 r.

    KONTEKST

    • W dniu 28 listopada 2002 r. Rada upoważniła Komisję Europejską do prowadzenia negocjacji w sprawie warunków i zasad przystąpienia do HKPPM.
    • Przystąpienie UE, która jest regionalną organizacją integracji gospodarczej, wymagało wprowadzenia zmian w statucie HKPPM. W czerwcu 2005 r. konferencja dyplomatyczna HKPPM przyjęła w drodze konsensusu konieczne poprawki.
    • Po zakończonych powodzeniem negocjacjach z HKPPM Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie przystąpienia Wspólnoty Europejskiej (obecnie: Unia Europejska) do HKPPM. Parlament Europejski wyraził zgodę w tym przedmiocie we wrześniu 2006 r.
    • Członkami HKPPM są 82 państwa oraz Unia Europejska.

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Haska Konferencja Prawa Prywatnego Międzynarodowego: międzynarodowa organizacja międzyrządowa działająca na rzecz stopniowej unifikacji zasad prawa prywatnego międzynarodowego w państwach członkowskich. Opracowuje ona wielostronne instrumenty prawne (w tym o charakterze niewiążącym) oraz podejmuje niezbędne działania następcze.
    Prawo prywatne międzynarodowe: zbiór zasad prawa formalnego (znane także jako kolizja przepisów) określających, który system prawny jest właściwy i które przepisy którego państwa mają zastosowanie do danej sytuacji prawnej. Zasady te stosuje się w sytuacjach z elementem obcym, np. w przypadku umowy zawartej między stronami znajdującymi się w różnych państwach.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Decyzja Rady z dnia 5 października 2006 r. w sprawie przystąpienia Wspólnoty do Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego (2006/719/WE) (Dz.U. L 297 z 26.10.2006, s. 1–14)

    Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017

    Góra