Kontrole na miejscu oraz inspekcje nieruchomości odbiorców finansowania unijnego
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (Euratom, WE) nr 2185/96 – kontrole na miejscu oraz inspekcje przeprowadzane przez Komisję Europejską w celu ochrony interesów finansowych UE przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
Rozporządzenie określa zasady i procedury dotyczące kontroli na miejscu i inspekcji przeprowadzanych przez Komisję Europejską w celu zwalczania nadużyć finansowych i innych nieprawidłowości, zwłaszcza w razie podejrzeń, że nieprawidłowości* dopuścili się przedsiębiorcy* otrzymujący wsparcie finansowe z budżetu UE.
Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich obszarów działalności UE. Nie narusza ono kompetencji krajów UE w dziedzinie ścigania przestępstw zgodnie z prawem krajowym.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Przeprowadzanie kontroli na miejscu oraz inspekcji nieruchomości
Komisja przeprowadza kontrole na miejscu oraz inspekcje nieruchomości przedsiębiorców:
- w celu wykrycia poważnych lub ponadnarodowych nieprawidłowości lub nieprawidłowości, które mogą dotyczyć przedsiębiorców działających w kilku krajach UE;
- w celu wzmocnienia kontroli na miejscu i inspekcji w kraju UE, aby skuteczniej chronić interesy finansowe UE oraz aby zapewnić taki sam poziom ochrony w całej UE;
- na wniosek zainteresowanego kraju UE.
Warunki
- Przed przystąpieniem do takich kontroli i inspekcji Komisja informuje zainteresowany kraj lub kraje UE we właściwym czasie w celu uzyskania odpowiedniej pomocy.
- Te kontrole i inspekcje są przygotowywane i przeprowadzane przez Komisję w ścisłej współpracy z właściwymi władzami danego kraju UE.
- Są one przeprowadzane w imieniu i na odpowiedzialność inspektorów Komisji, tj. odpowiednio upoważnionych urzędników lub innych pracowników, którzy są zobowiązani przestrzegać przepisów proceduralnych danego kraju UE.
- Przedsiębiorcy zobowiązani są umożliwić inspektorom dostęp do swej nieruchomości, gruntów, środków transportu lub innych obszarów wykorzystywanych w celach prowadzenia działalności.
- Jeśli przedsiębiorca odmawia kontroli na miejscu lub inspekcji, dany kraj UE udzieli pomocy inspektorom, aby mogli wykonać swoje obowiązki.
- Komisja uwzględnia inspekcje przeprowadzane przez kraj UE na mocy prawa krajowego.
Dostęp do informacji i dokumentów na podstawie prawa krajowego
- Inspektorom Komisji umożliwia się dostęp, na tych samych warunkach co krajowym inspektorom administracyjnym i zgodnie z prawem krajowym, do wszystkich informacji wymaganych w celu zapewnienia, aby kontrole i inspekcje były odpowiednio przeprowadzone.
- Inspektorzy mogą stosować te same środki kontroli co krajowi inspektorzy administracyjni, a zwłaszcza mogą wykonywać kopie potrzebnych dokumentów.
Zakres
Kontrole na miejscu i inspekcje mogą dotyczyć zwłaszcza:
- ksiąg rachunkowych i dokumentów, takich jak faktury, dokumentacja przetargowa, listy płatności, raporty dzienne, wyciągi z kont bankowych,
- danych informatycznych,
- systemów i metod produkcji, pakowania i wysyłki,
- fizycznej kontroli rodzaju i ilości towarów lub przeprowadzanych działań,
- pobierania i badania próbek,
- zaawansowania prac i inwestycji, którym zapewniono finansowanie, wykorzystanie i przeznaczenie zakończonych inwestycji,
- dokumentów budżetowych i księgowych,
- finansowej i technicznej realizacji wykonania projektów subwencjonowanych.
Dowody
- Kraje UE mogą na wniosek Komisji zostać zobowiązane do podjęcia odpowiednich, przewidzianych prawem krajowym, środków zabezpieczających, w szczególności w celu zabezpieczenia dowodów.
- Informacje otrzymane w związku z kontrolami na miejscu i inspekcjami są objęte tajemnicą służbową oraz unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych.
- Sprawozdania inspektorów Komisji stanowią dopuszczalny dowód w postępowaniach administracyjnych i sądowych w danym kraju UE, jeżeli ich użycie okaże się konieczne.
OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 1997 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
KLUCZOWE POJĘCIA
Nieprawidłowości: wszelkie naruszenia prawa UE wynikające z działania lub zaniedbania po stronie przedsiębiorcy, które spowodowały lub mogły spowodować szkodę w ogólnym budżecie UE.
Przedsiębiorcy: osoby fizyczne, przedsiębiorstwa lub inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą, którym na mocy prawa krajowego przyznany jest status prawny.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. 292 z 15.11.1996, s. 2–5)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 312 z 23.12.1995, s 1–4)
Sprostowanie
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017