This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Plan działania Unii Europejskiej dotyczący gospodarki leśnej
Ten plan działań ma na celu stworzenie spójnych ram dla inicjatyw w dziedzinie gospodarki leśnej na szczeblu Unii Europejskiej. Stanowi on także narzędzie koordynacji działań europejskich i polityki w dziedzinie gospodarki leśnej państw członkowskich. Plan zawiera propozycje osiemnastu podstawowych działań, które zostaną wdrożone w ciągu pięciu lat (2007–2011).
AKT
Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 15 czerwca 2006 r. w sprawie planu działań dotyczącego gospodarki leśnej Unii Europejskiej [COM(2006) 302 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
STRESZCZENIE
Lasy są ważnym obszarem dla Unii Europejskiej (UE): ich powierzchnia stanowi 37,8% terytorium europejskiego i zapewniają one pracę 3,4 mln ludzi (przemysł leśny oraz przemysły pochodne). W dodatku UE jest drugim po Stanach Zjednoczonych producentem okrąglaków przemysłowych, a jej udział w światowej produkcji ligniny wynosi 80%. W kontekście zmiany klimatycznej las odgrywa bardzo istotną rolę w wychwytywaniu dwutlenku węgla, ale także jako producent biomasy * oraz źródło energii odnawialnych. Wreszcie lasy są ważne ze społecznego i kulturowego punktu widzenia: są atrakcyjne dla mieszkańców miast, umożliwiają podejmowanie działań rekreacyjnych i korzystnych dla zdrowia, stanowią nieocenione dziedzictwo kulturowe.
Komisja Europejska zdefiniowała cztery podstawowe cele, które należy zrealizować, aby zoptymalizować zrównoważone zarządzanie oraz wielofunkcyjną rolę lasów UE:
Cele te opierają się na 18 podstawowych działaniach, które Unia Europejska wdraża wspólnie z państwami członkowskimi. Plan działań przewiduje także działania dodatkowe, które państwa członkowskie mogą wdrożyć w zależności od własnej specyfiki i priorytetów, wykorzystując czasem w tym celu istniejące narzędzia wspólnotowe.
Poprawa konkurencyjności długoterminowej
Konkurencyjność przemysłu leśnego ma pierwszoplanowe znaczenie. Ten sektor dysponuje ogromnym potencjałem rozwoju nowych produktów i usług o wysokiej jakości odpowiadających wzrastającemu popytowi, jako źródło surowców odnawialnych. Komisja proponuje pięć podstawowych działań, które odpowiadają temu celowi:
Poprawa stanu środowiska i jego ochrona
Celem jest utrzymanie i stosowna poprawa stanu różnorodności biologicznej, wychwytywanie dwutlenku węgla, zachowanie integralności, dobrego stanu i odporności ekosystemów leśnych na różnorodnych poziomach geograficznych. W związku z tym Komisja proponuje podjęcie następujących działań podstawowych:
Państwa członkowskie mogą również, przy pomocy EFRROW oraz instrumentu Life+, wspierać działania podejmowane na rzecz lasów (Natura 2000), dla systemów rolno-leśnych, wspierać odtwarzanie lasów zniszczonych przez klęski żywiołowe i pożary, wspierać prowadzenie badań dotyczących przyczyn pożarów lasów, wspierać kampanie informacyjne.
Przyczynianie się do poprawy jakości życia
Komisja uważa, że ważne jest zachowanie i wspieranie kulturowego i społecznego wymiaru lasów. W związku z tym proponuje podjęcie następujących działań podstawowych:
Dodatkowo państwa członkowskie mogą z pomocą EFRR zwiększać inwestycje i zrównoważone zarządzanie lasami w celu lepszego przeciwdziałania klęskom żywiołowym.
Wspieranie koordynacji i komunikacji
Choć polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich, liczne inicjatywy polityczne wywierające wpływ na sektor leśny są opracowywane na poziomie europejskim. Wymaga to poprawy spójności i współpracy międzysektorowej, aby zrównoważyć cele gospodarcze, środowiskowe, społeczno-kulturowe na poszczególnych poziomach organizacyjnych i instytucjonalnych.
Ponadto państwa członkowskie są zachęcane do organizacji wydarzeń medialnych, takich jak „Tydzień lasu” czy też „Dzień lasu” w celu podnoszenia świadomości w zakresie korzyści płynących ze zrównoważonej gospodarki leśnej.
W 2009 r. Komisja przeprowadziła średniookresową ocenę realizacji planu działań, a w 2012 r. dokona oceny całościowej.
Kontekst
W grudniu 1998 r. Rada Europejska przyjęła rezolucję w sprawie strategii leśnej Unii Europejskiej. Następnie Komisja przedstawiła sprawozdanie na temat wdrażania tej strategii w ciągu pięciu lat i proponowała, m.in., rozpoczęcie realizacji planu działania UE w zakresie zrównoważonego zarządzania gospodarką leśną. W maju 2005 r. Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zwróciła się do Komisji o przygotowanie tego planu działań.
Pojęcia kluczowe stosowane w akcie
AKTY POWIĄZANE
Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego z dnia 10 marca 2005 r. – Sprawozdanie z realizacji strategii leśnej Unii Europejskiej [COM(2005) 84 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011