EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Regulowanie spektrum radiowego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja nr 676/2002/WE w sprawie ram regulacyjnych polityki w zakresie widma radiowego (decyzja w sprawie widma radiowego)

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

Celem decyzji jest koordynacja polityki Unii Europejskiej (UE) dotyczącej dostępności widma radiowego* i warunków technicznych dotyczących jego wydajnego wykorzystywania.

Odnosi się do przydziału częstotliwości na potrzeby łączności radiowej i bezprzewodowej, w szczególności globalnego systemu łączności komórkowej (GSM) i technologii łączności mobilnej piątej generacji (5G) obejmujących częstotliwości od od 9 kHz do 3000 GHz, co jest istotne z punktu widzenia rynku wewnętrznego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Komitet ds. Spektrum Radiowego

Na mocy decyzji powołano Komitet ds. Spektrum Radiowego, któremu przewodniczy Komisja Europejska. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich UE, a jego zadaniem jest ocena wniosków dotyczących technicznych środków harmonizacji warunków dostępności i wykorzystania spektrum radiowego.

Opierając się na ogólnych zasadach zawartych w programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego przyjętym na mocy decyzji nr 243/2012/UE (zob. streszczenie), Komitet ds. Spektrum Radiowego wspiera Komisję w określaniu, tworzeniu i realizowaniu unijnej polityki widma radiowego.

Komitet wydaje także opinie na temat uprawnień udzielanych Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) przez Komisję w zakresie harmonizacji przydziału częstotliwości radiowych i dostępności informacji dotyczących wykorzystywania spektrum radiowego. Projekty środków przygotowane przez Komisję po ich zatwierdzeniu przez Komitet i przyjęciu przez Komisję stają się wiążące na terenie całej Unii muszą być stosowane przez kraje członkowskie w momencie przyznawania praw do korzystania ze spektrum.

Zespół ds. Polityki Spektrum Radiowego

Powiązana decyzja przyjęta przez Komisję w 2019 roku, zastępująca pierwotną decyzję 2002/622/WE, ustanawia Zespół ds. Polityki Spektrum Radiowego (RSPG), grupę doradczą wysokiego szczebla, której zadaniem jest wspieranie Komisji, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, na ich wniosek, w opracowywaniu polityki i strategii w zakresie widma radiowego (zob. streszczenie).

Europejski kodeks łączności elektronicznej

Do zadań RSPG należy między innymi koordynowanie i współpracowanie z Komisją, państwami członkowskimi i ich odpowiednimi organami działań związanych z planowaniem strategicznym i koordynacją polityki w zakresie widma radiowego, zgodnie z wymogami dyrektywy (UE) 2018/1972 ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (zob. streszczenie).

Na mocy dyrektywy (UE) 2018/1972 państwa członkowskie UE zapewniają operatorom przewidywalność regulacyjną w odniesieniu do pozwoleń na wykorzystywanie widma radiowego na potrzeby bezprzewodowej łączności szerokopasmowej. Obejmuje ona okres co najmniej 20 lat i ma na celu promowanie inwestycji, zwłaszcza w łączność 5G. Ponadto zostaje zwiększona konwergencja krajowych procedur selekcji z wykorzystaniem forum wzajemnej oceny. Dyrektywa obejmuje także przepisy regulujące nowe zakresy częstotliwości na potrzeby łączności 5G, które pozwolą zapewnić szybsze połączenia internetowe i lepszą łączność, a także dotyczące koordynacji terminów przyznawania praw dotyczących wykorzystania widma. Przewidziano także liberalizację ram regulacyjnych w odniesieniu do wdrażania urządzeń łączności ruchomej o bliskim zasięgu.

Warto również zwrócić uwagę na decyzję (UE) 2017/899 (znaną jako decyzja UHF), na mocy której zakres częstotliwości 470-790 MHz, wykorzystywany na potrzeby transmisji naziemnych, zostanie zarezerwowany na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej oraz tworzenia programów i wydarzeń specjalnych co najmniej do 2030 roku. Określa również termin rozpoczęcia korzystania z pasma 700 MHz (694-790 MHz) na potrzeby łączności komórkowej 5G na dzień 30 czerwca 2020 roku.

Harmonizacja zakresów częstotliwości

Decyzje w sprawie harmonizacji technicznych warunków dla dostępności i skutecznego wykorzystania spektrum przyjęte przez Komisję są dostępne na jej stronie internetowej poświęconej „decyzjom o spektrum radiowym”.

Międzynarodowa współpraca i koordynacja

Rozwiązania zawarte w decyzji o spektrum radiowym uwzględniają pracę organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny w zakresie zarządzania spektrum radiowym czy też CEPT, czyli międzyrządowej organizacji zrzeszającej 46 państw członkowskich z całej Europy.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Ma ona zastosowanie od 24 kwietnia 2002 r.

KONTEKST

Częstotliwości radiowe przydzielane są przez organy międzynarodowe, w szczególności przez światowe konferencje radiokomunikacyjne (WRC) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), a w Europie przez Europejską Konferencję Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT).

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Widmo radiowe. Na potrzeby niniejszej decyzji termin ten oznacza fale radiowe o częstotliwościach od 9 kHz do 3000 GHz. Fale radiowe to fale elektromagnetyczne rozchodzące się w przestrzeni bez wykorzystania żadnych sztucznych ośrodków.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym) (Dz.U. L 108, 24.4.2002, s. 1–6).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Komisji z dnia 11 czerwca 2019 r. ustanawiająca Zespół ds. Polityki Spektrum Radiowego i uchylająca decyzję 2002/622/WE (Dz.U. C 196 z 12.6.2019, s. 16–21).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36–214).

Kolejne zmiany dyrektywy (UE) 2018/1972 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470–790 MHz w Unii (Dz.U. L 138 z 25.5.2017, s. 131–137).

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego (Dz.U. L 81 z 21.3.2012, s. 7–17).

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024

Top