EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Urządzenia używane w atmosferze potencjalnie wybuchowej (dyrektywa ATEX)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/34/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

W dyrektywie ATEX ustanowiono jednolite i obowiązujące w całej Unii Europejskiej (UE) przepisy dotyczące sprzedaży i oddawania do użytku urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Jej celem jest zapewnienie, że produkty spełniają określone wymagania umożliwiające osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, zwłaszcza pracowników, oraz, w stosownych przypadkach, zwierząt domowych i mienia.

Ma ona zastosowanie do szerokiej gamy produktów, w tym urządzeń używanych na stałych przybrzeżnych platformach wiertniczych wydobywających ropę naftową i gaz, w zakładach petrochemicznych, kopalniach, młynach zbożowych (drobinki mąki unoszące się w powietrzu są wysoce łatwopalne) oraz innych miejscach, w których może powstać atmosfera potencjalnie wybuchowa.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa określa obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów odnośnie do sprzedaży urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej.

  • Wszystkie produkty dopuszczone do obrotu w UE muszą być opatrzone oznakowaniem zgodności CE zaświadczającym, że spełniają one wszystkie zasadnicze wymagania bezpieczeństwa przewidziane w prawodawstwie Unii.
  • Aby uzyskać oznakowanie CE, producent musi przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa i zgodności oraz sporządzić dokumentację techniczną produktów.
  • Importerzy muszą się upewnić, czy producenci prawidłowo przeprowadzili ocenę zgodności. Jeśli ocena została przeprowadzona nieprawidłowo, importer ma obowiązek poinformowania o tym fakcie organ ds. bezpieczeństwa.
  • Wszelka dokumentacja musi zostać zapisana i przechowywana przez okres 10 lat.
  • Dokumentacja i informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą być sporządzone w języku zrozumiałym dla użytkowników końcowych.
  • Producenci i importerzy mają obowiązek umieszczania kontaktowego adresu pocztowego na swoich produktach.
  • Producenci mogą drogą elektroniczną przekazywać informacje niezbędne do potwierdzenia zgodności organom ds. bezpieczeństwa.

Dodatkowo dyrektywa określa kroki, jakie powinny poczynić krajowe organy ds. bezpieczeństwa, aby wykrywać import niebezpiecznych produktów z państw niebędących członkami UE oraz mu zapobiegać.

Akty wykonawcze

Komisja Europejska jest upoważniona do przyjmowania aktów wykonawczych.

Decyzje wykonawcze w sprawie publikacji wykazu norm zharmonizowanych dotyczących urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej są regularnie ogłaszane i aktualizowane.

Uchylenie

Dyrektywą znowelizowano i uchylono dyrektywę 94/9/WE ze skutkiem od 20 kwietnia 2016 r.

OD KIEDY PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 19 kwietnia 2016 r. Przepisy mają zastosowanie od 20 kwietnia 2016 r.

KONTEKST

Dyrektywa aktualizuje przepisy UE dotyczące sprzedaży urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Wpisuje się ona w serię działań mających na celu modernizację europejskiego prawa dotyczącego różnych sektorów przemysłu z myślą o uproszczeniu zasad, zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i ustanowieniu bardziej przejrzystych i spójnych przepisów.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 309–356).

DOKUMENT POWIĄZANY

Dyrektywa 1999/92/WE z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (piętnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 23 z 28.1.2000, s. 57–64).

Kolejne zmiany dyrektywy 1999/92/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022

Top