Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998R1172

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/98 z dnia 25 maja 1998 r. w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy

    Dz.U. L 163 z 6.6.1998, p. 1–12 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/02/2012; Uchylony przez 32012R0070

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1998/1172/oj

    31998R1172



    Dziennik Urzędowy L 163 , 06/06/1998 P. 0001 - 0008


    Rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/98

    z dnia 25 maja 1998 r.

    w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

    uwględniając projekt rozporządzenia przestawiony przez Komisję [1],

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego [2],

    uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego [3],a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) W celu realizacji powierzonych zadań w zakresie wspólnej polityki transportowej, Komisja musi posiadać do swojej dyspozycji porównywalne, wiarygodne, zsynchronizowane, regularne i pełne dane statystyczne w sprawie skali i rozwoju transportu drogowego rzeczy pojazdami zarejestrowanymi we Wspólnocie oraz w sprawie stopnia wykorzystania pojazdów wykonujących te przewozy.

    (2) Dyrektywa Rady 78/546/EWG z dnia 12 czerwca 1978 r. w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy, jako część regionalnej statystyki [4], nie przewiduje przepisów dotyczących prowadzenia sprawozdań statystycznych w zakresie rodzajów transportu, które nie były dopuszczone w czasie przyjęcia tej dyrektywy; sprawozdania w odniesieniu do których przepisy zostały ustanowione przewidują różne informacje w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu i nie zawierają informacji o zakresie wykorzystania pojazdów wykonujących ten transport.

    (3) Opracowanie wyczerpujących regionalnych statystyk jest konieczne w odniesieniu do zarówno przewozu rzeczy, jak i kursów pojazdów.

    (4) Właściwa jest zmiana systemu przewidzianego w dyrektywie 78/546/EWG w celu zapewnienia opisu pochodzenia regionalnego i przeznaczenia transportu wewnątrzwspólnotowego na tych samych podstawach, co transportu krajowego, i w celu zapewnienia powiązania między przewozem rzeczy i kursem pojazdów poprzez pomiar stopnia wykorzystania pojazdów wykonujących ten transport.

    (5) Zgodnie z zasadą pomocniczości, tworzenie wspólnych standardów statystycznych pozwalających na stworzenie zharmonizowanych informacji może być skutecznie wykorzystywane tylko na poziomie wspólnotowym, dane zaś będą gromadzone w poszczególnych Państwach Członkowskich z upoważnienia organów i urzędów odpowiedzialnych za opracowywanie oficjalnych statystyk.

    (6) Rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty [5] ustanawia struktury wyjściowe dla przepisów określonych w tym rozporządzeniu, w szczególności tych dotyczących dostępu do źródeł danych administracyjnych, efektywności pod względem kosztów dla dostępnych źródeł oraz poufności informacji statystycznych.

    (7) Przekazywanie danych indywidualnych, które stały się anonimowe jest niezbędne, żeby oszacować całkowitą dokładność wyników.

    (8) Konieczne jest zapewnienie, że informacje statystyczne są odpowiednio upowszechnione.

    (9) W początkowym okresie Wspólnota będzie wspierała finansowo Państwa Członkowskie w realizacji niezbędnych działań.

    (10) Właściwym jest zapewnienie uproszczonych warunków wykonania niniejszego rozporządzenia i dostosowania go do postępu ekonomicznego i technicznego.

    (11) Komitet ds. Programu Statystycznego ustanowiony na podstawie dyrektywy 89/382/EWG, Euratom [6], udzielił konsultacji zgodnie z art. 3 niniejszej dyrektywy; wyraził pozytywną opinię co do niniejszego rozporządzenia,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    1. Każde Państwo Członkowskie opracowuje statystyki Wspólnoty w sprawie transportu drogowego rzeczy wykonywanego drogowymi pojazdami transportu towarowego zarejestrowanymi w danym Państwie Członkowskim oraz w sprawie kursów wykonywanych przez te pojazdy.

    2. Rozporządzenia tego nie stosuje się do transportu drogowego rzeczy wykonywanego:

    a) drogowymi pojazdami transportu towarowego których maksymalne dopuszczalne obciążenie lub wymiary przekraczają limity zwykle dopuszczane przez dane Państwo Członkowskie;

    b) pojazdami rolniczymi, wojskowymi oraz pojazdami należącymi do jednostek administracji publicznej stopnia lokalnego lub centralnego, z wyłączeniem drogowych pojazdów transportu towarowego należących do przedsiębiorstw publicznych, w szczególności przedsiębiorstw kolejowych.

    Artykuł 2

    Definicje

    Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

    - "transport drogowy rzeczy": każdy transport rzeczy wykonywany drogowymi pojazdami transportu rzeczy,

    - "drogowy pojazd transportowy": pojazd drogowy, który jest wyposażony w silnik, który stanowi jego jedyny środek napędu, normalnie wykorzystywany do przewozu osób lub rzeczy w transporcie drogowym lub do ciągnięcia po drodze pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób lub rzeczy,

    - "pojazd drogowy przeznaczony do transportu rzeczy": pojazd drogowy przeznaczony wyłącznie lub głównie do przewozu rzeczy (samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa),

    - "drogowy pojazd transportu rzeczy": każdy pojedynczy pojazd drogowy (samochód ciężarowy) lub zespół pojazdów drogowych, mianowicie pociąg drogowy (samochód ciężarowy z przyczepą) lub pojazd członowy (ciągnik z naczepą) przeznaczony do przewozu rzeczy,

    - "samochód ciężarowy": sztywny pojazd drogowy przeznaczony wyłącznie lub głównie do przewozu rzeczy,

    - "ciągnik siodłowy": drogowy pojazd silnikowy przeznaczony wyłącznie lub głównie do ciągnięcia innych pojazdów drogowych, które nie posiadają napędu własnego (przede wszystkim naczep),

    - "przyczepa": drogowy pojazd do transportu rzeczy, przeznaczony do bycia ciągnionym przez inne pojazdy drogowe,

    - "naczepa": drogowy pojazd do transportu rzeczy bez przedniej osi, zaprojektowany tak, że część pojazdu i znaczna część ładunku spoczywa na ciągniku siodłowym,

    - "pojazd członowy": ciągnik siodłowy połączony z naczepą,

    - "pociąg drogowy": drogowy pojazd transportu rzeczy połączony z przyczepą.

    W tej kategorii mieszczą się również pojazdy członowe z kolejną przyczepą,

    - "zarejestrowany": umieszczony w rejestrze pojazdów drogowych, prowadzonym przez oficjalny organ w Państwie Członkowskim, bez względu na to, czy rejestracja związana jest z wydaniem tablicy rejestracyjnej.

    W przypadku przewozów wykonywanych zespołem pojazdów, mianowicie pociągiem drogowym (samochód ciężarowy z przyczepą) lub pojazdami członowymi (ciągnik siodłowy z naczepą), w których pojazd drogowy (samochód ciężarowy lub ciągnik siodłowy) i przyczepa lub naczepa są zarejestrowane w różnych państwach, cały pojazd jest uważany za zarejestrowany w kraju rejestracji pojazdu drogowego do transportu rzeczy,

    - "ładowność": maksymalna masa towarów deklarowana jako dopuszczalna przez właściwe władze państwa rejestracji pojazdu.

    Kiedy drogowy pojazd transportu rzeczy jest zespołem złożonym z samochodu ciężarowego i przyczepy, ładowność zespołu oznacza sumę ładowności samochodu ciężarowego i przyczepy,

    - "maksymalna dopuszczalna masa": masa całkowita pojazdu (lub zespołu pojazdów) na postoju, gotowego do drogi oraz masa ładunku deklarowana jako dopuszczalna przez właściwe władze państwa rejestracji pojazdu,

    - "Eurostat": departament Komisji odpowiedzialny za wykonywanie zadań spoczywających na tej instytucji w dziedzinie opracowywania statystyki Wspólnoty.

    Artykuł 3

    Gromadzenie danych

    1. Państwa Członkowskie opracowują dane statystyczne dotyczące następujących obszarów:

    a) dane dotyczące pojazdów;

    b) dane dotyczące kursu pojazdów;

    c) dane dotyczące towarów.

    2. Zmienne statystyczne w każdym z tych obszarów, ich definicje i poziom klasyfikacji wykorzystywanej dla analiz są zawarte w załącznikach.

    3. Podczas określania metod wykorzystywanych do opracowywania danych statystycznych, Państwa Członkowskie powstrzymują się od przewidywania formalności na granicach między Państwami Członkowskimi.

    4. Dostosowanie charakterystyki gromadzenia danych i zawartość załączników są przyjęte zgodnie z procedurą opisaną w art. 10.

    Artykuł 4

    Dokładność wyników

    Metody gromadzenia i przetwarzania danych są ustalone w taki sposób, aby wyniki statystyczne przekazane przez Państwa Członkowskie odpowiadały minimalnemu standardowi dokładności, biorąc pod uwagę charakterystykę struktury transportu drogowego w Państwach Członkowskich. Standardy te są ustanowione zgodnie z procedurą określoną w art. 10.

    Artykuł 5

    Przekazywanie informacji do Eurosat

    1. Państwa Członkowskie przekazują co kwartał do Eurostat dane jednostkowe należycie zweryfikowane, odpowiadające zmiennym określonym w art. 3 i wymienione w załączniku A, bez wskazywania nazwy, adresu i numeru rejestracyjnego.

    Taki przekaz zawiera, w miarę potrzeby, dane dotyczące poprzednich kwartałów, dla których przekazano dane tymczasowe.

    2. Ustalenia dotyczące przekazywania danych, do których odnosi się ust. 1, wraz z, o ile istnieją, tabelami statystycznymi utworzonymi na podstawie tych danych, są określane zgodnie z procedurą określoną w art. 10.

    3. Przekazywanie jest wykonywane w terminie pięciu miesięcy od końca każdego kwartału obserwacji.

    Pierwszy przekaz obejmuje pierwszy kwartał 1999 r.

    4. Podczas okresu przejściowego począwszy od dnia 1 stycznia 1999 r. aż do daty określonej zgodnie z ust. 5, Państwo Członkowskie może wykorzystać uproszczone kodowanie zmiennych wymienionych w załączniku A, część A2, sekcja 3, 4, 8 i 9, i w części A3, sekcja 5 i 6.

    Takie uproszczone kodowanie składa się z:

    - dla transportu krajowego: kodowania zgodnego z załącznikiem G,

    - dla transportu międzynarodowego: kodu dla każdego kraju.

    5. Data wygaśnięcia okresu przejściowego określonego w ust. 4 jest ustalona, zgodnie z procedurą określoną w art. 10, tak szybko jak techniczne warunki umożliwią działanie skutecznego systemu kodowania regionalnego, do wykorzystania zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym, zgodnie z załącznikiem G, sekcja 1 i 2.

    Artykuł 6

    Upowszechnianie wyników

    Przepisy dotyczące upowszechniania wyników statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy, łącznie ze strukturą i zawartością wyników, które mają być upowszechniane, ustanawia się zgodnie z procedurą określoną w art. 10.

    Artykuł 7

    Sprawozdania

    1. Państwa Członkowskie przesyłają do Eurostatu, nie później niż w dniu przekazania pierwszej kwartalnej informacji, sprawozdanie w sprawie metod wykorzystanych do opracowywania danych.

    Państwa Członkowskie przekazują również szczegóły dotyczące jakichkolwiek znacznych zmian w metodach wykorzystywanych do gromadzenia danych.

    2. Państwa Członkowskie dostarczają do Eurostatu coroczne informacje na temat wielkości prób, współczynników braku odpowiedzi, i w formie odchylenia standardowego lub przedziału ufności, wiarygodności głównych wyników.

    3. Po trech latach gromadzenia danych, Komisja przesyła sprawozdanie do Parlamentu Europejskiego i do Rady na temat doświadczeń zdobytych podczas działań wykonanych stosownie do przepisów niniejszego rozporządzenia.

    Artykuł 8

    Wkład finansowy

    1. Podczas pierwszych trzech lat wprowadzania przepisów dotyczących sprawozdań statystycznych na podstawie niniejszego rozporządzenia, Państwa Członkowskie otrzymują wkład w postaci finansowej pomocy od Wspólnoty na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z wykonywaniem związanych z tym działań.

    2. Wysokość środków przeznaczonych na powyższe działania jest ustalana w ramach corocznej procedury budżetowej.

    3. Władze budżetowe określają środki dostępne każdego roku.

    4. W sprawozdaniu określonym w art. 7 ust. 3, Komisja wskazuje na wykorzystanie funduszy wspólnotowych przeznaczonych na te działania.

    Na podstawie sprawozdania określonego w art. 7 ust. 3 Komisja oceni, czy inne wkłady finansowe są konieczne w okresie kolejnych trzech lat.

    Artykuł 9

    Procedury wykonawcze

    Wprowadza się odpowiednie procedury do wykonania niniejszego rozporządzenia, wraz ze środkami potrzebnymi do ich dostosowania do ekonomicznego i technicznego postępu, w taki sposób, aby nie pociągały nieproporcjonalnego wzrostu kosztów ponoszonych przez Państwa Członkowskie i/lub obciążające respondentów, zgodnie z procedurą określoną w art. 10. Takie procedury będą dotyczyć w szczególności:

    - dostosowania charakterystycznych cech gromadzenia danych oraz zawartości załączników,

    - wymogów dokładności,

    - ustaleń dotyczących przekazywania danych do Eurostatu, wraz z, o ile istnieją, tabelami statystycznymi utworzonymi na podstawie tych danych,

    - upowszechniania wyników,

    - wyznaczenia daty wygaśnięcia okresu przejściowego określonego w art. 5 ust. 5 dla przekazywania zmiennych wymienionych w art. 5 ust. 4.

    Artykuł 10

    Procedura

    Komisja jest wspomagana przez Komitet ds. Programu Statystycznego, zwany dalej "komitetem".

    Przedstawiciel Komisji przedkłada komitetowi projekt środków, które należy podjąć. Komitet wydaje opinię na temat projektu w czasie określonym przez przewodniczącego, w zależności od pilności danej sprawy. Opinia jest wydana większością ustanowioną w art. 148 ust. 2 Traktatu dla decyzji, które Rada ma podjąć na wniosek Komisji. Głosy przedstawicieli Państw Członkowskich są ważone w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie głosuje.

    Komisja przyjmuje środki, które stosuje się natychmiast. Jednakże, jeżeli te środki nie są zgodne z opinią Komitetu, Komisja niezwłocznie zawiadamia o tym Radę. W tym przypadku:

    - Komisja wstrzymuje stosowanie środków na czas trzech miesięcy od zawiadomienia,

    - Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością, może podjąć inną decyzję w terminie określonym w tiret pierwszym.

    Artykuł 11

    Dyrektywa 78/546/EWG

    1. Państwa Członkowskie dostarczają wyniki za lata 1997 i 1998 zgodnie z dyrektywą 78/546/EWG.

    2. Dyrektywa 78/546/EWG z dniem 1 stycznia 1999 r. traci moc.

    Artykuł 12

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie po upływie dwudziestu dni od daty jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 25 maja 1998 r.

    W imieniu Rady

    J. Cunningham

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. C 341 z 11.11.1997, str. 9.

    [2] Dz.U C 104 z 6.4.1998.

    [3] Dz.U C 95 z 30.3.1998, str. 33.

    [4] Dz.U L 168 z 26.6.1978, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia 1994 r.

    [5] Dz.U L 52 z 22.2.1997, str. 1.

    [6] Dz.U L 181 z 28.6.1989, str. 47.

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIKI

    Załącznik A | WYKAZ ZMIENNYCH |

    Załącznik B | KLASYFIKACJA KONFIGURACJI OSI |

    Załącznik C | KLASYFIKACJA RODZAJÓW KURSÓW |

    Załącznik D | KLASYFIKACJA TOWARÓW |

    Załącznik E | KLASYFIKACJA KATEGORII TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH |

    Załącznik F | KLASYFIKACJA RODZAJÓW ŁADUNKÓW |

    Załącznik G | KODOWANIE MIEJSC ZAŁADUNKU I ROZŁADUNKU |

    --------------------------------------------------

    Top